„We zijn te druk bezig om gasten te ontvangen Nieuwe huisstijl voor NCRV is eigentijds maar niet trendy Geen beletsel tegen invoer Amerikaanse tv-programma's CeidaeSou/uwt Tv-dokter met nog wat kinderziekten VERONIQUE HOUDT DEUR IN HILVERSUM GESLOTEN Kwart platenmaatschappij Virgin in handen Fuji Grootse prestatie Kamerkoor TOSCA - KUNST DINSDAG 3 OKTOBER 1989 PAGINA 7 De tv-dokter. Medisch programma. TROS-televisie. Nederland 2 om 22.09 uur. Dinsdag. HILVERSUM Huisarts Ferdinand Zwaan komt vanavond gezondheidsad viezen verstrekken in de serie „De tv-dokter", die wekelijks op de buis moet verschijnen. Zijn presentatie wordt geken merkt door korte en bondige tips die in de eerste aflevering gaan over oude medicijnen, hoe spaar ik mijn rug, dokters- hulp 's nachts, koorts en ver koudheid. Ook discodoofheid wordt behandeld. Het zal allemaal vast wel goedkomen met Zwaan, die rustig presenteert en met ken nis van zaken, maar duidelijk nog in zijn nieuwe rol moet groeien Met herinneringen aan Aart Gisolf, jarenlang spe lend voor tv-dokter, mist Fer dinand Zwaan nog de relative rende aanpak, de vleugjes hu mor en de zekerheid van Gi solf, die gewoon durfde te be kennen dat hij er soms ook niks van wist en begreep. Zwaan weet het allemaal wel. Soms komt dat goed over, bij voorbeeld wanneer hij het heeft over het gevaar van oude medicijnen, soms is de minuut die hij per onderwerp heeft gekregen, te kort en blijft dat onderwerp steken in een mededeling. Zoals: een pil moet met water worden inge nomen, waarbij men het hoofd voorover houdt en niet achter over. Punt. Wie zijn leven lang een geneesmiddel innam met het hoofd achterover, de meest gebruikelijke houding, kan zich afvragen wat er al die tijd is misgegaan en waar om het anders moet. Op die vraag komt geen antwoord. Gezien de hoge kijkdichtheid die voor dit programma kan worden verwacht, zal de kij ker Zwaan met talloze vragen overstelpen, die in de toe komst wel met wat meer toe lichting zullen worden behan deld. Ferdinand Zwaan licht prima toe, waarom een peneci- linekuur helemaal moet wor den afgemaakt; als hij zijn ei gen onderwerpen nu ook nog helemaal afmaakt, wordt de kijker er zeker in alle opzich ten beter van. FRITS BROMBERG Nederlandse Harpdag in Doorn DOORN In Centrum Hydepark in Doorn wordt op 8 oktober de derde Ne derlandse Harpdag gehou den. Het evenement staat dit jaar in het teken van de oprichting van de Ne derlandse Harp Vereni ging en de 80ste verjaar dag van harpiste Phia Berghout. Zij is gedurende dertig jaar eerste- en solo-harpiste van het Concertgebouworkest ge weest. Verder organiseerde zij van 1960 tot 1982 de jaarlijkse Internationale Harpweken. Phia Berghout was ook de op richtster van de Eduard van Beinum Stichting. Ze leidde gedurende twaalf jaar het Toonkunstenaarscentrum ..Queekhoven" in Breukelen. Vele Nederlandse en buiten landse harpisten studeerden bij haar. De reünie in Doorn begint om 10.30 uur. 's Mid dags wordt een harp-recital verzorgd door onlangs afgestu deerde leerlingen van Neder landse conservatoria. Zij bren gen muziek van vaderlandse bodem, door componisten op gedragen aan Phia Berghout, ten gehore. Veronique: ondeugende piraat met veel krullen Democratie, dat wil letterlijk zeggen: het volk regeert. In de vorm van democratie waaron der wij hier zuchten, moet u dat niet te letterlijk nemen: als het volk het hier echt voor het zeggen had, was de maximum snelheid allang afgeschaft en Nederland geasfalteerd. Maar soms krijgt het vólk toch een beetje z'n zin, al is daar dan eerst wel een min of meer mil de vorm van piraterij voor no dig. Want een beetje een raar volk zijn we wel. Als iemand een kik geeft in Den Haag, schroe ven we als gekken allemaal een reflector aan onze bagage drager. maar als iemand vanaf een wrakke kustvaarder in krom Nederlands plaatjes gaat presenteren met daartussen door de wervende boodschap pen van vaderlandse kruide niers, dan vinden we dat wel weer aardig. Ondernemings geest, dat waarderen we, en een beetje buiten de wet ope reren, ach meneer, dat doen we toch allemaal? Wie geeft nou niet