Socialistische staat heeft ns volk geluk gebracht" Mislukking couppoging teleurstelling voor VS itakingsverbod in strijd met de grondwet Le Carré UITENLAND £eidóe Qowuml WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 PAGINA 5 ejaarden dood oor salmonella JNTOISE In een zieken- lis vlakbij Parijs zijn sinds dag zeven bejaarde patiën- overleden aan de gevolgen salmonella-vergiftiging. 4>g zo'n 150 oudere patiënten !1n met dezelfde ziektever- l' ïijnselen onder extra toe- :ht geplaatst. De patiënten in ziekenhuis zijn gemiddeld 'n 86 jaar oud. Vergiftiging cet salmonella-bacteriën, die 5 paard gaat met zware diar- lle en braken, is vooral ge- arlijk voor bejaarden, zwan- e ren, kinderen tot vijf jaar en iensen die aan het herstellen an van een ziekte. Colombia mag drugsbazen uitleveren BOGOTA De Colombiaanse rege ring heeft van het hooggerechtshof in dat land het groene licht gekregen voor haar strijd tegen de drugsbaron nen. De rechters hebben ingestemd met elf van de twaalf decreten die pre sident Virgilio Barco afkondigde aan het begin van de oorlog tegen de drugsbaronnen. De decreten zijn niet strijdig met de grondwet. Het hof heeft onder meer bepaald dat de regering vermeende drugshandelaren mag uitleveren aan de Verenigde Staten, zo heeft de Co lombiaanse radio gemeld. De radiobe richten zijn van officiële zijde nog niet bevestigd. Verwacht wordt dat de uit spraak van het ho$ vrijdag bekendge maakt zal worden. Een presidentiële .woordvoerder zei verheugd te zijn over het nieuws. „Het is zeker een succes omdat bepaalde sectoren (van de samenleving) niet ge loofden dat het hof het uitleveringsde creet zou goedkeuren", zei woordvoer der Carlos Osorio. Gisteren is bisschop Jesus Emilio Jara- millo van de Colombiaanse grensplaats Arauca dood aangetroffen. Hij werd verschillende keren door het hoofd ge schoten. Volgens een legerbevelhebber zou de bisschop zijn vermoord door le den van het linkse Nationaal Bevrij dingsleger ELN, een verzetsgroep die opereert in de olierijke streek. Het is voor het eerst dat een kerkelijk leider van een dergelijke hoge rang ver moord wordt in Colombia. Jasov: VS hoeven niet bang te zijn WASHINGTON De Sovjetrussi- sche minister van defensie, Dmitri Jasov, heeft in een gesprek op het Witte Huis met president Bush het Amerikaanse volk verzekerd, dat het niet bang hoeft te zijn voor de Sovjet unie. Na het gesprek met Bush zei Jasov: „Ons volk en de Amerikanen waren kameraden tijdens de Tweede Wereldoorlog en we slaagden er toen in een grote overwinning te behalen. Ook nu hebben we geen enkele re den om een confrontatie met de Amerikanen aan te gaan". Jasov brengt, als eerste Russische minister van defensie, een bezoek aan de Ver enigde Staten. „Kwart Sovjetbevolking leeft in vuile gebieden" MOSKOU Meer dan een kwart van de Sovjetbevolking leeft in gebie den die zwaar zijn aangetast door in dustriële, chemische en nucleaire ver vuiling. Deze situatie zal waarschijnlijk ver slechteren, aldus de Sovjet-aardrijks kundige Boris Kochoerovi in een vraaggesprek met het persbureau Tass. De toestand is het ergst in Mol davië en de industriële gebieden van de Donbass en de Oeral, zo blijkt uit een ecologische kaart van het Russi sche Geografische Instituut. Sinds enige tijd geven Sovjet-functionaris sen schoorvoetend toe, dat het land voor een ecologische ramp staat. Hulp voor Antillen wegens stormschade WILLEMSTAD Met Neder landse ontwikkelingsgelden zullen de bewoners van de drie Bovenwindse eilanden van de Nederlandse Antillen worden geholpen de schade te boven te komen, die de orkaan Hugo een maand geleden aan richtte. Dat heeft minister De Koning van Antilliaanse en Arubaanse zaken in Willem stad bekendgemaakt. Ook zal Nederland begrotingshulp bie den aan de kleine eilanden van de Antillen. IONECKER HAALT UIT NAAR KOHL Jjstduitse vluchtelingen klimmen over de muren van de ambassade van de Bondsrepubliek, in een 'itste poging om naar het westen te kunnen vluchten. De toegangspoorten van de ambassade iren op dat moment