Dierendag duurt een jaar te kort Dierendag met een gulle lach! Isoleren in psychiatrie komt veelvuldig voor KLM - bemanning voorkomt kaping Openheid Russische politie verbaast onderzoekers BINNENLAND Qeid&a Qowia/nt WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 PAGINA 3 Uitbreiding vakkenpakket kost 100 miljoen extra DEN HAAG De verbreding van de vakkenpak ketten bij mavo, havo en vwo is op korte termijn onhaalbaar als er niet meer geld beschikbaar komt voor de uitbreiding van het aantal lesuren. De werkgroep die staatssecretaris Ginjaar-Maas (on derwijs) in juni instelde om het plan te onderzoe ken, berekende dat bij gelijkblijvende exameneisen het aantal lesuren met ruim vier procent moet worden uitgebreid. Daarvoor zou een bedrag van 100 miljoen gulden nodig zijn. Het plan van Gin jaar-Maas behelst onder meer de uitbreiding van het vakkenpakket in het algemeen voortgezet on derwijs en het vwo met één vak en het verplicht stellen van een van de wiskundevakken (a of b) en een tweede moderne vreemde taal. De staatssecre taris wil nog geen definitief standpunt over het rapport innemen, omdat het kabinet een demissio naire status heeft. UTRECHT Het isoleren van bewoners in de psychiatrie is een „bedrijfsmatig kenmerk" in het gros van de inrichtingen in Nederland. De Cliëntenbond in de Geestelijke Gezondheidszorg concludeert dat uit een onderzoek onder 28 afdélingen van psy chiatrische klinieken in Noord-Holland. Daaruit blijkt dat de ge registreerde geïsoleerde patiënten jaarlijks gemiddeld 172 uur in de isoleercel doorbrengen. In tegenstelling tot de verwachting stijgt het aantal isolatie-gevallen naarmate de personeelssterkte toeneemt. Ook het totaal aantal uren isolatie wordt dan groter. Van invloed is verder de grootte van de afdeling of de instelling en de verhouding tussen gediplomeerd en ongediplomeerd per soneel. Afschaffing van de door de Cliëntenbond fel bestreden isolatie-maatregelen in instellingen zien de onderzoekers voor alsnog als onhaalbaar. Wel is de omvang aanzienlijk terug te dringen, aldus R. Kikkert van de bond. Kleinschaligere instel lingen en minder mensen per afdeling zijn mogelijke gen. Staking ANP gaat vrijwel zeker door DEN HAAG De directie van het Alge meen Nederlands Persbureau (ANP) ver wacht dat er, zoals aangekondigd, morgen en vrijdag wordt gestaakt door de journalisten van het persbureau. De directie stuurde gis teren nog een brief aan de journalistenbond NVJ waarin zij haar standpunten over een nieuwe cao herhaalt. „We bieden geen nieuw pakket aan", aldus Van Ditshuizen. „We heb ben ons standpunt herhaald en toegelicht in de hoop dat er verder onderhandeld kan worden". Breekpunt tussen de partijen is een- looneis van de NVJ van 3,5 procent versus een bod van het ANP van twee procent. De NVJ houdt verder ook vast een eenjarige cao in plaats van een tweejarige. Het ANP levert nieuws aan kranten, radio en tv. DODE DOOR BRAND IN DEN HAAG DEN HAAG Een nog onbekende vrouw is in de afgelopen nacht omgekomen door een brand in Den Haag. Het naar schatting 55-jarige slachtoffer bevond zich in een leegstaand pen sion. Het pand was van gas en licht afgesloten en de vrouw behielp zich met onder meer waxinelichtjes. De brandweer vermoedt dat de brand is ontstaan door het omvallen van één van die lichtjes. Al 20.000 floppy's tegen computervirus verkocht DEN HAAG Het Platform Computer Criminaliteit (PCC) heeft al ruim 20.000 floppy's verkocht, waarmee de gevreesde computer virussen Datacrime 1 en 2 opgespoord en vernietigd kunnen wor den. Volgens woordvoerder De Groot van het platform, dat de floppy's per post aanbiedt, bestaat er vanuit het gehele land be langstelling voor het anti-computervirusmiddel Anticrime. Ook mensen uit België, de Antillen en Suriname