„Hulpverlening in toekomst niet langer gegarandeerd" Werkgroep Sexueel Geweld wil zelf slachtoffer opvangen Scheuren in siertorentjes van Dorpskerk Voorschoten Tot 1994 in Wassenaar 500 woningen bouwen PERSONEELSTEKORT BIJ SMDB Ome Willem vangt boeven in Katwijk Boerhaavegeld voor KWF-fonds ÜLEIDEN OMGEVING QtidwQowuvnt DINSDAG 10 OKTOBER 1989 PAGINA 17 Baggerstort volgens plan ALKEMADE In het stortsei- zoen 1988/1989 is 31.000 kubieke meter baggerspecie in het Braasse- mermeer gestort. Volgens het Hoogheemraadschap van Rijnland is alles volgens de regels verlopen. Men heeft regelmatig monsters ge nomen en onderzocht op de aan wezigheid van zware metalen en andere verontreinigingen. Het hoogheemraadschap zegt dat de jevonden hoeveelheden ver onder je toegestane grens blijven. Bij het storten van de bagger moest een keer worden ingegrepen omdat er meer werd gestort dan was toege staan. Geen hogere lasten door privatisering VOORSCHOTEN Privati- sering kan een goede zaak zijn, maar daar mogen boekhoud kundig geen extra belasting door ontstaan voor de niet ge privatiseerde sportonderdelen. Dat was gisteravond de me ning van de commissieleden van financiën. Door de priva tisering van de hockeyvelden, de tennisbanen en het zwem bad „Het Wedde" blijken alle andere sportaccommodaties een stuk duurder geworden. De oorzaak is dat de algemene beheerskosten van de afdeling sport nu drukken op minder accommodaties. Geen steun voor film Casa Materna ZOETERWOUDE Het gemeentebestuur van Zoeterwoude is niet van plan de Stichting Zoeter- woude voor Casa Materna financiële steun te ge ven voor het maken van een promotiefilm - over het kindertehuis Casa Materna in Napels. De kos ten van de film zijn geraamd op 3.000.-. Het colle ge van B. en W. is van mening dat met de film géén gemeentelijk belang wordt gediend. Van avond zal de commissie welzijn zich moeten uit spreken over het voorstel van het college. Voorts wijst het college op het feit dat jaarlijks tijdens het werkkamp in het kindertehuis Casa Materna al een film wordt gemaakt van die werkzaamheden. Volgens burgemeester en wethouders is het een kleine moeite die film een meer algemeen karak ter te geven van Casa Materna. Met zo'n film kan de jeugd van Zoeterwoude en andere instellingen en organisaties'dan kennis nemen van het belang van het werk dat de Zoeterwoudse stichting in Casa Materna verricht. Computer apparatuur ontvreemd ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een softwa rebedrijf aan de Kalkovenweg in Alphen is voor 10.000 gul den aan compu terapparatuur gestolen. De dieven kwamen binnen via het vernielen van een ruit. De diefstal werd gisterochtend ontdekt. 15 inbraken in auto's HAZERSWOUDE Onbe kenden hebben in de nachi van zondag op maandag in Hazerswoude totaal 15 au to's opengebroken en de ra dio's eruit gehaald. De au to's stonden geparkeerd op de Guido Gezellelaan, Bus ken Huetstraat, Genestet- straat, Rhynenburgerlaan, Sweelincklaan, Chopinlaan, Beethovenlaan en Kreeft- straat. Bij alle auto's werd een ruit ingeslagen waarna de radio uit het dashboard werd gelicht. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Tjitse Smeding traint eerste paard Certi-Trot NOORDWIJKERHOUT Tjitse Smeding uit Oudeschoot wordt de trainer van het eerste paard van Cer ti-Trot. Gekozen is voor Smeding omdat hij jonge paarden zeer goed begeleidt. Certi-Trot is een nieuwe activiteit in de drafsport, door het ko pen van winstcertificaten kan men een aandeel nemen in een paard. Met het ingelegde geld wordt een draver gekocht. Als het dier in de toekomst geld gaat winnen, dan deelt de hou der van een certificaat in de winst. Het eerste paard van Certi-Trot wordt een jaarling van de stoeterij Buitenzorg uit Bemmel. Het paard wordt op 17 oktober in Hilversum ge presenteerd. Brand blijkt oefening TER AAR Een brand op het industrieterrein Boveland in Ter Aar heeft gister avond tot een stroom telefoon tjes van omwo nenden naar de politie geleid. De brand bleek ech ter niet meer om het lijf te hebben dan een oefening van de brand weer. Deze wist eendrachtig de vuurhaard