MotoRAI 1989 vol primeurs en show Hyundai haalt uit Rover als herboren dank zij nieuwe 200 „Tachtigers" houden zich niet aan maximumsnelheid AUTO HOME B.V. Eaidt&Qowuvnt ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 PAGINA 11 MSTERDAM 27 t/m 29 oktober iat een nog bescheiden ikje van de RAI in het ken van de motorfiet- Daarmee maakt het nsterdamse tentoonstel- igscomplex een belofte in vorig jaar waar: dat er jrlijks in het najaar een iarte motorfiets-show u komen. nds vorig jaar worden niet eer alle tweewielers op een iop geveegd voor een twee- irlijkse show, maar krijgen motortweewielers (dus k bromfietsen) apart aan- icht. Daarbij kon men dan yens die show in het najaar aatsen, voor de belangrijke ternationale beurzen in its van in het voorjaar als Ie primeurs al geweest zijn. ior dit jaar belooft de RAI dat er echte wereldpri- eurs te zien zullen zijn in Zuid- en Westhal. In elk val kan erop worden gere md dat er heel wat model- zullen staan die ten min- yc in Europa nog nergens - rder te zien waren. it is mogelijk dat de weer :rk gestegen populariteit tn de motorfiets toekomsti- uitbreiding van de Moto- Al zal uitlokken. Daarop eveneens van invloed zijn de fabrikanten de Amster- imse RAI zullen accepteren een goede accommodatie primeurs te brengen, oorlopig valt de concurren- van de IFMA in Keulen at dat betreft nog zeer te ■ezen. principe volgt de Moto- Al voorlopig nog de vrij escheiden opzet van de Al-Motorweekends, eerder Suzuki brengt als wereldprimeur een nieuwe versie van de GSX-R750. De imposante 'Fat Boy' van Harley Davidson. Aangepast aan onze smaak: de Honda ST 1100 Pan European. als alternatief voor de grote Tweewieler-RAI bedacht. De MotoRAI is slechts drie da gen open, te weten vanaf vrijdag 27 oktober van tien uur 's morgens tot zondag 29 oktober vijf uur 's middags. Tussendoor gaat-ie uiteraard ook nog dicht: vrijdag en za terdag om negen uur 's avonds, waarna de volgende dag om tien uur de deuren weer opengaan. Ondanks de korte duur van de tentoonstelling staan er zeer veel bijzondere activitei ten op het programma. Zo is de verkiezing van de 'zelf- bouwmotor van het jaar' te rug van weggeweest, zijn de MotoRAI-dagen tevens mo- tor-opstapdagen (voor hen die nog geen rijbewijs heb ben) en verzorgen rijkspoli- tie-motorrijders zowel in structie- als behendigheids demonstraties. Primeurs In de deelnemerslijst lazen we dat er als primeurs bij voorbeeld nieuwe motorfiets- bandenseries zijn van Miche- lin, Metzeler en Avon, alle radiaalbanden voor de snel ste wegmotoren. Er zijn nieuwe bromfietsen, zoals de 'herboren' Zündapp (ver meld als Zündapp-Enfield, kennelijk gebouwd in India). Harley Davidson brengt als nieuws de Fat Boy en Low Rider Convertible. Heel op merkelijk oogt het onbeken de merk Moto Boccardo, dat motorfietsen bouwt rond een benzine- en dieselmotor uit Peugeot auto's. Suzuki brengt als wereldprimeur nieuwe versies van de GSX- R750 en 1100 en als Europese primeur de all-road DR-BIG met ééncilinder 780cc-motor. Honda heeft een nieuwe lijn CR-crossmodellen en voor op dë weg de VFR 750 F en de ST 1100 Pan European. Die laatste is een zeer complete, speciaal voor de Europese smaak gebouwde fiets, ge schikt voor zowel lange toer ritten als korte plezierritten en woon-/werkverkeer. Ie Hyundai Excel lijkt uiterlijk op een verkleinde Sonata. iond het Zuidkoreaanse lerk Hyundai, altijd vol iruisende plannen, is het jven rustig geweest. Laat- nieuwsfeit van het lerk was de introductie /an de grote Sonata, een iuto die een nieuw begin lijkt te hebben ingeluid, let was namelijk het eer- tte model met veel eigen tabreng, waar men eerder de Pony) nog dreef t>p bijna pure Mitsubishi- en het ontwerp van Ital Design. de stijl van die Sonata Hyundai nu ook een