een beetje te netjes Die man heeft zó h enorme klasse werkelijk uniek Popgroep Normaal loopt marathon van New York h le Meisjes brengen net puntgave routine Stuck with a fantasy9 1<[UNST Ecidoe Commit VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 PAGINA 17 &MBURG Dertien I ir na zijn laatste tour- 1 e, met Wings, staat Paul cCartney weer op het 1 dium voor wat je het st kan omschrijven als n „Magical History I rr"* ze magische rondreis door geschiedenis kreeg eerder 1 se week een extra dimensie irdat de ex-Beatle met zijn fei irkaravaan stopte in Ham- -g, de Duitse havenstad ar hij aan het begin van de en zestig de eerste schrede weg naar wereldsucces zet- Deze keer was het echter 1' vochtige Kaiserkeller, s onderdak bood aan Paul Cartney co, maar het mo- ne Alsterdorfer sportcom- - x, dat goed is voor achtdui- id man. or McCartney die, samen ït The Beatles, in 1966 voor laatste keer in Hamburg eelde, moet deze terugkeer n nostalgische aangelegen- :id zijn geweest. Het was niet )ff in hem te merken. Zelfs op persconferentie die de mid- eeig voor de eerste van twee jj ncerten werd georganiseerd de Kaiserkeller, vervulde vooral de rol van komedi- Lachend liet hij weten dat publiek sinds die dagen ïwelijks is veranderd. Paul: ïoen wij hier speelden, kon ajn de reacties van de men- E ienhoren of ze je muziek goed fooden of niet. Dat is nu nog Wzo". Tussen het beantwoorden van de vragen, slaakte hij regelma tig Duitse kreten als „Aus- weiskontrolle", het was een stuntje dat hij 's avonds tijdens de concerten veelvuldig zou herhalen. Paul McCartney was niet naar Hamburg gekomen om het verleden te herleven. Dat was voorbij. Behalve die eerste middag was zijn verblijf in de havenstad kort, maar hevig. Er was weliswaar een apparte ment gehuurd in het uiterst sjieke Atlantic Hotel, maar Paul en zijn vrouw Linda heb ben er nauwelijks hun gezicht laten zien. Het tweetal maakte er slechts in de uren voor het concert gebruik van om er wat te eten en te drinken (er wa ren verschillende flessen rode- en witte wijn, mineraalwater met en zonder koolzuur en verschillende theesoorten aan wezig). Na beide optredens vloog het tweetal per privé- vliegtuig terug naar de kinde ren in Schotland. De rest van de groep, bestaande uit Chris Whitten (drums), Robbie Mcintosh (gitaar), Hamish Stu art (gitaar) en Wix (toetsen), logeerde wel in het hotel. Bijzonder Deze wereldtournee, die Paul McCartney behalve in Europa, ook in Australië, Nieuw Zee land, Brazilië, Japan en de Verenigde Staten brengt, is in veel opzichten bijzonder. Zo laat de zanger-componist zich voor het eerst in zijn lange carrière eeris echt uit over wat hem bezighoudt door de inter nationale milieu-organisatie Friends Of The Earth te steu nen. In de Beatles-periode was het vooral John Lennon die zich duidelijk uitsprak over al lerlei zaken. Dat McCartney zich hard maakt voor een schoner milieu, waarschijnlijk ingegeven door Linda, is niet op een hinderlijke manier in de show verwerkt. Slechts aan het einde van het bijna twee ënhalf uur durende concert, maakt Paul er even een op merking over. Wie meer in formatie wil, kan terecht in het prachtig uitgevoerde en gratis verstrekte tourboek, waarin overigens ook allerlei leuke wetenswaardigheden over McCartney zijn terug te vinden. Dat deze wereldtournee veel weg heeft van een Magical History Tour, heeft met de op zet van de show te maken. Een groot deel van het optre den is