Seidae Sou/temt Partijen eens over stijgen van lasten Klassiek cadeau STAD OMGEVING Prins in Leiden Contract met Veronique niet ondertekend Vertraagde start van Alternatief Zijloever 3 GEMEENTE KAN INVESTERINGEN NIET DRAGEN Meer kortingen voor minima Meeuwenplaag in Zuid West met kooi en pil bestreden WEEK EINDE Tarief kabel gaat omlaag CeidaeSouocwii ZATERDAG. 30 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 LEIDEN Prins Bernhard heeft gisteren het hieuwe gebouw van Kern Groep B V. aan de Ka- naalweg in Lei den geopend. Het ■bedrijf handelt in computers en leert mensen met 'deze apparatuur 'omgaan. LEIDEN Het contract tussen RT Veronique en de gemeen schappelijke regeling antenne- energievoorziening Leiden en omstreken is gisteren toch nog niet getekend. De Leidse wet houder T. van der Nat zou het contract als voorzitter van de regeling aanvankelijk gisteren net voor de middag tekenen. Kort daarop volgde uitstel tot eind van de middag. Reden daar voor was het kort geding dat 's middags in Amsterdam diende en dat tegen Veronique was aangespannen door de NOS. De uit spraak daarin wordt donderdag gedaan. In de tussentijd kan Ve ronique via de kabel worden doorgegeven. Op het Leidse ge meentehuis was de verwachting aanvankelijk dat het geding op tijd zou zijn afgelopen om het contract 's middags nog te teke nen. Wanneer dat nu wel gebeurt, is nog niet duidelijk. Veroni que dat maandag officieel wil beginnen met haar uitzendingen, was donderdag al via kanaal 32 te ontvangen op de Leidse stads- kabel. LEIDS CENTRUM VOOR JURIDISCHE SOFTWARE een expertisecentrum voor juridische sof ware in Leiden. De gezamenlijke afdelin gen Recht en Informatica van de Neder landse rechtenfaculteiten hebben hiervoor een voorstel ingediend bij de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk onder zoek NWO, dat de helft van de kosten wil betalen. Het centrum gaat juridische soft ware uit binnen- en buitenland keuren en ontwikkelen, zo meldt het universiteitsblad Mare. Het gaat om databanken met diverse juridische informatie zoals wetsartikelen en uitspraken van de Hoge Raad, of program ma's waarmee de hoogte van alimentaties kan worden berekend. De Leidse faculteit heeft goede hoop dat de NWO het verzoek honoreert. Het zou uniek zijn voor Europa. Er dingen nog twee andere projecten mee. LEIDEN Met vijftien jaar vertraging is gister middag de eerste paal van het Alternatief Zijloever de grond ingeslagen door gedeputeerde Boone (ou derenbeleid), wethouder De la Mar en voorzitter Van Dorp van woning bouwvereniging De Een dracht. Het Alternatief Zijloever be staat uit twee delen: op de Zijloever komen 48 wonin gen en een centraal voorzie ningengebouw. Dit deel moet over een jaar klaar zijn. Aan de Bernhardkade worden 25 woningen gebouwd, even eens gecombineerd met zo'n gebouw. Dat moet in juni zijn afgerond. Alle bejaarden uit Leiden Noord kunnen er deelnemen aan sociaal-cultu rele activiteiten of een beroep doen op dagopvang en zorgverlening. Het project biedt ouderen de mogelijk heid langer op zichzelf te blijven wonen maar wel een beroep te doen op zorg aan huis, de zogenaamde „zorg op maat". Beide voorzieningen zijn een alternatief voor het verzor gingshuis dat de gemeente oorspronkelijk op de Zijloe ver wilde neerzetten, maar waarvoor het geen subsidie kreeg. De start van het pro ject is diverse malen uitge steld, onder meer omdat het rijk er niet aan wilde bijdra gen. De overheid betaalt slechts de woningen. Ge meente en provincie betalen het verzorgingsgedeelte, dat ruim vijf miljoen gulden kost. De gemeente moet dat geld vijf jaar na de opleve ring terugbetalen. Dat zou moeten gebeuren met behulp van de subsidies die het rijk verstrekt voor voorzieningen voor demente bejaarden, die gemeente en provincie in Leiden willen vestigen. Daarvoor moeten bedden uit verzorgingshui zen in Leiden en omstreken worden