al dicht. (Vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN DDR- leider Erich Honecker heeft bondskanselier Hel mut Kohl van West-Duits- land ervan beschuldigd het vluchtelingenpro bleem te gebruiken.om de DDR „op zijn kop te zet ten". In zijn eerste toespraak in het openbaar na lange afwezigheid wegens ziekte zei Honecker dat de Westduitse regering „op onbeschaamde wijze beloftes heeft gebroken". Hij doelde op de afspraak die volgens hem zou zijn gemaakt, dat de Bondsrepubliek na zondag niet langer vluchtelingen in haar ambassades zou toelaten. De partijleider en president van de DDR zei verder dat zijn land in veertig jaar heeft be wezen dat de socialistische staat „ons volk en dat van Eu ropa geluk" heeft gebracht. In een reactie op Honeckers aantijgingen zeiden Westduitse functionarissen dat het hun humanitaire plicht was Oost duitsers, die hun toevlucht tot de ambassade zoeken, binnen te laten. Aan de stroom vluch telingen lijkt derhalve nog geen einde te komen. Nadat de hekken van de ambassade in Praag gisteren werden geslo ten, klommen honderden mensen er overheen. Toen de Tsjechoslowaakse politie pro beerde ze met gebruik van wa penstokken tegen te houden, ontstond er paniek. „De politie slóeg als gekken op de mensen in", zei een ooggetuige. „Vluchtelingen die al op het ambassadeterrein stonden, probeerden de mensen over het hek te trekken. Enkelen bleven aan de scherpe spijlen hangen en liepen verwondin gen op, anderen vielen met hun hoofd op de grond", aldus een ooggetuige. Schaduw De exodus van DDR-burgers werpt een grote schaduw op de feestelijkheden van het veertigjarig bestaan van het land, die in de komende dagen worden gehouden. Volgens Honecker probeert West- Duitsland deze feestvreugde te verstoren door DDR-burgers met valse beloften naar het Westen te lokken. Ook was de Bondsrepubliek verantwoor delijk voor de groeiende oppo sitiebeweging in Oostduits- land, zo meldde het staatspers- bureau ADN. De voorzitter van de afdeling internationale betrekkingen van het centraal comité van de Sovjetunie, Valentin Falin, zei te verwachten dat de DDR binnenkort politieke hervor mingen zal doorvoeren. „Een dynamische gemeenschap moet voortdurend vernieu wingen ondergaan", aldus Fa lin. Hij voegde daar echter aan toe, dat dit behoort tot de bin nenlandse aangelegenheden van de DDR en dat de Sovjet unie zich er niet mee wil be- De Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker (links) in ge sprek met de Britse krantenmagnaat Robert Maxwell, onder meer uitgever van de Daily Mirror. De krant publiceerde vandaag een interview met Honecker. Maxwell bood de Oostduitse partij leider ook het eerste exemplaar van een boek over veertig jaar DDR aan. FOTO: AP In Warschau was gisteravond nog niets bekend over een uit reismogelijkheid voor de circa 264 DDR-burgers die zich sinds zondag in de Westduitse ambassade ophouden. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Genscher zei evenwel dat na Praag ook een oplossing voor Warschau in zicht is. Hij wilde daar echter niets meer over kwijt. Visum De Bondsrepubliek maakte zich vanmorgen intussen op voor de komst van de onge veer 11.000 vluchtelingen uit Praag. De opvang van op nieuw zo'n grote stroom DDR- burgers kan problemen geven. Beieren kan de vluchtelingen nauwelijks meer onderdak verlenen. De autoriteiten zoe ken naar uitwijkmogelijkhe den buiten Beieren. Sinds mei hebben zo'n 37.000 Oostduitsers via Hongarije en Tsjechoslowakije de wijk naar het Westen genomen. Wester se diplomaten vrezen dat het besluit van Oost-Berlijn een einde te maken aan de moge lijkheid naar Tsjechoslowakije te reizen zonder visum grote onrust zal veroorzaken. De grens tussen de DDR en Tsjechoslowakije blijft voorals nog dicht voor Oostduitse bur gers die geen paspoort of vi sum hebben. De DDR meldde dat zij na overleg met Tsjecho slowakije tot deze maatregel is overgegaan om een einde te maken aan deze vluchtroute. De DDR zei de visumplicht voor reizen naar Tsjechoslo wakije te hebben ingesteld omdat