£cidóe6ourcm|: Vergaderwoede is ramp voor kerk Paus vraagt loyale houding katholieken jegens overheid brieuen van lezers kerk wereld GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CfiidócGouoant DINSDAG 10 OKTOBER 1989 PAGIN^J Namibische kerken zwegen over S.WA PO - kampen Dominee wil volle kerk door topartiesten WINDHOEK Volgens de krant 'Times of Namibia' heeft de Namibische Raad van Kerken al sinds 1977 weet van de slech te toestand van gevangenen in kampen van de bevrijdingsbe weging SWAPO. De kerkelijke leiders hebben de natie echter niet geïnformeerd over „deze tragedie" en „gaven er de voor keur aan te zwijgen", zo staat in een voorpagina-artikel. De krant zegt in het bezit te zijn van een brief van een predikant aan bisschop Leonard Auala, waarin kerkleiders wordt opge roepen de zaak serieus te nemen en te voorkomen dat er meer bloed wordt vergoten. Ook andere geestelijken waren op de hoogte van martelingen in de kampen, aldus de krant. Sinds de terugkeer van gevangenen uit de kampen zijn de kerken, be langrijke steunpilaren voor SWAPO, wegens hun zwijgen be kritiseerd. WAPSERVEEN - Dominee Miokh uit Wapserveen probeert meer mensen naar zijn kerk te halen door een serie concerten van allure te organiseren. Op die manier wil hij mensen ook op een andere manier met de kerk laten kennismaken. Het kleine kerkje waarin tweehonderd mensen kunnen moet bomvol worden en daarom is voor het eerste optreden Laurens van Rooyen gecontracteerd. De bekende pianist speelt 21 oktober nieuw werk in Wapserveen. Daarna volgen o. a. nog Theo Olof en Thijs van Leer. Dominee Miokh kwam vorig jaar naar Wapserveen bevestigd. Daarvoor heeft hij twaalf jaar concer ten georganiseerd in tien kerkjes in Noord-Holland. Herman Krebbérs stak zijn enthousiasme voor de akoestiek van kleine kerkjes niet onder stoelen of banken, zodat Miokh een uitge breide muzikale kennissenkring kon opbouwen. Een boek kan zoveel aanstoot geven dat iedereen het leest. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonder stukken te bekorten. Hongaarse onzekerheden j; SCHRIL, en schrijnend is het contrast tussen de krampac; ge gang van zaken in de DDR en de ontwikkelingen in 1^, garije, waar het 'nieuwe denken' met enthousiasme isfv, groet. Dat heeft gisteren geleid tot een verandering inD binnenlandse politieke situatie, die mogelijk van historié.5 betekenis zal zijn. Radicaler dan in Budapest kan op het rj ste gezicht nauwelijks worden gebroken met het verleg Wie de ommezwaai met een optimistisch oog volgt, zal detn druk hebben gekregen dat de politieke kloof met het Wej« vrijwel is geslecht. VAST staat dat de Hongaren in steeds grotere vrijheid! v ven, niet meer achter prikkeldraad en met wachttorens L de grens. De bevolking werkt hard om de nieuwe vervlr venheden optimaal te kunnen ondergaan. Hongaarse asf zoekers zijn al geruime tijd een zeldzaam verschijnsel in Westen; in dat opzicht is er in elk geval geen grotere teg stelling mogelijk dan met Oost-Duitsland. A.NDERS ook dan hun Poolse kameraden hebben de Hi gaarse communisten niet willen wachten tot hun partij y' de kaart zou worden geveegd bij de eerste de beste vrije v kiezingen die in hun land worden gehouden. De Hongaa Socialistische Arbeiderspartij is door haar eigen congres o bonden. De 'arbeiders' zijn geschrapt en de nieuwe rA ringspartij krijgt een sociaal-democratisch beginselprogrJ ma. BlJ al het enthousiasme over de hervormingsgolf in O» Europa is er bij de ontwikkelingen in Hongarije echter I reden voor enig