Leiden uit de jaren vijftig blijft nog steeds boeien ALLER LEI(DS) Leidse popgroep presenteert single vol aardse geneugten ROUTINIER-FOTOGRAAF NICO VAN DER HORST VERGAST ONS WEER OP OUD-LEIDSE FOTO-KALENDER LANGS OMWEGEN Nog geen besluit over ecreatiebad De Fluit Aandachtscentrum in Alphen voor mensen met problemen jEIDEN OMGEVING üeidóüQowiant DINSDAG 3 OKTOBER 1989 PAGINA 15 Toen Nico van der Horst, een van Leidens meest vooraanstaande (persfo tografen, vier jaar gele den besloot zijn lichtge voelige nering ter be schikking van zijn opvol gers te stellen, kreeg hij meteen veel meer tijd om zijn krachten te wij den aan een door hem op hoge prijs gestelde lief hebberij. In de ruim 50 jaar dat Van der Horst aan 's Heren en andere wegen timmerde, heeft hij een machtig archief opgebouwd dat uit min stens driekwart miljoen negatieven bestaat. Het is een onafzienbare ver zameling aan herinnerin gen, die voor een deel ook terecht zijn gekomen bij het gemeentearchief van Leiden en het Histo risch Archief van de rijksuniversiteit in Lei den. Zo blijven vele van zijn van vakbekwaam- ,,De Leidse gemeente raad spreekt doodvonnis uit over Lange Mare". Vele bewoners van de Mare hebben daar van harte mee ingestemd. De foto werd eind december 1952 genomen. Burge meester Van Kinschot diende, vergeefs, een „gratie verzoek" in bij Gedepu teerde Staten. heid getuigende foto's voor het nageslacht be waard. Welkom geschenk Vorig jaar deed geroutineer de Nico van der Horst een goede gooi met het uitgeven van een kalender voor 1989. Twaalf maanden met steeds weer een ander beeld van een voorbij Leids tijdperk. Zo leverde de fotograaf Van der Horst voor een feest der her kenning. Het was ook een erg welkom geschenk, zo te gen St.Nieolaas, Van der Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Horst' eigen patroon, die hij misschien niet als heilige zal erkennen daarvoor is deze Nico een te volgzaam kind der reformatie maar die tóch ook in dit geval com mercieel best bruikbaar is. Het was in elk geval een ge nieting om naar te kijken, deze oud-Leidenkalender '89. Geen wonder, dat Nico van der Horst op het ingeslagen pad is voortgegaan. De ka lender voor 1990 (met zowat de laatste negens van deze 20ste eeuw) ligt vóór ons. Nico was nog opgetogen over de eerste kalender: „Ze werd zo goed ontvangen dat er en kele nadrukken van gemaakt moesten worden en er zelf mensen teleurgesteld moes ten worden", vertelt hij. Hij vervolgt, consequent: „Aan gemoedigd door het grote succes is besloten thans extra vroeg weer een kalender uit te brengen. Ook is vorig jaar, ook in uw krant, aangekon digd dat er een fotoboek over de jaren vijftig zou verschij nen. Wel, dat is niet van de baan, alleen is de uitgave uit gesteld omdat er dit jaar al enkele boeken over Leiden zijn verschenen. De vele in tekenaren moeten dus nog even wat geduld oefenen. Men zal t.z.t. hierover bericht ontvangen". I Een kleine domper op de feestvreugde dus, maar we mogen blijven hopen. Vader Nico laat zijn op oude pren- ,,'k Heb rooie en witte radijs", was een bekend filmliedje, laat Nico van der Horst weten. Nou, deze groenteboer, hier in de Tweede Looierstraat, had nog wel meer op zijn kar. De zaken gingen goed; eerst ging hij er met de hondekar op uit. na de oorlog kwamen er paard en wagen en daar zal het niet bij gebleven zijn. ten beluste clientele, die hij in zijn warm kloppend foto- grafenhart en bijbehorend kasboek heeft gesloten, niet in de steek. Voorlopig is daar weer de kalender 1989 „Lei den in de jaren vijftig", met de hoogtijdagen voor deze „bekende Leidse fotograaf". Er zijn opnieuw vele momen ten aan de vergetelheid ont rukt, mag ik wel zeggen. Het begint al goed in januari '90: de ongedempte Middelste gracht met de loopbrug van Tieleman Dros. Het zou een rijweg gaan worden van 9 meter breedte. Verder is