Honecker praat over mogelijke hervormingen Israel hoeft toch niet bang te zijn voor één toestel? FBI mag voortaan ook in buitenland arresteren Een iabyhuidje Arbeidsbureau CeidóöSoiwcMit ZATERDAG 14 OKTOBER 1989 PAGINA 5 Dodstraf voor blgische advocaat JSSEL Het gerechtshof in Luik heeft loodstraf opgelegd aan een 58-iarige ad- aat, die eind 1985 een bom plaatste in Luikse paleis van justitie. Bij de aanslag am een student in de rechten om het le- Aanvankelijk werd de aanslag in ver- gebracht met de CCC, een terroristi- groepering die Belgie in de jaren '85 16 in haar greep hield met een reeks laanslagen. Later werd duidelijk dat de slag was gepleegd door een gedesillusio- j rde advocaat uit Luik, Jean-Marie Sys- £jnans. De jurist kon het niet verkroppen [hij niet tot rechter was benoemd. Naar wachting zal ook de straf van Syster- ns worden omgezet in een gevangenis- if. De doodstraf wordt in België niet ;r ten uitvoer gelegd. Gelukkigste dag Of hij het „de geluk kigste dag van mijn le ven" meende is niet te achterhalen. Maar toen Michael Jackson te horen kreeg dat zijn oude school in Los An geles een muziekzaal naar hem had ver noemd, moest-ie toch wat zeggen. Voor Laura Gerson, een oud-lerares van Michael Jackson, was het aan de uitdruk king op haar gezicht te zien wel een hele bijzon dere dag. FOTO: AP Honderden verdachten in terrorisme-proces vrij ROME Een van de laatste Italiaan se massaprocessen tegen mensen die verdacht worden van betrokkenheid bij terrorisme van de Rode Brigades, is gisteren in Rome geëindigd met een vrijspraak voor alle 253 verdach ten. Na vier dagen van beraadslagin gen wees de rechtbank de aanklach ten wegens „een oproep tot de gewa pende strijd" en „voorbereiding voor een burgeroorlog" af. In het vonnis werd gesteld dat de aangeklaagden geen gevaar voor de staat en de de mocratische instellingen inhouden. De aanklachten waren zeer omstre den, omdat ze gebaseerd waren op een zeer weinig gebruikte wet uit 1928 ten tijde van Mussolini. Poolse vakbonden tegen Solidariteit WARSCHAU De communistische vakbonden in Polen (OPZZ) zijn voor het eerst de straat opgegaan om te protesteren tegen de regering van premier Tadeusz Mazowiecki en de enorme inflatie in het land. OPZZ- leider Alfred Miodowicz zei dat de vakbondsleden genoeg hebben van „papieren protesten" en actie willen. Hij protesteerde met 150 volgelingen tegen wat zij noemden de „lawine van prijsstijgingen" die over het land is gekomen sinds het aantreden van de regering-Mazowiecki, een maand geleden. De situatie in Polen is vol gens hem te vergelijken met een tijd bom: „De situatie is explosief. Wie gaat het vuur blussen?". Canada: tachtig miljoen voor Polen en Hongarije OTTAWA De Canadese pre mier Brian Mulroney heeft een hulppakket van 42 miljoen dollar (ruim tachtig miljoen gulden) aangekondigd om de democrati sche ontwikkelingen in Polen en Hongarije te bevorderen. Het pakket omvat onder meer een gift van twaald miljoen dollar voor voedselhulp aan Polen en tien miljoen dollar voor de on dersteuning van hervormingen in de particuliere sectoren van Polen en Hongarije. Ook zal de Canadese regering een speciale coördinator aanstellen voor de economische hulp aan de twee Oosteuropese staten. Hongaarse communisten in nieuwe partij BUDAPEST Orthodoxe Hongaar se communisten van het Janos Ka- dar-genootschap hebben een nieuwe communistische partij opgericht. Dat heeft de voorzitter van het genoot schap, Roland Antoniewitz, bekend gemaakt. Vorig weekeinde heeft de bestaande Hongaarse communistische partij zich tijdens een historisch con gres opgeheven en omgevormd tot de Hongaarse Socialistische Partij. Een aantal orthodoxe communisten was het daar niet mee eens. Overigens heeft de weduwe van Janos Kadar zich tegen het genootschap gekeerd, omdat het zonder haar goedkeuring de naam van haar overleden echtge noot gebruikt. luchtelingen re ogen weg uit /Warschau tit NN De DDR heeft er- ingestemd dat de Oost tsers die hun toevlucht i iden gezocht in de West- tse ambassade in Warschau ir het Westen mogen ver- jkken. dit moment hebben zich it vluchtelingen bij de am- .