Geen beslissing over wijkteams Parkeerproblemen drijven Groen/SMD uit de binnenstad Goed zicht STAD OMGEVING Ypenburg en Zoetermeer scoren even goed voor verbrandingsinstallatie Percentage vrouwen bij de politie stijgt ■BEGROTING '90 i Ander instituut in gebouw Leidse Pabo DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 PAGINA 13 Regenboog naar Polen pEIDEN Het Leidse koor Ie Regenboog is gisteravond iet een 36-koppige delegatie ertrokken naar het Poolse laatsje Torun. Het koor is uit- enodigd door Con Anima, het oor van de evangelische ge- ieente in Torun. De Leidse ingers en zangeressen maken »n uitstapje naar Gdansk, tre in op in een sanatorium en een bejaardentehuis. Zon- ag 8 oktober treden ze op Dor de evangelische gemeen- van Torun. Tevens worden grote kaarsen voor het al- ar, geld, kleding en levens- iddelen aangeboden. Maan- igmiddag wordt het koor eer in Leiden verwacht. LEIDSCHENDAM De nieuwe regionale afval verbranding GA VI kan zowel op Ypenburg in Leidschendam als op in dustrieterrein Dwar- stocht-Oost in Zoetermeer worden gebouwd. Beiden lokaties komen even goed of slecht te voorschijn zo blijkt uit de gisteren in Leidschendam gepresen teerde concept Milieu Ef fect Rapportage (MER). Medio december wordt bekend waar de installatie die een ca paciteit krijgt van 700.000 ton per jaar moet komen. De GAVI moet in 1991 gebouwd worden. Ze vervangt de ver ouderde Leidse vuilverbran ding bij de Merenwijk, die in Den Haag en de scheidingsin stallatie in Zoetermeer. De Leidse wethouder F. Kuij- ers, voorzitter van het samen werkingsverband van 35 ge meenten SAVA dat de installatie gaat bouwen, kon digde gisteren aan dat ook de Maasvlakte en Moerdijk nog zullen worden onderzocht. Ze worden dan bij de plannen worden betrokken. Die loka ties zijn onlangs door de ge meenten Voorburg en Rijswijk in een apart rapport aangedra- fen. van 35 gemeenten AVA dat de installatie gaat bouwen. „Maar vertra ging kunnen we absoluut niet hebben. Momenteel wordt door de Provincie al duizen den tonnen afval geëxpor teerd", aldus Kuijers. Bereikbaarheid De onderzoekers van de Grontmij die de MER opstel den constateren dat Ypenburg het best bereikbaar is voor de 35 gemeenten. De te bouwen installatie steekt minder af in het landschap, maar de vlieg basis is echter niet direct van af de A4 of A12 bereikbaar. Als Ypenburg doorgaat moet vanaf de Hoornbrug een apar te weg van circa 700 meter worden aangelegd, aldus de onderzoekers. Een alternatief tracé - afslag Nootdorp - vergt bijna bijna 2.500 meter nieuwe weg. Kuijers zegt niet te verwach ten dat Fokker, dat plannen heeft om op Ypenburg een fa briek voor de fabricage van hoogwaardige vliegtuigmateri alen te bouwen, hinder onder vindt. „Er is geen sprake van ruimtegebrek. Zowel Fokker als afvalverbrander kunnen naast elkaar komen te staan". Voor de verkeerssituatie in Leiden maakt het niet uit wel ke lokatie de SAVA over en kele maanden kiest. Beiden hebben verkeerskundige ge volgen, aldus de MER. In de concept-rapportages worden nog geen cijfers genoemd. Schoorstenen Voor Ypenburg geldt een be perking van de bouwhoogte, dit in verband met de aan de nabijgelegen start- en lan dingsbaan van de vliegbasis. De schoorsteen wordt volgens de schets dan ook niet hoger dan 80 meter. Kuijers: „Het is een misverstand, dat lage schoorstenen ongezonder zijn als gevolg van de uitstoot". Volgens de MER heeft de uit stoot van de installatie geen invloed van betekenis op de volksgezondheid. Doordat on der het GAVI-complex vloeis tofdichte vloeren worden ge legd, is er volgens de onder zoekers geen kans op bodem vervuiling. De locatie Zoetermeer, circa 15 hectare, is gekoppeld aan een verdere uitbreiding van het reeds bestaande bedrijfsterrein Dwarstocht. Daar zijn al een asfaltcentrale en recyclingbe drijf gevestigd. In het streek plan is het bedrijfsterrein be doeld voor min of meer „mi lieu-hinderlijke" bedrijven. Treurig In een reactie op het verschij nen van de MER verklaarde een woordvoerder van de Stichting Stop Vuilverbran ding het „diep treurig" te vin den dat er andere lokaties zijn waar de GAVI ook kan wor den gebouwd, maar dat die stelselmatig buiten beschou wing worden gelaten. „Reali sering van een afvalfabriek