middenklasse-reeks. ging de pre- gepaard met een her- laling van de plannen voor de 'erdere toekomst: een model irbij tussen deze nieuweling in de Sonata, plus nog een tleiner model. Maar ook in iet komende jaar is Hyundai 'oorlopig niet uitgepresen- eerd. Eerst Excel maand breidt men het gamma uit met een vier- deurs sedanmodel Excel, dat uiterlijk een verkleinde Sona ta lijkt. Dit model moet in een wat hogere klasse komen dan de huidige Pony sedan, met prijzen tussen 21 en 30 mille voor een hele reeks varianten. Die verschillen vooral in uit rusting, van redelijk compleet tot heel luxueus. In eerste in stantie wordt de Excel (een ty- penaam die de Pony op som mige exportmarkten al lang draagt) uitsluitend geleverd met 1,5 liter carburateurmotor (53 kW/72 pk), gekoppeld aan een vier- of vijfbak dan wel een drieversnellings automaat. Begin volgend jaar komt er te vens een wat sterkere 1,5 liter injectiemotor (62 kW/84 pk) en een driedeurs-versie, die weer Pony gaat heten. Kort daarop .komt ook een vijfdeurs Pony van het nieuwe model, en wordt de drieversnellings automaat vervangen door een exemplaar met een versnelling extra, elektronische sturing en twee schakelprogramma's. Nog iets later, in het volgend voor jaar, verschijnt een coupéver sie in de reeks. Die maakte zijn internationaal debuut ove rigens al op de Londense Mo- torfair. Dit model met de wat merkwaardige aanduiding Scoupe lijkt een goede vondst, met een prijs van nog geen dertig mille, want voor dat geld zijn er weinig andere au to's in een exclusief aandoend coupéjasje. Meer auto Maar dat is nog niet alles, want nog dit jaar verschijnt te vens een opgewaardeerde So- nata-versie met drieliter V6 motor. In totaal verbreedt Hy undai aldus het gamma aardig. Tellen we daar de nog tot 1992 komende modellen bij, dan is duidelijk dat de Zuidkoreanen van plan zijn aanzienlijk meer dan een bijrol op de Europese automarkt te spelen, met een modelgamma dat uiteindelijk een prijsscala van minder dan 15 mille tot aan 55 mille dekt. De bedoeling is om daarmee geleidelijk het imago op te vij zelen: van een produkt dat wel modern is, maar het toch voor al van veel auto voor weinig geld moet hebben, naar model len met een goede reputatie die voor dezelfde prijs als de concurrentie meer luxe bie den. DEN HAAG Bussen, vrachtwagens en auto's met aanhanger rijden veel te hard op de auto snelwegen. Zij houden zich bij lange na niet aan de limiet van 80 ki lometer per uur. Dat leert een overzicht dat minister Smit (verkeer en waterstaat) de Tweede Ka mer vrijdag heeft toege stuurd. Zowel op wegen waar per sonenauto's 120 of 100 mo gen rijden, zit de groep „tachtigers" gemiddeld te gen de negentig kilometer per uur. De gegevens van het meetpuntennet van Rijkswaterstaat wijzen uit dat de doorsnee automobi list zich op snelwegen met de 120-grens keurig ge draagt. Uit de laatste me ting van augustus bleek een gemiddelde van 112,7 kilometer per uur. De 100-km-grens blijkt evenwel een moeilijke zaak. Sinds juli 1988 wordt daar steeds meer gas gege ven. In augustus was in die zones de snelheid gemid deld 103,9 kilometer per uur en een maand eerder zelfs 104,7 kilometer per uur. Vrachtwagens en bus sen zaten in die periode op 120-wegen op 89,8 kilome ter per uur, op de 100-we- gen rond de 87,7. British Aerospace nam dit jaar de Rover-groep van de Britse staat over. Die groep heeft eindelijk de talloze reorganisaties èn de rode cijfers achter zich gelaten, om tot een soort wedergeboorte te kunnen overgaan. Als we even af zien van Landrover, dat altijd een eigen positie be hield en minstens redelijk gezond bleef, had de Rover-groep feitelijk pas één model dat tot een nieuwe generatie behoor de. Dat is de samen met Honda ontwikkelde 800- serie. Daaraan