I Omstreden stortplaats I nu officieel geopend Monument Alkemade verhuisd 3)e Soicbelic Gou/zcmt Harmonie Excelsior neemt bezit van vernieuwd gebouw LEIDEN OMGEVING QtidóeQowumt ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1989 PAGINA Vestiging school in Noord wijk nu zeker iNOORDWIJK De Tweede Kamercommissie voor onder wijs is akkoord gegaan met de vestiging van een openbare school voor voortgezet onder wijs in Noordwijk. De school, een afsplitsing van de Louise de poligny in Leiden, gaat in augustus 1990 draaien. De ge meente Noordwijk was er al vanuit gegaan dat de toestem ming er zou komen. Komende dinsdag worden de plannen bekend gemaakt en zal duide lijk worden waar de school wordt gehuisvest. De nieuwe school zal vooralsnog in be staande gebouwen onderdak krijgen. Rechter bindt supermarkt aan nieuwe voorschriften DEN HAAG/OEGSTGEEST De in- en uitgang aan de Geversstraat van de nieuwe Albert Heijn supermarkt in Oegstgeest mag niet worden open gesteld voor winkelwagentjes. De supermarkt mag niet bevoorraad worden tussen een uur 's middags en zeven uur 's ochtends. Dit heeft de voorzitter van de geschillenafdeling van de Raad van State, dr G. Veringa, beslist in de spoedprocedure die omwonenden van de toekomstige Albert Heijn- vestiging twee weken geleden aanspanden tegen de hinderwetvergunning van de supermarkt. De buurtbewoners stelden dat de vergunning onvol doende waarborgen biedt om overlast te voorko men. Zij vroegen voorzitter Veringa strengere voorschriften op te leggen. De voorzitter gaf ver der geluidsnormen waaraan de supermarkt zich heeft te houden. Excursieboot voor Nieuwkoopse Plassen NIEUWKOOP Natuurliefheb bers die een kijkje willen nemen in het gebied van de Nieuwkoopse Plassen, kunnen dat binnenkort doen in een nieuwe excursieboot. Dat is mogelijk geworden doordat een margarinefabrikant de op brengst van een spaaractie (140.000 gulden) beschikbaar heeft gesteld voor de aanschaf van de boot. De fabrikant wil juist voor de Nieuw koopse Plassen een boot aanschaf fen, omdat dit gebied behoort tot een van de meest karakteristieke Hollandse natuurgebieden. Tot nu toe werd er steeds gevaren met een werkboot, die eigenlijk voor het dagelijkse terreinbeheer nodig is. Belastingen Ter Aar stabiel, maar inwoners betalen meer TER AAR De onroerend goedbelasting in Ter Aar gaat volgend jaar niet omhoog. Ook de reinigingsrechten, begrafenisrechten, de hondenbelasting en de rioolbelasting blijven gehandhaafd op het huidige niveau. Dat staat in de begroting van de gemeente voor volgend jaar. Volgens de chef van de afdeling finan ciën betekent dat niet dat de mensen hetzelf de bedrag aan belasting moeten betalen. De onroerend goedbelasting is weliswaar op het zelfde niveau gehandhaafd, maar bij de her taxatie van de woningen zijn deze hoger inge schaald. Dat levert de gemeentekas toch nog ruim een ton meer op dan dit jaar. Voor on voorziene uitgaven kan de gemeente Ter Aar in 1990 terugvallen op een reserve van ruim 195.000 gulden. Dat is ongeveer 75.000 gulden meer dan dit jaar. Goud voor Van Leeuwen LEIDERDORP De heer H.P. van Leeuwen (59) uit Leiderdorp ontving gis teren de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau uit han den van burgemeester Bruggeman van Leiderdorp. Plaats van handeling was de Leiderdorpse gemeentewerf. De heer Van Leeuwen nam gisteren ook afscheid als administrateur van de dienst gemeentebe drijven. Na een diensttijd van 32 jaar maakt hij gebruik van de VUT-regeling. De onderscheidene