Zilver voor Spijkers Engeland en Spanje zeker, België en Denemarken bijna Nederlandse supportersclub £eidóc@otvumt Ferrari kritiseert Jean Marie Balestre Bulgarije winnaar in kaarten- festival MET OOG OP PLAATSING VOOR WK ROSSONERI GOKT OP 5000 LEDEN SPORT DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 PAGINA! BELGRADO Ben Spijkers heeft gisteren in Belgrado tij dens het wereldkampioen schap judo de zilveren medail le veroverd. Hij verloor in de finale in'de middengewichts klasse, tot 86 kilogram, van Fabien Canu. De Fransman prolongeerde zijn wereldtitel. Spijkers, vorig jaar winnaar van olympisch brons, zege vierde in de aanloop naar de finale in vier achtereenvol gende partijen. In de halve eindstrijd versloeg Spijkers de Brit Densign White. Spijkers verdiende de wereld titel in het middengewicht niet, maar zijn tegenstander Canu evenmin. Twee scheids rechters staken toch resoluut het rode vlaggetje na vijf mi nuten vrijwel stilstaand judo omhoog. De Fransman proion- gram. Afgezien een scheur in de Spijkers' broek gebeurde er gedurende vier minuten niets. Eerder dan Spijkers had Canu, ook Europees kampioen trou wens, begrepen dat in de laat ste dertig seconden actie gebo den was. Toen dit ook tot Spij kers was doorgedrongen, hield de Fransman vaardig af. „Knokkend verslaat hij me niet, alleen tactisch is hij ster ker. Dat gaf de doorslag. Hij is de terechte winnaar". Theo Meijer en Marion van Dorssen hebben op de tweede dag van de wereldtitelstrijd judo in Belgrado de mat zon der herkansing moeten verla ten. Vooral voor Meijer, twee jaar geleden in Essen tweede, was dat een teleurstelling. De Amersfoorter verloor van de Belg Robert van der Walle. Meijer incasseerde tegen de oudste deelnemer van het toernooi (35) drie koka's. Spijkers wilde tegen Canu geen fouten maken. Meer actie had hem het eerste wereld kampioenschap voor een Ne derlander, sinds Wim Ruska (1972) kunnen opleveren. In dat jaar eigende Ruska zich de wereld en de olympische titel toe. Het zilver van Belgrado is vanzelfsprekend het hoogte punt in de loopbaan van de 28- jarige Spijkers. Uitgerekend in Belgrado veroverde de Nijme- genaar drie jaar geleden ook de tweede plaats. Daarna volg den bronzen prestaties bij de Europese titelstrijd van vorig jaar in Pamplona en de Olym pische Spelen. Van Dorssen, die uitkomt in de klasse tot 72 kg, zegevi er(. over Begin Karaslan uit Tu kije. In de laatste minuut v^. haar partij tegen Dalina Nesl rova uit de Sovjetunie liet I Zeeuwse zich verrassen. NA torova verloor op haar beiF van Yoko Tanabe uit Japa waardoor Van Dorssens wj naar een derde plaats werd g| barricadeerd. Carla van Gameren zal Nede»-^ land zondag vertegenwoorJ-® gen in het toernooi om de wL> reldtitel alle categorieën. Ij Rotterdamse werd aangewi zen nadat Marion van Dorssq zich gisteren terugtrok. V$ Gameren, die in Belgrado I geblesseerde Europese kamj| oene Angelique Seriese veE vangt, verloor op de openinaj dag in het zwaargewicht twT partijen. Ben Spijkers (links) in actie tijdens zijn finale-partij tegen de Fransman Canu. FOTO: EPA BASKETBAL Eredivisie Den Bosch-Canadians 85-80. JUDO WK in Belgrado Heren Tot 95 kg: Meijer (Ned) verslaat Tahir (Alg). koka. Van der Walle (Bel) ver slaat Meijer, koka. finale: Koertanidze (Sov) verslaat Odvogin (Mon), beslis sing. Eindklassement: 1 Koertanidze (Sov), 2. Odvogin (Mon), 3. Van der Walle (Bel) en Meiling (Wdl), 5. Trai- neau (Fra) en Sosna (Tsj). Tot 88 kg: Spijkers (Ned) verslaat To- dorov (Joe), ippon; Spijkers verslaat Ramos (Cub), koka: SDiikers verslaat Griffith (Ven), yuko, Spijkers verslaat White (Gbr), beslissing, finale: Canu (Fra) verslaat Spijkers (Ned), beslis sing. Eindklassement: 1. Canu (Fra), 2. Spijkers (Ned), 3. Lobenstein (DDR) en Freudenberg (Wdl), 5. White (Gbr) en Karger (Tsj). Dames Tot 72 kg: Van Dorssen (Ned) ver