Lot van perestrojka wordt beslist in de republieken 1 )EKRAINER VLADIMIR MALENKOVITSJ IN AMSTERDAM: Roemenië wilde ingrijpen Warschaupact in Polen Meeste Israëliërs voor vredes overleg Amerika wil geen overhaast START-verdrag Buitenland ZeidóeQowiard ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 )U sluit verbond [iet ultra-rechts D HERSFELD De rege- ide CDU heeft in Bad Her- ild een monsterverbond ge- met de extreem-rechtse itionaal Democraten (ND) de herverkiezing van de lU-burgemeester van die id veilig te stellen. De SPD- bositie heeft de CDU-ma- :uvres in het Hessische Ije scherp veroordeeld en eest dat de christen-demo- aten nu ook elders met ex- eem-rechtse en neo-nazipar- ?n jen in zee gaan. De ND haal- >sfc n bij de gemeenteraadsver- ezingen in maart in Frank eert en tal van andere steden Hessen zetels binnen. Meningsverschil over overdracht Hongkong LONDEN Bij Brits/Chi- nese besprekingen in Lon den over de overdracht door Groot-Brittannië van de kroonkolonie Hongkong aan China in 1997, zijn diepgaan de meningsverschillen aan de dag getreden. Peking en Londen zijn het totaal on eens over manieren om het vertrouwen van de bevol king van Hongkong in China te herstellen. De onenigheid betreft vooral de legering van Chinese troepen in Hongkong, nadat China in 1997 de soevereiniteit over neemt. CONTRAS SLUITEN KANTOOR IN VS WASHINGTON De anti-sandinisti- sche contras hebben gisteren hun kan toor in de Amerikaanse stad Miami ge sloten, vanwaaruit zij hun politieke acti viteit in de Verenigde Staten onderna men. Een zegsman zei dat de stap on vermijdelijk was wegens het langdurig uitblijven van financiële steun van de Amerikaanse regering. Volgens de ka tholieke kerk in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua zou ook het in Mia mi gevestigde radiostation van de con tras, 'Radio Liberacion', het zwijgen zijn opgelegd. De VS droegen sinds 1986 maandelijks rond 250.000 gulden bij aan het kantoor, waar in het begin zo n 60 mensen werkten. Kort voor de sluiting waren dat er echter nog maar tien. Lancering Ariane- raket uitgesteld PARIJS De lancering van de grootste commerciële satel liet ter wereld, de 4,2 ton zwa re Intelsat VI, is met vier we ken uitgesteld wegens de ont dekking van een elektronische fout in de Europese Ariane-4 draagraket. Een zegsman van Arianespace in Parijs, dat de raket bouwt en exploiteert, verklaarde dat de lancering is uitgesteld om de systemen nog eens goed na te kijken. Dat duurt zeker een maand, omdat enkele onderdelen naar Parijs moeten. De Ariane zal vanaf Kourou in Frans-Guyana wor den gelanceerd. Stakingen in Frankrijk PARIJS Gevangenbewaarders in Frankrijk hebben gisteren een alge mene staking uitgeroepen. Zij eisen hogere lonen. Ook bij andere be roepsgroepen zijn stakingen uitgebro ken als protest tegen de terughouden de loonpolitiek van de regering van premier Rocard. Belastinginspec teurs, douanebeambten en zelfs vuur torenwachters demonstreerden in Parijs. Ook trokken arbeiders van de Peugeot-autofabrieken door de stra ten. Bij een gevangenis aan de rand van Parijs kwam het tot een harde botsing tussen gevangenbewaarders en oproerpolitie. Daarbij vielen 13 ge wonden. Door de cipiersstaking is er ook binnen de gevangenissen grote onrust. China wijst buitenlandse inmenging af NEW YORK De Chinese minis ter van buitenlandse zaken, Qian Qichen, heeft in New York de in menging in de binnenlandse aange legenheden van China door „be paalde westerse landen" krachtig van de hand gewezen. De bewinds man, die sprak in de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties, hekelde de „ongefundeerde