mister Lawson voert •olitieke komedie op Generaal Aoun slaat hoop op vrede Libanese bodem in Oppositie kansloos tegen Spaanse staatstelevisie WETENSCHAP GP ZICHT ZONDAG Foul a BUITENLAND CctdócSou/umt VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 PAGINA 5 I sovjet-autoriteiten liegen iog steeds over Tsjernobyl JOSKOU Sovjet-functionarissen, van wie jmmigen hoge posities bekleden, hebben van 1 et begin af aan gelogen over de kernramp in sjernobyl en spreken nog steeds niet de waar- eid over de desastreuze effecten van de ex- losie in de kerncentrale op 26 april 1986. Dat eeft onder meer tot gevolg dat de vleespro- uktie in met radioactiviteit besmette gebieden L nverminderd door gaat. Dit zeggen Oekraien- nti e en Witrussische wetenschappers in Moskou ■0, ieuws, onder wie Joeri Sjtsjerbak. Volgens er em is de radioactieve straling die vrijkwam n. a de explosie vijftig maal hoger dan autoritei- en hebben toegegeven. Als commentaar meldt et weekblad: „Er komen zo veel feiten naar oven, dat men kan spreken van een misdaad ie nog steeds direct voor onze ogen wordt ge- ie leegd". Leipzig laat 500 demonstranten vrij De Gethsemane-kerk in Oost-Berlijn is een verzamelpunt voor Oostduitsers, die willen dat het regime hervormin gen doorvoert. FOTO: EPA LEIPZIG De burgemeester van Leipzig, Bernd Seidel, heeft giste ren toegezegd bijna alle demon stranten die tijdens recente beto gingen zijn gearresteerd binnen kort vrij te laten. In de grootste spontane betoging sinds de arbeidersopstand in 1953 gingen in Leipzig circa 70.000 mensen de straat op. Het precieze aantal arrestanten is niet bekend. Alleen demonstranten die zich schuldig hebben gemaakt aan gebruik van geweld blijven in hechte nis in afwachting van hun veroorde ling, zo zei Seidel. Hij heeft inmiddels toegezegd ongeveer 500 demonstran ten vrij te laten. De Oostduitse pers beleeft momenteel een opmerkelijke ommezwaai en cor rigeert haar eigen berichtgeving. Die Union schreef gisteren dat de verslag geving over de sociale onrust van de afgelopen dagen „eenzijdig was en een verkeerde indruk gaf". Junge Welt, het meest gelezen dagblad, bracht een reportage over een demon stratie op de Humboldt Universiteit in Oost-Berlijn. Alle dagbladen brachten breeduit op de voorpagina de verkla ring van het politburo van de commu nistische partij SED, dat de Oostduitse regering bereid is te praten over ver anderingen op het gebied van reizen, de economie, de media en democrati sche participatie. Noren snakken naar wodkaschat BERGEN Een vrachtwagen met zesduizend flessen sterke drank die in de haven van het Noorse Bergen van een veer boot was afgegleden en twaalf meter onder water terechtge komen, was voor dranklustige Noren zo onweerstaanbaar, dat de politie de haven 24 uur lang moest bewaken. Toen dorstige diepzee-duikers met grote plastic zakken vol flessen bo ven water kwamen stond de politie hen al op te wachten. De lading had een waarde van meer dan een miljoen kronen (ruim 300.000 gulden). rELEURSTELLING OVER CONSERVATIEVEN (Van onze correspondent Roger Simons) ONDEN De crisis •ond het pond sterling en le sterke positie van La- heeft het vierdaagse :ongres van de Britse con- rvatieve partij veel min- ler feestelijk gemaakt dan [ebruikelijk. Want met de rije val van het pond en djle duidelijke voorkeur wan de kiezers voor Labor nkvordt aangetoond dat het 'ertrouwen in het beleid -an de regering-Thatcher Tijwei geheel is verdwe- Vandaag wordt het e&ongres afgesloten. j De problemen met het pond sterling zijn voor de Britse Conservatieven kennelijk nog niet van dien aard dat zij Groot-Brittannië direct in het Europese Monetaire Systeem wil laten stappen. Gistermid dag op het jaarcongres van Thatchers regeringspartij in Blackpool zei hij met nadruk dat de Conservatieven het pond sterling „nooit" zouden devalueren. Maar minister Lawson van financiën leek met twee tongen te praten. La ter op de BBC-radio verklaar de hij dat de houding van zijn land ten aanzien van het EMS onveranderd blijft. „Premier Thatcher keurde op de Euro pese Top van Madrid het eer ste stadium goed van de huidi ge Economische en Monetaire Unie", zei Lawson. „Stadia twee en drie bevallen ons niet maar het eerste stadium heb ben we