Met traumacentra zijn veel levens te redden EG-richtlijn opent weg naar commerciële tv CcidócSoivumt Nieuwe behandelings methode hersentumor Turkse mag in Nederland blijven 20 Nederlanders mogen na loting naar VS emigreren Adverteerders dreigen met schadeclaims ONGEVALSCHIRURG PIETER VIERHOUT IN ENSCHEDE: Bij Cable One dreigt ontslag voor 25 mensen Toekomstige milieukosten nu al heffen via premies „Ook meelopers vluchten de DDR uit" BINNENLAND WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 PAGINA AMSTERDAM Het Amsterdamse VU-ziekenhuis start in januari een nieuwe behandelingsmethode voor mensen met een hersentumor. Het gaat om een bestralingstechniek die vergelijkbaar is met de Ame rikaanse gamma-bestraling waarmee twee weken ge leden een 9-jarig meisje uit Dordrecht werd behan deld. In Tros Aktua zei neuroloog J.G. Wolters van het VU-ziekenhuis gisteravond dat de Nederlandse methode net zo nauwkeurig is als de Amerikaanse. Bij de Amerikaanse techniek wordt de tumor tot op de millimeter nauwkeurig verwijderd. Zo'n ingreep kan op dit moment nog maar op drie plaatsen in de wereld worden uitgevoerd: in Virginia (VS), Stock holm en Buenos Aires. De benodigde apparatuur kost bijna 7 miljoen gulden. Wolters verwacht in, de ko mende drie jaar zo'n veertig patiënten volgens de nieuwe wijze te kunnen behandelen. DEN HAAG Een met uitzetting bedreigde Turkse vrouw uit Breda mag van staatssecretaris Korte-van Hemel van justitie in Nederland blij ven. Zij heeft dit gisteren geantwoord op vragen van het PvdA-Tweede- Kamerlid Haas-Berger. Volgens Kor te zijn er klemmende humanitaire re denen om de vrouw niet naar Turkije uit te wijzen. De Turkse kwam als zesjarige, in het kader van de gezins hereniging, naar Nederland. Zij werd tegen haar wil uitgehuwelijkt en ge dwongen naar Turkije te gaan. Nadat haar huwelijk mislukte, slaagde zij erin naar Nederland terug te keren. Hier woont ook haar gehele familie. DEN HAAG Twintig Nederlanders mogen de komende twee jaar dank zij loting naar de Verenigde Staten emigreren. Naar schatting 3500 Nederlanders hadden zich als kandidaat aangemeld, maar een verloting in Washington van 20.000 extra emigratie-visa leverde maar twintig uitverkoren Nederlanders op. Voordat de twintig defi nitief kunnen verhuizen naar Amerika, worden zij onderzocht op hun justitieel verleden en hun medische toestand. Het hebben van een strafblad kan emigratie verhinderen, waardoor volgens een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken eventueel in tweede instantie nog enkele andere Nederlanders in aanmerking zouden kunnen komen voor de permanente oversteek. Een elektro nische tombola behoort tot de normale gang van zaken bij emigratie naar de VS, die wat dat betreft een terughoudend beleid voeren. Jaarlijks komen er honderdduizenden aanvragen binnen uit de hele wereld. Vorig jaar zijn 349 Nederlanders naar de VS geëmigreerd met medewerking van het ministerie van sociale zaken. Een zelfde aantal wist de formaliteiten voor een visum zelf te regelen. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De re gering kan forse schade claims van het bedijfsle- ven tegemoet zien als de commerciële zenders TV 10 en Veronique (als nog) van de kabel ge weerd worden. Dat hebben de Bond van Ad verteerders (BVA) en de Ne derlandse Vereniging van Er kende Reclame Adviesbureaus (VEA) gisteren aan premier Lubbers en de ministers De Korte en Brinkman in een brief laten weten. Veronique en TV10 moeten in elk geval worden toegelaten voor de periode die nodig is om „een werkelijk mediabe leid" te creëren, aldus BVA en VEA. Indien de overheid de twee zenders blijft weren en er niet in slaagt een stabiele regelgeving te ontwikkelen zullen de adverteerders voort gaan „met Europees rechterlij ke toetsing" van de mediawet geving. Volgens hen is de huidige me diawet strijdig met de