overgeheveld. Of dat gebeurt is nog de vraag. Zie kenfondsen en verzorgings huizen voeren hier een ster ke lobby tegen. Gedeputeer de Boone zegde echter toe dat de provincie zich hier sterk voor zal maken en sprak de verwachting uit dat dit zal lukken. LEIDEN Binnen de Leidse politiek heerst brede overeenstemming over het verder verho gen van de gemeentelij ke belastingen. Volgens wethouder P. Bordewijk van financiën is dat noodzakelijk om met name vernieuwing van riolering en straatver lichting te kunnen beta len. „Daarvoor zijn de reserves te klein", aldus de wethouder. Bordewijk verklaarde dat in antwoord op vragen van leden van de commissie fi nanciën, personeel en orga nisatie. Die begon gisteren met de behandeling van de gemeentebegroting voor 1990. Vrijwel alle partijen deelden de visie van Bor dewijk waar het ging om de hogere lasten. Alleen de VVD en de Soci- alistiese Partij deelden die opvatting gisteren niet. A. Geertsema (VVD) meende dat er nog wel mogelijkhe- den waren voor „herschik kingen" .binnen de ge meentebegroting om ruim te voor investeringen te scheppen. Dat kwam Geertsema wiens partij in het college is vertegen woordigd te staan op een boze uitval van een lid van de oppositie, CDA'er P. Kranenburg. Die be schuldigde de VVD'er er van in het zicht van de verkiezingen met „losse flodders" te schieten. Geertsema's fractie had na melijk eerder wel inge stemd met lastenverzwa ringen omdat ook zij geen ruimte zag voor verder be zuinigen. Tevreden CDA'er D. van Duijn sprak gisteren zijn tevredenheid uit over de na jaren van sa neren bereikte situatie in de gemeentefinanciën. Lei den heeft daardoor het vooruitzicht op een sluiten de begroting in 1993. Daar mee komt ook het einde in zicht van de „Artikel 12" status waardoor Leiden aanspraak kan maken op extra uitkeringen van het rijk, maar ook strenger wordt gecontroleerd. R. van Lint (Groen Links) voorzag voor de komende jaren aanhoudende lasten verzwaringen. Hij merkte op dat de gemeente de ko mende jaren ook voor gro te uitgaven staat waar het gaat om sociale veiligheid, ouderenbeleid en kinder opvang. „Er is niet veel ruimte meer voor bezuini gingen. Om ruimte te scheppen voor nieuw be leid staat het wel vast dat belastingverhogingen no dig zijn. Maar je moet wel nagaan wie je daarmee treft. Het is mogelijk om de mensen met de goedkoop ste woningen te ontzien". Van Lint desgevraagd: „Wat mij betreft gaan be woners van huizen boven de 250.000 gulden veel meer betalen". Wethouder Bordewijk ver klaarde gisteravond dat Leiden nog behoorlijk wat ruimte heeft om tarieven te verhogen. Onder druk van de inspectie van het rijk stijgt het gemiddelde bedrag per woning van de onroerend goedbelasting dit jaar al van 240 tot 255 gulden. „En daarmee zitten we nog lang niet aan de bovengrens voor Artikel 12-gemeenten". LEIDEN De Leidse minima moeten meer kortingsmogelijkhe den krijgen. Daarbij kan gedacht worden aan de bibliotheek, sportverenigingen en de museumjaarkaart. Met die suggestie kwam raadslid R. van Lint (Groen Links) gisteren tijdens de be handeling van de ge meentebegroting door de commissie voor fi nanciën, personeel en organisatie. De ge meente Leiden heeft dit jaar voor het eerst een dergelijke korting gegeven door zwema bonnementen voor mi nima tegen een geredu ceerd tarief van 25 gul den per huishouden te verkopen. Daarvan is in vrij grote getale ge bruik gemaakt. Van Lint vroeg gisteren naar de mate waarin dat is gebeurd. Boven dien vroeg hij om na te gaan welke mogelijk heden de gemeente heeft om meer te doen. De korting op de zwe mabonnementen kon gefinancierd worden uit het „schulden fonds" van de gemeen te omdat daar zelden een beroep op wordt gedaan. Andere com missieleden wezen Van Lint er al direct op dat dit fonds niet onbeperkt kan worden gebruikt omdat er ook geld voor het eigenlij ke doel beschikbaar moet blijven. Kermis