aanvallen" en „het blijven hameren op democratie en vrijheid" van ver tegenwoordigers van westerse lan den die hij niet met name noemde. „Onverantwoordelijke opmerkin gen" en „pogingen om andere staten hun wil op te leggen" gaan in tegen de historische ontwikkelingen en zijn „betreurenswaardig", aldus de Chinese minister. Minister Van den Broek had donderdag in New York verklaard dat hij, bij wijze van uit zondering, „de schokkende gebeur tenissen op het Plein van de Hemel se Vrede" had genoemd, omdat Chi na „een geval apart" was vanwege „het teruggaan naar een situatie waarvan mocht worden gehoopt dat het die achter zich had gelaten". Ook Van den Broeks Franse colle ga, Roland Dumas, namens de twaalf EG-landen, en vrijwel alle andere EG-ministers, hadden in hun redevoeringen melding ge maakt van wat begin juni in Peking is gebeurd. MSTERDAM Hij lijkt oeiredelijkheid zelve. Vladimir Malenko- tsj, voormalig lid van 1 fet Oekrainse Helsinki- iSfmité (een groep men- inrechten-activisten in b Sovjetunie), woonach- g in München en door de Fganisatoren van de In- (rnationale Glasnost erestrojka Conferentie, ie dit weekeinde in Am- ërdam plaatsvindt, ge- resenteerd als „Oekrai- ^-specialist". 'S' De Oekrainse volksbeweging het is uitdrukkelijk een be leging en geen front, want jt klinkt veel te agressief tl feitelijk het concept dat r^enin in 1922 voor de Sovjetu- n Ie ontwierp, in praktijk bren- /a«n. Dat is een Unie van Soci- jistische Sovjetrepublieken, ,n In soevereine staten die al en op militair en diplomatiek irrein aan elkaar gebonden jn. Deze unie, omschreven in lfl[ grondwet, is tot nu toe Schts een holle frase geble- n". sj bnk zij de glasnost van Sov- i-president Michaïl Gorbats- kon dit verlangen naar het 'iseren van wat Lenin be id heeft op massale wijze uitdrukking komen. Met ieën over volledige autono- ie (de Balten), met geweld izerbajdzjan), met stakingen loldavië). „Het lot van pere- „-.-^ojka wordt beslist in de re- 'n ablieken", zegt Malenkovitsj \n ook terecht. Oekrainse Volksbeweging, irige maand opgericht, doet dat soort ondermijnende tiviteiten niet mee. nfrontaties wil de volksbe- ;ging niet. En daarmee on- frscheidt zij zich heel duide- jk van haar radicalere zuster- taanisaties. „Het grootste deel )n de Oekraine is al eeuwen £e)derworpen aan Moskou. De 3Jjssificatie is hier dan ook jntel sterker. Alleen in het bsten van de Oekraine is de Dr. Vladimir Malenkovitsj: „Ons streven is niet tegen de partij gericht". FOTO: CEES VERKERK situatie min of meer vergelijk baar met de Baltische staten. Daar zijn de mensen radicaler. Want ook zij maken, net als in het Balticum, pas sinds het Hitler-Stalinpact van 1939 deel uit van de Sovjetunie". Doelstellingen De beweging verenigt allerlei groepen; zelfs leden van de communistische partij zijn er bij aangesloten. Het is een overkoepelende organisatie met binnen haar gelederen milieu-activisten die de waar heid over Tsjernobyl willen weten, leiders van de stakings- comites (opgericht ten tijde van de mijnwerkersacties in het Donetsk-bekken) en verte genwoordigers van de nog al- Toch is het streven van de Oekrainse Volksbeweging noch tegen de Sovjetunie noch tegen de communistische partij gericht. Begin september zijn de doelstellingen geformu leerd. De beweging wil econo mische zelfstandigheid, demo cratische verkiezingen en een vrij te voeren cultuurpolitiek". Meer concreet betekent dit een vrije-markteconomie waarbij de Oekraine zelf bepaalt wat het produceert in plaats van te moeten gehoorzamen aan de door Moskou gedicteerde pro gramma's. Een nieuwe kieswet waardoor onafhankelijke