Hervormers maken dienst uit in Hongaarse pcialistisehe partij „Wij zijn banger dan we hoeven te zijn' Winter rins Bernhard ileit voor Werleving /an de olifant te \K. Zuidpool als natuurreservaat PARIJS De Franse premier Michel Rocard heeft gisteren een oproep gedaan om van Antarctica een internationaal natuurreser vaat te maken. Hij deed dit in Parijs bij de opening van de 15e conferentie over het Antarctica- verdrag, waaraan de 39 landen deelnemen die het verdrag heb ben ondertekend. Rocard zei aan het begin van de elfdaagse confe rentie dat het Zuidpool-gebied „een onvervangbare plaats is om de ozonlaag en veranderingen in de atmosfeer te bestuderen". Hij bestempelde Antarctica als een „levend laboratorium". Sovjetparlement akkoord met beperkt stakingsrecht MOSKOU De Opperste Sovjet heeft gisteren met grote meerder heid een wet goedgekeurd waarin stakingsrecht mogelijk is behalve voor arbeiders in de belangrijkste industrie-sectoren, het trein- en vliegverkeer. Na een lang en ingewikkeld debat is de stakingswet, de eerste die werd aangenomen sinds het Sovjet- parlement afgelopen zomer werd samengesteld, in plaats gekomen van de vorige week goedgekeurde resolutie. Daarbij kreeg de regering de bevoegdheid niet nader gespeci ficeerde maatregelen te nemen om de economie draaiende te houden. Goed nieuws voor Bush WASHINGTON De cyste die van de rechter middelvinger van president George Bush is verwijderd, is niet kwaadaardig, zo heeft het Witte Huis bekend gemaakt. De resultaten van de test zijn gisteren aan de president meege deeld, die zich in Camp David bevond. President Bush was het afgelopen week einde onder het mes Op de trappen van de Gethsemane-kerk in Oost-Berlijn wordt een wake gehouden voor de vrijla ting van degenen die het afgelopen weekeinde bij demonstraties werden aangehouden, foto: epa DISSIDENTE DDR-DOMINEE RAINER EPPELMANN (Van onze correspondent Rink Drost) OOST-BERLIJN Domi nee Rainer Eppelmann zit midden in een telefonisch interview wanneer ik bij hem binnenstap. „Ach", zegt hij juist in de hoorn, ,,na de feestelijkheden zal het wel een beetje mee vallen. Vanaf 8 oktober ligt de DDR niet plotse ling in Binnen-Mongolië. Het oog van de wereld blijft ook na die datum op ons land gericht". Dominee Eppelmann, 46 jaar, heeft zijn standplaats in de Sa- mariterkirche in het Oostber- lijnse stadsdeel Friedrichshain. Hij coördineert de gang van zaken voor een aantal evange lische kerken in de Oostduitse hoofdstad. Nationale en inter nationale bekendheid kreeg hij in het begin van de jaren tachtig door zijn activiteiten binnen de alternatieve vredes beweging en in het Berliner Appell van 1982. Voor veel Oostberlijners is de dominee een rots in de bran ding. Hij raakt van de dreige menten - direct of indirect - van de kant van de overheid niet zichtbaar onder de in druk. „Wij zijn in dit land ban ger dan we hoeven te zijn", al dus Eppelmann. „Begrijpelijk is dat overigens wel na meer dan vijftig jaar aaneengesloten dictatuur. Maar het wordt tijd dat mondige mensen zich ui ten, wanneer ze hun leven op een andere manier inhoud willen geven dan de staat voor goed houdt". Strijdlustig Onvermoeibaar moedigt Ep pelmann anderen aan door te gaan met hun kritiek op het starre regeringsbeleid en hun aandrang op het invoeren van politieke en economische her vormingen. Hij is zichtbaar strijdlustig. Elke kans op een interview met buitenlandse journalisten grijpt hij gretig aan. „Het is ongelofelijk belangrijk dat kritische burgers van dit land hun stem laten horen", zegt hij ter verklaring. „We moeten de kans nu grijpen, want voor - de pers is het in deze dagen relatief gemakke lijk om met ons te spreken. Natuurlijk zitten daar ook ge varen aan. De partij- en staats leiding is op het ogenblik zeer DDR wil Chinese gastarbeiders WENEN Vanwege de uittocht van goed geschoolde, jonge, ar beiders uit de DDR is de Oostduitse leiding nu van plan Chinese gastarbeiders in dienst te nemen, zo schreef de Oostenrijkse krant Der Standard