op bijvoorbeeld de Maasvlakte gaat naar verwachting sneller en de kosten per ton verbrand afval vallen bovendien lager uit", aldus de stichting. „Alter natief vervoer over water of per spoor kan op Ypenburg ook niet, dat strookt niet met de wensen van het Rijk en Provincie. De MER is stilletjes uitgebracht, er wordt geen woord gerept over dioxine". In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:1Voorl.: Adres: j Postcode/plaats:j j Telefoon(voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per I maand automatisch betalen f 24,24 j kwartaal per acceptgiro f 72,34 I Stuur als dank de (alarm)lamp naar Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open en vtlop-postzegel niet nodig -i |^Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. Ceidae Qowuvnt ■EIDEN D66 vatte gis- Bravond de discussie over et functioneren van de -eidse politie in de com- tissievergadering voor al- emene en bestuurlijke angelegenheden kort sa- ten. let moet anders", zei P. Lan- ïnberg na een uiterst lang be fog. Wat dit betreft sloten alle immissieleden zich onmid- ïllijk bij hem aan. Maar over manier waarop wordt voor- pig nog even gediscussieerd, een van de partijen wilden ïn eindoordeel geven over 5t wel of niet instellen van ijkteams. e uitkomst van het organisa- -onderzoek van het bureau IE en het B en W besluit aar aanleiding hiervan wer en gisteravond behandeld in commissie. Mevrouw A. ugens (CDA) was na lezing het rapport niet overtuigd iraakt over het beter werken an de politie in wijkteams. Zij ad echter haar licht opgesto- ;n in Schiedam waar de poli- al met wijkteams werkt. Wijkteams hebben een boel oordelen die opwegen tegen nadelen. De wijkgericht- eid, de recherchewerkzaam- eden moeten toch een uitda- ng zijn. Ik kan me niet voor ellen dat men er in het korps tegen is", verwonderde zij ch. Koek (PvdA) benadrukte og eens dat haar fractie altijd „gebiedsgebonden benade LEIDEN „We zijn volop bezig met het werven van vrouwen en we zitten nu in de richting van 15 procent in het korps", meldde hoofdcommissaris H. Mostert van de Leidse politie gisteravond in de commissiever gadering voor algemene en bestuurlijke aangelegenhe den. Hij zei dit naar aanleiding van opmerkingen van P. Langenberg (D66). Langenberg zag het liefst een emancipatiecommissie inge steld. Ook wilde hij het aantal vrouwen bij de Leidse politie naar 25 procent brengen. Mostert vond een emancipatiecommissie binnen de politie ach terhaald en wees Langenberg erop dat er twee vrouwen in de dienstcommissie zitten om de belangen te behartigen van onder meer de vrouwelijke korpsleden. „Ook hebben we een helder deeltijdbeleid. Bovendien zijn er nooit mensen weggegaan omdat er geen kinderopvang was. Mannen hebben daar evenveel recht op als de vrouwelijke medewerkers die nu de prioriteit krijgen", vond Mostert. De hoofdcommissaris vertelde eveneens dat er nog geen behoefte is aan kinderopvang bij de Leidse politie. Dit is gebleken uit een enquête. ...gfr. Commissaris Mostert Kritiek op burgemeester LEIDEN R. van Lint (Groen Links) uitte gister avond tijdens de commis sievergadering algemene en bestuurlijke aangele genheden felle kritiek op burgemeester C. Goekoop. Hij vond het buitengewoon slecht dat pas uit een extern onderzoek gelezen kon wor den dat gemaakte afspraken met de commissie niet waren nagekomen. Van Lint doelde op het organisatie-onderzoek dat het bureau IME-consult heeft uitgevoerd NAAR de or ganisatie van de Leidse politie. „Het is te betreuren dat de voorzitter van de commissie niet tussentijds heeft gerappor teerd", zei Van Lint over Goe koop. P. Langenberg (D66) sloot zich bij Van Lint aan. „In 1986 zijn er politieke afspra ken gemaakt over de politie. Er is een lijst opgesteld met elf actiepunten. Uit het rapport blijkt pas dat er niets van te recht is gekomen". Goekoop vond echter dat de afspraken wel degelijk waren nageko men. „Alleen de uitvoering had beter uit de verf kunnen komen. Maar dat is mislukt, omdat de politie sterk onder bezet was", verdedigde hij zich. ring" heeft bepleit. „Ik denk dan bijvoorbeeld aan wijka genten met een spreekuur in de wijk, ze verrichten dan een soort loketfunctie in de buurt huizen". De PvdA vindt de zichtbaarheid van de politie