te be dwingen. Potloodventer bij bushalte LISSE Een potlood- venter is gisteravond hardlopend aan de politie ontkomen. De man toonde zijn ge slachtsdelen aan een meisje dat op de bus wachtte in een bushokje aan de Oranjelaan in Lis- se. Kort daarop passeerde een politiepatrouille, die het relaas van het meisje te horen kreeg. De man had inmiddels met een felle sprint het hazepad gekozen en kon niet meer worden achter haald. SASSENHEIM Door het snel toenemende aan tal hulpaanvragen zit de Stichting Maatschappelij ke Dienstverlening voor de Bollenstreek (SMDB) dringend verlegen om feld voor meer maat- jhappelijke werknemers en gezinsverzorgster. (Mocht dat geld er niet ko- pien dan kan de stichting de hulp niet langer garan deren. Volgens het jaar verslag over 1988 meld den zich in dit jaar alleen al in totaal 1136 nieuwe gevallen in Oegstgeest, Warmond, Sassenheim, lisse en Hillegom. In zijn toelichting op het ver lag zei de heer Roos van het JMDB dat er een plicht is tot (hulp als die gevraagd wordt. j„Maar met te weinig geld en leskundig personeel kunnen we straks dat recht op hulp niet meer garanderen". De toename van aanvragen voor de maatschappelijke hulpver lening heeft als oorzaken dat de huisartsen eerder doorver wijzen. Verder is er een toena me van hulpaanvragen van buitenlanders, slachtoffers van sexuele mishandeling, gezin nen met spanningen door fi nanciële problemen en men sen die om uiteenlopende re denen begeleiding nodig heb ben. De Stichting heeft nu de be schikking over bijna acht me dewerkers. „Dat zouden er voor de regio, gezien het lan delijke gemiddelde tien en nog een halve kracht moeten zijn", meent Roos. Het SMDB vreest dan ook dat de hulpverlening zowel in het maatschappelijk werk als in de gezinsverzor ging terug zal lopen. Slachtofferhulp Volgens J. Buitink, hoofd van de afdeling maatschappelijke dienstverlening moet de SMDB voldoen aan nieuwe hulpaanvragen en inspringen op nieuwe behoeften. „Zo zijn we bezig met het oprichten van een bureau voor hulp aan slachtoffers van misdrijven in de regio, van verkrachtingen, van geweld en van inbraak. Dat soort slachtoffers meldt zich niet vaak uit eigen bewe ging. Er blijkt wel een grote behoefte aan begeleiding te bestaan. We moeten een actief beleid voeren op dat gebied en zelf contact zoeken met de po litie en de huisarts. Maar voor dat actievere beleid dat van ons wordt gevraagd, is wel ex tra personeel noodzakelijk. Vandaar dat we ons met een dringend verzoek tot de ver schillende gemeentes hebben gericht om meer maatschappe lijke werkers te mogen aan stellen", aldus Buitink. „Ver der willen we marktgerichter gaan werken met dien ver stande dat we zelf kleinere be drijven en instellingen tegen vergoeding onze diensten wil len aanbieden in de gezonds- heidssfeer, bijvoorbeeld bij be drijven die een hoog ziekte verzuim kennen. Maar dat is alleen nog maar een idee". Ook in de gezinshulp signa leert het SMDB nieuwe ont wikkelingen. Roos daarover. „Vroeger was er veel huishou- x delijk werk te doen en maar weinig lichamelijke verzor ging Dat laatste komt nu steeds meer in beeld omdat mensen zo lang mogelijk thuis blijven in plaats in verpleeg- verzorgings- en ziekenhuizen te worden verzorgd". De ge zinsverzorging krijgt vanaf 1 januari haar geld via de Alge mene Wet Bijzondere ziekte kosten. Gehoopt wordt op een verhoging van het bestaande budget. Salariëring Het voornaamste probleem voor de gezinszorg is echter de salariëring van de gezinsver zorgsters. Deze verdienen minder dat de collega's in de gewone verpleging. Het is moeilijk om nog gemotiveerd en deskundig personeel te vin den in de Bollenstreek waar toch al weinig werkloosheid is. Roos: „De gezinszorg werkte veelal met part-time, gehuwde dames die het werk doen voor een extra inkomen. De salaris sen zijn hierdoor achter geble ven terwijl het werk zwaar is. We hopen dat via een functie- herwaarderingsonderzoek de salarissen worden bijgesteld". Volgens Roos werd tot voor kort met uitzendkrachten ge werkt maar is dat financieel niet langer mogelijk. „We zoe ken vooral mensen die buiten