Max Bolleman brouwt geheim recept in Monsterse studio De tranen in de geelgroene ogen van Ornella Muti finale GENT - Een mengsel van licht groen en geel zijn ze. Katteogen bijna. Een Italiaans blad zet haar zelfs in zwartwit op de voorpagina en kleurt alleen die ogen in. Want het zijn die ogen die 't hem doen. De ogen van Ornella Muti, Itali aanse filmster. Ze belandde met haar veertiende in haar eerste filmrol. Inmiddels heeft ze met sterregisseurs als Marco Ferreri, Volker Schlöndorff, Francesco Rosi gewerkt. En met Dominique Deruddere. Een Vlaam se regisseur die in Amerika 'Wait until spring, Bandini' verfilmde. Haar rol in die film brengt haar naar Belgié voor de wereldpremière tijdens het 16e Interna tionaal Filmgebeuren van Vlaanderen, dat vandaag sluit. En brengt mij tegen over haar. En haar ogen. Een onverwacht en adembenemend mo ment in het gesprek. Ornella Muti praat over haar rol in 'Wait until spring, Bandini', gaat over naar haar privéleven en haar echtgenoot en opeens breekt haar stem. Even later lopen tranen uit haar ogen, over haar hoge jukbeenderen. Uw verslaggever krijgt het er achter z'n brilleglazen ook van te pakken en moet met een servet de weg vrij maken voor een beter zicht op haar. Ze lacht er tus sendoor: „Wat is er met je?". Niets. Al leen even geroerd om iemand die zo maar ontroerd kan zijn. Ornella Muti is een bijzondere vrouw. Ze oogt als een meisje. Slaat tijdens het gesprek voort durend haar lange haar in alle richtingen om het bij elkaar te houden. Ze is klein, klassiek-mooi is ze niet. Maar ze is wel de moeder van drie kinderen. Carolina, vier jaar oud, Andrea, twee jaar oud en Naike, 15 jaar. De twee kleinste neemt ze meestal mee wanneer ze uit Rome wegmoet. De oudste moet naar school. Mamma Muti. „M'n liefde voor m'n kinderen beïnvloedt alles wat ik doe, elke beslissing die ik maak", zegt ze. „Als er maar één keus mogelijk was zou ik de filmwereld voor ze opgeven. Ik voel me alleen echt vervuld als ik met ze samen ben. Het klinkt misschien een beetje grootsprakig, maar ik meen elk woord dat ik zeg: niets wat m'n filmcar rière me aan mooie momenten heeft op geleverd, valt te vergelijken met het ple zier dat ik voel als ik met m'n dochters ben". Ze buigt naar voren over tafel om toch maar vooral serieus genomen te worden, haar handen gesticuleren na drukkelijk. johnfante Het lot wil dat ze in 'Wait until spring, Bandini' een moeder van drie kinderen speelt. Een Amerikaans-Italiaanse in de jaren dertig. Het is winter, haar man - een metselaar - heeft geen werk. Uit onvrede loopt hij weg en heeft een korte tijd een verhouding met een rijke wedu we. Zij is dociel, gehoorzaam, een sloof bijna. Éénmaal barst ze uit en krabt zijn gezicht open. Maar voor de rest is ze af wachtend, hij zal wel terugkomen. Haar geduld wordt uiteindelijk beloond. Een ouderwetse rol in een film die emotiona liteit niet schuwt. De tweede speelfilm van de Vlaamse regisseur Dominique Deruddere, die met zijn eerste verfil ming 'Crazy love' internationale waarde ring oogstte. Die film was gebaseerd op het werk van schrijver Charles Bukows- ki. Bukowski overlaadde Deruddere met loftuitingen. Toen Marco Ferreri zijn 'Tales of ordinary madness' (met Muti in een hoofdrol trouwens) verfilmde was diezelfde Bukowski heel wat krenteriger met lof. 