gisteren. Dit jaar zijn legaal of illegaal al 100.000 Oostduitsers naar de Bondsrepubliek geëmigreerd. De krant schreef dat een hoge functionaris van de officiële Oost duitse vakbond heeft verklaard dat zelfs overwogen wordt de Chinezen in harde valuta te betalen. In de DDR werken nu al ongeveer 100.000 gastarbeiders, veelal uit de socialistische broe- derstaten Vietnam, Mozambique en Cuba. Daarnaast werken al sinds enkele jaren een paar duizend Chinezen in de DDR. Was er onder de huidige om standigheden eigenlijk wel aanleiding om met zo veel feestelijk vertoon het veertig jarige bestaan van de leeglo pende en aan de basis morren de arbeiders- en boerenstaat te vieren? Eppelmann: „Zoiets heeft al leen maar zin wanneer het niet blijft bij lof voor wat in het verleden is bereikt. Laat ik het omschrijven met een ci taat van Brecht: we moeten over het verleden nadenken, de historie verwerken en voor de toekomst iets verstandigs doen". Voelt u zich woordvoerder van een bepaalde groepering in de DDR-bevolking? „Niemand'in de DDR heeft een democratisch mandaat om voor anderen als oppositie woordvoerder op te treden. We hebben vorige week zon dag geprobeerd zo'n mandaat te krijgen, maar de overheid heeft dat verhinderd met huis arrest voor een aantal deelne mers van de bijeenkomst, die we 'democratisch ontwaken' hadden genoemd. Niemand heeft iemand als woordvoer der kunnen kiezen. Alles wat ik aan kritiek en wensen uit spreek, zeg ik formeel voor mezelf, al ben ik er zeker van dat mijn mening door velen wordt gedeeld". Ander blok U hebt de verklaring van de oppositiebeweging 'Neues Fo rum niet ondertekend. Dreigt op zo'n manier geen versnip pering van krachten, terwijl juist tegenover de massieve re actie van het regime eenheid vereist is? „Ik ben het eens met de basis gedachte van 'Neues Forum'. Maar we moeten niet de fout maken om na veertig jaren eenheidspartij tegenover dit eenkleurige blok een ander blok van een eenzijdig karak ter te zetten. Beslissend is dat het ons lukt om bij alle ver scheidenheid in de oppositie beweging, indien nodig, met één stem te spreken en ge meenschappelijk actie te on dernemen". Waarom is het steeds vooral de kerk die haar stem verheft tegen het regerings- en partij- beleid? „In de eerste plaats om een historische reden. De evangeli sche kerk heeft geleerd uit de ervaringen van de jaren tussen 1933 en 1945. In die periode heeft ze een zekere mate van schuld op zich geladen. De evangelische christenen en de kerk hebben een politiek man daat. Het is zaak daar iets mee te doen, want ook als je niks doet bedrijf je politiek. Buiten kijf staat dat alles wat te ma ken heeft met vrede, mense lijkheid en ecologie een cen trale opgave is voor de christe nen. Daarom ook hebben wij in de DDR het duidelijkste woord gesproken over totale dienstweigering". „Een tweede reden waarom de kerk het voortouw in de oppo sitiebeweging neemt, is er een van praktische aard. In de concrete situatie in de DDR moeten alle bijeenkomsten en demonstraties tijdig aangemeld worden. Op die regel is maar een uitzondering: de meld plicht geldt niet 'voor gods dienstige bijeenkomsten. Al leen daarom al ontstaat veel van de oppositie in kerkelijke ruimten. De godsdienstige overtuiging van de betrokke nen staat daalr in de regel los van". Een oppositiebeweging staat of valt met de communicatie. De regering heeft met succes een poging om een geautoriseerde oppositiekrant op te richten getorpedeerd. Hoe moet de op positie zich nu structureren? „Na 1985 is er veel verbeterd in onze communicatie. Het iso lement is niet meer zo groot. We hebben een redelijke com municatie door het gehele land, met behulp van een zelf opgebouwd net. We hebben een soort tweede openbaar cir cuit geschapen. Er ciculeert een groot aantal informatiege- schriften. Maar ik geef toe: we zitten met onze communicatie aan de rand van de legaliteit". Boven de telefoontafel in het bureau van Eppelmann hangt een ingelijste tekst: „Het is de onderdaan verboden de maat staf van