heeft zich onder meer verdienstelijk gemaakt bij de automatise ring van de gemeentelijke diensten. Ver der zat hij véle jaren in het bestuur van de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp. Voorts heeft hij zich ingezet voor de Gereformeerde Kerk Rotterdam- Feyenoord, de foto- en filmclub Daguerre en de Leiderdorpse Bridgeclub. KAMERMUZIEK IN NIEUWKOOP NIEUWKOOP Het Farrenc Trio uit Nieuwkoop geeft morgenmiddag een uit voering van romantische, klassieke mu ziek in 't Reghthuys in Nieuwkoop. Het trio, dat is vernoemd naar de Franse com poniste Louise Farrenc (1804-1875) speelt repertoire uit de tijd van Joseph Haydn, maar ook composities van hedendaagse musici. Er worden werken van Haydn, Schumann. Hummel, Lefèbre en Farrenc zelf uitgevoerd. Het concert van Ernie van Geenen (fluit), Mariëtte Gort (cello) en Annette Middelkoop (piano) vormt te vens de opening van het nieuwe klassiekt kamermuziekseizoen. Het concert begini om vier uur in 't Reghthuys. Een kaartjï kost voor leden, CJP-houders en 65-plus- sers ƒ5. Niet-leden betalen ƒ6,50. Met een grote kraan tilde de Rijpweteringse aannemer Akerboom het zes ton wegen de kunstwerk van haar plaats. ,,Ik ben benieuwd of ik straks weer moet gaan restaureren", zei Peter Schraven. Schraven moest het beeld zes jaar gele den ook opknappen nadat het bovenste deel was gesneuveld tijdens de kermisfestiviteiten. Het beeld is een uniek exem plaar. De drie delen zijn ge boetseerd, uitgehold en gegla zuurd volgens een speciaal procédé. De vraag was of het beeld van de sokkel geschei den zou worden. „In de sokkel zit namelijk een fles met een document, waarop staat wan neer het beeld onthuld is en door wie", vertelde Leo Ver- boket, die in 1949 samen met de toenmalige burgemeester Peek de onthulling voor zijn rekening nam. Toen zag het zwart van de mensen. Maar ook gisteren was het druk. In verband met de werkzaamhe den was de straat voor het verkeer afgesloten. ALKEMADE Onder grote publieke belangstel ling is het bevrijdingsmo nument van de Maas trichtse kunstenaar Piet Killaars gistermiddag ver plaatst van het plantsoen naast het gemeentehuis naar haar nieuwe plaats op het Alkeburchtplein. Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding/Amsterdam Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam. Tel. 020 - 93 89 73 LEIDERDORP De Leidse wethouder F. Kuij ers, voorzitter van het da gelijks bestuur van de Ge meenschappelijke Vuil verwerking Leiden en omstreken (Gevulei) opende gistermiddag offi cieel stortplaats De Does in dé Leiderdorpse Mun- nikkenpolder. Hij deed dat door met een laad- schop een lint kapot te rij den op de toegangsbrug tot de stortplaats. De stortplaats wordt op dit moment nog aangelegd. Het zal nog even duren voordat de stort daadwerkelijk begint. Momenteel wordt de vloer van de stortplaats geconstrueerd. Daarin komen afvoerkanalen voor het regenwater. Er zal worden gestort in comparti menten. Later komen er een puinbreker, een sorteerinrich- ting en twee weegbruggen bij, alsmede een kantine en een kantoortje voor de zes werk nemers van de stortplaats. Daaronder is een milieu-amb tenaar die moet controleren of het storten van puin, vuilver brandingsslakken, kolkenslib en veegvuil het milieu niet be last. Veel van het puin en de slakken wordt hergebruikt, bijvoorbeeld voor de aanleg van wegen. Gevulei-voorzitter Kuijers wees er in zijn toespraak op dat de komst van de stort plaats van groot belang is om dat de stortmogelijkheden in Zuid-Holland zeer beperkt