Duits-Duitse oplossing vluchtelingen mislukt „Tijd van landrovertje spelen is voorbij" „Kwaliteit arbeid moet verbeterd" ,iN{ BINNENLAND/BUITENLAND CetdóeSomant VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1989 PAGINA I Nijpels „snuffelt" verder in Hongarije CZERNIAWA Bij de opening en over- I dracht van het door Nederland gebouwde meetstation, gisteren in het Poolse Czer- I niawa, heeft minister Nijpels van milieu- I beheer zich uitgesproken voor een Euro- I pees netwerk van meetpunten voor de I luchtverontreiniging. Hij kondigde aan I dat Nederland in samenwerking met I Hongarije volgend jaar eenzelfde meet- I station in dat land gaat plaatsen. Tevens I zullen in 1990 de meetnetten van Neder- I land, België en de Bondsrepubliek Duits- I land aan elkaar worden gekoppeld. Het I is, aldus minister Nijpels, de bedoeling I dat binnen vier a vijf jaar alle systemen J voor het meten van de luchtverontreini- I ging in Europa met elkaar in verbinding I staan. West-Afrika bang voor besmet vlees LOME Zes staten in West-Afrika heb ben deze week hun grenzen gesloten voor vleesprodukten uit Europa. De aanleiding vormden geruchten dat Europese sche pen zouden willen proberen bevroren vlees te lossen uit onder meer Nederland, dat door het ongeluk met de kerncentrale van Tsjernobyl in 1986 radioactief is be smet. De invoer van vlees uit Europa is al verboden door de regeringen van Togo, Gabon, Sierra Leone, Ghana, Ivoorkust en Liberia. Andere staten zouden hetzelf de overwegen. Volgens deskundigen worden de geruchten over de vleeszen dingen naar West-Afrika niet door de feiten geschraagd en is er sprake van een geval van massa-hysterie. Dees staat onderzoek foetaal weefsel toe DEN HAAG Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) heeft geen bezwaar tegen het onder zoek met foetaal weefsel dat na abortussen in de Bloemenhove-kliniek vrijkomt. In antwoord op vragen van het kamerlid Van der Vlies (SGP) zegt hij dat de inspecteur van de volksgezond heid instemt met de procedure en de voorwaar den die in acht genomen zullen worden. Twee ethische commissies hebben positief geadviseerd. Een van de belangrijkste voorwaarden is, zoals de Gezondheidsraad ook adviseerde, dat de vrouw toestemming moet geven. Omdat hieraan bij de Bloemenhove-kliniek zal worden voldaan, vindt Dees het onderzoek aanvaardbaar. De libe rale fractie in het Europees Parlement heeft aan gedrongen op een snelle totstandkoming van een Euopese wet die de handel in donororganen on mogelijk moet maken. Baker legt vredeskansen Midden-oosten bij Israel NEW YORK De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Baker, heeft gisteren in New York gezegd dat de vooruitzichten op een vredesregeling voornamelijk afhangen van de opstelling van het Israëlische kabinet. Baker voerdee besprekingen met de ministers van buitenlandse zaken van Israel en Egypte. Na afloop zei Baker de indruk te hebben dat er enige vooruit gang mogelijk is in de onderhandelingen over een re geling voor de Palestijnen in de door Israel bezette gebieden. Hij beklemtoonde echter er niet in geslaagd te zijn de voornaamste obstakels weg te nemen, zoals de weigering van Israel om met Palestijnen van bui ten de bezette gebieden te onderhandelen. Polen moeten broekriem strak aanhalen WARSCHAU De Pool- se regering heeft gisteren een plan ontvouwd dat de economie er weer boven op moet helpen. De uitwerking van het plan zal een hard gelag zijn voor de Poolse bevolking, zo heeft Ma- rek Dubrowski, vice-minister van financiën, verklaard te genover parlementsleden. Het zal minstens een jaar duren voordat een begin van herstel van de economie merkbaar is. Tot die tijd zal de levensstan daard flink dalen. De regering wil snijden in de voedselsubsidies, een einde maken aan enkele staatsmo nopolies en een deel van de staatsbedrijven privatiseren. Verder