San Francisco: leven op een tijdbom AARDBEVINGEN KOMEN EN GAAN; ZE BLIJVEN NIET ■Ceidóc SouAcmt De ingestorte dubbeldeksweg, die volgens onderzoek niet voldeed aan de veiligheidsnormen, eiste bij de aardbeving in San Francisco de meeste slachtoffers. The Great Californian Earthquake1 heeft waarschijnlijk uitstel gekregen. Al decennia lang werd de ramp voorspeld die San Francisco en wijde omgeving zou vernietigen. Het weerhield de mensen er niet van zich massaal bovenop de San Andreaskloof te vestigen, vanwaar men een fantastisch uitzicht heeft. Ze kennen de mogelijkheid dat elk moment de klap kan komen die een einde maakt aan hun bestaan. Maar San Francisco is een vrolijke stad. De mentaliteit die er overheerst is er een van 'geniet van het leven, want dat duurt maar even'. En daarom steeg het aantal inwoners sinds de ramp van 1906 van 250.000 naar meer dan drie miljoen, die zich verdringen om een huis te krijgen bovenop de kloof. Voor.de meesten zal de aardbeving van dinsdag zelfs een geruststelling zijn: op een uitzortdering na voldeed alles aan de veiligheidsnormen en waarschijnlijk houdt de aarde zich voorlopig rustig. SAN FRANCISCO - Het was niet 'the Biggie', zoals de Amerikanen de ooit onvermijdelijke grote Cali- fornische aardbeving haast liefko zend noemen. De aardbeving van afgelopen dinsdag heeft de Vere nigde Staten slechts een voorproef je gegeven van wat er gebeurt als de onderaardse spanningen in de San Andreaskloof zich werkelijk ontladen; als de aarde schudt met (ten minste) dezelfde kracht als in 1906, toen San Francisco ernstig werd' beschadigd. In vergelijking daarmee is de aardbeving van deze week geweldig meegevallen. Dc /wakste schakel bleek de toegangs weg lol dc Bay Bridge, de verbinding tussen Oakland en San Francisco.- Dc weg is 'dubbeldeks' en het bovendeel kwam over een afstand van anderhalve kilometer naar beneden. Ruim tweehon derd slachtoffers zaten in auto's die on der het beton werden verpletterd. Uit een onmiddellijk onderzoek bleek dat om onduidelijke redenen ervan was af gezien het bouwwerk aan te passen aan de laatste veiligheidsnormen. Tegen die achtergrond klinkt het cynisch dat de autoriteiten in dc stad waarschijn lijk zeer tevreden zullen zijn. De aardbe- ing die begin dit jaar Armenië trof had de/elfde kracht - 6;9 op de schaal van Richter - maar eiste daar 25.000 slacht offers. mede doordat er bij de bouw van de huizen in hel geheel geen rekening was gehouden met de kans op schokken. Dc strenge veiligheidseisen die in Cali- fornie gelden voor de constructie van bouwwerken bleken voldoepde te zijn. De beroemde Golden Gatebrug liep geen schrammetje op. Als de ramp met de brug in Oakland er niet geweest was, zouden slechts incidentele beschadigin gen zijn geregistreerd en hooguit enkele tientallen doden. ..Ik ga onmiddellijk verhuizen", beweer de een ernstig geschrokken inwoonster van de stad voor de televisie. Er is een goede kans dat ze op dit besluit terug zal komen. De San Andreaskloof. waar twee aardschollen tegen elkaar schuren, wat aardbevingen onvermijdelijk maakt, oe fent een waanzinnige aantrekkingskracht uit. Tussen San Francisco en Los Ange les wonen meer dan twintig miljoen mensen er vrijwel bovenop en elk jaar komen daar vele tienduizenden bij. Ze weten dat ze elk moment het slachtoffer van een natuurramp kunnen worden. Maar juist de gebieden die het aller- kwetsbaarst zijn. blijken het alleraan trekkelijkst. „Want het uitzicht is hier zo ontzettend mooi". Breuklijn De San Andreaskloof is een breuklijn in de aarde met een lengte van zo'n dui zend kilometer en een diepte van 35 ki lometer. Een deel van de Californische kust, met bijvoorbeeld Los Angeles, ligt op een aardschol die langzaam naar het noorden drijft, terwijl de rest van het Amerikaanse vasteland juist de neiging heeft zich naar het zuiden te bewegen. San Francisco ligt nagenoeg öp de breuk. De ingestorte brug overbrugde die kloof. Op dc breuklijn haken twee aardschollen als het ware in elkaar. Maar als de span ning te groot wordt gaat het evenwicht verloren en schuiven de schollen in één ruk iets op. Dat veroorzaakt een aardbe ving. In dc afgelopen zes tot tien miljoen jaar blijken dc twee delen zo'n 145 kilo meter ten opzichte van elkaar verscho ven te zijn. Met welke natuurrampen dal in het grij ze verleden gepaard ging is onbekend. Maar lussen 1850 en 1906 werden rond dc baai van San Francisco meer dan vierhonderd aardschokken met uiteenlo pende kracht geregistreerd. In 1865 en 1868 waren ze zeer krachtig. De laatste zou die van 1906 zelfs hebben overtrof