Pleegouders doen het zonder j^kkoord in zicht over euthanasie Giro 1111222 Nieuwo Bureaucratie verziekt gezondheidszorg ONZE VERJAARDAG IS EIGENLIJK EEN RAMP. Eeidóe Souoant fOORZITTER BIJ START WEEK VAN DE PLEEGZORG Meer aandacht voor groei van bevolking Katendrecht: Prostitutie in containers 1NNENLAND VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1989 PAGINA 3 irotere kans op succes let nieuwe ivf-methode ITTERDAM In het Academisch Zie- ,huis Dijkzigt in Rotterdam wordt sinds iele maanden geëxperimenteerd met de itsing van een buiten het lichaam be- icht eitje via in vitro fertilisatie (IVF) di- lerdaf1 in eileider. Tot nu toe werden de ibryo's in de baarmoeder teruggeplaatst, [lgens de artsen is de nieuwe methode na- .Jirlijker. Een speciale catheter transpor- kenifrt de embryo's naar het bovenste deel :h isfo de eileider en wacht vervolgens zelf op strofi juiste moment van opname in de baar- eder. De kans op zwangerschap is hier- ir veel groter. Tot nu toe is men er niet het juiste moment van terug- e Aniatsing te bepalen. Voor de behandeling een jeft de vrouw alleen een plaatselijk te e RcJrden verdoofd. Ie bef Een trotse Simon van der Meijden (16) uit Herwijnen toont de radijs die hij gisteren in de tuin van zijn oma heeft geoogst. De omvang van het exemplaar is 44 centimeter en met blad en al weegt de radijs iets meer dan een kilo. Nadat Simon het Guiness Book of Records er op na had geslagen, wist hij dat hij de grootste radijs ter wereld had geoogst. FOTO: ANP Baby blijft leven dank zij kunstlong NIJMEGEN Het Radboud- ziekenhuis in Nijmegen heeft onlangs met succes een behan deling met een kunstlong uit gevoerd bij een pasgeboren baby met ademhalingsproble men. Het is volgens het zie kenhuis de eerste keer dat in Nederland zo'n methode is toegepast. Bij de behandeling wordt het kind tijdelijk aange sloten op een hart-longmachi- ne die het bloed buiten het li chaam voorziet van zuurstof en koolzuur eruit verwijdert. Het apparaat neemt dus de functie van de long tijdelijk over. Twee kinderen aan nekkramp overleden SNEEK/JOURE Een meisje (12) uit Sneek is maandag overleden aan encephalitis, een virusinfectie die doet den ken aan nekkramp. Diezelfde dag overleed een jongen (13) uit Joure aan meningitis, een bacteriële infectie, die beter bekend is als nekkramp. „Me ningitis is een soort hersen vliesontsteking. Bij deze vorm van nekkramp zijn we meer op onze hoede dan bij encep halitis", aldus directeur Geurts van de basisgezondheidsdienst in Sneek. Inmiddels hebben de basisscholen in Sneek een brief gekregen met informatie. Onderwijs: Boek over Deetman DEN HAAG Een gebonden boek voor relaties en vrienden, ruim hondertachtig pagina's dik en uitslui tend gewijd aan de persoon van oud-minister (nu ka mervoorzitter) Deetman. „Bij een afscheid mag dat", meldt het voorwoord. Het herinneringsboekje, dat onlangs in een oplage van duizend verscheen, heeft het ministerie 40.000 gulden gekost. Het boek met de spannende titel 'Deetmans Missie' bevat een selectie uit de honderden interviews die dag- en weekbladen tijdens de zevenjarige minis ters-carrière van Deetman afdrukten. „Deetman goed voor urenlange interviews- en concurrentie onder journalisten. Voorpaginanieuws!", meldt de begelei dende tekst. Volgens een woordvoerder van het departement zijn de kosten van het drukwerk betaald uit het budget van de afdeling voorlichting. Het ministerie is van mening dat met het boek het algemeen belang ge diend wordt. „Het draagt bij aan de beeldvorming over de periode waarin Deetman het onderwijs be stierde". Liefdesdrama BERGEN OP ZOOM