scepticisme. Het is nog onzeker welke coil quenties deze historische stap op korte en langere terrl krijgt. Het hangt er onder meer van af of de minderheid traditionele communisten een onderkomen zoekt en krijgt de 'Beweging Janos Kadar' of een vergelijkbare, tot eenl staan als politieke splinterpartij veroordeelde oer-commul tische partij. De totale liquidatie van het verschijnsel coma nisme in een tot dusverre communistisch land kon wel el averechts werken. DaT zou koren op de molen zijn van de Oostduitse lef Honecker en soortgelijke verkalkte figuren, die nog aP menen dat zij de doos van Pandora kunnen sluiten en1 vrijheid duurzaam kunnen verbergen voor hun landgenoj Het al dan niet slagen van de Hongaarse hervormingsgeÊ den is ook sterk afhankelijk van hun economische politi die op haar beurt sterk is aangewezen op hulp uit het W Het gaat vrij slecht met de Hongaarse economie. ZienJ. hervormingsgezinden geen kans daar verbetering in te br»{ gen, dan krijgen de conservatieve krachten de kans w{< sterker te worden en de macht naar zich toe te trekken.P ontwikkelingen sinds 1988 hebben aangetoond dat de van een nieuwe politieke leider in Hongarije in zeer k^ tijd weer volledig kan ondergaan. Immers, partijleider K% ly Grosz, die enkele maanden geleden nog werd bejubeld! de grote hervormer van Hongarije, wordt nu wantrouwig! keken als een van de conservatieven van de partij. Molukkers In onze krant lees ik, dat het ministerie van wvc een deur waarder dwangbevelen heeft laten bezorgen om een deel van de bewoners uit het Mo lukse woonoord Lunetten bij Vught te verdrijven. Ik vind dit harteloos en onsympathiek. De Molukkers wonen daar naar hun zin. Het is naar mijn mening een mensonterende zaak jarenlang te proberen te vreden mensen te verdrijven uit Lunetten. Minister Brink man straalt hierdoor kilheid en harteloosheid uit. Laat de Molukkers met rust! J. Montaan, POELDIJK. Spellingsproblemen Als oud-minister van onder wijs wil de nieuwe kamer voorzitter Deetman dat er scherp wordt toegezien op spelling en stijl van de schrif telijke vragen van kamerle den. Het is bekend dat plm. 70% van alle Nederlands spre kenden boven de 17 jaar geen brief kian schrijven zonder fouten. Kennelijk behoren hier ook kamerleden toe. Is dit niet het beste bewijs dat de spelling van onze taal, die vastgelegd werd in 1804 door prof. Siegenbeek, veel.te moei lijk is? Na de uitgifte van het Groene Boekje zijn alweer ongeveer 30.000 nieuwe woorden aan onze taal toegevoegd. De uitge vers van woordenboeken zijn druk bezig voor deze woorden een spelling vast te stellen. Wolters-Noordhof wil zoveel mogelijk de spelling vasthou den in de taal waaruit deze woorden komen, 't Gevolg hiervan is dat onze spelling een rommeltje wordt: allerlei soorten buitenlandse spellin gen door elkaar. Het beste zou zijn elk woord te spellen, zoals het in 't Nederlands (ABN) wordt uitgesproken. Dit geldt ook voor alle reeds uit het Frans, Engels en andere talen overgenomen woorden: kado, sjop, boetiek, roete enz. Het -d of -t of -dt drama in de spel ling van de werkwoordsvor men kan in één slag word vereenvoudigd door de rei van de uitspraak (ABN) tod passen. In 1980 werd de 1 derlands Taal Unie door I derland en België in het led geroepen die- o.m. de tl heeft de spelling te sanerj Onlangs werd een wanhopj poging daartoe gedaan, m de resultaten waren allermu een vereenvoudiging. Geld den zijn niet in staat een sp ling te vereenvoudigen! Dal niet alleen zo in Nederlaj maar ook in het buitenland. De