Testrijden in woestijn kost (een) vermogen BIHMS BEDRIJFSLEIDER v/m hoofduitvoerders m/v MBO-er CD als plaatsvervangend chef Huishoudelijke Dienst SPI LUTO CeidócSoivumt ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1989 PAGINA 17. »e Volvo 740 heeft een lagere en elegantere neus gekregen. ^olvo 460 sedan op komst RENAULT 21 QUADRA: HEET NIEUWS let geen woord wordt er iog over gerept bij het folvo-nieuws, maar bin nen enkele maanden valt r van dat merk een pri meur te verwachten: de folvo 460 sedan. Tot het over is hebben de beken- 5 e Zweedse en Neder- andse produkten al de nodige nieuwe details te lieden, die je haast over iet hoofd zou zien nu er oveel nieuws van andere aerken is en het belang- ijkste Volvo-nieuws dus log moet komen. 'och zijn ook de Volvo-details ctueel: in de beleidsvoorne- ïens die op Prinsjesdag wer en geopenbaard was er ook iet voorstel reeds 1 november olgend jaar het voeren van limlicht overdag in ons land verplichten om het aantal 'erkeersslachtoffers met tien- allen procenten te verminde en. De gemeente Dordrecht egint tussen 5 oktober en 16 ovember al met een proef. rolvo kan nog net vooroplo- en, zo lijkt het, door vanaf nu 11e modellen van 340 tot en iet 780 Safety Lights mee te even: permanent brandende rerlichting, zodra het contact yordt aangezet. Bet opmerkelijkste nieuws tan dit moment is verder een facelift voor de 740, die een la- |ere en elegantere neus krijgt toals de 760 al eerder. Daarbij doren verschillende koplam- en (met of zonder ingebouw- e mistlampen) voor meer of ninder luxueuze 740-uitvoe- ingen, en nieuwe achterlich- :n die ook op de 760 komen. )e uitrusting van de diverse 40-varianten is verder uitge reid. Er zijn voor de 740/760 alleen nog benzinemotoren met geregelde katalysator, waardoor het gamma wat in kromp (uiteraard blijven de bekende diesels). De 760 Turbo verdwijnt bijvoorbeeld uit het gamma. De eenvoudigste 740 heeft nu een 2,3 liter motor met 85 kW/116 pk en kost f 49.450,-. Nieuw is ook een heel sportieve 740, voorzien van onafhankelijke achterwie lophanging zoals de 760 heeft en een motor met zestien klep pen, twee balansassen en een turbo die een slordige 150 kW/200 pk levert; die komt echter niet naar ons land, want deze motor is er niet in katalysator-versie. Oudjes blijven Onverstoorbaar blijven de ver kopen van de aloude 240-serie doorgaan, waaraan nog steeds een detail te verbeteren bleek: de 240 stationcar krijgt een achterklep met grotere, inge- lijmde ruit. Ook het oudje uit de Nederlandse produktie, de 340, doet het nog best. Het gamma wordt weliswaar be perkt tot maar twee uitrus tingsversies, maar die zijn erg compleet en daardoor aantrek kelijk. De 1,4 liter motor krijgt een katalysator, daarnaast blij ven er de 1,7 liter met kataly sator en de 1,6 diesel. De komst van de 460 sedan doet zich reeds voelen: er is geen 340 sedan meer en de tweeliter 360 verdwijnt helemaal. Na tuurlijk heeft dat ook te ma ken met het succes van de 440. De 440-reeks krijgt eveneens uitsluitend katalysator-moto ren, wat het gamma heel wat overzichtelijker maakt. Alle modellen hebben voortaan de verlaagde vering van de GLT/Turbo om de wegligging te verbeteren, en een krachti ger ventilatiesysteem. Dat zijn twee welkome verbeteringen. PETER FOKKER Met de introduktie van nieuwe auto's kom je nog eens ergens, want de fa brikant of importeur zoekt altijd wel een inte ressante omgeving uit met mooi weer, rustige en af wisselende wegen en foto genieke achtergrondjes. Maar Noordjemen, waar Renault ons bracht om de nieuwe topmodellen van de 21-reeks te proberen, is wel heel bijzonder. Men was er eerlijk over, dus zijn wij het ook: de (dure) introduktie moest extra interessant gemaakt wor den in een tijd dat vele concurrenten nog groter nieuws te presenteren hadden, voorop natuurlijk landgenoot Peugeot met de 605. Het is een buitengewoon inte ressante ervaring om dat nog maar net de