Politieke partijen: Lisse is financieel weer gezond Brommers niet welkom op fietspad langs Jacoba van Beierenweg Bollenland mag blijven van De Kroon ■LEIDEN OMGEVING £eklóc@ou4ont DINSDAG 3 OKTOBER 1989 PAGINA 17 Vingertoppen monteur afgerukt door veerriem ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een 57-jarige onderhoudsmonteur zijn gis teren vier vingertoppen afgekneld. De Alphenaar was bij een betonfa- briek aan de Hoorn te hulp geroepen bij een stenenpers. Ondanks de waarschuwing dat de machine weer in werking werd ge steld, controleerde de man toch de spanning van een veerriem. Op dat moment werden vier vinger toppen afgerukt. De monteur is door een ambulance naar het Rijnoord ziekenhuis ge bracht, waar geprobeerd is de vinger toppen weer aan te zetten. Het is on bekend of dat gelukt is. Handtas gestolen NIEUWKOOP/TER AAR In brekers hebben in de nacht van zondag op maandag een handtas buitgemaakt in een woning aan de Dennenlaan in Nieuwkoop. De voordeur van de woning, die niet op het nachtslot stond, kon worden opengewerkt. De handtas bevatte diverse bescheiden, zoals een rijbewijs. In dezelfde nacht werd ook een voordeur van een woning aan de Halkesstraat in Langeraar opengemaakt door middel van het „hengelen" via de brievenbus. De rooftocht le verde geld, bankpasjes en che ques op, alsmede een rijbewijs en een paspoort. Burgemeester Sehoute praat met tegenstanders rijksweg WASSENAAR Drs. P.H. Sehoute, burgemeester van Wassenaar, heeft onlangs een gesprek gehad de heer Koopmans, voorzitter van het comité dat tegen de aanleg is van Rijksweg 11 West. Dit heeft Sehoute gisteravond meegedeeld in de raadscom missie algemene en bestuurlijke zaken. De aanleg van deze weg moet de verkeersproble men op de Wassenaarse Rijksstraatweg en binnen wegen verminderen, zo is de visie van het gemeen tebestuur. Volgens Sehoute was het gesprek met de tegen standers van de aanleg van de All West „boeiend, interessant en constructief". Volgens de burge meester wordt er door de tegenstanders van de omstreden weg door Voorschoten en de gemeente Wassenaar vrijwel hetzelfde gedacht over de rol en functie van het openbaar vervoer. Wegversmallingen Oostdorperweg blijven WASSENAAR De wegversmallingen op de Oostdorpwerweg in Wassenaar voldoen aan de verwachtingen. Het sluipverkeer via de Kokshoornlaan is niet toegenomen en het au toverkeer rijdt langzamer. Dit stelt het Wasse naarse college van burgemeester en wethou ders. Daarom zullen de wegversmallingen die nu nog een provisorisch karakter hebben, los staande tonnen en trottoirbanden, definitief worden. Tevens zullen op de van Cranenburgerlaan twee versmallingen in het wegdek worden aangebracht. De eerste versmalling ter hoogte van het benzinestation en de tweede midden tussen de verkeerslichten op de van Cranen- burglaan. Het aanbrengen van deze versmal lingen kost 12.000 gulden. Skateboardbaan bij Hofcampweg WASSENAAR Op een gras veld aan de Hofcampweg in Was senaar wordt een skateboardbaan aangelegd. Het college van bur gemeester en wethouders heeft met dat plan ingstemd en stellen daarvoor 50.000 gulden beschik baar. De baan wordt een zogehe ten half-pipe". De precieze loka- tie is nog niet bekend, omdat de gemeente wil dat ook de buurt de skateboardbaan een beetje in de gaten kan houden. Ook wil het college, dat er een soort beheers commissie van ouders wordt op gericht. Als adviseur wordt een verkoper van skateboards in Wassenaar aangetrokken. Grote partij gestolen compact discs terecht WASSENAAR De politie van Wassenaar heeft zondag en maandag in totaal drie dieven aange houden. Het trio pleegde op 22 juli van dit jaar een inbraak in een garage in de omgeving van de Nar cislaan. Daarbij stalen ze ongeveer zevenduizend compact discs en langspeelplaten, met een geza menlijke waarde van ongeveer 200.000 gulden Re chercheonderzoek leidde naar een 26-jarige inwo ner van Krommenie. Hij werd zondag aangehou den. Op grond van zijn verklaringen konden giste ren ook de andere twee, een 31-jarige man uit Krommenie en een 20-jarige