Journalistiek van gene zijde UIT THUIS CcidócSouomit MAANDAG 9 OKTOBER 1989 PAGINA Ik Stel U voor: op honderd mete afstand van elkaar bevinde, zich twee kerktorens. Ze zij, ook elk honderd meter hooi Het is uw opdracht daartusse met een koord een verbindin tot stand te brengen en ver de daaraan dan ook nog een aan trekkelijk weefwerk te beves tigen. Nee, we spelen geen televisie quiz na. We proberen naa ónze maat te vertalen wat d] spin, een grote was het da wèl, in mijn tuin te doe stond.-De spin in uw tuin trou wens óók. Precies nagemeten heb ik ht niet. Maar met behulp van hey exact inzicht van mijn echtgei noot viel toch gauw vast t stellen dat zó ongeveer ee spinnekop zijn opdracht, no I ja, zijn drang om met Anni Schmidt te spreken, beleei om een web te weven. Op één van die uitzonderlijk herfstdagen die het dan mei een mogelijk maken voor d mens er op zijn gemak in d zon naar te zitten kijken, he i ik dat wonderlijk gebeuren ga I degeslagen. Begrepen heb i. 1 de hele exercitie daarom nojl niet. Want hoe speelt de spit i het klaar om naar die anden verre overkant te komen, zie vasthoudend aan zijn eige 'spuug': de draad die haar zo moeten dragen intussen ze. producerendWaar is hai houvast voor de overtocht? Echt, die allereerste aanzt van de spin gaat mij volslage boven mijn pet. Niet dat ik d rest nu helemaal kan verkla i ren. Maar enig inzicht heb il< wel gekregen in de kunstzin nige wijze waarop de spin an dere draadjes spant om vervol gens herhaaldelijk de kringL loop van houvast naar houvaa te kunnen maken. Als ze ronB is, begint haar weefwerm Wacht op de vermetele vlia die er in verstrikt raakt. Til haar ongeluk. Want er iets vai navertellen zal ze niet meer. I Als de herfstlucht veel vochl bevat, komen er ook nog edell steentjes, schitterende edet\ steentjes in het kunstwerk tel recht. Ik ben perplex.... I' We hebben al eens nagedach over wat het betekent als ou ders iets vóórleven aan de kin deren. Laten doorschemerei van hun gevoel voor het onbe noembare. De Onbenoembai ook. Is misschien juist verwon dering daar een voorwaard voor? Komen we niet b aandachtige beschouwing - tot de ontdekking dat in de al i ledaagsheid van het leven d mogelijkheden om de Onbe noembare te ervarerr aanwezi blijken? Zo veelvuldig zelfs al we nauwelijks ooit vermoeder Waarom heeft een spin di drang van binnen de dran\ tot het weven van een web Hoe weet ze dat haar eindeloo lijkende bezigheid tenslott succes boekt? Nee, ze zal beslist niet beden ken dat ik er door in vervot ring raak. Ze voelt toch wè intuïtief, dat het haar moge lijkheid is om aan haar kostj te komen. Maar hoe weet ze ii godsnaam dat ze de afstam tussen twee 'kerktorens' za kunnen overbruggen? Ho weet ze nog eerdere vraa, dat er twee 'kerktorens' ii haar omgeving zijn, voorwaar de voor haar om die levens noodzakelijke draad aan te be vestigen. Hoe beseft ze dat d ene trilling in haar web allee maar wordt veroorzaakt doo een onschuldig zuchtje van d herfstwind; dat de ander daarentegen signaal is var voedsel-in-aantocht. En di die nog weer andere trilling door een nieuwsgierige men sen vinger heel subtiel veroor zaakt, niets meer dan loc alarm is? Sprookjes vertellen, versjes le zen, gevoel voor symbolei openleggen... allemaal moge lijkheden om in een kind vet wondering te laten groeier Verwondering voor het niet zt maar verklaarbare, herleidba re. Eerbeid ook voor wat bo ven je directe redenering ei zoeken naar bewijzen uitgaat Tot de conclusie komen dat e vragen zijn die je niet één twee-drie kunt beantwoorden Vragen die zelfs in de biologie les niet allemaal pasklaar wor den opgelost. Gelukkig zijn met het gevoe dat er onzekerheden mogei blijyen in het leven van kin deren èn volwassenen. Kijkei naar de herfstspin in de tuin Wie zegt dat ouders 'geschoold moeten zijn om in hun kinde ren het religieuze gevoel te li ten ontwaken. Het maagkanker-dilemma Het probleem lijkt eenvoudig. Sinds tientallen jaren zijn de kan sen voor patiënten met maagkan ker er niet of