fen. maar dc registratiemethoden waren nog niet zo, betrouwbaar. Er waren veer tig doden te betreuren. Op 18 april 1906 schoof de westelijke schol in San Francisco in één ruk 6,5 meter naar het noorden. Er werd een aardbeving geregistreerd met een kracht van 8.3 op dc schaal van Richter - veer tien keer zo sterk als die van afgelopen dinsdag. Als gevolg van de schokken en dc brand die erop volgde kwamen meer dan zevenhonderd mensen om het leven en werden, ruim twintigduizend huizen onherstelbaar beschadigd. Het was een ontzettende ramp voor de stad, waar toen nog slechts zo'n kwart miljoen mensen woonden. Aantrekkelijk Nu wonen er ongeveer drie miljoen mensen in San Francisco en omgeving. Rond Los Angeles zijn het er tien mil joen. Ook de buitengebieden blijken bij zonder aantrekkelijk. De filmindustrie in Hollywood, dc vooraanstaande Stanford University en 'Silicon Valley', het mon diale middelpunt van de computerindus trie. werken als een magneet op weten schappers en gelukszoekers. Twintig mil joen mensen leven bovenop de San An dreaskloof of de duizenden breuklijnen die door de eeuwenlange wrijvingen in dc aardkorst ontstonden. En ze zijn bij zonder laconiek over de gevaren die hen bedreigen. Opmerkelijk was dat tal van ontdek kingsreizigers de toegang naar de baai, die nu dc grootste natuurlijke haven ter wereld vormt, over het hoofd zagen. Pas in 1775 ontdekte een Mexicaanse expe ditie de enorme mogelijkheden achter de Golden Gate, de 'gouden toegangspoort'. In 1848 werd 150 kilometer landin waarts goud gevonden, waardoor San Francisco een gigantische vloedgolf van mensen te verwerken kreeg, die allemaal in één klap rijk hoopten te worden. Het lukte slechts een enkeling, maar het stadje aan de baai breidde zich voortdu rend uit. ondanks branden die hele wij ken in dc as legden en ook nadat de aardbevingen van 1865, 1868 en 1906 grote delen verwoestten. Idealisten De kans getroffen te kunnen worden door een onvermijdelijke nieuwe en mo gelijk aanzienlijk vernietigender aardbe ving bleek geen rem op de vestigings- drang. Steeds meer mensen zochten een nieuwe toekomst in Californië. Dat hing ongetwijfeld ook samen met de enorme Een uurtje voordat deze foto werd genomen, stonden de levensmiddelen in de supermarkt nog keurig in de schappen. aantrekkingskracht van met name San Francisco. Veel mensen hangen er de fi losofie aan van 'geniet van het leven, want dat duurt maar even'. Opmerkelijk is het relatief grote aantal 'kleurrijke fi guren' in de stad. In de jaren zestig waren het de studenten van de University of Berkeley die naas tenliefde en gelijkberechtiging propageer den en het voortouw namen in de strijd tegen rassendiscriminatie en de oorlog in Vietnam. De 'beat generation' werd op gevolgd door de hippies met hun stickies en hun flower power. Daarna volgden mondiale campagnes van feministische groeperingen en de homobeweging, waarvoor de basis in San Francisco werd Maatregelen Waarschijnlijk draagt het klimaat een behoorlijke steen bij aan de aantrek kingskracht. De winter is zacht, met een gemiddelde januaritemperatuur van 10 graden. De zomers worden nooit echt heet, zoals verder landinwaarts in bij voorbeeld Death Valley, waar tempera turen boven de 40 graden geen uitzonde ring zijn. Na de ramp van 1906 kondigde Califor nië af dat nieuwe bouwwerken tegen aardbevingen bestand moesten zijn. Maar de normen golden niet voor oude re gebouwen en werden evenmin stipt nageleefd. Bij een aardbeving in 1971 stortte in Sylmar bij Los Angeles een ziekenhuis uit 1926 in, waarbij 45 men sen om het leven kwamen. Vijftig jaar was er niets gedaan om het gebouw aan dc nieuwe eisen aan te passen. Bijkomend probleem was, dat de weten schap nauwelijks inzicht had in de vraag wal er nu precies gebeurt bij een aardbe ving. Na de ramp van 1906 veronder stelde men bijvoorbeeld dat betonnen gebouwen beter tegen aardbevingen be stand zouden zijn dan die van baksteen, maar in Japan, ook een berucht aardbe- vingsgebied, gingen in 1923 juist beton nen gebouwen door aardschokken tegen dc vlakte. In 1940 kwam dc doorbraak op het ge bied van aardbevingsarchitectuur. Aan dc Technische Hogeschool van Califor nië was, onder leiding van een Japanse seismoloog, een 'accelerograaf ontwik keld, die alleen schokken registreeerde die te krachtig waren voor een gewone seismograaf. Een beving bij het stadje El Centro op 18 mei 1940, met een kracht van 7,1, maakte weinig slachtoffers, maar gaf wel voor het eerst een gedetail leerd beeld van de horizontale en verti cale grondbewegingen die ervoor verant woordelijk