man uit Wormer. worden aangehouden. De drie dieven hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het grootste deel van de buit is bij een van de verdachten thuis ge vonden. PVDA TEGEN VERHOGING REINIGINGSRECHTEN LISSE De PvdA en PPR Lisse zijn tegen de verhoging van de reini gingsrechten met tien pro- cent. De partij schrijft dat in haar algemene be schouwingen op de begro ting voor volgend jaar. CDA, VVD en SGP/RPF/ GPV zijn echter niet ge kant tegen deze tariefs verhoging. Alle partijen zijn het er over eens dat de financiële positie van Lisse gezond is. De CDA-fractie stelt: „We be schikken over een ruime post onvoorzien die voor een jaar meer dan ruim genoeg moet zijn. Via met name relatieve lastenverlichting dient de ko mende jaren naar een accepta bele post onvoorzien te wor den gestreefd". De VVD con stateert dat de in de afgelopen jaren genomen maatregelen voor beperking van de uitga ven door bezuinigingen en ef- ficiency-maatregelen hebben gewerkt en ook noodzakelijk waren. De liberalen achten de waarschuwing van het college dat bij handhaving van het voorzichtige beleid de toe komst met redelijke optimisme tegemoet kan worden gezien terecht. De progressieven merken op dat college terecht stelt dat Lisse er financieel gezond voorstaat. „Overigens is daar mee nog niets gezegd over de vraag' of ondanks voldoende financiële middelen de in het investeringsplan opgenomen objecten doorgang kunnen vinden". De fractie zet vraag tekens bij het gegeven of de plaatselijke diensten die objec ten aankunnen. Twijfels heeft men wat dat betreft in elk ge val over de dienst openbare werken die volgens het inves teringsplan al behoorlijk is volgestopt met werk. De frac tie denkt dat de werkdruk bij deze dienst zodanig is opgelo pen dat gevreesd moet worden dat ook in 1990 een deel van de in het investeringsplan op genomen pbjecten niet gereali seerd zullen worden. De pro gressieven zeggen verder, dat het kwijtscheldingsbeleid in Lisse nog niet goed uit de verf komt. „De goede wil van het college is ons echter duidelijk, maar van de 150 geplande aanvragen zijn er slechts 25 binnengekomen". Voor 1990 wordt uitgegaan van 100 ver zoeken. De SGP acht het opvallend dat vele investeringen naar 1990 zijn verschoven of zijn te ruggehaald. „Het komt er nu op neer dat de investeringsom- vang ruim 12 miljoen gulden bedraagt. Vooï de jaren 1991 en daarna zijn bedragen van rond 4 miljoen gulden opgeno men. Wij vragen ons af of hiermee niet te veel hooi op de organisatorische vork wordt genomen. Immers bij de mees te investeringen zullen de ge meentelijke diensten en met name Openbare Werken voor bereidende werkzaamheden hebben en toezicht moeten houden. Zijn deze diensten en is de organisatie daar op bere kend?" Milieu Het CDA staat achter het col lege wanneer dit stelt dat, in dien nodig, hogere financiële offers moeten worden ge bracht voor het milieu. De fractie vraagt wanneer voor stellen over de verdere invul ling van dit beleid tegemoet gezien kunnen worden. Het CDA wijst naar de rioolzuive ringsinstallatie en vraagt het college om aan te geven wan neer die uit Lisse verplaatst wordt naar elders omdat er sprake van stankoverlast. De PvdA en PPR zeggen het een omissie te vinden dat het college noch in het beleidsma tige toelichting op de begro ting, rioch in de beleidsnota Lisse naar 2000 ingaat op de bijdrage die de gemeente kan leveren aan het terugdringen van de luchtverontreiniging door het autoverkeer. De pro gressieven vinden dat in de nota Lisse naar 2000 als vast staand feit wordt geaccepteerd dat het wipkelend publiek voor een groot deel per auto gaat winkelen. PvdA en PPR zijn er van overtuigd dat een ongeremde uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen alleen maar aanmoedigt om de auto te nemen en men acht het een vaststaand feit, dat mensen eerst moeten weten dat ze hun auto op bepaalde uren niet kwijt kunnen, voordat ze de fiets pakken. Daarom dient - in het belang van het milieu - te worden afgezien van een uitbreiding van het aantal par