3)e £eicbofie (Bou^cmt Kruidenwijk in actie l^oor veiliger Googermolenweg Botsing op sluiproute Fundering stortplaats mogelijk bebouwing STAr IIDEN OMGEVING CeidócSomatit ZATERDAG 14 OKTOBER 1989 PAGINA 15 si iKEMADE Burge- 1 lester A.H. Meerburg vin Alkemade kreeg gis- en ludiek bezoek, be uit drie moeders een baby. De kleine s gekleed in een cape >r de schrijnende tekst [j'ag ik als ik vier ben '2k veilig naar school?" de kinderwagen stond J lezen: „Pas op. Rij mij ït de kant in". e d moeders overhandigden de gemeester een pakket van ondertekende brieven, arin wordt gevraagd *om fiets- en wandelpad aan J' erszijden van de Googermo- j weg, speelvoorzieningen en snelheidsremmende maatrege len in de nieuwste'wijk van Oude Wetering, de Kruiden- wijk. De bewoners willen ver der dat hun wijk (Gogh-Noord III) via de terreinen van de landijsbaan en de voormaliger kwekerij Guldemond een ver bindingspad krijgt met de Bo- tenbuurt. De actievoerende moeders die gisteren de brieven overhan digden, vertegenwoordigen de in de Kruidenwijk actieve commissie Onkruid. Hun handtekeningenactie was een doorslaand succes. Van de 232 benaderde hoofdbewoners doen er slechts twee bewust niet mee en vijf anderen wa ren niet thuis.De Kruiden wijkbewoners klagen vooral over de gevaarlijke verkeerssi tuatie op de smalle, bochtige Googermolenweg. Deze weg is voor fietsers en wandelaars de enige mogelijkheid om in Roe- lofarendsveen en Oude Wete ring te komen. Deze weg wordt volgens hen in toene mende mate als sluiproute ge bruikt door automobilisten die de verkeerslichten op de Alke- madelaan willen vermijden. De bochten zijn er door hoog opgeschoten groen aan weers zijden onoverzichtelijk, gemo toriseerd verkeer rijdt er te hard en neemt veelvuldig de binnenbochten. Leden van de commissie Onkruid hebben in hun wijk huis aan huis ge vraagd niet met de auto over de Googermolenweg te rijden zodat de weg vrij blijft voor fietsers en wandelaars. Aan dit verzoek wordt algemeen ge hoor gegeven, maar men kan De verontruste moeders Thea van der Star, Marja Gribnau en Ineke van der Veer overhandigen de hand tekeningen. het sluipverkeer niet beletten gebruik te maken van de Googermolenweg. Daar heb ben de bewoners het gemeen tebestuur voor nodig. Oorspronkelijk stond in de ge meentebegroting dat de Goog ermolenweg zou worden ver breed. B en W zijn daar echter van af gestapt omdat verbre ding niet mogelijk zou zijn door de aanwezigheid van nutsleidingen in de grond. De bewoners vragen zich af waar om er in de berm dan wel diepwortelende grote populie ren kunnen staan. Over het „speelprobleem" in de Kruidenwijk zeggen de be woners dat de weinige speel tuigen op een onbeschermde en gevaarlijke plek staan. Om de snelheid van het autover keer in de wijk terug te bren gen vragen de bewoners om snelheidsremmende verkeers maatregelen, zoals verkeers borden, -drempels en planten bakken. „Er is ruimte genoeg voor een verbindingsweg tus sen de Kruidenwijk en de Bo- tenbuurt", menen de bewo ners. Tot hun schrik hebben zij echter vernomen dat de bouw van enkele luxe huizen de verbindingsweg onmogelijk zal maken. Een ander struikel blok zijn de gemeentelijke twijfels over het wel of niet plaatsen van een hek tussen het gewenste verbindingsj en de landijsbaan. Tot slot is het voor de bewoners een er gernis dat zij nog steeds geen geschikte bushalte hebben. Deze is voor hen alleen te be reiken via een lange omweg. e Vning Rondweg Alphen tIEN AAN DEN RIJN E.A. an, hoofdingenieur-directeur Rijkswaterstaat-directie Zuid- ad en wethouder W.G.C. de openen woensdag 25 oktober de n (i dweg Alphen. De opening ge- 14 om drie uur. Om vier uur j9Ndt de eerste paal geslagen voor 3. ingbouw in Kerk en Zanen. Deze 17, iele handeling wordt verricht L. van Dijken, hoofdingenieur- :teur-directie Volkshuisvesting Holland en wethouder G.P. van 'an donderdag 26 oktober tot en zaterdag 28 oktober kunnen be- 18, stellenden voor Kerk en Zanen 'Opcht in