Bonn doorgaat met het toelaten van Oostduitse vluch telingen tot zijn ambassades in Praag en Warschau. Zolang de Bondsrepubliek „haar illegaal gedrag" niet wijzigt, blijft de visumplicht van kracht, aldus een verklaring van het Oost duitse persbureau ADN. ADN voegde eraan toe dat „men in Bonn de schade moet overwegen die de campagne tegen Oost-Duitsland al heeft aangericht". Het persbureau maakte geen gewag van het besluit van Oost-Berlijn alle vluchtelingen uit Praag te la ten gaan. In de verklaring wordt het betreurd dat het nu voor veel DDR-burgers moei lijker is geworden „hun wel verdiende vakantie" te genie ten in Tsjechoslowakije. )PPERSTE SOVJET: [OSKOU Het door irtijleider Gorbatsjov •orgestelde stakingsver- id is gisteren door de perste Sovjet afgewe- Volgens de parlemen- iërs is een dergelijk Wettelijk stakingsverbod strijd met de grondwet de Sovjetunie. algehele stakingsverbod door de Sovjet-regering in kader van een pakket eco- ische noodmaatregelen ge- gd en zou voor vijftien tanden gelden. Tijdens een Echtelijke zitting schrapte parlementaire commissie samenwerking met de eer ste vice-premier Lev Woronin echter het regeringsvoorstel. Tevens kregen de republieken Armenië en Azerbajdjan meer tijd om hun geschillen, die zijn uitgemond in een spoorweg blokkade van Armenië, bij te leggen. In de nieuwe resolutie over „noodmaatregelen om het functioneren van de spoorwe gen en de basissectoren van de economie te garanderen", wordt alleen nog verwezen naar artikel 11 van het wets ontwerp over het stakings recht, waarover de Opperste Sovjet nog moet stemmen. Krachtens dit artikel zijn werkonderbrekingen verbo den in vitale sectoren van de economie zoals het transport of de defensie-industrie. Staats- en partijleider Michail Gorbatsjov riep gisterochtend tijdens de zitting de afgevaar digden op het wetsvoorstel in de nieuwe vorm te aanvaar den. Vice-premier Lev Woro nin, die maandag het voorstel voor een stakingsverbod deed, noemde het schrappen van het totale verbod dinsdag „aange past aan de situatie". De Sov jet-minister van binnenlandse zaken, Vadim Bakatin, ver klaarde de ommekeer daaruit „dat het wetsvoorstel niet in overeenstemming was met de grondwet en dat er geen juri dische ervaring op dit gebied bestaat". In het nieuwe wetsvoorstel krijgen de Sovjet-republieken Azerbajdjan en Armenië tot 9 oktober de tijd hun geschillen te regelen. In het kader van het soevereiniteitsgeschil over de Armeense enclave Nagor- ny-Karabach, blokkeert Azer bajdjan sinds enige tijd al het spoorwegverkeer naar Arme nië, waardoor ook de slachtof fers van de aardbeving van vorig jaar van hulpgoederen verstoken blijven. Als beide zuidelijke republie ken niet tot een oplossing ko men dan zal Moskou een spe ciale commissie instellen' om de spoorwegen in de regio on der bestuur te plaatsen. De commissie kan een beroep doen op het leger om het spoorwegverkeer en de auto wegen te gaan beschermen. "ompromis in Israel over vredesplan Mubarak PRUZALEM De Israeli- minister voor religieuze i, i Zevulun Hammer, eft gisteren een compromis- orstel gedaan in een poging impasse binnen de Israeli- regering te doorbreken het Egyptische vredes- linister Hammer zei dat zijn ptionale Religieuze Partij orstelt alleen Palestijnen el te laten nemen aan de be sprekingen, die schriftelijk het terrorisme en het PLO-hand- vest, dat oproept tot de vernie tiging van de staat Israel, af wijzen. „Je gaat niet met iemand aan tafel zitten die je bestaansrecht verwerpt. Wij zeggen daarom wie met ons komt praten, moet met schone handen ko men", aldus Hammer. Hij zei dat zijn voorstel de kloof kan overbruggen tussen de rechtse Likud-partij van premier Sha mir, die gekant is tegen het Egyptische voorstel en de Ar beiderspartij van vice-premier Peres. Peres staat positief te genover het vredesplan van president Mubarak om in Cai ro directe besprekingen te voeren met Palestijnen, die de steun hebben van de PLO. Het plan zal morgen in het Israëli sche kabinet worden bespro ken. Poolse partij gaat