BOEKENMARKT Coiffure-avontuur met lichtpen en computer LEIDEN OMGEVING £eidóe0oma/nt WASSENAARSE KAPPER VERRUILT SPIEGEL VOOR KLEURENMONITOR WASSENAAR Die eeu wig kwellende tweestrijd; die radeloos stemmende besluiteloosheid. Zou ik het nu doen, of niet. Staat het me, of kan ik na af loop maar het beste enke le maanden ertussen uit knijpen en zeker ieder contact met vrienden, kennissen en buren mij den. Maar ook: ik zou wel wat anders willen, een an der kleur of zo, maar ja... wat vindt hij ervan? Pro blemen, waarmee nogal wat vrouwen - en soms ook mannen - bij tijd en wijle worstelen. Zij willen wel een coiffure-avontuur maar durven de grote stap in het relatieve onbeken de niet te wagen. Geen nood, het einde der ver twijfeling is nabij. Sterker nog: in deze era is de ultieme elek tronische rekendoos, de com puter dus, de redder in de nood. Ofwel: de kapper knipt, maar hanteert naast kam en schaar nu ook de lichtpen. Tijd dus om eens in de spiegel van de kapper te gaan kijken. Dat begint bij kapsalon „Ed ward for Hair" in de Lang straat in Wassenaar met een blik op de kleurenmonitor. Sinds vorige week dinsdag kan de geachte clientèle bij hem onder het motto; „Heb je ooit kleren gekocht zonder te passen! Waarom laat je dan je haar knippen zonder eerst je nieuwe kapsel te bekijken" zich een nieuwe coupe laten aanmeten, zonder dat er ook maar één sprietje wordt afge knipt. Dat komt later wel. Met collega Agaath gaan wij het wereldwonder uitprobe ren, zonder ons ook maar iets uiteindelijke resultaat: semi-kort, is nog wat vlotter dan het computer model. aan te trekken van opmerkin gen als: „Kan leuk artikel op leveren voor de onroerend goed-bijlage. Het wordt im mers een flinke verbouwing". Of: „Kunnen wij je morgen bewonderen, of meld je je spontaan ziek?". Collega's... Amerikaans Eigenaar Edward Snijder ver telt over zijn aanwinst die vele cijfers voor de komma heeft gekost: „Het is een Ameri kaans systeem dat sinds enkele maanden in Nederland op de markt is. Dit is de zesde die in ons land is geplaatst. Wij mer ken dat het hoofdzakelijk vrouwen van 20 tot 35 jaar zijn, die voor een ander kapsel een beroep doen op het sy steem. De wat oudere dames zijn meer geïnteresseerd in een andere kleur om de grijze haren weg te werken. Maar al les kan op deze machine". Hoe gaat het? Allereerst wordt met een videocamera - een ge ïntegreerd onderdeel van het apparaat - een opname ge maakt van het hoofd vóór de behandeling. Ter vergelijking. Met de lichtpen wordt het computer beeld bijgewerkt, totdat het kapsel precies aan de wensen voldoet. Vervolgens moet er een twee de opname van het hoofd wor den gemaakt. Feitelijk wordt dit het werkmodel waar over heen het nieuwe kapsel wordt geprojecteerd. Voor computer freaks: het videobeeld wordt met een real-time digitiser in beeldpixels omgezet, waarna iedere manipulatie met dat beeld mogelijk wordt zoals ro tatie, scaling en smoothing. Maar zo klinkt het minder leuk. Haarband Om zoveel mogelijk het eigen haar uit beeld te houden wordt voor die opname een strakke haarband opgezet. Agaath: „Als je die foto maar niet in de krant zet". Het ziet er inder daad wat typisch uit. Intussen wordt in een voorbeeldenboek een kapsel uitgezocht dat het ongeveer moet gaan worden. Maar Agaath kan haar nieuwsgierigheid niet langer de baas en wil nu wel eens zien, hoe zij er met echt lang haar zou uitzien. Voor de gein, want haar haar is daar niet lang genoeg voor. Het num- Agaath bekijkt haar gedigitaliseerde evenbeeld met glamourkapsel. mer van het kapsel in het boek