„Wie niet met spanning kan omgaan komt nooit aan zijn top" r 1 1 1 mal Ie „Er zijn niet meer dan twee punten te verdienen" „Het is het duel tussen Klein Duimpje en Goliath" £eidóc6ou4a*it ROEIGOEROE JAN KLERKS: Protest Hoogmoed Onder redactie van Peter van der Hulst en Paul de Vlieger. ZATERDAG 14 OKTOBER 1989 PAGINA 29 LEIDEN - „A starmaker", noem de de Engelse roeicommentator Chris Baillieu hem laatst. De 39-ja- rige Leidse fysiotherapeut Jan Klerks heeft in korte tijd grote roem in de internationale roeiwe- reld vergaard door, naast het beha len van olympisch goud in Seoul, twee ploegen te coachen die bijzon der hoog eindigden in de wereldti telstrijd. Zilver was er begin sep tember in Bied (Joegoslavië) voor het gouden olympische duo Rienks en Florijn. En totaal verrast werd de roeiwereld door het goud van de Nederlandse dubbelvier. Beide ploegen werden gecoacht door Klerks, die nu algemeen gezien wordt als 's werelds meest ver maarde roeigoeroe. Jan Klerks maakte op 15-jarige leeftijd kennis met de sport. Hij ging roeien bij Die Leythe, dat ook in die tijd al een aantal Nederlandse toppers huisvestte. Willem-Jan Atsma bijvoorbeeld, die la ter WK-zilver zou winnen in de onge stuurde twee, en Rob Robbers. Tien jaar heeft hij daar wedstrijden gevaren, naar eigen zeggen te lang voor het niveau waarop hij acteerde. „Er was een goede wedstrijdspirit bij Die Leythe, vandaar dat ik het zolang volhield. Natuurlijk was ik best jaloers op de grote successen van Willem-Jan en Rob, maar het gaf me toch een kick". Als lichte roeier ging Klerks door totdat hij de hoogste klasse. Senior A, bereikt had. Hoewel hij wel veel belangstelling had voor topsport zat een WK-uitzending er voor hem niet in. Ontmoeting „In 1979 ben ik me gaan toeleggen op het coachen. Douwe Atsma en Hein Wiersinga zochten een begeleider en ik had het toch wel gezien bij het wedstrij droeien. Bovendien werd ik te zwaar voor de lichte klasse". Klerks had met een succes. Zijn pupillen werden uitge zonden naar het Junioren WK in Mos kou, waar ze in de vier zesde werden. Daar in Moskou vond ook de eerste ont moeting plaats met Ronald Florijn. Om dat zijn eigen coach geen tijd had om naar Moskou te gaan, werd Klerks ge vraagd Florijn te begeleiden. De zevende plaats in de skif was het resultaat. Ter wijl Florijn in 1980 in de olympische dubbelvier roeide, ging Klerks door met 'zijn twee pupillen, die opnieuw uitge zonden werden naar het WK, maar dit maal weinig tot stand brachten. Sinds diq tijd werd Klerks de vaste keus voor nationale juniorencombinaties, die hij met wisselend succes leiding gaf. Het eerste WK waarop hij Ronald Florijn daadwerkelijk coachte, was dat van 1986, in Nottingham (Engeland). „Ro nald, werd als junior altijd begeleid door Rob van der Veld, die hem eigenlijk heeft leren roeien. Daarna is hij succes LAGENDIJK RELATIVEERT BELANG VAN DERBY KATWIJK - Voor Arie Lagendijk, trainer van Katwijk, speelt de dra matisch verlopen oefenwedstrijd te gen Quick Boys in augustus geen enkele rol bij het competitietreffen van vandaag. „Wij waren een team in opbouw, terwijl bij Quick Boys een grote groep spelers vocht voor. een plek in het eerste. De nederlaag toen was terecht, daar niet van, maar ik denk niet dat het zaterdag zover zal komen". Hoewel ook Lagendijk duels als deze 'de krenten in de pap' noemt, vindt hij aan de andere kant dat er ook weer niet al te veel belang aan gehecht moet worden. „Natuurlijk begrijp ik dat heel voetbal- minnend Katwijk uitkijkt naar deze wedstrijd, maar er zijn echt niet meer dan twee punten te verdienen. Net als twee weken geleden tegen Vitesse Delft en volgende week tegen Kozakken Boys", relativeert de Katwijk-trainer. In de benaming 'Klein Duimpje tegen Goliath' die collega Raboen aan deze wedstrijd geeft, kan Arie Lagendijk zich wel vinden. „Katwijk heeft niets te ver liezen, Quick Boys daarentegen kan al leen maar verliezen. Want we moeten wel reëel blijven: ons doel dit seizoen