Wat moet een leger zonder vijand? Jaarlijks, vinden 40.000 vogels de dood in het Noordzeedrab Westduitsers slaan luchtbrug voor vluchtelingen uit DDR Ieren vijftien jaar onrechtmatig in cel BINNENLAND/BUITENLAND QeidóG-Qowiant WOENSDAG 18 OKTOBER 1989. PAqJ WESTERSE DEFENSIE IN HET GORBATSJOV- TIJDPERK DEN HAAG In plaats van zich almaar te laten verrassen door ontwape ningsvoorstellen van Gor- batsjov, moet West-Europa zelf een nieuw defensie beleid op poten zetten. Daarin kan in geen geval sprake zijn van een verho ging van het budget en moet worden uitgegaan van een terugtrekken van Amerikaanse troepen uit Europa. Dat zei PvdA-defensiespecia list A. Stemerdink gisteren op een conferentie van het Ne derlands Instituut voor Inter nationale Betrekkingen Clin- gendael. Door anderen werd daar juist betoogd dat het er sinds Gorbatsjov allemaal niet stabieler en derhalve onveili ger op is geworden. Maar wat moet een leger zonder vijand? „Het heeft de afgelopen jaren ontbroken aan een fundamen tele discussie; hoe moet onze defensie eruit zien, wat willen we er eigenlijk mee", aldus Bram Stemerdink. Hij had diè discussie wel graag willen voe ren, maar ja, hij zat niet in de regering, hij had geen stem in de NAVO, hij zat in de opposi tie. Ideeën genoeg, maar macht te weinig. Nu ligt dat anders. Weliswaar heeft Stemerdink - en dus de PvdA-fractie - de nodige be zwaren tegen de defensie-pa ragraaf in het concept-regeer akkoord. Maar het publiek in een afgeladen zaal van Clin- gendael luisterde gisteren naar hem alsof hij de nieuwe minis ter van defensie al was. Flauwekul 'Westerse defensie in het Gor- batsjov-tijdperk', daar moest het over gaan en dus was er al snel sprake van nul-groei, Centrale Sector en CFE-be- sprekingen. Met anderé woorden: de bevolking zal niet meer accepteren dat de defen sie-begroting nog verder groeit, de Amerikanen zullen zich terugtrekken uit West- Duitsland en de onderhande lingen met het Warschau Pact in Wenen betekenen dat ons leger met minder dienstplich tigen toekan. „In onze tijd van ontspanning kun je echt niet verkopen dat er meer geld voor defensie moet worden uitgegeven, dat zou de grootste flauwekul zijn", zei Stemerdink. Juist omdat een defensie volgens nieuw model de nodige kosten met zich mee zal brengen, en dus tot op zekere hoogte door het publiek zal moeten worden geaccepteerd, is het levensge vaarlijk de bevolking nu van het leger te vervreemden - en dat gebeurt als je vraagt om meer geld op het moment dat de dreiging uit het Oosten af neemt, zo betoogde Stemer dink. Daarom ook keerde hij zich te gen een modernisering van de kernwapens („Geen Duitser die erover denkt, en dus moeten wij dat ook niet doen"); het zou onbegrijpelijk zijn als een regering geld uit gaf voor het up-to-date hou den van wapens die tegelijker tijd via de onderhandelingsta fel overboord worden gegooid. In navolging van militaire ex perts ging Stemerdink erva- nuit dat het Warschau Pact als gevolg van de ontwapening niet meer in staat is een ver rassingsaanval uit te voeren op West-Europa, in casu West- Duitsland. Daarmee komt de prioriteit die binnen de NAVO altijd gegolden heeft voor de verdediging van dat gebied - de zogeheten Centrale Sec tor - te vervallen. En daarmee is ook een heel ander westers defensie-beleid noodzakelijk. Zwitsers model Stemerdink pleitte voor het Zwitserse model, maar dan an ders. Dat wil zeggen dat het leger een minimum-sterkte kent, die in geval van nood snel en serieus uitgebreid kan worden. „Je laat de ander zien dat je meer hebt dan paraat is", aldus Stemerdink. „Ik zeg niet dat het precies op z'n Nauwere Westeuropese samenwerking nodig DEN HAAG In het licht van de verande ringen in de Sovjetunie en Oost-Europa moet, terwille van het machtsevenwicht in Europa en in verband met de kans van geringe Ame rikaanse betrokkenheid bij