slaat Karaslan (Tur), ippon; Nestorova (Sov) verslaat Van Dorssen, wazari. fi nale: Berghmans (Bel) verslaat Tana be (Jap), yuko. Eindklassement: 1. Berghmans (Bel), 2. Tanabe (Jap), 3. Poule A: Pakistan-Zweden 3-0, Nieuwzeeland-Schotland 3-0, Cana da-Frankrijk 2-1. Poule B: Engeland-Nederland 3-0 (Beeson-Frieiing 9-2 9-5 7-9 9-1, Ni- colle-Scheffer 2-9 9-7 9-2 9-6, Parke- Van der Pluijm 3-9 9-2 9-3 9-0), Au- straliè-Turkije 3-0, Egypte-Singapore 3-0. TAFELTENNIS Europese Superliga: Joegoslavië- Tsjechoslowakije 4-3. Lijk Russische zeezeiler aangetroffen in Uruguay PUNTA DEL ESTE Onder de deelnemers aan de zeilwed strijd rond de wereld is een dode gevallen. Het lichaam van Alexei Grisjenko, schipper van het enige deelnemende Russische jacht, is gisteren hangend aan een boom aange troffen in de buitenwijken van Punta del Este (Uruguay). De 43-jarige uit Kiev afkom stige zeezeiler, die geen Engels of Spaans sprak, had maandag zijn hotel verlaten en was sindsdien niet meer gezien. Tijdens de Atlantische over tocht van 6.281 zeemijlen had hij beurtelings met de Ameri kaan Skip Nowak aan het roer gestaan van de driekwartton ner Fazisi, die op de spinnaker een rode hamer en sikkel voerde. Het was de bedoeling dat Gris jenko in de overige etappes van de 33.000 zeemijlen lange race alleen het bevel zou voe ren over de uit Odessa en Kiev afkomstige zeventien- koppige bemanning van de ul tra lichte 25 meter lange alu- minium-maxi, die die in de eerste etappe als zesde eindig- de.De Russische boot werd in Leningrad ontworpen en aan de Zwarte Zeekust gebouwd en gefinancieerd door een Amerikaanse sponsor. DEN HAAG Onze tips voor de koersten van Schaesberg (morgenavond, aanvang 19.00 uur) luiden als volgt: le koers: 1. Durban uit Uden, 2. Dia mond Victrix, 3. Cyprus PF, (2-5-1). 2e koers: 1. Dancing Hanover, 2. Crown Speed, 3. Velours. (2-1-4). 3e koers: 1. Raise a Bid, 2. Dyan Lichtenberg, 3. Danielle G, (1-7-10). 4e koers: 1 Caresse Heldia, 2. Duke Baker. 3. Ceres van Troje (4-6-7). 5e koers: 1. Zorro V, 2. Celente d'l- vens, 3. Bram Buitenzorg, (8-6-3). 6e koers: 1. Upper State Road, 2. Ewing Lobell, 3. Colonial Charm, (2- 1-9). 7e koers: 1. Elionora Oldeson, 2. Elly Quick, 3. Esmeralda S (9-8-6). 8e koers: 1. Zingana du Bois, 2. Ze nith Nora, 3. Navarino (2-3-7) 9e koers: 1. Justaromance, 2 Char lotte Hanover, 3. Zimrod B, (13-7-5). 10e koers: 1 Abbado R, 2. Bianca Oostland. 3. Valiant C, (2-6-9). ROME Ferrari heeft gisteren kritiek geuit op FISA-voorzitter Jean Ma rie Balestre. De Italiaanse formule 1-stal verwijt de Fransman dat deze Nigel Mansell geen eerlijke kans geeft zich te verdedi gen tegen de boete van 50.000 dollar. Hij kreeg die straf opgelegd, omdat hij in de Grote Prijs van Spanje tot drie keer toe de zwarte vlag had gene geerd. De Britse autocoureur moet volgende week woensdag in Portugal in hoger beroep de geldstraf van meer dan 100.000 gulden aanvechten. Mansell kan echter niet persoonlijk in Portugal aanwezig zijn, omdat vier dagen later de Grand Prix van Japan wordt verre den. Ferrari had de FISA verzocht het hoger beroep op een ander tijdstip af te handelen. Dat verzoek werd niet gehono reerd. Mansell werd gediskwalifi ceerd omdat zijn mecaniciens zijn bolide hadden geduwd in de pitstraat. Dat is volgens de reglementen verboden. De gi gantische boete was een gevolg van het feit dat Mansell na het negeren van het diskwalifica tiesignaal met de in leidende positie rijdende Ayrton Senna in botsing was gekomen. Beide coureurs konden de race niet meer voortzetten. Behalve de geldboete werd Mansell ook nog een race geschorst. Die straf heeft hij inmiddels uitge zeten. Poolse agenten proberen een Polen - Engeland gaat gepaard met supportersrellen CHORZOW Polen - En geland is gisteren gepaard gegaan met rellen. Zowel voor, tijdens als na de wed strijd in