een tent aan de Europa- Daar wordt een presentatie de nieuwe wijk gegeven. Men er dagelijks van 's middags twee s avonds negen uur terecht. Cll fa'v. Kunst op flatwand ALPHEN AAN DEN RIJN Er komt een tweede kunstwerk op de wand van een flatgebouw aan de Vliestroom en Stortemelk in Al phen. Drie kunstenaars zijn uitverkoren om een ontwerp te maken voor het kunstwerk. Het gaat om Jac queline Ravelli uit Leiden, Nico Bezemer uit Rotterdam en Mari Boeyen uit Haarlem. Het kunst werk, dat 90.000 gulden mag kos ten, komt op een of op beide wan den van de flats. De wanden mo gen daarvoor geheel of gedeeltelijk worden gebruikt. Het geld voor het nieuwe kunstwerk is afkom stig van de gemeente, de provin cie, de woningbouwvereniging en een bankinstelling. Geen maatregelen tegen geluidhinder Conradstraat ALPHEN AAN DEN RIJN Er wor den geen nieuwe geluidwerende maat regelen genomen in de Conradstraat in Alphen. Een bewoonster van de straat had daarom gevraagd omdat de la waaioverlast haar te veel wordt. Me tingen door de gemeente hebben uitge wezen dat de overlast te wijten is aan de te hoge snelheid van het verkeer. Bovendien blijkt de geluidswand min der lawaai te absorberen dan werd aangenomen. Er is echter geen geld om verbeteringen te treffen. B en W hopen nu dat de opening van de rond weg de verkeersdruk op de Conrad straat zal verlagen. Wethouder Keijzers stopt LEIDERDORP De Leiderdorpse wethou der G. Keijzers (PvdA) van financiën en on derwijs zal zich niet verkiesbaar stellen voor de raadsperiode 1990-1994. Hij combineert momenteel het wethouderschap met deeltijdbaan bij het ministerie van algemene zaken in Den Haag. Hij ziet echter geen mogelijkheden om deze combinatie voort te zetten, onder meer om dat het wethouderschap veel meer tijd beslag neemt dan was verwacht. Dat Komt door dringende zaken zoals de reorganisatie van het basisonderwijs. De heer Keijzers kwam in 1986 in de gemeenteraad. In sep tember 1988 volgde hij J. Bezemer op als wethouder. De Leiderdorpse PvdA zal na de verkiezingen in 1990 een nieuwe wethouder moeten leveren. Onderwijsexpositie in museum Ter Aar TER AAR Een tentoonstelling over het onderwijs en de school is met ingang van vandaag te bezichtigen in het mu seum van Ter Aar. Verschillende aspec ten van het onderwijs en de school en de veranderingen daarin in de loop van de tijd komen aan bod. De tentoonstel ling is opgezet door de Cultuur Histori sche Vereniging van Ter Aar, die zelf de expositieruimte heeft ingericht. Het museum is te vinden aan de Westka- naalweg 118 in Ter Aar. De openingstij den zijn op zaterdag- en zondagmiddag van twee tot vier uur. In verband met de herfstvakantie is het museum ook op woensdagmiddag 18 oktober geopend van twee tot vier uur. Sportcursussen voor scholieren LEIDEN De ge- meentelijke school sportcommissie organi seert het komende win terseizoen een aantal sportcursussen. Deze zijn bedoeld voor leer lingen die graag met een nieuwe tak van sport willen kennisma ken. Er zijn lessen in judo, volleybal, tennis, bowling, fitness, judo en taekwondo. Ze staan onder deskundige en gediplomeerde leiding. Informatie is te krijgen bij T. Locher, telefoon: 071-254308. NOOTDORP Vier automo- blisten die een file op de auto snelweg tussen Den Haag en Zoetermeer probeerden te om zeilen, zijn op de Katwijker laan in Nootdorp met hun au to's tegen elkaar gereden. Een van hen was midden op de weg bezig met een keerma- noeuvre, omdat hij op zijn sluiproute in de verte weer een file zag. Vervolgens ont stond er een botsing waar nog drie andere auto's bij betrok ken waren. Het verkeer heeft door het ongeval een uur lang muurvast gezeten. Vijftig jaar trouw Het echtpaar B. van der Hoeven viert dezer da gen het gouden huwelijksfeest. Gistermiddag kwam burgemeester ing. A.J.M. Houdijk (rechts) het echtpaar daarmee feliciteren in de woning aan de Burgemeester Wapstraat 10 in Zoeter- woude. Het echtpaar trouwde 50 jaar geleden in Wateringen, waar