Unesco heeft 1990 uitger pen tot het jaar van het alfa tisme. M.a.w. er wordt op) regeringen een beroep geda om vooral het leer-lees-ona wijs energiek aan te pakld Hoe? Juist, op de oude ij nier Gevolg: geen resul ten! Het aantal analfabeten! vermeerderen! „Bestrijdt an fabetisme met een spellings eenvoudiging!". Ook onze sn ling is onnodig moeilijk. La ren en leerlingen weten dat hebben geen lust meer onna ge moeilijkheden te onderd zen en te leren. W.L.K. van Oosten, BADHOEVEDORP. Erfenis Het ziet er naar uit dat straks economisch en moil stap voor stap naar de afgro gaan. In economisch opzie omdat straks de leuke ding niet meer betaald worden geld dat verdiend is, maar ii geld dat gedrukt wordt. I met een werkgelegenheid i uit de lucht getoverd mi worden, terwijl vele bedrijv zitten te springen om vakmi sen die er niet zijn. In moil opzicht, omdat na de drieh( derdduizend ongeboren kin( ren die gedood zijn en de vj tigduizend euthanasiegeval^ van de laatste zes jaar ra daar mee door mag gaan. 1 onderscheidingsvermogen de burgerlijke moraal, staan met de christelijke raai, heeft men bijna verlo Is dat de erfenis waarmee onze kinderen opzadelen?- J. Steensma, VOORBURG. 'Zijn dat ook Mensen zoals Wij?' Nederland telt meer dan 200.000 dak- en thuislozen. Tijdig begrip kan veel ellende voorkomen. Voor iedereen ligt informatie klaar. Dak- sn thuislozen? ZONDER ONZE 0PVANS Kritiek OJEC steekt Raad van Kerken AMERSFOORT De Raad van Kerken in Ne derland heeft in een brief aan het Overlegorgaan voor Joden en Christenen (OJEC) de recente reis van een delegatie naar Is raël verdedigd. De dele gatie toonde zich bij te rugkeer in Nederland „geschokt" over het op treden van Israël in de bezette gebieden, wat het OJEC de opmerking ont lokte, dat christenen niet bevoegd zijn een moreel oordeel over Israël te vel len. In een brief aan het OJEC vraagt de Raad zich af, of het OJEC de kerken het recht ontzegt door middel van een reis naar Israël en de bezette gebieden inzicht te krijgen in de situatie daar en op te ko men voor de zaak van Pales- tijnen, „zoals wij ook altijd op gekomen zijn voor de zaak van de staat Israël". Als het OJEC zo'n reis zinloos vindt, dan heeft een gesprek daar over ook weinig zin, zo meent de Raad. De Raad wijst het verwijt van de hand dat de delegatie een zijdig is geweest, omdat alleen kritiek op Israël zou zijn gele verd. Het terrorisme van de zijde van de Palestijnen is on derwerp van bespreking ge weest bij de twee ontmoetin gen die de Raad de afgelopen jaren met de vertegenwoordi gers van de PLO in Neder land heeft gehad. Het terro risme is ook tijdens de recente reis ter sprake gebracht, zo schrijft de Raad. De brief van de raad is onder tekend door voorzitter prof. dr. D.C. Mulder en secretaris ds. W.R. van der Zee. VBOK - voorzitter hekelt verhullend taalgebruik in medische wetenschap EDE De voorzitter van de Vereniging tot be scherming van het onge boren kind, prof. dr. J. Douma heeft het verhul lend taalgebruik in de medische wetenschap ge hekeld. Technisch juiste termen worden als dek mantel gebruikt om bij voorbeeld experimenten met embryo's te recht vaardigen. Douma, hoogleraar aan de Theologische Universiteit van de Vrijgemaakte Gerefor meerde Kerken te Kampen, sprak het afgelopen weekein de in Ede op de themadag van de Vereniging tot bescher ming van het ongeboren kind (VBOK), waar de moderne medische ontwikkelingen aan de orde kwamen. De „morning after" pil, die de zwangerschap afbreekt (abor- tivum), wordt