Dunkerbeck: de supersurfmachine Scheveningen geen Maui maar toch wel bijzonder PBA denkt met de surfers mee Bourgonje werkt aan zijn tekortkomingen Nederlanders hebben nog wat goed te maken Prijzengeld ruim miljoen dollar buitenlandse profs doen Scheveninger graag aan tijdens hun wereldtour. Ook de buitenlandse surfers kun nen niet ontkennen dat Schevenin gen toch iets heeft als windsurflo- katie. Natuurlijk is onze grijsblonde kust niet te vergelijken met Hooki- pa op Maui, waar de golven in grote krullen naar de kust toe rollen. Maar toch straalt Scheveningen iets uit, vinden de surfprofs. Wat pre cies?, ja leg dat maar eens uit. Mis schien is het wel 't schitterende Kurhaus dat zo tot de verbeelding spreekt. Feit is echter dat de buiten landse profs graag Scheveningen aan doen tijdens hun wereldtour. Verrassend genoeg is de Stichting Scheveningen Bad er ook nog eens in geslaagd het World Cup surfeve- nement volgend jaar (waarschijn lijk ook in de herfstvakantie) weer naar de Zuidhollandse badplaats te halen. Daarmee gaat het enige gro te evenement voor professionele surfers weer aan de neus van Zand- voort voorbij. Die plaats zou in eer ste instantie het surfspektakel in huis krijgen, maar kon niet zo mak kelijk de financiën rond kon krij gen als Stichting Scheveningen Bad. De Stichting betaalt aan orga nisator Euro-Trading, waarvan Pall Mali Export Pleasure Wear deel uitmaakt, een bedrag van an derhalve ton. Of de Professional Boardsailors As sociation, de organisatie die de be langen van de profsurfers behar tigt, evenals dit jaar het evenement in Scheveningen weer een Grand Slam-status toebedeeld, waarbij er extra veel punten zijn te vergaren, is vooralsnog niet bekend. Veel zal daarbij afhangen van de surfom- standigheden tijdens het komende evenement. De drie disciplines Van de 14 wedstrijden die er inmid dels dit seizoen voor de World Cup- tour zijn gevaren, hadden er vier een Grand Slam-status: in Frank rijk, Hawaii, Japan en Portugal. Die Grand Slam-wedstrijden, waarbij extra veel punten en prijzengeld te verdienen is, worden ook wel drie discipline-evenementen genoemd. Daarmee worden de onderdelen course racing, wave performance en slalom bedoeld. De wedstrijdleider bepaalt altijd aan de hand van de weersomstan digheden welke discipline er geva ren wordt. De beste surfprofs hebben zich in 1988 verenigd in de Professional Boardsailors Association (PBA), een organisatie die de belangen van de gezamenlijke profsurfers behartigt. Daarnaast houdt de PBA, die in München is gevestigd, de klassementen in de World Cup-tour bij en bepaalt welke windsurfwedstrijden meetellen voor de wereldtitel. De huidige voorzitter van de club is Christian Herles, die in aan het begin van dit seizoen Nevin Sayre is opgevolgd. Naast Herles hebben ook Robby Naish, Anders Bringdal, Phil McGain, Alex Aguera, Nathalie Simon, Angela Cochrane en de Nederlander Eric Groenewoud zitting in het PB A-bestuur. De dagelijkse gang van zaken wordt echter geregeld door Terry Wyner, die als betaald manager door de surfers is aangetrokken. De PBA probeert bij het uitzetten van haar lijnen met de belangen van zoveel mogelijk surfers rekening te houden. Dat valt niet mee als je bedenkt dat die nogal tegenstrijdig zijn. Course racing Tussen twee Amerikanen in, te weten Randy Ames (links) en Mike Gebhardt (rechts), slaagt Patrick Bourgonje erin de boei het beste te ronden. Als er iemand de komende dagen in Scheveningen een thuiswedstrijd vaart dan is het Patrick Bourgonje. De Hagenaar, die zoveel had voor gesteld van zijn eerste volledige profjaar, kent de Noordzee ter hoogte van Scheveningen op zijn duimpje De weinige keren dat hij nog in Nederland is en het ook nog fiks waait, is hij voor de Scheve- ningse kust te vinden. Soms tot 's a- vonds laat als de schemering al is ingetreden. „Ik ben dan niet van het water te slaan", bekent hij. „Die spaarzame momenten dat het echt lekker waait, wil je uiteraard ook benut