3osman overtuigt meest mn trio bij Mechelen Berry van Aerle van de hel naar de hemel ijdam bezorgt Raas een luxe probleem CeidócSotnant 'an Rooy voor WK ;ker niet uit beeld" -PORT flu lib MAANDAG 9 OKTOBER 1989 PAGINA 15 uub Pragt wint marathontitel CMOND Huub Pragt is Gerard Nijboer ir^evolgd als Nederlands kampioen op de ma- ""ion. De atleet van V&LTC legde de 42 kilo- er en 195 af in 2 uur, 23 minuten en 27 se- ■!jen. Door de zuigkracht van de Dam-tot- Tloop, waar behoorlijke prijzen waren te lienen, kende de wedstrijd in Helmond een k gedevalueerd karakter. Pragt was ruim minuten langzamer dan Nijboer zeventien ■^riden geleden. Pragt, die de naaste concur- :en vijf minuten voorbleef, mag zich niet 'er dan zeven maanden Nederlands kam- n noemen. De volgende titelstrijd over de sieke afstand staat in het voorjaar 1990 in ssluis (de Westland-marathon) op de agen- Het kampioenschap bij de vrouwen ging in 31 naar GAC-atlete Lenssen, die Jolanda iminga afloste. Ook die gaf de voorkeur een andere wedstrijd. legsi s: 23Het Goormachtigh gooit discus weer verder ZOETERMEER Jacqueli- ne Goormachtigh heeft gis teren tijdens sluitingswed strijden in Zoetermeer haar Nederlands jeugdrecord dis cuswerpen op 59,22 meter gebracht. Dat is een verbete ring van ruim twee meter van de prestatie, waarmee zij brons veroverde bij de Europese jeugdtitelstrijd (57,02). De negentienjarige Goormachtigh heeft dit jaar het nationaal jeugdrecord vier keer verbeterd. Op 25 juni kwam de Rotterdamse met 53,36 meter in het bezit van het record. Van Hulst gestuit door tv-camera's PETTINENGO Gehinderd door een cameraploeg van de Italiaanse te levisie moest Elly van Hulst gisteren in Pettinengo genoegen nemen met de tweede plaats tijdens een straten- loop over drie kilometer. Het Zwit serse talent Jeanne-Marie Pipoz zege vierde met zes seconden voorsprong. Bij de mannen was de winst voor de Italiaan Francesco Panetta, de we reldkampioen op de drie kilometer steeple chase. De cameraploeg had zich na twee kilometer op het geacci denteerde parkoers verkeken op de breedte van een poortje. De camera wagen kwam klem te zitten. Zelfs de ranke Van Hulst kon er niet meer langs en diende even stil te houden. Fignon neemt advocaat in de arm sp0rt op tv TOURS Laurent Fignon heeft een advocaat in de arm genomen, die moet uitzoeken of bij de dopingcon trole na de Grand Prix de la Libéra- tion in Eindhoven op 17 september geen procedurefouten zijn gemaakt. Fignon werd na afloop van de ploe gentijdrit, waarin Systeme U als tweede finishte, betrapt op het ge bruik van amfetamines. De jurist zal namens de winnaar van de Ronde van Italië ook de contra-expertise aanvechten. Volgens de KNWU moet het tegen-onderzoek ook in het labo ratorium in Utrecht worden gedaan. Fignon en zijn ploegleider Cyrille Guimard willen echter zelf bepalen waar de contra-expertise plaatsvindt. Het dopingreglement verbiedt dat echter. De advocaat wil een proces aanspan nen tegen de Nederlandse wieler bond als wordt geweigerd het tweede flesje met urine, dat in het Utrechtse laboratorium is opgeslagen, af te staan voor de contra-expertise. De Fransman hangt een voorwaarde lijke schorsing van drie maanden bo ven het hoofd als de contra-expertise ook een positief resultaat oplevert. Fignon werd twee jaar geleden na de Grand Prix van Wallonië in mei 1987 de eerste