dat rommelhokje aan de belasting op als onmisbaar studeervertrek, terwijl er soms alleen maar een computerspel letje wordt gespeeld. Kortom: het Nederlandse volk wil best die pretnetjes van die ondeugende Lex Harding en die lieve Joop van den Ende, en ziet in verbijstering toe hoe politici, omroepbonzen en ju risten te hoop lopen om regels te interpreteren die niemand snapt en die niemand wil. Aardig is daarbij vooral het gespartel van iemand als Mar cel van Dam, VARA-voorzit- ter, die zo graag het publieke bestel wil vrijwaren van de aanvallen van die platte com- mercialisten. Uitgerekend deze Van Dam bracht bij zijn aantreden in Hilversum de veelgeprezen af deling documentaires van de VARA om zeep, maakte van „Achter het Nieuws" een per sonality show, verbood Sonja Barend om ooit nog dieper te graven dan Ivo Niehe en lan ceerde Meneer Kaktus als 'het gezicht' van de rode omroep, dit alles in het kader van de, niet anders dan als plat com mercieel te omschrijven, jacht naar de grote cijfers. Maar goed: gisteren was dan de Grote Dag. Veronique ging echt van start en was via de Nederlandse kabel te zien. Niet voor iedereen dus, want je bent gebonden aan die kabel of aan een eigen schotel, en lang niet iedereen heeft die Freek de Jonge, die zich profi leert als de huiskomiek van Veronique. FOTO: NOS kijkkans. Maar wees gerust. Wie het niet kan ontvangen, heeft nog niks gemist. De belangrijkste constatering uit die eerste uitzending mag zijn, dat een van de best be taalde Veronique-medewer- kers de kapper zal zijn. Het zinderde en spetterde op de buis van de krullen (die nieuwslezer!), de coupe soleils, de blonderingen (zelfs Cathe rine Keyl was geheel op jeug dig, met een geheel blond ge dachte krullebol en alweer een nieuwe bril). En van de jingles en leaders: je wordt doodge gooid met rondtuimelende vi deobeelden op schallende mu- Ome Lex had met zijn ver trouwde fijnzinnigheid als eer ste speelfilm „The best little whorehouse in Texas" uitge zocht, en inderdaad, daar had die openingsparty ook wel wat van: de ene na de andere ex- Gooise vedette kwam zijn of haar marktwaarde bewijzen, glunderend tussen het geplay- back door. Met als dieptepunt Freek de Jonge, die nog niet zo lang geleden zijn voormali ge partner Bram Vermeulen te kijk zetten omdat die voor Ve ronica een spelprogramma deed, maar zich nu als huisko miek van Veronique danig profileerde: wat fs die Freek een wereldverbeteraar. Tussen dit alles door: nieuws, sport en vooral ook veel weer, want we willen graag weten hoe de wind waait in de Ar dennen, nietwaar. Dit alles met een intellectuele diepgang ergens tussen TROS en Vero nica in ('Gaaaan met die ba- naaaaanen vooral veel en kort, en vooral ook veel aan dacht voor de start van Vero nique zelf. Tja. Het zal uiteindelijk wel luk ken met Veronique, net zoals het destijds piraat Veronica lukte zich het bestel in te lik ken, want: de meeste stemmen gelden. RENÉ DE COCQ Daphne ,,Het gezicht van Veronique" Deckers (m) en ,,Countdown"-presentator Wessel van Diepen (I) lijken dolgelukkig, nadat de eerste uitzending van de commerciële, Nederlandstalige satellietzender succesvol is afgesloten. HILVERSUM De lan cering van Veronique als de eerste Nederlandstali ge, commerciële satelliet zender ging gisteravond met minder knallende champagnekurken ge paard dan in eerste in stantie verwacht. Terwijl de Veronique-kop- stukken, per vliegtuig naar Luxemburg vertrokken, op bescheiden wijze feest vierden ter gelegenheid van deze eer ste uitzending, was de Neder landse vestiging van dit Lu xemburgse bedrijf een gesloten vesting. In elk geval voor jour nalisten. Het stralende, frisse gezicht van Daphne Deckers, die in postervorm de ramen bedekt van het Veronique-pand in Hilversum, stond in schrille tegenstelling tot de afgetobte gezichten van de Veronique- medewerkers die het modern ogende bedrijfspand in Hilver sum betraden. Het té veel aan gewerkte uren in de afgelopen weken was van hun gezichten af te lezen. Boven op het dak was een ploegje nog druk bezig met het plaatsen van een antenne, ter wijl binnen kortsachtig