zijn beperkte inzicht naast'de handelingen van de overheid te leggen". Een actu ele waarschuwing van de re gering van de DDR? Nee, zegt Eppelmann. Het is het leerza me bewijs dat de geschiedenis zich herhaalt. Het verbod stamt namelijk uit een grijs verleden, uit de tijd van Keur vorst Friedrich Wilhelm van Brandenburg. Alexander Münninghoff MOSKOU Op elk seizoen is wel wat aan te merken. Maar de klaagzangen die in de herfst in dit land opstijgen, zijn elk jaar weer het hevigst. Reeds is de winter in aantocht, zo lezen wij in de dagbladen, maar de voorbereidingen op de koude laten te wensen over. En dan volgt een hele litanie van verwijten aan het adres van 'het gemeentebestuur en de diverse bedrijven die voor de toelevering van warmte verantwoordelijk zijn. Ik ga nu mijn vierde sovjetwinter in en lees, de perestrojka ten spijt, die verhalen nu al voor de vierde keer. Honderden woonblokken, ziekenhuizen, scholen en instituten zitten in Moskou nog zonder verwarming, terwijl het 's nachts al nul graden is en overdag een graad of zes. Kwade ingezonden brieven in de kranten waarin de lezers zich afvragen wat organisaties als Mosteploenergogas (het stedelijk gas- en verwarmingsbedrijf) en Glavmoszjilinzj (de club die voor het technisch onderhoud van de woningen verantwoordelijk is) in vredesnaam al die zomermaanden hebben uitgespookt. Een goede, maar zinloze vraag. Iedereen weet immers dat die lui op onvervalste Sovjetwijze in de zon hebben zitten duimendraaien. Pas nu de mensen het koud krijgen en boos reageren, worden haastig en dus slordig nog wat buizen vervangen en een paar in het voorjaar opengebroken straten dichtgegooid. Waarbij je maar moet afwachten of de veertien ouderwetse tetsen verwarmingscentralesdie Moskóu door de winter moeten helpen, het ook de komende maanden zullen blijven doen. En. dan praat ik nog alleen maar over de hoofdstad van de USSR, waar alles veel beier is geregeld dan elders. Zo brak er vorig jaar in de stad Kalinin, op nog geen tweehonderd kilometer van Moskou, bijna een oproer uit toen bij een temperatuur van vijfentwintig graden onder nul de stadsverwarming het in zijn geheel begaf. Je zou denken dat in zo'n geval ingrijpende vernieu wingsmaa tregelen genomen worden om herhaling te voorkomen. Maar niks hoor. In de Pravda staat alweer een brief waaruit je kunt opmaken dat het dit jaar weer net zo een puinhoop dreigt te worden. Dit treurige Sovjetritueel doet een beetje denken aan de wijze waarop men zich elk jaar weer in Bangladesh door de overstromingen laat verrassen en ik betrap mezelf wel eens op de lelijke gedachte, dat hiermee een van de bewijzen geleverd is dat de Sovjetunie in feite een Derde-Wereldland is. Dat geldt eigenlijk ook voor een ander Sovjet- herfstfenomeen: De strijd om de oogst. Let wel: Strijd (borjba), want al heeft de staatstelevisie tientallen jaren lang indrukwekkende beelden van combines en tractoren en allerlei andere landbouwwerktuigen getoond, dat betekent nog niet dat het op de Sovjetakkers van een leien dakje gaat bij het binnenhalen van de aardappelen, de wortelen en de bieten. Dat is elk jaar weer een klus die met de hand door scholieren en studenten en hele brigades uit de fabrieken en de bedrijven geklaard moet worden. Tot vorig jaar was die inzet verplicht. Toen werd van hogerhand gesteld dat die septembercampagne eigenlijk een overleefd verschijnsel was, dat niet meer in deze moderne tijd thuishoort. Dus wat je nu ziet zijn kleine groepjes vrijwilligers, niet zelden door een partijfunctionaris aangevoerd, die op de doorregende velden rond Moskou wanhopige armgebaren maken voor de tv- camera 's en roepen dat ze het werk niet aankunnen. Handige Moskovieten, die dit allang zagen aankomen, hebben dit jaar hun vakantie in september gepland en doen nu hetzelfde werk als vorig jaar, met dit verschil dat het toen gratis was en dat ze er nu ongeveer duizend roebel mee vangen. Wij buitenlanders hebben natuurlijk niets met al dit soort zaken te maken. In de voor ons