keer in zijn loopbaan op het gebruik van verboden middelen be trapt. Deze overtreding is inmiddels verjaard en heeft geen invloed meer op de strafmaat. Nederland 2, 19.00 uur: AVRO's Sportpanorama. Veronique, 18.50 uur: Match. Sky Channel, 19.00 uur: IJshoc- Euro- Sky Channel, 21.00 sport-weekoverzicht. Sky Channel, 22.00 uur: Auto- en motorsport. Sky Channel, 23.00 uur: Boksen. MORGEN Nederland 1, 17.40 uur: NCRV Sport. Sky Channel, 00.00 uur IJshoc- TWERPEN Aan- Ihtig toeschouwer bij ^al Antwerp FC-KV phelen was bondscoach Libregts. Gezeten oud-collega Guy en zelfs de pauze de enerverende Bel- fhe topper op de tribu- benuttend om zich te over vaklectuur, hij drie internationals het werk. Van het trio jfkens, Rutjes en Bos- maakte de laatste de Ite indruk. Weliswaar orde de oud-Ajacied ft, maar hij maakte een lerpe indruk. Twee- al was hij koppend ge- irlijk en kort voor het einde van het duel (1-1) had hij de winnende tref fer op de voet. Een knap pe redding van doelman Wim de Coninck voor kwam Bosmans bekroning en onterechte winst voor de Belgische landskampi- Minder prettig De twee andere, ook bij KV Mechelen spelende leden van Libregts' spelersgroep hadden een minder prettige avond. Graeme Rutjes had zeer veel moeite met Nico Claesen en Hofkens beleefde een zware opgave aan de Duitser Peter Lehnhoff, de beste man bij FC Antwerp, dat zoals bekend spelbepaler Frans van Rooy ITERDAM Over de absentie van Frans van Rooy zegt Libregts dat hij met de spelbepaler van FC Antwerp na- kelijk rekening houdt in verband met de selectie van 22 irs die hij voor het mondiale toernooi moet aanwijzen als jrland zich plaatst. ,,Ik kan Van Rooy in deze groep niet ge- zegt Libregts. „Hij speelt bij Antwerp niet zoals ik eventueel in het Nederlands elftal nodig zou kunnen heb- Je moet een bestaande formatie en een zekere taktiek niet aan één speler. Aan de linkerkant heb ik dit jaar een eltal spelers geprobeerd, Huistra, Reekers. Die vormden niet Van Rooy heeft in zijn club een heel vrije rol, een Ttie die hij in het Nederlands elftal nooit zou kunnen bekle- Het heeft ook geen zin om hem er bij te halen en verwach- :n te wekken die je niet kunt waarmaken. Maar voor het is hij zeker niet uit beeld". miste wegens een schorsing. „Ik ben tevreden dat ze alle drie ongeschonden uit de wed strijd zijn gekomen", meldde Thijs Libregts wat obligaat. „Ik schrok nog even tegen het einde toen Hofkens gebles seerd raakte. Maar het viel al lemaal mee". De bondscoach had ook gezien dat de beide verdedigers niet aan de beste wedstrijd van hun carrière bezig waren ge weest. „Dat Rutjes het moeilijk had, kwam doordat hij tegen over de kleine, beweeglijke Claesen stond", aldus Libregts. Hetgeen was gebleken. Clae sen zette de oud-speler van Excelsior (zoals bekend Li bregts' vroegere club) enige keren voor aap. De Belgische oud-international scoorde ook, zij het dat hij dit pas deed uit een strafschop. De in de Belgi sche selectie teruggekeerde Leo Clijsters stuitte Lehnhoff onreglementair en Claesen scoorde uit deze situatie wel, waar hij twee andere, geheide kansen had laten liggen, nadat hij Rutjes de hielen had laten zien. „Het was inderdaad een moei lijke wedstrijd", gaf Graeme Rutjes (29) toe. „We werden op het middenveld door Antwerp overlopen. Daardoor was het niet eenvoudig achterin. Ik moest zowel