^sade gemeld. Zij zijn op .irscheidene plaatsen in de i«.d°^se hoofdstad onderge wicht. Verwacht wordt dat de stduitsers binnenkort kun- vertrekken. Zij maken z d uit van de naar schatting ÏC f miljoen immigranten die ist-Duitsland dit jaar zal op- nen. Vorig jaar kwamen er geveer 250.000 immigranten land binnen. Tot begin e week stroomden er .000 Oostduitsers de Bonds- >ubliek binnen, onder wie 000 vluchtelingen. Uit ande- Oost- of Zuideuropese lan- togen 270.000 immigran- naar de Bondsrepubliek. Westduitse minister van itenlandse zaken heeft cu ïerp gewaarschuwd voor de cussie over de Poolse west- n ;ns. Het morrelen aan de Jjv oorlogse grenzen brengt de madering tussen Oost en Tj est in gevaar, aldus minister ins-Dietrich Genscher. De cussie laaide onlangs weer nadat de Beierse CSU-chef eo Waigel, tevens minister a financiën in Bonn, zich "Jld beroepen op de grenzen 1937 (ADVERTENTIE) Met retinol AMSTERDAM - In Amerika «rscheen onlangs In de New Haven Register", een lagblad van de staat Con- ctfcut, het nieuws, dat pro- sor Puschmann de doel- effendheid bewezen had lan de substantie retlnol voor iet verkrijgen van een "baby- huidje". Sinds die dag worden apotheken overspoeld loor vrouwen die op zoek zijn r'|iaar de eeuwige jeugd. Men chat dat afgelopen jaar in de herenigde Staten tenminste pén miljoen mannen en vrou wen de crème met retinol ge bruikt hebben. Een apothekeres uit New Haven, een rijkeluisstadje ten thoorden van New York, ver- paart: "Als ik niet wist, dat mijn klanten rustige en even wichtige mensen zijn, zou ik eneigd zijn te denken, dat et hier om een collectieve sychose gaat. Maar ik ge- of echter, dat de crème i doeltreffend is". Maar de Italianen doen niet r voor de Amerikanen: in maanden zijn er niet minder dan 250.000 tubes :rème in de apotheken ver- enkele i pocht. Dit alles is begonnen, toen Europa een onderzoeker, professor Puschmann van de Experimentele Dermatologi- che Kliniek te Hamburg, bevestigd, dat er met etinol een duidelijk zichtbare vermindering optreedt van de 'Irimpelvorming bij mannen en Jvrouwen van 24 tot 45 jaar. De cosmetische crème [met retinol, verdeeld in de ]USA en in Europa, heet Anti- Retard en wordt gepro duceerd door het bedrijf f. Hij is te verkrijgen in versies: voor gebruikers 25-35 jaar, 35-45 jaar en jder dan 45 jaar. pKorff. E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB OOST-BERLIJN Erich Honecker, de leider van de Oostduitse communisti sche partij SED, heeft voor het eerst met de lei ders van vier aan de SED gelieerde partijen overleg gevoerd over mogelijke politieke hervormingen in de DDR. Het officiële Oostduitse nieuwsagent schap ADN gaf geen bij zonderheden over de be sprekingen. Het meldde slechts dat gespro ken was over de noodzaak van „het verder uitbouwen van de ontwikkelde socialistische maatschappij in de DDR". De partijen waarmee Honecker sprak waren de Liberaal-De mocraten, de Christen-Demo craten, de Nationaal-Democra- ten en de Boerenpartij. Honecker is de afgelopen da gen onder toenemende druk komen te staan politieke her vormingen in gang te zetten. Zo leverde een naaste mede werker van hem, de advocaat Wolfgang Vogel, felle kritiek op de arrestatie van dié vreedzaam voor hervor mingen hebben gedemon streerd. Vogel, die onlangs nog bemiddelde in de evacuatie van duizenden Oostduitse vluchtelingen uit Tsjechoslo- wakije en Polen, vond