geaccepteerd, wat be tekent dat Groot-Brittannië een volwaardig lid van het EMS wordt, zodra genoemde fase in werking treedt". Een toetreding tot het EMS bete kent zonder meer een devalu atie voor het moménteel sterk overgewaardeerde pond. In de financiële wereld was verwacht dat Lawson iets zou zeggen over de toetreding tot de EMS of over maatregelen om de waarde van de nationa le munt te beschermen. Maar minister Lawson repte in zijn toespraak op het Conservatie ve congres, door velen van te voren omschreven als de be langrijkste redevoering van zijn politieke carrière, hier over met geen woord. Geen alternatief Nigel Lawson maakte er een meesterlijk voorgedragen stuk politieke komedie van. Hij be wierookte overvloedig zichzelf en premier Thatcher en her haalde keer op keer, dat zijn hoge rentepolitiek de enige is die deugt. „Er is geen alterna tief", zei Lawson. „De inflatie van omstreeks acht procent moet naar beneden". Volgens de minister van financiën kan dit doel alleen worden bereikt door middel van forse rente verhogingen, die voor de Brit ten zelf uiterst pijnlijk zijn. „Het spijt me vreselijk", zei hij, „maar er is niets aan te doen". Maar Lawson had zich na zijn speech nog niet neergezet, of uit de City van Londen kwam al het bericht dat het pond sterling alweer fors gezakt was ten aanzien van de Westduitse mark en de Amerikaanse dol lar. Sedert de discontoverho ging van vorige week bedraagt het waardeverlies al tien pro cent. Minister Lawson be schouwt dit kennelijk niet als een devaluatie, maar in de City van Londen denkt men er anders over. Financiële ex perts waren gistermiddag zeer teleurgesteld dat Lawson niets over maatregelen tegen de economische problemen had gezegd. Het feit dat voor 1989 het tekort op de Britse han delsbalans vermoedelijk de re cordhoogte van 20 miljard pond zal bereiken, negeerde Lawson volkomen. De finan ciële wereld in Londen ver wachtte van Lawson een po- Premier Margaret Thatcher en de voorzitter van de Britse Conservatieve Partij Kenneth Baker maken een dansje op het „Bal van de jonge Conser vatieven", traditioneel onderdeel van het jaarcongres van de momenteel ernstig bekritiseerde partij. FOTO: AP ging om de waarde van het pond een beetje op te krikken. Een mededeling in verband met Groot-Brittanniës toekom stige toetreding tot het EMS zou bijzonder welkom zijn ge weest. Dat dit nieuws uitbleef, veroorzaakte bittere teleurstel ling. BAYRUT De bespre- "kingen over de toekomst van Libanon in de Saudi- sche bergstad Taif hebben gisteren even de illusie gewekt dat er een stap was gezet in de richting van vrede in het ver scheurde land. Maar de christelijke leider Michel Aoun heeft alle hoop dat een vredesplan een einde zjzou kunnen maken aan de al veertien jaar durende burgeroorlog de bodem ingeslagen. De oorlog gaat door, zei Aoun vanuit zijn bijna aan puin ge- schoten hoofdkwartier in Oost-Bayrut. De vredesbespre kingen in Saudiarabië hebben de soevereiniteit van Libanon gecompromitteerd, aldus de christelijke militaire leider in een eerste reactie op de 'door braak' in Taif. Libanese onderhandelaars aanvaardden in de nacht van woensdag op donderdag na twaalf dagen moeizame onder handelingen een tijdschema van Arabische bemiddelaars voor de terugtrekking van het Syrische leger uit Libanon. Aoun verweet de Libanese po litici „een fout" te hebben ge maakt. Bet tijdschema voor de aftocht van de 33.000 Syrische militai- h ren uit Libanon was het be- e langrijkste en moeilijkste on derdeel van de besprekingen in Taif. De werkgroep nam 's- d ochtends het „Handvest voor nationale verzoening" aan, dat door de Arabische Liga op ta fel was gelegd. Dit handvest voorziet in de verplaatsing van de Syrische troepen naar de oostelijke Bekaa-vallei. De Sy rische militairen zouden daar tot twee jaar na het invoeren van politieke hervormingen in Libanon blijven. De werkgroep stemde in met het Arabische voorstel op voorwaarde dat de drie bemid- ej delende landen Algerije, Marokko, en Saudiarabië de Syrische terugtrekking zou den bewerkstelligen. Eerder waren de afgevaardig den het in Taif eens geworden over de ingrijpendste verande ringen die ooit zijn overeenge komen over het Libanese staatsbestel, waar de politieke