gereserveerde speciale woonblokken brandt de verwarming als eerste en groenten en aardappelen kopen wij in de speciale valutawinkels. Voor ons hebben die paar herfstweken, waarin de bladeren een geel tapijt op de straten leggen en menig bos in de omgeving van Moskou in adembenemende kleuren afscheid neemt van zijn zomertooi, de normale bekoring van dit melancholieke jaargetijde. BUITENLAND ii Thailand levert gapers niet uit £cid)ó<i6oitltWlt DINSDAG 10 OKTOBER 1989 PAGINA 5 E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT .USANNE In het itserse Lausanne is gis- >ren een belangrijke VN- inferentie begonnen rer de overlevingskan- in van bedreigde dier- iorten, met name over de ivloed die de handel in heeft op het voort- 'staan van de olifant. I i rins Bernhard opende de bij CITES geheten de VN-Conventie rond de ternationale Handel in Be- eigde Soorten Dieren en anten met de constate- ïg dat er sprake is van een irmerende daling van het ntal olifanten en dat de be lande beschermende mhatre- len kennelijk in hoge mate tqereikend zijn. De prins eitte er bij de 800 afgevaar- jden en waarnemers voor e overleving van de soort" de eerste plaats te stellen. r wordt daarin niet gesteund or de aan de CITES gelieer- controlecommissie op de hangen nu boven zee! En wat is dat? De vliegboot gaat in een bocht en komt dan recht op de drie parachutisten aan. Hebben die lui hen dan toch nog gezien? Inderdaad, de vijand is vast besloten de drie vluchtelingen op het laatste ogenblik nog de pas af te snijden door hen onder vuur te nemen. Rob heeft echter niet voor niets zijn machinepistool meegenomen en wanneer de machine vlak langs komt, vuurt hij een salvo af. Raak? VN-vredesmacht Midden-Amerika I^NGKOK De twee -'brmese studenten die vrij- ig een vliegtuig kaapten h de vrijlating van politie-^ 9 gevangenen en de invoe- hg van democratie in hun -sor militairen geregeerde derland te eisen, zullen in ïailand worden berecht niet worden uitgeleverd n Burma. Volgens de vice-premier Tien- Sirisunpan kunnen de voor hun daad dood worden veroor- eld, maar hij zei dat ze >ment behandeld zullen irden. komt een internationa le vredesmacht van de Verenigde Naties in Midden-Amerika. VN- secretaris-generaal Ja- vier Perez de Cuellar zal een voorstel hiertoe deze week indienen bij de Veiligheidsraad. Eerste taak van de VN- vredesmacht in Mid den-Amerika zal zijn de grens tussen Hondu ras en Nicaragua te be waken, om aanvallen van de Contra's op Ni caragua te voorkomen. Cassandra Phillips van het Wereldnatuurfonds, Jim Barnes van de Antarc tische en zuidelijke oceaancoalitie en Kelly Rigg van Greenpeace poseer den gisteren voor een poster over Antarctica. Gedrieën pleitten zij in Parijs om de Zuidpool tot beschermd internationaal natuurgebied te verklaren. foto: ap De bommen, waarin de gevangenen opgesloten heb- bn gezeten, vallen ook naar beneden, maar die kunnen gelukkig pen schade aanrichten! Rob ziet zo'n onschuldig projectiel ings zich flitsen, juist wanneer hij zijn parachute opentrekt. Een en daar zweeft hij al in de lucht. Hij kijkt omhoog. Ja hoor, aar ontplooien zich nog twee parachutes. Als ze nu maar veilig Eigenlijk zijn ze iets te laat gesprongen, want ze 3 (Van correspondent Wera de Lange) *)UDAPEST De kers- rirse Hongaarse Socialis- ;r6che Partij is uiteindelijk lijdelijk ongeschonden ■cfear eerste congres door- ikomen. De overgrote [eerderheid van de afge- iardigden - gewezen .iknmunisten van allerlei lit - schaarden zich gis- iravond in meerderheid |hter een partijbestuur k geheel bestaat uit Vorstanders van een elle democratisering n het Hongaarse staats- itel. 1276 afgevaardigden kwa vrijdag allen als leden *p de communistische HSAP Budapest. Op een enkele vallige na verlieten ze het ingrescentrum vier dagen la- |r als 'democratisch socialist', van een nieuwe partij P) met een links maar nau- ilijks communistisch te noe- :n program en met statuten aar een democratische partij ch niet voor hoeft te scha len. Het 25 koppen tellende irtijbestuur