nu een inter- ceptivum (die de zwanger schap onderbreekt) genoemd. Verder is er de term pre-em- bryo gekomen die de indruk wekt dat het slechts om een voorstadium van een embryo gaat waarmee geëxperimen teerd mag worden. Douma benadrukte dat er vanaf de conceptie sprake is van een levende mens die be schermd moet worden. In de moderne theologie wordt abortus in de eerste weken niet bij voorbaat veroordeeld. Douma keerde zich hier te gen; alsof de beschermwaar digheid van het leven toe neemt met de ontwikkeling van het embryo. De VBOK, die bijna twintig jaar bestaat, heeft het afgelo pen half jaar dankzij een in tensieve campagne het aantal leden met 20.000 tot bijna 70.000 weten te verhogen. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Gouda H. Binne- kamp te Oudewater. Bedankt voor Oosterland (Zld) en voor Wannepeer- veen/Belt-Schutsloot A.N. Rietveld te Amerongen; voor Willemstad en voor Zwolle J. Riemersma te Nij- broek. Gereformeerde Kerken Beroepen te Loppersum (part-time) rnw.drs.D. Ferwerda-Arends, kandi daat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Loppersum (part time) drs.A. Ferwerda, l.l. zendings predikant te Bangladesh, wonende te Loppersum, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Sint Jansklooster Jac. P. Dondorp te IJ- muiden. Bedankt voor Surhuister- n K. Meijer te Nljverdal. MGR. SIMONIS: Poolse bisschoppen stemmen indirect in met verplaatsing klooster WARSCHAU/GDANSK De Poolse bisschoppen heb ben indirect ingestemd met de verplaatsing van het Karme lietessenklooster in Ausch witz. In een communiqué, dat is uitgegeven na afloop van de vergadering van de bisschop penconferentie in Gdansk, re ageren zij positief op de ver klaring van het Vaticaan dat het mee wil betalen aan een oecumenisch bezinningscen trum ter vervanging van het klooster. De bisschoppen zijn ervan overtuigd dat het cen trum, waarin de Karmelietes sen een plaats krijgen, de dia loog tussen christenen en jo den „in de geest van weder zijds respect en begrip" zal sti muleren. Tegelijkertijd zal het centrum ertoe bijdragen dat de betekenis .van Auschwitz voor „Polen, joden en andere volkeren die slachtoffer van het Hitler-nazisnie zijn ge worden" meer nadruk krijgt. Argentijnse RK Kerk steunt gratie President Suharto wijst de paus op een bekende Indonesische schilder van wie het schilderij afkomstig is dat de paus toont met een kind op de arm. De paus kreeg dit schilderij aangeboden. foto: ap BUENOS AIRES Kardi naal Raul Primatesta, voorzit- JAKARTA Paus Jo hannes Paulus II heeft op ongewoon duidelijke wij ze de Indonesische rege ring opgeroepen de men senrechten in het land te respecteren. Tevens riep hij de katholieken op loyaal te zijn tegenover het staatsgezag. „Ik bid voor de dag, waarop de in de grondwet aangegeven idealen, die Uw natie moeten leiden, volledig worden verwezenlijkt", aldus de paus bij een ont moeting met president Suharto. De paus kwam gisteren voor een bezoek van vijf dagen in Indonesië aan. Nadat hij zoals gebruikelijk de grond had ge kust, werd hij op het vlieg veld van Jakarta welkom ge heten door de Indonesische minister van buitenlandse za ken, Ali Alatas, en de aposto lische nuntius in Indonesië, aartsbisschop Francesco Ca- nalini. Tijdens zijn ontmoeting met Suharto noemde de paus het een bijzondere taak van de Indonesische regering de na tionale eenheid te bewaren. Hij pleitte voor respect voor uiteenlopende meningen, overtuigingen, gebruiken en waarden. „Zoals ook de ge schiedenis van Uw land leert,- is