zijn. Jaarlijks wordt er 400.000 ton puin geproduceerd in het gebied van de gemeenschappe lijke regeling, dat nu binnen de eigen regio kan worden verwerkt. Volgens de heer Kuijers heeft het 12 jaar ge duurd voordat met de stort, onder zeer strenge voorwaar den, kon worden begonnen. De gemeente Leiderdorp mag als tegenprestatie zand winnen naast de stortplaats. In tien jaar zal twee en een half mil joen ton afval worden gestort. Daarna wordt de stortplaats een recreatiegebied. Tegen de stort lopen nog steeds bezwaren van de Stich ting Leefbaar Leiderdorp en de Stichting het Zuidhollands Landschap. Dit onder meer omdat het Elisabeth Zieken huis slechts door de rijksweg A4 van de stortplaats wordt gescheiden. Volgens de heer M.A. Logtenberg, directeur van de Gevulei zijn alle ver gunningen echter binnen en staat niets de stort nog in de weg. „Door alle voorzorgs maatregelen zijn negatieve ge volgen voor het milieu vrijwel uitgesloten. De stortplaats wordt daarbij straks door zes dikke rijen bomen afge schermd. Vervuiling van de lucht, bijvoorbeeld bij het zie kenhuis acht ik uitgesloten. Het Elisabeth Ziekenhuis zou dan veel eerder last moeten hebben van de uitlaatgassen van het verkeer op de rijks weg", aldus de heer Logten berg. Burqemeester A. Meerburg en directeur openbare werken A. Peters kijken toe hoe het bevrijdingsmonument in de lussen wordt gelegd. FOTO: WIM VAN NOORT Van Amerom onderscheiden met eremedaille Oranje Nassau KATWIJK Katwijker J.A. van Amerom is gisteren door burgemeester G.W. van Mont- frans onderscheiden met de eremedaille in goud verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. De gebeurtenis vond plaats in Cleijn Duin in Kat wijk. Van Amerom verlaat per 1 oktober de gemeentedienst, hij maakt gebruik van de VUT-regeling. Van Amerom, die 40 jaar als ambtenaar werkzaam was, was sinds 1 ja nuari 1989 hoofd van de afde ling financieel beheer van de gemeente Katwijk. Van 1967 tot 1989 was hij chef van het bureau Comptabiliteit. De heer Van Amerom vervult ook tal van maatschappelijke en ker kelijke functies. Informatiedag kankercentrum LEIDEN Het Integraal Kankercentrum West (IKW) houdt op woensdag 11 oktober een informatiedag over kan kerbestrijding. De informatie dag wordt gehouden in het ka der van de Europese actie week en preventiecampagne tegen kanker. Er zal onder meer een ten toonstelling over de nieuwste behandeltechnieken te bezich tigen zijn. Het gebouw Van het IKW is gevestigd op de Schip- holweg 5A in Leiden en is ge opend van tien tot vier uur. Wethouder Kuijers rijdt de stortplaats open. Gevulei-directeur Logtenberg doet een stapje opzij. Onder redactie van Ton Pieters Zestig jaar geleden, op zater dag 21 september 1929, stond er weer eens zo'n mededeling in de Leidsche Courant: „Z.D.H.de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alléén Woensdag, Vrij dag en Zaterdag audiëntie verleenen". Zijne Doorluchti ge Hoogwaardigheid had nog wel wat anders te doen ook, moeten we maar denken. Om in de sfeer te blijven „enkele snapshots uit het dagelijksch leven van Z.H.de Paus", Pius XI was dat toen. Al komen aardig wat van die snapshots precies overeen met het vaste leefpatroon van zijn opvolgers. Welnu: „Even na zessen staat de paus op van een korten slaap in een kamer, gelegen op de derde verdieping van het Va- ticaan, welke reeds zijn voor gangers tot woning diende, echter met dit verschil dat Pius van de sterfkamer van Benedictus XV z.g. zijn pri- vé-kapel deed maken en zich naast de eetkamer