het Zuid-Poolse Chorzow kwam het tot on geregeldheden. De vijf bus sen van de naar schatting 200 Engelse supporters wer den op weg naar het stadion bekogeld. In het stadion zelf was een enorme politie-macht sa mengetrokken om de Brit ten volkomen gescheiden te houden van de overige 30.000 toeschouwers. Ver- menië, 3-0. Een punt in de uit wedstrijd tegen dezelfde oppo nent is voor de Denen vol doende. Engeland vertrekt aan het handje van de veteraan Peter slaggevers schatten dat er meer dan duizend man geü niformeerde politie in en om het stadion aanwezig was.. Desondanks probeerde de Britse aanhang lijfelijk con tact met de aanhang van het thuisland te krijgen. Dat leidde voor rust tot een kal merend optreden van de po litie. Aan de andere kant probeerden Poolse herrie schoppers, van wie er velen in staat van dronkenschap verkeerden, het politie-kor- don te doorbreken. Toen dat Shilton naar de eindronde van het WK-toernooi. De 40-jarige doelman behoedde zijn ploeg gisteren met enkele schitte rende reddingen voor een ne derlaag tegen Polen. De 0-0 in jnislukte braken zij banken en plastic stoeltjes uit de tri bunes om daarmee de orde handhavers te bestoken. Na afloop van de wedstrijd, die zonder doelpunten ein digde, werden de Britten in autobussen onder politiebe geleiding naar het enkele ki lometers van het stadion verwijderde stadscentrum gedirigeerd. Bij het eindsta- dion van de tram werden zij opgewacht door Poolse jon geren, die met stenen wier pen. Daarbij gingen de rui ten van de autobussen eraan. Chorzow was voldoende voor kwalificatie. Het sterke optre den van Shilton was een be langrijke steun voor bonds coach Robson, die zijn ploeg opnieuw niet zag imponeren. VARNA Bulgarije en Griekenland hebben hun wedstrijd, die niet meer van belang was in de strijd om kwalificatie, overdre ven serieus genomen. Scheidsrechter Blattmann uit Zwitserland deelde vier rode en zes gele kaar ten uit. Bulgarije won met 4-0. De vier Bulgaarse treffers werden in de laatste 18 minuten van het duel ge maakt. Ivanov, Bankov, Iskrenov en Stoitchkov waren de schutters. Op het doorweekte, modderige en moeilijk bespeelbare veld leken de meeste slidings gevaarlijker dan ze waren. Mogelijk dat de arbiter zich daardoor liet mislei den. Hij stuurde Georgiev (Bul), Hatziathanasiou, Mavridis en Saravakos (Gri) uit het veld. Gele kaarten kregen Papioa- nou, Isiadakis (Gri), Iva nov, Bankov, Iskrenov en Tinchev (Bul). De zwaar bekritiseerde tech nisch leider van Engeland werd tijdens de eindronde van de Europese titelstrijd vorig jaar in de Bondsrepubliek al voor gek verklaard, dat hij de treffer van Denemarken. „oude" doelman nog de hand boven het hoofd hield. In de zes kwalificatie-wedstrij den werd Shilton niet één keer gepasseerd. Twee keer hield hij tegen Zweden de nul vast, gisteren deed hij hetzelde tegen Polen. De drie wedstrij den eindigden daardoor alle in 0-0. Met drie verliespunten gaat Engeland zeker naar Ita lië. Zweden, dat nog op bezoek moet bij Polen, heeft nog wel de kans groepswinnaar te wor den. In dat geval gaat de ploeg van Robson als een van de be teren uit de groep van de nummers twee naar de eind ronde. Polen had in Chorzow een overwinning nodig, om kans op plaatsing te houden. De ploeg was vooral voor rust aanmerkelijk gevaarlijker dan de teleurstellende tegenstan der, maar vond telkens Shil ton op zijn weg. De Engelsen, die vermoeid oogden, kregen nauwelijks serieuze mogelijk heden. Op het moment dat het duel regelrecht op 0-0 leek af te gaan, beleefde Engeland zijn moeilijkste moment. De Pool Tarasiewicz loste een DEN HAAG - Titelverde diger Argentinië, gastland Italië, Joegoslavië, Brazi lië, Uruguay, Costa Rica, Engeland en Spanje zijn definitief zeker van deel name aan de eindronde van het wereldkampioen schap voetbal. Naast Ne derland weten sinds giste ren