de zekerste basis voor blij vende eenheid en ontwikke ling als natie een diep respect voor het menselijk leven en voor de onschendbare rechten van de mens en de vrijheid van de verantwoordelijke burgers om zelf over hun toe komst als volk te beslissen", aldus de paus. Deze laatste uitspraak werd in Jakarta uitgelegd als een toe speling op de situatie in de voormalige Portugese kolonie Oost-Timor, een merendeels katholiek gebied dat in 1975 door het Indonesische leger werd bezet. Het Vaticaan heeft de annexatie van Oost- Timor nooit erkend. De waar nemend bisschop van Dili in Oost-Timor, Carlos Ximenes Belo, die herhaaldelijk felle kritiek op het optreden van het Indonesische leger heeft geuit, maakt daarom geen deel uit van de Indonesische bisschoppenconferentie, maar is direct aan het Vaticaan ver antwoording verschuldigd. De paus zal donderdagmorgen een kort bezoek aan Oost-Ti mor brengen. Portugal heeft protest aangetekend tegen dit voorgenomen bezoek; de paus heeft gezegd dat het Vaticaan daarmee nog niet de Indone sische soevereiniteit over Oost-Timor erkent. Gezag Voor ziin ontmoeting met Su harto leidde de paus voor 120.000 mensen een eucharis tieviering in het Senayansta- dion in Jakarta. Hij drong bij de vijf miljoen katholieken aan op loyaliteit jegens de staat. „Voor de gelovige heeft elk gezag zijn oorsprong in God, en degenen die het ten bate van het algemeen belang uitoefenen, moeten in gewe ten worden gerespecteerd", aldus de paus. Hij riep de ka tholieken daarom op „als ech te katholieken en echte Indo nesiërs" mee te werken aan de opbouw van een recht vaardige en menselijke sa menleving. Het hoofd van de RK Kerk prees Indonesië, omdat het de vrijheid van godsdienst in de grondwet heeft verankerd. Dit recht garandeert de vrede en de -samenwerking tussen de leden van verschillende godsdienstige tradities en maakt het allen mogelijk zich voor het algemeen belang in te spannen, zo meende de paus. ter van de Argentijnse bis schoppenconferentie, heeft het besluit tot gratie van pre sident Meném „een belangrij ke bijdrage aan de vrede in het land" genoemd. Primates ta deed verder een beroep op de bevolking de amnestie te aanvaarden. President Raul Meném kondigde afgelopen weekeinde gratie aan voor 227 militairen en burgers die bij de „vuile oorlog" waren betrokken. Tienduizenden on schuldige burgers zijn in die tijd in kazernes en concentra tiekampen gemarteld. De protestantse kerken en de mensenrechtenbewegingen hebben krachtig bij president Menem tegen zijn voornemen tot gratieverlening geprotes teerd. Katholieke Oekrainers willen kathedraal terug ROME De verboden Oek- raïns-Katholieke Kerk heeft de Russisch-Orthodoxe Kerk gisteren gevraagd „als teken van verzoening en wederzijd se vergevingsgezindheid" de St. Joriskathedraal in Lvov terug te geven. Dat werd be kendgemaakt na afloop van de synode van de Oekrainse bisschoppen in Rome. Het verzoek is gedaan in een brief aan patriarch Pimen en ande re leiders van de Russisch-Or thodoxe Kerk. Lvov is het traditionele cen trum van de Oekrains-Katho- lieke Kerk. Meer dan 100.000 leden van de ondergrondse kerk hielden er in september j.l. een mars voor legalisering van de kerk. De St. Joriskathedraal is sinds 1946 in handen van de Rus sisch-Orthodoxe Kerk. In dat jaar dwong Stalin de .Oek- rains-Katholieke Kerk op te gaan in de orthodoxe kerk. De Sint-Joriskathedraal in Lvov. ROME De vergader- woede als gevolg van de democratisering van de Nederlandse Rooms-Ka- tholieke Kerk is volgens