grond wet, het Europees Verdraij voor de Rechten van de Mei en het EEG-verdrag. Als h^J Europese Hof van Justitie net zo over denkt, zou dat eft toe kunnen leiden dat bedrijfsleven de staat aansprij kelijk stelt voor geleden schj de. De adverteerders wijzen op dat alle ons omringend landen commerciële televisfe, hebben. In Groot-Brittannije en Frankrijk bijvoorbeeld 1 steedt het bedrijfsleven ee[ twee keer zo groot percentagj, van het reclamebudget commercials op radio of televf Dertien ziekenhuizen in ons land moeten ingericht wor den als traumacentrum voor ernstig gewonde verkeers slachtoffers, schrijft de Raad voor de Verkeersveiligheid in een advies aan staatssecre taris Dees. Ongevalschirurg Pieter Vierhout uit Enschede begrijpt niet waarom ze er nog steeds niet zijn. Ze zou den honderd tot tweehon derd mensenlevens redden, gelooft hij. DEN HAAG Je kunt 'beter' in de Bondsrepu bliek een verkeersonge luk krijgen dan in Neder land, zegt chirurg-tieiuma- toloog Pieter Vierhout in het Enschedese ziekenhuis Ziekenzorg met iets van galgehumor. „De overle vingskans is daar een stuk groter. Het Duitse hulp verleningssysteem zit be ter in elkaar dan het Ne derlandse. Neem de Un- fall-klinieken langs de Autobahn. Ze bestrijken cirkels met een doorsnee van vijftig kilometer. Ge beurt daar een groot on geval dan rukt een com pleet medisch team per helikopter uit om ter plekke eerste hulp te ver lenen. En dat redt men senlevens. In ons land lo pen we ver achter. Niets ten nadele van het ambu lancepersoneel, maar ze zijn voor bepaalde levens reddende handelingen ge woon niet opgeleid." Vierhout praat uit ervaring. Onlangs nog stierf een vrouw onder zijn machteloze handen en verbijsterde blik. „Frontale botsing op het platteland hier in de buurt. Een echtpaar zit klem in de auto. Paniek, alom paniek, je weet hoe dat gaat. Een ambulance wordt gewaar schuwd, later ook de brand weer. Ze zijn een uur bezig ge weest met zagen. De man in de auto mankeert weinig, de vrouw bloedt hevig. Hij pro beert haar geruststellend aan de praat te houden, maar ze raakt buiten kennis. Als ze uit eindelijk bij ons in het zieken huis komt is ze verbloed. Die vrouw was te redden geweest als ons traumateam direct was gewaarschuwd en uitgerukt. Meestal wojdt bij een verkeersongeluk medische hulp verleend met behulp van een ambulance. Als de plannen van de Raad voor de Verkeersveiligheid doorgaan, rukken straks complete medische teams per helikopter uit. Maar het systeem voorziet daar niet in". Hoe het wel moet heeft Vier hout meegemaakt met de Un- falldienst in het Duitse Rhei- ne. „Hun cirkel beslaat ook een stukje Nederland. Voor het westelijk deel van hun ge bied is ons ziekenhuis opvang centrum. De deal is dat zij ook bij grote ongevallen in Neder land worden ingezet. Daar hebben we al meermalen van geprofiteerd. Binnen enkele minuten zitten ze in de lucht. Zo hoort het toch ook in een tijd dat medisch alles kan: harttransplantaties, longtrans plantaties, reageerbuisbaby's, noem maar op. Dan laat je toch geen mensen dood bloe den", zegt Vierhout. Hij windt zich er duidelijk over op. „Za gen en bloeden, verschrikke lijk, dat kan toch helemaal niet? Ik weet niet of het nog zo is, maar tot voor kort was het in verschillende plaatsen in Nederland nog zo dat eerst de huisarts gewaarschuwd moest worden om te zeggen naar welk ziekenhuis de ambulance mocht. En dat was soms nog het verkeerde ook. Gevolg: uren tijdverlies voordat de juiste hulp verleend wordt, die dan vaak te laat komt. Op die manier gaan in Nederland vol gens een voorzichtige schat ting tussen de honderd en tweehonderd mensenlevens verloren. Er vallen nu onno dig doden". Geen geheim Vierhout maakt er geen ge heim van met smart te wach ten op de inrichting van der tien ziekenhuizen in ons land als traumacentrum. Dat bete kent een 24-uursbezetting met