Kleine Leidse voetbalclubs maken zich nog geen zorgen Klassiek cadeau STAD OMGEVING Vrienden Leidse Schouwburg schrijven bedrijven aan SLECHTS ÉÉN VOORZICHTIG FUSIEGESPREK NATUURONTWIKKELING AAN iARLANDER VEEN SE WETERING Arbeidsbureau terug in binnenstad WEEK EINDE Nieuwkoop wil betere ontsluiting industriepark il CeidóeSomcuit ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 PAGINA 13 ien huis bij Kamer van Koophandel DEN De Kamer van Koophandel houdt woensdag 29 no- iber open huis. Op die dag wil de Kamer laten zien klaar te voor het jaar 2000. Tevens zal voormalig Kamervoorzitter A. lingsveld de drastisch vernieuwde huisvesting van de Kamer de Stationsweg officieel openen. ens de open dag laat de Kamer via een aantal presentaties wat zij allemaal voor de ondernemers doet en wat de moge- leden van de Kamer voor hen zijn. Het gaat daarbij om Ka- producten en -diensten als EG-Infomarkt Centrum, Kennis- arkt, Milieu-info, Handelsinformatie, Info-Wetsuitvoering en hting Kleinood. Naast de presentaties wordt een seminar ge- den over het Groene Hart. Daarin presenteert de Kamer visie op de ontwikkelingsmogelijkheden van dit gebied, gebeurt op grond van een studie van professor Lambooy. der zijn er op 29 november nog workshops over de milieu- jlematiek en Europa 1992. Tussendoor kan het publiek de lieuwde huisvesting van de Kamer bekijken en zich op de gte stellen van de activiteiten die de Kamer vanuit haar on- ïemeingshuis voor het regionale bedrijfsleven ontplooit. LEIDEN De vereniging Vrienden van de Leidse Schouwburg gaat bedrijven en relaties aanschrijven om ze bij de vereniging te betrekken. Daarmee zou het ledenaantal van de in juni opgerichte vere niging moeten stijgen naar 700 a 800. Momenteel heeft de ver eniging van vrienden ruim vierhonderd leden. Volgens Ineke Dorgelo is de vereniging daarmee nu al een succes. De wervingsactie van de nieu we vereniging is bedoeld om nog meer mensen bij het rei len en zeilen van de schouw burg te betrekken. „In de eer ste vier maanden hebben zich ruim vierhonderd leden als lid aangemeld. Dat is erg veel voor een eerste jaar", ver klaart Ineke Dorgelo van de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. Bij de oprichting liet adjunct-directeur van de schouwburg Hans Kagie weten dat gemikt werd op ongeveer duizend leden. Nu nog melden zich af en toe mensen aan bij de vereniging. Dorgelo: „In de eerste maand liep het werkelijk storm. Heel veel mensen werden bij het kopen van een abonnement lid van de verenging. Het leden bestand is nu opgebouwd uit een mengelmoes van mensen. Abonnementhouders en losse bezoekers, jong en oud, rijk en arm. Die mengelmoes heeft de betrokkenheid met de Leidse Schouwburg gemeen". De vereniging werd een vier tal maanden geleden opge richt. Aanleiding was een en quête onder schouwburgbezoe kers. Niet minder dan vijfhon derd ge-enquêteerden lieten weten belangstelling te hebben voor een vereniging van vrienden. Doel van de club is de bloei te bevorderen van het theaterleven zoals dat in de Leidse Schouwburg plaats heeft. Tevens moet de belang stelling voor goede produkties gestimuleerd en levend wor den gehouden. De leden zelf zijn erg enthou siast. Een van de voordeeltjes die de vereniging biedt, een korting van zeven gulden vijf tig op de „voorstelling van de maand", vindt gretig aftrek. Zo waren er voor het cabaret programma Kouwe Drukte van Brigitte Kaandorp eind september ongeyeer zestig mensen die van de aanbieding wilden profiteren. De vereni ging streeft ernaar in de loop van een jaar zo veel mogelijk verschillende