een afzon derlijk studeervertrek waarin hij gaarne z'n vrije uren doorbrengt liet in richten. lederen morgen voor dag en dauw scheert de paus zichzelf en wel met een scheerap- paraat. Precies om 7 uur 10 zien wij hem in zijn privé-ka- pel de H.Mis celebreeren. Dan volgt een sober ontbijt met koffie, brood en boter. De melk en de boter leveren hem de drie koeien, welke op de kleine, afgeperkte weide der Vaticaansche tuinen gra zen. Klokke-negenen neemt 's pausen vermoeiende dag een aanvang. Tegen dit uur komt de grijze staats-secreta- ris, Kardinaal Gasparri, bij hem en confereert over de belangrijkste politieke en re ligieuze gebeurtenissen der wereld. Na de regelmatige audiënties der prefecten der Roomsche congregaties (vergelijkbaar met secretarissen-generaal bij een ministerie), nadert de middag, in beslag genomen door de dagelijksche privé- audiënties, meestal in de groote bibliotheek, temidden der kostbaarste manuscripten en modernste werken. Na deze audiënties volgt de be kende massa-ontvangst, waarbij de paus ieder zijn hand met den herdersring (ik meende, dat het de vissers- ring was, T.P.) laat kussen en allen zegent. Half drie is het gewone uur van zijn middageten. Hier wenscht hij in tegenstel ling met de meeste Italianen dat alle opgedischte ge rechten in zuivere boter be reid zijn. Hij neemt echter doorgaans genoegen met een „Risotto alla milanese", een kotelet, eieren, geroosterd brood, groenten en vruchten, waarmede in 't algemeen wel ieder tevreden kan zijn. Ge durende het eten moeten bei de privé-secretarissen, die den paus uit Milaan heeft medegebracht, hem de ge- heele dagelijksche correspon dentie voorlezen en de pause lijke antwoorden zin voor zin noteeren. Na den maaltijd gunt de paus zich echter een wijle rust, in hoofdzaak bestaande uit 't maken van een autotochtje door de pauselijke tuinen. Bij wandelingen te voet gaat Va der Pius 't liefst een poosje naar den veelkleurigen pape gaai, dien paus Leo XIII ten geschenke werd gegeven, of naar den adelaar, dien een priester hoog in de Apenijn- nen voor hem ving. Om negen uur 's avonds heeft de kleine „cena", de avondmaaltijd plaats. Ook hierbij wordt nog gewerkt, want tijdens het eten (hoe slecht ook voor de spijsverte ring, T.P.) neemt de paus de berichten van al zijn ver schillende secretarissen over de dagelijksche gebeurtenis sen in ontvangst. Eindelijk volgen in den laten avond „de beste uren", zooals hij ze gewoon is te noemen, want zij worden gewijd aan de eenzame studie in z'n pri vaat-bibliotheek. Wie 's nachts over de stille Piazza van San Pietro loopt, kan alle vensters van het Vati caansche paleis in diepe nachtrust zien; slechts éen venster licht des te sterker en verwonderlijker uit de duisternis naar voren: het is het raam van de studiekamer van Zijne Heiligheid Paus Pius..." We houden het kerkelijk en citeren een gezegde dat in die vervlogen tijden opgeld ge maakt moet hebben: „Zoo Roomsch als Stompwijk"... Vaticaanstad. We lazen in de L.C. van zes tig jaar terug: Stompwijk bereidt zich voor op de komst van Mgr. den geliefden bis schop. Op Donderdag 26 Sep tember komt Z.D.H. het nieuwe altaar, dat door de vrijgevigheid der parochia nen in de gerestaureerde kerk is verrezen, plechtig consacreeren. Om 8 uur be ginnen de plechtigheden, waarbij Mgr. wordt geassis teerd door 14 of 15 priesters die allemaal iets te doen krijgen. Om 12 uur zal de pa rochie Mgr. huldigen door een grootsch défilé. De stoet wordt geopend door Marechaussees te paard, die den