Middeleeuwen ontstegen land in de achter tuin van Saudiarabië te bezoe ken. Het gaat hier echter om auto's, en zeker aan modellen van het kaliber van de duurste 21-versies is Noordjemen nog lang niet toe. Er zijn nog juist voldoende behoorlijk gebaan de wegen om zo'n snelle en comfortabele auto tussen vele aftandse pick-ups, terreinwa gens en trucks van meest Ja panse makelij door te beproe ven. De omstandigheden wa ren bepaald niet gunstig, wat het testrijden betrof. Jemen grenst aan een woestijn, het centrale deel van het land ligt bovendien op vrij grote hoog te. De hitte en de ijle lucht verminderen de motorpresta ties. Daarbij wilde Renault het nieuws niet al te heet presen teren, dus beschikten de auto's over airconditioning. Dat is bepaald geen luxe als het bui ten dik over de veertig graden in de schaduw is. Maar airco vreet ook motorvermogen. Er bleef zodoende geen op merkelijke pit over in de nieu we tweeliter motor met drie kleppen per cilinder, die in de Renault 21 TXI debuteert en tevens in de 25 gaat verschij nen. Officieel levert de krachtbron 100 kW/136 pk in katalysatorversie. Dat zal on der normale Nederlandse om standigheden wel goede pres taties leveren, in Jemen zat een top van even over de 200 km/h of acceleratie tot 100 km/h in iets minder dan tien seconden er lang niet in. Toch kunnen we over het motorka rakter wel het nodige zeggen. Zoals vele multikleppers moet de twaalfkleppen-Renault flink toeren maken om waar lijk grote trekkracht te ont wikkelen. Zo vanaf 4000 tpm is die trekkracht er, maar meer dan 5500 toeren draait de motor niet graag, zodat het toerengebied met maximale prestaties smal is. Opvallend is daarbij wel dat de motor heel erg geluidsarm werkt, vooral natuurlijk bij iets gematigder toerental, en mooi trillingsarm ook. Ook vierwiel - aandrijving De tweeliter TXI is de meest luxueuze uitvoering van de De Renault 21 TXI Quadra staat in Noordjemen klaar voor een testrit. Renault 21, maar het kan nog exclusiever. Er is nog altijd de veel snellere 21 Turbo; nieuw is dat zowel de TXI als de Tur bo geleverd gaan worden in Quadra-uitvoering met perma nente vierwielaandrijving. Die aanduiding gebruikte Renault eerder voor de Espace Quadra, waarvan grotendeels het aan drijfsysteem werd overgeno men. Er is een planetaire overbrenging om het vermo gen tussen voor- en achterwie len te verdelen, een visco-kop- peling die de vermogensverde ling nog eens regelt naar aan leiding van mogelijk verschil in greep tussen voor- en ach terwielen. Om wegrijden op zeer gladde grond te verge makkelijken is er een blokke ring voor het achteras-diffe rentieel, die alleen in de eerste en achteruit-versnelling werkt en meteen tijdelijk het stan daard ARS-remsysteem uit schakelt. Vooral voor de erg sterke turbomotor (119 kW/162 pk met katalysator) lijkt de Quadra-aandrijving nuttig; de TXI stuurde ook met standaard voorwielaan drijving al heel scherp en ze ker. En dan nu het slechte nieuws. De overbrengingen in de vijf- bak zijn ongelukkig gekozen. De stappen tussen de lagere versnellingen zijn te groot, zo dat veel geschakeld moet wor den. Dat sluit wel heel slecht CITROEN RENAULT PEUGEOT Speciötiit Gerard Douplantsoen 22 Tel. 01717-7540 - Voorschoten Geel voor foutparkeerders Automobilisten die hun voer- in de week van 7 tot 14 okto- tuig zodanig parkeren dat een ber landelijk de actie 'Gele gehandicapte er onnodig hin- Kaart' gevoerd, der van ondervindt, kunnen, De voetgangersvereniging binnenkort een gele kaart on- VBV zal van 12 tot en met 14 der de ruitewisser aantreffen, oktober actie voeren tegen het Op initiatief van de ANWB en op de stoep parkeren in het al- de Gehandicaptenraad wordt gemeen. aan bij het niet echt soepele motorkarakter. De remmen (schijven rondom met ABS) konden niet geheel overtui gen, omdat voor grotere ver traging flink doorgetrapt moet worden, wat de gevoeligheid niet ten goede komt. Jammer, want de