wordt in de machine in gevoerd en in minder dan geen tijd staat daar plotsklaps een glamoureuze diva met weelderige lokken op het beeldscherm. Bij een tweede blik blijkt de vamp nog steeds „onze" Agaath te zijn, maar dan toch heel anders.. Het zou de meest verbijsterende veran dering van die middag wor den. Kapper Edward heeft voor het bedienen van de apparatuur een tweedaagse cursus achter de rug: een dag om de diepere achtergronden van de compu ter te leren kennen en een dag om de bediening de baas te worden. Sindsdien heeft hij zich enkele maanden intensief bezig gehouden met oefenin gen en nog eens oefeningen. Nu is echter de tijd rijp om er mee voor het voetlicht te tre den. „Je moet realistisch bezig zijn. Wat je laat zien, moet je ook waar kunnen maken". De nieuwe aanpak kost duide lijk meer tijd: in circa 45 mi nuten wordt de klant elektro nisch een nieuw imago aange meten. Dat kost 29,75 gulden. Als deze computerconsult re sulteert in een afspraak, dan gaat van die prijs 50 procent af. Agaath heeft intussen kapsel NC164 gekozen: een wat wilde dos, medium lang. In de com puter is dit een blonde coupe, maar na enige manipulatie met de lichtpen wordt het haar donkerder en roodbrui ner gemaakt. Want je kunt van Agaath zeggen wat je wilt, maar blond... nee. Het voor beeldkapsel is wat te lang. Fase twee breekt aan: Edward gaat knippen, met de lichtpen dus. Alsof er een elektronische gum over het scherm schuift, wordt er het nodige vanaf ge haald, zonder dat daarna een leerling-kapster de vloer hoeft aan te vegen. Ruïne Het proefkonijn raakt hoe lan ger hoe meer gefascineerd door dit wonder der techniek en wil het wel eens even zelf proberen. Het blijkt net zo moeilijk als het echte knipvak: ze heeft er in twee minuten een ruïne van gemaakt. Maar ook daarin is voorzien: uit een menu wordt de optie „restau reren" gekozen en alle happen en andere euvele daden wor den in een wip bijgewerkt. Daarna neemt Edward het weer over en hij verandert het te lange kapsel in de Bop-lijn, maar „daar moeten we het zo nog even over hebben", meent Agaath. Daarmee raakt zij de essentie van de nieuwe vin ding: iedere stap kan nog wor den teruggedraaid, ongedaan gemaakt, voordat straks de ambachtelijke schaar en kam een wat definitiever karakter aan de hele onderneming ge ven. De kapper als operator van een geavanceerd computersys teem. De tijden veranderen. Waar blijft de eigen creatieve inbreng Edward: „Die is er volop. Nu zitten er nog alleen maar stan daard kapsels in, maar het is de bedoeling dat je er ook je eigen creaties in opslaat en dat dan als keuze aan andere klanten kunt bieden. Zodat je toch eigen identiteit en creati viteit kunt behouden. Boven dien heb ik een contract met de leverancier, dat er regelma tig nieuwe modellen worden geleverd. In totaal biedt het systeem plaats aan 600 kapsels. En dat zijn dan de uitgangs kapsels. Ieder kapsel ga je met de lichtpen zo precies aanpas sen, dat het bij de individuele klant past. Dat doen we hier nu ook bij Agaath. Zij kiest een wat wild kapsel, maar wat in de machine zit is voor haar gezicht te lang. Dat ga je dan modelleren. Je probeert daar mee een zo goed mogelijk re sultaat te halen, maar het blij voor de verdere behandelin alleen maar het uitgangspun Je krijgt het nooit 100 procei hetzelfde als op het beel< scherm, omdat echt haar li vend is. Bij iedere bewegir van het hoofd ziet het er ai ders uit. Dat valt niet i stil beeld te vangen". Polaroid Het resultaat van de beel< scherm-sessié wordt vastg legd op een polaroid-foto, ee