wordt nu de even eens samen met Honda gecom poneerde nieuwe 200-reeks toegevoegd, binnenkort te vol gen door meer nieuwe model len die de Austins Metro en Maestro zullen vervangen. Wanneer die hetzelfde niveau hebben als de nu op de Lon don Motorfair gepresenteerde Rover 214/216 zal de Rover- groep volledig als een Phoenix uit de as van een hopeloos op drift geraakte Britse industrie tak zijn herrezen. Op de terugweg van de intro ductie in. Engeland zagen we met enige verbazing het wel erg overtrokken enthousiasme van een Britse autokrant, die in een kop over twee pagina's meteen maar het doodvonnis velde over alle concurrenten van de Rover 200. Het gaat daarbij om niet minder dan modellen als de Fiat Tipo, Re nault 19, VW Golf, Opel Ka- dett en ga zo maar door. Dan zou die Rover wel een wereld wonder moeten zijn, en dat is- ie niet. Maar een prima ont werp is het wel, al is daarmee niet bij voorbaat verzekerd dat de niet zo beste naam die Brit se auto's opliepen in één klap wordt uitgewist. Laten we ons voorlopig maar voorzichtig aan de feiten hou den. De Rover 214/216 is min of meer een zustermodel van de Honda Concerto, buiten Eu ropa al te koop en hier ook snel te verwachten. Afgaande op de uitspraken van Rover- technici heeft bij deze 200, meer nog dan bij de grote 800, eerder een parallelle dan een gezamenlijke ontwikkeling plaatsgehad. Directer gezegd: de Rover 200 verschilt meer van de Honda Concerto dan de Rover 800 van de Honda Le- (ADVERTENTIE) B.V. AUTOMOBIEL-BEDRIJF L.A.G. Ook de Rover 214 Si biedt iets extra voor de fijnproever. gend. De erg compact ogende vijfdeurs 200 heeft met name aan de voorkant een toepasse lijke familiegelijkenis met de 800. Hij moest ook dezelfde stijl en klasse uitstralen, in dat opzicht kan hij niet in één adem genoemd worden met gelijkgeprijsde concurrenten als de duurdere versies van VW Golf, Opel Kadett of Re nault 19. Een bijzonder nette interieurafwerking, inclusief notehouten lijsten op de 216, geeft de nieuwe Rover inder daad extra klasse. Heel inter essant is ook dat de Neder landse importeur overweegt de 200 zonder meerprijs met naar keus stoffen of leren be kleding te leveren. Dat zou, zo blijkt uit marktonderzoek, de bijzondere klasse van vroegere Britse auto's weerspiegelen die toch nog niet vergeten is. Compleet Van Oldenbarneveltstraat 37 Leiden Tel. 071-17.26.79-15.49.09. Wat betreft het ruimte-aanbod valt de Rover 200 zuiver iri het gemiddelde. De hoofdruimte is iets aan de krappe kant, in de lengte biedt hij heel acceptabe le gezinsauto-ruimte en het ba gagecompartiment is eveneens redelijk groot. Een in ongelijke delen wegklapbare achterbank is standaard. Met een wielbasis van 255 cm en een totale leng te van 422 cm is de Rover 200 een haartje groter dan de Re nault 19 of Fiat Tipo, die toch iets ruimer aandoen; een VW Golf of Opel Kadett zijn van buiten en binnen iets kleiner. Daarbij moeten we meteen aantekenen dat de ruime en goed gevormde zitgelegenhe den in de Rover nu eenmaal wat meer vrije ruimte wegne men, maar daar een uitste kend zitcomfort voor terugge ven. Het dashboard van de Rover is overzichtelijk en be vat niet meer knoppen, meters en lampjes dan strikt nodig. Het kleine stuurwiel vraagt vrij veel bedieningskracht, stuurbekrachtiging is als extra leverbaar. In Nederland zal het gamma voorlopig wel heel simpel zijn: een 214 Si en een 216 GSi. De Si is netjes aange kleed en heeft als echte luxe alleen centrale deurvergrende ling. Een toerenteller, gedeel de achterbank, getint glas en verstelbaar stuurwiel horen er bijvoorbeeld ook bij. De 216 GSi heeft een licht sportief tintje met een spoiler achterop, maar tevens de luxe van elek trisch bediende ramen en bui tenspiegels rondom, stuurbe krachtiging, notehouten