is niet te degraderen, terwijl onze tegen stander voor het kampioenschap gaat. Quick Boys heeft in alle facetten - orga nisatorisch, qua spelersmateriaal, noem maar op - over zesentwintig wedstrij den meer inhoud dan Katwijk. Maar dat betekent niet dat we deze ene onderlinge confrontatie niet zouden kunnen win nen. Dus met elf man voor de goal han gen? Vergeet het maar. Wij spelen wel degelijk richting Quick-Boys-doel. Net zoals we dat bij Rijnsburgse Boys ge daan hebben". Waar Melbi Raboen kan beschikken over een fitte groep, ligt dat bij Lagen dijk anders. Arie van Beele speelt zeker niet en verder is het onzeker of Teun van Duyvenbode onder de lat zal staan. In de dinsdagavond gespeelde Zilveren- Molenwedstrijd tegen LFC raakte een vingerkootje uit de kom. Ook Henri Pouw, die een tik tegen zijn knie kreeg, kwam niet ongeschonden uit dat duel. Ook bij hem moet afgewacht worden of hij tegen Quick Boys inzetbaar is. vol door zijn broer Rob gecoacht. Hij won toen onder meer de vermaarde Hol land-Beker. Via een avontuur in de twee zonder stuurman met Steven van Gro ningen kwam hij bij mij terecht". In de dubbelvier werd Florijn vijfde op het WK in Nottingham. „Dat was niet zo'n optimale prestatie, al waren we er toen best tevreden over. Nu, terugkijkend, denk je: och vijfde maar „In 1987 gingen we naar het WK in Ko penhagen. Daar behaalde de dubbelvier wel de olympische voorselectie, maar toch zat het ons niet zo lekker. Als we zo zouden doorgaan, dachten Florijn en ik, zouden we eeuwig doormodderen onder aan in de finale. Toen besloten we er écht samen voor te gaan en zijn vanaf oktober twee keer per dag gaan trainen. Samen met Nico Rienks, die achtste was geworden in de skif en hetzelfde gevoel had: öf stoppen, óf keihard gaan trainen. Als het dan toch niets oplevert, dan we ten we in elk geval dat we er alles aan gedaan hadden. Toen zijn we heel cons ciëntieus gaan trainen. Niet echt hard, maar wel alles samen gedaan. Het ging vooral om de instelling die gekweekt moest worden, de conditie en techniek was er wel". Het resultaat, olympisch goud in de dubbeltwee is genoegzaam bekend. Eén concept „Ik kan nu wel stellen dat ik de succes formule gevonden heb. Het is niet eens zozeer dat je hard moet trainen; je moet wel goed werken aan één vast concept. Omdat Ronald en Nico technisch niet geheel gelijkwaardig aan elkaar waren gaf dat moeilijkheden genoeg". De succesvolle dubbelvier van vorig sei zoen was weer een geheel andere combi natie. „Ik heb de roeiers daarvoor gese lecteerd op hun techniek: als ze allemaal ongeveer op dezelfde manier roeien, kun je er gemakkelijk één geheel van sme den. We hadden maar vier weken de tijd daarvoor, maar al gauw bleek aan de hand van de trainingstijden dat er wel eefi goede klassering in zat". Spilfunctie Opmerkelijk daarbij was dat de 19-jarige jeugdroeier Rutger Arisz de spilfunctie van slagroeier vervulde. Klerks: „Hij heeft echt flair, dat zit tegen het arrogan te aan. Je moet niet vergeten dat achter hem roeiers in de boot zaten die al op de Olympische Spelen waren toen hij in de jongste jeugdklasse (15 jaar) roeide. Ik heb Rutger eerst wat trucjes in de skif geleerd, waarna hij dat thuis allemaal goed overdacht heeft. Toen hij voor het eerst met de ploeg roeide, klikte het dan ook vrijwel meteen. Reken maar dat die andere jongens op hun neus keken toen ik ze vertelde dat Rutger toen voor het allereerst in een dubbelvier zat!". Klerks vindt het kunnen omgaan met Jan Klerks (rechts) met de gouden dub belvier van Bied. „Ik heb de jongens gese lecteerd op hun techniek". FOTO: HENK SNA TERSE spanning een van de belangrijkste ele menten van ervaring. „Dat geldt eigen lijk voor elke sport. Kijk, Rienks en Flo rijn die kennen elkaar nu zó lang, die zijn eigenlijk mentaal begeleider van el kaar geworden. Maar voor zo'n jonge ploeg als de dubbelvier moet ik echt de avond vóór de wedstrijd even tijd vrij maken om de wedstrijd te bespreken". „Als je niet