hebben bij het plat form floppy's besteld. De Groot meent dat met het beschikbaar stellen van de floppy's een stukje bewustbewording bij bezitters van computers wordt gekweekt. Zij worden nu gestimuleerd hun computers beter te beveiligen. Ook draagt volgens hem de actie bij tot voorkoming van misdrijven. De actie van het PCC duurt nog tot 11 oktober. De Datacrimes 1 en 2 worden zonder bestrijding op respectievelijk 12 en 13 oktober actief. De virussen zijn erg gevaar lijk omdat ze opgeslagen gegevens ontoegankelijk kunnen maken. Behalve het PCC hebben ook de politiekorpsen van Den Haag en Tilburg floppy's tegen computervirussen te koop aangeboden. Ook in deze plaatsen bestaat een grote vraag naar het anti-computervi rusmiddel. DEN HAAG Een dier heeft in zijn omgeving be paalde dingen nodig om te kunnen functioneren als dier, om te kunnen leven naar zijn aard. Anders wordt het dier ziek of gaat zich afwijkend gedragen. Dat is één van de belang rijkste thema's uit de info- folder van het ministerie 1 van landbouw en visserij {'Welzijn van dieren'. Omgekeerd heeft de mens 4 oktober Dierendag, vandaag dus, nodig om zich eindelijk weer eens wat bewust-mense- lijker te gedragen ten opzichte van het dier. Om die ontwik keling van het welzijn der die- qua onderzoek, wetgeving en voorlichting te belichten houdt Staatsbosbeheer in cen trum De Hertenstal in het Haagse Bos (wegens zijn rijk dom aan 'wild' in het jaar 1250 v.C. de reden van de komst van jachtliefhebber graaf Wil lem II naar Den Haag) tot en met vrijdag de 13e een pane- lententoonstelling. Deze korte I maar verhelderende expositie Jkan daarna door dierminnen de verenigingen en instanties in heel Nederland worden 'be steld'. Organisator P. van Osch, op zichter van Staatsbosbeheer, legt uit: „Jaren geleden was een dier een gebruiksvoor werp. Het moest bijvoorbeeld in heel korte tijd in een heel klein hokje groeien en snel terkocht worden. Vroeger za len varkens met z'n tienen in één hok bij elkaar en men deed er af en toe wat voer in. De dieren groeiden en begon nen door ruimtegebrek ook aan mekaar te snuffelen en aan mekaar te vreten, staarten eraf en zo. Er was zoveel mis handeling en ellende te zien bij dieren, ook bij huisdieren. Door het ministerie van land bouw en visserij zijn er allerlei regels op papier gezet ten gun ste van de dieren. De controle daarop geschiedt onder andere door de AID, zoals de huisves ting en het vervoer van die ren. Er gebeurt hoe langer hoe meer onderzoek naar de huis vesting van dieren. Daarin moeten eveneens wat ver- maakmogelijkheden zitten. Ook fabrikanten van stalin richtingen denken steeds beter mee en gaan van onze wetten uit. Wensen voor nog betere regels en omstandigheden voor dieren blijven er denk ik altijd zolang er groeperingen zijn die vinden dat er (geen) dieren gehouden moeten wor den. Maar daarbij moet wel een stukje nuchterheid wor den betracht". Hond op flat „De tijd is gelukkig voorbij dat je door de straten liep en apen te koop zag in winkels. Dat is dank zij wetten van de baan. Maar ik kan me zo voorstellen dat er straks een tijd komt dat men het houden van honden op flats gaat verbieden, dat soort dingen. Het is moeilijk te bepalen of een dier dat flatle ven prettig vindt of niet. Er is door ons ministerie nu een nieuwe huisdierencampagne gestart dat als thema heeft: 'Bezint eer ge begint'. De mensen moeten goed na denken over de consequenties die het aanschaffen van een huisdier met zich meebrengt. Toch maken de 100.000 dieren die jaarlijks in het asiel terecht komen slechts 3 procent uit van de ruim drie miljoen hon den en katten in ons land. In totaal worden in Nederland 22 miljoen dieren uit liefhebberij of als gezelschap gehouden. Deze dieren hebben vaak geen contact