hervormen WARSCHAU De leden van de Poolse communistische par tij zijn met grote meerderheid akkoord gegaan met plannen voor ingrijpende hervormin gen. Zo zal de naam (nu: Vere nigde Poolse Arbeiders Partij) worden veranderd. Verder worden het programma en de statuten aangepast. Met de hervormingen wil de partij trachten te voorkomen dat zij geheel verbrokkelt. E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT ia *1487 Wanneer Rob eindelijk met zijn kostbare lading terug- [e ert naar de hal, blijkt dat de vliegboot al naar het caisson is i' reden. Met een stortvloed van scheldwoorden wordt hij ont- [s ngen. Waar heeft hij nóu weer zo lang gezeten? 't Wachten is n i de laatste twee bommen en zo'n stomme matroos zou de hele mtel op het laatst nog even bederven. „En opschieten nou!" be- lI ©It de commandant van de vliegboot, „we moeten weg! Vlug de laatste bommen opbergen." Rob gebruikt zijn ogen goed. Dus de vliegboot wordt op dezelfde wijze naar buiten gebracht als de onderzeeboten. Natuurlijk een speciaal voor dit doel ge construeerde machine. O, en hoe gaan die bomluiken open? Rob staat er met zijn neus bovenop, wanneer de leden van de be manning van het vliegtuig nog snel even de bommen inspecte ren. Maar dan hoort hij zich weer nieuwe bevelen toesnauwen. Er heerste gistermiddag even een feestelijke stemming in Panama nadat het bericht was doorge drongen dat generaal Noriega zou zijn afgezet. De Panamezen juichten echter te vroeg. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) PANAMA-STAD Over het lot van de opstandige militairen in Panama is verder niets bekend. Zij stonden onder leiding van een groep jonge kader-of ficieren, onder aanvoering van majoor Moises Giraldi Verga, de commandant van het Urraca-bataljon dat met de bewaking van het legerhoofdkwartier is belast. Bij het begin van de couppo ging verklaarde hij met de ac tie een „verzoening" van alle Panamezen te willen bereiken. Hij stelde voor „zo spoedig mo gelijk" vrije en democratische verkiezingen uit te schrijven. Die zouden moeten worden gehouden onder toezicht van de OrgSnisatie van Ameri kaanse Staten (OAS). „Dit is een strikt militaire beweging. Wij hebben niets met de poli tiek te maken", aldus Giraldi Verga. Hoewel alle Amerikaanse woordvoerders, inclusief presi dent Bush, verklaarden dat de VS niets met de couppoging van doen hadden, vormt het mislukken ervan een grote te leurstelling voor Washington. Anderhalf jaar al proberen de VS de Panamese dictator uit het zadel te wippen. Maar de macht van Noriega is moeilijk te breken, zo moest de woord voerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, knarsetan dend toegeven. Naar in Washington verluidde, waren de Amerikanen tevoren op de hoogte van de plannen van de militairen. Kort na het begin van de coup vlogen Amerikaanse legerhelikopters boven Panama-Stad om de soms zeer hevige gevechten vanuit de lucht te volgen. Bo vendien waren de bases rond het Panama Kanaal in de hoogste staat van paraatheid gebracht die het Amerikaanse leger kent. Maar de VS heb ben geen ogenblik overwogen de opstandige militairen te hulp te schieten. Aangenomen mag worden dat de gebeurtenissen van gisteren de betrekkingen tussen Norie ga en de VS nog verder zullen verslechteren. Noriega is in de VS aange klaagd voor zijn aandeel in grootscheepse internationale drugstransacties. De generaal zegt dat de aantijgingen onder deel zijn van een poging van de VS om onder de Panama- kanaalverdrag uit te komen en de strategische verbinding tus sen de Atlantische en Stille oceaan na het einde van deze eeuw onder controle te hou den. In mei van dit jaar schoof No riega de wettig gekozen nieu we regering aan de kant. Sindsdien hebben de VS zich de vernederende aanwezig heid van de dictator moeten laten welgevallen. Pogingen om Noriega internationaal te isoleren en zijn positie onmo gelijk te maken door middel van economische sancties, hebben tot dusver niets opge leverd. Noriega kwam aan de macht nadat generaal Omar Torrijos in 1981 bij een