pMóvSowumt jï Snel nieuwe lokaties nodig voor woningbouw YD sluit verhoging belastingen niet uit STAD OMGEVING Voorzonzoekers .roegbaas hekelt :emeentebeleid Jongeren Advies Centrum is kinderschoenen ontgroeid VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 PAGINA 11 (Werkomstandigheden bij veiling EMM niet slecht" (Vervolg van de voorpagina) )ELOFARENDSVEEN Hoewel het rapport /eilingwerk, een kwali- jitsprodukt" van de (jenstenbond CNV nog et in het bezit is van de Eilingdirecties, wordt her der nu al afwijzend wel verbaasd gerea- erd op de onderzoeksre- ^taten. Volgens M. Ver- lel, woordvoerder van de filing Eendracht Maakt Jacht (EMM) in Roelof- endsveen is er geen sprake van slechte werk omstandigheden op de Veense veiling. „Klachten van het personeel daarover ziin mij niet bekend. Wat betreft lawaai valt het hier wel mee. De veiling is klein, de afstanden zijn kort en er wordt gewerkt met mo dern materieel. Ook voor wat betreft stof valt hier weinig te klagen. Aangezien er gewerkt wordt in een nieuwe hal waar auto's niet mogen komen is overlast door uitlaatgassen ook niet aan de orde. Ten aanzien van inspraak kan ik zeggen dat de Ondernemingsraad hier prima functioneert, dus ook op dat punt zie ik geen proble men aldus de heer Verdel. Veiling Flora in Rijnsburg wil nog geen commentaar geven op het rapport. Men zegt de in houd nog niet te kennen. Bij de Verenigde Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) is men met werkoverleg begonnen onder 600 personeelsleden, verdeeld in 42 groepen in de bloemendi- visie, om de mensen gemoti veerd te houden. In het rap port zegt de heer L.H.S.C. Bleize, manager personeel en organisatie van de VBA te verwachten dat het werkover leg de communicatiepatronen zal verbeteren. RAADSLID WIL OPHELDERING NEVENFUNCTIES LEIDEN Het D66-raadslid P. Langenberg wil dat de leden van het college van B en W een nieuwe lijst maken met hun nevenfuncties. In een brief aan het college vraagt Langen berg zich af waarom in Leiden een andere definitie van ne venfuncties wordt gebruikt dan landelijk is vastgesteld. Volgens Langenberg is de onlangs open baar gemaakte lijst hierdoor onvolledig en kan de raad eventuele belangenverstrenge lingen hierdoor niet opmerken. Zo ontbreekt in de lijst een op gave van de burgemeester. Verkeerslichten werken niet goed LEIDEN Doordat de verkeerslichten niet goed stonden afgesteld zijn gistermiddag files ontstaan op de Voor- schoterweg. Volgens de politie bleven de stop lichten op rood staan. Dat kwam omdat er een te groot aanbod van verkeer was. Agenten hebben van kwart over vier tot ongeveer vijf uur het verkeer gere geld. Provinciale water staat zou bekijken of het euvel kan worden verholpen. Onderzoek naar overval op benzinepomp LEIDEN Een groot aantal omwo nenden van de Lammenschansweg heeft vandaag een brief van de politie in de brievenbus gehad waarin wordt gevraagd om informatie over de over val die woensdagavond werd gepleegd op de benzinepomp. Volgens politie woordvoerder D. Graveland worden ongeveer honderd brieven verspreid. De overval werd rond elf uur 's avonds gepleegd door twee mannen. Zij bedreigden de pompbediende met een vuistvuurwapen en namen zeven honderd gulden weg uit de kassa. Ver volgens gingen ze er lopend vandoor. MAN VALT VAN LADDER LEIDEN Een 52- jarige werknemer van het bedrijf Sjartic aan de Fle- voweg is gisteroch tend overgebracht naar het AZL nadat hij van een ladder was gevallen. De man stond op de trap tegen een stel ling om dozen te kunnen stapelen. Hij liep een gat in zijn hoofd op en zijn schouder raakte uit de kom. De arbeids inspectie is in ken nis gesteld van het ongeval. Rijnland verhoogt zuiveringsheffing LEIDEN De zuiveringsheffing die gezinnen en