dat de opgepakte betogers onmiddel lijk op vrije voeten moeten worden gesteld. Enige tijd later werd bekend, dat alle mensen die op 7 okto ber waren gearresteerd bij protestbetogingen tijdens de viering van de veertigste ver jaardag van de DDR waren vrijgelaten. Elf mensen blijven vast en moeten voor de rech ter verschijnen wegens mis drijven als brandstichting, plundering, aanslagen en aan zet tot geweld. De openlijke uitval van Vogel tegen de autoriteiten kwam als een verrassing, aangezien hij al jaren geldt als een van de trouwste medewerkers van Honecker. Geconfronteerd met de ern stigste onrust sinds de arbei dersopstand van 1953, kondig de het regerende politbureau woensdag al aan dat het bereid is te praten over mogelijkhe den voor een aantrekkelijkere Oostduiste samenleving, zon der af te wijken van de funda menten van het socialistische systeem. Vooral de leider van de Libe raal-Democraten, Manfred Gerlach, is voorstander van een breuk met het traditionele beleid en het toepassen van nieuwe ideeëq, waardoor de bevolking zou worden aange moedigd te blijven in plaats van te emigreren of te vluch ten naar het Westen. Honecker (77) verzette zich tot nu toe halsstarrig tegen elke vorm van hervorming. Diplo maten merken op dat de be reidheid van de Oostduitse lei ding toch te willen praten over veranderingen erop wijst dat de machtsbasis van de presi dent niet meer zo sterk is als voorheen. Na de massale pro- testdemonstaties en de uittocht van tienduizend mensen naar het Westen, de afgelopen maand, heeft de Oostduitse lei ding moeten toegeven dat de ontwikkelingen het land in de problemen brengen. Van tast bare politieke hervormingen lijkt voorlopig evenwel nog geen sprake. Buffel-rijden Wie in ons land op de rug van een koe een ritje maakt, wordt al gauw voor dwaas versleten. In Thailand daarentegen houden ze echte races op de ruggen van een neefje van de koe, de buffel. OTO: AP WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft de fede rale politie FBI toestem ming gegeven voortvluch tige criminelen in het bui tenland te achtervolgen en op te pakken, zonder daarvoor toestemming af te wachten van plaatselij ke regeringen. Functionarissen van het mi nisterie hebben dit bevestigd. Een zegsman zei dat de wette lijke regels voor de uitbreiding van de bevoegdheden van de FBI al in juni werden opge steld op verzoek van minister van justitie Dick Thornburgh, maar tot nu toe geheim wer den gehouden. Sinds 1980 gold dat de federale onderzoekspolitie een in de Verenigde Staten gezochte misdadiger slechts kon oppak ken met de uitdrukkelijke toe stemming van de regering van het land waar deze was waar genomen. De VS namen in 1984 en '86 al wetten aan volgens welke ter- het buitenland kon den worden vervolgd voor aanslagen op Amerikanen. De regels gaven de FBI echter geen toestemming naar andere landen te gaan om verdachten daadwerkelijk te arresteren. Het is niet direct duidelijk of de nieuwe regels zijn aangeno men om het Washington mak kelijker te maken de militaire leider van Panama, generaal Manuel Antonio Noriega, in de VS voor de rechter te brengen. Noriega is in Florida aange klaagd op verdenking betrok ken te zijn bij de handel in verdovende middelen. HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN496 Alvorens de achtervolging van de „Tristan" te begin- >en, besluit majoor Ross eerst toch maar een onderzoek in te stellen naar de meisjes. Ze taxiën naar de haven. Als de meisjes n handen van handlangers van de Duitsers zijn gevallen, zitten te misschien gevangen in één van de talrijke bunkers in de dui nen. Waar hadden die SS-officieren het ook weer over? Het al- tiend oog? Misschien hebben ze daarmee de radarjoren be doeld. Maar er is niets te vinden... „Wat