VAKANTIE SleidóeQowiarit Langlaufen in Siberië en bakken aan kust van Afrika Rookvrij naar de wintersport RIJSWIJK - Ideetje nodig voor een afwisselende wintervakantie? Wat te denken van enkele dagen langlaufen in Siberië, gevolgd door een weekje bakken op het strand van Thailand, Sri Lanka, de Dominicaanse Republiek, Kenya of Senegal. Het zijn maar enke le suggesties uit de decimeters dikke stapel met reisgidsen voor het komen de winterseizoen. SNEEUW vormt in dat totale aan bod van de touroperators nog steeds de hoofdmoot, ook al gaat een ruime meerderheid van de ongeveer een mil joen Nederlandse wintersporters op ei gen gelegenheid richting Alpen. Maar wie, terwijl in eigen land Koning Win ter regeert, eens echt 'iets totaal anders' wil, zoals bijvoorbeeld liggen op exoti sche stranden, heeft keuze uit een aan bod dat ruimer is dan ooit tevoren. Het lijkt er steeds meer op dat de reis industrie de wintermaanden gebruikt om nieuwe 'zonprodukten' te testen, die bij succes het jaar erop in het pro gramma een plaats krijgen als vaste be stemming. Zo werden Florida en de Antillen ooit gepresenteerd als winter- alternatief voor de almaar duurder wordende Canarische Eilanden. Inmid dels zijn deze bestemmingen niet meer weg te denken uit het reguliere aanbod van de grote touroperators. ONLOGISCH is het allemaal niet. Het publiek dat zich 's winters een tweede of derde vakantie kan permitte ren is kapitaalkrachtig. Wie dan voor een paar honderd gulden extra kan zeggen een weekje in het Carabisch ge bied te hebben gezeten, in plaats van op de Canarische Eilanden, zal die kans niet snel laten lopen. Volgende pagina: Oostenrijk blijft favoriet. VOOR wie na de mooie zo mer van dit jaar zijn verlangen naar de winter niet langer kan be dwingen biedt de Ski-Happ in Rot terdam uitkomst. Tot morgenavond heerst achter de deuren van het Ahoy-complex Koning Winter. Zijn ambasadeurs uit twaalf Europe se landen en - voor het eerst - de Verenigde Sta ten hebben bergen aan informatie meegenomen over alles wat zij aan sneeuw en ijs heb ben te bieden. Daarnaast zijn er modeshows, de monstraties free style skiën en op een speciaal ge bouwde kunstski baan zullen skile raren uit het Salz- burgerland hun kunsten tonen. De langlaufers wor den niet vergeten en kunnen op een baan van 250 me ter lengte hun eer ste sporen van het nieuwe seizoen trekken. Wie van alle folders honge rig en dorstig wordt, kan op een van de vele terras sen aanschuiven. De Ski-Happ is vandaag nog ge opend tot 18.00 uur, morgen van 10.00 tot 18.00 uur. De entreeprij zen: 12,50 gulden voor volwassenen en 6,25 gulden voor kinderen. DE JONG Intra Vakanties heeft de strijd aangebonden tegen het roken in de bussen. Op de pendels van de maatschappij die de komen de winter richting Alpen vertrekken, zal roken al uit den boze zijn. Het rookverbod geldt voor zowel de dag als de nachtpendels, voor pasagiers en chauffeurs. Van tijd tot tijd zul len de bussen stoppen om verstokte rokers de kans te geven buiten een sigaret op te steken. Volgens De Jong Intra is tot de ingrijpende maatregel besloten, omdat de laat ste tijd steeds meer klachten werden ontvangen over het roken in de bus sen. De maatschappij realiseert zich dat een aantal reizigers vanwege het rookverbod voor een andere maat schappij zal kiezen. Daar staat te genover dat de zekerheid van rook vrije bussen - uitlaatgassen daarge laten - ook weer passagiers zal trekken. Overigens hebben ook an dere maatschappijen rook-restric- ties. Bij OAD bijvoorbeeld is op de pendelbussen naar de sneeuw tussen elf uur 's avonds en zeven uur "s ochtends de sigaret taboe. Terwijl in eigen land de bomen nog hun herfst tooi dragenis in de Alpen de winter al begon nen. De afgelopen weken is boven een hoogte van 1600-1700 meter een aardig pak sneeuw gevallenwellicht als voorloper van - hope lijk - weer eens een ouderwets sneeuwrijke winter. De dikte van de sneeuwlagen kan deze kinderen echter weinig schelen: als er maar wat ligt om op te spelen en te glijden hebben zij het reuze naar hun zin. foto.- milan konvalinka Meer Nederlanders op weg naar sneeuw INTERNATIONAAL mag de win- tersportmarkt stabiliseren, in Ne derland zit er nog groei in. Dat is de verwachting van René de Groot, wintersportdeskundige van de ANWB. Hij schat dat de komende winter ongeveer 1,25 miljoen land genoten de sneeuw zullen opzoeken, op voorwaarde dat er in Duitsland en België geskied zal kunnen wor den. De verwachte groei komt na melijk geheel voor rekening van de korte vakanties in onder meer het Sauerland en België, in totaal zo'n 200.000 mensen. De afgelopen win ter is voor deze gebieden-dicht-bij- huis dramatisch verlopen, met als gevolg dat een deel van de winter sporters (150.000) thuis bleef. Van alle Nederlandse sneeuwgangers gaan er ruim 800.000 alpineskiën, de overige verdelen zich gelijkmatig in wandelaars en langlaufers. Voor wat betreft de accommodatie zijn het hotel en het pension (vooral in Oostenrijk) het meest geliefd. De helft van alle wintersporters kiest daarvoor. Iets minder dan vijftig procent geeft de voorkeur aan ap partementen, bungalows en chalets. De overigen, toch nog zo'n veertig duizend landgenoten, trekken met hun caravan naar de sneeuw. Zelfs op grauwe dagen blijft de wintersport een kleurrijk geheel. Paars en zwart voeren de komende maanden de boventoon. Maar de veelkleurige accen ten en accessoires maken er een vrolijke boel van. Overigens niet alleen op de hellingen. Met deze fleu rige jacks mag je overal gezien worden. Bijvoorbeeld ook op een ijzig koud Schiphol, voor het vertrek naar een zonnige winterbestemming. foto'S: pr

Leidse Courant | 1989 | | pagina 29