macht is verdeeld op basis van religie. Tot nu toe had de christelijke minderheid in Li banon altijd meer politieke in vloed dan de islamitische meerderheid. In Taif werd af gesproken dat de de twee groepen zeker gelijke invloed in het staatsbestel moeten krij gen. Of de afpraken van Taif in praktijk kunnen worden ge bracht hangt echter af van Aoun. Nu de christelijke gene raal te kennen heeft gegeven dat hij geen discussie wil over wijziging van het staatsbestel vóór een „volledige terugtrek king" van Syrische troepen uit Libanon, ziet het welslagen van het vredesplan er somber uit. In maart dit jaar lanceerde Aoun een „bevrijdingsoorlog" om alle Syrische militairen uit het land te verdrijven. De Arabische Liga wist de strij dende partijen op 23 septem ber over te halen tot een staakt-het-vuren, dat de weg vrij maakte voor een vredes overleg. Voordat de onderhandelingen in Taif begonnen, zei Aoun evenwel onder internationale druk met het vredesplan van de Arabische Liga te hebben ingestemd. Volgens hem zal Syrië weigeren zich terug te trekken, waardoor het plan gedoemd is te mislukken. Politieke deskundigen menen dat Aoun er op uit is druk uit te oefenen op de christelijke afgevaardigden in Taif, opdat deze het akkoord verwerpen. Het was de bedoeling dat de 62 afgevaardigden in het Libane se parlement 31 christelijke en 31 islamitische vandaag in Taif bijeen zouden komen om de gemaakte afspraken te bestuderen. BARCELONA De Spaanse communisten zijn tijdens hun campagne voor de verkiezingen van 29 oktober één dag nieuws en de volgende twee dagen niet. De libe rale CDS van oud-premier Suarez heeft het iets min der slecht en is om de dag het vermelden waard. De conservatieve PP, de groot ste oppositiepartij, en de rege rende socialistische PSOE mo gen elke dag op aandacht re kenen. Maar waar de eerste het met een minuut en 15 se conden per tv-journaal moet doen, komt de PSOE-campag- ne twee minuten lang in beeld. Het immense apparaat van de Spaanse radio en televisie (RTVE) is het middelpunt ge^ worden van kritiek, sinds het officiële begin, dinsdag, van de campagne voor de vierde alge mene stembusstrijd in een de mocratische Spanje. De vraag is, hoe groot de invloed is van de regerende partij op het be langrijkste wapen in de weken voor de verkiezingen, de (staats)televisie? Iedereen erkent dat de PSOE op democratische wijze zijn ab solute meerderheid in Congres en Senaat heeft gekregen; dat de socialisten daardoor onder andere de directeur van het staatsbedrijf RTVE mogen be noemen en met zes tegen vijf de raad van bestuur van de omroep beheersen. Maar dat dat alles nauwelijks verhulde sporen in de berichtgeving op de buis achterlaat, is niet al leen de oppositie een doorn in het oog. Onderzoeken van dag- en weekbladen tonen aan, dat de journaals de laatste twee weken opmerkelijk veel positief nieuws over de econo mische en sociale situatie van het land wisten te melden. De discussie rond het twijfel achtige monopolie van de staatstelevisie heeft wel geleid tot een opmerkelijke ontwik-i keling bij die oppositie. Voor het eerst sinds de socialisten in 1982 de absolute meèrderheid veroverden, hebben de niet- regerende partijen een eensge zind front tegen de PSOE kunnen vormen. De vier be langrijkste oppositiepartijen tekenden twee weken geleden een 'akkoord ter verdediging van de pluriformiteit en objec tieve berichtgeving van RTVE voor de algemene verkiezin gen van 29 oktober'. Daarop volgde een waslijst van eisen en suggesties, waar bij de ondertekenaars een gro ve fout maakten: ze wilden ie mand delegeren die dé" be richtgeving over hun campag ne voor uitzending zou contro leren. Daarmee kregen de con servatieve PP, de liberale CDS, de communistische IU en de Catalaanse CIU de hele Spaanse pers over zich heen, want die zag een van de be langrijkste grondwettelijke rechten in gevaar gebracht: het recht op vrije meningsui ting. Haastig slikte de oppositie dat deel van de petitie in. Behouden de socialisten de meerderheid, dan mogen ze hun enorme invloed op de beeldbuis blijven uitoefenen. De oppositie lijkt er nog het best aan te doen snel een plaatsje te vinden bij een van drie particuliere omroepen, die komend jaar RTVE eindelijk concurrentie gaan