De opbouw van de kermis bij de Lammermarkt is gisteren goed op gang gekomen. De exploitanten moeten echter nog tot maandagmiddag wachten voor de poorten van het 3 oktober- Lunapark open mogen gaan voor het publiek. FOTO: WIM VAN NOORT „MEEST VRIENDELUKE METHODEN" LEIDEN Om aan de overlast van meeuwen in Leiden Zuid West een ein de te maken wordt een vangkooi geplaatst en er wordt voer gestrooid met een anti-conceptiemiddel. Tot beide maatregelen be sloot het college van B en W gistermiddag. „Dit zijn de meest vriendelijke me thoden die gehanteerd kunnen worden", verdui delijkte J. Vellekoop van de directie milieu. De overlast was in het voor jaar ontstaan toen een kolonie van ongeveer 200 meeuwen zich in de omgeving van de Rooseveltstraat vestigde. On bekenden schoten eind juli een aantal meeuwen af waarna re acties loskwamen over de te volgen methode om van de overlast af te raken. Een val kenier kWam op zijn eerder gedane toezegging terug om een roofvogel voor de bestrij ding in te zetten. Hoewel de overlast in augustus sterk afnam, waarschijnlijk door het uitvliegen van jon gen, is de gemeente nu toch van plan wat aan het meeu wenbestand te gaan doen. Dit onder andere met het oog op een eventuele terugkomst van Spuitje Na overleg met deskundigen is allereerst besloten tot het plaatsen van een vangkooi. De daarin gevangen vogels wor den met een spuitje afge maakt. Tevens wordt gebruik gemaakt van voer dat op da ken zal worden verspreid en waar een anti-conceptiemiddel in zit om de geboorte van jon gen te voorkomen. De direc ties milieu en groen zullen af hankelijk van de resultaten van een plan voor het volgend voorjaar opstellen. Met bijdragen van Janet van Dijk, Erik Huisman, Joop Peeters en Karin Swiers. Bloemrijk Die wijkteams bij de politie, die komen er dus niet. Trou wens, het zal bij de Leidse po litie voorlopig wel helemaal niet tot grootscheepse reorga nisaties komen. Alles blijft bij het oude. Dat bleek deze week bij het bekend maken van de resul taten van een onderzoek naar het al of niet instellen van wijkteams. Het bureau IME werd belast met het onder zoek naar dit in Koot en Bie- termen „hete hangtaboe" bin nen het korps. De daardoor in beroering gekomen gemoede ren kunnen na het bekend worden van de resultaten dus weer een weinig tot bedaren komen: geen van de groepe ringen heeft een nederlaag geleden. IME, het bureau dat zich on ledig heeft gehouden met het onderzoek, heeft de conclusie weergegeven in een ruim tachtig kantjes tellend rap port. Tachtig kantjes, terwijl een beetje lezer al op pagina vier wist wat er te weten viel. Het Leidse korps bleek de vergelijking met andere korp sen in Nederland goed te kun nen doorstaan. Op grond van die wetenschap" en de resulta ten van twee recente onder zoeken naar de effecten van wijkteampolitie werd een conclusie getrokken: het in stellen van wijkteams in Lei den is niet nodig. Negen woorden, lekker kort. En lek ker duidelijk ook. Maar toch volgen er nog een kleine tachtig vol getikte kan tjes tekst. Tekst waar zelfs po litiehonden geen brood van lusten. Wat te denken van de zin „Veranderingen in de or ganisatie zullen met name dienen te leiden tot een ver betering van de beheersbaar heid en de bestuurbaarheid en tot een vergroting van de sa menwerking tussen organisa tie-onderdelen zonder dat 'dit ten koste zal gaan van de goe de informele verhoudingen en de dienstbaarheid aan de klanten". En wat moet een zinnig lezer aan met een zin als „De vraag in hoeverre via wijkgericht werken, een goede bijdrage aan de doelstellingen geleverd zou kunnen worden, is door het korps (nog) steeds bevesti gend beantwoord"? Een der gelijke vraag in hoeverre kun je helemaal niet ont kennend of bevestigend be antwoorden. Blijft de vraag waarom het onderzoeksbureau zo lang en onbegrijpelijk van stof is. Ter wijl in de eerste pagina's blijkt dat de