kardinaal dr. A.J. Simo- nis een „ramp". De bis schoppen moeten zo vaak met de gelovigen discus siëren en vergaderen, dat ze niet toekomen aan de echte taak van de kerk: de missie. „Wij spreken te veel over onszelf, onze moeilijkheden, onze span ningen", aldus de kardi naal in een interview met het Italiaanse tijdschrift II Regno. Volgens mgr. Simonis kan de kerk in Nederland veel leren van de kerk in de Derde We reld. „Daar heerst armoede. Daar heeft men niet de tijd steeds over zichzelf te praten, omdat men iets tegen honger en ziekten moet onderne men". Mgr. Simonis meent Kardinaal Simonis FOTO: DIJKSTRA dat de kerk in Nederland in een „onbeteugelde luxe" ver keert. De kardinaal spreekt tegen dat hij op herstel van de vroe gere kerk 'uit is. „Ik ben een gewone katholiek, maar als men een gewone katholiek is, als men het sacrament van de biecht verdedigt, als men ach ter de paus staat, wordt men dadelijk als restauratief en ouderwets bestempeld". De aartsbisschop van Utrecht erkent, dat er in de Mariën- burgvereniging en de Acht Mei Beweging „goede elemen ten" schuil gaan, maar als ge heel gaat het om negatieve stromingen. Deze bewegingen willen de zedenleer van de kerk veranderen en alles aan het zogenaamde persoonlijke geweten overlaten, aldus mgr. Simonis. Het is terecht, dat de bisschoppen niet deelnemen aan de bijeenkomsten van de Acht Mei Beweging, want dat zou bij de katholieken schade aanrichten. Zij zouden dan namelijk de indruk krijgen, dat de bisschoppen de opvat tingen van de beweging goed keuren. Mgr. Simonis geeft toe dat hij zeer weinig contact met theo logen heeft. Dat ligt niet al leen aan de theologen, die niet naar hem komen, maar ook aan zijn eigen drukke werkzaamheden. In tegenstel ling tot landen als Frankrijk en Duitsland heeft Nederland volgens Simonis geen theolo gen van naam meer. Prof. dr. E. Schillebeeckx is intussen oud en heeft nauwelijks meer invloed. Als vrucht van de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen in 1980 noemt de kardinaal onder meer dat de positie van de pastoraal werk- (st)ers nu duidelijk is. Verder hebben de bisschoppen veel meer contacten met de pries ters en de pastoraal werk- (st)ers en laten zij op dit mo ment onderzoeken of de ka tholieke theologische univer siteiten aan de eisen voor een priesteropleiding voldoen. Spanningen De bisschop van Roermond, dr. J.M. Gijsen, neemt op be paalde gebieden, zoals het on derwijs en de samenwerking met de landelijke missieorga nisaties een ander standpunt in dan zijn collega's. Dat ligt volgens mgr. Simonis niet aan een gebrek aan bereidheid om met de andere bisschoppen sa men te werken - „Gijsen kan zeer constructief zijn' -, maar aan het verschil dat er tussen het bisdom Roermond en de andere bisdommen bestaat. „Het bisdom ligt tussen België en Duitsland en heeft zijn ei gen cultuur", meent de kardi naal. Er zijn nog wel spanningen binnen de bisschoppenconfe rentie, maar er bestaat vol gens mgr. Simonis „een diepe eenheid" in die zin, dat de bisschoppen de situatie waar in de Nederlandse kerk ver keert, steeds beter begrijpen. Zo zijn de bisschoppen het er over eens, dat de katholiciteit van de scholen moet verbete ren, maar ze verschillen van mening over de manier waar op. De aartsbisschop van Utrecht noemt drie collega's van wie hij veel steun heeft: de Belgi sche kardinaal Godfried Dan- neels, de Franse kardinaal Jean-Marie Lustiger en de Italiaanse kardinaal Carlo Maria Martini.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2