met andere dieren. Volgens het ministerie van landbouw en visserij zorgen de meeste bezitters goed voor hun dieren (1,7 miljoen honden, iets minder katten en verder cavia's, konijnen, vissen enzo voort. Voorlichting Een positieve trend wat de handel in exotische dieren be treft is het feit dat dierentui nen steeds meer overgaan tot het aanschaffen van minder verschillende soorten dieren, maar meer dieren van hetzelf de soort. Daardoor kan aan deze diersoort meer leefruimte worden geboden en kunnen deze dieren hun sociale gedrag beter uitvoeren en op een meer natuurlijke manier le- FOTO: TRICK VAN BERKEL Via wetgeving kan helaas niet alles worden geregeld. Vooral de controleerbaarheid stelt hieraan grenzen. Daarom zal voor het welzijn van dieren meer dan voorheen het accent op voorlichting en educatie liggen. Voor het welzijnson- derzoek trekt het ministerie van landbouw en visserij nu jaarlijks twaalf miljoen gulden De tijden zijn wel veranderd. In 1886, toen de eerste wette lijke bepalingen ter bescher ming van het dier van kracht werden, was niet de mishan deling van het dier zelf de grondslag van strafbaarheid. Nee, mishandeling werd straf baar omdat de zedelijke gevoe lens van mensen die de mis handeling moesten aanzien of horen werden gekwetst. Pas in 1961 kwam er een belangrijke Veel diergebruik in het onderwijs WAGENINGEN In het Nederlandse onderwijs - vooral op universitei ten - worden jaarlijks meer dan 10.000 gewervel de dieren gebruikt voor proeven. Het aantal onge wervelde dieren loopt in de vele miljoenen, zo blijkt uit een inventarisatie van de Vereniging Dierge bruik en Onderwijs. Deze vereniging geeft voorlich ting over diergebruik en stimuleert het bedenken van alternatieven. Tevens steunt zij studenten die be zwaren hebben tegen dier gebruik. Volgens de vere niging weten veel studen ten die aan een studie be ginnen niet in hoeverre zij met verplicht diergebruik worden geconfronteerd. Ook zijn veel studenten niet op de hoogte van de mogelijkheden om vrijstel ling te krijgen. Bij de Landbouwuniversiteit heeft de vereniging 120 praktika geïventariseerd. Bij 95 daarvan was sprake van diergebruik. wetswijziging Maar de nieuwe ontwerpgezondheids- en wel zijnswet voor dieren die nu bij de Tweede Kamer ligt gaat er eindelijk pas van uit dat het dier een éigen te beschermen .waarde heeft. Verbeteren van het welzijn van dieren bete kent meer dan alleen tegen gaan dat een dier pijn of letsel wordt toegebracht en meer dan alleen het verzorgen van dieren. Huisvesting, verzor ging en voeding moeten in overeenstemming zijn met de specifieke behoeften van het betrokken dier Daarom ook keren deze winter de putter, de kramsvogel en de sijs weer terug in onder meer het Haag se Bos. Waar zij de standvaste bosuil, bonte specht en boom kruiper zullen aantreffen. Een kwestie van goed bosbeheer. HERMAN JANSEN Mijnenveld ontdekt Twee medewerkers van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) zoeken naar landmijnen op een bouwterrein in Weiteveen. Het resultaat van hun onderzoek was gisteren in elk geval één pro jectiel, dat vervolgens tot ontploffing werd gebracht. Volgens ou deren die tijdens de oorlog in de buurt van het gebied hebben gewoond, moeten er nog meer mijnen in de grond zitten. Het zal nog weken duren voor het terrein door de EOD helemaal is afge zocht. FOTO. PERS UNIE SCHIPHOL Een Libe riaan die maandag ons land werd uitgezet, heeft tijdens de start van een Airbus van de KLM ge probeerd de cockpit te be stormen. Voordat de man' de voorkant van het vliegtuig kon bereiken, werd hij door het cabine personeel overmeesterd. De bemanning was wel ge noodzaakt met een noodstop de start af te breken, waarbij niemand gewond raakte. Al leen een stewardess raakte tij dens de