positie-dekking spelen, rugdekking geven als in de mandekking tegen Clae sen spelen. Bovendien moest ik me met de opbouw bemoei en. Dat was een beetje veel van het goede". Niet tevreden Wim Hofkens (31) was niet te vreden. „Vooral de eerste helft speelde ik niet best", aldus de man, die zijn vijf jaar geleden tegen Zweden begonnen inter landcarrière pas onder Li bregts kon voortzetten en in Wales eventueel aan zijn vier de cap toekomt. „Ik maakte inderdaad in het begin een paar fouten. De be weging zonder bal was bij ons niet goed, waardoor je geen af- speelmogelijkheden had". Hof kens, die bij KV Mechelen aan zijn tweede Belgische topclub is verbonden na jarenlang bij Anderlecht te hebben ge speeld, is pas sinds kort weer behoorlijk fit. De verdedigen de middenvelder, die tegen Rusland eerder dit jaar terug keerde in de Oranje-basis en ook tegen West-Duitsland meespeelde maar op de bank bleef tegen Finland, kampte wekenlang met een ernstige liesblessure. „Pas drie weken geleden heb ik m'n rentree gemaakt", ver telde Hofkens. „Sindsdien heb ik al weer vijf wedstrijden ge speeld en het gaat elke keer beter. Ik ben conditioneel nog niet volledig op het oude peil. Maar de bondscoach kan een beroep op me doen. Als ik speel, geef ik me voor honderd procent. Ik kan me op basis van wilskracht toch optimaal geven, ondanks het feit dat ik misschien fysiek nog niet hele maal de oude ben. Dat zeg ik niet, omdat ik zo graag in de basis wil staan. Maar ik ben kritisch, vooral ten aanzien van mezelf. Als ik vind dat ik kan spelen, kan ik spelen". Vanaf het moment dat Hof kens terugkeerde ging Ruud John van Loen is ploeggenoot John Bosman (rechts) behulpzaam bij het strikken van de zo juist in ontvangst genomen KNVB-das. Krols KV Mechelen ook weer beter spelen. „Of er een ver band bestaat? Ik ben slechts een schakel", zegt de van ori gine Brabander, die in Neder land onontdekt bleef en in België een goede staat van dienst opbouwde bescheiden. Hetzelfde geldt voor Graeme Rutjes, zoals bekend sinds een half jaar drs. in de economie. Ook hij beleefde pas zijn door braak bij onze zuiderburen. Vooral onder de nu bij Ander lecht werkzame Aad de Mos beleefde de Rotterdammer, wiens motoriek wat haaks staat op zijn doelmatigheid, een opbloei. „Ik verwacht wel dat ik woensdag zal spelen tegen Wa les", zegt hij optimistisch. „Ik denk dat Henk Fraser (die gis teren door Libregts uit de voorlopige selectie en. ik de twee spitsen tegenover ons zullen krijgen. Frank Rijkaard zal, verwacht ik, op het mid denveld spelen. Daar komt hij toch het beste tot zijn recht. Hij kan daar een beetje de rol van Gullit overnemen. Hij is weliswaar wat minder dyna misch, maar kan toch door zijn fysieke mogelijkheden een hoop afdwingen". Als Rutjes in de basis staat begint hij aan zijn vierde interland. „Als je die wedstrijd tegen het Kleur rijk Elftal meerekent aan m'n vijfde", aldus de verdediger van KV Mechelen. Zeker van zijn plaats én zijn twintigste interland lijkt John Bosman. „Ik verwacht naast Wim Kieft in de spits te staan", sprak de aanvaller za terdagavond. „Wim en ik kun nen het goed met elkaar vin den, wij voelen elkaar goed aan. Ik speel liever in de punt dan meer naar achteren, op het middenveld. Dat kost veel kracht en die kun je dan te kort komen als je in scorings- positie komt". Bosman acteerde overigens za terdagavond