zoeken jullie?" vraagt Van Milaan naar Londen Nauwelijks hebben de modehuizen in Milaan hun grote shows afgesloten, of in Londen paraderen de modellen met de Britse zomermode voor volgend jaar. De Turkse ontwerper Rifat Ozbek heeft zich duidelijk door zijn vaderland laten inspireren (foto rechts). Wit is bij hem de overheersende kleur. De Italiaanse ontwerper Armani heeft zich niet laten meeslepen in het kleurenfestival van sommige van zijn collega's. Dit geheel jasje, blouse en minirok ziet er alleszins draagbaar uit (foto links). (Vervolg van de voorpagina) TEL AVIV Mohammed Bassam Adel, de 34-jarige in Aleppo geboren Syri sche piloot, werd gisteren voor het eerst sinds hij in Israel landde geconfron teerd met een kleine der tig journalisten. Zeer ner veus en kettingrokend vertelde hij, met grote na druk, dat hij zijn beslis sing naar Israel uit te wij ken alleen heeft geno men. „Ik wilde een nieuw hoofd stuk in mijn leven beginnen. Ik wil leven in een land waar democratie en vrijheid is. Nie mand in Israel was van mijn beslissing op de hoogte". Op een vraag waarom hij juist naar Israel was uitgeweken, antwoordde hij: „Mijn belang rijkste doel was in staat te zijn mijn gevoelens vrij te kunnen uiten. Dat kon ik in Syrië niet". Gekleed in zijn olijfgroene pi- lotenoverall en aanvankelijk schichtig rondkijkend, ant woordde de piloot op de vra gen van de journalisten in het Arabisch en alléén kijkend in de richting van zijn vertalers. Op onze vraag hoe het moge lijk is dat hij als piloot geen Engels verstaat of spreekt, gaf hij een ontwijkend antwoord. De beperkte persconferentie vond plaats in een afgesloten ruimte op een militaire basis, waarvan de lokatie op last van de Israëlische autoriteiten niet mag worden onthuld. Het le ger verbood fototoestellen, te levisiecamera's en taperecor ders. De journalisten werden door het leger naar de gehei me, zwaar bewaakte ontmoe tingsplaats gebracht. Over de drie a vier minuten die verstreken vanaf het mo ment dat hij het Israëlische luchtruim binnenvloog tot hij op een klein vliegveld in Noord-Israel landde, vertelde de piloot het volgende: „Ik had mijn beslissing naar Israel te vliegen drie a vier maanden geleden genomen. Toen ik woensdag deel nam aan een oefenvlucht boven de Golan- hoogvlakte zag ik mijn kans. Ik stuurde mijn vliegtuig in westelijke richting. Ik wist dat het gebied vol raketten is. Ik had geen radiocontact met wie dan ook, maar ik zag op mijn instrumentenbord dat de Is raeli's mij hadden waargeno men. Het was allemaal heel moeilijk. Ik vloog op slechts enkele tientallen meters hoog te en heel snel. Ik dacht er al leen maar aan een landings- plek te vinden, desnoods een snelweg". Op een vraag wat hij er als pi loot van vond dat hij niet door het Israëlische luchtverdedi gingssysteem was onderschept of neergeschoten, zei hij: „Dit land, dat zoveel zelfvertrou wen heeft, kan niet bang zijn voor één toestel. Ik had toch geen grote schade kunnen aanrichten". De Israëlische luchtmacht heeft bekend gemaakt een diepgaand onderzoek in te stellen over de vraag waarom er geen maatregelen werden getroffen nadat het luchtver dedigingssysteem het Syrische toestel had waargenomen. Vol gens een Israëlische bron zul len er „op hoog niveau koppen moeten vallen". Rijke bron De Syrische piloot maakte een zeer intelligente en sympathie ke indruk. Hij sprak welover wogen, dan weer wat verward en soms zichzelf tegenspre kend. Zijn vertalers deden hun werk niet altijd even precies, zoals de journalisten die Ara bisch spreken konden consta teren. De Israëlische militaire inlich tingendienst is uitermate inge nomen met de komst van de Mig-23. En de piloot zal onge twijfeld een rijke bron van in formatie zijn. De piloot zei, in antwoord op een