ook België, Denemar ken (en Ierland) zich haast zeker van plaatsing. Engeland kwalificeerde zich gisteren in Polen voor de eind ronde. Een gelijkspel (0-0) in Chorzow was voldoende voor de Engelsen, die hun kwalifi catie-reeks afsloten met slechts drie verliespunten. Spanje ver zekerde zich in Budapest van deelname aan het WK. Tegen Hongarije werd het laatste noodzakelijke punt behaald; 2- 2. Het Belgische elftal kan de reis naar Italië bijna niet meer missen. Alleen een nederlaag thuis tegen Luxemburg kan de trip nog verhinderen. Na de-2- 2 van gisteren in Zwitserland missen de Belgen nog één punt. In dezelfde groep heeft Luxemburg Portugal weer hoop gegeven. In Saarbrücken wonnen de Zuideuropeanen moeiteloos met 3-0. Portugal en Tsjechoslowakije mogen onderling uitmaken wie het tweede WK-ticket in groep 7 krijgt, ervan uitgaande dat België zich plaats ten koste van Luxemburg. Denemarken, gisteren uitko mend met drie spelers van PSV, nadert eveneens de eind ronde in Italië. De ploeg van trainer Pointek versloeg in Kopenhagen overtuigend de belangrijkste i on current Roe- rossonfL AC Milan heeft eindelijk DEN HAAG Zwitser land, Rusland, India zijn maar een paar landen waar al sinds geruime tijd een supportersclub van AC Milan actief is. Vanuit Nederland ontbrak in die richting tot voor kort elk initiatief. Vreemd, vond men dat bij de Italiaanse voetbalclub. Tenslotte spelen de beste Neder landse voetballers van het moment in die vereniging. Maar sinds vorige week is ook Nederland een sup portersclub van AC Milan rijk. De Tulipani Rossone- ri, ofwel de rood-zwarte tulpen. Dat de club van Gullit, Van Basten en Rijkaard over de hele wereld razend populair is, blijkt wel uit het feit dat er maar liefst 1600 supporters clubs zijn. „En dan", zegt Ren- ny Blom, oprichter van de Ne derlandse afdeling, „is het na tuurlijk niet zo gek dat men het daar vreemd vindt dat er uit Nederland geen enkele be langstelling bestaat. Het feit dat wij de eerste waren heeft zeker meegeholpen aan de vlotte erkenning die wij van AC Milan kregen". Aanvankelijk was het niet de bedoeling van Blom om een supportersvereniging op te richten. In eerste instantie was Blom slechts geïnteresseerd in het organiseren van reizen naar wedstrijden van de hou der van de Europa Cup voor landskampioenen. „En waar om juist AC Milan Echt niet alleen omdat daar toevallig het Nederlandse trio speelt", ver zekert Blom met nadruk. „Kijk, het maakt het voor veel mensen natuurlijk wel interes sant, maar als de drie volgend seizoen naar Internationale overstappen en de drie Duit sers van die club naar AC zou den gaan, dan worden wij niet plotseling de supportersclub van Inter". „AC Milan", vervolgt Blom, „is een volksclub. Inter daar entegen is meer de club van de upper-ten. En aangezien ik een volksjongen ben, spreekt AC Milan mij natuurlijk veel meer aan. Bovendien is één van onze doelstellingen om mensen met een smalle beurs ook eens te kunnen laten ge nieten van een wedstrijd in de hoogste Italiaanse voetbalafde ling". Blom reisde in augustus met zijn vriendin op de bonnefooi naar Italië om de eerste con tacten te leggen met AC Mi lan. „We wisten eigenlijk niet hoe we dat moesten doen", zegt Blom. „Toevallig was er in de week dat wij in Milaan waren ook een filmploeg aan het werk die opnamen maakte voor het Kwakoe-toernooi, dat elk jaar in Amsterdam wordt gehouden. Gullit en Rijkaard zijn daarvan de beschermher en en wilden voor hun Suri naamse vrienden in Nederland best wat voor de camera's van het de organisatoren van het teornooi zeggen. Via de came raploeg zijn we eigenlijk Mila- nello, het trainingskamp van AC Milan, binnengekomen. Daar kregen we ook te horen hoe we in contact konden ko men met het bestuur van de moet je wel de statuten onde schrijven die de AIMC, overkoepelende organisal van de Milan-fanclubs, hee