JAPAN DAYS 4 BY MITSUBISHI! Van Goghmuseum en Stedelijk Museum willen uitbreiden s Holland Festival wil uit de schulden „Kijkers moeten hun stem laten horen" LEIDERDORP OUDSHOORN, KUNST ËatdócSowimit DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 PAGINA 11 Eredoctoraat Haitink AMSTERDAM De Universiteit van Amster dam gaat ter gelegenheid van haar 358ste ge boortedag vier eredoctoraten verlenen. De ontvangers zijn Bernard Haitink, prof.mr. Pieter de Haan, prof.dr. Dieter Nörr en Hendrik Schoorl. Haitink (60) krijgt de onderscheiding voor zijn verdiensten voor de muziekweten schap, De Haan (62) omdat hij gerekend mag worden tot één van de meest eminente juristen in ons land op het terrein van het administratie ve recht. Prof. dr. Nörr (58) uit de Bondsrepu bliek Duitsland krijgt het eredoctoraat vanwege zijn excellente geschriften op het gebied van het Romeinse recht en Schoorl voor zijn bijzondere verdiensten voor het onderzoek van de geogra fie, de geschiedenis en de kartografie van Noord- Holland en van de ontwikkeling van het kust systeem in dat gebied, aldus de UvA. De uitrei king is tijdens de viering van de geboortedag op 8 januari 1990. Oprichter van Monty Python Graham Chapman overleden Graham Chapman. NEW YORK Graham Chapman, de oprichter van de bekende Britse satirische ac- teursgroep Monty Python, is gisteren in een ziekenhuis in Groot-Brittannië op 48-jarige leeftijd overleden aan de ge volgen van kanker. Tot de dood van Chapman bestond Monty Python's Flying Circus uit zes Britse komieken met I een vaak bijtend en absurd ge voel voor humor. Buiten Chapman waren dat John Cleese, Eric Idle, Michael Pa- lin, Terry Jones en Terry Gil- FOTO: AP liam. De laatste jaren gingen zij steeds meer hun eigen weg en werkten zij aan aparte pro jecten, waarvoor zij soms wel eikaars hulp inriepen. Chap man was een van de beden kers van de eerste film van de groep „Monty Python and the Holy Grail", een geheel eigen visie van de acteurs op de zoektocht naar de heilige graal. Hun laatste film „Monty Python's meaning of life" kwam uit in 1983. Zij maakten verder nog „The life of Brian", een parodie op het leven van Jezus Christus, en „Monty Py thon at the Hollywood Bowl Jacques Luyer zakelijk leider van Nat. Toneel DEN HAAG Jac- ques Luyer wordt per 1 december de nieuwe zakelijk leider van het Nationale Toneel. Hij volgt Berend Jan Lan- genberg op, die met ingang van die datum het gezelschap verlaat. Luyer was acteur bij verschillende gezel schappen en was tot nu toe zakelijk leider van het Theater van het Oosten in Arn hem, voorheen toneel groep Theater. Mr. Herstel gaat nu al weg als voorzitter Raad voor de Kunst HILVERSUM Mr. A. Herstel, sinds 1 september voorzitter van de Raad voor de Kunst, heeft de missionair minister Brinkman van WVC gevraagd hem te ontheffen van zijn functie. Herstel heeft dat gedaan omdat hij half november de nieuwe NCRV-voorzitter wordt en die twee functies moge lijk tot verstrengeling van belangen kunnen lei den. Herstel vindt, zo maakte de NCRV woensdag bekend, dat in een tijd waarin het mediabeleid in het brandpunt van de politieke en publieke be langstelling staat, iedere schijn van partijdigheid moet worden vermeden. De Raad voor de Kunst had hem eerder op de onverenigbaarheid van die functies gewezen. De Raad verweet Brinkman meteen al bij de benoeming dat hij onvoldoende ruggespraak met de Raad had gehouden. Uit de combinatie van de twee functies zou een conflict kunnen ontstaan. Herstel is nog tot 1 oktober hoofdofficier van justitie in Rotterdam. Mobilisatie centraal in Legermuseum Delft DELFT In het Legermuseum in Delft is van 10 oktober tot en met 9 april de tentoonstelling 'Ergens in Nederland' te zien. De expositie be licht de mobilisatie in 1939/1940. Er is een nagebouwd perron van waaruit dienstplichtigen naar hun bestemming werden vervoerd, een groot aantal uitrustingsstukken en fragmenten uit Polygoonjournaals over de mobilisatie, waaronder een video met het Nieuwjaarsjournaal uit 1940 en één met soldatenliedjes gezongen door Kobus Kuch. Het vele fotomateriaal geeft een indruk van de sfeer tijdens de mobilisatie; soldaten op wacht bij de stellingen, opgerichte versperringen en het amusementsleven. Bernlef krijgt Diepzeeprijs DEN HAAG