de Westeuropese veiligheid, de integratie van West-Europa worden versterkt. Landen die het doel van verdergaande samenwerking niet onder schrijven, behoren niet tot de EG worden toegelaten. Die conclusie trekt de Adviesraad Vrede en Veiligheid in een rapport over perestrojka en Europese veiligheid, dat vanmorgen aan de ministers Van den Broek (buitenlandse za ken) en Bolkestein (defensie) rapport is uitge bracht. De Raad meent ook dat de Europese Commissie voorstellen moet formuleren voor breed opgezette economische betrekkingen met de Sovjetunie en geheel Oost-Europa, los van de bestaande of nog op stapel staande programma's voor Polen en Hongarije. De voorstellen zouden betrekking moeten heb ben op onder meer handel, investeringen, economisch structuurbeleid en milieusamen- werking. De Raad bepleit instelling van een perma nent forum voor overleg tussen NAVO en Warschaupact waarin, behalve wapenbeheer sing, ook politieke kwesties en crisisbeheer sing aan de orde komen. Gorbatsjov's voorstel - in de Raad van Europa te Straatsburg - om te overleggen over wat onder „minimale af schrikking" moet worden verstaan, dient vol gens de Raad zorgvuldig te worden overwo gen. De bezetting van Nederlandse ambassades in Oost-Europa moet worden versterkt. Ambas sades moeten actief en „zo openlijk als maar verantwoord is" organisaties en personen steunen die opkomen voor de mensenrechten „in landen waar eerbied voor de fundamen tele vrijheden nog een ver verwijderd ideaal Zwitsers moet, maar het me chanisme spreekt me aan. Als je dat doet, als je zorgt voor een minimum-sterkte die in geval van storing vergroot kan worden, dan kun je de bevol king ook uitleggen waarom geld voor defensie nodig is. En dat staat dan min of meer los van een of andere vijand; er ligt gewoon de gedachte achter dat een statenbond als Europa nu eenmaal een defensie nodig heeft". Dat de nodige moeite gedaan moet worden om de kiezers ervan te overtuigen dat het le ger nog niet overbodig is, be toogde ook dr. J. Siccama, on derzoeker bij Clingendael. Hij signaleerde een kloof tussen de objectieve veiligheid en het subjectieve veiligheidsgevoel. „Tussen 1979 en 1984 steeg het percentage mensen dat dacht dat binnen tien jaar een oorlog zou uitbreken, van tien tot dertig procent. Nu doet zich het omgekeerde voor. De men sen voelen zich tamelijk veilig. Maar in feite is de instabiliteit op dit moment veel groter dan tien jaar geleden, en daarmee ook de onveiligheid". Geen heimwee Siccama ging niet zover dat hij heimwee toonde naar de vij and, maar hij meende wel dat het wegvallen van de directe militaire dreiging uit het Oost blok de NAVO schade berok kent. „Men is wanhopig nu de externe dreiging aan het ver-' dwijnen is, ook omdat men de latente interne bedoelingen van het bondgenootschap nooit heeft erkend". Waarmee de onderzoeker wilde zeggen dat de NAVO niet alleen tegen-, standers buiten de deur houdt, maar ook medestanders aan elkaar bindt, en niet in de laatste plaats de Bondsrepu bliek aan de rest van West-Eu ropa. Dat was ook het doel waarmee de NAVO in 1949 werd opgericht. Wat Siccama betreft hoeft ont wapening dan ook niet het einde van de NAVO beteke nen, en ook niet van het War schau Pact. Ook het 'commu nistische' bondgenootschap zou volgens hem binnenskamers een nuttige functie kunnen vervullen. Nu hervormingsge zinde krachten het overwicht lijken te gaan krijgen, zou het Warschau Pact zijn leden kun nen begeleiden naar zelfstan digheid en democratie, aldus Siccama. STEVO AKKERMAN Sovjetunie onder voorwaarden weer bij psychiatrische bond ATHENE Het psychiatrisch wereldverbond WPA heeft be slist dat de Sovjetunie weer tot de organisatie mag worden toe gelaten, als dat land de psychiatrie niet meer voor politiek# doeleinden misbruikt. Een motie met die strekking werd giste ren door het WPA-congres