met spanning kunt omgaan, dan kom je nooit aan de top van je kun nen. Kijk maar eens naar die voetbal keepers. Technisch zijn de meesten wel goed, maar als ze snel zenuwachtig wor den, dan komen de verschillen er pas uit. Het zijn van die vrijdagmiddag-top sporters: als het echt moet dan lukt het niet. Ik vind dat een van de boeiende as pecten van topsport. Ik herinner me een interview met Johan Neeskens vlak vóór de wereldkampioenschappen voetbal van 1974. Neeskens schoot z'n penalty's altijd raak. De interviewer vroeg hem wat er zou gebeuren als hij in de eerste minuut een strafschop zou krijgen. „Nou", zei Neeskens, „dan knal ik hem er natuurlijk in!". En prompt kreeg hij ook daadwerkelijk in een van de eerste minuten een strafschop. En schiet hem dus knalhard raak. Dat vind ik nou vre selijk knap hè, zo'n WK net zo spelen alsof het Ajax - FC Amsterdam is, ter wijl er toch een heel andere entourage is". „Ik zou best eens met Henk Gemser (de voormalig schaatscoach) van gedachten willen wisselen over de manier waarop hij zijn pupillen fysiek en mentaal zo in vorm krijgt. Kijk maar naar vorig jaar: Leo Visser schaatst als een dweil, ieder een schrijft hem af, en de week daarop wordt hij opeens wereldkampioen! De kunst is echt het inspelen op de karak tertrekken van de sportmensen. Als ie mand uit een ploeg van mij steeds onge lijk roeit en wat ik ook zeg ongelijk blijft roeien, dan ga ik inspelen op zijn eerge voel. Dan zeg ik van: „Joh, hoe denk je dat dit eruit ziet als je voorbij de tribune vaart", of iets dergelijks. Er zijn talloze variaties op; je verzint ze ter plekke". Onbetaald Sinds 1 juli heeft Klerks een kwart baan bij de roei bond met subsidie van het mi nisterie van WVC als regionaal coördi nator van de coachopleiding. Daarnaast is hij part-time fysiotherapeut. „Eigen lijk is het-gek dat ik niet betaald word om die roei ploegen te coachen, zoals je bijvoorbeeld aan buitenlandse universi teiten ziet", zegt Klerk, die voor het be geleiden van roeicoaches wel geld krijgt. „Maar het is ook een heel zinnige bezig heid, want aan dat soort mensen hebben we een groot tekort in Nederland. Geta lenteerde roeiers genoeg, maar het is heel moeilijk om coaches te vinden. De goeden hebben namelijk full-time banen, omdat hun opleiding vaak leidt tot een carrière. Die willen ze dan niet inruilen voor een beetje coachsucces. De roei- bond is dus afhankelijk van niet-carriè- remakers zoals Rob Robbers en ik. Het is een beetje luxe-probleem. De coaches zijn te hoog gekwalificeerd". „Waarom ik nu nog doorga? Ik las giste ren een interview met Peter Post die zei: „Je wilt gewoon het plezier nog een keer meemaken. Zeker als je eerst nooit suc ces had, krijg je nooit genoeg van het ge nieten van succes. Ach, en de mensen hebben zo snel commentaar op je. Zie maar hoe koeltjes er in Bied werd gerea geerd op het zilver van Florijn en Rienks, die het jaar daarvoor olympisch goud haalden. Dat mag dan tegenvallen, maar dat had je van tevoren kunnen be denken. Dit jaar lagen de critici ook zwijgend op de loer bij de dubbelvier, om als het niet goed ging meteen te gaan schreeuwen dat het toch nooit gelukt was met zo'n korte voorbereidingstijd. Let maar op, -volgend jaar, als het wat minder gaat dan is commentaar zo snel geleverd!". Ook volgend jaar zal Jan Klerks dus op dezelfde voet doorgaan. Alle medailles kunnen ze hem in elk geval niet meer af nemen: „Het is net zo moeilijk je te handhaven aan de top als het klimmen daar naartoe". MARK HOUTZAGER Toeschouwers van voetbalwedstrij den zijn niet zelden creatief. De spandoeken die bij met name inter lands te zien zijn spreken wat dat betreft boekdelen. Ook de kreten die vanaf de zijkant het veld inge- slingerd worden, met name op die momenten dat de prestaties het pu bliek niet geheel tevreden stemmen, getuigen vaak van fantasie. Menig nieuw woord werd zodoende langs de lijn geboren. Een nieuwe vorm van protest lijken de bezoekers van deze wedstrijd uitgevonden te heb ben: gewoon plaatsnemen achter een geschikt reclamebord. De ge zichten van de mannen zeggen ge noeg en de ondertiteling neemt alle twijfels over hun gevoelens weg Sommige 'verenigingen weten op een geheel eigen wijze een wed strijd te analyseren. Neem nu VVSB. In het clubblad valt te le zen: ..ONA werd 15 augustus 1919 opgericht. De vereniging telt nu 421 leden. 