J. Bernlef krijgt de Diepzeeprijs voor zijn roman 'Hersenschimmen' en daarmee een bedrag van vijf duizend gulden. De Diepzee prijs is een initiatief van het tijdschrift Diepzee, dat voorna melijk wordt verspreid onder leerlingen van de bovenbouw van het voortgezet onderwijs. Diepzee is met 18.000 abon- nee's het grootste literaire tijd schrift van Nederland. De ro man 'Hersenschimmen' is d(t jaar favoriet gebleken op de li teratuurlijsten van leerlingen uit de hogere klassen, zoals bleek uit een enquête van dit tijdschrift onder 1300 leerlin gen. De prijs wordt om de drie jaar uitgereikt; vorige keer was Harry Mulisch als eerste de gelukkige en werd zijn ro man 'De Aanslag' bekroond. Bernlef krijgt zijn prijs 25 ok tober in bijzijn van honderden scholieren op het Alberdingk Thijm College in Hilversum. AMSTERDAM De or ganisatie van het Holland Festival verwacht in 1993 vrij te zijn van alle schul den. De drie miljoen gul- die was geleend van r] het ministerie van wvc en de één miljoen gulden van de gemeente Amsterdam, moet dan volledig zijn te- Tugbetaald, zo heeft het kernbestuur van het festi val bekendgemaakt. Dat kernbestuur - dat bestaat uit A. Van der Zwan en P. van Tijn - heeft tevens bekend ge maakt zichzelf op te heffen. Er zijn inmiddels drie nieuwe be stuursleden gevonden die per 1 november hun werk begin nen. Het zijn de journalist J. Blokker, de directeur van het Centraal Museum in Utrecht, S. Ex, en F. de Ruiter, voor malig directeur van het Hol land Festival. Het ziet er naar uit dat het fes tival weer in de lift zit. Na een aantal moeilijke jaren en een verslechterende financiële po sitie - die zeven maanden gele den leidde tot het verzoek aan Van der Zwan en Van Tijn om orde op zaken te komen stel len - wordt er een nieuwe, ste vige impuls gegeven aan het geheel. Het programma is verbreed en bevat naast grote „klappers" ook volop ruimte voor, zoals Van der Zwan het uitdrukte, „avant garde-achtige manifes taties". Tevens wordt er ge mikt op een breder publiek en vindt er een geografische spreiding van de voorstellin gen plaats. Amsterdam blijft het centrum van het festival, maar er zullen ook activiteiten plaatsvinden in andere steden. Het bestuur hoopt dat het pak ket van maatregelen het Hol-v land Festival weer zal doen meetellen op internationaal ni veau. Volgens Van der Zwan heb ben de geldgevers hun ver trouwen in het festival terug gekregen. Overigens verzette hij zich tegen de in zijn ogen overtrokken aandacht die wordt geschonken aan de fi nanciële positie van het festi val. „In de kunstensector wordt altijd zo dramatisch ge daan over schulden", aldus Van der Zwan. „Alle grote be drijven hebben schulden en voelen zich daar prima bij. Het is een heel normaal verschijn sel. Er is niks verkeerd of ge heimzinnig aan het hebben van schulden, zolang je ze maar terugbetaalt". En dat, al dus Van der Zwan, wil het be stuur voor 1993 hebben be reikt. Om de financiële situatie ge zond te houden, heeft het be stuur zich voorgenomen om niet te zeer afhankelijk te worden van sponsors. Hun aandeel moet beperkt blijven tot ongeveer 15 procent van de inkomsten om de continuïteit te kunnen waarborgen. De komende tijd zal de organi satie zich terughoudend opstel len waar het gaat om experi menteren met toegangsprijzen. Het afgelopen jaar hebben be zoekers voor bepaalde voor stellingen forse bedragen moeten neertellen. „Gebleken is dat je daar voorzichtig mee moet zijn", concludeerde Van der Zwan, alhoewel hij derge lijke experimenten in de toe komst zeker niet uitsloot. Dansfestijn '89 AMSTERDAM Het Natio nale Dansfestijn '89, dat dit jaar op 14 en 15 oktober plaats vindt, staat in het teken van een zwembadproject van het Nederlandse Rode Kruis. Aan het evenement doen alle dans scholen mee die zijn aangeslo ten bij de Nederlandse Bond van Dansleraren (NBD). Tien duizenden „gesponsorde" leer lingen van deze scholen zullen twaalf uur „voor het goede doel" dansen. Iedere deelne mer ontvangt na afloop een oorkonde. Het ingezamelde geld is bestemd voor een aan gepast zwembad voor mensen die een handicap hebben of langdurig ziek zijn. Het komt te staan bij „De Valkenberg" in Rheden, vakantiehuis van het Nederlandse Rode Kruis. Uitdagend concert Leids Barok Ensemble Concert door