aanvaard. Een delegatie van het WPA zal binnen een jaar naar de Sovjetunie reizen om te onder zoeken of aan het politieke misbruik van de psychiatrie een ein de is gekomen. Maar minister Gerrit i1 van constitutionele onj" ling herhaalde de uitlat» president De Klerk (j ANC maar één van dt lijke gesprekspartners ii de organisatie van Mandela niet het alle) i heeft op onderhand J met Pretoria. De minister zei bereid! om met de zeven vrij| ANC-leiders te spreke voorwaarden, die zij om tot onderhandel^ komen. Een woordi van Viljoen verklaarde dagblad Business Day de uitlatingen van de n had weergegeven. Vilj door president De Kiert met het voorbereiden sprekingen met leiders verse zwarte organisatie^ Eergisteren verklaaro 1 Zuidafrikaanse ambat in Londen, Peter Rae Ij dat Pretoria bereid is voorwaarden, te onder] len met het ANC. Later verkeerd te zijn ge( Maar in Pretoria verlui Killen van zijn ministei i stemming had voor de ring en dat deze eei vormt in de strategie j Zuidafrikaanse regering blanke bevolking te 1 wennen aan het idee vi derhandelingen met het Minister Viljoen noem uitlatingen van oud-Al der Walter Sisulu en zj meraden, dat zij zich „q en gedisciplineerd" zul^ stellen, „zeer redelijk en I wichtig". De zeven nj herhaalden zondag n; vrijlating de lijst voorwi die door het ANC, mai door de meeste gen zwarte leiders, worden g legalisering van verbod ganisaties (waaronder ANC), opheffing van de toestand, opheffing van kende maatregelen te| oppositie, afschaffing vs ten „die de vrijheden ken" en de terugkeer v. lingen. Het „gesprek" waartoe met Sisulu en de ander reid is, zou dienen om dj waarden voor onderhal gen te bestuderen en d dernissen zo mogelijk weg te ruimen. tl een je dat ]k ure! met of je dot wet moet doen. Dol is 1 inmenging in de vereld uan de goden Veto van Bush over voorstel abortus WASHINGTON De Amerikaanse presi dent George Bush zal zijn veto uitspreken over een voorstel, dat bepaalt dat de federale overheid de kosten van een abortus zal beta len in geval van verkrachting of incest. Dit heeft het Witte Huis bekendgemaakt. Vorige week stemde het Huis van Afgevaardigden wel in met de vergoeding van de kosten van abortus in dergelijke gevallen. Maar Bush vindt dat de overheid alleen voor de kosten moet opdraaien als het leven van de moeder in gevaar is. Het abortus-voorstel maakte deel uit van een wet over de financiering van de ministeries van volksgezondheid en sociale zaken. Die is nu door het presidentiële veto in gevaar gekomen. Rechter in Medellin op straat vermoord BOGOTA Schutters op een motorfiets hebben in de stad Medellin, centrum van de Colombiaanse cocaïne-kartels, een rechter neergeschoten. In een anoniem te lefoontje werd later de verantwoordelijk heid opgeëist namens drugshandelaren, die zich willen wreken op de uitlevering van maffialeden aan de Verenigde Staten. De Colombiaanse regering begon twee maanden geleden een campagne tegen de drugsbaronnen na de moord op een voor aanstaand presidentskandidaat. De drugs kartels verklaarden de regering de „totale oorlog", waarbij de afgelopen weken tal rijke mensen het leven hebben verloren en voor miljoenen guldens schade is aan gericht. WALDHEIM NIET SCHULDIG AAN MOORD OP BRITTEN LONDEN Kurt Waldheim, de huidi ge president van Oostenrijk, is niet ver antwoordelijk geweest voor de executie van zes Britse geheim agenten in Grie kenland tijdens de Tweede Wereldoor log. Tot die conclusie komt het Britse ministerie van defensie in een rapport, dat gisteren is gepubliceerd. Volgens de Britten was Waldheim, die toentertijd als onderofficier diende bij de Duitse bezettingstroepen in Griekenland, waarschijnlijk wel op de hoogte van het executiebevel. Maar hij kan niet verant woordelijk worden gesteld voor de dood van de Britten in april 1944. De zes wa ren voor de kust van Turkije opgepakt en