bedrijven aan het Hoog heemraadschap Rijnland betalen voor het reinigen van afvalwater, gaat vol gend jaar iets omhoog. Per vervuilings eenheid moet 66 gulden per jaar worden betaald. Dat is 2,40 gulden (3,8 procent) meer dan dit jaar. Voor een gezin komt dat neer op een verhoging met 7,20 gul den. Alleenstaanden betalen 2,40 gulden meer. Rijnland gaat het komende jaar testen of een biologische methode om fosfaat terug te winnen in zuiveringsin stallaties in de praktijk voldoet. Voor deel van die methode is dat er minder slib ontstaat en het fosfaat opnieuw is te gebruiken. REGIO LEIDEN RAAKT VOLGEBOUWD LEIDEN/REGIO Om de woningbouw in de ja ren negentig niet vast te laten lopen moet de re gio Leiden nog voor 1 oktober 1990 een of twee grote nieuwe bouwlokaties aanwijzen. Bovendien moeten Oegstgeest, Leiden, Lei derdorp, Voorschoten, Zoeterwoude en Alke made hun huisvestings beleid beter op elkaar gaan afstemmen. Daarbij gaat het om de toewij zing van huizen, maar vooral om de bevorde ring van doorstroming van goedkope naar duurdere woningen. Dat blijkt uit de nota Hoofd lijnen Volkshuisvesting Re gio Leiden die deze zes ge meenten vandaag gezamen lijk hebben gepresenteerd. De nota is de eerste aanzet voor een gezamenlijk volks huisvestingsbeleid dat in de jaren negentig tot stand moet komen. Volgens de nota vestigen sinds begin jaren tachtig steeds meer mensen van bui ten het gebied zich in de re gio vestigen. De verwach- ting is dat dit aanhoudt. Ook de groei van de eigen bevol king en de daling van het aantal bewoners per huis gaat sterker dan waar het rijk tot nu toe vanuit is ge gaan. Alleen al om de eigen bevolking op te vangen zijn tot het jaar 2000 10.600 nieu we huizen nodig. Voor de toestroom van buiten de re gio zijn nog eens 2000 huizen nodig. Op voorhand wordt in de nota al gesteld dat er geen ruimte is om als de provincie de regio Leiden daarvoor aanwijst meer mensen uit andere gebieden onderdak te bieden. Op de nu beschikbare loca ties kunnen 9.916 woningen worden gebouwd. Er dreigt dan ook een tekort aan bouwruimte voor 2.700 hui zen. Omdat de ontwikkeling van nieuwe gebieden onge veer vijf jaar vergt en de eerste problemen zich al in de tweede helft van de jaren negentig af zullen tekenen moet al snel gezamenlijk worden besloten waar meer kan worden gebouwd. Problemen Van de zes gemeenten raakt Leiden het eerst in de pro blemen. Hier zouden tot 2000 7.000 huizen bij moeten komen, maar er is slechts plaats voor 5.800 huizen. Al in 1997 is de stad vol. Leiden heeft overigens als enige van de zes de mogelijkheid zelf huizen door te schuiven naar de buurgemeenten. Maar dan moet daarvoor wel een lokatie zijn aangewezen. De andere gemeenten zijn daarvoor afhankelijk van toestemming van het rijk. Van de zes gemeenten heb ben Oegstgeest (400 wonin gen in Morsebel) en Leider dorp (450 in Bloemerd II) volgens de huidige ramingen na 2000 nog de meeste ruim te om te bouwen. Ook Alke made heeft dan nog reserve (239 huizen). In totaal gaat het daarbij om 1.100 huizen. Maar zelfs als dat wordt op geteld bij de eerder beschik bare capaciteit, blijft er nog een tekort. Starters In de nota wordt er op ge wezen dat staatssecretaris Heerma in zijn beleid een groter accent legt op vrije sectorhuizen, die over het al gemeen duurder zijn dan de huidige sociale woningbouw. Tegen die teruggang in de sociale woningbouw worden in de nota „ernstige bezwa ren" gemaakt. De meeste starters", men sen die voor het eerst een huis huren willen vooral goedkope woningen met hu ren tot 450 gulden per maand. Nu gaat het daarbij over het algemeen al om be staande woningen. Nieuwe huizen zijn al duurder. In de toekomst zet die tendens zich steeds sterker door. Daarom moeten de zes ge meenten