het Leids Barok En semble met werk van Locatelli, Du rante, Handel, Scarlatti en Haydn. Muzikale leiding: Jan Verheugt. Ge hoord in het Groene Kerkje in Oegstgeest op 4 oktober. Na een succesvolle start vorig jaar presenteerde het één jaar jonge strijkersensemble zich gisteravond in een sympathiek en gratis optreden voor een talrijk en belangstellend pu bliek. Zoals de naam doet ver moeden, wordt het repertoire van dit gezelschap inderdaad gevormd door werken uit de barok. De laatbarok wel te verstaan. Dit is op zichzelf niet bijzon der. Wat wel de aandacht ver dient, is de manier waarop het gezelschap met deze muziek omspringt. Onder Jan Ver- heugts leiding heeft deze groep musici zich de afgelopen tijd in de specifiek barokke speelwij ze bekwaamd. Stok voering, vi brato, articulatie, fraseringen, aan alles is gesleuteld. Maar het mooiste is dat 'het werkt: de muziek herkrijgt zo zijn oorspronkelijke veerkracht en dramatische karakter, waar die anders maar al te vaak vlak en onuitstaanbaar saai klinkt. Dit positieve resultaat van een korte tijd oefenen op het barokke spel, de barokke klank, met gebruikmaking van moderne instrumenten, mag werkelijk opmerkelijk worden genoemd. De concerti grossi van Locatel li, Handel en Scarlatti horen thuis in de sfeer van de ele gante laatbarokke concerten waarin men aan het, al-hele maal in de tutti verweven, concertino nog slechts door een enkele versiering herin nerd wordt. Eerste helft acht tiende eeuw: dus niet zelden oppervlakkiger dan het werk van een Corelli. En bij tijd en wijle ronduit behaagziek. Toe gegeven, maar deze werken munten wel uit in harmoni sche rijkdom en en zijn qua vorm prachtig in evenwicht. Ideale muziek dus voor het LBE om het publiek en zich zelf een boeiende avond te be zorgen. De Leidse barokmuzi- kanten kunnen zoiets aan. Hun spel was geconcentreerd, maar toch ontspannen. Dyna mische verschillen werden flink aangezet en de verschil lende stemmen waren over het algemeen allemaal te vol gen. Onvermijdelijke onzui verheden bleven vrijwel steeds binnen de grenzen van het toelaatbare. Sommige lang zame delen klonken boven dien prachtig zangerig. Wel zouden in enkele delen ritmi sche verfijningen aangebracht kunnen worden en werd het tempo van het largo uit Fran cesco Durante's concerto (nr.4 in e) en van het concerto gros- so van Handel (opus 6, nr.2 in F) aan de hoge kant genomen. Enkele delen sprongen er uit door de overtuigende manier waarop ze werden gebracht: concerto grosso van Pietro Lo catelli (opus 1, nr. 12 in g) in zijn geheel, met name de sara- banda en de stralende gavotta, die gelukkig als toegift nog maals te genieten was. Opval lend gaaf waren eveneens het andante larghetto uit het con certo van Handel en het grave uit concerto grosso nr. 1 in f van Alessandro Scarlatti. De uitvoering van Haydns nottur- no (nr. 3 in D) riep terecht beelden van een roccoco lust hof op (adagio!). Wel zouden de tweede violen, in het verrukkelijke tweede menuet, voortaan iets luider moeten spelen: naar hun pia nissimo figuraties tegen de lig gende akkoorden van de eer ste violen moest nu groten deels geraden worden. Hope lijk kunnen deze oneffenhe den in een overigens prima concert bij het volgende optre den (van een uitgebreid en semble?) vermeden worden. Jan Verheugt, de muzikale motor van het LBE, liet tijdens de pauze los dat er plannen in die richting bestaan. Om Ra- meau te spelen heb je blazers nodig. En Jan Verheugt houdt van Rameau, dus wie weet. Maar alleereerst heeft hij zijn zinnen op een Haydn-symfo- nie gezet. Hopelijk mogen we die in februari tegemoet zien. TOM STRENGERS ENKHUIZEN Hans Meijer, marketing-mana ger te Enkhuizen, meldt zich de laatste dagen aan de telefoon niet meer met zijn naam, maar met 'Be langenvereniging Televi siekijkers'. „Het loopt storm. Sinds de op richting van devereniging kom ik aan mijn gewone werk niet meer toe. Alle telefoontjes wel honderd op een dag hebben te maken met ergernis over de omroep. Elke dag weer storten de mensen een enorme hoeveelheid gal uit. De mensen zijn het gedoe méér dan zat", zegt de man die vorige week zelf óók zo geïrri teerd was dat hij woensdag naar de notaris stapte om zijn 'club' officieel te laten registe ren. „We zijn nog geen week oud en hebben