gevuld met Beatles-re pertoire. Daarbij grijpt Paul ook terug naar nummers die hij nooit eerder op het podium bracht zoals „Sgt. Peppers", aan elkaar gesmeed door een klein gitaarduel tussen Robbie Mcintosh, Paul McCartney en Hamish Stuart. Bovendien be gint elk concert met een op drie grote schermen gebracht nieuwsoverzicht, waarin de belangrijkste wereldgebeurte nissen van de afgelopen dertig jaar worden begeleid door en afgewisseld met eerst de mu ziek en beelden van The Beat les en later die van Paul McCartney. De nostalgie is daarbij compleet wanneer blijkt dat Beatles-regisseur Ri chard Lester verantwoordelijk was voor deze film. Hoewel de beelden niet echt opmerkelijk zijn, geeft het aardig aan welk stempel The Beatles op die pe riode hebben gedrukt. Beatles-materiaal Waarom Paul McCartney voor een enorme bulk aan Beatles materiaal heeft gekozen tij dens deze tournee (achttien Beatles-nummers tegenover zes van zijn nieuwe elpee, zes uit de rest van zijn solo-carière en twee covers) blijft een on beantwoorde vraag. Tijdens de persconferentie zei hij erover: „De breuk met The Beatles was als een scheiding. En na zoiets is het niet waarschijnlijk dat je direct nummers van je ex-vrouw speelt. Maar er is in middels genoeg tijd overheen gegaan om alle wonden te he len en nu kan ik weer spelen waar de mensen om vragen". In Hamburg blijkt dat het Be atles-materiaal na zoveel jaar nog niets aan kracht heeft in geboet en klinkt het even fris als de dag waarop het werd opgenomen. Het weemoedige „Eleanor Rigby", met een prachtig uit foto's opgebouwd decor, is een van de vele be wijzen dat Lennon McCart ney tijdloos materiaal hebben geschreven, waar komende ge neraties van zullen blijven ge Paul McCartney ...met een voorgeprogrammeerd toetsenbord is het moeilijk improviseren.... nieten. Soms vormt het een schrille tegenstelling met de huidige McCartney-composi- ties, die af en toe wat al te lichtvoetig zijn. Spontaniteit Overigens heeft de ex-Beatle wel zijn tijd mee, want dankzij de sterk verbeterde techniek kan hij een groot deel van dat jaren zestig werk brengen. „Golden Slumbers", „Carry That Weight" en „The End" waren in 1976 waarschijnlijk hopeloos de mist ingegaan. Na deel van al die techniek is, dat 'er van veel spontaniteit geen sprake is. Met een voorgepro grammeerd toetsenbord is het nu eenmaal moeilijk improvi seren. Hierdoor klinkt het dan ook veelal te netjes en wijken de versies niet echt af van die van de plaat. Alleen bij het meer simpele materiaal is er wat ruimte, maar die wordt niet echt benut. Toch zijn er genoeg verrassingen en valt er volop te genieten. Zo wordt „Put it there" aan het einde aaneengesmeed met het laatste deel van „Hello Goodbye" en heeft „Coming Up" een uiterst ritmisch jasje gekregen (de in vloed van Hamish Stuart?). Zowel muzikaal als visueel is de show knap opgebouwd. Zo zet McCartney heel wat op het spel wanneer hij met zijn nog nauwelijks opgewarmde en daardoor wat stroeve stemban den spetterend begint met „Fi gure of Eight" en „Jet" en even later achter de piano plaatsneemt voor „Maybe I'm Amazed". Het is een klanka- vontuur dat telkens maar net goed afloopt. Hoewel John Lennon onvervangbaar is, heeft hij in met Hamish Stuart (ex-Average White Band) een goede vervanger gevonden. De hele groep staat overigens zijn mannetje (zo zijn de drumpa tronen die Whitten uitdenkt een genot), al blijft de rol van Linda McCartney als muzi- kante