genres aan bod te laten komen. Ook blijken de leden erg veel gebruik te ma ken van de mogelijkheid een dag voor de start van de voor verkoop kaarten te bestellen. Ongeveer 120 leden bemach tigden op die manier een kaar tje voor de voorstelling van Freek de Jonge van afgelopen woensdag. „Als je dat beeld bekijkt, kun je zonder meer stellen dat de vereniging een succes is en dat ze potentieel heeft voor de komende jaren", stelt Dorgelo. Aan activiteiten om de blik van de verenigingsleden te verruimen, is men nog niet toegekomen. „Daarvoor zijn we ideeën aan het verzame len", meldt Dorgelo. „Gedacht moet worden aan bezoeken aan andere theaters en een ex cursie achter de schermen van de schouwburg". LEIDEN De besturen van de kleinere Leidse voetbalverenigingen voelen op dit moment nog weinig voor fusies. De dreigende taal van wethouder D. Tesselaar van sport en recreatie heeft vooralsnog weinig indruk gemaakt. Tesse laar heeft herhaaldelijk gd dat hij clubs met schulden de huur van hun velden wil opzeg gen als ze niet snel aan hun verplichtingen vol doen. Volgens de wet- i houder is een aantal clubs te klein om zelf standig te blijven be staan. I De bestuursleden van negen clubs voornamelijk uit Lei den Zuid-West kijken in principe niet negatief tegen de fusieplannen aan maar vinden in overgrote meer derheid dat daar iets tegen over moet staan: „Als er nou wat leuks geboden zou wor den, zoals een mooi nieuw complex in de Stevenshof, dan zouden we wel aan een fusie denken", aldus W. Rietkerk van VTL. Slechts één vertegenwoordi ger wilde onder strikte ano nimiteit toegeven dat zijn vereniging huurschuld heeft bij de gemeente. De door Tesselaar gestelde grens van 120 leden blijkt voor meer verenigingen minder mak kelijk te verzwijgen. Alleen Leidse Boys en De Sleutels zitten redelijk boven deze grens terwijl VTL ongeveer op dat aantal uitkomt. De rest van de verenigingen uit Leiden Zuid West en ZLC zitten eronder. Ook waar het de jeugdleden betreft springt Leidse Boys er gunstig uit. De acht andere verenigin gen hebben gezamenlijk on geveer de helft van het aan tal jeugdteams dat bijvoor beeld clubs als Roodenburg of UVS alleen hebben. Vergrijzen Bestuurder J. Verhoeks van LFC, ooit een van de grotere verenigingen van Leiden, zegt dat een plan tot samen werking op jeugdgebied met andere clubs wel eens is voorgesteld maar andere verenigingen hadden daar geen oren naar. Th. Kosters van VNA: „De vergrijzing zet zich bij onze vereniging duidelijk in. Maar wij zijn altijd een kleine vereniging geweest en ook al zou je maar twee elftallen hebben dan vind ik dat als je ge woon betaalt je ook be staansrecht hebt". Toch is opvallend te noemen dat geen van de verenigin gen bij voorbaat nee zegt te gen een fusie. De meesten kunnen zich voor een deel wel vinden in de argumen ten van Tesselaar maar zien zijn plannen het liefst juist aan hun vereniging voorbij gaan. De bestuurders vrezen bij fusiebesprekingen de clubgebonden achterban die van samengaan niets moet hebben. Budget Per maart 1990 dreigt Tesse laar een aantal van deze verenigingen het zou in feite slechts om hooguit drie clubs gaan de wacht aan te zeggen. Behalve de finan ciële problemen en het le dental geeft de wethouder nog het argument dat na fu sies ook het budget van de gemeente minder wordt be last. Aanstaande maandag begin nen Oranje Groen en ZLC voorzichtige besprekingen over een eventueel samen gaan. Secretaris A. Vermond van Unitas zegt dat zijn ver eniging zwaar verdeeld over de zaak is. Dat geldt ook voor LDWS. VNL wil er vooralsnog niets van weten