nu al ver over de honderd leden. Als het zo doorgaat, hebben we tegen het einde van de week een paar honderd leden. Op dit moment is het allemaal nogal onover zichtelijk, maar op wat langere termijn willen we komen tot een geordend landelijk net werk met provinciale afdelin gen. Want het wordt hoog tijd dat men rekening gaat houden met de wensen van de tv-kij- kers. De omroep is er voor de kijker. En niet andersom." Om de doelen van de vereni ging te bereiken claimen Meij er en de zijnen onder meer een plaats in het bestuur van de de NOS. De Enschede..er G.A. Begiene- man heeft zich inmiddels aan gemeld als lid van Meijers ver eniging. Hij is heel boos en wil niet alleen het radiostation Ca ble One terug op de kabel, maar wenst ook dat Véronique en TV 10 vrij spel krijgen in de Nederlandse ether. In het weekeinde heeft hij meer dan 300 handtekeningen verza meld en die vervolgens opge stuurd aan minister Brinkman (CDA, NCRV, EO). „Brink man wil ons terugbrengen naar de jaren zestig. Hij speelt de rol van moeder over de Ne derlandse samenleving. Brink man zal wel even bepalen wat wij wel en wat wij niet mogen zien. Dat kén toch niet! Daar om moeten de kijkers hun stem laten horen. Als niemand iets doet, gaat Brinkman den ken dat hij maar zijn gang kan blijven gaan. Men moet wak ker geschud worden." Begienemans ergernis zit zo diep, dat hij met de gedachte speelt om medestanders op te roepen het luister- en kijkgeld in termijnen te gaan betalen. „Laten ze bij de PTT maar een bult extra werk krijgen. Dan komen ze er tenminste achter dat er veel onvrede heerst". Touwbcran 5, tel. 071-410141. j' AMSTERDAM Het Ste- delijk Museum en het Van r Gogh Museum in Amster dam willen op korte ter- I mijn fors gaan uitbreiden. Een programma met eisen gaat binnen drie maanden richting gemeente. Dit I hebben de directies van beide musea gisteren be kend gemaakt. S Volgens W. Beeren, directeur van het Stedelijk kan het zo niet langer. „Nu worden de li- tentoonstellingsruimten voor het grootste gedeelte gebruikt als werkplaats. De zolders en de kelders zitten vol, we bar sten eruit. In de nieuw te bou wen extra tienduizend vier kante meter zouden wij ten toonstellingen kunnen onder brengen. In het oude gebouw, 14.000 vierkante meter groot, wordt dan de oude collectie tentoongesteld", aldus Beeren. Volgens Beeren hebben veel van „zijn" kunstwerken dage lijks te lijden van het transport dat zij moeten ondergaan naar de Centrale Markthallen waar een groot gedeelte van de col lectie (75 procent) wordt on dergebracht wegens ruimtege brek. In het nieuw te bouwen deel zou volgens Beeren daar om ook een depot moeten wor den opgenomen. De directeur verklaarde nog deze week vier architecten een brief te zullen sturen, waarin zij worden op geroepen een schets te maken. Volgens T. Boxma, adjunct-di recteur van het Van Gogh Museum is met de bouw van dit museum, zestien jaar gele den, rekening gehouden met 60.000 bezoekers per jaar. „Aangezien er dit jaar 700.000 bezoekers worden verwacht levert het gebouw voor ons Wim Beeren (met sigaar), di recteur van het Stedelijk Mu seum in Amster dam, legt uit waarom zijn mu seum uitgebreid moet worden. FOTO: ANP Het Rijksmuseum Van Gogh (nu ruim 8.000 vierkante me ter groot) wil uitbreiden met 4.000 vierkante meter in de richting van het Museumplein. Volgens de directie is er met het Van Gogh-jaar 1990 in het vooruitzicht een groot gebrek aan kantoor-, tentoonstellings- en facilitaite ruimte. Van de collectie bestaande uit 300 schilderijen en 900 tekeningen worden gemiddeld 115 werken tentoongesteld. De plannen van de musea pas sen volgens de directies prima binnen het plan-Weeber voor het Museumplein dat eerder werd gelanceerd. Dit plan werd gemaakt in opdracht van de Stichting Museumplein en voorziet in een forse uitbrei ding van de twee musea. Hoe de financiële invulling van het plan eruit komt te zien kon geen van beide directeuren meedelen. Volgens hen zijn de plannen zoals nu gepresen teerd slechts „kaderplannen". w w ri o ft s a i Q p 3 j e g.j i Wj ac J" UI c* erf E c 2 E -7 E co 55 .sa «s» IlllI1- t/ï K g 5 c 2 O 2 2 .1 c 2 *2 2 o 5 5 p_i o rs ei SzïII-SËEs 1 LU C C c (Tl O W 03 2 Z C g- O 5 faz 1i-U tu

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11