„Ik denk dat ik hier maar de hele dag blijf staan" Renteverhoging Leeuwiekening: nu 5,8%* KCi06C(ScHl/tCMlt^ STAD OMGEVING Verbazing over rustige verloop van 3 oktober MmJ POSTBANK Slimme EHBO-kit Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I j Postcode/plaats: j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 i; I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naa Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. (voor controle bezorging) Stuur als dank de EHBO-kit naar CeidaeSou-umt Met ingang van 5 oktober 1989 is de rente verhoogd naar 5,8% (was 5,6%). De Leeuwrekening is een girospaarvorm voor bedragen vanaf f10.000,- die een hoge rente geeft en toch volop opnamevrijheid biedt Wilt u meer weten, bel dan gratis met 06-0400. Daalt het tegoed onder de f10.000,- dan geldt een rentevergoeding van 3%. a 1 WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 PAGINA 13 Historische grachtentocht LEIDEN De afdeling Leiden van de Neder landse Jeugdbond voor Geschiedenis (NJBG) houdt zaterdag 22 oktober een grachtentocht door Leiden. Verzameld wordt bij de trappen van het Leidse station. Vervol gens wordt er vanaf het Galgewater gevaren naar het Rapenburg. Daar wordt een rondleiding ge geven door de bibliotheca Thysiana. De kosten van de tocht bedragen tien gulden. Aanmelden is mo gelijk via 071-170649. Politieman krijgt trap en kopstoot LEIDEN Een 29-jarige Leidse politieman is gister avond gewond geraakt. De agent kreeg een zogeheten kopstoot en een flinke trap van een 31-jarige Leidenaar die onenigheid had met zijn vrouw, die met haar kinderen bij hem weg wilde gaan. De man probeerde dat te voorko men waarna de ruzie zo hoog opliep dat de politie werd ge waarschuwd. Toen de agenten tussenbeide wilden komen, werd een van hen mishandeld. De man is ingesloten. Volgens de politie heeft zijn echtgenote het huis verlaten. Minder afval op straat Vijfentwintig man met alcohol achter stuur LEIDEN/REGIO Tijdens een grote regionale alcohol controle die vannacht is ge houden, zijn vijfentwintig mensen aangetroffen die met te veel drank op achter het stuur zaten. Totaal werden 352 mensen gecontroleerd. Zeven tien automobilisten kregen een rijverbod en een proces-ver baal, acht bestuurders kregen alleen een rijverbod opgelegd. De controle had plaats op een groot aantal lokaties in Lei den, Oegstgeest, Voorschoten, Leiderdorp, Hazerswoude en Alkemade. De actie begon om elf uur gisteravond en duurde tot ongevier vier uur vanoch- (ADVERTENTIE) Leidse politie zet redders in zonnetje zEIDEN De Leidse politie heeft de twee ^eidenaars in het zonnetje gezet die zaterdag- niddag een echtpaar uit het Rijn en Schieka- laal hebben gered. De drenkelingen konden leiden niet zwemmen. Mevrouw C. de Rode uit Jeiden ontving voor haar moedige daad een »rote bos bloemen. Zij werd net als de 15-jarige lart Laterveer die zaterdagmiddag het eerst in- ;reep, gisterochtend door hoofdcommissaris H. dostert ontvangen bij het oude politiebureau lan de Zonneveldstraat waar de politie de tra- litionele aubade hield. Vervolgens ging het weetal mee naar uitreiking van haring en wit- ebrood in De Waag. Daar kreeg de jongen een inveloppe met inhoud van de politie. De 3-Oc- ober Vereeniging verdubbelde het bedrag. Tweetal achtervolgt en mishandelt chauffeur LEIDEN Een 26-jarige Rot terdamse chauffeur is gister middag door twee plaatsgeno ten mishandeld. Dat gebeurde rond tien voor vijf op de Lam- mebrug. De chauffeur van een bestelbusje moest remmen om dat hij werd ingehaald door een andere automobilist die hem vervolgens sneed. Daar door werd het busje achterop gereden door de auto achter hem. De inzittenden van dat voertuig raakten geïrriteerd. Twee van de drie stapten uit en liepen op de chauffeur af. Die kreeg enkele stompen en rende vervolgens naar de brugwachter. In het brugwachtershuisje wilde hij de politie bellen maar zijn ach tervolgers verhinderden dat door de telefoon stuk te trek- De chauffeur sloeg op de vlucht, maar werd ingehaald door het duo dat hem nog en kele schoppen verkocht. De twee trokken hem de brug over en bedreigden hem met een hamer. Met dat voorwerp gaven ze enkele klappen op het busje. Een automobilist kwam tussenbeide en op dat moment arriveerde ook de in middels gewaarschuwde poli tie. Die hield de twee mannen, een 30-jarige