en begint optimistisch met een jeugdwervingscampagne „Tesselaar is toch alleen maar op zoek naar nieuwe bouwgrond. Over een tijdje is hij verdwenen uit de Leidse politiek en dan zien we wel verder met zijn op volger", aldus A. van Dijk namens VNL. a PHEN AAN DEN RIJN edeputeerde Staten van Zuid- lland hebben 50.000 gulden schikbaar gesteld voor het tuurontwikkelingsproject irlanderveense wetering- teinweg in Alphen. Daarmee irdt uitvoering gegeven aan motie-Knol van december 1988, waarin om extra geld werd gevraagd voor de vor ming van zogenaamde ecolo gisch beheerde gebieden. Het Nieuwkoópse plassengebied, waar dit stuk natuur in ligt, is een belangrijke schakel in de vorming van zo'n ecologisch ge bied. Er worden door het pro ject nieuwe kansen geboden aan planten en dieren die thuis horen in grasland en laagveen- moeras. Enkele stukken gras land worden omgevormd tot riet en struweel. Er blijft wel ruimte voor rustige recreatie. De werkzaamheden beginnen het komende winterseizoen. Leefbaar Leiderdorp verliest kort geding LEIDERDORP De Stichtin gen het Zuidhollands Land schap en Leefbaar Leiderdorp hebben het kort geding dat zij bij de Haagse rechtbank tegen de gemeenschappelijke vuil verwerking Leiden en omstre ken (Gevulei) en de gemeente Leiderdorp hadden aange spannen verloren. Met het kort geding wilden de Stich tingen de werkzaamheden aan de Leiderdorpse stortplaats in het Doesgebied stilleggen. Mo menteel wordt de ondergrond van de stortplaats aangebracht. Volgens de Stichtingen is er sprake van een bouwwerk, waarvoor een bouwvergun ning nodig is. Volgens de ge meente en de GeVulei is er geen vergunning nodig, en zij hebben van de rechter gelijk gekregen. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het arbeids bureau (GAB) is donder dag teruggekeerd naar het verbouwde en uitgebreide pand aan de Oosterkerk straat. Het GAB heeft naast de verbouwing ook een interne reorganisatie achter de rug en kan door de moderne inrichting van het gebouw en door enkele vernieuwingen in opzet zijn dienstverlening vergroten. Zo gaat het GAB zich meer op men sen richten die al werk hebben maar van baan willen wisselen. Na een jaar tijdelijk te zijn ge huisvest in het voormalige zie kenfondsgebouw aan de Witte de Withlaan in Voorschoten is het GAB nu weer terug op zijn oude stek. „De verbouwing was hard nodig want het oude pand was te klein en straalde een stoffig soort ambtenarij uit. Met de verbouwing, de re organisatie en de nieuwe auto matisering zijn we in één klap uit alle problemen en heeft het arbeidsbureau aanzien gekre gen. De huidige accomodatie is nu geheel op dienstverlening ingericht", aldus directeur C. Tibbe. Zelfbediening Een groot aantal mensen kan in het nieuwe gebouw tegelijk geholpen worden waarbij de nadruk op zelfbediening komt te liggen. Op beeldschermen kan het vacaturebestand wor den doorgeploegd en ook de tijdelijke banen van de verza melde uitzendbureau's komen op de monitoren. Nieuw is dat nu ook alle opleidingen die voor een bepaald beroep nodig zijn in de bestanden zijn opge nomen. Het GAB blijft zich bezighouden met taken zoals bemiddeling, jaarlijks goed voor ongeveer 3000 nieuwe ba nen, en scholing. Het arbeids bureau organiseert een dertig tal projecten waar twee en een half miljoen gulden mee ge moeid is. Ook op een aantal andere ge bieden breidt het GAB de dienstverlening uit. Samen met andere bureau's in de om geving worden vacatures uit gewisseld. Aan de lijst van ba nen in de Leidse regio komen nu ook die van Schiphol en de regio Lisse binnen bij het GAB in Leiden. Verder