keerplaatsen in het centrum. De progressieven lanceren het idee om parkeervergunningen voor bepaalde straten in te gaan voeren, zodat alleen de bewoners van die straten daar nog kunnen parkeren. Magnifiosi CDA, PVD/PPR en VVD kunnen zich vinden vinden in een nieuw onderkomen voor jongerencentrum Magnifiosi. De liberalen achten de rol van Magnifiosi in de samenleving van Lisse zeer positief. Over de plaats van het gebouw lijkt geen discussie nodig. Wel mis schien over de grootte ervan. „Tevens zal er overleg moeten plaatsvinden over toelaatbaar buitengebeuren", aldus de VVD. Voor de SGP/GPV/RPF is de vraag of het onlangs afgebrande Magni fiosi moet worden herbouwd, nog helemaal niet beantwoord. „De vraag of het een stenen gebouw moet worden, hebben wij ons niet eens gesteld. Nu het houten pand voor de twee de maal is afgebrand, moet er voor ons college toch alle rede nen zijn zich af te vragen of het wel verstandig is tot her bouw over te gaan". De fractie stelt, dat kort voor de brand uitbrak, er in verband met de muziekoverlast door omwo nenden bedreigingen zijn geuit aan het adres van dit centrum. Men noemt het op z'n minst merkwaardig dat in beide brandgevallen de oorzaak niet vastgesteld is kunnen worden. Opzet is volgens de fractie dan ook geenszins uitgesloten. „Mede hierom vinden wij het absoluut noodzakelijk om, nu er over een eventuele her bouw overleg met het bestuur wordt gevoerd, daarbij de le vensvatbaarheid van het cen trum te betrekken. Wij stellen dit omdat nog niet zolang gele den werd vernomen dat het bestuur met tekorten kampt en we willen dan ook grondig onderzocht zien of het open jongerencentrum, op langere termijn bekeken, kan voortbe staan zonder enige uitbreiding van de financiële ondersteu ning". De VVD-fractie vindt het een goede zaak dat de sporthal Meerzicht eindelijk op het lijs tje van investeringen voor komt. De fractie wil wel graag weten of met de vermelde acht ton de totale renovatie van de sporthal kan worden uitgevoerd. De christelijke partijen zetten vraagtekens bij renovatie van sporthal Meer zicht. Men is bang dat weer te grote bedragen worden opge slokt door de sport. In het in vesteringsplan/begroting 1989 en in de nota Lisse naar 2000 trok het college in verband met bouwkundige voorzienin gen 600.000 gulden uit voor deze sporthal. Nu is dit bedrag aangepast tot 800.000 gulden. De fractie vraagt zich af of hiermee het eind in zicht is. Station De SGP/GPV/RPF-fractie breekt een lans voor het open stellen van het spoorwegsta tion. Als voordelen noemt de fractie onder andere het terug dringen van het autoverkeer in de regio, maar vooral ook in Lisse zelf. De christelijke par tijen dringen erop aan dat het college bij de juiste instanties pressie uitoefent. „Zeker ge zien het feit dat definitieve be sluiten nog altijd niet hebben plaats gevonden". De CDA dringt er bij het colle ge op aan dat er alles aan moet worden gedaan om de Rijks Middelbare Tuinbouwschool voor Lisse. De CDA- fraktie merkt ten aanzien van de huisvesting van ouderen op, dat in Lisse adequaat op deze behoefte moet worden inge speeld. Het CDA heeft zorgen over de verkeersveiligheid rond een aantal scholen en wil dat het politietoezicht op over stekende schoolkinderen bij de Beekbrug gehandhaafd blijft. Over de herinrichting van de Heereweg en het Vierkant zegt het CDA dat^de recon structie een goede zaak is ge weest, al zijn er enkele kantte keningen. Zo zijn er bezwaren tegen de inrichting van het Vierkant. Teveel beton en wellicht kan dit beton vervan gen worden door groen. Het CDA komt met een plan om het Vierkant verder te ver fraaien. De keuze van de aan schaf van een kunstwerk dient hierbij betrokken. In de beschouwingen leggen de progressieve fracties van PvdA en PPR de nadruk op hun wens om iets te gaan doen op het gebied van de ontwik kelingssamenwerking. Vol gens de fraktie doet ruim een derde van de Nederlandse ge meenten op een of andere wij ze al iets aan ontwikkelingssa menwerking. Volgens PvdA en PPR bestaat ook binnen de politieke partijen over de