volledig uitgeruste ongeval teams, bestaande uit een chi rurg, een anesthesist, een neu roloog, een radioloog en twee verpleegkundigen. „Als Ne derlandse Vereniging van Traumatologie pleiten we al jaren voor die centra. Ik ben erg blij met de ondersteuning van de Raad voor de Ver keersveiligheid. Weer een duwtje in de goeie richting." Zwaaiend met een dikke sta pel foto's van verongelukte voertuigen („van elk ongeval krijgen we een polaroidplaatje om een indruk te krijgen") en alsof hij de staatssecretaris moet overtuigen: „Waar komt het bij de hulpverlening bij ongevallen op aan? Op tijd winst en specialistische kennis. Het eerste uur na het ongeval is het belangrijkste. Zo'n slachtoffer heeft vaak meerde re letsels en groot bloedverlies. Hoe langer je wacht hoe groter de kans op complicaties. Hoe sneller je die mensen weer op de goeie bloeddruk hebt, hoe kleiner de kans dat vitale or ganen als nieren en hersenen beschadigd worden. Dus moet je al op de plaats van het onge luk met de behandeling begin nen. En de opvang van die mensen vereist een bepaalde routine, die je alleen maar krijgt in een ziekenhuis dat erop ingesteld is. Dus in een ziekenhuis dat groot genoeg is en waar de frequentie aan on gevallen hoog genoeg is". Zoals bij u in Enschede? „Wij hebben hier een crash team, waar mijn collega Sta- pert en ik als chirurg-trauma- toloog ook deel van uitmaken. Bij een groot ongeval worden we door de portier opgeroe pen. Iedereen is er binnen tien minuten. Zonder terug te bel len kom je bij elkaar. Zeker vier keer per week gemiddeld. We komen nogal 's voor niks. Het is een enorme belasting voor zo'n club. Vergeet niet dat ook de polikliniek-bezet ting er volledig op ingespeeld is. We doen het er nu gewoon bij. En het vervelende is dat zo'n ongeluk altijd op het ver keerde moment komt. En je staat dan wel uren achter el kaar te opereren. Gisteren bij voorbeeld kregen we drie slachtoffers binnen, zogenaam de multitraumatisé's. Daar viel veel aan op te lappen. Om vier uur 's morgens gingen de neu- rochirurg en de kaakchirurg ermee aan de gang, om acht uur begonnen wij met de bot breuken. Om half één ging de laatste patiënt van de OK af". Vierhout kijkt voldaan. „Een groot ongeval is nooit leuk, maar het is natuurlijk fantas tisch als het allemaal lukt en zo'n patiënt komt na een paar maanden weer op eigen kracht het ziekenhuis binnen voor controle. Maar u zult begrijpen dat alleen grote ziekenhuizen zich zo'n team kunnen permit teren, zo goed en zo kwaad als het gaat. De inrichting van dertien ziekenhuizen tot echte traumacentra is natuurlijk veel beter. Neem m'n eigen stiel, ongevalschirurgie is toch een vak apart". Welke dertien ziekenhuizen komen daarvoor in aanmer king? „Naar onze opvatting zijn dat de academische en grotere zie kenhuizen in Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Ensche de, Utrecht, Amsterdam, Lei den, Den Haag, Rotterdam, Nijmegen, Tilburg en Maas tricht". En daar horen ook helikopters bij? „Ja, dat vind ik logisch in ter men van snelheid en adekwa- te hulp. Zo'n ding hoeft niet de hele dag in een loods te staan. Doen ze in Duitsland ook niet. In Rheine werken ze met helikopters van de lucht machtbasis. Uitstekende oefe ning voor die jongens. Dat kan hier in Twente natuurlijk ook". En hebt u de staatssecretaris ook verteld wat het allemaal kost? Vierhout lacht begrijpend. „Ik kan het u moeilijk voorreke nen, maar het levert de sa menleving meer op dan het nu kost, daar ben ik van over tuigd. Miljoenen meer. Als je een ongevalsslachoffer sneller dan nu de juiste hulp kunt ge ven vallen er niet alleen veel minder doden, maar hou je ook veel minder invaliden over. En het gaat voor het overgrote deel om jonge men sen". HOMME KROL Hermans (links. VVD) en Kosto (PvdA)de situatie in medialand. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is groot dat Cable One 25 werk nemers zal ontslaan, nu de ka belnetten de doorgifte van dit commerciële radiostation heb ben beëindigd. Volgens een woordvoerder wordt de defini tieve beslissing over de ontsla gen vandaag genomen. Cable One zal waarschijnlijk op een lager pitje doordraaien. Daarvoor zijn nog maar circa vijf van de huidige dertig werknemers nodig. Het com merciële station TV-10 ont sloeg enkele dagen geleden vijftig mensen, toen duidelijk werd dat het voorlopig niet op de kabel zou komen. Cable One werd het eerste slachtoffer, toen de juridische strijd begon rond de komst van de commerciële zenders in ons land. De Raad van State oordeelde dat het radiostation niet werkelijk buitenlands is en alleen maar doet alsof, om de Nederlandse mediawet te ontlopen. Als gevolg van deze uitspraak mag Cable One sinds afgelopen zondag niet meer worden verspreid via de ka bel. Het station heeft al een aantal rechtszaken tegen dit verbod verloren. De directie verklaarde onlangs te bezien wat de mogelijkheden zijn om door middel van juridische aanpassingen later alsnog toegang te krijgen tot de ka belnetten. ADVIES TIENJARIG CENTRUM VOOR ENERGIEBESPARING: DELFT Kosten die in de toekomst gemaakt zul len moeten worden voor milieuherstel, zouden nu al door een milieu-spaar- premie als collectieve last geheven moeten worden. Schade aan het milieu zou zoveel mogelijk in econo mische termen vertaald moeten worden. Invoering van het Duurzaam Natio naal Product, in plaats van het Bruto Nationaal Product, zou dan inzicht kunnen geven in onze werkelijke welvaart. giebesparing en Schone Tech nologie (CE) op het Nationaal Milieu Beleidsplan (NMP). Tij dens een open dag, gisteren, ter gelegenheid van het tienja rig bestaan van deze onder zoeksorganisatie bood een me dewerker een uitgewerkte re actie op het NMP aan twee ambtenaren van het ministerie van VROM. Volgens ir. T. Potma van het CE zou een milieuspaarpremie niet alleen geld opleveren voor herstel van milieuschade, ook zou er een stimulans van uitgaan tot milieubesparende activiteiten. Potma verklaarde zich gisteren „redelijk blij" met het NMP. „Maar we mis sen nog te veel financiële randvoorwaarden in het plan. De politiek steekt nu nog steeds zijn kop in het zand. We blijven te weinig betalen voor echte oplossingen van milieu problemen. Prijsverhogingen zijn daarom het enige alterna tief", aldus Potma Volgens hem durft de politiek geen impopulaire maatregelen te nemen, uit angst voor stem menverlies. Zijn voorstel tot een milieuspaarpremie moet de noodzaak van dergelijke maatregelen aantonen. „Zelfs wanneer we nu alle schone en goedkope vormen van energie als zon en wind zouden benut ten, kom ik uit op een energie prijs die eigenlijk twee maal zo hoog als de huidige zou moeten zijn om milieumaatre gelen te financieren". De voorstellen van het cen trum dragen volgens de orga nisatie bij tot dezelfde doelstel- ling als die van het NMP: een „duurzame ontwikkeling". Dat is een ontwikkeling die voor ziet in behoeften van huidige generaties zonder daarmee toekomstige generaties de mo gelijkheden daartoe te ontne men. Volgens ir. Potma is een brede aanpak en een juiste verdeling van de gevolgen van milieubeleid over verschillen de maatschappelijke sectoren belangrijk. „Een direct onder de ministerraad opererende nationale milieu-adviesraad is dan ook noodzakelijk. Natuur lijk zou die moeten worden voorgezeten door de minister president. Want ook het NMP is door persoonlijk ingrijpen van de premier tot stand geko men. Had hij dat niet gedaan, dan lag het NMP nu nog niet op tafel", aldus Potma. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA t/ele van de hoge bergen in de Himalaja zijn joden (en ervan, Khang- r/, war "piekbetekentis een slechte god Zittijd jaloers op de hoogte en schoonheid van Sagarmatha Ijdens hevige stormen spuwt hy naar Sagarmatha l/it zijn speeksel ijjn ook drie zonen ge boren. 