is ten opzichte an de leiding van de nu dood- irklaarde HSAP sterk ver- ngd en vernieuwd. Een en- :1e kleurloze apparatsjik ieft nog een plaats in het be- uur gekregen, maar commu- De voorzitter van de nieuwe Hongaarse socialistische partij, Re- zeo Nybrs, brengt zijn stem uit. Gisteren koos deze partij een 25- leden tellend presidium. foto: ap nistische conservatieven ko men er niet in voor. Het gezel schap bestaat in meerderheid uit mensen die zich de afgelo pen jaren voor een vergaande hervorming in Hongarije heb ben ingespannen. Zelfs de meest radicale hervormers wa ren na afloop van het congres tevreden. „We zijn het stalinis me nu definitief te boven. De mensen van de partij-oligar chie zijn verslagen", aldus de bevlogen woordvoerder van deze radicale hervormers, Imre Keserü. Gistermiddag zag het er nog naar uit dat de nieuwe partij in gevaar verkeerde. Het congres was zowel aan de basis als aan de top verdeeld; die top woog uiteraard het zwaarst. Aan de basis vond een hevig gevecht plaats over de samenstelling van het partijbestuur. Het 'platform van hervormers' eis te een homogeen bestuur van uitsluitend duidelijke hervor mers. Het 'volks-democratisch platform' - verzamelpunt van behoudende communisten - wenste echter de minister van buitenlandse zaken (Gyula Horn) niet in het bestuur te hebben en eiste een aantal ze tels op voor partijfunctionaris sen uit de HSAP. Dit conflict tussen gewone gedelegeerden had gemakkelijk uit de wereld geholpen kunnen worden, als de top tijdig haar gewicht in de schaal had geworpen voor een compromis. Maar partijvoorzit ter Nyers, president-kandidaat Pozsgay en premier Nemeth waren het onderling zwaar on eens. Nyers voelde er het meest voor de partij-conserva tieven niet voor het hoofd te stoten. Nemeth wilde een dui delijker uitspraak van de HSP dat zijn regering ook door deze nieuwe partij gesteund wordt. Voor hem was het onaan vaardbaar dat het congres mi nister Horn zou laten vallen. En Pozsgay voelde mee met de hervormersfractie die een ho mogeen bestuur eiste. Het kost te vele, vele uren vergaderen achter gesloten deuren, voor dat de drie heren het eindelijk eens konden worden. Horn verscheen toch op de bestuurs last en het partijbestuur werd uitgebreid met een aantal ze tels, zodat de kleurloze functio narissen erin konden zonder dat het hervormersoverwicht erdoor werd geschaad. Nu moeten de afgevaardigden naar de 720.000 leden van de overleden HSAP terug, om hen ervan te overtuigen dat ze zich bij de nieuwe partij moeten aansluiten. Pas als blijkt dat die leden daarvoor warm lopen, is de nieuwe par tij werkelijk klaar voor de ver kiezingsstrijd die op handen is. De kans dat die leden zich massaal tot de ontevreden con servatieven zullen wenden, die dreigen een eigen partij op te richten, is niet zo groot. Daar voor is het communisme te im populair geworden in Honga- .rije. Een groter gevaar voor de nieuwe HSP is de apathie on der het gros van de potentiële leden. Wellicht wendt een meerderheid zich wel helemaal van de politiek af. Voornamelijk kinderen demon streerden gisteren tegen de ivoorhandel en de daarmee gepaard gaande dreiging van het voortbestaan van de olifant voor het gebouw in Lausanne waar de VN- commissie vergaderd. foto: ap ivoorhandel. Deze VN-organi- satie is tegen een algeheel ver bod op de handel in olifants slagtanden. Inmiddels is dui delijk geworden dat de com missie voor driekwart wordt gefinancierd door ivoorhande laren. De voorzitter van de colntrolecommissie heeft het bestaan van deze geldbron toe gegeven maar spreekt tegen dat het standpunt van de com missie nu wordt beinvloed. In de handel van slagtanden en de verkoop van ivoren voor werpen levert jaarlijks ruim twee miljard gulden op. Vooral in Japan en andere landen van het .Verre Oosten is ivoor erg in trek. De populatie van Afrikaanse olifanten is sinds 1979, toen er nog 1,3 miljoen exemplaren waren, inmiddels gedaald tot zo'n 625.000.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5