op de foto anno 1956 geen kip te bekennen. In 1948 maakten de kinderen van de leden van de buurt vereniging Rijndijkstraat een uitstapje. Van der Horst was er met gepaste spoed bij om de horde te vereeuwigen. De prent tooit de maand februa ri. Natuurlijk is er weer de situatie rond de oude spoor wegovergang bij het Stations plein; toestand rond april 1949, in deze kalender is het maart '90. Drommen mensen passeren de spoorrails en het trammetje naar Oegstgeest past z'n snelheid kalm aan. Natuurlijk was Nico paraat toen er na de bevrijding in '45 plaatsjes van de feest vreugde gemaakt moesten worden. In juni 1990 zal de bezitter van deze kalender kunnen kijken naar Corry de Wekker, in 1954 een 73-jarige piano- en danspedagoge die haar scooter met zijspan voor haar woonboot Adinda in de Zijlsingel showde. Vlak bij zijn bedrijf aan de Doeza- straat maakte Van der Horst in '56 een foto van de oude Koepoort die door een nieu we vervangen moest worden. En dan de „echte" Lange Mare, in '52 in oude, onge dempte toestand gefotogra feerd. Een „plaatje" van een originele, schilderachtige Leidse stadsgracht. Burge meester Van Kinschot leed zwaar onder de beslissing van de gemeenteraad (met 22 tegen 14 stemmen) om de zaak te laten dempen. Zo gaat het een heel kalen derjaar door, dankzij de on uitputtelijke voorraad foto's, waarmee Nico vari der Horst nog wel jaren voort kan als hij ze in kalenders en foto boeken wil stoppen. Twaalf oude opnamen van oud Lei den waar we maar geen ge noeg van kunnen krijgen. Op deze bladzijde zijn er enkele van gereproduceerd; ze spre ken voor zichzelf. „En zullen hun weg wel weten te vin den", is de overtuiging van routinier-fotograaf-hobbyist Nico van der Horst, die zich alvast in de handen wrijft. Maar dat heeft hij altijd al gedaan, herinner ik me. ii cc CIDSCHENDAM Het i Bdstrijdbad van 50 meter n het sportcomplex De uit in Leidschendam "ordt gesplitst in een ,,einer diep gedeelte en n ondiep gezinsbad. De .[weide wordt verkleind t circa 6.000 vierkante De ruimtebespa- die hierdoor ontstaat deels worden bestemd de bouw van het iurs College en voor een I der deel voor de jeu de i ulesvereniging Grand j u '82. and- Cru krijgt daar een ntal buitenbanen en een ulodröme met binnenbanen een verenigingsruimte, zal de voorhal van het 'embad worden bestemd br clubruimte voor de Alge- ine Zwemvereniging Leid- (ïendam (AZL). Het huidige i renigingsgebouw Het Koets- nis aan de Koningin Wilhel- nalaan moet zoals eerder namelijk verdwijnen i plaats te maken voor uit- eiding van het raadhuis, i gemeenteraad hield giste- 'ti de verbouwing van het inenbad tot een recreatief d met .attracties aan. Alleen 'dA en D66 stonden achter t voorstel om nu al een pro- j im van eisen, bestek en be ating te laten maken voor lil algehele herziening van t zwembad waarover overi- is al ruim vijf jaar wordt Vooral VVD en Ge- eentebelangen waren be vreesd dat veel van de huidige gebruikers van het zwembad vanwege de voorgenomen prijsverhoging van volgens C. van Leeuwen (GB) 113 pro cent zullen afhaken. Voor recreatief zwemmen moet men maar naar de groots opgezette centra in Wassenaar of Zoeter- meer, aldus Van Leeuwen. Mevrouw H. M. C-. Dwarshuis (VVD) wilde met cijfers een betere onderbouwing van de 90 procent bezoekerstoename die volgens ambtelijke rappor ten is te verwachten. Wethouder F, IJmkers zei dat met de vernieuwing wordt in gespeeld op het toekomstig re creatiepatroon. „De prijzen worden even hoog als elders. Het zal moeilijk zijn om meer gegevens over de toekomst te krijgen", aldus de wethouder die echter beloofde zijn best te zullen doen waarbij hem de steun van de VVD werd toege zegd. De wethouder zorgde nog voor een verrassing door mee te delen dat de „baantje strekkers", waar Gemeentebe langen het voor had opgeno men, wellicht goedkopere kaartjes