ver tegenwoordigers zitting kun nen nemen in het parlement en een herwaardering van de Oekrainse cultuur. Volgens Malenkovitsj is een economisch zelfstandig Oek raine geen bedreiging voor de Sovjetunie. De Oekraine is met 51 miljoen inwoners de één na grootste republiek en levert een onontbeerlijke bij drage aan zowel de landbouw als de industriële produktie van de Sovjetunie. „De Oekraine kan volledig voor zichzelf zorgen. Het enige dat ons ontbreekt is olie. Maar wij willen ons niet afsluiten en wij willen ook, voor bijvoor beeld ons graan, geen woeker prijzen gaan rekenen. We wil len het alleen zelf kunnen be- Het is volgens Malenkovitsj nog steeds onduidelijk hoe ver Gorbatsjov wil gaan in zijn te gemoetkomingen aan het na tionalisme in de diverse repu blieken. „Gorbatsjov doet tegenstrijdige concessies. Hij wil zowel de re publieken als de Sovjetunie prioriteit geven. Daardoor is het volstrekt onduidelijk wie het nu bijvoorbeeld op het ge bied van wetgeving voor het zeggen gaat krijgen. De discus sies over de nationaliteiten kwestie van het centraal comi té in Moskou zijn vorige maand ook volstrekt chaotisch verlopen". Maar dat Gorbatsjov wel luis tert naar de verlangens van de Oekrainers bewijst de veran dering aan de top van de Oek rainse communistische partij. Onder druk van de volksbe weging, via petities en massale demonstraties, heeft Gorbats jov ervoor gezorgd dat de ul tra-conservatieve partijleider Sjtsjerbitski het veld moest ruimen. „Met hem was ieder overleg onmogelijk. Hij was ook het laatste lid van het Politburo, dat verantwoording droeg voor de oorlog in Afghanis tan". Sjtsjerbitski regeerde de Oek raine met ijzeren hand. Onder zijn regime werd 25 procent van de Helsinki-groep in straf kampen vermoord en een der de voor jaren achter slot en grendel gezet. De terreur van deze Brezjnjev-adept was voor Malenkovitsj reden om negen jaar geleden naar de Bondsre publiek te emigreren. De volksbeweging werd door Sjtsjerbitski volledig verket terd. Met de nieuwe partijleider, Vladimir Ivajsko, is misschien beter te onderhandelen. Ma lenkovitsj: „Hij is geen hervor mer van nature. Meer een ge hoorzaam ambtenaar, die nog nooit iets interessants heeft ge zegd. Hij zal dan ook trouw de koers van Gorbatsjov uitvoe- FRANS BOTHOF M Waarschuwing Chinese partijleider De Chinese partijleider Jiang Zemin veegt het zweet van zijn voorhoofd. In een toespraak van bijna anderhalf uur maande hij gisteren tot waakzaamheid tegen de infiltratie van westerse denkbeelden in het socialisme. Hij sprak in de Grote Zaal van het Volk voor een gehoor van 10.000 genodigden ter viering van het 40-jarig bestaan van de Volksrepubliek China. WARSCHAU De krant van Solidariteit, Gazeta Wyborcza, heeft Roeme nië er van beschuldigd vorige maand geprobeerd te hebben het Warschau pact zo ver te krijgen dat dit zou ingrijpen in Polen. Hierdoor zou verhinderd moeten dat Solidariteit een regering kon vormen. De krant publiceerde gisteren een brief van de Roemeense regering aan de Poolse ambas sadeur in Bukarest, waarin het aan de macht komen van Soli dariteit een „ernstige slag voor het Warschaupact" werd ge noemd. Polen had, aldus de krant, Roemenië vervolgens terechtgewezen wegens in menging in binnenlandse aan- gelegendheden. De woordvoerder van het Centraal Comité in Warschau bevestigde het bericht. De uit wisseling van meningen tussen de Roemeense en de Poolse partij geven „de stand van de betrekkingen en een taxatie van de interne problemen weer", aldus Jan Bisztyga. Hij voegde er aan toe dat de open baarmaking was geschied zon der instemming van de partij. Polen heeft