wat onduidelijk. Zij staat tijdens een groot deel van het Duitse concert van achter haar toetsenbord, dat ze nauwelijks aanraakt, foto's van het pu bliek te maken. Ook visueel valt er volop te genieten. Hoewe.l de bloemen, die de laatste elpee „Flowers In The Dirt" sieren, steeds weer in allerlei vormen wat te nadrukkelijk terugkeren in het decor, is de computerge stuurde lichtshow en laser een staaltje van vakmanschap, waaraan lang moet zijn ge werkt. Het sluit in kleurscha kering en -keuze perfect aan bij de gebeurtenissen op het podium. Wie overigens denkt aan één kaartje niet genoeg te hebben, kan voor een tweede nog te recht op 10 november. En dat is misschien niet eens zo'n slecht idee als'je bedenkt wat er allemaal op het uiterst in ventief gebouwde podium ge beurt. HANS PIËT de groep die op 5 november, al -of niet op klompen, de van New York zal lopen. FOTO: ANP ZELHEM Wie dezer dagen door de Achterhoek toert, loopt grote kans enke le 'bekende Nederlanders' tegen te ko men. Zanger Bennie Jolink en gitarist Paul Kemper van de Achterhoekse boe- renrockformatie Normaal zijn momen teel namelijk fanatiek aan het trainen voor wat wel eens het hoogtepunt van hun sportieve carrière zou kunnen wor den: deelname aan de New York City Marathon op 5 november. Paul en Bennie lopen voor een goed doel: de af deling cardiologie van het Koningin Beatrix Streekziekenhuis in Winterswijk, dat nieuwe apparatuur niet kan betalen. Een speciaal hier voor in het leven geroepen stichting heeft daar om eén aantal prominente Achterhoekers ge vraagd om in de marathon mee te lopen en zo geld voor het ziekenhuis te verzamelen. En als je het over prominente Achterhoekers hebt, kun je om Normaal natuurlijk niet heen. Overigens lopen niet alleen Paul en Bennie mee, maar ook de grootste 'höker' uit de Ach terhoek, het 'boegbeeld' van de boerenrock- groep: Hendrik Haverkamp. 'Groten Hendrik' heeft zelfs een moeilijkheidsgraad ingebouwd: hij loopt de 42 kilometer dwars door New York niet op super-de-luxe trimschoenen van hon derden guldens per paar, maar op klompen. „Gewoon" op klompen, zegt hij trouwens zelf. Want Hendrik, als 'normale' boerenjongen, loopt eerlijk gezegd liever niet eens op schoe nen. En hoewel zijn 'wooden shoes' ongetwij feld straks in New York de nodige opzien zul len baren, denkt hij er beter op vooruit te zul len komen dan al die andere hardlopers op schoenen. Wie Normaal een beetje kent weet dat de groep bestaat uit sportfanaten, ondanks het zorgvul dig opgebouwde image van bierzuipende en 'daldeejende' rockmuzikanten. Bennie is een motorcrosser, („Een sport die echt heel wat vraagt van je lichamelijke conditie!"), maar ook allerlei andere sporten bedrijft hij met liefde. „Dat moet ook wel", aldus de Normaal-zanger. „Als je het in ons vak wilt volhouden, kun je echt niet de hele dag bierdrinken en verder niks. Rock and roll is op zichzelf al een vorm van topsport. Dat betekent dat je je lichaam ook in topconditie moet houden, wil je het net als wij vele jaren volhouden in deze branche". Ook hardlopen hoort bij het scala van sporten die Bennie regelmatig beoefent. En ook'Paul Kemper strekt regelmatig op die manier zijn benen. „Alleen is het specifieke marathonwerk voor ons allebei nog vreemd", aldus Paul. „Tot nu toe hebben we de voorkeur meer gegeven aan het cross-countrywerk. Lekker dwars door het bos, heuveltjes op en af en over slootjes springen. En dat vraagt een heel andere manier van lopen. Daarom moeten we dan ook nog best wat oefenen". Over de kans de New Yorkse marathon uit te lopen durven Paul en Bennie nog niet echt iets te zeggen. Voor Paul hangt de afstand die hij haalt ongetwijfeld ook ten zeerste af van de toestand van zijn (onlangs geblesseerde) knie. Als het daarmee goed gaat, is hij 'niet pessimis tisch'. En Bennie? „Ik durf het echt niet te zeg gen. 