zijn dat gebouwen instorten. Daaruit volgde dat gebouwen in aardbe- vingsgebicden verschillende soorten aardbevingen moesten kunnen door slaan. De technieken zijn in de loop van de tijd aanzienlijk verbeterd. De voorschrif ten in Californië zijn nu dusdanig streng, dat het overgrote deel van de bouwwer ken aardbevingsbestendig moet worden geacht. Er wordt op ruime schaal ge bruik gemaakt van wanden van beton of staal, waardoor de wolkenkrabbers in staat zijn 'op hun grondvesten te zwaai en', in plaats van door gebrek aan een soepele constructie in te storten. Maar er zijn krachten in de natuur waartegen geen enkel staaltje van menselijk vernuft bestand zal blijken. Er is geen fantasie voor nodig om te bedenken wat er ge beurt wanneer er een echt krachtige aardbeving komt, die de stad omhoog of naar beneden drukt. Lichtzinnig De aardbeving van dinsdag bevestigde dat San Francisco een aardbeving met een kracht van 6,9 op de schaal van Richter kan doorstaan. Het instorten van de toegangsweg naar de Bay Bridge maakte echter pijnlijk duidelijk dat niet alle voorzorgsmaatregelen betrouwbaar zijn. En niemand zal durven garanderen dat de stad ook bestand is tegen aanzien lijk sterkere schokken, vergelijkbaar met die van 1906 of nog krachtiger. Daarom is het gedrag van al die mensen die in de loop van de afgelopen decennia als door een magneet naar San Francisco zijn getrokken, bepaald lichtzinnig te noemen. De geweldige bevolkingstoena me maakt de bouw van steeds meer hui zen noodzakelijk. De grond wordt'onder meer gevonden door puin te storten in de baai, en daarop verrijst vervolgens de ene wolkenkrabber na de andere. Maar juist puin is veel minder stabiel bij aard bevingen dan vaste rots. Ook elders in dc directe omgeving verrezen woonwij ken, scholen, parkeergarages of zieken huizen, vlakbij de San Andreaskloof. Opmerkelijk is dat bovenop de Hay- ward-breuklijn, een uitloper die tijdens dc aardbeving van 1868 in beweging kwam. de campus en het stadion zijn ge bouwd van de Berkeley-universiteit. Ook ligt er een ziekenhuis op, terwijl de mctrotunnel naar Oakland de breukzone kruist. Toch wordt er 'het ergste' rekening ge houden, al verschillen de scenario's. De allersomberste voorspelling is dat er een aardbeving zal komen die de San Andre askloof dusdanig splijt, dat de kuststrook kantelt. San Francisco en Los Angeles verdwijnen dan domweg in zee, maar op het Amerikaanse continent behoeft men zich tot op vele honderden kilometers afstand geen enkele illusie te maken. Dc meer officiële rampenplannen in San Francisco gaan uit van een aardbeving met eenzelfde kracht als die van 1906. Die veronderstellen dat ér dan maxi maal tienduizend doden en veertigdui zend gewonden zullen zijn, terwijl er tussen de 36.000 en de 57.000 mensen dakloos worden. Er wordt bovendien re kening mee gehouden dat de bruggen onbruikbaar raken en dat het landen op dc luchthaven enkele weken onmogelijk zal zijn. Ook zouden alle radio- en tv- stations een etmaal lang uit de lucht ver dwijnen, terwijl de helft van de telefoons niet meer werkt. Het 'beste' tijdstip zou de nacht zijn, wanneer dc meeste mensen slapen. Het overgrote deel van de gebouwen bieden naar verwachting voldoende bescher ming. Volgens de rampenplannen ligt het meest kritieke moment op half vijf in de middag, wanneer de avondspits begint en veel mensen boven- en onder gronds onderweg zijn. Duidelijk is dat ziekenhuizen en hulptroepen een derge lijke ramp nauwelijks kunnen verwer ken. Meegevallen De aardbeving van dinsdag vond plaats om 17.04 uur; nagenoeg op het slechtst denkbare tijdstip. De gevolgen vielen - afgezien van de ramp op de brug - behoorlijk mee. Door de aardbeving kan de in ruim tachtig jaar opgebouwde spanning in de kloof voor een belangrijk deel geweken zijn en dan heeft de nog vóór het jaar 2000 aangekondigde 'Great Californian Earthquake' uitstel gekregen. Tot ergens in de 21e eeuw. San Francisco heeft dinsdag niets van zijn aantrekkingskracht verloren. De ge bleken relatieve veiligheid en het veron derstelde uitstel zullen waarschijnlijk zelfs het tegendeel bewerken. De drie miljoen inwoners wisten immers wat hen boven het hoofd hing - niet voor niets krijgt de politie, elke keer als een vliegtuig boven de baai door de geluids barrière gaat, een stroom van angstige telefoontjes. Maar ze hebben leren leven met hun tijdbom. Zoals een honkbalspe ler zei toen dinsdag de finale van het na tionale kampioenschap moest worden afgebroken: „Aardbevingen komen en gaan. Ze blijven niet".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 21