'Wait until spring, Bandini' is MONSTER - Als een ondernemer uit het Westland een prijs in ont vangst mag nemen voor de manier waarop hij zich heeft ingezet voor de Nederlandse export, ligt het voor de hand te denken aan een ij verige tuinder die een record aantal komkommers heeft afgezet. Het bedrijf van Max Bolleman (45) in de Glazen Stad heeft echter niets te maken met groenten en fruit, maar alles met jazz. Vrijwel alle sterren uit de wereld van de geïmproviseerde muziek hebben de afge lopen jaren zonder te verdwalen tussen de kassen hun weg gevonden naar de pla>tenstudio van Bolleman in Monster. Het ministerie van economische zaken vond iemand die in staat is een Chet Ba ker, Dizzy Gillespie en Art Blakey naar Nederland te halen om er platen op te nemen, een geval apart. Vandaar de ex portprijs, die Bolleman vorige week in het Kurhaus in Scheveningen kreeg uit gereikt. „Toch wel gaaf', constateert de energie ke producer tevreden in zijn studio, gele gen achter de brillenwinkel die hij tot 1986 dreef, maar die hij van de hand deed om zich volledig te storten op het platengebeuren. Hij is zichtbaar in zijn nopjes met de prijs, die nu eens niet naar een groot concern als Philips is ge gaan, maar naar zijn eenmansbedrijf dat in enkele jaren bij jazzmusici over de ge hele wereld grote faam heeft verworven. Aparte sfeer Bolleman speelt het blijkbaar klaar op de zwarte schijven en cd's een aparte sfeer vast te leggen, waar de musici in Amerikaanse studio's vergeefs naar zoe ken. Mensen als Slide Hampton en Ar chie Shepp, om nog maar eens twee ster ren te noemen die aan het Monsterse fir mament hebben geschitterd, komen echt niet uit New York naar het Westland omdat de duinen er zo mooi bijliggen. Ze maken de oversteek omdat ze verzot zijn op de 'sound' waarvan alleen hij het geheime recept in huis lijkt te hebben. „Ach, geheim Bolleman produceert een bescheiden glimlach. „Ik streef er ge woon naar om het karakter van de mu zikant hoorbaar te maken op de plaat. Ik maak de sfeer bij de opname prettig. Ik druk geen stempel op het geluid, maar ik laat de musicus in zijn waarde". Waarbij een niet onbelangrijk technisch hulpmid del is, dat zijn 'Studio 44' aan de Heren straat als enige Europese studio aan elke musicus de kans geeft om via een kopte lefoon zijn eigen balans te regelen. Bolleman en jazz. Ze horen bij elkaar sinds de jaren vijftig, toen de jeugdige Max met rode oortjes luisterde naar een opname van een nog onbekend kwartet. Het nummer werd op de radio aange kondigd als 'Take Five'. Geboeid luister de hij naar het aparte intro in vijfkwarts- maat door pianist Dave Brubeck en- even later naar het thema door altsaxo fonist Paul Desmond. Maar de stoppen sloegen bij Max pas echt door, toen drummer Joe Morrello aan de beurt was met zijn historisch geworden solo. Toernee „Fantastisch. Ik hoorde steeds een klap op een moment dat ik er niet op reken de. Ik draaide een prullenbak om en probeerde de drummer te imiteren. Van af dat moment was het hek van de dam. Ik wilde een eigen drumstel hebben. Ik kwam in een bandje terecht en leerde Louis van Dijk kennen. In 1963 ben ik met hem op toernee naar Amerika ge gaan. Op die manier ben ik dat wereldje Bolleman in zijn studio: „Ik laat de muzikant in zijn waarde". ingerold en heb ik contacten gelegd met allerlei mensen uit de jazz". Een grote naam als slagwerker heeft Bol leman nooit gekregen, maar zijn naam als opnametechnicus kan niet meer ka pot. Aan de muur in het kantoortje van zijn studio prijken tientallen foto's van de musici die ooit zijn jeugdidolen wa ren en die nu het produceren van hun platen aan hem toevertrouwen. En al gaat het leven van een producer niet al tijd over rozen („Art Blakey is intussen zo doof, dat hij zijn eigen drumsolo's niet meer hoort"), Max Bolleman gaat onvermoeibaar verder. Grootste wens: de wereldbefaamde bla zer Stan Getz zo gek te krijgen de reis naar Monster te maken. „Je gelooft het misschien niet, maar ik heb vannacht gedroomd dat ik achter de knoppen zat om de mooiste plaat op te nemen die Getz