uitdrukking be grijpelijk en kort formuleren bij het organisatie-adviesbu reau terdege bekend is. Om de prijs van het onder zoek te rechtvaardigen? Om belangrijk te doen en deskun dig over te komen? Als dat zo is, wordt het weer hoog tijd voor een Tegenpartij, dit keer onder het motto „Geen ge zeik, schrijf 's niet zo bloem rijk". Marselis (1) Nu de gemeenteraadsverkie zingen weer naderen vraagt politiek Voorschoten zich af of de dominante CDA-wet- houder Linus Marselis, de on gekroonde koning van het dorp, zal aftreden of zijn on zichtbare kroon nog even zal blijven dragen. Al jarenlang proberen PvdA, D66 en ook wel de VVD hem beentje te lichten en binnen het CDA Coverboy Fractievoorzitter Pex Langenberg van D66 bouwt aan een derde carrière. Naast zijn baan op Binnenlandse Zaken en zijn hobby, de Leidse politiek, werkt hij nu ook als fotomodel. De yup van de Leidse politiek is uitverkoren om in grijs ambtenarenpak te poseren voor de omslag van Ambtenu. Dat blad verschijnt in het kader van de viering van het 175-jarig be staan van zijn werkgever, het ministerie van binnenlandse zaken. Pex houdt op deze manier zijn gezicht nog eens in de schijnwerpers. Geen onhandige zet nu hij na de verkiezingen een plekje in de wachtkamer heeft gekregen in plaats van in de Tweede Kamer zelf. D66-voorman Hans van Mierlo koos immers onlangs voor een eervolle aftocht uit de informatie en zag daarmee af van een ministerspost in het nieuw te vormen kabinet. Pex dertiende op de lijst van zijn partij die twaalf zetels kreeg miste daardoor ternauwernood de boot en staat weer met bei de benen op de eerste reserveplaats. Zijn ver schijnen op de cover van Ambtenu doet ver moeden dat Langenberg geen zin heeft om te wachten op een vertrekkende democraat. En dat hij gaarne carrière zou maken in het mo dewereldje van 's lands ambtenaren en ander grijs gestoffeerd kantoorpersoneel. worden ook niet alle activitei ten van de wethouder meer kritiekloos bekeken. Zijne Koninklijke Hoogheid Linus I is onbetwist de meest gefoto grafeerde ambtsdrager van Voorschoten. De 67-jarige Marselis verkondigde vier jaar geleden voor het laatst de CDA-lijst aan te voeren, maar nu deze raadsperiode ten ein de gaat lopen en de wethou der nog steeds even gezond, fit en kwiek deelneemt aan het gemeentebestuur, tellen de jaren minder, maar zijn be- kendheid des te meer. VVD, PvdA en D66 zien de bui al hangen. Al twee keer scoorde het CDA bij de ge meenteraadsverkiezingen ho ger dan tijdens de landelijke verkiezingen en dat ging ten koste van de andere partijen. Volgens de woordvoerders van de andere partijen wordt het 'nu eindelijk wel eens tijd dat het CDA Marselis en de portefeuille voor welzijn kwijt raakt. Tijdens devorige raadsperiode lag oud-wethou der Jan van Leeuwen (PvdA) regelmatig overhoop met Marselis. De jonge „betweter1' Van Leeuwen wist Marselis tijdens collegevergaderingen zo boos te maken dat deze menigmaal met zijn vuist op tafel sloeg. Burgemeester Cannegieter moest het gene ratieconflict dan weer sussen. Aangezien de drie huidige wethouders ongeveer even oud zijn is van ruzies nauwe lijks meer sprake. Marselis (2) Majesteit Marselis doet er nu het zwijgen toe als een even tueel aftreden ter sprake komt. Zijn mede-wethouders Van Dalen (VVD) en Visser (PvdA) hebben al duidelijk gemaakt niet meer terug te zullen keren in de nieuwe raadsperiode. Volgende maand zullen de politieke partijen hun kandidatenlijsten gaan samenstellen. Bij het CDA hullen ook de raadsle den zich in stilzwijgen. Frac tievoorzitter Frank ten Have, voortgekomen uit het CD JA, lijkt een goede kandidaat voor het wethouderschap, maar zelf zit hij er allerminst op te vlassen. Hij is nog bezig met zijn maatschappelijke carrière en als econoom bij het minis terie van financiën mag hij wel wethouder worden, maar dat kan ten koste gaan van zijn ambtelijke ambities. De afstand