overmeestering licht gewond aan een arm. De Airbus was even na half twee met 163 passagiers aan boord aan de start begonnen voor een vlucht naar Conakry en Monrovia in west-Afrika. Onder hen bevond zich de uit gezette man, die zonder bege leiding reisde, hetgeen een ge bruikelijke gang van zaken is bij alleenreizende uitgezette vluchtelingen. De man waar aan politiek asiel was gewei gerd, gedroeg zich vooraf rus tig en had zich niet tegen zijn gedwongen vertrek verzet. Hij beschikte niet over handbaga ge of over voorwerpen waar mee' hij geweld had kunnen uitoefenen. De Liberiaan werd na de overmeestering overge dragen aan de luchthavenpoli- tie Hem zal het in gevaar brengen van een luchtvaartuig ten laste worden gelegd. Man mag kind van dochter niet zien DEN HAAG Het gerechts hof in Arnhem heeft volgens de Hoge Raad een 43-jarige man uit Neede terecht verbo den contact te zoeken met zijn 21-jarige dochter en het door hem bij haar verwekte jonge- tje. islDe Needenaar en zijn raads man, mr. G. Spong, hadden cassatie ingesteld tegen het ar rest van het hof in Arnhem, waarbij de man wegens incest tot twaalf maanden cel werd veroordeeld en tevens dat con tactverbod kreeg opgelegd. De Hoge Raad vindt wel dat het hof in Arnhem deze zaak opnieuw moet behandelen, maar slechts omdat de man te- s vens veroordeeld is wegens □jeen paar feiten die hem niet k precies ten laste zijn gelegd. Het verbod om contact met de dochter en het kind te zoeken kan echter overeind blijven. Spongs redenering dat het verbod een beperking is van het recht op eerbiediging van het gezinsleven, hoeft volgens de Hoge Raad in deze zaak niet te worden toegepast. Vol- ;ens de Hoge Raad kunnen de >elangen van moeder en kind fd in dit geval heel goed hoger p' worden aangeslagen dan de iljeventuele rechten van de man op een gezinsleven. Het arrest komt overeen met de conclusie van de procureur- generaal. (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN Met zeker ze ventig politiemensen heb ben de onderzoekers dr. A. Muller van de Leidse Universiteit en drs. J. de Blaey van de Dienst Be leidszaken van de Haagse politie contacten gelegd tijdens hun bezoek aan Moskou. Zij verbleven daar een week op uitnodi ging van de Moskouse po litie, die hen ook een kijk je gunde op de opleidings school, verschillende re cherchebureaus en dertien van de drie en dertig wijkbureaus. De Blaey vindt de openheid van en de ontspannen sfeer bij de Russen verbazingwekkend. Hij heeft er boeken ingekeken waarin staat hoeveel drugsver slaafden er in Moskou zijn (10.000), hoeveel agenten er precies werkzaam zijn (40.000, van wie 18 procent bij de geü niformeerde dienst en 3 pro cent bij de recherche) en waarin analyses van bepaalde vormen van criminaliteit be schreven staan. Drugs zijn volgens De Blaey in Moskou een steeds groter pro bleem. Heroïne en cocaïne wordt behalve in eigen land verbouwd ook illegaal het land binnengesmokkeld. Het spul is afkomstig uit Iran, Afghanis tan en Turkije. Hoewel er op straat weinig te zien is van handel in drugs, geeft de poli tie in Moskou toe dat het veel voorkomt. „Maar ook hierte gen weet de politie niet zoveel te doen", aldus De Blaey. „De militia is geen lid van Inter pol". Overmatig gebruik van alco hol is volgens de Hagenaar in Rusland echter het grootste probleem voor de politie. Bij 85 procent van de .kleinere" misdrijven zoals autodiefstal en zakkenrollerij speelt alco hol een rol. De Blaey: „De Russen hebben instellingen opgezet waar mensen die te veel hebben ge dronken kunnen ontnuchte ren". Ook de intensiteit van het au toverkeer in Moskou is proble matisch. „Ongelukken zijn aan de orde van de dag. Ik heb zelf iemand voor mijn neus zien verongelukken. De drukte op de wegen in Moskou is te ver gelijken