hun zich gezamen lijk richten op het laten doorstromen van bewoners van goedkope huizen naar duurdere huizen. Bovendien moeten de toewijzingseisen op elkaar worden afgestemd. ÏÏIDEN De Leidse ho- ca-ondernemers worden link gedwarsboomd door [ie gemeente Leiden. Het beleid van de gemeente pp dit gebied is bekrom pen en er wordt met twee naten gemeten. Dat chrijft S. van der Velde, feigenaar van café De Tregter op de hoek van de herenstraat en de Witte fingel in een brief. Direc- aanleiding voor de uit- atingen van Van der Vel- |le is het feit dat een door geplaatste pergola boor zijn bedrijf op last pan de gemeente moet vorden neergehaald. 'an der Velde heeft de pergo- i een half jaar geleden opge- •okken. Het was de bedoeling ,.dat diverse plantensoorten igs het houtwerk zouden oeien. De gedachte van de :roegbaas was dat het aanzien üjvan zijn zaak en van de straat erdoor zou verbeteren. De bouwvergunning die hiervoor door de gemeente nodig werd geacht, is echter afgewezen. Van der Velde heeft grote twijfels over de beweegrede nen van de gemeente om dit besluit te nemen. De gemeente heeft als argu ment gebruikt dat het stuk grond onder de pergola op deze manier wordt „geprivati seerd". Dat klopt helemaal niet, zegt Van der Velde. „Ie dereen kan er gewoon onder doorlopen en niemand heeft er last van. Bovendien is het vreemd dat ik een vergunning voor een terrasje wel kan krij gen. Daardoor neem ik dus met toestemming een stuk stoep in beslag", aldus de kroegbaas. Hij vertelt'dat het bouwwerk zo weinig opvalt dat ambtenaren van de ge meente door een „oplettende" omwonende moesten worden gewaarschuwd: „Anders had den ze nu nog niet eens van het bestaan afgeweten". Truttig Ook het argument dat zijn De pergola bij café De Tregter. Volgens de eigenaar staat het bouwsel niemand in de weg, maar de gemeente weigert een bouwvergunning af te geven. FOTO: TEJO RINGERS staan dan heb je voor je het weet bij een aantal andere ca fés ook zo'n ding. Bij de laken- feesten en 3 oktober zijn we soepel maar buiten die feestda gen kan je nou eenmaal niet zomaar een stuk openbare grond opeisen", aldus Meijer. pand karakteristiek is en dat voert als het gaat om sluitings- er dus niets aan mag worden tijden, terrassen en vergunnin- veranderd is volgens Van der gen omschrijft hij als „truttig". Velde niet terecht: „Kijk maar Volgens L. Meijer, hoofd stads- eens naar de karakteristieke beheer van de gemeente speelt panden op de Breestraat en de namelijk nog een ander argu- Haarlemmerstraat", stelt hij. ment heel sterk. „Als de per- Het beleid dat de gemeente gola bij de Tregter mag blijven Voor de deur van het Jongeren Advies Centrum staan J.van Dooren, Josee Wokke en Ellen de Haas. Zij zijn drie leden van een team van vier JAC-hulpverleners. FOTO: TEJO RINGERS PROFESSIONELE EN EFFICIENTE HULPVERLENING LEIDEN Het Leidse Jongeren Advies Centrum (JAC) bestaat zondag pre cies tien jaar. In deze tien jaar is de hulpverlening aan jongeren in opzet en organisatie sterk veran derd. Ooit werd begonnen als een pure vrijwilligers organisatie terwijl er nu alleen professionele hulp verleners werken. Finan cieel kwam er meer arm slag en er werd een nieuw pand aan de Breestraat betrokken. „Alleen het uitgangspunt is in die tien jaar hetzelfde gebleven: het verlenen van hulp aan, en het behartigen van de belangen van jon geren", aldus R. Bochart een van de vier werk krachten. Het eerste JAC werd in 1970 in Amsterdam opgericht. Er bleek in die tijd geen of nau welijks opvang te zijn voor jongeren en hun specifieke problemen. Andere steden volgden en in Leiden kwam er in 1979 een adviescentrum. Het JAC telt inmiddels vijftig vestigingen over het hele land. De vestigingen opereren volle dig autonoom van