't Is geen kattepis, die marathon. Maar ik ben eigenwijs van aard en wil altijd het onder ste uit de kan halen". JAN BUTER Meisjes. itA Meisjes met: „Stuck with a fan- e:ky" in de regie van Rob van Woer- u, m. Diligentia te Den Haag, gister- ond. Herhaling: Vanavond om ■l 15 uur n 0 et eerste theaterprogramma in De Meisjes blinkt vooral ,a t door perfektie. De vier da- es hebben allen wel iets bij- 3 'nders. Gelukkig houdt hun 'hoonheid gelijke tred met j® in talent. E e voorstelling biedt een grote - iriëteit aan zangnummers, ekende en minder bekende "pmuziek wordt op een punt- 've wijze gebracht. De mu- ek staat volledig op de band i dat werkt helaas de routine 'de hand. Elk lied is afgepast flf laat slechts weinig ruimte hl wr improvisatie. De voorstel- 4 ig krijgt daardoor iets van rl en langspeelplaat. elukkig brengen zij enkele ai ederen „a capella" waardoor M stramien wordt doorbro- ai *n. In een uitgekiende to il fclzetting verloopt de show tl Wjes. Opvallend zijn de ster- n i zangstemmen, die prettig in het gehoor liggen. Af en toe worden de liedjes onderbroken door skètches. Op die momen ten blijken de Meisjes ook ko mische kwaliteiten te bezitten. Met behulp van vier stoelen worden er mooie plaatjes geto verd. Gebaren en mimiek slui ten aan bij de inhoud van zang- en spel. Geraffineerde kleding ondersteunt het thea trale effect. Met veel vaart brengen de vier talentvolle vrouwen hun show in twee maal drie kwartier. De slecht bezette zaal van Dili gentia was helaas funest voor de sfeer. Hierdoor kreeg de voorstelling niets „extra's" en bleven De Meisjes beperkt tot het toneel. De broodnodige vonk die een optredende groep moet doen overslaan naar het publiek bleef achterwege en de hardwerkende meisjes kre gen slechts een fractie van de erkenning die zij verdienen. Misschien dat vanavond, met een volle zaal, de toehoorders wel meegaan in hun perfekt uitgewerkte fantasie. ROB VAN DER MIJL CANDY DULFER HEEFT PRINCE AAN HAAR VOETEN AMSTERDAM Ze blijft natuurlijk niet dat acht tienjarige wonderkind met altsaxofoon, Candy Dulfer. Ze is inmiddels net twintig, maar toch: een wonderkind is ze nog een beetje. Ze is net terug uit Amerika, waar ze op bestelling van wereldster Prince muziek en beelden heeft opgenomen voor een videoclip, en meegespeeld op platensessies. Hij had de Broek-in-Water- landse muzikante daarvoor weggeplukt uit Los Angeles, waar ze net begonnen was aan opnamen met een andere we reldattractie: de groep Euryth- mics. Dat is heel eervol alle maal, natuurlijk. Maar Candy, nog net zo nuchter als ze zich al jaren manifesteert, laat we ten dat ze toch liever met een eigen band op tournee gaat. „Het is natuurlijk fantastisch, werken met dat soort mensen, op dat niveau, en ik had het nooit willen missen. Ik heb er enorm veel van geleerd, en het doet mijn loopbaan ook geen kwaad, mag ik wel zeg gen. Maar wat ik het lekkerste vind is gewoon eigen baas zijn, met eigen mensen m'n eigen muziek maken." „Wat dat betreft zit ik in een goeie positie: ik kan zelf kie