gisteren een einde gemaakt aan de oproerpolitie ZOMO, die in 1981 de staat van beleg in 1981 hielp moge lijk te maken en herhaaldelijk optrad tegen Solidariteit. Het opheffen van de eenheid komt drie weken na de vorming van een door Solidariteit geleide regering. De communistische minister Czeslaw Kiszczak van binnenlandse zaken had eerder deze maand toegezegd het repressieve politiekorps te ontmantelen. bukman bezorgd over afnemende aandacht voor Derde Wereld .Jen BOSCH Neder- )nd lijkt steeds minder n farm te lopen voor de erde Wereld. Grote ^ulpacties willen niet zo jlotten en er bestaat veel weinig aandacht voor e diepere oorzaken van moede en onrecht in de gereld. emissionair minister voor ïtwikkelingssamenwerking iet Bukman uitte zijn be- irgdheid over deze ontwikke- Jng gisteren in Den Bosch. Hij as een van de sprekers op de bileumbijeenomst van de ka- lolieke noodhulp-organisatie iensen in Nood, die 75 jaar istaat. genschijnlijk is er volgens ukman niets aan de hand. De Dedgeefsheid van de Neder- inder is bijna spreekwoorde- jk geworden. Maar de minis ter signaleert dat kleinere ac ties vaak al spaak lopen omdat er geen geld is voor het ver voer van de ingezamelde goe deren naar de Derde Wereld. Nog meer zorgen maakt Buk man zich er echter over dat de werkelijke oorzaken van ar moede en de structurele maat regelen die nodig zijn om daar een einde aan te maken, on derbelicht blijven. Dat is des te ernstiger omdat die maatrege len ook ons zelf, hier in het westen zullen raken. Daar naast moet Bukman hebben geconstateerd dat ontwikke lingssamenwerking kennelijk geen hoge prioriteit meer heeft Zo werd vorige week een rap port bekend van een ambtelij ke commissie waarin alterna tieven worden aangedragen om kosten van andere depar tementen naar ontwikkelings samenwerking over te heve len. Het gaat om bezuinigingen tot een bedrag van maximaal een miljard gulden. Minister Bukman zelf heeft echter eerder dit jaar becijferd dat een verdubbeling van het bud get nodig zal zijn om in de toe komst alleen al de directe ar moede in de Derde Wereld te kunnen bestrijden. Deze week moest hij boven dien een aanval afweren op zijn budget door minister van buitenlandse zaken Van den Broek. Die lanceerde het idee om hulp aan Oost-Europa met ontwikkelingsgeld voor de Derde Wereld te financieren. Volgens Bukman kan de situa tie nog ten goede wórden ge keerd door bij ontwikkelings samenwerking verder te kij ken dan de pure hulp iets dat met name de particuliere organisaties naar zijn mening kennelijk niet voldoende doen. Waar het volgens de minister wezenlijk om gaat is handel, economische ontwikkeling, mensenrechten en steun aan jonge democratieën. Al eerder heeft hij getracht particuliere ontwikkelingsorganisaties, die met overheidsgeld werken meer te binden aan het officië le Nederlandse buitenlandse beleid. Dat is toen niet gelukt. Maar in kringen van ontwik kelingsorganisaties wordt niet uitgesloten dat Bukman, ook al is hij demissionair, het idee nogmaals zal trachten te lance ren. Hij nodigde de particulie re organisaties gisteren uit voor een gesprek over het be leid op langere termijn. Daar bij zou hij, zo wordt vermoed, bereid zijn het extra geld be schikbaar te stellen, waar de particuliere organisaties al en kele jaren om vragen. In ruil daarvoor wil de minister dan wel dat deze aan de leiband gaan lopen van het door hem uitgestippelde beleid. JOS TIMMERS )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT N484 Rob is maar net op tijd terug, want daar staat al weer i officier te schreeuwen: „Karll Karll Waar zit je, lummel?" iel springt Rob naar