nauwelijks op vooruit gegaan. Tegenwoordig overleven hooguit 16 van de 100 patiënten de eerste vijf jaar, en dat was vijftig jaar geleden net zo. Maar in Japan, waar chirurgen maagkanker veel radicaler behan delen, overleeft bijna de helft, 40 procent, de eerste vijf iaren. Oplos sing: wie geneest heeft gelijk, dus voortaan gaan we hier maagkanker anders aanpakken. Op zijn Japans dus. Is dat zo?, Nee, ja, misschien, even tueel, men weet het nog zo net niet. Op dit moment rijdt de Japanse chirurg dr M. Sasako van het ene ziekenhuis naar het andere om de vaderlandse chirurgen bij te scho len. Vervolgens zal men dan, vrij vertaald, een 'medische wedstrijd organiseren: 326 patiënten gaan de komende drie jaar óf op zijn Hol lands, óf op zijn Japans onder het mes, en na een jaar of vijf zal dan moeten blijken welke van die twee de beste methode is. Waarom zo omslachtig? Waarom niet gelijk op zijn Japans? Omdat het lang niet zeker is of die betere Japanse resul taten het gevolg zijn van die meer radicale, en dus ook veel zwaarde re, operatieve ingreep. In Japan is, anders dan in de Westerse wereld, maagkanker een volksziekte: Liefst 1 op de 1000 Japanse mannen wordt door deze ziekte bezocht en zou je dat getal naar Nederland omrekenen, dan zouden hier elk jaar 14.000 mensen maagkanker krijgen in plaats van de 2500 die nu per jaar worden geturfd. Verschil De reden voor dat verschil ligt mis schien in het zoutere en minder groenten bevattende dieet van de gemiddelde Japanner. De Japanse regering vond die cijfers zo alarme rend dat men in de jaren zestig be sloot om het volk voortaan groot scheeps op maagkanker te onder zoeken. Gevolg. Het merendeel van de Japanse maagkankerpatiënten, 60 procent, kan in een heel vroeg stadium worden geopereerd. In Ne derland is dat niet zo, daar komt twee derde te laat bij de dokter. Dit verschil in dieet en opsporing zou al een verklaring kunnen zijn voor het Japanse succes. Japanse dokters zijn het daar niet mee eens. In 1962 opperde de chi rurg Kajitani de volgende theorie. Als maagkanker zich via de lymfe- banen naar de lymfeklieren uit zaait, dan heeft het weghalen van de maag alleen geen zin. De kan ker kan zich immers vanuit de aangetaste lymfeklieren verder over het lichaam verbreiden. Hij pleitte voor een radicalere ingreep: voortaan moest niet alleen de maag worden verwijderd, maar ook alle belendende lymfeklieren. Deze me thode veroverde in enkele jaren alle Japanse operatiekamers. Een aantrekkelijke en heldere theorie, toegegeven, maar in het Westen is men allerminst overtuigd van de juistheid ervan. Het vreemde is, dat men niet zeker weet of een aange taste lymfeklier op zich een bron van ellende is, of alleen maar een teken van komende ellende. Is het laatste het geval; dan verwijder je met de Japanse methode op om slachtiger wijze alleen maar de brenger van het slechte bericht. Reden genoeg om eens precies uit te zoeken waarom Japanse chirur gen zo'n succes hebben bij de be handeling van maagkanker. Een paar weken geleden plaatsten de arts en wetenschappelijk onderzoe ker G. Kampschöer, en de chirur gen prof. C. van den Velde en prof. K. Welvaart een artikel in het Ne derlands tijdschrift voor genees kunde. Nadat ze alle mogelijke an- Adder Maar daar zit een fikse ethische ad der onder het gras. De 326 patiën ten worden willekeurig ingedeeld in een 'Japanse' een 'Hollandse' groep. Maar dokters hebben op de eerste plaats een verplichting ten opzichte van de patiënt, ze zijn in geweten verplicht om patiënten de best mogelijke, behandeling te ge ven. Als de dokter zelf het vermoe den heeft dat de Japanse methode beter is, maar een aan het onder zoek deelnemende patiënt per dob belsteen naar de 'Hollandse groep' verwijst, dan geeft hij die patiënt niet de volgens hem best mogelijke behandeling. Een ethisch mijnen veld. Want je kunt ook tegenwer pen dat zonder meer overschakelen op de Japanse methode, de Neder landse patiënt van nu tot in alle eeuwigheid opzadelt met een node loos