zal de totstandkoming van sommige prijzen worden I overgelaten aan de markt, komt er één wisselkoers voor de zloty en gaan volgende week de energieprijzen al om hoog. Een hervorming van het belastingsysteem en het op- j richten van een effectenbeurs laten nog wat langer op zich wachten. De hervormingen moeten de hollende inflatie in toom hou- den en het enorme begrotings- j tekort verminderen. Het is een I illusie te stellen dat deze maat- regelen kunnen worden geno men zonder pijn te veroorza- I ken, aldus vice-minister Du- Ibrowski. Lech Walesa heeft er voor ge waarschuwd dat het wel eens zou kunnen komen tot onbe- I heersbare arbeidersprotesten I als de prijsstijgingen doorgaan. I „Noch Lech Walesa noch de nieuwe regeringsleider zal de mensen in toom kunnen hou- den. Ik weet niet of een bur- geroorlog kan worden voorko- I men", zo verklaarde de voor- I man van de vakbond Solidari- f teit. Minister Ruding van financiën heeft gisteren in Washington I gezegd geen heil te zien om voor de westerse hulpverle- ning aan Polen een aparte in- 1 stelling in het leven te roepen. „Het is beter gebruik te maken van de bestaande kanalen, zo als het Internationale Monetai re Fonds (IMF). Daar zit de deskundigheid", aldus Ruding gisteren in Washington. Tijdens de jaarvergadering van.het IMF bepleitte de top man van de Deutsche Bank, Alfred Herrhausen, in War schau een bank onder wester se leiding te vestigen voor co ördinatie van de hulp en toe zicht op de besteding daarvan. Herrhausen zou een Nederlan der, in casu Ruding, als presi dent van zo'n bank willen hebben. DRIEDUIZEND OOSTDUITSERS OP AMBASSADETERREIN PRAAG ■PRAAG Het Duits- Duitse recept om het DDR-vluchtelingenpro- bleem op de Westduitse ambassadeterreinen in Praag en Warschau tot een oplossing te brengen is onwerkzaam gebleken. Het aantal vluchtelingen neemt alleen maar toe. In zowel de hoofdstad van Tsjechoslowakije als die van Polen hechten heel weinig DDR-burgers geloof aan de toezeggingen, die de Oostber- lijnse advocaat Wolfgang Vo gel namens de regering van hun staat heeft gedaan. Vogel gaf hen de garantie dat ze binnen een half jaar legaal de DDR uit mogen, met me deneming van hun familiele den en een deel van hun bezit tingen. Voor de nog geen tweehonderd die vanuit Praag de thuisreis hebben aanvaard en de naar schatting vijftig die dit vanuit Warschau doen, is de laatste dagen een veelvoud aan nieuwe vluchtelingen doorgedrongen tot de ambassa deterreinen in de beide hoofd steden. Vooral in Praag is sprake van een ware bestor ming van de ambassadetuin. Alsof het ging om een winkel in de DDR waar bananen te koop zijn, stonden de uitreis gegadigden gisteren in de rij om over^het hek om de tuin van de ambassade van de Bondsrepubliek Duitsland te klimmen. Hun aantal zal dit weekeinde oplopen tot drie duizend. Blubberpoel In die ambassadetuin heersen intussen mensonwaardige toe standen. Tot de enkels bagger den de duizenden vluchtelin gen door tot wat voor kort een goed onderhouden tuin was. In de al dagenaanhoudende plensregen is de grond in een grote blubberpoel veranderd. Er staan veel te weinig tenten op het terrein. De bedden wor den in ploegendienst beslapen. Ook in de open lucht staan bedden. En menigeen probeert in zijn slaapzak op een restje Oostduitsers tillen een kinderwagen over het hek van de ambassade van de Bondsrepubliek in Praag. Naar verwachting zal het aantal DDR-vluchtelingen op het Westduitse ambassadeterrein dit weekeinde tot drieduizend oplopen. FOTO: AP gebeuren is drukkend. Een op lossing naar Hongaars model - waarin de ambassadebezet ters ongehinderd de grens met Oostenrijk mochten passe ren - zit er in Tsjechoslowa kije niet in. Te zeer acht de re gering hier zich gebonden aan de overeenkomsten met de DDR. gras een oog dicht te doen. Slechts grote vellen plasticfo lie moeten de openluchtslapers