is de toe gankelijkheid van het arbeids bureau vergroot: „Allereerst natuurlijk doordat we weer te rug zijn in de Leidse binnen stad. Door deze centrale lig ging loopt alles gewoon soepe ler", benadrukt Tibbe. De in schrijving kan vanaf nu ook tijdens de middaguren plaats hebben, voorheen was dat al leen in de ochtend mogelijk. Bijdragen: Frank Buurman, Erik Huisman, Rudolf Kleijn en Karin Swiers. Toga De gemeente Oegstgeest heeft tegenwoordig een speciale toga voor de vrouwelijke ambtenaren van de burgerlij ke stand. Indertijd werd een toga besteld die zowel de mannelijke als vrouwelijke voltrekkers van huwelijken goed zou passen. De pasvorm bleek echter niet optimaal te zijn. De mannen kunnen in de praktijk goed uit de voeten met het ambtsgewaad. Voor de vrouwen is het nog altijd een slecht zittend ding, verge lijkbaar met een tent, van waaruit de ceremonie niet echt lekker kan worden uit gevoerd. Het besluit geen speciale vrouwentoga aan te schaffen werd indertijd om bezuini gingsredenen genomen. Toen het wat beter ging met de fi nanciën werd er alsnog 2.000 gulden voor uitgetrokken en mocht de firma Hoes uit Alk maar de vrouwentoga ver vaardigen. Het resultaat oog de in eerste instantie wat te leurstellend. De nieuwe toga is immers vrijwel identiek aan het herenmodel, wat klei nigheden daargelaten. Zo be vindt het gemeentewapen zich nu op de linkermouw, in plaats van op de borst. Maar door dat soort zaken gaat een toga in de regel toch niet lek kerder zitten? Desondanks waren de vrou welijke ambtenaren in Oegst geest. vanaf de eerste dag wel degelijk vol lof over het nieu we ontwerp, dat in de wan delgangen ook wel oneerbie dig het „Hoeslaken" wordt lenoemd. 'odat probleemloos de con clusie kan worden getrokken dat de firma Hoes uit Alk maar de kunst verstaat pas vorm-kwesties op uiterst sub tiele wijze op te lossen. Blauw De leden van de Universi teitsraad zijn echte vergader tijgers. Niet alleen als er ruzie is met de minister over de be noeming van Jaap van der Scheur slagen ze er in een royaal aantal uren uit te trek ken om het bestuur van de universiteit van advies te die nen. Greetje Engelsman, griffier van de raad, wierp voor de vergadering van de afgelopen week een nieuw wapen in de strijd om de vergadertijd te bekorten. Bij alle stukken troffen de leden een toepasse lijk blauw gekleurd briefje aan. Onder het kopje blauw van de kou legde Greetje daarin uit dat het Academie gebouw aan het Rapenburg, waar ook de Universiteitsraad pleegt te vergaderen, wordt geteisterd door verwarmings problemen. Hoewel al het mo gelijke in het werk zou wor den gesteld om de kou uit de zaal te verjagen, kregen de raadsleden van haar het wel gemeende advies zich extra dik aan te kleden. Bovendien sprak ze de hoop uit dat ze al les zouden doen om de UR- vergadering zo kort mogelijk te laten duren. IJdele hoop natuurlijk. Het omslaan van een sjaaltje en het iets strakker aanhalen van de stropdas is deze weken toch al gauw voldoende om het niet koud te krijgen in een onverwarmde ruimte. Bij dit soort verzoeken aan der gelijke doorgewinterde verga derbeesten heeft Greetje toch de meeste kans om geen blauwtje te lopen als het fe bruari is, de mussen van het dak vallen en op de avond van de Universiteitsraadsver gadering de laatste deelne mers aan de Elfstedentocht net de Bonkevaart op draaien. Liefde Het grootse project Overbrug gen Leiden 1990 werd don derdag aan de kunst- en an- dersminnende Leidenaars ge presenteerd. Zo'n 23 Belgische en Nederlandse kunstenaars versieren 23 Leidse bruggen met een kunstwerk. Maar