werd gewerkt aan de eerste nieuws uitzending. Maar wie een kijk je wilde nemen om te zien wat zich op de tweede en derde etage van het gebouw precies afspeelde, kwam van een kou de kermis thuis. „Meneer het is een chaos binnen, u kunt er echt niet in", liet de man van de bewakingsdienst weten, terwijl hij met zijn lichaam de weg versperde. Al snel bleek dat argumenteren geen zin had. „Ik heb van hogerhand opdracht gekregen iedereen tegen te houden die niet bij Veronique werkt. Dat doet u niet, dus tot ziens", zei hij heel beslist. Wat heeft Veronique te ver bergen? Zou het hele program ma-pakket dan misschien toch vanuit Hilversum worden op gestraald naar de Astra-satel- liet? Is Luxemburg n^et meer dan een dekmantel, waar ook TV10 op onsuccesvolle manier gebruik van heeft proberen te maken? Jacqueline Stad, de lieftallige pers en p.r.-dame van Veronique, in een telefo nische toelichting op het be sluit geen journalisten toe te laten: „De politiek roert zich behoorlijk. We zijn nog altijd niet uit de gevarenzone, al we ten wij dat we niets te vrezen hebben. We zijn een Luxem burgs bedrijf dus als je een re portage wilt maken over de eerste uitzending zal naar naar het Groothertogdom moeten. Daar gebeurt het allemaal" Maar jullie hebben toch ook programma's die vanuit Ne derland naar Luxemburg wor den gestraald? Jacqueline: „Ja, onder meer de nieuws-uitzen- dingen". Nou, dan is het toch leuk om FOTO: SP te kijken hoe dat gaat. Jacque line: „I?ou nee... We willen niet dat de in Nederland ge maakte programma's te veel aandacht krijgen. Het moet low-profile blijven, anders krijg je scheve verhoudingen. Bovendien zijn we momenteel te druk bezig met het maken van programma's om gasten te ontvangen. Wij hebben zelfs helemaal geen tijd om televisie te kijken. Als commercieel be drijf moet er geld worden ver diend, nou daar zijn we druk mee bezig. Een andere keer graag, maar nu niet... Sorry". Even later legt programma-di recteur Ruud Hendriks bij een behoorlijk jaloers overkomen de „AVRO Televizier" nog eens uit hoe het zit. Het is het oude verhaal over de construc tie die Veronique heeft be dacht om in Nederland uit te kunnen zenden. Je moet piraat zijn geweest om dat te kunnen bedenken. TV10 kwam er in elk geval niet op. HANS PIËT Het nieuwe logo van de NCRV ...vernieuwd de jaren negentig in... FOTO: NCRV negentig in, koersend op een eigen innerlijke kracht. Bij het ontwikkelen van de nieuwe huisstijl zijn we dan ook uitge gaan van een aantal trefwoor den. Zo willen we als christe lijke organisatie een voortrek kersrol vervullen, toonaange vend zijn, ruimte geven aan talent en baanbrekend werk verrichten. Imagokwalificaties als saai en truttig moesten worden ontzenuwd" Een commissie bestaande uit zes NCR V-medewerkers schreef een jaar geleden vier proefopdrachten uit aan NOB- design, Peter van Loenhout, Anton Beeke en Studio Dum- bar uit Den Haag. Mr. J. Wy- tema: „Laatstgenoemde kreeg uiteindelijk de opdracht omdat hun concept oorspronkelijk was zonder extreem te zijn, ei gentijds maar niet trendy en bovendien eindeloos toe te gassen en te variëren", ehalve deze visuele opdracht schreef de NCRV ook een kleine competitie uit voor het ontwerpen van een nieuw mu- ziek-pakket, de jingles en der gelijke. De strijd tussen Step hen Emmer en Kees Wendt werd uiteindelijk beslecht in het voordeel van Emmer. Hij heeft er onder meer voor ge zorgd dat een lang gekoesterde wens in vervulling ging, na melijk een aansluiting tussen de NCRV-radio en -televisie. HANS PIËT HILVERSUM De 65-ja- rige NCRV schreef een jaar geleden een competi tie uit, die de jubilerende omroep een nieuw gezicht moest geven in zowel woord, beeld als muziek. Gisteren was de officiële presentatie van deze nieu we huisstijl, die inmiddels zijn weg naar onder meer de NCRV-gids, het televi sie-scherm en de radio heeft gevonden. Volgens adjunct-directeur mr. J. Wytema was het hoog tijd voor deze verandering. Wyte ma: „Het oude vignet, de zesde sinds 1924, dateert uit de jaren zeventig en dat is te zien. Het straalt een statische degelijk heid uit en