op straat erg belangrijk. Uit het rapport bleek dat de Leide- naars de politie op straat nogal eens misten. „Ook hier helpt de gebiedsgebonden aanpak", aldus Koek. Knelpunten „In het rapport worden zoveel knelpunten geconstateerd en toch krijgt de politie in verge lijking met andere korpsen goede cijfers. Volgt de politie soms op goed geluk prioritei ten? En heeft dit ook op lange termijn succes", vroeg P. Lan genberg (D66) zich af. Hij wees erop dat in het rapport wordt gezegd dat met de huidige sterkte van de politie wijk teams „praktisch haalbaar" zijn. Iets waar D66 tot nu toe voorstander van is geweest. Er moet dus iets veranderen, maar over de manier waarop wil Langenberg de discussie voorlopig open" houden. „Het slechtste wat we nu kunnen doen is meer van hetzelfde", zei hij nog. Langenberg kraakte het be sluit van B en W af. „Regiona le samenwerking is te gek voor woorden. Er worden al zoveel knelpunten geconsta teerd bij een korps van 204 man en dan zouden we naar een regionaal korps van 500 man moeten gaan. Hoe kan dat nou, dat levert nog veel meer problemen op", meende hij. Langenberg is er wel voor stander van om zo snel moge lijk de knelpunten op te los sen. Rob van Lint (Groen Links) viel D66 bij. A. Geertsema (VVD) vond het krijgen van rust op de werk vloer het belangrijkste. Hij wilde nog geen uitspraken doen over het wel of niet wijk gericht werken en schepte eni ge verwarring in de commis sie. „Eerst knelpunten oplos sen en pas daarna kijken of het wenselijk is om de organi satie aan te passen", zo verdui delijkte hij zich. Burgemeester C. Goekoop wacht de discussie af, maar wil op korte termijn toch een aan tal maatregelen nemen. De „verkokering" in de organisa tie moet bijvoorbeeld minder worden. Er moet meer ge stuurd worden en er moeten minder hiërarchische niveaus komen. Deze maatregelen zijn volgens de burgemeester nodig om de „veranderingsbereid heid" in het korps te stimule ren. En dat onafhankelijk van welke keuze je maakt, voegde Goekoop er nog aan toe. Goe koop bleef bij zijn standpunt dat de regionale samenwer king eraan komt. LEIDEN De drukke rijen annex uitgeverijen van Groen/SMD die op de Langebrug zijn ge vestigd, vertrekken uit de binnenstad. De slech te bereikbaarheid, par keerproblemen en in mindere mate ruimtege brek zijn de aanleifling daarvoor. Verhuizing naar het nieuwe indus trieterrein bij Roomburg hoort wel tot de moge lijkheden maar ook ves tiging buiten Leiden wordt overwogen. „Het is nu al zo dat we klan ten bij Holiday Inn moeten ontvangen. Dan gaat het per taxi naar de Langebrug en na afloop weer terug", aldus R. Maas lid van een werk groep die de overplaatsing onderzoekt en lid is van het managementsteam bij SMD educatieve uitgevers. Verder gaat het om de uitgeverijen -Mazijk, Onderwijspers en J.J. Groen Zn. alsmede drukkerij Groen, studio Lo- ridan en verzendboekhandel AV Boek. In totaal werken ongeveer honderd mensen in het complex aan de Lan gebrug. Irritatie „Het besluit om uit de bin nenstad weg te gaan hebben we vrij snel na het intreden van het parkeerregime en de daarmee samenhangende irritatie genomen", aldus di recteur A. Nieuwenhuizen Segaar: „Het is zelfs zo erg dat chauffeurs van leveran ciers niet meer voor de deur durven te lossen omdat ze het verkeer te lang ophou den en bang zijn voor de wachtende automobilisten". Het heeft Nieuwehuizen Se gaar verbaasd dat de ge meente het bedrijf slechts twee parkeerplaatsen toe wees. „Dat is ongeveer net zoveel als een winkel krijgt", aldus de directeur. De bedrijven beschikken zelf al over meer dan dertig bedrijfsauto's. Een tweede belangrijke re den voor een verhuizing is toekomstig ruimtegebrek. De grootte van de panden waarover we nu beschikken voldoet nog net. Groei is ei genlijk niet meer mogelijk. „Ook daarom zouden we in de toekomst misschien toch hebben moeten verhuizen", aldus Nieuwenhuizen Se gaar. Behouden Wethouder T. van der Nat van economische aangele genheden hoopt dat de be drijven voor Leiden behou den kunnen worden. Hij be vestigt dat gesprekken gaan de zijn tussen de gemeente en de „Groen-groep" over Roomburg als nieuwe vesti gingsplaats. De keuze van een nieuwe lo catie kan nog op zich laten wachten. Hoewel definitief is