werden voor hun executie verhoord door de Duitse inlichtingendienst in Ar- salki, waar Waldheim diende. Studenten tegen VS Studenten van de Kunkook Universiteit in Seoul hebben gis teren weer van zich doen spreken. Vuisten ballend en schreeu wend vanachter een monddoek protes teerden zij tegen het bezoek van de Zuid- koreaanse president Roh Tae-woo aan de VS en de aankomst van de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Seoul. FOTO: AP Pretoria gaat gesprt1 aan met ANC-leid<< i JOHANNESBURG Zuidafrikaanse r^ I gaat door geleidelji pad te effenen voic derhandelingen rn belangrijkste veq weging van het lait verboden Afrikaai) t tionaal Congres (Ah WARSCHAU Met een door de Westduitse rege ring gehuurd vliegtuig is gisteravond een groep van 125 Oostduitsers uit War schau naar de Bondsrepu bliek vertrokken. Zij zijn de eersten die recht streeks van Polen naar West-Duitsland mogen reizen. In Polen neemt het aantal vluchtelingen per dag nog toe met ongeveer 150 personen. Op dit moment bevinden zich in het land nog minstens 1700 Oostduitsers die naar het wes ten willen. Naar verwachtin gen zal het nog weken duren voordat ook zij kunnen ver trekken. Degenen die willen uitreizen, moeten bij de Oost- duitse ambassade in Warschau een formulier ondertekenen waarin zij formeel afstand doen van hun Oostduitse staatsburgerschap. Vervolgens krijgen zij een nieuwe, spe ciaal voor Oostduitsers in Po len geldende identiteitskaart, waarmee zij legaal kunnen af reizen. Op deze manier kun nen de Poolse autoriteiten de vluchtelingen laten gaan zon der het bestaande verdrag met de DDR geweld aan te doen. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken zei dat de overige vluchtelingen in Polen wellicht met lijnvliegtuigen, Oostzee-veerdiensten of per auto door Tsjechoslowakije naar de Bondsrepubliek mo gen reizen. De Oostduitse ambassadeur in Warschau, Jürgen van Zwoll, zei dat de DDR de hele opera tie best sneller zou willen la ten verlopen. Maar hij ver klaarde dat de DDR-burgers, aan wie een speciaal uit sum moet worden ven eerst door de autoriteitei DDR „gescreend" n worden. „We kunnen U beeld geen moordenaar! gaan", zei hij. De Oostduitse autof staan niet toe, dat de vl lingen door de DDR ni Bondsrepubliek reizen. 2 len zij een herhaling vi men van de ongeregeld eerder deze maand, toen re Oostduitsers mee pij den te reizen aan boord speciale treinen, die; vluchtelingen vanuit schau via de DDR nai Westen brachten. De Oostduitse staat! meldden gisteren dat in den drie mannen zijn v deeld tot meer dan dn gevangenisstraf wegens aandeel in die ongereg den. DEN HAAG Een vaak terugkerend beeld in kranten en op televisie journaals: vele met drab besmeurde vogels op het strand als gevolg van een olieramp op de Noordzee. Jaarlijks komen zó maar liefst veertigduizend zee vogels aan hun einde voor de Nederlandse kust. Dit is één van de verontrus tende cijfers uit het rapport dat drs J. Stefels van de Werkgroep Noordzee gisteren aanbood aan dr. D. Tommei, voorzitter van de commissie Harmonisatie Noordzeebeleid van de Tweede Kamer. De Werkgroep vraagt de regering nog verstrekkender maatrege len te treffen tegen olievervui ling op zee, omdat de huidige regelgeving nog geen resultaat heeft gehad. Er gaat nog steeds geen jaar voorbij of ons land wordt wel opgeschrikt door een olieramp voor de kust. Een dag na zo'n ramp spoelen dan vaak al de eerste vogellijken aan. Vorig jaar nog zorgde een lozing van 350 ton stookolie door de Roe meense olietanker Borcea voor een ware slachting onder Zeeuwse zeevogels. Naast dit soort .incidentele' lozingen, zo als de rampen eufemistisch worden genoemd, zorgen ook de zogenaamde operationele lozingen voor de vogelsterfte. Onder dit soort lozingen wordt het vaak legale spoelen van de olietanks op volle zee verstaan. Rampzalig Het gisteren verschenen rap