De slachtoffers van de dubbele moord woensdag avond in Bergen op Zoom blijken de 29-jarige R. G. en de 37-jarige R. K. te zijn, beiden afkomstig uit Bergen op Zoom. De poli tie vermoedt dat G. uit ja loezie minnaar K. van zijn ex-vriendin (37) met pis toolschoten om het leven heeft gebracht. Daarna heeft hij de hand aan zich zelf geslagen. Hij ver wondde echter eerst nog met pistoolschoten zijn ex- vriendin aan het hoofd. Zij wordt in een ziekenhuis verpleegd maar verkeert niet in levensgevaar. V I VANDAAG Al IN HET "eektjSSUM „In het land in de hoop is het nooit inter". Met dit Russische eeg feekwoord besloot voor- ',ter J.C. van Vonderen de Nederlandse Vere- ;ing voor Pleeggezin- vanmorgen in 't int in Bussum zijn ope- igstoespraak op het iposium „Zorgen voor egouders", het startsein >r de Week van de legzorg. wei1 was naêenoeg enige op- nistische uitspraak in zijn 'tdschap, waarin hij fel en Jn nns cynisch uithaalde naar raferheid, parlement en hulp- ijde fleners, die volgens hem de .ie v^egouders in de kou laten „Pleegouders doen het zon der", luidde de titel die hij zijn verhaal had meegegeven. „Ze moeten het stellen zonder wet en regelgeving, zonder eendui dig beleid, zonder adequaat opgeleide maatschappelijke hulpverlening, zonder gelijk waardigheid met de instanties waar ze mee te maken hebben, zonder politieke aandacht, zonder erkenning en zonder inspraak, financiële beloning en morele steun en zonder er kende partij te zijn bij de kin derrechter". In vergelijking met het vorig jaar was er, volgens Van Von deren niet veel veranderd. En hij benadrukte de taak, zoals pleegouders die voor zichzelf stellen, met de woorden die hij toen in Emmen sprak: „Pleeg ouders willen geen eiland vor men in pleegzorgland, maar partner zijn, samen met de na tuurlijke ouders van het kind en de maatschappelijke wer kers van de instellingen. Het gaat immers primair om de be langen van het kind. Het uit eindelijke doel is het effectue ren van voorwaarden die de kwaliteit van de pleegzorg zul len bevorderen en tegelijk het potientieel aan aspirant-pleeg ouders vergroten". Van Vonderen constateerde in zijn speech dat de verzorgers van pleegkinderen op alle fronten in de steek worden ge laten. „Zo zijn er geen wetten en regels die pleegouders be schermen. Er is bijvoorbeeld een 'blokkaderecht', dat moet verhinderen dat kinderen zon der instemming van de pleeg ouders worden weggehaald. Dat recht geldt overigens al leen bij pleegkinderen die on der WVC vallen, en dus 'vrij willig' geplaatst zijn. Maar voortdurend blijkt dat zelfs in stellingen en maatschappelijk werkers niet van dit recht op de hoogte zijn". Hij wees er verder op dat de regelgeving weinig houvast geeft. „WVC en justitie liggen voortdurend met elkaar in de heg ten aanzien van pleegzorg en pleegzorgbeleid". En cy nisch voegde hij er aan toe: „Dat is triest, omdat het hier niet gaat om een 'zwart vod' waarvoor een parlementaire enquête werd ingesteld, maar om jongeren van 0 tot 18 jaaf die, mede door deze stammen- oorlog tussen verschillende ministeries, zijn overgeleverd aan willekeur". De opleiding van maatschap pelijke werkers die met de pleegzorg te maken krijgen schiet fors tekort, zo vervolgde hij zijn verhaal. „In de lessen ontbreekt stof over pedagogie en kinderspsychologie. Er wordt geen aandacht besteed aan de pleegzorg. Er is geen ruimte voor de omgang met ouders en pleegouders en met „Het thema van dit symposi um is 'Zorgen voor pleegou ders'", mermoreerde Van Vonderen. „Ongetwijfeld is dat bedoeld als: zorgen voor voldoende en goede pleegou ders. Naar onze ervaringen