noodzaak van een gemeente lijk beleid voor ontwikkelings samenwerking geen twijfel meer. De progressieven wijzen in dat verband naar een CDA -discussienota waarin wordt gezegd dat ontwikkelingssa menwerking niet alleen een zaak voor de nationale over heid of de minister is, maar voor de hele samenleving. De fraktie acht het van groot be lang een aparte begrotingspost voor ontwikkelingssamenwer king te hebben. Sponsorloop In verband met het 40-jarig bestaan van het Koningin Wilhelmina Fonds hield de Boerhaaveschool in Voorhout gisteren een spon sorloop voor dit goede doel. Deze sponsorloop, waar de leerlin gen van alle klassen en alle leerkrachten aan deelnamen, werd in plaats van de jaarlijkse sportdag gehouden en werd een groot succes. Rondom de school was een looproute uitgezet van onge veer 400 meter, leder kind liep 10 ronden en zo werd ruim drie duizend gulden vergaard. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Voorhout maakt geen plannenvoor kinderopvang VOORHOUT Het Voorhouts college van burgemeester en wethou ders voelt er vooralsnog weinig voor om concrete plannen te gaan maken voor kinderopvang. Ze is voorlopig alleen nog maar „verheugd" met het parti culier initiatief door de werkgroep Kinderopvang. Dit zei wethouder B. Joon gisteren in een commissie vergadering. Namens die werkgroep kwam mevrouw A. Stroeve het be lang van professionele opvang voor kinderen vanaf zes maanden tot vier jaar nog een benadrukken Er waren 60 re acties gekomen op een operoep van de werkgroep, met name voor een volledige dagopvang. Ze vroeg dan ook om gemeen telijke subsidie naast de rijks subsidie afkomstig uit de zoge noemde Oortgelden. Maar daar zit juist voor Voorhout het probleem. Wethouder Joon antwoordde dat er nog te veel onzekerheid bestaat over die rijkssubsidie die 60.000 gulden zou kunnen bedragen. Los daarvan wordt geschat dat de gemeente zelf ook nog eens zp'n 80.000 gulden jaarlijks op de kinderopvang zal moeten toeleggen. Vanwege de grote bedragen die er mee gemoeid zijn, leek het hem niet ver standig om nu al de plannen concreet te gaan invullen. De commissieleden waren wat te leurgesteld in de passieve hou ding van het college. Ze von den dat er beter nu alvast in gespeeld kan worden op zo'n kinderopvang door bijvoor beeld alvast ruimte te creëren in het nog te realiseren wijk- gebouw in Oosthout. Afscheid van commandant Valkenburgse brandweer VALKENBURG De commandant van de vrijwillige brand weer van Valkenburg, A. Oosterlee, heeft met ingang van 1 ok tober 1989 zijn functie neergelegd. Oosterlee heeft 41 jaar deel uitgemaakt van het brandweerkorps in het Rijndorp. De laatste 19 jaar voerde hij het opperbevel. De overdracht van het com mando aan zijn opvolger M. Walen heeft komende donderdag in besloten kring plaats in de brandweergarage aan de Ringweg. Op dezelfde dag van vijf uur tot half zeven wordt de scheidende commandant een afscheidsreceptie aangeboden in het sport- en recreatiecentrum De Terp aan de Kerk weg te Valkenburg. Film Filmhuis Lisse vertoont van avond in het Poelhuys aan de Vivaldistraat de film „Bag dad cafe". Niet-leden moeten '6,50 betalen. De voorstelling begint om half negen. De film wordt vooraf gegaan door de vertoning van dia's die een van de bestuursleden van het Filmhuis, Bert van der Valk, heeft gèmaakt tij dens zijn vakantie in de Ver enigde Staten. Jarvergadering De afdeling Lisse van de EHBO houdt vanavond haar jaarvergadering in gebouw Salvatori aan de Wagenstraat in Lisse. Tijdens deze verga dering komt de accommoda tie van de EHBO aan de orde. De bijeenkomst begint om acht uur. Jaarvergadering (2) De Rabobank van Lisse houdt vanavond haar jaar vergadering. Deze bijeen komst vindt plaats in de Nachtegaal van Lisse en be gint om acht uur. Naast de diverse huishoudelijke (fi nanciële) zaken, zal tijdens deze vergadering ook een in leiding worden verzorgd door professor dr. L. Bak van de Vrije universiteit in Am sterdam. De heer Bak zal spreken over het onderwerp Kansen en bedreigingen voor het midden- en kleinbe drijf