tussen politiek en burgerij is groot in Voorscho ten. De raadsvergaderingen en de commissievergaderin gen worden slecht bezocht. De meeste raadsleden zijn volslagen onbekenden voor de dorpelingen. Iedereen kent echter Linus Marselis. Hij is altijd aanwezig, of het nu gaat om een feestelijke bijeen komst of een sportontmoeting. De wethouder is nog even en thousiast en energiek als in 1975, toen hij onverwachts in het college kwam na het ver trek van de vrouwelijke wet houder Nellien de Ruyter. De andere partijen hebben alle reden om hem in 1990 te vre zen, omdat ze zelf aanspreke- lijke stemmentrekkers ontbe ren. Wat er gaat gebeuren als de koning Linus toch tot af treden wordt gedwongen is niet te overzien. Waarschijn lijk zal een woedende volks massa dan het gemeentehuis bestormen, het gemeentebe stuur over de kling jagen en Marselis definitief op zijn troon zetten. Secretaresse „Met Heieen Poppens, secre taresse van de publiciteit. De Jonge Democraten afdeling Leiden heeft vergaderd en we hebben de Jongerenorganisa tie voor Vrijheid en Democra tie en de Jonge Socialisten gauw gevonden. We hebben gezamenlijk een standpunt geformuleerd. Zal ik dat even voorlezen?". Dat is goed. „De afdeling Leiden van de Jonge Democraten, de Jonge Socialisten en de JOVD roe pen D66, PvdA en VVD op om zo spoedig mogelijk coali tiebesprekingen te beginnen om de machtspositie van het CDA in te perken tot gezonde democratische proporties". O. En wat gaan jullie daarmee doen? „Dit is ons standpunt. De ver klaring is opgesteld door de Jonge Democraten en de JOVD en de Jonge Socialis ten. Van de afdeling Leiden, dat moet er wel duidelijk bij". Er gaat een brief naar de lan delijke partijen? „Nee, hoor, dat hoeft niet", O. Wat gebeurt er dan mee? „We bellen de Leidse kran ten". En als die niets publiceren, dan weet niemand toch dat jullie die verklaring hebben opgesteld? „Nou, het is een initiatief van de afdeling Leiden. En dat hoeft niet te' worden opge stuurd want de landelijke par tijen weten toch wel hoe we erover denken. De landelijke jongerenorganisaties hebben namelijk pas geleden ook zo'n verklaring opgesteld en naar een krant gestuurd. Die heeft het alleen niet gepubliceerd, geloof ik. Maar als jullie het wel doen, dan weten de bur gers hoe we erover denken. Zal ik het nog een keer voor lezen?". Nee, hoor, dat hoeft niet. Wellicht is het beter de vol gende keer de voorzitter van de publiciteit te laten bellen. LEIDEN De abonnementstarieven voor het gebruik van ka- bel-tv en -radio gaan 8,5 procent omlaag. Dat wordt voorgesteld in de nota stadskabei van de gemeente Leiden. Volgens de nota biedt de begroting van de stadskabei de ruimte om tot een verla ging te komen. Ook de (her)aansluitingskosten op het kabelnet zullen goedkoper worden. De tariefsvoorstellen betekenen een opbrengstvermindering van ongeveer 500.000 gulden. Deze wordt gecompenseerd door het groeiend aantal abonnementen. Door de voorgestelde verlaging gaat een normaal maandabonnement in Leiden van ƒ15,80 naar ƒ14,50. In Katwijk en Valkenburg ligt de prijs op ƒ14,28. Veel duurder zijn de gemeenten in de Bollenstreek waar een abonne ment ƒ20,95 kost. Er tussenin zitten Oegstgeest en Warmond die beide rond de 17 gulden zitten. Voor een nieuwe aansluiting betaalde men tot nog toe 137 gul den. Dat geld nu alleen nog maar voor degenen die nog niet eerder kabel TV in huis hadden. Bij bijvoorbeeld een verhuizing gaat een nieuwe kabelaanleg nog maar ƒ87,50 kosten. De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' B Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette C Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. [~Noteer als nieuwe abonnee ingaande Adres: Telefoon(voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 J Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar Naam: Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13