tegen de ergste regen en wind beschermen. Speelruimte voor de honder den kinderen is er niet. De sa nitaire voorzieningen zijn on voldoende en de arts, die zich om de gezondheid van de vluchtelingen bekommerde, heeft zich teruggetrokken. En kele kinderen zouden ernstig ziek zijn. De stemming op de meer dan overvolle „camping" in Praag is een getrouwe afspiegeling van het weer: bestendig triest. Vooral de onzekerheid over wat er nu verder gaat en moet CDU maakt Duitse kwestie tot verkiezingsthema (Van onze correspondent Rink Drost) DÜSSELDORF De Westduitse christen-demo craten hebben de kwestie van de Oostduitse vluchte lingen tot politiek thema gemaakt. Niet alleen van de Bondsdagverkiezingen van eind volgend jaar, maar ook van de stembus strijd van overmorgen in Nordrhein-Westfalen. De ergernis hierover bij de so ciaaldemocratische con currentie, de SPD, is groot. De SPD-ministerpresident van de deelstaat, Johannes Rau, meent dat de CDU op deze manier de DDR- vluchtelingen tot een „partijpolitieke speelbal" maakt. Volgens Rau is het juist te danken aan de ont- spanningspolitiek van de vroegere SPD-bondskan- seliers Willy Brandt en Helmut Schmidt, dat de mensen uit de DDR nu de kans krijgen naar het Westen te komen. De CDU-politici lijken echter niet wakker te liggen van de kritiek. Ze nemen het de SPD kwalijk, dat deze partij ook onder de huidi ge omstandigheden verder wil praten met de leiding van de DDR. Gisteren zijn staatssecretaris Irmgard Adam-Schwaetzer van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken en voorzitter Prinz zu Sayn Witt genstein van het Westduitse Rode Kruis naar Praag gereisd om persoonlijk poolshoogte te nemen van de wantoestanden op het ambassadeterrein. Het Rode Kruis overweegt nu ma teriaal voor „rampenhulp" naar Praag te sturen. Van de kant van de Oostduitse regering mag niet worden ver wacht dat zij met meer toezeg gingen komt dan tot nu toe zijn gedaan. Veel hangt af van de overtuigingskracht van Westduitse politici. Zij moeten de DDR-vluchtelingen overre den naar huis terug te keren en te vertrouwen op de toezeg gingen uit Oost-Berlijn. De hoop van de vluchtelingen is gevestigd op de haast die het Oostduitse regime heeft. Vol gende week zaterdag moet op grootse wijze het veertigjarige bestaan van de DDR worden gevierd. Oost-Berlijn is veel aan internationaal aanzien ge legen. Dat aanzien lijdt al ern stig door de stroom jonge bur gers die via Hongarije en Oos tenrijk het land heeft verlaten (sinds mei al bijna 30.000). Een open kwestie Praag/Warschau schaadt nog meer. Gedetineerden in opstand Franse oproerpolitie gaat de gevangenis van Draguignan binnen. In deze strafinrichting zijn zo'n tweehonderd gevangenen in op stand gekomen. Ook in andere gevangenissen in Frankrijk zijn acties van gedetineerden aan de gang. Zij protesteren tegen de in hun ogen slechte bezoekregelingen. FOTO: EPA PROFESSOR ADRIAANSENS: UTRECHT Er zal in Nederland meer betaald werk gecreëerd moeten worden om de crisis in de verzorgingsstaat af te wenden. Het Bruto Natio naal Produkt van Neder land wordt door een zo kleine groep werkenden gegenereerd, dat de werk druk voor hen onaan vaardbaar wordt. Er moet dus een grote ruimte zijn voor een kwaliteitsverbe tering van de arbeid in Nederland. Dat stelde prof. dr. H.P.M. A- driaansens gisteren in zijn rede bij zijn aanstelling als hoogleraar Algemene Sociale Wetenschappen aan de Rijks universiteit te Utrecht. Adri- aansens is tevens lid van de Wetenschappelijke Raad voor Regeringsbeleid (WRR). Zijn inaugurale rede handelde over het thema „arbeid en burger schap". Volgens de hoogleraar zijn in Nederland de komende tien jaar nog zo'n miljoen ar beidsplaatsen nodig om de toe stroom van met name vrou wen te kunnen opvangen. „Door arbeid minder duur te maken, lonen en uitkeringen beter aan te passen aan moder ne