stuurbekrachtiging werkt juist wel goed gedoseerd en gevoelig. Het dashboard is in detail ver nieuwd, maar niet totaal van aanzien veranderd. Daarom zitten de accessoireschakelaars nog steeds te ver van de be stuurder af. Een succes zijn wel de nieuwe stoelen: com fortabel, toch goed steunend en uitgebreid verstelbaar. De vering van de TXI is overi gens wel wat aan de stevige kant, naar Renault-begrippen, wat aan de andere kant aan het uitstekend stuurgedrag zal bijdragen. De 21 TXI is er als vierdeurs of in nieuwe vijfdeurs versie, met of zonder Quadra-aandrij ving; d< Turbo/Quadra Turbo is er alleen in vierdeurs vorm. Dat wil zeggen: in ons land zullen al die 21-topversies er begin volgend jaar pas zijn. Over de prijsstelling liet men dan ook nog niets los. PETER FOKKER Accountantskantoor Haket Ammerlaan Partners Wegens uitbreiding van de werkzaamheden zoeken wij voor onze dynamische vestiging in Den Haag i.v.m. spoedige indienst treding, kontakt met: 1. ASSISTENT ACCOUNTANTS m/v op M.B.A.-, S.P.D.- of H.E.A.O-niveau 2. MEDEWERKERS(STERS) op M.E.A.O.-niveau Personen met ervaring op een accountantskantoor genieten de voorkeur, doch ook zonder deze ervaring kunt u solliciteren. Betrokkenen zullen - onder leiding van de direktie en in teamver band - met groeiende mate van zelfstandigheid worden inge schakeld in onze gevarieerde praktijk. Binnen onze organisatie zijn voldoende carrièremogelijkheden, terwijl de arbeidsvoorwaarden zeer goed zijn te noemen (o.a. premievrij pensioen en winstdeling). Indien u nadere informatie wenst, wordt u die verstrekt door dhr. L. W. M. Haket A. A„ telefoon 070-506464, na 19.00 uur 070-279218. Belangstellenden nodigen wij uit hun sollicitatie te richten aan de direktie, Laan Copes van Cattenburch 58, 2585 GC Den Haag. Heijmans Bouw B. V. is een werkmaatschappij behorende tot de divisie Woning- en Utiliteitsbouw van de Verenigde Heijmans Bedrijven B.V. te Rosmalen. Voor de uitvoering van projekten in Zuid Holland wor den voor spoedige indiensttreding gevraagd De hoofduitvoerder is verantwoordelijk voor de totale voortgang van meestal omvangrijkere bouwprojekten. Hij geeft leiding aan het aanwezige personeel, bewaakt de Droduktie aan de hand van planningen en is zéér kwaliteits- en kostenbewust. Ook de administratieve begeleiding is in zijn handen. De uitvoering van het Arbo- beleid als onderdeel van een modern personeelsbeleid is een vanzelfsprekend onderdeel van zijn taak. Hij staat onder supervisie van een bedrijfsleider en krijgt onder steuning van een werkorganisator, aanwezig op het bouwprojekt. Sollicitanten nodigen wij uit hun schriftelijke sollicita ties te richten aan: het Hoofd Centrale Dienst Perso neelszaken van de Verenigde Heijmans Bedrijven B.V., Graafsebaan 13, 5248 JR Rosmalen. Heijmans Bouw B.V. Graafsebaan 13 5248 JR Rosmalen De Luchtmachtstafschool op de vlieg basis Ypenburg in Rijswijk is een instelling voor wetenschappelijk onderwijs. De bibliotheek van deze school voorziet in de informatiebe hoefte van zowel studenten als docen ten. Binnen deze bibliotheek is plaats TAAK De bibliothecaris levert een belangrijke bijdrage aan de vorming en sanering van de collectie. Ook de toepassing van bibliotheek-technische en -administratieve systemen en pro cedures behoort tot de taken. Evenals het beheren en bewaken van budget ten. Daarnaast onderhoudt zij of hij contacten met bibliotheken van o.a. ministeries en universiteiten. Uiteraard oriënteert de bibliothecaris zich op het onderwijs, en houdt zich middels vak literatuur en cursussen op de hoogte van nieuwe ontwikkelingen. Het assis teren en begeleiden van cursisten bij hun studie-opdrachten is ook een essentieel onderdeel van het werk. 