port, .Strandingen van vogels op de Nederlandse kust, 1915— 1988', laat zien wat voor ramp zalige gevolgen die lozingen en rampen hebben op de vogels die leven op en van de zee. Niet alleen worden zij direct bedreigd door de vervuiling, ook hun voedselvoorraad wordt aangetast. Zo hoeft een vogel die het slachtoffer is ge worden van olieyervuiling niet met olie besnpeu'rd te zijn, hij kan ook zijn verhongerd omdat de olie de vis heeft uit geroeid. In het rapport dat met op brengsten van het televisie- progamma .Wedden dat' werd bekostigd, staan tellingen van het aantal op de Nederlandse Eén van de veertigduizend slachtoffers van olievervuiling stranden gevonden dode vo gels, van 1915 tot 1988. Samen steller Kees Camphuysen, die het rapport maakte in op dracht van de Vogelbescher ming en de Werkgroep Noord zee, had beschikking over een grote hoeveelheid gegevens. In het begin van de eeuw waren die nog maar fragmentarisch, maar vooral over de laatste twintig jaar zijn gedetailleerde gegevens voorhanden. Talloze vrijwilligers vonden in die jaren gemiddeld dertigdui zend dode vogels op het strand. Dit is de helft van het aantal vogels dat totaal sterft op zee; de andere helft bereikt nooit het strand. Maar liefst zeventig procent van de zestig duizend dode vogels, veertig duizend dus, is gestorven als gevolg van olievervuiling. Kruisje Camphuysen heeft voor het onderzoek de Nederlandse kust van Zeeuws-Vlaanderen tot de Waddeneilanden opge deeld in vijf zones. Opvallend is dat in de meest vervuilde zone, van Hoek van Holland FOTO: PR tot IJmuiden, de minste dode vogels worden gevonden. Vol gens Camphuysen is dat niet zo verwonderlijk: „In dat ge bied vind je ook de drukke toeristenstranden, als die van Scheveningen en Noordwijk. De vogelkadavers zijn daar al lang weg voordat wij ze kun nen onderzoeken", aldus Camphuysen. „Soms vinden we de dode vogels daar onder een hoopje zand met een kruisje erop, dat is ook niet echt bevorderlijk voor het on derzoek". MARCO GERDES LONDEN Drie Ierse mannen en een vrouw die al vijftien jaar in de ge vangenis zitten wegens hun vermeende aandeel- in bomaanslagen op En gelse cafés, zijn op on rechtmatige gronden ver oordeeld. Dat heeft de Britse opper-officier van justitie verklaard. De zaak van de zogenoemde „Guildford four" heeft de be trekkingen met de Ierse repu bliek geruime tijd onder druk gezet. Hoge Britse juristen en politici spreken al jaren van een oneerlijk vonnis, hetgeen de Engelse officier van justitie nu bevestigd. Hij kan de weg vrijmaken voor het Hoogge rechtshof om tot vrijlating van de vier veroordeelden te be sluiten. Het beroep dat zij te gen hun straf hebben aange spannen, dient nog deze week. De betrokkenen - Paul Hill, Gerard Conlan, Patrick Arm strong en Carole Richardson - werden tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld wegens bomaanslagen op twee cafés in het Zuidengelse Guildford, tij dens een IRA-campagne in 1974. De kroegen werden vooral bezocht door Britse sol daten. Bij de aanslagen vielen vijf doden. Tijdens het proces ontkende het viertal en een groep IRA- strijders, die later werd aange houden, stelde zich verant woordelijk voor de aanslagen. De .Guildford four' werden desondanks veroordeeld op ba sis van bekentenissen, die vol gens hun door de politie bij mishandeling werden afge dwongen en die zij later in trokken. Verdere bewijzen voor hun schuld waren er niet. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA Ue doen het, Jerom Ue zulten die kleuters een handje helpen, l/oorons is dat een kleinigheid, hè BUENKORF 100% lamswol Fraaie trui uit de Bijenkorf Huis Collei die zich uitstekend laat combineren t) IWS lamswol. Met turtleneck, knoop ting en borduursel. In 12 uni kleuj S, M en L. I MSIiHiMfffil4IB BIJENKORF. de Bijenkorf (Z

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4