2ij zijn af gunstig op Phohhan en haten hen. Ie uitten steeds met strijden Jj hen uit naar de rest van de wereld en moeten zij eenmaal per jaar verslag uitbrengenOd moet, anders verliezen zij hun krachten Ik snap helOe zonen van k beletten hen bu hun moeder te komen (n wat als zj in hun kwaad opzet slagen (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions Oud-sergeant krijgt kwart miljoen smartelgeld DEN HAAG De Nederland se staat zal de Amerikaanse oud-sergeant Jack Green een kwart miljoen gulden aan smartegeld uitkeren. Dat is de kern van een overeenkomst die gisteren is gesloten tussen de advocaat van Green en de lan- dadvocaat. Beide juristen heb ben hiermee een kort geding voorkomen waarin Green schadevergoeding van de staat wilde eisen. Green was gele gerd op de Amerikaanse vlieg basis Soesterberg. Twee jaar ge leden kwam hij in moeilijkhe den, toen Nederlandse mare chaussees de Amerikaanse le gerleiding vertelden dat Green een homoseksuele relatie had. In het Amerikaanse leger is homoseksualiteit nog steeds verboden. De rol van de mare chaussees is van alle kanten fel bekritiseerd. Het ministerie van defensie zegt echter dat de staat met het uitkeren van de 250.000 gulden geen schuldbe kentenis aflegt. Reuzepaling De emmer en zelfs het kinderbadje waren te klein voor deze reu zepaling (1 meter lang) die sportvisser Ab van Hees gisteren in een poldersloot in Zaltbommel aan de haak sloeg. foto- anp BRINKMAN: BRUSSEL BEVESTIGT HET NEDERLANDSE BELEID LUXEMBURG De Ne derlandse regering moet de Mediawet binnen twee jaar wijzigen om de komst van commerciële televisie op legale wijze mogelijk te maken. Wat er op korte termijn gebeurt met Vero nique en TV 10 is een zaak voor de Europese rechter, aldus minister Van den Broek van buitenlandse zaken gisteren in Luxem burg. Daar werd door de EG-landen met een on verwacht grote meerder heid goedkeuring gegeven aan de richtlijn „televisie zonder grenzen", die een eind moet maken aan de versnippering van het Eu ropese medialandschap. Minister Brinkman liet in een reactie weten dat Brussel juist heeft bevestigd dat „het Ne derlands beleid een juist beleid is". „Dat staat nog even los van de vraag of je met de hui dige wetgeving de jaren ne gentig in kunt gaan aldus Brinkman. „Per saldo kun je echter wel stellen dat de Euro pese uitspraak een extra han dicap betekent voor Veroni que". Ook minister Van den Broek is tevreden met de nieuwe richtlijn omdat er een nationa le bevoegdheid blijft bestaan voor de inrichting van het ei gen omroepbestel. „Voor uit holling van de nationale wet via allerlei kunst-constructies zoals U-bochten is geen moge lijkheid meer", aldus de minis ter. Ontwijken In de nieuwe richtlijn staat dat tv-zenders zich niet uitsluitend in het buitenland mogen vest gen om de binnenlandse (N( derlandse) regels te ontwijke: De Europese Commissie zal e over waken dat eerder de uit spraken van het Europese Ha van Justitie over het omzeile van nationale regels worde gerespecteerd. Maar EG-commissaris Jea Dondelinger (tv-zaken) wild gisteren niet zeggen of d Commissie zich tot het Eurc pese Hof zal wenden als d Nederlandse regering iets oi derneemt tegen de uitzendii gen van TV10 of Veroniqu „Wij nemen pas een standpun in op basis van een concree dossier", aldus de Luxembur ger, die ook rekening heeft t houden met een land als Lu xemburg, dat van zijn kant ii de notulen van de raad liet op nemen dat de Commissie-ver klaring de vrijheid van he dienstenverkeer in de EG nie mag aantasten. De richtlijn bevat ook, on concurrentievervalsing tegei te gaan, gemeenschappelijk regels voor zaken als reclam - maximaal een kwartier pe uur, niet voor tabak en alleei onder strikte voorwaarde! voor alcohol - en beschermin van minderjarigen tegen sek en geweld in de