zal een aantal maatschappelijk werkenden het thema bevoog dend opvatten en concluderen: wij moeten zorg dragen voor pleegkinderen. Er wordt geen de onmondige en hulpbehoe- onderwijs gegeven in zaken als vende pleegouders, die het al lemaal niet zo goed weten en ons broodnodig hebben". En hij zette zijn woorden kracht bij door te zwaaien met een folder van zo'n hulpverle nende instantie waarin, overi gens pas als zesde partij, 'de pleegouders' worden genoemd. „Maar wel met een restrictie. Er staat: 'die pleegouders, die actief betrokken willen wor den bij het hulpverlenings plan'. Al die andere pleegou ders, die 24 uur per dag en ze ven dagen per week alleen maar passief pleegouder zitten te wezen, daar is hun hulp niet voor bedoeld. Die worden be geleid zónder plan door die deskundige maatschappelijke werker, die in zijn opleiding niéts heeft geleerd over kinde ren en pleegzorg...." ANDRE HORLINGS Genadebrood Volgens Van Vonderen is ook de positie van de pleegouders ten opzichte van de instanties waarmee ze te maken hebben, bijzonder nadeling. „Zonder enige vorm van overleg wordt buiten de pleegouders om van alles geregeld rond de pleeg kinderen. Maatschappelijke werkers kondigen aan wan neer zij komen, of dat schikt of niet. Bezoeken aan orthope dagogen, psychiaters, kinder rechters en zo meer worden opgelegd als een decreet. Er is geen gelijkwaardigheid". En hij gaf te kennen dat de be trokken ministeries voortdu rend duidelijk maken „dat wij genadebrood eten". De heer J.C. van Vonderen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen. FOTO: CEES VERKERK A-onderhandelaars Wöltgens en Kok op weg naar informateur Lubbers. FOTO: mg 1 IEN HAAG De onder handelaars van CDA en jvdA bij de kabinetsfor matie proberen vandaag iider leiding van infor mateur Lubbers een ak- ©ord te smeden over de JJithanasiekwestie. In gro- m lijnen hebben de twee drtijen de afgelopen Jjleek al een principe- tyereenkomst bereikt. oDA en PvdA zijn het er- {jrer eens dat er voorlopig ojen nieuwe euthanasie wet hoeft te komen. Arder is de PvdA bereid het °t)A de ministersportefeuille $n justitie te gunnen op voor- ofiarde dat het huidige vervol- jjhgsbeleid inzake euthanasie 0fet zal worden verscherpt. De 2D A-onderhandelaars De °ries en Brinkman hebben er ofar verluidt in toegestemd op deze basis verder te praten. Uitgangspunt voor de discussie van vandaag is de brief die en kele leden van het openbaar ministerie en*'een aantal hoge ambtenaren van het staatstoe zicht op de volksgezondheid vorige week aan de informa teur hebben gezonden. Daarin is een handreiking gedaan voor een compromis over het omstreden vraagstuk. Ervan uitgaande dat er voorlopig geen nieuwe wetgeving komt stelden de briefschrijvers voor een „procedurebeschrijving" ten behoeve van artsen en ju risten op te stellen, zodat deze weten waar ze aan toe zijn. De beoogde gedragsregels zou den ertoe moeten leiden dat alle artsen die patiënten op dringend verzoek een zachte dood laten sterven, van deze handeling aangifte doen bij justitie. In Nederland wordt naar schatting jaarlijks zes- a tienduizend maal euthanasie gepleegd, terwijl het aantal aangiften in 1988 slechts twee honderd bedroeg. De onderhandelaars willen het mediabeleid dat al enkele ke ren in „verkennende zin" is besproken, voorlopig laten rusten totdat er meer zeker heid is over de uitkomst van nog lopende juridische proce dures. Ook wil men het Ka merdebat van volgende week woensdag over de kwestie- Veronique/TV 10 afwachten. Gisteren stond in de onder handelingen het sociaal-econo misch beleid en met name de bestrijding van