heeft een te zwaar accent op oranje. Bovendien werd het onpraktisch voor te levisie en de grafische sector waardoor er gaande weg te veel uiteenlopende varianten ontstonden. Bij de nieuwe huisstijl hebben we gezocht naar meer dan een logootje op een kaftje. Tenslotte is de NCRV een volwassen en ei gentijds communicatiebedrijf dat midden in de maatschappij staat. Deze wordt gekenmerkt door een sterke visuele cultuur en daar willen wij op inspelen. We wilden vernieuwd de jaren LONDEN Het Japanse concern Fuji heeft voor ongeveer honderd miljoen pond sterling (343 miljoen gulden) een belang van 25,01 procent gekocht in het Britse muziek- en videocon cern Virgin Group. De twee ondernemingen maakten gisteren bekend dat zij onder de naam van Fuji-dochter Pony-Canyon in Japan een platenmaatschappij oprichten. Virgin heeft onder meer Mike Oldfield, Phil Collins en Boy George onder contract. De Japanse platenmarkt wordt voor zeventig procent beheerst door Japanse artiesten. Volgens Richard Branson, topman en op richter van Virgin, zal het geld worden gebruikt om schulden te betalen die zijn voortgevloeid uit de mislukte beursgang van zijn concern drie jaar geleden. Hij verklaarde blij te zijn dat zijn on derneming als de grootste onafhankelijke platenmaatschappij ter wereld een marktaandeel kan opbouwen in Japan, de op een na grootste muziekmarkt ter wereld. De transactie met Fuji is de grootste tot nu toe die een Japans concern in Europa in de mu- ziekbranche is aangegaan. Het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Uwe Gronostay in wer ken van Burkhard, Reimann, Liszt en Schönberg. Solisten bariton Die trich Fischer-Dieskau en basfluitist Karl-Bernhard Sebon. Dr. Anton Philipszaal, Den Haag. Zonder bariton Dietrich Fi scher-Dieskau (64) als solist zou het concert in de Philips zaal door ljet Nederlands Ka merkoor met werken van Burkhard, Reimann, Liszt en Schönberg ongetwijfeld min der publiek hebben getrokken dan gisteravond het geval was. Dirigent Uwe Gronostay koos een programma met composi ties die buiten de tradities staan en geschreven zijn door progressieve componisten. De vier gaan uit van een subjec tieve behandeling van de tekst waarin zij hun persoonlijke vi sie op het lot van de mensheid geven. Uwe Gronostay noemt de can tate „Die Sintflut" uit 1955 van de Zwitserse componist Willy Burkhard „Ein Wahn-' sinnstück". Alleen professio nele koren kunnen voldoen aan de eisen die Burkhard stelt. De cantate is één van zijn laatste werken, in de tekst van dit opus gaat hij letterlijk uit van het bijbelverhaal. De tech nische moeilijkheden in deze compositie stapelen zich op en het is een groot compliment, voor het koor, dat de weerga ve boven die problematiek werd uitgetild. Aribert Reimann is een per soonlijke vriend van Dieskau en meerdere vocale werken danken hun ontstaan aan die vriendschap. Reimann, leer ling van Pepping en Blacher, behoort bij geen enkele com- ponistengroep, al is de invloed van met name van Blacher groot. In zijn gisteravond uit gevoerde Canticum Sihieonis (De Lofzang van Simeon) is hij nadrukkelijk op zoek naar on gewone samenklanken. Zo voegt hij aan de koor- en bari ton-partijen de zelden gehoor de basfluit toe. Dieskau zong als een declamator en dat gaf aan de weergave een fascine rend karakter, de combinatie van Latijnse (Nunc dimittis) en Duitse teksten werkte be klemmend. Prachtig moment is de solo voor de basfluit, ab soluut volmaakt gespeeld door specialist Karl-Bernhard Se bon. Het werk en de uitvoe renden brachten het publiek tot enthousiasme en in het na drukkelijk applaus deelde de componist. Het Nederlands Kamerkoor en Dieskau gaan een cd met voca le werken van Liszt opnemen. Een goede gedachte omdat Liszt op het vocale terrein be paald verwaarloosd wordt. Hoe goed Dieskau zijn stem geconserveerd heeft bewees hij in de aangrijpende compo sitie „Die Seligkeiten". Prach tig van sfeer met een indrin gende tekstbeleving en een koorprestatie van het aller hoogste niveau. Gronostay heeft het fenomenale niveau van het koor weten te handha ven en daarbij kans gezien op de