gezinssamenstellingen en de individualisering en door bijvoorbeeld het vrijwilligers werk betaald te maken, zou de kwaliteit van de arbeidsbele ving van veel werkenden ver hoogd kunnen worden", sprak Adriaansens gisteren. V rijheden Hij stelde dat de huidige ver zorgingsstaat steeds verder achterblijft bij andere Europe se landen. Verhoging van de kwaliteit van arbeid zou vol gens hem kunnen leiden tot het niveau van Zweden, dat 30 procent meer betaald werk kent dan Nederland. „De toe komstige verzorgingsstaat zal", zo stelde Adriaansens, „een ac tiverende moeten zijn; hij zal de burger vrijheden moeten aanreiken om zelfstandig te functioneren, zijn eigen be stemming te bepalen". Zoals de samenleving een leerplicht kent, zo zou onze maatschap pij, volgens de professor, ook een arbeidsplicht moeten 'ken nen. Voorwaarde is dan wel dat de kwaliteit van de arbeid voor de werkende wordt ver hoogd. Instrumenten daarvoor zijn volgens Adriaansens flexi bele arbeidsbemiddeling, en om- en bijscholingsmogelijkhe den. „We hebben arbeid duur en schaars gemaakt en op die manier ingesnoerd tot een smal formeel circuit en er on nodig kwaliteit van afge roomd. Dat vliegwiel moet nu de andere kant opdraaien", al dus Adriaansens JEAN-PIERRE GEELEN NIEUW MIDDEL REMT AIDS WASHINGTON In de Verenigde Staten komt een experi menteel middel tegen aids op de markt, dat nog niet officieel is goedgekeurd. Het middel, DDI (dideoxyinosine), wordt gratis geleverd aan aids-patiënten die niet goed reageren op azt, het enige andere medicijn dat remmend werkt op de ziekte en dat wel is goedgekeurd. Het medicijn zou helpen bij mensen die wel geïnfecteerd zijn, maar nog geen ziekteverschijnselen vertonen. Azt heeft echter zulke nare bijwerkingen, dat veel patiënten het middel niet verdragen of slechts in kleine hoeveelheden. Beide middelen werken overigens slechts remmend op de ontwikke ling van aids in het lichaam; genezen doen zij niet. ROTTUMEROOG EN ROTTUMERPLAAT WORDEN AAN NATUUR PRIJSGEGEVEN DEN HAAG Stormen kunnen in de. toekomst rustig de kusten teisteren van de Groningse wad deneilanden Rottumeroog en Rottumerplaat. Vloed, springtij en sterke stro mingen kunnen voortaan ongestoord stukken grond doen verdwijnen. Als het aan de dienst Natuur, Mi lieu en Faunabeheer van het ministerie van land bouw en visserij ligt, wordt de natuur niet lan ger lastig gevallen. Het ministerie is niet meer van plan om telkens wanneer er een duin verdwijnt bulldo zers en een legertje werkne mers op de eilanden af te stu ren om de schade te herstel len. De eilanden kunnen maar het beste aan hun lot worden overgelaten. „Deze waddeneilanden hebben zich de afgelopen eeuwen ook zonder menselijk ingrijpen kunnen ontwikkelen. Mochten er stukken van de eilanden verdwijnen dan groeien ze el ders wel weer aan", zo luidt in het kort de visie van de dienst Natuur, Milieu en Faunabe- heer van dit ministerie. Dr. J. de Vlas, als bioloog ver- bonden aan dit ministerie - dat het samen met Rijkswater staat in feite voor het zeggen heeft op de Groningse eiland jes - vat deze visie op de toe komstige ontwikkeling van de eilanden samen onder de noe mer „vrije dynamiek". De twee eilanden, gelegen in het oostelijke en stilste deel van de Waddenzee, worden nu nog wel summier onderhou den om te voorkomen dat ze wegspoelen. Er wordt door Rijkswaterstaat helmgras ge plant en de duinen worden af en toe verstevigd. Rottumerplaat, opgekomen als klein duineiland in de vorige eeuw, groeit gestaag en is in middels een acht kilometer langgerekt eiland. Rottumeroog is een veel ouder eiland: het behoorde in de middeleeuwen tot het klooster van het Groningse kustplaatsje Rottum en werd door Gro ningse kooplieden gebruikt, die er pakhuizen hadden. In de loop der eeuwen is het eiland door de stromingen en stormen steeds verder in Oos telijke richting