vliegtuigonge luk om het leven kwam. door Jo Wijnen WASHINGTON De voormalige Engelse diplomaat David Corn well heeft enkele weken geleden een aantal medewerkers van de New York Times toegesproken over de lakse en afwachtende houding die het Westen, maar vooral Amerika, inneemt als het gaat om de vernieuwingen in de Sovjetunie. De woorden van Corn well zouden wellicht geen enkel rimpeltje hebben veroorzaakt in de vijver van de Amerikaanse zelfgenoegzaamheid, ware het niet dat de voormalige diplomaat een schrijver van wereldberoemde spionageromans is en zich als zodanig verschuilt achter het pseudoniem John le Carré. Le Carre verzette zich in zijn toespraak vooral tegen die Amerikanen, die vinden dat de vernieuwingen in de Sovjet-Unie slechts een dun vernisje vormen, dat Gorbatsjov met grote ijver en bekwaamheid over de duistere bedoelingen van de Sovjetunie heeft gestreken. Le Carré hekelde het vooral in de VS veel gehoorde standpunt dat de Russen, die het Westen veertig jaar lang de stuipen op het lijf hebben gejaagd, nu maar beter in hun eigen sop moeten gaarkoken. De schrijver is van oordeel dat als het Westen directe steun aan de Sovjetunie onthoudt, de kans groot is dat daar opnieuw de gevangenissen en strafkampen worden opengezet voor schrijvers, kunstenaars, musici, dissidenten, refuseniks en joden. Le Carré vreest ook dat als de experimenten van Gorbatsjov niet slagen, de bewapening opnieuw 'stalinistische proporties' zal aannemen en dat het Russische volk 'opnieuw wordt teruggedrongen achter een ijzeren muur van een al maar hoger oplopende militaire begroting en een steeds groter oorlogsrisico'. „Wat zijn onze dromen hier in het Westen?" vroeg Le Carré zich af. „Zullen we verdergaan met dromen over nog verfijnder manieren om elkaar uit te moorden, of geven we ons over aan een droom van samenwerking tussen de supermachten om aldus onze vijanden van morgen, inplaats van die van gisteren tegemoet te treden? Die vijanden zijn de drugs, het terrorisme, de armoede, de plaatselijke oorlogen en de vervuiling van onze lucht, zeeën, stranden, rivieren en bossen". Le Carré heeft met zijn toespraak de toch al in alle hevigheid woedende discussie over de vraag hoe en in hoeverre de VS de Sovjetunie tegemoet moeten treden, nieuwe impulsen gegeven. Aan de uiterst behoudende kant van die discussie hebben zich lieden als de onder minister voor buitenlandse zaken Lawrence Eagleburger opgesteld, die onlangs zei: „Hoe groot de risico's en de onzekerheden ook waren, de Koude Oorlog mag worden gekarakteriseerd als een periode met opmerkelijk stabiele en voorspelbare betrekkingen tussen de grootmachten". Geen wonder dan aan de andere kant van de discussie zich diegenen hebben opgesteld, die een groot gevaar zien in het feit dat Amerika zijn traditionele vijand verloren lijkt te hebben. Als gevolg waarvan het nu min of meer in een stuurloze situatie terecht is gekomen, waarin het opnieuw op zoek gaat naar de emoties en opvattingen die het veertig jaar lang gedwongen was te omhelzen. Want dat is de vraag waar het volgens Le Carré en vele andere om gaat Is een Amerika zonder zijn traditionele vijand niet zo stuurloos, dat het een gevaar voor zichzelf wordt? En valt de Amerikaanse buitenlandse politiek niet uiteen tot een hoeveelheid onoverzichtelijke ad hoc-beslissingen, nu die niet langer kan worden geformuleerd op basis van Eagleburgers „opmerkelijk stabiele en voorspelbare relaties"? Bovendien wordt Amerika, nu het zich niet langer op een vijand kan fixeren, in toenemende mate gedwongen de blik op zichzelf te richten. Dat heeft de discussie over talloze nationale gebreken weliswaar sterk verhevigd, maar heeft ook forse klappen toegebracht aan het traditonele Amerikaanse idealisme. Het heeft ook ruim baan gegeven voor een bijna brutale en door niets gehinderde hebzucht die in de gehele samenleving zichtbaar is, behalve dan in het groeiend deel van de samenleving, dat door die hebzucht dreigt te worden verpletterd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5