ten. Het maakt dan niet uit hoe laat het is. Maar enkele weken geleden werd het toch echt iets te gortig, want ik kon doordat het al zo don ker was geworden, de golven niet meer zien. Stel datje wat op het wa ter overkomt, dan is er niemand die zich meer om je bekommert". Patrick Bourgonje was zo hoopvol aan het World Cup-seizoen '89 be gonnen. Alles zat mee, zeker toen Pall Mali Export Pleasure Wear, de organisator van het evenement in Scheveningen, besloot de Hagenaar te gaan sponsoren. „Dat was een enorme kick voor me, een geschenk uit de hemel. Om de wedstrijden van de World Cup-tour mee te varen, moet je toch behoor lijk wat geld op tafel leggen. Ik had vóór die tijd al aardig verdiend in de discotheek van miin vader en met het verkopen van kerstbomen. Ik heb toen een camper gekocht, waarmee ik naar de Europese wed strijden kan. Dat scheelt me een be hoorlijke slok aan hotelkosten. Daardoor houd ik weer flink wat over om de belangrijkste wedstrij den van het circuit te bezoeken". Trainen Ondanks het feit dat Bourgonje bij Voor course racing wordt in princi pe gekozen als er een minimum wind is van elf knopen (wind kracht vier) en het onder de kust niet hard genoeg waait voor een slalom of een wave performance. Ver achter de branding wordt dan een vierhoek uitgelegd, waarbij alle deelnemers tegelijk starten. Bij het course racen komt het voor al aan op een goede start en een sterk tactisch en strategisch inzicht. Meestal wordt voor een plank ge kozen die tussen de 3 meter 60 en 3 meter 90 lang is. een groot aantal wedstrijden van de partij was, stemt zijn huidige positie hem geenszins tevreden. „Ik had zeker bij de eerste twintig moeten zitten. Alles daarboven vind ik te leurstellend. Dit jaar heeft voor mij eens te meer bewezen dat bij de World Cup wedstrijden echt de ab solute top van de wereld aanwezig is. Zeker bij het course racen merk ik dat ik nog veel te kort kom. Daar werk ik aan. Bij de andere discipli nes kan ik aardig meekomen". Bourgonje hoeft niet lang na te den ken, waarom zijn prestaties bij het course racen aan de magere kant zijn. „Dat komt om de doodeenvou dige reden dat ik veel te weinig op binnenwater heb getraind. Je ziet het aan Stephan van den Berg. Hij woont aan de rand van het IJssel- meer en beheerst de discipline als geen andere Nederlander. Vlak water is ideaal om het course racen onder de knie te krijgen. Er komt Wave performance veel meer bij kijken dan je aanvan kelijk zou verwachten". Leerzaam jaar Het bijna voorbije World Cup-sei zoen was voor Patrick Bourgonje dan ook een heel leerzaam jaar. „Ik belreur het alleen dat we tot nu toe zo weinig wave performances hebben gehad. Juist dat is mijn fa voriete onderdeel, maar de omstan digheden voor een goede wave zijn er nauwelijks geweest. Dat is zeer spijtig maar daar kun je niet al te lang bij stil staan". Wat dat betreft vestigt Bourgonje de hoop op Scheveningen. „Van mij mag het er flink tekeer gaan. Tien dagen lang. Voor de toeschouwers zou het eens heel goed zijn dat er weer eens actie te zien is bij een World Cup-wedstrijd in Nederland. Wat dat betreft zijn ze de laatste ja ren een hoop tekort gekomen. Een evenement met ditmaal veel wind soiteen hoopgoed maken". De wave performance is veruit het spectaculairste onderdeel van het World Cup-surfen. Vooral voor de toeschouwers is het waven, dat bij windkracht vier al wordt gedaan mits er onder de kust voldoende golven zijn, schitterend om te zien. Er wordt altijd gestart met twee pa ren tegelijk. De manier waarop de plankzeiler de golven in zijn surf- kunst weet te betrekken is bepa lend bij dit onderdeel. De jury velt per wedstrijd een oordeel wie er ge wonnen heeft. De winnaar gaat steeds door totdat er twee personen zijn overgebleven, die de finale va- Slalom Voor een slalom is er minimaal 15 knopen wind nodig, wat overeen komt met een windkracht van bij na vijf Beaufort. Omdat het op Aru ba bijna altijd zo hard uit dezelfde hoek waait, leent dit