zen, ik kan het allemaal zelf uitmaken. Bij Prince is alles heel strak georganiseerd, ie dereen moet precies doen wat hij wil, en de muzikanten om hem heen mogen al blij zijn dat ze werk hebben - dat is in Amerika al heel wat. Maar ik hoef niet zo nodig, ik heb nu drie maanden voor hem ge werkt, en nu ben ik blij dat ik weer even m'n eigen gang kan gaan". Vorige week was Candy heel eventjes (aan het eind van het programma, vlak voor de slot- tune werd ingezet) te gast bij Sonja Barend op de televisie. Daar kon ze, voor ze werd on derbroken voor de vertoning van een stukje Prince-clip (van het liedje 'Party Man') waarin ze te zien is, even mel den dat ze zo blij was terug te zijn uit Amerika, dat ze het Wilhelmus had gezongen en de grond gekust. Was het zo erg? „Ach nee, na tuurlijk niet, ik heb het ook leuk gehad. Maar ik zat in Minneapolis, en dat is echt platteland, waar bijna niks ge beurt, en dan zat ik ook nog in een hotel aan de buitenkant van de stad. Tegen iemand van 'Oor' (de muziekkrant) had ik gezegd: Minneapolis, dat is het Heerenveen van Amerika. Maar ik wil de in woners van Heerenveen niet beledigen, want ik denk dat dat nog heel gezellig en leven dig is vergeleken bij Minnea polis". Heeft ze veel gespeeld in Amerika? „Dat was het groot ste probleem nog: ik heb ge woon te weinig te doen gehad. Wat studiosessies met Prince, en met verwante muzikanten als de groep The Time, nu en dan even meegespeeld met mensen. Maar eens even lek ker loos gaan op een podium, dat was er niet bij, en er gin gen dagen voorbij dat ik niks te doen had". Tien maanden Wat gaat er nu gebeuren? Candy, voorzichtig: „Dat is nog niet helemaal duidelijk, ik ben nog in onderhandeling. Prince is een grote tournee van plan, nu zijn Batman-plaat zo aangeslagen is, iets van een maand of tien, en hij gaat er van uit dat ik meega. Maar ik ben het daar nog niet met me zelf over eens. Tien maanden, dat is wel erg lang, ik weet niet of ik dat wél wil. Je bent dan zo'n beetje een jaar uit de roulatie hier; als je terugkomt moet je alles weer opnieuw op bouwen. De muzikanten met wie ik zou willen werken zijn dan allemaal ergens anders onderdak". Terug 'on the road' met een ei gen band, dat blijft toch haar eerste keus. „Zeker weten. Maar ik wil het goed organise ren, misschien eerst een plaat maken om mezelf goed in de markt te zetten. En dan optre den". Alleen in Nederland, of ook daarbuiten? „Nou, ik ben niet tegen het buitenland, maar ik heb er niet veel trek in om met een net niet afge keurd busje vol mensen en spullen op pad te gaan, en in vieze hotels te slapen. Aan de andere kant: met mijn soort muziek ben ik in Nederland een beetje aangewezen op het clubcircuit, en daar zit nou ook weer niet zoveel geld. Dus ik zal wel wat verder moeten kij ken". Filmmuziek Hoe kwam ze eigenlijk daar in Los Angeles terecht? „Dat is een toevalstreffer. Ik was in contact met Dave Stewart (muzikaal leider van de Eu- rythmics - RdC) gebracht door Ben Verbong, de regisseur, die hem had gevraagd om de mu ziek te maken bij zijn nieuwe film, 'De caissière'. En Ben had hem voorgesteld om mij daarbij te gebruiken, omdat de muziek dan nog beter zou pas sen bij zijn hoofdpersoon, een jong meisje. Stewart zei onge zien ja, en dat betekende een week opnamen in Londen, met de band van de Euryth- mics". „Een heel bijzondere ervaring was dat. Er was nauwelijks iets van tevoren afgesproken, we improviseerden collectief bij het