ooit heeft gemaakt. Stel je voor een stelletje violen op de achtergrond en dan dat unieke geluid van Getz. Ik heb er alles voor over om te bereiken dat het zover komt. Als stimulans heb ik zo'n exportprijs daarbij niet nodig, maar ik ben er natuurlijk wel erg blij mee". WILLEM GOUDRIAAN ITALIAANSE STER SPEELT HOOFDROL IN AMERIKAANS-VLAAMSE FILM schrikkelijk. Maar ik ben bijgelovig, dus ik heb 'm maar niet veranderd". Sterallures Sterallures zijn Ornella Muti vreemd. In 'Wait until spring, Bandini' speelt ook Faye Dunawaye een rol. Ze hebben el kaar tijdens de opnames niet gezien of gesproken. Ze hadden geen enkele scène samen. Maar Muti hoorde wel dat Faye Dunawaye 'een beetje lastig' was. „En dan gaat iedereen opeens voor zo ie mand rennen. Wanneer je je alleen maar lief en aardig opstelt, doen ze dat echt niet. Ik kon Marco Ferreri tijdens de op names van 'II futuro donna' wel ver moorden. Ik heb pas veel later van me afgebeten. En toen was hij opeens poes lief'. Terug naar haar rol in Deruddere's film. Een 'ouderwetse' vrouw, een klassieke Italiaanse. Elke glamour is haar vreemd, ze cijfert zich weg, legt zich neer bij wat haar echtgenoot wil. Een feministe zou zich er gillend van afkeren. Hoe is het om juist nü zo'n rol te spelen? „You know", begint Ornella Muti haar ant woord. En aarzelt. Lang. En dan: „I don't know". Weer wacht ze. „Ik weet niet hoe ik 't moet uitleggen. Ik wil ook beslist niet verkeerd begrepen worden. Maar op de een of andere manier is het nog steeds een deel van ons. Natuurlijk gedraagt een vrouw zich niet meer als die Maria in 'Wait until spring, Bandi ni'. Dat zou nu een anachronisme zijn. Maar aan de andere kantLaat ik m'n eigen privéleven nemen. Mijn echtge noot is heel bijzonder. Een erg intelligen te man. Maar hij verrast me heel vaak door z'n gevoeligheid. Hoe diep hij kan begrijpen, mij kan helpen te begrijpen. Weet je, mijn emotionaliteit is soms zo groot, dat ik de problemen niet meer zo goed zie". Hier gebeurt het. Ornella Muti buigt naar voren over tafel, gebaart met haar handen en tegelijkertijd draai en haar ogen bijna weg, naar binnen. Haar stem stokt even en tranen verschij nen in die mooie ogen. „Hij, hij helpt me begrijpen. Hij respecteert me, hij res pecteert mijn ideeen. Hij gelooft dat ik besta. Hijmaar toch is er iets in ons alledaagse leven, waarin ik gehoorzaam ben. Als die Maria. Ik laat hem doen, ik laat hem spelen. Ik laat hem de koning van het huis zijn. Dat is nog steeds een deel van onze traditie. Van de Italiaanse vrouw. We vechten voor onze vrijheid, we vechten voor onszelf, maar dan is er toch een deel van ons dat die Maria is. En aan het slot wint ze toch. Ze vecht voor de man die ze wil. Ze wil hem niet kwijt. En ik weet niet of vrouwen van daag nog vechten voor hun liefde". Dan aarzelt ze even. En corrigeert zichzelf: „Natuurlijk, dat doen ze wel". Die correctie lijkt typisch voor Ornells Muti. Een vrouw die nog steeds is als dat meisje dat op haar veertiende in de film belandde. Die geloofde dat alle mensen goed waren. En merkte hoe mensen elkaar misbruikten, belogen. Dat op haar negetitiende haar eerste kind had. Ze had alle kans om cynisch te worden. Cynisme ging aan haar voor bij. Ze heeft er gewoon geen plek voor. Ze is met echtgenoot Frederico Facchi- netti - een geslaagd zakenman - en haar kinderen terug in Rome. Ze gaat een rol spelen in een nieuwe film van Ettore Scola, 'Kapitein Fracasse'. En verder? Even acteert ze de gevierde ster. Ze zet haar zonnebril op, gooit haar ar men wijd de lucht in en roept: „Ach, je weet wel, aanbiedingen van Francis Coppola en Woody Allen". En zucht dramatisch: „Ik moet er echt nog een nachtje over