eerst moesten de kunstenaars nog versierd worden door een brug. De Leidse bruggen had den tijdens een rondleiding de kans om aan te pappen met de kunstenaars. Het weer Het Oegstgeester VVD-raadslid Hanneke van Vloten-Wareman demonstreert in haar hoedanigheid van ambtenaar van de bur gerlijke stand de toga die ook wel bekend is als „het hoesla- FOTO: HENK VAN DEN ENDE ken" (zie: Toga). werkte alvast mee en de meeste bruggen lagen stra lend in het zonnetje, klaar om te versieren en versierd te worden. Opdat de liefde niet meer door de maag zou kunnen, had de organiserende Stich ting 2, 3 of 24 alvast wat broodjes geserveerd. Ook pep te Ben Walenkamp van de stichting de kunstenaars op om zoveel mogelijk eikaars ri vaal te zijn. Het werd dus spannend. Nu van echte riva liteit was echter geen sprake. In een gemoedelijke sfeer kletsten de kunstenaars over van alles en nog wat. En ook de Leidse bruggen kwamen tussendoor ter sprake. Auke de Vries wilde zijn rela ties met de nonnen wat ver stevigen en koos allereerst de Nonnenbrug tot zijn uitverko rene. Totdat hij echter de Lat- tabrug over de Rijn gewaar werd. Hij zag onmiddellijk glasheldere beelden beelden en buizen voor zich. „Daar hou ik van. Verkocht!", riep hij. Marinus Boezem kon zijn keuze wel waarderen. De keuze van Boezem was echter al lang gemaakt. „Ik zag de foto van de Kerkbrug en ik kreeg gelijk een idee", vertel de hij mijmerend. Voor de troosteloze, platte Karnemelksbrug zag het er in eerste instantie slecht uit. Ge lukkig was daar de Belg Mark Verstockt, die wel iets zag in de „lelijke neutrale eend", zo als hij de brug liefkozend noemde. Wat hij erin zag, wist hij nog niet. „Ik ga er twee dagen bij zitten en dan zie ik wel wat ik er mee doe". Mis schien maakt hij van die lelij ke eend wel een mooie zwaan. Rare jongens, die Trein (1) In Warmond liggen de frac ties van CDA en Progressief Warmond met elkaar over hoop over de vraag wiens schuld het is dat de nieuwe sporthal zo lang op zich laat wachten. De VVD speelt geen rol in deze kwestie; wat de li beralen betreft hoeft de sport hal er eigenlijk helemaal niet te komen. De hele gang van zaken rond de sportvoorzie- ning wordt consequent verge leken met een trein. CDA- wethouder Cees van Schagen is de machinist op deze trein, die energiek op zijn doel af koerst. Hij wordt echter vol gens Progressief Warmond voortdurend afgeremd door de CDA-fractie die volgens deze beeldspraak in de ach terste wagon zit en daar, aldus de socialisten, aan de remmen hangt en de trein vervolgens heeft laten ontsporen. Be doeld wordt de koerswijziging van het CDA, dat eerst ak koord ging met een sporthal in Overbos in het noorden van de gemeente, maar sinds kort toch weer de voorkeur geeft aan de bouw van een sporthal/culturele voorzie ning op de plaats van het Trefpunt, in het centrum van Warmond. Dit vanwege de bezwaren van onder andere scholen, die stellen dat de leerlingen een verkeersonvei- lige route moeten afleggen naar Overbos. Trein (2) In de algemene beschouwin gen op de gemeentebegroting slaan de christen-democraten terug. Zij wijzen er op dat zij naast de machinist ook de sto ker hebben geleverd: fractie genoot J. Bonnet, die onvoor stelbaar veel tijd stak in het cijfermateriaal als brandstof voor de trein. Verder wordt gesteld dat het de fractie van Progressief Warmond is ge weest die de trein heeft doen ontsporen door de wissels on verwacht om te gooien. De trein ging daardoor een kant op die een groot deel van de toekomstige gebruikers niet beviel. De CDA-fractie stelt niet te willen voorbijgaan