radicalere, zwaardere en meer belastende ingreep. De Leidse arts en onderzoeker G. Kampschöer (spreek uit: Kampsjer), die op 1 november op dit onderwerp gaat promoveren en op dit moment dr. Sasako naar de diverse vaderlandse operatieka mers vervoert, deelt die bedenkin gen niet. „Op de eerste plaats komt slechts een klein deel van de pa tiënten voor dit onderzoek in aan merking. Bovendien heeft die nieu we operatie ook zijn nadelen: hij duurt langer en vindt bovendien plaats in een voor chirurgen moei lijk gebied. Als die operatie niet be ter is, dan stel je de patiënten voortaan bloot aan extra risico's. Nu zijn die Zuidduitse chirurgen wel overgestapt op de Japanse me thode, maar echt aantonen dat die ook beter is kunnen ze niet. Men werkt nu op het gevoel. Die Duit sers verpesten de zaak. Als wij zou den doen als zij, dan blijven we eindeloos zo voortklungelen. En dan nog dit. De laatste tien jaar zijn we er eindelijk achter gekomen dat het uitgebreid weghalen van lym feklieren bij de behandeling voor borst- en dikkedarmkanker geen zin heeft. Waarom zou dat toevallig bij maagkanker dan wel zin heb- beq?" Een gewetensvraag, hoe zou u zich laten opereren? „Dat weet ik niet. Ik denk dat ik een dubbeltje zou opgooien. Waar schijnlijk zou ik toch naar Japan gaan. Niet vanwege hun methode, maar domweg omdat ze daar meer ervaring hebben bij de behandeling van maagkanker, en dat helpt ook". door Joke Forceville-Van Rossum De spin Sebastiaan. Vreemd, ik weet niet wat iV heb, maar ik krijg zo'n drang van binnen tot het weven var* een web. De sceptische levenshou ding heeft zo zijn voorde len. Als scepticus laat men zich niet licht in de luren leggen, en dat kan bij het aankopen van een occasion-automobiel, het boeken van een vliegva kantie en het aangaan van een huwelijk goed van pas kan komen. Keerzijde van de scepsis is nochtans dat zij, conse quent doorgevoerd, het leven buitengewoon kaal kan maken. De doorgewinterde scepticus heeft niet alleen geen bood schap aan speculaties om trent het hiernamaals, maar lapt ook het complete hier- voormaals aan zijn laars. Hel derziendheid, helderhorend- heid, reïncarnatie, communi catie met gene zijde de scepticus ziet dit allemaal niet zitten, c.q. heeft er geen oren naar. Dit beperkt zijn ervaringshorizon in een zo sterke mate dat iemand als Eva Frank er niet zelden puur medelijden mee krijgt. Eva Frank, gewaardeerd Amsterdams mode-journalis te en erkend medium aan de Admiraal de Ruyterweg: „Dit is ook de belangrijkste reden waarom Hans de Pagter en ik ons boek hebben geschre ven. 'Hemelse Spionage' moet duidelijk maken dat wij veel en veel meer zijn dan de persoonlijkheid die zich hier en nu manifesteert. Wij men sen zijn al vele malen eerder op aarde geweest en we zul len nog vele malen terugke ren. Al die verschijningsvor men komen voort uit de eeu wige energiebron die ons we zen vormt. Wie dat inziet, wie zich die rijkdom reali- seert, moet zich onvermijde lijk ook rekenschap geven van de betrekkelijkheid van al die manifestaties. Dat leidt tot mildheid, en tot oriëntatie op de Eigenlijke Bron die liefde is". Hemels 'Hemelse Spionage' is een nieuwe bloem op het in de ja ren tachtig, ook in commer ciële zin, vruchtbaar geble ken veld van de para-journa listiek, dat wil zeggen de journalistiek-van-gene-zijde. Geïnspireerd door het soort journalistiek-van-deze-zijde dat zijn onderwerp vindt in de Beroemde Mensen, zijn Eva Frank en Hans de Pag ter nu een akker gaan ont ginnen die ontmoetingen be helst met de Beroemde Over leden Mensen. In 'Hemelse Spionage' geven zij een reeks postume gesprekken weer met bij voorbeeld prinses Mary Stuart, Lodewijk de Veertiende, Rembrandt van Rijn en Willem van Oranje. Waarbij Hans de Pagter als vragensteller en notulist op treedt en Eva Frank het con tact met gene zijde bewerk stelligt. De interviews zijn gehouden in het Rijksmu seum in Amsterdam, aange zien de daar aanwezige schil derijen van de Beroemde Overledenen de communica tie met hen aanzienlijk