gekozen voor vertrek, I hebben de uitgevers en I drukkers geen haast. Eerst I moet een koper voor de 3000 vierkante meter bedrijfs- en kantoorruimte aan de Lan- g! gebrug en Pieterskerkhof I worden gevonden. In af- I wachting daarvan is wel al een architect benaderd om na te gaan of de panden voor woningbouw geschikt zijn. Daarnaast moet ook een nieuwe locatie worden ge vonden. Leiden heeft om historische redenen de voor keur. Het merendeel van het personeel is uit de regio af komstig en ook de drukke rijen hebben hun afzetge bied in de regio. Behalve Roomburg worden ook loca ties in de regio onderzocht. Alphen aan de Rijn wordt als mogelijkheid genoemd vanwege zijn aantrekkelijke beleid voor bedrijven en Sassenheim is mogelijk om dat daar al een verzendcen- trum van de groep staat. Afhrpkpn v?or kermisexploitanten geenszins het alvorens hun bulletjes in te laden. Het op- einde van hun activiteiten. Een aantal uit- ruimen van de kermis duurde gisteren de baters van attracties begon in de nacht aehele daa Het eind van de feestelijkheden ter gele- Vgn dinsdag op woensdag al met het af- genheid van Leidens Ontzet betekende breken. Anderen sliepen eerst een nachtje foto: henk van den ende LEIDEN Het is de be doeling dat in het gebouw van de ogeheven Leidse Pabo aan het Galgewater een of meerdere andere onderwijsinstellingen worden gehuisvest. Dat is meegedeeld door een ambtenaar van het minis terie van onderwijs. Vol gens hem wordt momen teel bekeken voor welke instituten het gebouw ge schikt is. De gegadigden zijn scholen voor voortgezet onderwijs en instellingen voor hoger onder wijs. Er zijn kandidaten die al in Leiden zijn gevestigd, maar de kans bestaat ook dat een onderwijsinstelling die nu nog in een andere plaats is gehuis vest naar Leiden verhuist, al dus de ambtenaar. „Het is nog niet duidelijk welk instituut de meeste kans maakt". Het onderzoekje zou ook kun nen uitwijzen dat het gebouw voor geen enkele instelling ge schikt is en in dat geval krijgt het een andere bestemming. „Maar dat is niet het doel", al dus de woordvoerder van het ministerie. Het schoolgebouw is tot de va kantie in gebruik geweest bij de Leidse pedagogische acade mie voor het basisonderwijs. Deze school was te klein om zelfstandig te kunnen voortbe staan en kon geen geschikte fusiepartner vinden. Verwacht wordt dat de nieuwe gebruiker in januari zijn intrek zal ne men in het pand. bestuurders moeten de wijken in iEIDEN De dag der democratie die 19 september werd ge- ouden door de Stichting Burgerschapskunde moet herhaald 'orden. Maar dan wel op kleinere schaal, bijvoorbeeld door iiddel van informatiebijeenkomsten in de buurthuizen. Dat was e mening van H. Koek (PvdA) gisteravond tijdens de commis- evergadering voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden, ij kreeg bijval van D66. R. van Lint (Groen Links) vond ook at de bestuurders meer de wijken in moesten gaan. Het liefst ig Van Lint dat ook ambtenaren de wijk in gaan. „Dat is effi- ënter en sneller. Ambtenaren moeten directer aanspreekbaar jn. Dat is een van de grote uitdagingen van het FIKS-project", leende hij. lijbewijs wordt sneller verlengd EIDEN Het verlengen van rijbewijzen en paspoorten moet eel sneller gaan gebeuren, vond P. Langenberg (D66) gister- vond op de commissievergadering voor algemene en bestuurlij ke aangelegenheden. Hij doelde op een „klaar-terwijl-u-wacht- ervice". Mevrouw M. Hartzuiker, hoofd van de directie burger aken, vertelde dat in verband met het invoeren van nieuwe sy- temen het klaar-terwijl-u-wacht-systeem eraan komt. Zij hoopt at dit jaar nog te realiseren voor het verlengen van het rijbe wijs en volgend jaar voor het verlengen van het paspoort. Slopershamer velt garage De slopershamer is gis teren begonnen met het vellen van de voormali ge ELAM-garage aan de Haarlemmerweg. Het pand wordt afgebroken om plaats te maken voor nieuwe huurwonin gen. De sloopwerk zaamheden nemen vol gens de gemeente vijf zes weken in beslag. De garage is verhuisd naar een nieuw gebouw aan de Amphoraweg bij de wijk Mors IV. foto: henk van den ende Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen goed in het donker, maar u wordt óók goe

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13