opgeschoven, maar ook steeds kleiner ge worden. Inmiddels is het onge veer vier vierkante kilometer groot en gevaarlijk dicht bij de diepe Eemsmonding aanbe land. De vraag is of het eiland daar uiteindelijk in verdwijnt of dat het in een punt enigs zins in de richting van de Gro ninger kust groeit. Waarde Dat bioloog De Vlas de beide eilanden aan de elementen wil overlaten betekent niet dat hij de waarde van die eilanden niet in zou zien. Integendeel: hij vindt beide onbewoonde ei landen juist bijzonder waarde vol voor het Nederlandse wad dengebied. Zó waardevol zelfs dat hij vindt dat de natuur er ongestoord haar gang zou moeten kunnen gaan. En dat is op de andere Nederlandse Waddeneilanden die wel wor den bewoond minder goed mo gelijk. „Rottumerplaat en Rottume roog zijn schitterende eilan den. Zo rustig en zo ruim. Je hebt het idee dat de aarde hier voortleeft zonder dat er men sen zijn. Op beide eilanden heb je echt het idee dat je in een ongerept gebied bent", zegt hij enthousiast. Hij vindt beide 'eilanden van groot be lang voor de vogels en de zee honden die er niet gestoord door mensen moeten kunnen broeden". Of de „vrije-dynamiek" op de twee eilanden kan worden toegestaan en wat daarvan de gevolgen zijn is het onderwerp van een studie die momenteel wordt verricht door Rijkswa terstaat in Groningen. De re sultaten van de studie, die van invloed kunnen zijn op de toe komst van beide eilanden, worden over enkele weken verwacht. Niet alleen deze studie van" Rijkswaterstaat is van belang voor de toekomst van deze Groningse eilanden. Ook is er momenteel een onderzoek gaande naar de toekomst van de Nederlandse kustlijn. Mi nister Smit-Kroes heeft in een discussienota „Kustverdedi ging na 1990" vier alternatie ven aangegeven voor de wijze waarop in de toekomst de 1 derlandse kusten moeten ww- den beschermd. Deze week heeft de Technische Advies commissie voor de Waterke ringen een keuze gemaakt uit Storm slaat geregeld grote stukken duin weg. die vier alternatieven. De commissie kiest voor een kust lijn „die in een zo natuurlijk mogelijk evenwicht met de krachten van de zee verkeert. Enige flexibilietit bij het hand haven van de kustlijn is ge wenst. Het is belangrijker de kustlijn als evenwichtig geheel vertoont overeenkomsten met in stand te houden, dan elke de visie van De Vlas. Hij vindt kilometer op zich", aldus deze dat de tijd van het „landvero- commissie. Dit uitgangspunt vertje" spelen voorbij is en dat niet ten koste van alles gepro beerd moet worden om land te winnen bij de twee eilanden. Kokkelvisserij Een bedreiging voor de eilan den vormt momenteel nog de visserij, en dan met name de kokkelvisserij. Kokkels zijn schelpdieren die vooral in Spanje door de liefhebbers van een goede paella bijzonder worden gewaardeerd. Er is de laatste jaren een grote kokkel visserij industrie ontstaan. On geveer 35 gemechaniseerde kokkelvissers zuigen over de bodem van de zee en halen de kokkels op. Daarbij wordt de bodem nogal omgewoeld. Sinds dit jaar mogen ze echter niet meer op Rottumerplaat en Rottumeroog komen. De bo dem rond de eilanden is tot ..bodemfauna-reservaat" ver klaard. De bodemfauna - wor men, kokkels, mosselen en tal van andere dieren - vormt de basis van de voedselketen voor vogels en zeehonden. Dank zij die maatregel zijn er in dit gebied nog steeds goede kokkelbanken aanwezig, ter wijl die in de rest van de Wad denzee veelal zijn weggevist. De zeehonden, voor wie de oostelijke Waddenzee de kraamkamer is en die dit jaar volgens een telling ongeveer honderd jongen hebben voort gebracht, worden ook in de toekomst vermoedelijk niet meer door de kokkelvissers uit hun slaap op de zandbanken FOTO: SP gestoord, want De Vlas ver wacht dat de maatregel ook het volgend jaar wel van kracht zal blijven. HANS DE PRETER

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7