de gewone kantooruren in de avonden en de weekeinden en in de toekomst 's nachts willen werken. Het gaat daarbij meestal om bedlegerige men sen die verzorgd moeten wor den. Het liefst hebben we ie mand die voor een aantal uren in vaste dienst treedt. Maar anders moeten we toch weer terug naar een uizendkracht of iemand op afroepbasis". Ome Willem/Edwin Rutten KATWIJK De van de tele- gramma is hij in het bezit van visie bekende „Ome Willem" een schat die hij uit handen (Edwin Rutten) treedt op vrij- van een paar boeven moet dag 20 oktober op in Tripodia zien te houden. Tussendoor in Katwijk met zijn nieuwste speelt hij allerlei spelletjes met programma „Ome Willem kinderen uit het publiek, vangt boeven". In dit pro- Kaarten voor deze voorstelling zijn verkrijgbaar bij K&O Kat wijk, telefoon 01718-16400, bij de VVV op het Vuurbaakplein en bij Tripodia aan het Hoor- nesplein 155. damera gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Een fotocamera ter waarde van 800 gulden is gistermiddag gestolen uit de gang van een voning aan de Tarthorst. De 30-jarige Alphense bewoonster wilde haar auto voor de deur gaan schoonmaken. De camera lie in de auto lag, haalde ze er uit. Het fototoestel werd in de Jgang gelegd. De vrouw ging even een stofzuiger halen en toen zij terugkwam, was de ca- tiera weg. De voordeur van de woning stond open. lfBrand door aansteker DE KAAG Een explode- end gasaanstekertje heeft gis- eren brand veroorzaakt in ;en woning aan de Prins a Mexanderlaan op Kaag- ïiland. De aansteker lag op de vensterbank in de felle zon en mtplofte door de hitte. On- niddellijk vatten de gordijnen en een deel van de vloerbe dekking vlam. Mensen op straat hoorden de klap, trapten een ruit in en blusten de be- [innende brand met een poe ierplusser. Dankzij hun snelle ngrijpen kon groter onheil worden voorkomen. Fietser rijdt tegen auto LJSSE Een 50-jarige inwo ner van Lisse heeft gistermid dag een gat in zijn hoofd opge lopen bij een botsing met een auto in Lisse. De man wilde van het marktterrein de Grachtweg richting centrum oversteken, maar zag daarbij de auto over het hoofd en raakte nog net het linkerach- terspatbord. De verwondingen van de man zijn ter plaatse door een huisarts gehecht. De 38-jarige bestuurster van de auto kwam' met de schrik vrij. Kaaswinkel bestolen KATWIJK Bij een kaas winkel op het Hoornesplein is voor 500 gulden aan goederen, een portemonnee met 500 gul den en 500 gulden wisselgeld gestolen. De dieven vernielden een uitzetraam boven de ach terdeur. De diefstal werd gis terochtend ontdekt. Sieraden gestolen NOORDWIJK Uit een wo- ning aan de Marijkestraat in Noordwijk is voor 6.000 gulden aan sieraden gestolen. De be woners ontdekten zondaga vond dat er was ingebroken. In de loop van gisteren kon niet de politie de balans wor den opgemaakt van wat er was gestolen. De inbrekers kwamen binnen door een deur niet een schroevendraaier te forceren. NOORDWIJKERHOUT De Noordwijkerhoutse werkgroep Sexueel Ge weld wil inperste instan tie zelf voor opvang van slachtoffers van incest, verkrachtingen en onge wenste intimiteiten zor gen. Pas als de cliënt niet tevreden is, zal deze door verwezen worden naar andere instanties. Dit zei Henriëtte van der Laag gisteravond namens de werkgroep in de commis sie welzijn. Vooral gevallen van incest of vermoedelijke incest zijn niet gemakkelijk te behandelen omdat hulpverleners soms een geweldige verantwoordelijk heid op hun schouders nemen. Maar Van der Laag achtte de werkgroep in staat een ade quate opvang te verzorgen. Juist bij actuele gevallen zag zij voordelen in het feit dat de werkgroep in de gemeente zelf zit. „Het gaat veelal om geïso leerde gezinnen zodat een on derzoek naar vermoedelijke incest al gauw vast loopt. Maar het vermoeden blijft dan wel bestaan". Het voordeel van een werkgroep uit Noordwij- kerhout zelf is de vertrou wensrelatie die met name ook gegroeid is tussen de leden on derling. „Daar is heel wat tijd overheen gegaan voor het zo ver was. Als je in regionaal verband gaat opereren zit je met nog meer instanties en mensen. Dan krijg