elkaar en volgens Bochart bestaan er ook verschillen in aanpak. Wegloophuis In de beginjaren was het JAC voornamelijk een opvang plaats van weggelopen jonge ren. „De beeldvorming dat we een wegloophuis zijn en on voorwaardelijk partij voor de jongeren kiezen is afkomstig uit die tijd", vertelt Bochart. „De praktijk is anders. Dage lijks kunnen jongeren hier zonder afspraak inlopen. Er is altijd iemand aanwezig die dan met de jongere praat en zijn of haar probleem probeert in te schatten. Daarna wordt altijd contact met de ouders opgeno men, öf door ons, öf door de jongere zelf. Alleen in urgente gevallen wordt dan gekeken of er een beroep moet worden gedaan op een opvanghuis". De meeste jongeren die zich vrijwillig bij het JAC melden zijn van de leeftijdsgroep van 16 tot 20 jaar. Het overgrote deel van zowel de jongens als de meisjes komt bij het JAC terecht omdat er problemen zijn met ouders. Deze proble men kunnen sterk variëren. Het krijgen van te weinig zak geld is een veelgehoorde, on schuldige klacht maar ook ge vallen van seksuele mishande ling komen voor. In veel van de gevallen ver wijst het JAC door naar ande re organisaties. „We krijgen steeds meer een bemiddelende en adviserende functie", ver klaart Bochart. Het JAC was betrokken bij de totstandko ming van het meidenopvang huis, de meidentelefoon, het wegloophuis en een incest- praatgroep. Het JAC nam het initiatief als een aantal jonge ren met dezelfde klacht aan klopte en als vervolgens bleek dat er geen instelling was die zich met die problemen bezig hield. Subsidie De omschakeling van vrijwil ligers naar beroepskrachten heeft van het JAC volgens Bo chart niet alleen een professio nelere instelling gemaakt, maar heeft ook een meer effi ciënte aanpak tot gevolg ge had. „Het zijn nu allemaal goed geschoolde mensen wiens opleidingen op dit werk zijn toegespitst". Bij het JAC weet men precies de weg in het we reldje van hulp- en welzijnsor ganisaties. Met een aantal van deze instellingen wordt regel matig overleg gevoerd en de jongeren kunnen ook worden doorverwezen naar die instan ties. Door de erkenning die het JAC van de overheid heeft ge kregen, in het bijzonder van het ministerie van WVC, zijn de financiële middelen on danks de vele bezuinigings ronden verbeterd. „We begon nen ooit met 3000 gulden sub sidie van het Koningin Juliana Fonds. Nu gaat er 200.000 in het JAC om", aldus Bochart. LOMAN LEEFMANS Diefstal Materialen ter waarde van 2.800 gulden zijn in de nacht van woensdag op donderdag gestolen uit een al- gesloten container op een ter rein in de Stevenshof. De con tainer behoort toe aan een bouwbedrijf uit Ridderkerk. De daders forceerden het hangslot en namen onder meer 35 rollen dakbedekking mee en een brandblusser. IIDEN De VVD sluit ntiiet uit dat de Leidse bur gers de komende jaren [fyederom worden gecon fronteerd met een lasten verzwaring, ook al moet rfien verhoging zoveel mo gelijk worden voorkomen. Pat zei wethouder T. van Jer Nat gisteravond bij de jpresentatie van het con- sCept-verkiezingsprogram- fria van de VVD. ,Onze doelstelling is de lasten '.o laag mogelijk houden. Maar ie Rijksbijdragen worden iteeds kleiner en daardoor ordt het steeds moeilijker om Ie lasten niet te verhogen. Er unnen zaken dermate be- 'ngrijk zijn dat ze moeten ge suren en waarvoor een ver- °ging van de lasten noodza- elijk is", aldus Van der Nat. Als voorbeeld noemde hij de vooral ook omdat er nauwe- verbetering van de riolêrin- bedrijvigheid, voldoende gen. „Er is een achterstand in werkgelegenheid, voldoende onderhoud, maar wellicht dat (koop)woningen en een scho- binnen het bestaande investe- ne, aantrekkelijke en veilige ringsprogramma nog mogelijk- stad", heden zijn". Van der Nat stelde dat het CDA steeds moeilijker wordt om De liberalen rouden dat beleid het liefst willen uitvoeren in een college met PvdA en öm të tezuinigem'T,Maar", zei C°A„."