de bruid vandaan komt. De heer Van der Hoeven (75) is geboren en geto gen in Zoeterwoude. Hij staat al meer dan een halve eeuw met kaas op de markt, tegenwoor dig twee dagen per week in Berkel en Rijswijk. Vroeger ging hij met een kaaswagen langs de deuren. Mevrouw van der Hoeven (73) werkte ook mee in het kaasbedrijf. Het echtpaar heeft een zoon, een dochter en vier kleinkinderen. Het feest wordt in familiekring gevierd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Voldoende parkeerruimte noodzaak voor Lisse LISSE Voldoende par keerplaatsen voor auto's zijn een absolute voor waarde gezien het karak ter van het winkelcen trum van Lisse. Dat ant woordt het college van B en W de PvdA/PPR frac tie. De progressieven stel len in hun algemene be schouwingen dat een ver dere uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen in het centrum van Lisse achterwege moet blijven om het autogebruik terug te dringen. Het college vindt dat de regio nale functie van Lisse met zich meebrengt dat er vol doende parkeerplaatsen moeten zijn. Daarnaast is auto gebruik ook noodzakeljk voor Lissers die weekendinkopen doen, meent het college dat er op wijst dat bij een te klein aantal parkeerplaatsen auto mobilisten gaan rondrijden. Ook dat is niet goed voor het milieu, stelt het college in haar beantwoording van de algeme ne beschouwingen. Het Lissese college ziet geen enkele mogelijkheid dat het Lissese station wordt hero pend, een wens die alle frac ties tijdens de algemene be schouwingen uitspraken. Vol gens het college heeft de Ne derlandse Spoorwegen defini tief gekozen voor stations in Hillegom en Voorhout. Lisse komt niet in aanmerking on der andere omdat de afstand tussen de spoorbaan en de woonkern te groot is. Initiatie ven tot heropening van het station zijn volgens het Lissese college zinloos. Wel heeft Lisse aangedrongen op een goede verbinding met het Hillegomse station. Het college verwacht binnen kort dat de bereikbaarheid met het openbaar vervoer van Berkhout en de daar gelegen bejaardencentra sterk verbe tert. Er is op dit moment over leg gaande met Centraal Ne derland over de verlegging van de route van lijn 94 die dan over de Westerdreef moet rijden. Mocht dit niet tot het gewenste resultaat leiden dan gaat Lisse zich richten op het verder doortrekken van de buurtbusroute. De situatie op het kruispunt Heereweg/Meer en Duin- /Zwartelaan wordt op dit mo ment onderzocht. Bedrijven hadden het gemeentebestuur gevraagd om op deze lokatie verkeerslichten te plaatsen. Er vindt tevens een onderzoek plaats naar de verkeersveilig heid rond de Lissese scholen. De resultaten hiervan worden besproken in de commissie openbare werken. Wel worden de Heereweg verkeerslichten neergezet. De uitvoering van de SW2/S?0 is verschoven naar 1990 of 1991 Dit is een gevolg van het moeizaam ver loop van de aankoop van de benodigde grond door de ge- meentq Haarlémmermeer. Het Lissese college is voorstan der van het herbouwen van het jongerencentrum Magni- fiosi. Dit keer moet er een ste nen gebouw worden neergezet dat goed is geïsoleerd. Volgens het Lissese college vervult Magnifiosi een belangrijke functie in de gemeente. Het college is verder blij dat alle fracties de extra subsidie van 25 duizend gulden aan de openbare bibliotheek onder steunen. Hiermee wil de bi bliotheek haar boekenbestand uitbreiden en een compact disc uitleen opzetten. Het col lege vindt verder net als het Lissese CDA dat het middel baar tuinbouwonderwijs voor Lisse behouden dient te blij ven. Een zelfstandige vestiging van de school is echter onmo gelijk. Het college heeft nu de hoop gevestigd op de onder handelingen met de Land- en Tuinbouwschool van Aals meer. Lisse bekijkt op dit moment samen met de rijkspolitie of de Lissese scholen deel kunnen nemen aan een project waarbij voorlichting over vandalisme een grote rol speelt. Het colle ge voelt echter niets voor deel name of zelf opzetten van een HALT-project waarbij