krijgen. Dat wordt be keken bij de algehele herzie ning van de tarieven, aldus IJmkers. De gemeenteraad ging ak koord met nog eens een kre diet van 34.000 gulden voor een onderzoek naar de kwali teit van beton van het zwem bad. De totale reparatiekosten worden geraamd op een be- drag tussen de twee en vier ton. Van vernieuwing van het bad behoeft volgens deskundi gen echter geen sprake te zijn, aldus de wethouder. Tingieten De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organi seert de komende week een aantal activiteiten. Donder dag wordt om 14.00'uur een demonstratie tingieten gege ven. Zondag is er een voge lexcursie naar Meyendel. In 't Pand aan de Caeciliastraat wordt tevens dinsdag 11 en woensdag 12 oktober een winterkledingbeurs gehou den. Voor nadere inlichtin gen: 071-132036. Film Vrouwen in Bolivia komen donderdag in de videofilm In ca tem aan bod. De film wordt vertoond bij Tuya aan de Hoge woerd 75. De film ochtend is voor alle belang stellenden en wordt maan delijks herhaald. De film be gint om 9.30 uur. De toegang is 3,50 per persoon, kinde ren kunnen gratis mee. Spreekuur De afdeling Leiden van de Horeca-bond FNV belegt donderdag een spreekuur voor seizoenswerkers/sters in café-restaurant Eigenzorg aan de Stationsweg in Lei den. Zij kunnen daar met vragen over bijvoorbeeld rechtspositie en uitkeringen terecht van 14.00 tot 17.00 Festival De stichting Plot brengt vrij dag de zesde aflevering van het Korte Stukken Festival Leiden. Ditmaal treden zes toneel- of dansgroepen op. Het festival wordt gehouden in Micro-theater Imperium aan de Oude Vest 35 en be gint om 20.30 uur. Politiek Politieke ideeën kunnen ge spuit worden op het maan delijkse spreekuur van de PvdA. Van 19.00 tot 21.00 uur zijn een lid van de ge meenteraadsfractie en een lid van het afdelingsbestuur aanwezig in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Tijdens het spreekuur kan er ook gebeld worden: 071- 254547. Fluit Een pinkollo is een Peru aanse fluit met mondstuk en zes vingergaten. In zes les sen worden de eerste begin selen op dit muziekinstru ment bijgebracht bij Tuya aan de Hogewoerd 75. De eerste les begint vrijdag en duurt van 17730 tot 18.45 uur. Instrumenten worden voor de les beschikbaar gesteld. De kosten voor de cursus zijn per gezin (ongeacht het aantal kinderen) 90 gulden. Ruilbeurs R uil vereniging Koningskerk houdt vrijdag een ruilbeurs voor verzamelaars van post zegels, suikerzakjes en siga renbandjes en andere verza- melartikelen. De beurs duurt van 19.00 tot 22.00 uur in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. LEIDEN „U ziet 't, Leiden is e'ën bruisende stad", sprak minister Brinkman van WVC vorig jaar bij de opening van het derde televisienet de pro fetische woorden. Op het mo ment zelf april 1988 was er weinig dat wees op de even tuele inspirerende tintelfris- heid van de Zuidhollandse stad. Dit jaar deed burgemees ter Goekoop die uitspraak nog eens dunnetjes over bij het be zoek van de Amerikaanse pre sident Bush aan Leiden. We derom werd het bubbelende karakter van Leiden niet on middellijk duidelijk. De 3 ok toberfeesten waren dan ook nog lang niet aan de orde. Of doelden de hoge heren soms op de prikkelende stroom carnavalssingles, waar Leiden zo in uitblinkt. In het verleden waren daar de dwaze plaatjes van Rubberen Robbie en van recentere datum die van Jan O. De Zeven Dwer gen en Gratis Bier. Er is zo juist weer een dergelijk carna valesk vijfenveertigtoeren- plaatje van Leidse makelij op de markt geslingerd. „Als 't Gratis Is" heet het ding, dat niettemin vijf gulden moet op brengen in de verkoop. Buzz Buzz De Strippenkaarten zijn de makers ervan. Afgebroken Het singletje staat vol aardse geneugten, opgeborreld in de geest van schrijver Buddy Vol- ly. Prettige zaken allemaal, zo lang het maar geen geld hoeft te