?nf voorkeur gaat hij, „als er ergens een nood- naar„ ee" f braed zaak voor is, bijvoorbeeld voor tnogehjk samengesteld colle nieuwe rioleringen, dan ligt f? aJS'"gS™?"ltter f het verhaal iets anders. En op J i Jp °P zich is het heel slecht als er P°l'tmke v"h,0"dl"genl ZIJn helemaal geen nieuwe beleid we met tgen het bestaande col- is. Daarom sluiten we ver- ie?\ mnet PvdA ,en Groen schuivingen niet uit". Lmk.s' Qua beleid k"nnen we ons daarin nog steeds vinden. Het programma van de VVD Het beleid is de afgelopen vier heeft de naam „Houdt Leiden jaar ook niet veel veranderd, werkbaar" gekregen. Hoofd- naar mijn idee is de inbreng punten voor het beleid dat in van Groen Links niet zo groot de jaren '90-'94 moet worden dat er sprake is van een geheel gevoerd zijn volgens de VVD andere koers". De VVD streeft „een goede bereikbaarheid verder naar een college dat van de binnenstad, ruime par- bestaat uit zes wethouders: keergelegenheideconomische „We zijn nooit echt enthousiast zeven wethou- In het verkiezingsprogramma de VVD. wordt gesteld dat de verrui ming van de sluitingstijden voor de horeca wenselijk is. Verder vindt de VVD. dat ter en terrasboten zoveel De liberalen streven ernaar het winkelgebied in de bin nenstad aantrekkelijker ma ken. Daarom is het van belang dat er geld beschikbaar wordt mogelijk moeten worden toe- gesteld om van de hele Bree- gestaan „met het oog op toeris- straat een semi-promenade te me en de verlevendiging van maken. Het aantal autobussen de stad". De aantrekkelijkheid dat door deze straat rijdt moet van Leiden voor toeristen moet overigens meer onder de aandacht worden gebracht, „sterk" verminderen. „De ge meente moet het voor bedrij ven ook gemakkelijk maken eventueel in samenwerking om een winkel in de binnen- met regiogemeenten. Milieu Met gemeenten in de omge ving zou ook moeten worden samengewerkt als het gaat om de verbetering van het milieu. Gedacht wordt aan een „regio naal milieubeleidsplan". Ook de inzameling van klein che misch afval en bijvoorbeeld sloopafval zou gezamenlijk moeten gebeuren. In Leiden stad te beginnen", aldus Van der Nht. Verder wil de partij een vier de parkeergarage aan de west kant van de stad. Die garage moet zo dicht mogelijk bij het winkelcentrum worden ge bouwd. Een ideale plaats is volgens Van der Nat de loka tie aan de Beestenmarkt, waar nu een parkeerterrein is. Daaronder zou een garage moeten komen, „maar finan cieel gezien kan dat best heel veel problemen opleveren". Omroep In het verkiezingsprogramma staat verder dat, zodra het Rijk toestemming geeft, het initia tief moet worden genomen voor een commerciële regiona le omroep. De VVD wil tevens dat de Eerste Hulpdienst wordt geprivatiseerd, dat par ticulieren en bedrijven meer mogelijkheden krijgen om grond te kopen en dat het aan tal voorzieningen voor oude ren toeneemt in de stad. Ook het aantal plaatsen voor kin deropvang moet worden uitge breid. Daarbij zou samenwer king moeten worden gezocht met het bedrijfsleven. Verder vindt de VVD dat meer koop woningen moeten worden ge bouwd en dat meer moet wordt gedaan om studenten aan huisvesting te helpen. Het concept-verkiezingspro gramma wordt woensdag 25 oktober vastgesteld tijdens een ledenvergadering. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl. Adres: I j Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 j I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de zonnerbril naar: Naam: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag. ftzidaeSouafwt Postcode/plaats: LfJ

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11