minder jarigen die een strafbaar feit hebben gepleegd in staat wor den gesteld door middel van bijvoorbeeld dienstverlening strafvervolging te voorkomen. Het aantal misdrijven dat in Lisse wordt gepleegd, zou daar te gering voor zijn. LEIDERDORP Kan de vloer van de stortplaats in het Leiderdorpse Doesge- bied wel of niet worden aangemerkt als een bouw werk. Om deze vraag ging het gisteren bij de behan deling van een kort ge ding bij de Haagse recht bank dat was aangespan nen door de Stichtingen Het Zuidhollands Land schap en Leefbaar Leider dorp. De twee Stichtingen willen de komst van de stortplaats, waarvan de aanleg reeds in volle gang is, voorkomen. Dit in verband met een mogelijke aantasting van het milieu en het verdwijnen van het karak teristieke polderlandschap in de Leiderdorpse Munnikken- polder. Het kort geding werd aangespannen tegen de ge meente Leiderdorp en de ge meenschappelijke vuilverwer king Leiden en omstreken (Gevulei) om de voorbereiden de werkzaamheden in het Doesgebied te kunnen stilleg gen. Momenteel lopen er nog diverse procedures tegen de stortplaats. Volgens advocaat mr. J. Roy- ers, die namens de Stichtingen optrad, dreigt er een onom keerbare situatie te ontstaan. „Straks is er sprake van een voldongen feit en wordt het steeds moeilijker de zaak nog terug te draaien. Door de aan leg van de stortvloer is er al sprake van een aantasting van het polderlandschap", aldus de heer Royers. De fundering van de stort plaats kan gezien worden als een bouwwerk, waarvoor een bouwvergunning aangevraagd had moeten worden, stelde de advocaat. Mr. Linskens, die optrad voor de gemeente Lei derdorp en de Gevulei sprak dat tegen. Hij stelde dat er een vrijstelling is verleend en dat een bouwvergunning niet no dig was. „Tegen het verlenen van die vrijstelling had be zwaar gemaakt kunnen wor den. De Stichtingen hebben wat dat betreft hun kans ge mist. De bezwaren die nu voorliggen moeten niet-ont- vankelijk verklaard worden. Daar komt bij dat hier abso luut geen sprake is van een bouwwerk. Het gaat om een erfverharding en -ophoging", aldus de heer Linskens. De president van de recht bank, mr. Portheine, zal vol gende week vrijdag uitspraak doen. De Raad van State heeft deze week het verzoek tot schorsing van de afvalstoffenwetvergun ning voor de stortplaats van de hand gewezen. Deze zaak, aangespannen door de Stich ting Leefbaar Leiderdorp, diende afgelopen dinsdag. Het definitief doorgaan van de stortplaats is daarmee weer een stapje dichterbij gekomen. Onder redactie van Ton Pieters i )p maandag .7 oktober 1929 I ignaleerde de toen twintig 5 aar oude .Leidsche Courant jien geval van „slaapziekte" Katwijk aan den Rijn. .Langs den weg in „De Pan" usschen Katwijk en Wasse- ïaar stond een vrachtwagen. *Jiets bijzonders, als het niet n den zeer laten avond was [eweest en de wagen had er liet zoo langen tijd gestaan, onder dat er te bespeuren vas waarvoor zulks diende. I )us toog de politie op onder- :oek uit en toen bleek dat in le cabine zat te slapen de be- ituurder, die later bleek te ijn Th.G.van A. te Noord- vijk. De lucht die in de cabi- ie hing deed niet alleen aan >enzine doch ook aan bier lenken. Van A. werd met :eer groote moeite wakker [emaakt en er op gewezen lat het aldaar geen parkeer- errein was. Ia enkele minuten sloeg hij Ie motor aan en vertrok. Hij was echter slechts enkele neters rijdende toen hij den Weg kwijt was, in den berm terecht kwam om van den berm, van een hoogte van ongeveer 1.50 M. in het land te komen. De politie had dit flp een afstand gezien, doch tóen men bij de plaats des on- pieils kwam, sliep Van A. reeds den slaap der zacht- tóoedigen, niettegenstaande Wie cabineruiten gebroken Waren. Öe politie heeft het toen Waar beter geoordeeld hem mee te nemen. Proces-ver- ibaal werd nog tegen hem op gemaakt. De firma Van A. te Oegstgeest heeft met een kraanwagen de auto den an deren morgen weer op den beganen weg gebracht. Het was goed afgeloopen. Van