en een 33-jarige Rotterdammer aan. 3-OKTOBER-OPTOCHT VERLOOPT VLOTJES Zoeterwoudse jongen mishandeld in snackbar LEIDEN Een onbekende man heeft een 17-jari- ge inwoner uit Zoeterwoude zo mishandeld, dat deze zich in de nacht van maandag op dinsdag in het AZL moest vervoegen voor behandeling. De Zoeterwoudse jongen zat rond half twee met enke le vrienden in een snackbar aan de Haarlemmer straat. Plotseling kwam de onbekende man op hem af. Die vroeg waarom de jongen hem constant aan staarde. De Zoeterwoudenaar was zich van geen kwaad bewust maar voordat hij dat duidelijk kon maken had hij al een paar klappen te pakken. Hij liep een bloedneus op en een dichtgeslagen oog. Tevens zaten enkele tanden van hem los. Een vriend die tussenbeide wilde komen werd door de onbekende man teruggeduwd en viel een tand door zijn lip. De dader is met de noorderzon ver trokken. (ADVERTENTIE) De uitreiking van haring en wittebrood in De Waag. Ministersvrouw Janneke Brinkman (midden) in de weer bij het schoonmaken van de haring. Het was voor het eerst dat de vis ontdaan van ingewanden kon worden meegenomen. Daar werd massaal gebruik van gemaakt. LEIDEN „De politie is verbaasd dat 3 oktober zo rustig is verlopen, en dat ondanks het massale publiek en de grote hoe veelheid drank die is ge nuttigd", aldus politie- voorlichter D. Graveland vanochtend. Volgens hem is het kermisterrein vrij rustig leeggelopen en konden de cafés zonder problemen hun deuren sluiten. „De massa heeft zichzelf gewoon opgelost. Er waren alleen wat ren nende mensen richting nachttrein". De tactiek van de politie op 3 okto ber is om zo massaal mo gelijk aanwezig te zijn op het kermistterrein en het station. „Zodra er ook maar iets gebeurt, wordt dat in de kiem ge smoord", aldus Grave land. De kermis zou om midder nacht sluiten, maar het bleef zo druk dat de meeste attrac ties nog een half uurtje door draaiden. Een ondernemer van een schiettent wilde om één uur nog niet dicht. De politie sommeerde hem om de tent te sluiten. De man werd zo boos dat hij begon te schreeuwen en te schelden. Er ontstond een klein op stootje, waarbij een 21-jarige Hagenaar een agent bekogel de met een vol bierblikje. Hij werd onmiddellijk opgepakt, evenals twee andere Hage naars van 18 en 19 jaar. Het kermisterrein stroomde 's nachts langzaam leeg en een aantal mensen liep rich ting station. Een groep van zeven Leidenaars, in de leef tijd van 17 tot 23 jaar, werd om drie uur op het Stations plein aangehouden voor het vernielen van een winkelruit van een meubelzaak. Ook hadden ze schade aan gepar keerde auto's toegebracht. Er werden 's middags op het kermistterrein weinig tassen, jassen en zakken gerold. Rond vijf uur werd een por temonnee met ruim 200 gul den uit een tas gestolen in de buurt van Molden de Valk. Op de Steenstraat werd een beurs met 35 gulden uit een schoudertas ontvreemd. Ook het aantal brandjes viel reuze mee. Om kwart over drie vannacht stond een gepar keerde personenauto in brand op de Schipholweg. Een vlikobak op de Lammer markt stond in lichterlaaie en er waren wat brandjes ge sticht op de Nieuwe Mare. Rond vier vanochtend pro beerden vier Leidenaars van 18, 19 en 21 jaar, de houten deuren waarmee de Mor- spoort was afgesloten weg te halen. Hierbij werden ver nielingen aangericht. Maar niet voor lang, want enkele minuten later wérd het groepje aangehouden door de politie. Een andere groep gooide in de nacht van 2 op 3 oktober een stuk trottoirband door een ruit van een woning in de Dullebakkersteeg. De bewoonster werd wakker van de herrie en trof een vernielde kleurentelevisie met bijbehorende tafel aan. Bovendien waren de glazen salontafel en een kunstvoor werp gesneuveld. LEIDEN De porte monnee moet leeg en de maag en de tassen moeten vol. Dat is duide lijk. De grote vraag is echter hóe dat moet ge beuren. „Eerst overal kij ken en dan pas kopen", stippelt een blond meisje haar strategie uit. „Ja, zeg!", reageert haar vriendin verontwaar digd, „dan lopen we hier morgenochtend nog". Maar ze wordt alweer meegetrokken naar de volgende oorbellen- kraam. En dan naar het standje met de schilderij en. Tussendoor een ba naan met slagroom, al dan niet met vruchtjes erbij. Op 3 oktober is er veel. Veel van hetzelfde vooral. Maar dat kan de pret niet deren. Om half tien - als de zon zich