vertolkingen een eigen stempel te drukken. Na het „Amen" in het werk van Liszt kon eigenlijk niets meer vol gen, alles was gezegd. Om het programma niettemin van een standaardlengte te voorzien werd als afsluiting „Friede auf Erden" van Schönberg uitge- Dietrich Fischer Dieskau. FOTO: PR voerd. Een werk uit 1907 waarin de componist nog een post-romantische taal spreekt. Na de Eerste Wereldoorlog noemde Schönberg deze com positie een „Illusie voor ge mengd koor". Het werd gepu bliceerd als opus 13! ADRIAAN HAGER 85 jaar Graham Greene, zo op het oog eenzaam zijn ver jaardag vierend. De gevierde Brit se schrijver „vierde" gisteren zijn 85e verjaar dag in een res taurant in Anti bes. Greene woont al vele ja ren in Zuidfrank rijk, een lokatie die hij inmiddels ook al enkele malen heeft ver werkt in zijn boe ken. FOTO: AP PARIJS De Westeuro- pese landen zijn niet van plan het aantal Ameri kaanse programma's op de Europese televisiemarkt te beperken. Dit hebben Eu ropese programmamakers gisteren aan het slot van hun driedaagse vergade ring bekend gemaakt. Op de conferentie is drie da gen gediscussieerd over de toekomst van de Europese televisie-industrie. Volgens Jacques Scandelari, een Franse producent en re gisseur, gaat het in de televi sie-industrie vooral om de kwaliteit van televisie- en filmproducties. „Als je goede programma's maakt heb je geen invoerbeperking voor Amerikaanse programma's no dig. Dergelijke beperkingen zouden de kwaliteit van de programma's alleen maar ver lagen," aldus Scandelari. De vergadering, die was geor ganiseerd door president Fran cois Mitterrand van Frankrijk, werd bijgewoond door meer dan 300 programmamakers en andere deskundigen uit 26 Eu ropese landen en de Sovjetu nie. Volgens Mitterrand is „geen enkel onderdeel van Europa zo weinig Europees als de televisie-industrie". Hij riep de specialisten daarom op een plan op te stellen dat de grote stroom Amerikaanse televisie programma's zou indammen. Ook prees hij in zijn toespraak de kwaliteit van de Europese high-definition televisie die moet concurreren met de Ja panse technologie. Tijdens de vergadering werd ook een plan opgesteld voor een samenwerkingsverband op audiovisueel gebied om zo de Europese produktie te be schermen, de uitwisseling van programma's tussen Europese landen te bevorderen en de produktie van high- defini- tiontelevisie te stimuleren. Een ander voorstel dat tijdens de vergadering werd bespro ken was de oprichting van een Europees Audiovisueel Obser vatiecentrum, een centraal in formatieorgaan dat landen moet helpen bij de uitwisseling van informatie over alle as pecten van vervaardiging, pro duktie en distributie van tele visieprogramma's. Volgens de omroepspecialisten zal in de toekomst 125.000 uur televisie meer moeten worden inge vuld. Momenteel wordt slechts 25.000 uur ingevuld door Eu ropese programma's. „In de afgelopen twee, drie jaar heeft de Europese Ge meenschap Amerikaanse pro gramma's uitgezonden die in 15 jaar tijd waren geprodu ceerd," zo zei Jean Drucker, de voorzitter van het Franse televisiestation M6. „Het aan tal nieuwe kanalen en het ex tra aantal televisie-uren dat in de toekomst moet worden in gevuld is zo groot, dat zelfs de Amerikanen niet kunnen vol doen aan de vraag," aldus Drucker. Freek de Jonge op 5 november in Carré AMSTERDAM Freek de Jonge brengt op 5 november in Carré de première van „De Volgende", een soloprogram ma over „gespannen wachten in een haastige wereld". Van zijn oorspronkelijke plan, sa men met de Engelsman Neil Innes het programma 'Mystery guests' te maken, is Freek de Jonge afgestapt. Om organisa torische redenen is de samen werking voorlopig uitgesteld. „De Volgende" belooft het diepzinnige te combineren met humor. De voorstelling in Car ré wordt voorafgegaan door twintig try-outs, onder meer op 19 oktober in de Leidse Schouwburg. (ADVERTENTIE) CIRCUSTHEATER zondag 8 okt. - 20.15 uur Giacomo Puccini Poolse Staatsopera Poznan Kassa tel. 070-558800 dagelijks 11-16 uur Bespreekbur Haagsche Courant Tel 070-656806

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7