ver gemakkelijken. In gesprek met Rembrandt van Rijn wil het duo allicht weten: schildert u hog? Rembrandt: „Daar kan ik nooit mee ophouden. Het schilderen dat ik nu doe is niet op een plat vlak. Je kunt er ook omheen lopen. Het is meer het denken.. En dat denken schildert dus...e- n...eh...ja...Ik werk natuurlijk door mijn technische kennis die ik op aarde verworven heb. Ik word ook opgeleid en ik krijg steeds meer...hoe moet ik dat zeggen...dimen sies. Het is moeilijk om het jullie duidelijk te maken. Hier maak ik bijvoorbeeld landschappen waar je hele maal doorheen kunt lo- pen(...)". Behandelkamer We spreken Eva Frank in de behandelkamer van haar pa ranormale praktijk. Een ver trek waaruit het zonlicht wordt geweerd met behulp van een uitbundig woeke rend kamerplanten-gordijn en waarvan de wanden zijn bekleed met een sfeervol imitatie schrootjes-behang. Vanonder een portret van wijlen de bekende theosoof C.W. Leadbeater legt Eva Frank het een ander uit over de theoretische achtergron den van haar communicatie met gene zijde. En dit is voor een scepticus helemaal nog niet zo makkelijk te begrij pen. Maar zoveel wordt toch wel duidelijk dat de uiteenlo pende verschijningsvormen van de Bron die wij in wezen zijn, niet afsterven. Zij blij ven actief en kruipen niet zelden ook in een volgende verschijningsvorm van die zelfde Bron. Waar zij hetzij storend hetzij zegenend werkzaam kunnen zijn. Eva Frank: „In één mens zijn dus meestal allerlei persoon lijkheden uit het verleden aanwezig. Daardoor komt het ook dat mensen soms zo on verwacht reageren. Iemand is bijvoorbeeld altijd bedaard en vriendelijk en schiet dan opeens uit zijn slof en laat zijn beste vriend alle hoeken van de kamer zien. Wat ge beurt er dan? Dan is opeens een opvliegende incarnatie uit het verleden actief ge worden. Iemand anders heeft heel zijn leven oppassend en saai geleefd. Van de ene dag op de andere neemt hij ont slag en trekt de wijde wereld in. Dan heeft een avonturier uit het verleden de zeggen schap overgenomen". In Eva Frank zelf, zo ervaart ze haast dagelijks, is nog een vrijzinnig georiënteerde bis schop uit de 17e eeuw actief, die met name op de seksuele moraal een duidelijk tè schalkse visie had. Onderge tekende verslaggever en dit blijkt ook duidelijk uit diens handschrift splitste zich na de Middeleeuwen in ten minste drie manifestaties van zijn eeuwige krachtbron af. Teweten als boerenmeid op het Friese platteland, ver zuurd tijdens het karnen. Als vermogend burgeres met ge voel voor humor en een voorkeur voor teer porselein. En als moordzuchtig korpo raal onder Kaiser Wilhelm, een verschijningsvorm waar in hij zich buitengewoon veel ellende op de hals heeft ge haald en die goeddeels ver antwoordelijk is voor zijn nog steeds manifeste neiging tot gemeenheid. Al heeft die verzuurde boerenmeid ook nog een paar appeltjes te schillen. Therapeutisch Therapeutisch gebruikt Eva Frank deze interpretatie van het universum om mensen met zichzelf te verzoenen. Wie in de fout gaat hoeft zichzelf niet de schuld te ge ven, maar moet nagaan wel ke onverlaat uit het verleden er in hem of haar aan het spoken is. En tegelijkertijd de geest richten op de eeuwige Bron die het eigenlijke Zelf is. Alleen van daaruit komen betrouwbare aanwijzingen voor de weg die wij te gaan hebben. Het interessante aan het we reldbeeld zoals dat door jour naliste Eva Frank en beroep spianist Hans de Pagter wordt uitgedragen is verder dat niet alleen de mensen be zield zijn maar ook de din gen. Dit heeft ertoe geleid dat de interviews met beken de en soms ook onbeken de overledenen worden afgewisseld met vraagge- sprekjes met spiegels, huizen, grachten en dergelijke. Zo merkt een Amsterdamse woning tegenover het duo op dat ze vroeger een winkel bevatte, maar hiermee zeer ongelukig was: „Dat was niks. Dat was vulgair. Geluk kig heb ik nu iemand in huis met een beétje standing". Een Amsterdamse gracht: „Het was saaier, vroeger. Nu gebeurt er meer. De mensen zijn wat grimmiger