je het ge voel dat je nog eens een keer overnieuw kunt beginnen", al dus Van der Laag. Daarmee gaf ze aan dat de plaatselijke werkgroep wel degelijk een ei gen functie in met name de eerste opvang van cliënten heeft. De leden van de commissie welzijn schrokken gisteravond wel van de cijfers die de werk groep naar voren bracht over vroegere en actuele incestza ken, verkrachtingen en in mindere mate ongewenste ac tiviteiten. Tezamen liepen deze in de tientallen. Een van de nieuwe activiteiten van de werkgroep is namelijk het in ventariseren en registreren van gevallen van sexueel ge weld in de gemeente. Maar het belangrijkste doel blijft de op vang van slachtoffers in sa menwerking met gemeentelij ke instellingen als de sociale dienst, het therapeutisch cen trum en met de politie. Dit werk neemt ook de meeste tijd in beslag. „Het geven van in formatie en voorlichting aan bijvoorbeeld leerkrachten komt pas op de tweede plaats en daar is men dan ook maar weinig aan toegekomen", al dus Van der Laag in haar ver slag aan de commissie. VOORSCHOTEN Er is scheurvorming geconsta teerd in de zes pinakels of siertorentjes van de her vormde Dorpskerk in Voorschoten. De kerk voogdij heeft een prijsop gave gevraagd voor her stel en is geschrokken van de kosten namelijk ruim 185.000. Het eventuele slopen van de siertorentjes vraagt een bedrag van 55.000. Aldus een mede deling van de kerkvoogdij in „De Kerkklok". Het bedrag voor herstel is'door de Hervormde Gemeente van Voorschoten en Veur niet op te brengen en inmiddels heeft al een gesprek plaatsgevonden met de wethouder van finan ciën en de chef van de afde ling bouw- en woningtoezicht om zekerheid te verkrijgen of afbraak van de torentjes even tueel mogelijk is. Liever wil de kerkvoogdij dat de gemeente het verschil vergoed tussen sloop en herstel, waardoor de siertorentjes hersteld kunnen worden. Versiering Die mededeling heeft nogal wat losgeslagen in Voorscho ten. Hoewel er vrijwel nie mand is die het kerkgebouw mooi vindt, wil toch ook nie mand dat vrijwel de enige ver siering weggehaald wordt. Het kerkgebouw stamt uit 1866, staat midden in het be schermd dorpsgezicht van Voorschoten, maar is geen rijksmonument en staat zelfs niet op de gemeentelijke mo numentenlijst. Aangenomen is dat het gebouw toch be schermd is vanwege de plaats waar het staat. In 1865 werd de Dorpskerk gebouwd tussen de ruïnes van de vroegere middeleeuwse kerk, die eenmaal toegewijd aan de H. Laurentius de status had van "moederkerk" en ze tel van de vroegere deken van Rijnland. 1 Nadat in 1574 de kerk door de Spanjaarden op terugtocht na het ontzet van de stad Leiden in brand werd gestoken, is het gebouw nimmer meer in de oude luister hersteld. Er kwam een noodgebouw dat in 1865 dermate vervallen was, dat het nauwelijks nog een kerkge bouw genoemd kon worden. In die tijd bouwden de rooms- katholieken hun nieuw-gothi- sche baseliek langs de Leidse- weg, de huidige Laurentius- Patronaatsrecht Het patronaatsrecht voor de Dorpskerk berust in die tijd bij Jonkheer Steengracht van Duivenvoorde en die besloot dat ook de gereformeerden, thans Nederlands Hervormden genaamd, eveneens recht had den op een sober kerkgebouw. Hij liet tegen de gemeenteto ren aan een kerkgebouw neer zetten. Zeer sober maar ver sierd door zes siertorentjes, waarschijnlijk uit naijver ten opzichte van de "roomschen", die ook siertorentjes op de Laurentius gezet hadden. Het zijn zelfs siertorentjes van ge lijke vorm geworden. Twintig jaar geleden begonnen de sier torentjes van de Laurentius scheuren te vertonen en ze werden afgeplat. Dat kon toen De torentjes van de hervormde Dorpskerk in Voorschoten moeten opnieuw in de steigers. FOTO: SP nog, want toen was de Lauren- tiuskerk nog geen rijksmonu ment. Verwacht kan worden dat de siertorentjes op de Dorpskerk niet zo maar gesloopt zullen worden. Wanneer de gemeen teraad de tot nu toe gevoerde richtlijn handhaven wil en verklaart dat het kerkgebouw beeldbepalend is, zal de ge meente met geld over de brug moeten komen. De beste oplossing is volgens een aantal Voorschotenaren het