opgesteld. Maar als je dat d hebt gedaan, dan krijg je o< alle medewerking die je maar kunt wensen". WK Lid worden van de Tulipaii Rossoneri (Blom denkt dat ee' aantal van 5000 gemakkeli» haalbaar moet zijn) geel waarschijnlijk niet allee voordelen als het gaat om h< bezoeken van wedstrijden val AC Milan. „Bij ons", zef Blom, die sinds een jaar zon der werk zit en van AC Milal inmiddels een dagtaak heel gemaakt, „speelt natuurlij! ook het aanstaande werelo kampioenschap voetbal in hd achterhoofd mee. Voor de „gd wone" man is een bezoek aa| een van -de wedstrijden val het Nederlands elftal nauwe lijks te betalen. Ook daar wil len wij iets aan doen. Bij Af Milan heeft men ons al verze kerd dat, wanneer Oranje il Milaan speelt het er alles aal zal doen om ons van kaarte! te voorzien". Zodra de supportersvereniginl in Nederland goed van d grond is gekomen wil Blon zich, met zijn vriendin, vesti gen in Italië om daar all^ voor de fans van Milan goed t regelen. „Ik ben er, nu i| steeds meer tijd kwijt ben aai het organiseren van de clu'( best wel een beetje bezete van geworden", zegt Blonj „En dat terwijl ik maar ed gewone voetballiefhebber beij Dan moet het toch eenvoudij zijn om 5000 andere voetbd liefhebbers te werven die od gek zijn van een club als A( Milan. Want geloof me, als j een keer in San Siro bent gf weest, dan ben je verkocht". DICK DIJKHUIZH vereniging Dat AC Milan slechts een hob byclub is van de Italiaanse za kenman Silvio Berlusconi was Blom wel bekend, maar dat hij die liefhebberij-club zo profes sioneel leidt verbaasde de voorzitter van de Tulipani Rossoneri toch wel in hoge mate. „We werden in het kan toor van AC Milan uiterst vriendelijk ontvangen en er werd eigenlijk onmiddellijk zaken gedaan. Als je een sup- portersclub van AC Milan op- Renny Blom: „Als je een keer In San Siro bent geweest, ben )e verkocht". £ng' jTtihSpLitm me^he'i FOTO: CEES VERKERK krijgen van kaarten en zo, dan Brian Laudrup maakten Rol] meniè onmiddellijk kanslooL Na rust besliste Flemminr Povlsen het duel definitief- door een uitstekende pass var Heintze fraai af te ronden. L Door het gelijke spel teger Spanje mag Hongarije ee! vleugje hoop houden. Bij win^ in de moeilijke uitwedstrijd t( gen Spanje is Hongarije ncG afhankelijk van een nederlaaa van Ierland op Malta. Do<L Salinas en Michel kwam Spar^ je voor rust op een geruststee. lende voorsprong. Hongarije met de Feyenoorders Roth Kiprich in de basis, kwai voor de rust terug door Pinte; Dezelfde speler bepaalde z< ven minuten voor tijd de ein( stand op 2-2. Frankrijk, nagenoeg kanslo in de strijd om kwalificati heeft zijn sportieve plicht g daan door in Parijs van Scho land te winnen, 3-0. Veel co sequenties zal de uitslag ni hebben. De Schotten hoev< thuis nog slechts tegen Noo wegen gelijk te spelen, om zi< te plaatsen voor Italië. Scho land heeft in groep 5 nog e< punt nodig. schot, waarop zelfs Shilton geen vat kreeg. De bal trof de lat. Geluk België heeft in de kwalificatie reeks over geluk niet te kla gen gehad. In Portugal werd de ploeg eerder gered door een toevalstreffer, in Basel door een eigen doelpunt van de Zwitsers. In de 71e minuut van de levendige tweede helft tikte Geiger in eigen doel. Daardoor werd het 2-2. In Basel, waar slechts 5.000 toeschouwers de al uitgescha kelde Zwitsers in groep 7 aan moedigden, kwam België twee keer op achterstand. Eerst door een doelpunt van Knup, later door een treffer van Tur- kyilmaz. Het enige „echte" Belgische doelpunt werd ge maakt door DeGryse. De pro- duktieve spits van Anderlecht maakte in de 57e minuut 1-1. Roemenië was bij een over winning op Denemarken ze ker geweest van kwalificatie. De Oosteuropeanen hadden daarop al na een half uur spe len geen uitzicht meer. Snelle treffers van Kent Nielsen en

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10