vroege avond uren. Een omstreden bepalin dat ten minste de helft van d programma's van Europes makelij moet zijn, werd eerde dit jaar onder druk van West Duitsland al verzwakt. Er i alleen nog sprake van eei streven naar zoveel mogelij] Europese produkties. Alleen Denemarken en Belgi stemden uiteindelijk tegen d richtlijn. De Denen vinden da de EG eigenlijk niets met tel© visie heeft te maken. Belgij heeft het gevoel dat produkj ties van eigen bodem onvol doende door de richtlijn wor den beschermd. GEZIN MÜLLER BLIJ MET WERK IN DEN HAAG DEN HAAG „Neder land heeft een goede naam. Het is evenals Westduitsland een vrij land. Het heeft goede so ciale voorzieningen, open grenzen en veel mogelijk heden om je te ontwikke len. Wij gaan hier een nieuw bestaan opbouwen. Ik ben vol vertrouwen". De verklaring is opgetekend uit de mond van de voormali ge Oostduitser Peter Muller (38). Het gezin Muller heeft het voorlopig voor elkaar. In een opvangkamp voor DDR- vluchtelingen bij het West- duitse Frankfurt kregen vader en zoon Muller enkele weken geleden door het Haagse be drijf De Top Timmerwerken behalve een timmermansbaan, ook nog een woning, scholing en een renteloze lening aange boden. De Top (800 personeels leden) telt 75 vacatures voor vakbekwame timmerlieden. Zodoende. Maandagavond arriveerde het gezin vader (38), moeder (37), zoon Sven (18) en dochter Sandra (6) in de Hofstad, met niets dan een paar koffers kleding. Gisteren werden in het bijzijn van de media de ar beidscontracten met vader Pe ter en zoon Sven getekend. Frau Müller kreeg de sleutel van een pas gerenoveerde wo ning overhandigd en dochter tje Sandra werd evenals de an deren met kadootjes overla den. Het Haagse timmerbedrijf pakt de zaak ruimhartig aan. De kosten van de degelijk opgezette wervingscampag ne komen tot dusver op 50.000 gulden, welk bedrag afkomstig is uit het reclame-budget van anderhalf miljoen. Na de werving ter plekke in het opvangkamp bij Frankfurt heeft het bedrijf contact met nog 35 andere werkwillige vaklieden uit de DDR. „Bin nen 14 dagen verwacht ik vier vrijgezellen in Den Haag", vertelt De Top-directeur M. Roozenburg monter. Heilstaat Na ruim vijf jaar soebatten kreeg de familie Müller van de Oostduitse autoriteiten uit eindelijk toestemming de DDR te verlaten. Dat gebeurde in de vroege morgen van 13 sep tember 1989. Enkele dagen la ter kwam de enorme, „illega le" vluchtelingenstroom uit de socialistische heilstaat op gang. Toch is Peter Muller niet ja loers. „Ik heb voor alle men sen begrip", verklaart hij grootmoedig. „Maar wij heb ben nu eenmaal de officiële weg bewandeld, de Staat lang durig laten merken dat we ge woon niets meer van ze nodig hadden. Overigens zitten tus sen die tienduizenden vluchte lingen die nu ontsnappen veel voormalige meelopers, partijle den. Leraren bij voorbeeld, die onze kinderen wilden opvoe den tot gehoorzame DDR-bur- gers. Veel van die meelopers droomden intussen wel van het Westen. Heel stilletjei want hardop spreken durfdei ze niet. Er is een gebrek aai goede arbeidskrachten in d DDR. Het systeem gaat kapü Velen proberen het zinkend schip te verlaten". Het gezin Müller is afkomstj uit Reichenbauch in het zuid oosten van de DDR. Daar i Peter tot timmerman opgeleij „Ik heb het tien jaar gedaai maar dan zonder veel appars tuur, het was nog het oudei wetse ambacht met de hand] vertelt hij nu lachend. Hij vei diende 750 gulden per maanc maar krijgt nu een Wester^ opslag: De Top zal hem 500 tc 600 per week betalen. Zooj Sven wordt leerling-timmei man en krijgt een opleiding. Voor de taalproblemen is Mül Ier niet bang. „Bijna alle Hol landers spreken Duits, maa wij moeten ons erin bijten N« derlands te leren spreken' Overigens zal het Haags bouwbedrijf de Müllers aar vankelijk intensief begeleider GERRIT BA!

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4