A. had slechts een kleine ont velling en de auto was verze kerd". Van „de Leidsche Winkel stand" „Onze winkelstraat bij uitstek, de Breestraat, is weder met een flinke zaak verrijkt. In het pand Bree straat 47 wordt morgen geo pend de zaak in kristal, por- celein, facience en luxe-arti kelen van de firma M.God- dijn. Bij een bezoek trof ons de zeer keurige Verbouwing, zoowel in- als uitwendig, van dit vroeger door den heer Brijnen bewoonde winkel huis. De aannemers van dit werk, de heeren Oudshoorn en Zn. verdienen voorzeker een woord van lof voor deze keurige pui-verandering. In den winkel ziet ook alles er keurig uit en de massa arti kelen die voorhanden zijn zullen hun weg wel vinden. De leiding der zaak berust bij een niet onbekende; mej- .Goddijn heeft reeds jaren een dergelijke zaak gedre ven, nl. op de Breestraat naast het Stadhuis, welke door den brand echter werd opgeheven. Wij kunnen een ieder aanraden eens een kijk je te gaan nemen". De L.C. had die week in ok tober '29 ook een teleurstel lende mededeling voor de (schijnbaar niet talrijke) Leidse muziekliefhebbers „Een indertijd ingestelde commissie om abonné's aan te werven op de concerten van de Haarlemsche Orkest Vereeniging moet tot haar spijt mededeelen, dat de in- teekening.onvoldoende is ge bleken. De Haarl.Orkest Ver eeniging zal dezen winter daarom niet in Leiden con certeeren". Een kleine advertentie: „Me vrouw ZURLOH vraagt te gen 1 Nov. een meid-huis houdster of Dienstbode, hoog loon. Aanbieding nè 7 uur 's avonds. Adres: Bree straat 130a bovenwoning". Aandacht nu voor Z.D.H. de Bisschop van Haarlem, die het volgende schreef: „Het is Ons gebleken, dat nog niet voldoende ter kennis van al len is gekomen, dat de afzon derlijke organisatie der R.K. fabrieks- en ateliermeisjes in Ons Bisdom is opgedragen aan de Vrouwen van Naza reth", en aan dezen alleen. Wij stellen er daarom prijs op te verklaren, dat in het Bis dom Haarlem niet de E.K. of de K.J.V. (voor zoover deze zich met de E.K. vereenzel vigt), maar de „Vrouwen van Nazareth" dit belangrijke werk zullen ter hand nemen. Dringend verzoeken Wij geestelijken en leeken om al leen aan haar steun te ver- leenen in betrekking tot het genoemde werk, en aan nie mand anders; terwijl het te vens Onze wensch is dat de steun, die misschien reeds aan anderen mocht gegeven zijn op dit gebied, geheel en stuks en een tweetal honden. De man laat zijn beesten rus tig de open stukken grasland en de wegbermen afgrazen. In jaren zag men hier zooiets niet". „P.R. te Kamerik had de Leerplichtwet overtreden. Verdachte erkende dit rui terlijk tegenover de kanton rechter in Woerden, doch zeide dat zijn kind altijd de zelfde leesboeken kreeg en boodschappen voor den meester moest doen, zooals tuin schoonmaken, kolen ha len enz. „Dat kan ik hem thuis wel laten doen". Con form de eisch ƒ5 of drie da gen". LEIDSE BREESTRAAT: Eens al worde ingetrokken, opdat de „Vrouwen van Nazareth" zonde» belemmering de haar door Ons opgedragen taak kunnen volbrengen". Was getekend Joannes, Bis schop van Haarlem. Uit de Vragenbus. „Vraag: Ik ben huurder van een huis dat geen rioleering heeft. De W C. loopt uit in een put. Nu is die put vol en wel zoo, dat het boven den grond opwelt. Wie moet nu de put ledigen, de huisbaas of de huurder? Er is niets overeengekomen. Antwoord: Het schoonhou den van putten, regenbakken en sekreten komt ten laste „onze winkelstraat bij uitstek". van den verhuurder, indien het tegendeel niet bedongen is, zegt het Burgerlijk Wet boek". „Met de huisnummering in de gemeente Zoeterwoude is thans een begin gemaakt, zoodat weldra een beteren toestand dan tot dusverre zal worden verkregen. Vooral voor de bewoners van de huizen aan den Vrouwen weg zal deze hernummering een uitkomst zijn". Uit Wassenaar werd gemeld: „Gedurende enkele dagen waart in onze gemeente een herder rond met een kudde schapen van ongeveer 150

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15