bezorgen. Indringers Politiemannen in burger voeren in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul de studenten weg, die van morgen gewapend met brandbommen en traangas het huis van de Amerikaanse ambassadeur wa ren binnengedrongen. Binnen richtten ze een enorme ravage aan. De ambassadeur en zijn echtge note bleven echter ongedeerd. Volgens de politie behoren de studenten tot een anti-Amerikaans doodseskader. Radicale groeperingen in Zuidkorea maken bezwaar tegen de nauwe banden die het land met de VS onderhoudt. FOTO: AP DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN495 De machine daalt enkele honderden meters van de boot en de jongens roeien er snel naar toe. Rob is zeer verwon derd. Beschikt de vijand dan over nóg een vliegtuig? Maar dan ziet hij opeens een bekend gezicht. Het is majoor Rossl „Hallo, Rob!" roept deze hem toe, „je bent net op tijd ontsnapt. De bun ker op de Bosplaat staat in brand. Ik denk, dat de hele boel straks de lucht in gaat." „En waar is de Tristan?" vraagt Rob. ..Die is In noordelijke richting verdwenen," is het antwoord, „kom aan boord, Rob, we moeten het schip achtervolgen en er komt een nevel opzetten, zodat we gauw moeten zijn." „En de meisjes? Marga en Willy?" Daar weet majoor Ross niets van. Maar wel vertelt hij Rob, dat de „Vrijheid II" verdwenen is en dat ook Skip onvindbaar is. Daar schrikt Rob van, maar voorlopig is de „Tristan" nummer één. Hij klimt snel aan boord van majoor Ross' vliegtuig. (ADVERTENTIE) Lezingen, demonstraties, films en experimenten in 58 musea, sterren wachten en laboratoria Informatiekrant met bon voor gratis toegang bij VVV en openbare bibliotheek Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Militairen Sovjetunie vochten ook in Vietnam en Angola MOSKOU Militairen uit de Sovjetunie hebben actief deelgenomen aan de strijd in Vietnam en Angola en andere oorlo gen die zijn gevoerd sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. Dat heeft de Sovjetlegerkrant 'Kras- naja Zvezda' gemeld. De onthullingen over de be trokkenheid van Sovjetmilitai ren bij een aantal oorlogen zijn afkomstig van luitenant-gene raal Anatoli Sidorov, hoofd personeelszaken van het mi nisterie van defensie. In een interview met de legerkrant gaf hij de namen van zeven landen waarin troepen uit de Sovjetunie deelnamen aan ge wapende conflicten. Naast Af ghanistan, waarvan Moskou al heeft toegegeven dat het er een actieve rol speelde, noem de Sidorov Korea ('50-'53), Egypte ('62-'63, '69-'72 en '73- '74), Vietnam ('65-'74), Syrië ('67), Angola (vanaf '75) en Etiopië (vanaf '77). Er waren nog meer landen waar Sovje troepen „hielpen bij het neer slaan van externe agressie", zei Sidorov, zonder de namen van die landen te noemen. De luitenant-generaal deed zijn onthullingen toen hij uit legde dat alle pensioenen en privileges voor Afghanistanve- teranen tevens gelden voor alle andere Russische militai ren „die deelnamen aan gewa pende conflicten in de landen waar zij waren gelegerd". Volgens westerse deskundigen is het de eerste keer dat de Sovjetunie erkent dat zij de voorbije decennia militair be trokken was bij conflicten bui ten haar grenzen. In het verle den beweerde het Kremlin steeds dat alle militairen die waren gestationeerd in landen buiten het Warschau Pact slechts adviseurs waren, en absoluut niet deelnamen aan gevechten. Lachmon hekelt militair gezag PARAMARIBO De Suri naamse parlementsvoorzitter Jaggernath Lachmon heeft gisteren zijn verbazing uitge sproken over de inmenging van het militair gezag bij de onderhandelingen tussen hem en de actievoerende Tucaya- na-indianen. „Het is toch zeer verwonderlijk dat het militair gezag reageert op iets waar mee het in feite niets te ma ken heeft", aldus Lachmon. De woordvoerder van het mi litair gezag, Sital, noemde dinsdag het gesprek tussen Lachmon en de Tucayana-lei- ding „teleurstellend en zwak". Lachmon vond het bovendien vreemd dat hij via de pers moest vernemen dat zijn voor stel tot het houden van een re ferendum over het Akkoord van Kourou was afgewezen door de Tucayana's. Hij noem de zijn voorstel „een grote concessie om te tonen dat de democratie werkt". Europees Parlement wil praten met Arafat STRAATSBURG Het Euro pees Parlement