vraag, dat hij tot nu toe niet was ondervraagd. Hij zei dat hij uitermate vriendelijk wordt behandeld. „Ik ver wachtte, dat ik goed zou wor den ontvangen", zo zei hij. Volgens aanvankelijk Israëli sche perspublicaties was Mo hammed Bassam Adel Syrië ontvlucht omdat hij mishan deld en onderdrukt was. Er zijn ook suggesties dat zijn overwegingen van puur ro mantische aard waren. Hij zou verloofd zijn en zich in de toe komst „ergens" bij zijn gelief de willen voegen. Tijdens de bijna twee uur durende per sontmoeting wilde de piloot echter niets zeggen over de si tuatie in Syrië of over zijn per soonlijke leven. Rode Kruis Syrië heeft het Internationale Rode Kruis gevraagd te be middelen voor de terugkeer van Mohammed Bassam Adel naar Syrië. Op onze vraag of hij daarvan op de hoogte was en of hij bereid was een verte genwoordiger van het Rode Kruis te ontmoeten, zei hij: „Ja, ik ben bereid hem te ont moeten. Maar ik weiger naar Syrië terug te gaan." „Wilt U dan in Israel blijven?" werd hem gevraagd. „Dat is een politieke vraag", was het antwoord, „ik heb daarover nog niet besloten". Fysiek en geestelijk uitgeput na zijn ervaringen van de af gelopen dagen kreeg de Syri sche piloot tranen in zijn ogen toen wij hem vroegen: „Wilt U via ons een boodschap doorge ven aan uw land of aan uw fa milie?" „U maakt het mij heel moei lijk", zei hij gebroken. „Ik wil een hoofdstuk afsluiten. Ik wil niet aan mijn familie denken. Maar ik hoop in de toekomst in de gelegenheid te zijn hen te ontmoeten". een oude Terschellinger hun. „Het alziend oog," antwoordt Rob. „U bedoelt zeker het Wakend Oog?" zegt de man. „Dêt is het!" roept Rob. O, maar dan kan de oude hun wel de weg wijzen en even later staan ze voor het gebouwtje aan de haven. Rob luis tert scherp. Ja, hij hoort meisjesstemmen. Maar de deur zit op slot. Wie heeft de sleutel? Och, dat is niet nodig. Rob weet wel een ander middel om de deur open te krijgen. Volgend jaar onafhankelijke televisie in Sovjetunie MOSKOU Binnen een jaar zal de televisie in de Sovjetu nie worden verrijkt met de „onafhankelijke" omroep NIKA-TV. De zender krijgt als doel zich van de andere omroepen te onderscheiden door zijn regelmatig uit te zen den informatieprogramma's waarin, ondanks een zekere mate van censuur, ook „de ne gatieve kanten van onze eco nomie, cultuur en milieu zul len worden belicht", aldus een van de directeuren. NIKA-TV zal echter ook Amerikaanse speelfilms gaan uitzenden. Voor vijfduizend films zijn in middels de rechten verwor- Noorse regering afgetreden OSLO In Noorwegen is de sociaaldemocratische minder heidsregering afgetreden. Dit weekeinde zal zij nog als over gangskabinet fungeren, waar na een centrumrechtse coalitie van drie partijen maandag het roer overneemt. Jan P. Syse, de leider van de Noorse con servatieven, wordt de nieuwe premier, terwijl Kjell Magne Bondevik van de Christelijke Volkspartij de portefeuille van buitenlandse zaken over neemt. Waarnemers in Oslo verwachten geen grote politie ke koerswijzing onder de nieu we regering. Zo zou de begro ting die premier Gro Harlem Brundtland donderdag indien de waarschijnlijk zonder veel wijzigingen worden aangeno men. (ADVERTENTIE) "llMIBtltlllC (M S( hou MO LEIDEN- OP DONDERDAG 19 OKTOBER A.S. ZIJN WIJ TERUG OP ONS VERTROUWDE ADRES IN LEIDEN. Bezoekadres Oosterkerkstr. 1 Leiden Postadres Postbus 12 2300 AA Leiden Telefoon 071-354242 Telefax 071-354141 OP WOENSDAG 18 OKTOBER ZIJN WIJ GESLOTEN. NIEUWE OPENINGSTIJDEN - maandag tot en met donderdag van 08.30 - 16.00 uur; - vrijdag van 08.30 - 12.30 uur; - voor werkenden zijn wij ook op donderdagavond van 18.30 - 19.30 uur geopend. HET ARBEIDSBUREAU BOUWT AAN WERK EN KOMT STERK TERUG.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5