11 seniorenelftallen en der tien juniorenteams. Kennisnemend van deze gegevens denk je. dat is alvast 1-0 voor WSB. ONA bezit twee velden en één kleine zandvlak te om te trainen. Dus 2-0. ONA heeft geen oefenhal: 3-0. Kleedka mers. kantine en bestuurskamer zijn sinds twaalf jaar ondergebracht in een vroegere school in de wijk De Korte Akkere. Overige clubs ter plaatse zijn Gouda. GSV, DONK. Olympia. 4-0 en 5-0". Konden alle wedstrijden maar zo geanalyseerd worden, want dan we ten meer verenigingen wel redenen aan te wijzen om te winnen. Toch vormt de uiteindelijke 1-1 geen aanleiding om het optimisme in te dammen. Sterker nog: ,,In ons college is er geen twijfel omtrent de uiteindelijke plaats op de ranglijst. Tot onze vreugde wordt onze blik omhoog in toenemende mate door onze socios gedeeld. Optimisme? Nee hoor, gezond verstand en ver trouwen!". Eerder in het stukje gaf de vereni ging daar al blijk van: „Als sta dionclub zijn wij in menig opzicht superieur aan onze tegenstanders in 3.4. Deze vaststelling behoeft niet te leiden tol arrogantie. Enige ko ninklijke uitstraling is echter wel op zijn plaats. Real VVSB!". Een wedstrijd later kwam voor hel laaggeklasseerde VVSB de harde realiteit. Het bekertreffen met nota bene vierdeklasser DONK werd met 0-4 verloren. Komt hoogmoed dan toch voor de val? Voor aanvang van de competitie oefenden Katwijk en Quick Boys tegen elkaar, waarbij de voetballers van zee met 7-2 ze gevierden. Beide coaches, Raboen en La gendijk, denken dat het vandaag niet zo ver zal komen. ANDRÊ VAN HAASTEREN RABOEN EIST TOPPRESTATIE TEGEN KATWIJK Klare taal van Raboen, die zegt dat hij er ondanks zijn korte voorbereiding goed in geslaagd is Quick Boys een ande re stijl te geven. De Raboenstijl, wat zo veel betekent als: een sterk besef van ei gen kunnen, plichtsbetrachting en veel zijdigheid. „Neem nou zo'n Theo van Rijn. Die jongen stond altijd in de spits opgesteld en nu laat ik hem zo nu en dan als laatste man spelen. Iedereen ver klaarde me voor gek, maar wat blijkt? Het werkt. Dat zagen we vanavond", al dus Raboen dinsdagavond, na afloop van de wedstrijd tegen het Nederlands amateurteam. In die wedstrijd (uitslag 1-1) was Ra boen er uiteraard alles aan gelegen zijn spelers ongeschonden te houden. Mede dank zij het veelvuldig toepassen van wissels lukte dat, zodat de trainer over een topfitte selectie beschikt. Niets staat Raboen daarom in de weg zijn voorne men, het publiek iets laten zien, waar te maken. „Dat moet ook wel, want Quick Boys heeft immers alleen maar wat te verliezen". KATWIJK - Trainer Melbi Raboen van Quick Boys verwacht niet dat Katwijk zich vandaag net zo van de mat laat spe len als in de voorbereiding. Zoals be kend oefenden de twee eersteklassers toen tegen elkaar en verloor de debutant met 7-2 van de ervaren plaatsgenoot. „Katwijk is de beste van de ploegen die we in het seizoen tot nu toe thuis heb ben gehad. Ik eis daarom van de spelers een topprestatie. Ik wil bewijzen dat Quick Boys de beste van allemaal is". De oefenmeester van Quick Boys be stempelt de wedstrijd van vandaag als een duel tussen Klein Duimpje en Goli ath. „De jacht op Quick Boys is geo pend. Alle ploegen die lager staan, zijn er op uit ons van de troon te stoten. In een wedstrijd als vandaag is dat des te meer zo. Quick Boys op zijn beurt moet zich daar naar gedragen. We zijn de'bes- te en dat zullen we bewijzen ook. Ik ha mer het er bij de spelers in: we staan aan de top en dan moet je topdenken, top- handelen. Ik duld geen verzwakking".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 29