eiland zich uit stekend voor slalomwedstrijden. De surfers draaien telkens om twee boeien een soort 8, waarbij de wind van opzij komt. Er wordt gestart in groepen van acht surfers, waarbij de beste vier Steeds doorgaan. De best acht varen tenslotte de finale. Heel belangrijk bij het slalom-varen is het op de v4ujfetÉW#Jfe.UMJdën van de boei. Nederlanders goed in. Staand van links naar rechts: Patrick Bourgonje, Edwin Bonvie, Martinevan Soolingen en Eric Groenewoud; linksonder Olaf van Tol en rechtsonder SkirNederpelt, van wie het om gezondheids redenen nog onzeker is of hij in De prestaties van de Nederlanders in Aruba mochten misschien teleurstel lend zijn, de stemming onderling was er echter niet minder om. Als één fa milie trokken de Nederlanders met elkaar op, waar ze met z'n allen een ruime hotelkamer deelden. Grote afwezige in Aruba was Stephan van den Berg. De voormalig gouden medaillewinnaar van de Olympische Spelen in Los Angeles gaf er de voor keur aan een wedstrijd in Frankrijk te varen, waar een leuk prijzengeld op de winnaar lag te wachten. Van den Berg trof het echter niet, want wegens een gebrek aan voldoende wind konden de wedstrijden geen doorgang vinden. Daar hadden ze in Aruba geen last van, want het waaide er elke dag snoei hard. Uitstekende surfomstandigheden'dus. De enige die wat minder pret tige ervaringen aan Aruba heeft overgehouden is Edwin Bonvie. Hij werd al in het begin van de week bij slalomwedstrijden in zijn rug ge varen, waardoor hij de rest van het evenement wegens een blessure moest laten schieten. Hij is daarna echter goed hersteld en hoopt in de resterende wedstrijden van het World Cup-seizoen nog goed te presteren. Niet alleen Edwin denkt er zo over, maar ook de andere Nederlanders staan te pope len om in eigen land hun kunsten in de branding te tonen. Op Stephan van den Berg na, hebben ze bovendien allemaal nog wat goed te maken. Laat de wind maar komen. De titel van wereldkampioen die hij vorig jaar in de World Cup-fina le op Maui in de wacht sleepte, heeft Björn Dunkerbeck (20) nog niet tot dé held van het profcircuit gemaakt. Dat is en blijft nog steeds Robby Naish (26). De vriendelijke uitstraling van de Amerikaan spreekt de surfliefheb- bers veel meer aan, dan de manier waarop Dunkerbeck het publiek in de regel pleegt aan te kijken. Zo daar al sprake van is. Björn heeft zijn hoofd meestal afgewend van het publiek. Of hij tuurt over het water of hij kijkt zijn materiaal voor de honderdste keer na of alles wel in orde is. Ondanks alles dwingt hij respect af van de surfliefhebbers en niet in de laatste plaats van zijn grote concur renten. Want dat Dunkerbeck kan surfen, daarvan zijn ze allemaal overtuigd. Dat heeft "de in Spanje woonachtige surfer die in het bezit is van een Nederlands paspoort, in middels wel bewezen. Niet voor niets heeft hij vorig jaar zijn grote voorbeeld. Robby Naish, verslagen. En ook dit jaar lijkt supersurfma chine DunkerbecK de wereldtitel niet meer te kunnen ontgaan. Maui Maar desondanks blijft Dunker beck op zijn hoede. Want hij weet dat in de laatste World Cup wed strijd ook nog Maui wordt aange daan. En als er iemand is die elke golf in Maui kent, dan is dat Robby Naish wel. Vorig jaar ging Naish in zijn eigen golven ten onder, maar dit jaar zal de vijfvoudig wereld kampioen er alles aan doen het Dunkerbeck zo lastig mogelijk te maken. Niets is dus in dit stadium van de World Cup-tour al beslist. In Scheveningen wacht dus nog een spannende strijd. En Dunker beck is op alles voorbereid. Niets maar dan ook niets zal hij ooit aan het toeval overlaten. Alles wat zijn vorm negatief zou kunnen beïn vloeden, laat hij aan zijn neus voor bij gaan. Voor sigaretten of alcohol is daarom geen plaats. Wel voor een goede nachtrust. Liefst een uur of acht, negen. Eer hij in actie komt, kruipt hij vroeg onder de wol. „Dat is de enige manier om fris op het strand te verschijnen. En als je Liefst 1,3 miljoen dollar aan prijzengeld