wil een ont moeting tussen de twaalf EG- lidstaten en PLO-leider Yasser Arafat. De uitspraak was een compromis van bijna alle frac ties zodat niet werd gesproken over een ontmoeting tussen de ministers van buitenlandse za ken van de Twaalf en Arafat maar over „het nut van een ontmoeting op het hoogste ni veau tussen de Twaalf en alle betrokken partijen". Evenmin werd met zo veel woorden ge zegd dat de Israëlische rege ring moet gaan onderhandelen met de PLO rets dat Jeru zalem tot nu toe resoluut heeft afgewezen. Ook heeft het Eu ropees Parlement zich in Straatsburg uitgesproken voor zwaardere druk op Zuidafrika. De onderhandelingen over herstructurering van de bui tenlandse schulden van Zuid afrika en nieuwe kredieten zouden moeten worden ge bruikt om het bewind in Pre toria aan te zetten om een ein de te maken aan de apartheid. door Roger Simons LONDEN Er zitten vandalen op Foula. De 45 bewoners van het eiland, gelegen op 32 kilometer ten westen van de Shetlands, houden hun hart vast. Want het is al meer dan 80 jaar geleden, dat op Foula nog boosdoeners gesignaleerd werden. Het was er zelfs niet nodig je voordeur af te grendelen. Op Foula stond de tijd stil. Gevreesd wordt dat dit nu zal veranderen, onder vreemde invloed. De meeste bewoners van het eiland Foula zijn balsturige keuterboertjes met een uiterst bescheiden inkomen. Zij leiden een hoogst eenvoudig leven, vooral omdat zij niet veel gewend zijn. De rest van de bevolking bestaat uit een onderwijzeres, die werkt op de basisschool met een klasje, een postmeester en een wijkverpleegster. Op Foula kent iedereen alleman. Een koppige gemeenschap is het wel. De bewoners van dit eiland weigeren nog steeds de Gregoriaanse kalender te accepteren. Voor Foula valt Kerstmis op 6 januari en niet op 25 december. Hun datum voor kerstdag steunt op de Juliaanse tijdrekening, die tegenwoordig 12 dagen scheelt met het gecorrigeerde Gregoriaanse kalendersysteem dat wij toepassen. Foula is trouwens het enige onderdeel van het Britse rijk dat Kerstmis viert op 6 januari. Die dag trekken de mannen van het eiland er op uit om zeevogels te schieten. Hun buit is bestemd voor het gemeenschappelijke kerstmenu. In Londen vinden ze het wel een vreemde bedoening. Maar wat kun je er tegen beginnenLaat maar betijen, zegt de overheid. Die van Foula doen geen vlieg kwaad. Wie dit eiland begin januari bezoekt, kan dus tweemaal kort achter elkaar Kerstmis vieren. Maar er is haast bij, want het is zeer de vraag of vreemdelingen nog lang welkom zullen zijn op Foula. De 45 bewoners van het eiland vinden toeristen erg schadelijk voor de kwaliteit van hun rustige leventje. Neem nu het vandalisme dat zich kortgeleden op Foula heeft voorgedaan. De Land Rover van een keuterboertje werd bijna compleet vernield achtergelaten door onbekenden. Van de raampjes, het windscherm en het instrumentenbord bleef niet veel meer over. Het wrak stond zielig en verlaten aan de kant van de weg. „Dat is het resultaat van pure vernielzucht", klaagden de diep geschokte eilandbewoners hoofdschuddend. Waar moet het heen? Vroeger gebeurde zoiets niet! De daders van dit misdrijf kwamen beslist uit de buitenwereld. Vreemde snuiters zijn immers niet te vertrouwen. Zij maken onze vaste levensstijl kapot". De politie werd erbij geroepen. Zij kwam per boot van Lerwick op de Shetland Eilanden om proces-verbaal op te maken. De bevolking van Foula wacht nu benieuwd af of men de daders zal kunnen pakken. Arrestaties, gevolgd door een rechtszaak, zouden heel wat leven brengen in de stille Foula-brouwerij. Want op dit eiland is al sinds 1908 geen enkel misdrijf meer genoteerd. Dat jaar kregen twee mannen een gevangenisstraf van 30 dagen voor molestatie van een jonge vrouw. Precies omdat het allemaal al zo lang geleden is, hebben de bewoners van Foula er nogal moeite mee hun jongste incident te verwerken. De aankomst van een paar agenten, ongeveer een week geleden, zette het hele eiland op stelten. Foula heeft immers sinds een jaar of acht geen eigen politie meer. Gerechtsdienaren van het naburige hoofdeiland (dat heel toepasselijk Mainland heet) komen wel eens langs, maar normaal niet voor echt politiewerk.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5