aan de inspraak van de reizigers. Er moet een reisdoel worden vastgesteld waarover alle pas sagiers het eens zijn. Het spoor dat leidt naar een nieuwe sporthal in Warmond lijkt nog erg lang te zijn, ze ker als socialisten en christen democraten blijven strijden om de eer wie er als eerste aan de stoomfluit mag trek ken. Dat is, met het oog op de naderende raadsverkiezingen, geen onbelangrijke actie. De spoedige komst van een nieu we stationschef (burgemees ter) in Warmond als scheids rechter tussen de strijdende partijen lijkt hard nodig om fatale treinongelukken in de toekomst te voorkomen. Kost Het theehuis in de Leidse Hout is in de aanstaande win ter gesloten. En als de tent in het voorjaar weer open gaat, dan zullen daar geen panne koeken en andere zalige zon dagmiddaggerechten uit de keuken komen. Kan ook niet, want er komt helemaal geen nieuwe keuken waarin de za lige happen geproduceerd kunnen worden. De oorzaak is een triest makende onenig heid tussen uitbater P. van der Graaf en verhuurder de gemeente Leiden. Onenigheid die thans het stadium van een imnpasse heeft bereikt. Van der Graaf wil graag een nieuwe keuken, maar het is hem bepaald in het verkeerde keelgat geschoten dat hij de kosten daarvoor moet betalen en óók nog een huurverho ging van vijfduizend gulden aan de gemeente. Dat Van der Graaf zich verslikt lijkt rede lijk. Geen mens is blij met een huurverhoging van vijf mille. Als je echter iets langer naar de getallen kijkt, blijkt dat Van der Graaf qua huur de laatste jaren wel van een heel erg goedkoop walletje heeft gegeten. In het verleden zat hij namelijk voor 1100 gulden een jaar in zijn theehuis, waarop dat na een 60.000 gul den kostende verbouwing door de gemeente werd opge trokken naar 2000 gulden. Daarover werd Van der Graaf al kwaad. Totaal ten onrechte natuurlijk. Want wat moest Van der Graaf nou he lemaal betalen na die eerste huurverhoging. Hij kwam toen uit op een maandelijkse huurlast van ƒ166,66. Voor een horecagelegenheid op een rustiek plekje als de Leidse Hout is dat natuurlijk naks, noppes en niemendal. In dat licht is het helemaal niet zo gek dat de huur nu opgetrok ken wordt naar ƒ583,66. En dat is nog immer een schijn tje. Of beseft Van der Graaf niet hoeveel studenten er voor dat geld in zijn theehuis zouden willen zitten? Hij zou ze de (pannekoeken)kost moeten geven. NIEUWKOOP Het ge meentebestuur van Nieuw koop wil van de provincie Zuid-Holland weten of het mogelijk is de huidige aanslui ting van het industriepark op de provinciale weg te verbete ren. Als de toestemming er is krijgt de Heidemij opdracht om de reconstructieplannen voor de kruising SW 10/indus triepark tot in detail uit te werken. Voor dat werk wil de gemeente 3.000 gulden uittrek ken. De grond voor de uitbrei ding van het industriepark is inmiddels voor het grootste deel verworven. De aankoop van een stuk weiland voor de som van één gulden is bijna rond. Als tegenprestatie heeft de gemeente beloofd zorg te dragen voor een goede ontslui ting van het bedrijfsterrein van de voormalige eigenaar van het weiland. De uitbrei ding gaat in totaal ongeveer drie hectare beslaan. De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' B Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette C Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica', Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: j Postcode/plaats: Telefoon(voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar Naam: Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - na< Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13