en onge duldiger geworden, maar ook kleurrijker. Ik heb ge merkt dat men ons weet te waarderen. Wij worden re gelmatig versierd met lam penslingers. Ik ben zó vol en zó leeg tegelijk. Ik ben een obstakel zonder een hinder nis te zijn". Grenzen De scepticus meent nu onge twijfeld dat de grenzen van krankzinnigheid en laaielich- terij gevaarlijk dicht gena- derd zijn. En wellicht al overschreden. Maar terecht j werpt Eva Frank dan de te genwerping op hoe die scep ticus kan weten of dit een oordeel van hemzelf is. Zou het niet die jaloerse boeren meid kunnen zijn die deze gedachte influistert? Of de niets en niemand ontziende Duitse korporaal? Gelukkig maar dat er ook nog de bur gerdame met gevoel voor hu mor is. Maar hoe dit zij, dat de ervaringshorizon van Eva Frank lichtjaren voorbij die van de doorsnee journalist van-deze zijde ligt, staat als een paal boven water. Bij het afscheid aan de voor deur kijkt het medium haar bezoeker lang in de ogen, en met duidelijke compassie: „Heel veel sterkte", WILLEM SCHEER N.a.v. Hemelse Spionage, door Eva Frank en Hans de Pagter. Uitgeverij Sel. Prijs 27,50. dere verklaringen een voor een hadden weggestreept komen ze tot de volgende conclusie: „Uitgebreide verwijdering van de lymfeklieren lijkt een verbetering in de overle- vingsduur van patiënten met maagkanker teweeg te brengen," en „In zuid-Duitsland is men al zo danig onder de indruk van de Ja panse resultaten dat men deze me thode in het standdaardbehande- lingspakket heeft opgenomen." Om aan alle onzekerheid een einde te maken, organiseert men nu het bo venvermelde vergelijkend medisch warenonderzoek. Zilveren 'schouderstuk' als sieraad Alles goud wa t er blinkt achttiende eeuw springt er in de geschiedenis uit als een van grote luxe en overdaad in kle ding en bijous. Maar ook in de tachtiger jaren van deze eeuw behoort 'costume juwelery' tot de meest vitale uitin gen van grandeur en gekte. Vrouwen uit onze tijd laten zich, vooral dit seizoen, versieren als sprookjesfeeën met uiterst femi- nep-juwelen die alle verschil lende stemmin- op de Jaarbeurs in Utrecht alle aandacht. Haar goud- en zilver kleurige armban den, kettingen en bijous zijn bezet met namaak edel stenen en gloeien veelkleurig in licht en donker. Ook Bat-Ami, die op 14-jarige leef tijd in Tel Aviv begon, valt op met haar ontwer pen. Ze ontving zeer goede reac ties omtrent haar werk in de beste galeries en kunst zaken in Israel en werd uitgekozen om de Israëlische gen en gecompli- kunst te promo- ceerde situaties in ten op beurzen het leven weer spiegelen. Er zijn bizarre creaties te koop van rubber, paardehaar met schittersteen tjes, over de hele we reld. We troffen haar oeuvre ook op de Jaarbeurs in Utrecht. Bat- Ami wérkt met het zogenaamde electroformpro ces, waarbij was wordt geïnjec teerd in een spe ciale mal voor In het huidige een ontwerp. Dit tijdsbeeld ver- wasmodel wordt dient ontwerpster daarna in een zil- Maija Lamme verbad geplaatst dam en een stand tot de zilverlaag met hout, indrin gende vormen van glas, porse lein en alumini- dik genoeg is. Dan wordt het re sultaat gepolijst. Volgens dit pro cédé werkt ook Varsano, een be drijf dat werd op gebouwd door drie sieradenont- werpers. De col lectie is zeer op vallend en licht in het dragen. Heel mooi zijn de grote schouder stukken die de kom van de schouder als het ware omvatten. Het nieuwe ma- triaal is hier een combinatie ,van goud met zilver. Importeur van sieraden is Ank Nusselein. Sinds kort heeft zij een verleidelijk, fon kelend winkeltje geopend aan de Passage 26 in Den Haag (tel. 461587), waarin het wer kelijk gloeit van de stras, de dub bele en meervou dige parelsnoeren en schouderlange oorversiersels in de vorm van druiventrossen. Ook Ank heeft een permanente stand in de Jaar- TINY FRANCIS Eva Frank in haar behandelkamer: „In één mens zijn dus meestal allerlei persoonlijkheden uit het verleden aanwezig". Goudkleurige sieraden van Bat-Ami

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12