voren en meldt zich, klappend met de hak- m. Hij krijgt meteen een flinke schrobbering, dat hij zo lang op :h heeft laten wachten. „Vlug", snauwt de officier hem dan toe, •ommen halen met de lorrie." Rob salueert en maakt rechts- mkeert. Bommen halen? O, de heren beschikken over een lor rie? Daar staat er één. Rob springt er op en spoedig rijdt hij heen en weer. De bommen worden gevuld met een hem onbe kende springstof. Weer een geheim wapen? - Terwijl Rob zo heen en weer rijdt bedenkt hij, dat het nu toch tijd wordt over een ontsnappingspoging te denken. En dan zijn er nog twee ge vangen, die vast en zeker op zijn hulp rekenen. Wat moet hij doen? Elite-eenheid in actie Twee Russische politiemannen van een nieuwe elite-eenheid arresteren een Moskoviet. Met de op richting van de speciale eenheid wil de Sovjetunie de strijd aanbinden tegen de snel stijgende criminaliteit. (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM Een meerderheid van de Israë liërs is voorstander van Palestijns-Israelische be sprekingen in Cairo ter voorbereiding van onder handelingen over een op lossing voor het Midden oosten-vraagstuk. Dat blijkt uit een opiniepei ling, waarvan de resulta ten gisteren in de krant Yediot Ahronot werden gepubliceerd. Van de 688 ondervraagden was 52 procent voor een Pa lestijns-Israelische conferen tie en 40 procent tegen. Acht procent had geen mening. Een Israëlische militaire rechtbank heeft drie solda ten die waren veroordeeld wegens dodelijke mishande ling van een Palestijn, drie maanden strafvermindering gegeven en in vrijheid ge steld. De drie hadden zes maanden van hun gevange nisstraf van pegen maanden uitgezeten. Het leger heeft een verkla ring uitgegeven, waarin wordt gesteld dat met de vrijlating de misdaad niet wordt goedgepraat, maar sommigen zien in de beslis sing van de rechtbank een aanmoediging van geweld te gen Palestijnse burgers. De behandeling van de zaak, in maart, trok internationaal veel aandacht, omdat het le ger daarbij zou kunnen laten zien dat het bereid is op te treden tegen soldaten die zijn beschuldigd van gewelddadig optreden. GENEVE De Verenig de Staten willen geen overhaast verdrag over de beperking van de strategi sche kernbewapening (START). Sovjet-minister van buitenlandse zaken Eduard Sjevardnadze werkte onlangs belangrij ke knelpunten weg, maar de VS hebben behoefte aan nadere bestudering van de „kleine lettertjes" van diens voorstellen. De Amerikaanse gezant in Ge neve, Richard Burt, verklaar de dit gisteren na een onder houd met zijn Russische colle ga, Joeri Nazarkin, waarmee een nieuwe onderhandelings ronde bij de Geneefse START - besprekingen wordt ingeluid. Burt toonde zich aanvankelijk boordevol optimisme over de „geest van Jackson Hole" waar Sjevardnadze en diens Amerikaanse collega Baker de START-knelpunten wegwerk ten die is overgewaaid naar Geneve. Maar daarnaast achtte hij een waarschuwing op haar plaats om niet al te hooggespannen verwachtingen te hebben. Pre sident Bush zei eerder deze week dat de kans groot is dat voor zijn top met Gorbatsjov, die voor volgend jaar is ge pland, een START-akkoord rond is. Maar volgens Burt is het een „grote fout om onder druk van die kunstmatige tijdslimiet te onderhandelen Hij zei uit de opmerkingen van Sjevardnadze te hebben begrepen dat de Sovjetunie een START-verdrag niet lan ger koppelt aan uitkleding van het Amerikaanse SDI-proiect. „Maar we willen heel helder krijgen wat de Russen wel en niet voorstellen. De weg naar een verdrag is korter gewor den, maar er moet nog veel werk worden verzet".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5