tegen FC Ant werp na de pauze meer achter de frontlinie, daartoe gedwon gen door het energieke spel van de opponent. Hoe kijkt hij tegen Wales aan? „Ik weet weinig van die ploeg. Dat er een paar belangrijke jongens ontbreken, dat weet ik. Ik heb ze zien spelen tegen Duitsland. Ze zijn fysiek sterk en zaten fel op de bal. Als dat woensdag weer zo gaat kunnen we onze borst nat maken". Thijs Libregts bevestigde dat Bosman en Rutjes zeker zijn van een basisplaats. De bonds coach inhaleerde overigens met genoegen de blijken van sympathie van supporters van KV Mechelen. „Succes woens dag, Thijs" werd hem toege roepen. Libregts stak bij wijze van antwoord zijn duim op. Hij kan in Mechelen, met vier man (ook Erwin Koeman) uit de ploeg van Krol in zijn se lectie een potje breken. FRANK WERKMAN AMSTERDAM Van de hel tot in de hemel. Met genoegen constateert het manusje van alles dat zijn loopbaan de laatste jaren een opmerkelijke meta morfose heeft ondergaan. Berry van Aerle, ooit een ogenschijnlijk geboren verliezer aldus de kriti- kasters, is in het Neder lands voetbal uitgegroeid tot een gerespecteerd prof. Eentje behorend tot de ca tegorie knechten ofwel waterdragers, eentje wiens positie zelden ter discussie staat. Niet bij, PSV, noch bij Oranje. Berry van Aerle (26), in zijn hele doen en laten een pro- dukt van de Brabantse gemoe delijkheid, kan wel lachen om de kwalificatie „van hel tot in de hemel", ,,'t Is een beetje het beeld dat de mensen van me hebben hè", geeft-ie na een in tensieve ochtendtraining op PSV's trainingscomplex De Herdgang toe. Om er aan toe te voegen dat hij totaal geen moeite heeft met die kwalifi catie. „Het is het bewijs dat de mensen me kennen. Boven dien is die hel er allang niet meer. Het is tegenwoordig het paradijs". Niettemin kijkt hij nog even terug naar een aantal jaren ge leden, toen het met de Hel monder allesbehalve goed ging. Begonnen met voetballen bij de amateurs van HVV in Helmond, vertrok-ie op z'n achttiende naar PSV, waar hij zich lange tijd als rechterver- dediger redelijk leek te ont wikkelen. Tot het bewuste treffen in het Europa Cuptoer- nooi voor landskampioenen, toen Van Aerle in 1984 in Manchester tegen United Gor don Strachan over de knie leg de, een strafschop veroorzaak te en daardoor de weg voor PSV naar de tweede ronde versperde. „En dat was, toen net zo goed als nu", herinnert Van Aerle zich, „een ramp voor een club als PSV. Die strafschop in Manchester heeft me lange tijd achtervolgd, ja. Niet binnen de club, daar werd het me niet kwalijk ge nomen. Ik speelde ook goed die wedstrijd, maar dat herin nert niemand zich meer. Het beeld van die penalty, dat bleef hangen bij de buitenwe reld, de rest werd vergeten. Ik was een soort pispaal, vooral in de pers". Niet prettig De daaropvolgende periode was geen eenvoudige voor Van Aerle. Het zou te ver voe ren te stellen dat de verdedi ger mentaal met zichzelf in de knoei zat („Dat viel best mee"), prettig waren de dagen en weken na Manchester Uni ted allerminst. „Hoe je zoiets oplost? Simpel: dat doe je zelf. Intern, bij PSV, had ik geen problemen. Ik had een fout gemaakt, oké, maar dat is in herent aan het topvoetbal. Verder was er volop waarde ring voor me. Maar het houdt je natuurlijk wel bezig dat jij er verantwoordelijk voor bent dat de club er na de eerste ronde al uit ligt. Daar