kerkgebouw tot een ge meentelijk monument te ver klaren. Daarover is nimmer gesproken, omdat alle gebou wen in Voorschoten, die meer dan een eeuw oud zijn, vrijwel allemaal voorkomen op de Rijksmonumentenlijst. Waar schijnlijk is de dorpskerk ge woon door het Rijk vergeten of misschien niet waardevol geacht, zeker niet voor een ge bouw dat vastgemaakt is aan de middeleeuwse dorpstorert. JOOP PEETERS ONTWERP VERKIEZINGSPROGRAMMA PVDA WASSENAAR In We teringpark 1 en 2 in Was senaar dienen tot 1994 cir ca 500 woningen te wor den gebouwd qm aan de wens van de ruim 2000 woningzoekenden „enigs zins" tegemoet te komen. Dit staat in het ontwerp verkiezingsprogramma van de PvdA, dat de titel heeft Groen over Rood. Het PvdA-ontwerppro- gramma is gisteren open baar gemaakt, maar moet binnenkort nog worden bekrachtigd door het da gelijks bestuur van de so ciaal-democraten. Er is in het ontwerpprogram bovendien veel aandacht voor milieu, woningbouw en ont wikkelingshulp. Gepleit wordt voor „zuivere lucht, schoon water en een gifvrije bodem", dat is de groene invalshoek. Rood is: opkomen voor kans armen in de samenleving. De PvdA belooft zich daarom sterk maken voor een goed ou derenbeleid, extra woning bouw voor met name jongeren en ouderen, en ontwikkelings samenwerking. Hulp Weteringpark 1 en 2 zijn thans nog ongerept grasland tot aan de Hogeboomseweg. Het argu ment om op termijn toch te bouwen in deze polder staat in het hoofdstuk dat gaat over volkshuisvesting. „Er zijn vele woningzoekenden in Wasse naar, in de visie van de PvdA is dit aantal van 2000 personen ontoelaatbaar hoog. Die 500 woningen kunnen worden ge bouwd in het Weteringpark en op snipperlokaties zoals Kloos- terland, Molenweg, Ernst Casi- mirstraat en van Hogendorp- In het ontwerpprogramma staat voorts, dat voor de cen trumvoorzieningen van Lei den en Den Haag een bestuur lijke en financiële bijdrage van Wassenaar mag worden gege ven. In welke vorm dit zou moeten gebeuren is niet be kend. Wel vindt de PvdA, dat grote steden bij de opeenstape ling van problemen door na burige gemeenten moeten worden geholpen. „Maar het behoud van de autonomie van Wassenaar is een vanzelfspre kend gegeven". De PvdA wil bovendien een rondvraag voor burgers invoe ren in de gemeenteraad en de raadscommissies. Recreatie De sociaal-democraten vinden ook, dat in de politiek moet worden erkend dat Wassenaar een belangrijke recreatieve functie voor de regio heeft Daaraan moet dan ook de no dige aandacht worden ge schonken. De voorzieningen dienen vooral bereikbaar te blijven. Vooral aan het Wasse- naarse Slag dient een en ander te veranderen, want op piek- dagen is het strand nauwelijks bereikbaar. Over recreatie in de winter meldt de PvdA: „In vorstperioden moet op de vij ver Backershagen en de Pauwvijver behoorlijk kunnen worden geschaatst". VOORHOUT De Chris telijke basisschool Boer- haave heeft gistermiddag een bedrag van ruim 8.600 gulden overhandigd aan het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbe strijding. Dit bedrag is vo rige week maandag bij- eengelopen door de 200 leerlingen van de school tijdens een twee uur du rende sponsorloop. Ook de leerkrachten en de leden van de oudercommissie namen deel aan de loop. „Ik ben er helemaal stil van", zei mevrouw Ems Raymans nadat zij de grote cheque in ontvangst had genomen uit handen van docent Hans Ou deman en leerlinge Jeanette Meyles. „Dit bedrag gaat bo ven onze verwachtingen. Het is erg naar dat kankerbestrij ding nog steeds nodig is maar inmiddels geneest bijvoorbeeld van de kinderen al zeker 70%. En dat kan alleen met dit soort hulp. Ik hoop dan ook van harte dat ik over 30 jaar hier niet meer hoef terug te ko men. Dat zou betekenen dat kanker bestrijden niet meer nodig is", aldus de Voorhoutse organisatrice van het KWF Recordhoudster bij de sponsor- loopactie was Jeanette Heyles die een bedrag van maar liefst 190 gulden bij elkaar liep. Zij mocht daarom de cheque over handigen aan mevrouw Ems Raymans en mevrouw Henny Uithoven van het KWF afde ling Voorhout.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17