weg voor den stoet zul len vrijmaken. Daarna 5 He rauten te paard, eerewacht te paard, ruim 20 ruiters, rijtuig met comité-leden, rijtuig waarin R.K.Armbestuur, het R.K.Fanfarecorps „Juliana", praalwagen van de propa- gandaclub „St.Paulus", praal wagen van de Tooneelveree- niging „St.Tarcisius", praal wagen van de R.K.Kiesver- eeniging, praalwagen van het R.K.Zangkoor, praalwagen van de R.K. Voetbalclub „Sport Na Arbeid", de geza menlijke jongens van de R.K.Jongensschool. missie actie der kinderen, praalwa gen waarop het Kindje Jezus, groote eere-wagen: hulde van de kinderen der meisjes school aan den bisschop, ver sierde wagen waarop de H.Kleine Teresia". En nog veel meer praalwa gen, o.a. ook één van de eier- veiling VPN en één van de ijsclub. Een aantal dat de Stompwijkse pan uitrees. De bisschop (op een door V&D gestoffeerde ere-tribune met baldakijn en omstuwd door de geestelijkheid) zou het de fileren van de stoet tweemaal bezien, ,,'s Morgens tusschen half acht en acht uur zullen melkauto's en dergelijke er wel voor willen zorgen dat de weg vrij is voor de auto van Mgr." Om even bij te komen en daarmee te besluiten: „De stierengevechtendie Zon dag te Rocour, bij Luik, ge houden zouden worden, zijn door de regeering verboden". Voorts werd nog vernomen dat „We beter de toeslaande ziekte niet met „Alastrim" kunnen betitelen, maar ge woon met „pokken" Enfin, „God bemint den blijden ge ver", zou Father Lafeber directeur van het Missiehuis in Hoorn, zeggen. „Heeft u ons al bedacht in uw testa ment...?" WASSENAAR Alle 60 leden van de Wassenaarse harmonie Excelsior heb ben wel op de een of an dere manier hun steentje bijgedragen aan het op knappen van het vereni gingsgebouw aan de Schoolstraat. Vandaag wordt de heropening met veel muzikale activiteiten gevierd. Het gebouw is rond elf uur officieel geo pend door het aanbrengen van een laatste verfstreek. Excelsior speelt in de hoogste klasse, in de vaandelafdeling. In 1936 werd het gebouw door het op 15 januari 1901 opge richte Excelsior aangekocht voor een bedrag van rond de 5000 gulden. De plannen voor groot onderhoud en renovatie leefden al lang. Ze gingen aan vankelijk de draagkracht van de vereniging ver te boven en verdwenen daardoor alle in de lade. Tot onder voorzitter schap van Bert Verhaar in 1987 weer onderzoek werd verricht naar de mogelijkheid van opknappen van het ge bouw. Architect Jaques van der Spek bouwde voort op al Lening Daarmee kwam alles in een stroomversnelling. Om het be nodigde geld op tafel te krij gen, werden talloze acties op touw gezet en subsidies aange vraagd. Voor de meer dan twee ton kostende klus hoefde de vereniging uiteindelijk nog maar voor een lening van 30.000 gulden naar een bank te stappen. Via rommelmarkten, kledingsbazars, subsidies en enkele riante giften werd het grootste deel van het benodig de bedrag bijeen gesprokkeld. Een tegenvaller was dat ver rotte plafondbalken moesten worden hersteld. Dat kostte 25.000 gulden extra. De oefenruimte werd iets ver groot. Na een onderzoek door een deskundige op akoestisch gebied werd daar een speciale wandbedekking aangebracht. Op de vloer ligt parket. Tussen de repetitieruimte, het vroege re klaslokaal en de bestuurs kamer is door het uitbreken van een muur een riante kof fie- en pauzeruimte gecreëerd met een keukentje. In de hal en gang zijn wit-marmeren te gels neergelegd. De wander zijn crême-kleurig geschilderc en het houtwerk is nu oker geel.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15