moet je zelf uitkomen, voor mij hoeft daar geen Ted Troost aan te pas te komen. Ik zocht de steun in m'n eigen omgeving, bij m'n vrouw en bij m'n vroe gere trainer bij HVV, Hans Lintermans. Met hem praat ik veel en los zo m'n probleemp jes op". Desondanks was hem na '84 geen lang leven bij PSV meer beschoren. De landskampioen contracteerde later Eric Ge- rets, hetgeen meteen het ver trek van Van Aerle uit Eind hoven inluidde. Hij werd, sa men met ploegmakker Frans van Rooy, uitgeleend aan FC Antwerp, een periode die hij als een ommekeer in z'n loop baan beschouwt. Waar hij na een moeilijke start opbloeide. De opleving van Van Aerle bleef in Eindhoven niet onop gemerkt. Hij werd, aanvanke lijk zeer tegen zijn zin, terug gehaald en viel uiteindelijk met zijn neus in de boter. „Hoewel het daar eerst niet naar uitzag. Ik verwachtte weer op de bank te belanden en was daarom liever in België gebleven. De rest van het ver haal is bekend. Willy van der Kerkhof liep op zijn laatste be nen; ik heb zijn plaats op het middenveld steeds meer over genomen. Al met al is het na tuurlijk niet verkeerd geweest terug te gaan naar PSV. Want ik stond vorig jaar wel met de Europa Cup in m'n handen" Vaste waarde Met andere woorden: Berry van Aerle is inmiddels een vaste waarde voor PSV. En daardoor ook al weer geruime tijd voor Oranje. Hij debuteer de in 1987 in de kwalificatie wedstrijd voor het EK tegen Polen en schreef toen maar meteen geschiedenis door twee voorzetten af te leveren die beide door Ruud Gullit achter een vertwijfelde Poolse goalie werden gewerkt. Het bleek het begin van de succes-story, die voorlopig nog niet ten ein de is. TEUN STAAL |>URS Tevredenheid lichte twijfels gingen j in Tours hand in ld. Content was Jan over de overwinning Jelle Nijdam in Pa- fe-Tours. Lichte twijfel merkbaar over hèt ltrekken van Eric Van- raerden in zijn formatie )r volgend seizoen. plotselinge ontwikkeling Jelle Nijdam tot super- inter heeft tot gevolg dat de mwse ploegleider met een probleem wordt gecon- iteerd. Twee renners in ploeg met bijna dezelfde faliteiten kan een positief, ar ook een negatief effect )ben. Nijdam en Vanderaer- kunnen beiden goed tijd- Öen, beschikken over een Ümscherp eindschot en zijn bpobeulen. De vraag is dan k; wie wordt volgend sei- en de beschermde renner in klassiekers en de vlakke ippes van de grote rondes, idam of Vanderaerden? let eerste vereiste is, dat ze fed met elkaar kunnen op- Ze moeten zich niet opstellen", meende Raas zaterdag in Tours, 'oor deze luxe moet een op- worden gevonden. Vol gend seizoen moeten we het maximale rendement uit deze situatie peuren. Daarom moeten met zowel Nijdam als Vanderaerden goede afspra ken worden gemaakt. De ca paciteiten van Nijdam liggen meer op de lange sprints. Van deraerden prefereert meer de korte, bochtige aankomsten. Volgend jaar moeten we onze strategie daarop afstemmen. Dan kunnen we het maximale rendement uit het tweetal ha len". Jan Raas liet in het midden of hij Vanderaerden ook zou heb ben gecontracteerd als hij de ontwikkeling van Nijdam had kunnen voorzien. „Een paar maanden geleden, tijdens de onderhandelingen met Vande raerden, had ik geen enkele indicatie dat Nijdam zich ook als sprinter zou kunnen mani festeren", vertelde Raas. „Achteraf kan ik me voorstel len dat in het peloton de vraag is gerezen of het wel zo