apparaat dat ergens onder aa de machine gekoppeld blijkt zijn. Daarmee gaat assistent Anja verder aan de slag. Gee permanent dit keer vo< Agaath, want d'r haar hee wat rust nodig na de laats keer. Met schaar, kam, föh en gel weet zij haarfijn nai het computermodel toe te we ken, zonder dat zij echt vaa naar de polaroid kijkt. Maar j een goed verstaander hee maar een half woord nodi Het systeem is er voor klanten. Anja had het allan begrepen. Daarom kan het oo niet uitblijven dat het defin tieve resultaat nog beter is dl de computer-print. Wai knappe kappers knippen no steeds knap. LUUD VAN DER HA1 Na de computer-sessie is het aan Anja om op ambachtelijke wijze gestalte te geven aan de wensen van de geachte clientèle. Dieren van de wereld JA9T 5_ De beste sprookjes WK 5- Paddington Bond - Beertje Paddington 4 Delen. O.a. Beertje Paddington draaft door. Beertje Paddington Eigen wijs. Beertje Paddington helpt een pootje mee. Per stuk J35CT 3- Gaades Illustrators ontwerpers handboek Een rijk geïllustreerd handboek met alle facetten van het ontwerpen en illustreren. w* 29.50 "late - Praktische schilderencyclopedie Een naslagwerk en praktische gids voor de beginnende en ervaren kunstschilder. wk 26.50 /TEKEN i ENCYCLOPEDIE Simson - Praktische tekenencyclopedie Een overzichtelijk boek met duidelijke illustraties, zowel geschikt voor de beginnende als ervaren kunstschilder. -*** 26.50 De grote meesters en hun techniek Uw galerie thuis: Elk boek bevat een selectie van tien of meer beroemde schilderijen met prachtige kleurprodukties en met details op ware grootte. 4 Delen. Monet, Rembrandt, Van Gogh, Gaugain. Per stuk 393cr 12.50 Dell/Charleswordth - Gaade's Airbrush wijzer Complete gids voor gebruik en onderhoud. wk 12.50 Lop - Mens ziet mens Een tekenaar over het zien van tekeningen 12.50 Fagan - Nieuwe schatten uit het verleden Met de meest recente vondsten en verfijnde archeologische technieken. Rijk aan foto's, platte gronden van de opgravingen, kaarten en schema's. 24.50 Ernst - De tover spiegel van M.C. Escher wk 7.95 MET HET OOG i OPNMJT" Janse-Methet oog op de aarde c CA 3430 j.JU /PtS 7.50 Carcopino - Het dage lijks leven in het oude Rome Luyks/Bootsma - De laatste tijd. de Boer/Marsilje - De Nederlanden in de late Middeleeuwen Price - Nederlandse cultuur in de gouden eeuw Per stuk 3&9CT 8.50 Mansall - Astrologie werkboek Numerologie werkboek De kracht van getallen en hun symboliek Per stuk 393CT 9.50 Kohn - Complete vitaminen mineralen gids voor iedereen Met een overzicht van alle vitaminen- en mineralen preparaten in Nederland 5.50 Sportencydopedie Alle sporten beschreven met Nederlandse, Europese, wereld- en Olympische records. 3430" 10- Hopkirk - Het gedroomde rijk. De krimoorlog in centraal Azie 1917-1942 3930" 6.50 LECH WAIESA DE \VEG\ftN DE HOOP Lech Walesa - De weg van de hoop autobiografie wk 7.50 De wereld van de bijbel Een nieuwe fascinerende kijk op de bijbelse geschiedenis met kleurrijke illustraties. 19.50 mé Dieteren - Naar Eva's beeld. De geschiedenis van de vrouw in de Europese cultuur 3930 5.5( Spectrum klassieken O.a. Dickens - Oliver Twist Wilde - Het portret van Dorian Gray, Defoe - Het leven en de wonderlijke avonturen van Robinson Crusoë, Austèn - Over reding en overtuiging, Swift - Gullivers reizen. Perstuk TC/ /.Dl Sagan - Bloed en waterverf Een aangrijpend oorlogs verhaal. 3930" 6.95 Pollmann/Tiggers - Nederlands volkslied Een boek met liederen canons J930" 5.- Zolang de voorraad strekt VROOMS DREESMANN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16