in Lisse". De heer Bak houdt zich reeds vele jaren bezig met ruimtelijk-econo mische vraagstukken van het bedrijfsleven. Hij is kenner bij uitstek van het midden- en kleinbedrijf en in de jaren 1967-1979 (naast zijn buiten gewoon hoogleraarschap) te vens directeur van het Cen- Een werk van Daniëlle Orelio. FOTO: PR traal Instituut Midden- en Kleinbedrijf. Expositie De Rijnsburgse kunstenares Daniëlle Orelio exposeert vanaf woensdag in ontmoe tingscentrum Het Anker in Hazerswoude-Rijndijk en in Huize Driehof in Hazers- woude-Dorp. Zij exposeert olieverven, aquarellen, zeef drukken,plastieken en bron zen. Openingstijden in Het Anker van 20 tot 23 uur, in Driehof van 10 tot 21 uur. De expositie duurt tot en met 31 oktober. VOORHOUT Het Voorhoutse college voelt er niets voor om het fiets pad langs de Jacoba van Beierenweg verplicht te maken voor bromfietsers. Naar aanleiding van vra gen van Jochemsz (Ge meente Belangen) zei wet houder Joon gisteravond in een commissievergade ring dat het fietspad daar te smal voor is. De veiligheid van de fietser gaat hem boven die van brom fietser die dus maar met het autoverkeer mee moet blijven rijden Het fietspad blijft toch nog altijd een discussiepunt want diverse commissieleden brachten gisteravond ook de eigenaardige situatie ter spra ke dat fietsers meerdere malen de Jacoba van Beierenweg moeten oversteken. Daarin komt geen verandering, ook niet na de reconstructie die momenteel wordt uitgevoerd. Mevrouw A. Lap (PPR) stelde dan ook voor om fietsers in het vervolg al in Voorhout zelf voor de passage van de spoor lijn al op het linkerfietspad aan de westzijde te laten fiet sen. „Dat wordt nu toch al ge daan, dus daarmee legaliseer je alleen maar een al bestaande toestand", aldus Lap. Wethou der Joon beloofde daarover na te zullen denken maar hij waarschuwde dat er dan weer een reconstructie nodig zou zijn. Bovendien wil het college het fietspad aan de oostzijde doortrekken tot de Oosthout- laan zodat die fietsers in elk geval niet meer de weg over hoeven te steken. De gemeen te is nog in overleg met de ei genaren van de grond langs de oostkant van de Jacoba van Beierenweg. Wat betreft de op het ogenblik uitvoering zijnde recon structie is er nogal wat onvre de met name bij de bewoners van Oosthout. Namens de wijkvereniging zei Stephan van der Werf gisteravond dat Oosthouters door de geplaatste verkeerslichten onlangs 30 mi- •nuten nodig hadden gehad om de Jacoba van Beierenweg te bereiken. Toen uiteindelijk werkmensen zelf het verkeer gingen regelen liep het veel beter. Maar 's avonds was de ellende daarmee niet opgelost omdat de straatwerkers dan naar huis zijn. De lichten spe len niet in op de omvang van het verkeersaanbod uit en naar Oosthout en de politie heeft geen mankracht genoeg om er een verkeersagent neer te zetten, aldus Van der Werf. Wethouder Joon gaf toe dat het een noodoplossing is en hij zegde toe de overlast tot een minimum te willen beperken. De reconstructie gaat nog on geveer twee weken duren. DEN HAAG/SASSEN- HEIM - De Kroon heeft achteraf goedkeuring ver leend aan het omzetten van een stuk grasland in bollenland in de Klinker- bergerpolder bij Sassen- heim. Als voornaamste ar gument voor de goedkeu ring noemt De Kroon het feit dat het werk al is uit gevoerd en dat de natuur waarde van het grasland toch niet meer terug te krijgen is. Het betrefffende perceel ten zuiden van de Schipholliin is eigendom van Bomaro BV. De gemeenteraad had in het be stemmingsplan vastgesteld dat het grasland ook grasland moest blijven. Dit omdat er sprake was van waardevolle flora en fauna, terwijl gebruik voor de bollenteelt en de daar bij behorende bemesting ook gevolgen zou kunnen hebben voor het aangrenzende bosge bied in Warmond. De grond werd niettemin omgespoten en als bollenveld in gebruik geno men. De Kroon onderschrijft in feite wel de argumenten van de gemeente, maar omdat de zaak toch niet meer is terug te draaien, is goedkeuring ge geven aan de nieuwe bestem-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17