onverwacht van haar beste kant laat zien - begint de Leidse binnenstad langzaam maar zeker vol te stromen. Er wordt gelopen, er wordt gegeten, er wordt gekocht. En op de Breestraat wordt gedanst. De Barn en Morris Dancers uit Oxford proberen hun Leidse vrienden de kunst van de Engelse volks dansen bij te brengen. „Pri ma", roept de docent. „En nou het maisje on the left". Naar voren lopen in de kring, samen huppelen en een rondje draaien. Een jong stel vindt het wel genoeg en heeft geen zin meer om zich voor het pu bliek nog langer uit te slo ven. Ze houden het voor ge zien en vestigen dan onge wild een heleboel aandacht op zich als een lid van de dansgroep probeert te voor komen dat ze over het hek klimmen en de speaker geen instructies meer geeft maar „Hé, hé, hé, hé" begint te roepen. Ze mogen gaan: er zijn deelnemers voldoende. LEIDEN De feestende Lei denaars hebben dit jaar bij de viering van Leidens ontzet minder vuil achtergelaten dan voorgaande jaren. „Ik heb de indruk dat de mensen toch iets zorgvuldiger met hun afval omgesprongen zijn. Er komt waarschijnlijk minder vuil van de straten als in voorgaande jaren", deelde een medewer ker van de gemeentereiniging vanmorgen mee. Al vanaf een uur vannacht waren twee ploegen van de reinigingsdienst bezig met het ruimen van afval van de fees telijkheden. Rond drie uur kwam daar nog een ploeg bij. Een uur later stond de gehele dienst, 85 man sterk, op straat schoon te maken. Daarbij werd al het materieel ingezet, bestaande uit 18 grote vuilnis auto's en platte vrachtwagens, zeven grote veegmachines, ze ven veegwagens, twee kleine elektrisch aangedreven veeg machines, twee sproeiwagens en twee schepen. Begonnen werd met de door gaande routes in en rond het centrum. „Het Stationsplein is als eerste gedaan omdat daar al vroeg de bussen komen te staan en dan kun je nergens meer bij. Vervolgens zijn de Steenstraat en de omgeving van de Breestraat onder han den genomen. Vervolgens wordt in de loop van de dag de rest van het centrum richting buitenwijken gedaan", aldus de woordvoerder vanmorgen. De totale schoonmaakoperatie heeft vanmiddag tot ongeveer vier uur geduurd. Engelse bobby's kregen op c aangeboden. Dat is niet het geval aan het begin van de Morsstraat waar twee jongemannen het toege stroomde publiek op de fiets willen hebben» Voor een rijksdaalder kan iedereen proberen zes meter te fietsen op het vehikel waarop naar links moet worden gestuurd als naar rechts moet worden gereden. „Win 25 pop of een buil op je kop" is het motto en het is allemaal voor het goede doel: „Om onze bij standsuitkering aan te vul len". De meeste omstanders vin den de klus te moeilijk en houden het voor gezien. Op zoek naar de volgende attrac tie. Dat zelfgemaakte zweef molentje onder de draaiende wieken van Molen De Put, bijvoorbeeld. Delftenaar Jan Viering (39), leraar en verta ler Frans, heeft zijn mini- molentje met behulp van vrienden zelf ontworpen en gebouwd. Het unieke van de oerdegelijke constructie door TNO goedgekeurd - is, dat ze heel weinig ruimte in neemt en kinderen toch het plezier biedt in een echte zweefmolen te zitten. Ook de prijs die voor de rondjes in rekening wordt gebracht is minimaal: één gulden. „Ik Hoge Rijndijk een glas bier denk dat ik hier de hele dag maar blijf staan", zegt een moeder, bezorgd schuddend met haar portemonnee. Die kan de hele dag open en weer dicht. Want een volks feest als Leidens Ontzet draait voor een groot gedeel te om de commercie. Bij het Galgewater gaat het geratel van oude stoommachines over in het gerammel van een geldbusje. Ook voor de vrolijke klanken van een draaiorgel még worden be taald. Paters Jarenlang ging er wel iets mis met de grote optocht op 3 oktober, maar dit jaar verliep alles vlotjes, zonder al te gro te opstoppingen en groepen die verdwaalden. Thema van de optocht was Een paar apart, en er waren heel wat aparte paren te zien. In groep vier met het voor- 3 oktober onmisbare paar eten en drin ken bijvoorbeeld waren de trappistenkaas-paters Pere Joseph echte publiekstrek kers. Zij waren voor deze ge legenheid vermomd als heuse showgirls. De bruine pijen werden op getild en hup de blote been tjes gingen in de lucht. Hila- HEER ZOEKT fl.10.000 De oplossing voor meneer? Even bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden langs