kosten. Erfenissen, zwartrij den en vrij drinken, dat soort dingen. „Beluisterbaar engage ment" dus. Vanavond gaat de nieuwe single in première in De Droomfabriek aan de Oude Singel. „We zijn eigenlijk al bezig vanaf '82," zegt een opgewekte Volly, die nog even terugblikt. „Na drie optredens in één weekeinde zijn we nooit meer opgehouden. We speelden in de Bonte Koe, 't Keizertje en De Twee Spiegels. Die tenten werden bijkans afgebroken". Volly, in het dagelijks leven chemicus te Amsterdam, richt zijn aspiraties niet langer meer op het winnen van de Nobel prijs. Vanaf heden is het bin nenhalen van een Edison zijn grote doel. Dat moet dan ge beuren in de sector waarin Corrie De Rekels en Jac ques Herb zo groot zijn gewor den, die van het Nederlands Lied. De jury kan aan de slag gaan, want „Als 't Gratis Is" is een heel geslaagd liedje. Voor het in vervulling gaan van zijn droomwens schakelde Volly de bekende producer Buzzard Jones in. Insiders zul len in hem L'Attentat-voor- man Allard Jolles herkennen. „We hebben het singletje op genomen in Arnhem, in de Stable Studio's van Roel Toe ring. Oei, wilde Stad hoor, dat Arnhem!" Dé opnames vonden plaats in de directe nabijheid van de momenteel zo explosie ve wijk Klarendal, vandaar. Buzz Buzz De Strippenkaar ten zijn doorgaans met zijn drieën, Chrissie Buzz op bas, Ukkie Buzz op drums en ge noemde Buddy Volly op zang en gitaar. Voor de singlepre sentatie van vanavond komt waarschijnlijk nog versterking van Harrie Buzz op accordeon en Eltjie Buzz op toetsen. Die laatste kennen .we nog van zijn werk met Gratis Bier. ROBBERT TILLI ALPHEN AAN DEN RIJN „Er staan mensen klaar voor mensen in nood". Dat is de doelstelling van het Aandacht scentrum dat vandaag in Al phen wordt geopend. Het is een initiatief van de Raad van Kerken in de gemeente, maar inmiddels uitgegroeid tot een interkerkelijke activiteit. Alle Alphense kerken werken er aan mee. van drieëneenhalf jaar gele den. Toen kwamen mensen uit de kerken bijeen die vonden dat Alphen niet langer zonder aandachtscentrum kon. In een dergelijk centrum kan elk mens die in nood verkeert te recht. Mensen die eenzaam zijn, drugverslaafden, incest- slachtoffers of mensen die op een andere manier in moei lijkheden verkeren. Zij kun nen terecht in een ruimte op het adres Raadhuisstraat 84, waar elke maandag, woensdag en vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur vrijwilligers aanwe zig zijn die een luisterend oor bieden. Ook mensen die willen mediteren of gewoon stil wil len zijn, kunnen in het aan dachtscentrum terecht. Het centrum wil geen drempels hebben en is dan ook gratis toegankelijk. Het geheel wordt vanuit de Alphense kerken bekostigd. Giften en donaties zijn wel welkom. Bij het Aandachtscentrum zijn 35 medewerkers van alle ker kelijke richtingen betrokken. Voorzitter Kuyken heeft nog geen idee hoe het centrum zal aanslaan. Wel is duidelijk dat er veel mensen zijn die be hoefte hebben aan aandacht en waarvoor het centrum een uitkomst kan bieden. Die be hoefte is door de kerken gesig naleerd. De eerste openstelling op 2 oktober krijgt overigens geen officieel tintje. Kuyken wil dat het centrum eerst is in geburgerd alvorens er wat franje aan te besteden. In 1956 heette het: nog deze zomer zal worden begonnen met het bouwen van een nieuwe Koepoortsbrug, ter vervanging van de oude. De nieuwe krijgt een wegdek van 16 meter breed, zodat de thans nog zichtbare voorrangsbordjes wel zullen verdwijnen. Hier liggen Nico Hollebeek, Herman Slingerland. Gerrit de Bruin en Nico Wallaart. Af en toe snelt een auto voorbij, maar dit levert geen gevaar op, want ze liggen rustig op het vluchtheuveltje bij de grote Breestraat-klok en de Hogewoerd. Het was leuk om op een vrije woensdagmiddag in april '49 autonummers te noteren.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15