slapen". BERT JANSMA ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 PAGINA 22 een AmerikaansrBelgisch-Frans-Italiaan- se co-produktie. Amerikaanse partner is Francis Coppola's Zoetrope Studio's. Coppola is vertegenwoordigd via zijn producent Tom Luddy. De film is gebaseerd op het gelijknamige boek van de Amerikaanse auteur John Fante. Fante stierf zes jaar geleden, 79 jaar oud. Hij was begonnen als roman schrijver, maar zonder veel succes. Zijn brood zou hij verdienen als scenario schrijver in Hollywood. „Ik hou niet van the movies", schreef hij in 1935 aan zijn moeder. „Ik heb er nooit van ge houden en ik zal er nooit van houden. Maar ik houd van het salaris dat ze me betalen". En aan zijn mentor, de be roemde uitgever-criticus H. L. Mencken, die zijn eerste verhalen publiceerde, liet hij weten: „Hollywood is een slechte plek. It kills writers". Schrijvers worden er vermoord. Fante publiceerde een serie romans, veelal rond een en dezelfde hoofdfiguur, Arturo Bandini. Ze leidden een onopgemerkt bestaan. Tot ze - on der anderen door Charles Bukowski - herontdekt werden. En posthuum be haalt Fante alsnog een overwinning op het Filmwezen. Want een Amerikaans filmtijdschrift vroeg zich kortgeleden zelfs af: „Is er iemand in Hollywood die GEEN film maakt gebaseerd op een boek van John Fante?". Het blad Ameri can Film noemde Fante zelfs: „The hot test dead man in Hollywood". Vrij ver taald: de meest gevraagde dode in Holly wood. Blauwe plekken Ornella Muti loopt over van enthousias me voor haar Vlaamse regisseur. „Ik wist uiteraard niet wie hij was, toen ik gevraagd werd. Ik ben zijn eerste film 'Crazy love' gaan bekijken. Prachtig. Toen is hij bij me langs gekomen. Ik was compleet verrast. Er stond een jong knulletje voor m'n deur! Maar wel heel zelfverzekerd. En een fijne persoonlijk heid. Hij weet wat hij wil, maar hij is geen egoïstische doordrammer. Wat filmregisseurs vaak wel zijn. Hij heeft humor en hij houdt van mensen, houdt van emoties. Werken met hem was ab soluut niet moeilijk. Hij is zo makkelijk. Je kunt met hem een film op de Hima laya maken en dan zou je nog geen pro blemen hebben. Ik weet niet wat 't is. Het is iets in hem' Want met de camera doet hij absoluut geen bijzondere din gen. Het is allemaal heel simpel. Maar wel essentieel". Ze is niet te beroerd om die lof in diverse toonaarden te herha len. Op een persconferentie. Tegen de le zers van een Belgische krant die haar op het vliegveld wanneer ze vertrekt nog een paar vragen mogen stellen, voor de Belgische tv tijdens de Nacht van de Film. Ze heeft andere ervaringen met re gisseurs. Haar allereerste Damiano Da- miani. Ze belandde meteen in een zwa re, dramatische scène. „Dat ging abso luut niet. Damiani was woest en begon me te slaan. Ik had er blauwe plekken van op m'n armen. Een vreselijke erva ring. Ik denk dat-ie zoiets graag deed, want ik heb later van anderen dezelfde verhalen gehoord". Het was Damiani die haar filmnaam bedacht. Ornella Muti is geboren als Francesca Romana Rivelli, dochter van een Italiaanse jour nalist en een uit Estland afkomstige moeder. „Die filmnaam was door hem bedoeld als een hommage aan de actrice Eleonora Muti, die in de jaren veertig gestorven was. Een heel goede actrice, maar niet zo bekend. Zij leeft dus nu in mij voort". Ornella Muti lacht erom. Ze heeft nooit erg van die naam gehouden. „Muti gaat nog, maar Ornella is ver- Boven: Ornella Muti praat een scène door met regisseur Dominique Deruddere. FOTO: PERS UNIE Links: In 'Wait until spring, Bandini' speelt Muti de rol van een slaafse vrouw, die echter uiteindelijk toch de overwinning behaalt. FOTO: PR £e4dóe@ou/ttMit

Leidse Courant | 1989 | | pagina 22