gaan. Hét adres voor persoonlijke leningen tot fl. 30.000,-. Snel geregeld, geheel op de per soonlijke situatie toegesneden, dus zonder latere problemen. Bovendien kent zo'n lening van de GKB een laag rentetarief en soepele aflossmgsvoorwaarden. Ook interessant voor Van harte welkom op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donder dagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 sjieke rijtuigen, getrokken door prachtige Friese paar den. Hoogtepunt van het def tige gedeelte van de optocht was natuurlijk het vorstelijke echtpaar William en Mary in de Gouden Koets. Het Leidse echtpaar Van der Aar dat door de Leidenaars was ge kozen voor deze rol straalde en zwaaide enthousiast naar de mensen die langs de kant stonden. „Reusachtig", sprak Simon van der Aar over deze belevenis: „Het is de dag van mijn leven geweest, er stak telkens een gejuich op als wij langskwamen. Het enige jam- mere is dat we nu zelf de op tocht niet hebben gezien", al dus een enthousiaste Van der Aar. Groep twee die het paar Ox ford en Leiden had gekop peld was dominant in de op tocht aanwezig. Engelse bob by's, dubbeldekkers, typische sporten zoals golf, cricket en bowls, het was er allemaal. Op en top Engels waren de Morrisdancers. Voor het Leidse stadhuis werd nog even een mooie sprong uitge voerd, waarbij een van de dansers zijn enkel verzwikte Doedelzakspelers in de Breestraat. en naar de kant moest. De Barndancers hadden het wat dat betreft beter geregeld. Zij hadden een sjiek dansvloertje op een praalwagen. Onder begeleiding van het eveneens op de praalwagen gezeten or kest werden wat stappen ge demonstreerd. Er leek maar geen einde te komen aan de stoet met de wagens van de gemeenterei niging in groep één. Met bre de borstels op wielen werd geprobeerd aan te geven dat alles op rölletjes loopt bij de gemeentereiniging die het 75-jarig bestaan viert. Deze groep had hetzelfde thema als groep twee, maar dan om gekeerd: Leiden en Oxford. In dit gedeelte van de op tocht werd onder meer aan dacht besteed aan de mani festatie Leiden, stad van vluchtelingen. Knieën „Oh, ze zijn toch door de knieën gegaan", verzuchtte wethouder Hans de la Mar. Hij doelde hiermee op de bij de manifestatie horende pos ters die op de praalwagen waren geplakt In eerste in stanties wilde de organisatie de posters verbieden omdat ze zijn gemaakt door de teke naar van het „atoommeisje", het boerinnetje dat tegen een kernraket schopt om duide lijk te maken dat dergelijke wapens niet zijn gewenst. Groep 5 warmde de feest stemming op met het thema bier en plezier. De Duitsers zijn op dit gebied echte profs en lieten dit dan ook zien met de Egerlctnder Musikka- pelle en de Prinz^ngarde uit Duisburg* Uiteraard ontbrak de Heineken-kapel, een bier wagen en een rijdende ton niet. Nadat de rijkspolitie te paard nog eens streng rond kijkend de stoet afsloot, kon den alle toeschouwers het gele nat zelf gaan proeven. riteit alom. „Alleen jammer dat ze allemaal verschillende kleuren sokken aan hadden", vond een toeschouwer. De dansende, hoppende en springende paters hadden on danks dit kleine „foutje" veel succes. Ook toen een pater een politie-agente zegende, en toen de kaasbollenfanfare van het kaasdorp Passendale met kaas als hoofddeksel voorbijkwam. Vóór deze vooral jolige groep dwong groep drie het respect af van het publiek. Ridders en rapalje waren voor deze gelegenheid samengevoegd en, dal leverde geen proble men op. Jonkvrouwen waren prachtig uitgedost en koene ridders zaten te paard. Groep vier brak dit romantische beeld uit het verleden echter wreed af met gezellen die het vlees van grote botten afruk ten. De sierlijke stijldansers, die op de klanken van een big band, een paar foxtrot- passen lieten zien, maakten echter weer veel goed en kregen applaus van het pu bliek. Gouden Koets Bij V en D had zich een jongetje geposteerd dat op vindingrij ke wijze een centje bijverdiende. Hij had zich voorzien van drumstel uitgedost als een aapje uit een muziekautomaat en demonstreerde voor een gulden zijn vaardigheden op het drumstel. De bestuursleden van de 8 October-Vereeniging Alk- maars Ontzet, de Koninklijke Vereniging voor Volksver maken te Groningen en de 3- October Vereeniging zaten aan het begin van de stoet in

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13