zien van beelden uit de film. En dat werkte fantas tisch, echt heel mooie muziek. Ik heb de film inmiddels ge zien, en ik ben er echt trots op. Goed, en na die samenwerking vroeg Dave me om naar Los Angeles te komen om met de Eurythmics verder te werken. En toen ik daar een paar da gen mee bezig was, belde Prin ce - de rest is bekend". Die ervaring met dat hele vrije spelen voor de film, en je eigen voorliefde voor geïmpro viseerde muziek, botste dat al lemaal niet met de superstrak ke aanpak die Prince han teert? „Nou nee, want die man heeft zó'n enorme klasse, die schrijft dingen die je zelf nooit bedacht zou hebben. Daar leer je zo gigantisch van, dat is uniek. Maar ik geef toe: dat moet ook weer niet te lang du ren, want dan begint het weer te kriebelen". Ze speelt in de roemruchte clip van 'Party Man' een knap solootje, ingezet door het unie ke beeld van Prince aan haar voeten, die meldt dat als hij 'sax' nodig heeft hij roept om 'Candy'. „Ja, het is behoorlijk FOTO. SP gelukt. Het stond er ook snel op, in de eerste of tweede 'take'. Ik wist overigens niet eens dat het gebruikt zou wor den, want het liedje stond al lang op de plaat, zonder saxo foonsolo; ik dacht dat het ge woon een beetje warmblazen was, een stukje voor Prince z'n eigen archief. Maar toen werd het in de lange versie ingepast, en in de clip". Was ze zenuwachtig tijdens het filmen? In de video lijkt ze in het begin even, zo te- zien nerveus, met de mond te trek ken. Candy laconiek: „Nee hoor, want het kon toch wel tienduizend keer worden overgedaan. En dat moest ook, want ze gebruiken in de mon tage alle mogelijk shots van alle mogelijke invalshoeken. Dat leer je bij Prince wel af. zenuwachtig te zijn; die gaat net zo lang door tot het perfect is". RENE DE COCQ Schilderij van Renoir gestolen BRUSSEL Uit het Museum van Moderne Kunst in Brussel is een klein schilderij gestolen van de Franse schilder Augus- te Renoir. Het schilderij 'Naakt', dat 16 bij 18 centime ter groot is en waarop een naakte vrouw staat afgebeeld, werd door onbekenden uit de lijst gesneden. De diefstal werd door een suppoost ont dekt. Een zoekactie van de po litie, direct na de melding van de diefstal, leverde niets op. D*e waarde van het schilderij wordt geschat op enkele ton nen. Het Brussels museum heeft te kampen met een ern stig tekort aan bewakingsper soneel. Nieuwe weerman bij NOS-journaal HILVERSUM Frank Kroonenberg (35) wordt de nieuwe weerman bij het NOS- journaal. Hij volgt Erwin Kroll op die eind oktober het KNMI en dus ook het journaal ver laat en bij Fokker gaat wer ken. Kroonenberg werkt der tien jaar bij het KNMI als me teoroloog. Het weer bij het journaal zal hij bij toerbeurt met Henk van Dorp en Han Meilink presenteren. Jaap van Zweden mogelijk weg uit Amsterdam DEN HAAG Jaap van Zwe den, sinds 1981 als opvolger van Herman Krebbers con certmeester bij het Koninklijk Concertgebouworkest, is in on derhandeling met de Berliner Philharmoniker. De 28-jarige violist zou daar eveneens als concertmeester aan het werk kunnen. De Berliner Philhar moniker, dat staat aangeschre ven als een van de beste or kesten van de wereld, zou Van Zweden financieel betere per spectieven bieden dan het Concertgebouworkest. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Candy Dulfer: „Wat ik het lekkerste vind is gewoon eigen baas zijn, met eigen mensen m'n eigen muziek maken".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17