sierlij sten en verstelbare lenden- steun in de bestuurdersstoel. De 216 kan geleverd worden met een vierversnellings auto maat van Honda in plaats van de Honda-vijfbak. Ook de mo tor komt van Honda: een 1,6 liter zestienklepper met 81 kW/110 pk. K-serie motor De 214 heeft een vijfbak van Peugeot en een echte Rover- motor. Die beschikt ook over zestien kleppen, maar dan wel bediend door twee nokkenas- sen en hydraulische (onder houdsvrije) klepstoters, waar de Honda-motor één nokkenas en conventionele klepstoters heeft. Wel heeft de grotere motor benzine-injectie bij elke cilinder (op Honda- elektroni ca), terwijl de kleine het met een centraal injectieventiel doet. De 1,4 liter K-serie motor levert 66 kW/90 pk. Beide mo toren zullen in ons land met geregelde katalysator worden uitgerust; de levering begint in maart 1990. De K-motorserie is heel belangrijk, want die zal ook de opvolger voor de Aus tin Metro aandrijven (in' 1,1 li ter versie, mèt zestien klep pen). Het is een geheel licht metalen, erg modern ontwerp dat op arme benzine/lucht- mengsels is ontworpen. De 214 bleek net als de 216 heel soe pel en goed voor een vrij hoog prestatieniveau. Wel is de Rover-motor wat luidruchti ger; niet echt lawaaiig, maar er zit een bromtoon in die op de lange duur hindert. Hoewel de 216 merkbaar wat meer trekkracht in huis heeft weert de 214 zich daarnaast heel sterk. Zoals gezegd is de bestu ring wat zwaar, maar het weg gedrag valt niet te kritiseren. De 214 en 216 sturen beide ge voelig, voldoende direct en vertonen een mild onderstuur in snelle bochten. De veer- demperafstemming is uitste kend, slechts een wat korte veerweg beperkt het comfort enigzins. De GSi heeft iets strakkere vering/demping, die de hoofdschuldige leek aan het te nadrukkelijk bandengerof- fel. Het kan echter zijn dat een ander bandenmerk (de testwa gens stonden op de nieuwe Pi relli P2000) ook wat uitmaakt. Prima prijs De K-serie motor wordt aan geprezen als (de zoveelste) echte arm-mengsel motor. De standaard-verbruikscijfers zijn evenwel niet opvallend gun stig. Die wijzen in de richting van gemiddeld 1:14 voor de 1,4 liter en 1:12 voor de 1,6 liter; zelfs als we de forse prestaties in aanmerking nemen geen uitzonderlijke waarden. De 216 moet 190 km/h halen en binnen tien seconden naar 100 km/h sprinten, de 214 zou het tot 170 km/h brengen en 12,5 seconde voor de sprint naar 100 gebruiken. Pas als we daaraan toevoegen dat de Rover dik 1000 kg weegt wor den die cijfers toch wat in drukwekkender. Dat hoge ge wicht weerspiegelt de degelij ke bouw van de auto, die niet kraakt of rammelt en ook daarin meer dan gemiddelde klasse lijkt te bieden. Horen we dan voor Nederland prij zen beloven van net geen der tig mille voor de 214 Si en ruim onder 35 mille voor de 216 GSi, dan zou deze Rover wel eens echt goed kunnen aanslaan. Men richt zich zeker niet op marktaandelen zoals VW of Opel hebben. Het is niet officieel gezegd, maar de 200-serie zou nog interessant groeien: met een driedeurs- versie en een vierdeurs met aparte kofferbak, maar ook met een dieselmotor, is de be doeling. Nee, Renault, Fiat of VW zul len niet door Rover van de kaart geveegd worden. De Rover 200 is geen auto die he melsbreed van andere mid denklassers verschilt. Het ver schil is juist heel subtiel: hij biedt iets extra voor de fijn proever. Als het met deze auto nog niet lukt, dan kan dat al leen betekenen dat het publiek de fouten die de Britse merken eerder maakten niet wil ver geven. Is de 800 al een interes sante auto, met de 200 is Rover wat mij betreft weer helemaal herboren als merk dat toe komst heeft. PETER FOKKER (ADVERTENTIE) Touwbaan 2 Leiderdorp 071-899275 VRIJDAGAVOND KOOPAVOND

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11