met het spitsuur in Milaan. Maar dan de hele dag door", aldus De Blaey. De politie in Moskou heeft al deze problemen niet meer in de hand volgens de onderzoe ker. Er zijn vierduizend vaca tures (het salaris en aanzien van de politieman zijn slecht) en het technisch materiaal is verouderd. De Blaey: „De snel doorge voerde hervormingen hebben veel problemen veroorzaakt in het dagelijks leven. De afgelo pen drie maanden hebben de mensen nergens suiker, zeep en tandpasta kunnen kopen. Geestelijke vrijheid is er meer dan vroeger. Dat is ongetwij feld waar. Maar zonder brood op de plank is dat niet veel waard. De Russen vragen om hulp van het Westen". Een ander punt waarvan de politie in Nederland iets kan leren is volgens de Hagenaar het gebruik van de Druzhiny (vrijwilliger). De Blaey, zelf voor een week Druzhiny ge weest: „De politie wordt niet voor ieder wissewasje lastig gevallen. Staat een Moskoviet voor zijn huis zonder sleutels dan komt de vrijwilliger in ac tie. De politie houdt zich al leen bezig met de criminaliteit. Zeer efficiënt". AGAATH GARSCHAGEN Omvangrijk onderzoek euthanasie praktijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA en PvdA willen dat in Ne derland een omvangrijk onderzoek wordt gehou den naar het aantal eutha nasiegevallen. Beide partijen hebben dit op genomen in de globale afspra ken die over euthanasie zijn gemaakt tijdens de onderhan delingen over het nieuwe ka binet. Omdat jaarlijks slechts een paar honderd van de naar schatting tienduizend gevallen van euthanasie worden ge meld, maken CDA en PvdA zich grote zorgen. Zij willen een onafhankelijke commissie instellen van juristen en art sen. Het onderzoek zou één of twee jaar kunnen duren. Daarbij staat niet alleen het aantal euthanasiegevallen een»- traal, maar ook de zorgvuldig heid die artsen al dan niet in acht nemen bij het plegen van euthanasie. Artsen die aan het onderzoek meewerken, hoe ven niet bang te zijn strafrech terlijk te worden vervolgd. DE KNOLLEN ^ALLEMACHTIGIS HET Gisteravond zo Ltftf GtUXPÊN1 Graf Archeologen van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek zijn druk bezig met het blootleggen van een skelet van een volwassene - waarschijnlijk een vrouw - dat dateert van 2500 voor Christus. Het graf dat is aangetroffen in de buurt van het Noordholland se Sijbekarspel, behoort tot de zogeheten Standvoetbekercul- tuur en is „uniek" omdat tot nu toe slechts de woonplaatsen van deze cultuur gevonden zijn. FOTO: ANP CNV boos over werving timmerlui uit DDR DEN HAAG De Bouw- en Houtbond CNV is boos op het Haagse bedrijf De Top Tim merwerken, dat timmerlieden uit de DDR werft. Gisteren werden tijdens een persconfe rentie in Den Haag de eerste arbeidscontracten met een va der en diens zoon getekend. Vanuit een Westduits opvang kamp worden nog meer DDR- vluchtelingen in Den Haag verwacht. Volgens CNV-woord voerder J. Medendorp zou De Top het vele geld dat het bedrijf aan werving spendeert, beter kun nen besteden aan scholings- en werkervaringsplaatsen. Zo zou het huidige tekort aan vaklie den moeten worden bestreden. „Maar de werkgevers hebben dat jarenlang tegengehouden, met De Top voorop", aldus Medendorp. „Ze hangen nu wel een huilerig verhaal op en spelen de redder van vluchte lingen, maar bij ons staan ze slecht bekend". De Top-directeur M Roozen- burg stelt dat de werkgevers voor scholing in de bouw col lectief betalen. „En klachten over ons zou ik dan graag op schrift zien. Maar die bond heeft altijd wat". (ADVERTENTIE) André van Duin presenteert Animal Crackers! Een 60 min. durende aaneen schakeling van de meest bekende hoogtepunten uit de populaire TV-serie. Dolle pret voor jong en oud. Nü als video première bijV&D.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3