valt er dit jaar te verdienen voor de surfers, die aan de World Cup-tour deelnemen. Dat is bijna een verdubbeling ten opzichte van het afgelopen jaar. Alleen in Scheveningen al valt er 100.000 dollar te verdelen, wat ongeveer neerkomt op een bedrag van 210.000 gulden. Het evenement aan de Zuidhollandse kust heeft dan ook een Grand Slam- status gekregen, hetgeen inhoudt dat naast een fiks prijzengeld ook veel punten te vergaren zijn. Kortom, er staat de komende week veel op het spel. De reden dat de Professional Boardsailors Association in navolging van het tennisGrand Slam-wedstrijden heeft ingevoerd, is om surfers niet De wereld kampioenen van vorig jaar Björn Dunkerbeck en Nathalie Leliévre hebben tot nu toe bewezen dat die titel hen niet toevallig ten deel is gevallen. Met nog twee wedstrijden voor de boeg hebben beiden de kans hun kampioenschap te prolongeren. tot prestaties wil komen, dan heb je dat er allemaal voor over. En denk nu alsjeblieft niet dat ik een verve lend leven heb, want dat is absoluut niet het geval. Ik geniet van elke dag, ook al denken sommige men sen daar anders over. Ik bereid me nu eenmaal op een speciale manier voor op de wedstrijden". Voorlopig heeft Björn Dunkerbeck ook dit seizoen nog de concurren tieslag met Naish gewonnen. Dun- kerbecks postuur ten opzichte van de kleinere Naish lijkt in het voor deel te zijn van de wereldkampioen van 1988. Zelf ziet Dunkerbeck dat niet zo. „Die lengte maakt niet zo veel uit. Het gaat er alleen maar om wie de betere surfer is. Vorig jaar heb ik de siag gewonnen en ik zal er alles aan doen dat dit jaar te herha len". Net als bij de heren is ook de strijd bij de dames enorm groot. Het enige verschil dat zich voordoet, is dat er bij de heren respect bestaat voor el- kaars prestaties. Dat respect is bij de damestop ver te zoeken. Met name bij de nummers één en twee, res pectievelijk Nathalie Leliévre (22) en Britt Dunkerbeck (19) de jonge re zus van Björn. Beide dames haten elkaar en dat is er ook de oorzaak van dat ze elkaar regelmatig bij het protestcomité zien, als de één de ander weer van oneerlijk varen beticht. Wat dat be treft lijkt Nathalie Leliévre de slim ste van de twee. Volgens vele sur fers uit het profcircuit is dat ook zo. Iets dat Britt amper kan verkrop pen. „Ik", benadrukt Nathalie, „ben nu al vier keer wereldkampioen ge worden en daarmee toon ik toch aan dat ik de betere ben van ons twee. Britt is nog wat jonger ,en heeft dus minder ervaring. Daar door blijf ik haar nog steeds de baas, ook al besef ik dat zij een van de weinige dames is die het mij lastig kan maken. Maar concurrentie is nooit weg. Het draagt er alleen toe bij dat ik steeds alert moet blijven. Als je alles heel makkelijk zou win nen, is er ook geen lol aan". De Fran^aise lijkt evenals de broer van Britt haar vorig jaar behaalde wereldtitel te behouden. Dat dankt zij mede aan de steun van haar twaalf jaar oudere man Pierre Jeangirard, die haar bij alle wed strijden bijstaat. Natuurlijk kan Britt ook steun zoeken bij haar vriend Phill McGain, maar ook hij heeft al zijn aandacht bij zijn wed strijden nodig. Op dat punt is Lelié vre sterk in het voordeel. op extra-kosten te jagen. Extra-kosten omdat ze voorheen alle wedstrijden moesten aflopen om maar enigszins een rol van betekenis te kunnen spelen. Daardoor haakten veel surfers op een gegeven moment af; alleen al het reizen, met telkens vele kilo's aan overwicht, liep flink in de papieren. Van het totaal te verdienen prijzengeld gaat twintig procent naar de dames en het overige percentage naar de heren. Kan er door windgebrek echter niet gevaren worden, dan wordt het priizengeld van elke niet gevaren discipline in drieen verdeeld. Daarvan houdt de sponsor veertig procent en eenzelfde percentage wordt onder de plankzeilers verdeeld om hen tegemoet te komen in de gemaakte kosten. De twintig procent die overblijft gaat naar de PBA.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 24