ver standig is geweest Vanderaer den te contracteren. Ik maak me er echter .niet zo druk over". Massasprint Jelle Nijdam won zaterdag de 82ste Parijs-Tours weer in een massasprint en hij versloeg ditmaal zijn toekomstige ploegmakker Eric Vanderaer den met miniem verschil. Der de werd de Belg Johan Mus seeuw. Nijdam voltooide in Tours de Nederlandse trilogie. In 1987 en 1988 zegevierden Adrie van der Poel en Peter Pieters in één van de oudste Franse wielerklassiekers. Tachtig kilometer voor het einde had het peloton een ach terstand van bijna een half uur op het snelste schema van 42 kilometer per uur. De ont snapping van Bruno Leali en Laurent Madouas brak de koers open. Het tweetal be- Vanderaerden had zicht- en hoorbaar moeite met de nederlaag. De Belg weet zijn verlies aan een blessure aan zijn linkerbovenbeen. Na twintig kilometer koers was hij in Molières ten val gekomen. „In de finale kon ik niet voluit sprinten omdat ik last van kramp kreeg", verklaarde hij zijn sprintnederlaag. „Als ik fit ben, ver sla ik Nijdam. Zonder problemen. Ik durfde nu niet al les uit de kast te halen. Bang als ik was voor een spier- scheuring". reikte een maximale voor sprong van 45 seconden. Vijf tig kilometer voor de finish kwam een einde aan de vlucht. Het tempo werd opgeschroefd, waardoor het peloton in drie stukken brak. De zeven koplo pers, onder wie Nico Verhoe ven, kregen gezelschap van achttien achtervolgers. De gro te groep volgde op een minuut en tien seconden. Hergroepering Na de beklimming van de Monte Veigne streek de groep op 25 kilometer van Tours op de vluchters neer. Hendrik Redant demarreerde meteen na de hergroepering. De Belg bleef even uit het zicht, maar moest na vijf kilometer Lau rent Fignon, die de hele dag aan de staart van de groep had gebengeld, en Luigi Furlan naast zich dulden. Door Laurent Fignon bereikte het trio een maximale voor sprong van 25 seconden. Vier kilometer voor de eindstreep moesten Fignon en zijn vluchtmaten capituleren. Etienne de Wilde, Andreas Kappes, Per Pedersen en Rolf Sörensen waagden nog een ul tieme poging een massasprint te verijdelen. Anderhalve kilo meter voor de finish pikte ook Jacques Hanegraaf aan. De poging mislukte, want nog geen kilometer voor de finish overspoelde het peloton de vluchters. Jelle Nijdam bleek de snelste en beëindigde het seizoen met zijn zestiende overwinning voor Vanderaer den. Grenzen Waar liggen de grenzen Voor Jelle Nijdam? In twee jaar tijd ontwikkelde het krachtmens uit Klein-Zundert zich van eenzijdige proloogrijder tot een kanjer in de massasprints. Za terdag in Tours bewees Nij dam dat zijn overwinning in Parijs-Brussel, bijna drie we ken geleden, geen incident was geweest. Nijdam mag twee personen in middels wel een bedankbriefje sturen. Eerst Hein Verbrug- gen, de FICP-voorzitter. De Nederlander schafte vorig jaar in tal van etappekoersen de prologen af. Een onderdeel waarop Nijdam patent had. Noodgedwongen moest de 26- jarige Brabander op zoek naar nieuwe mogelijkheden. Hij heeft ze inmiddels ontdekt. De tweede persoon die een be dankje verdient is Jean Paul van Poppel. Diens overstap naar de ploeg van Post maakte voor Nijdam de weg vrij, ook min of meer gedwongen, zich te ontplooien tot sprinter. Jelle Nijdam is Eric Vanderaerden (links) te snel af.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15