'GEVRAAGD Gevraagd wordt HAVO/MEAO, aangevuld met de Basisopleiding f Wetenschappelijk Bibliothecaris. En eventueel de Voortgezette Opleiding Bibliotheek. In elk geval moet del bereidheid er zijn deze opleiding te| volgen. Goede kennis van biblio- theekautomatisering en de Engelse taal is onmisbaar. Kennis van de Franse en Duitse taal en enige e ring strekken tot aanbeveling. GEBODEN Het bruto jaarsalaris bedraagt maximaal ca. f 42.000,-, incl. 8°/o vakantietoeslag. Het aantal vakantie dagen per jaar is minimaal 23, plus 12 ADV-dagen. REACTIES Voor meer informatie over de functie kunt u contact oppnemen met Lt. Kol. A.C. Tjepkema, (015)146441, tst. 2476. De heer H.A.H. Sars, (070)492174, kan u meer vertellen over de sollicitatieprocedure. Bij gelijke geschiktheid genieten leden van etnische groepen en gehandicap- I ten de voorkeur. Uw sollicitatie kunt u binnen twee weken na verschijning van deze advertentie richten aan het hoofd bureau Burgerpersoneel Korps Lucht machtstaven, Postbus 20703, 2500 ES Den Haag. burgerpersoneel defensie NOVY, een eigentijdse winkel met een kwaliteitsassortiment voor koken, tafelen en interieur - waarbij stijl en kleur een belangrijke rol spelen - zoekt voor haar nieuw te openen filiaal te ZOETERMEËR een Wij verlangen van u: Een opleiding op Havo/MDS-niveau, eventueel aangevuld met het Stivo-vakdiploma G.P.A. Ervaring in een verkoopfunctie binnen de detailhandel, bij voorkeur in een luxe huishoudspeciaalzaak. Gevoel voor een optimale artikelenpresentatie, Ondernemersmentaliteit. Leidinggevende capaciteiten. Voor meer informatie over deze functie kunt u telefonisch contact opnemen met mw. A. H. Scheublin, manager, tel. 01820-64301. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan het hoofd van de afdeling Personeelszaken van NOVY B.V., Postbus 1000, 2800 CB Gouda. NOVY is een dochteronderneming van Retail Net te Gouda I I I I I PTT Telecom BV is een dochteronderneming van PTT Nederland NV en telt ongeveer 29000 medewer kers. FIT Telecom is toon aangevend op het gebied van telecommunicatie, tele matica en informatietechno logie. Het bedrijf biedt nationaal en internationaal een totaal pakket aan dien sten en produkten. Van con sument tot multinational. 's-Gravenhage U heeft een opleiding MBO-CD, bezit ervaring in uw vakgebied en heeft daarbij gewerkt met geautomatiseerde systemen. U bent in staat leiding te geven en weet het begrip 'service' uitstekend in praktijk te brengen. U bezit goede mondelinge en schriftelijke uitdrukkingsvaarigheden en bent in staat onder grote tijdsdruk te werken. U zoekt een functie waarin u niet alleen op uit voerend, maar ook op beleidsmatig terrein een belangrijke inbreng heeft. Herkent u zich in deze omschrijving, dan wil de Huis houdelijke Dienst van PTT Telecom district Den Haag graag verder met u praten over een functie van plaatsvervangend chef (m/v). De afdeling De Huishoudelijke Dienst, onderdeel van de Interne Dienst, is in grote lijnen verantwoor delijk voor de schoonmaak en het glazen wassen en voor de verzorging van de in- en externe groenvoorziening. Zij doet dit in eigen beheer of besteedt het werk uit. Verder verstrekt en beheert de afdeling het meubi lair; zorgt voor de afvalverwijdering en ver leent ondersteuning bij verhuizingen. Uw functie U bent verantwoordelijk voor het uitvoeren en beheren van de meubilairbegroting en het bijhouden en bewaken van de jaarplanning met betrekking tot het glazenwassen en het onderhoud van de groenvoorziening. U con troleert Leturen, bereidt maandrapportage en begroting voor en beheert het totale admi nistratieve proces. U rapporteert aan de chef Huishoudelijke Dienst en vervangt hem bij afwezigheid. Informatie en sollicitatie Voor meer informatie kunt u contact opne men met mevrouw J.M. Vermeulen, chef Interne Dienst, telefoon (070) 41 24 16. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u - binnen 10 dagen en met vermelding van vacature nummer 86/1989 op brief en envelop - rich ten aan PTT Telecom district Den Haag, afdeling PZ/PV, Rjstbus 30207, 2500 GE 's-Gravenhage. I I

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17