de werkloos heid centraal. „We proberen een basis te leggen voor af spraken met de sociale part ners", zei PvdA-fractieleider Kok na afloop van het over leg. Een deel van de gesprek ken was gewijd aan het begro tingsbeleid. Daarbij zijn vol gens de onderhandelaars ver schillende mogelijkheden om verder te bezuinigen over tafel gegaan. CDA-fractieleider De Vries beklemtoonde dat de be sprekingen „nog steeds in een plezierige en constructieve sfeer verlopen". Hij zei te ver wachten dat er begin novem ber een nieuw kabinet zal aan treden. APELDOORN „Voor te veel regelgevers zijn gees telijk gehandicapten ad ministratieve gevallen. Geen wonder dat meer dan de helft van hen op de verkeerde en vaak ook nog te dure plek blijft zit ten". Algemeen-directeur C. Hoven- kamp van de Stichting Phila delphia Voorzieningen uitte deze kritiek vandaag in Apel doorn op het congres „Innova tie en bureaucratie" van de Stichting Gezondheidszorg '82. Hovenkamp zei dat het deel nemen aan regionale en pro vinciale overlegorganen zijn stichting jaarlijks meer dan een half miljoen gulden kost. In de gezinsvervangende te- huizèn van de stichting zijn gemiddeld zestien plaatsen open door inefficiënte besluit vorming door derden. Dat komt er in feite op neer dat het hele jaar één tehuis leeg staat. „Gewoon een ge handicapt kind rechtstreeks opnemen geeft geweldig veel gedonder", aldus Hovenkamp. Volgens hem zouden de wachtlijsten aanzienlijk kun nen worden bekort als „deze aan ons opgelegde verkwisten de activiteiten werden afge schaft". Hovenkamp noemde ook het geval van een 67-jarige vrouw, die samen met vriendinnen met wie ze al twintig jaar een kamer had gedeeld in een kleine inrichting, maar werd overgeplaatst naar een nieuw gezinsvervangend tehuis. Sa men met haar familie richtte ze haar kamer in. Maar ze moest er weer uit omdat de uitvoerders van de awbz von den dat de regels niet goed waren toegepast. Na veel ge praat, geschrijf en lange proce dures die 100.000 gulden kost ten, moest de vrouw naar een inrichting met een veel hogere verpleegprijs waar ze niemand kende. Ze overleed kort na de verplichte verhuizing. Zonder ingrijpende hervor mingen van de wetgeving, de regels en de werkwijze van rijks- en provinciale overheid met hun logge adviesorganen blijft vernieuwing van de zorg een vrome wens, concludeerde Hovenkamp. MINISTER BUKMAN: SCHIPHOL De explo sieve bevolkingsgroei werkt als een enorme rem op de ontwikkelingskan sen in de Derde Wereld en geeft grote problemen in de voedselvoorziening. Bovendien betekent die groei een zware belasting voor het milieu. Dit zei minister Bukman (ont wikkelingssamenwerking) gis teren op Schiphol bij terug komst uit de VS, waar hij be sprekingen heeft gevoerd met organisaties van de Verenigde Naties en de jaarvergadering van de Wereldbank heeft bij gewoond. Bukman is geschrokken van de geringe aandacht die de be volkingsproblematiek heeft, met name bij de VN. Hij wees erop dat tegen het einde van deze eeuw de wereld zeven miljard mensen zal tellen, ter wijl dat er in 1925 nog maar twee miljard waren. De minis ter heeft dit punt de afgelopen week dan ook nadrukkelijk aan de orde gesteld en onder meer gepleit voor integratie van de bevolkingspolitiek in de gezondheidszorg en het on derwijs, waar het directe con tact met de bevolking plaats vindt. Bukman ziet niets in programma's die er alleen op gericht zijn de geboortecijfers terug te dringen. Bij de Wereldbank kwam Bukman met een nieuw voor stel om het hoofd te bieden aan de toenemende milieupro blemen. De deelnemende lan den zijn het erover eens dat de aanpak van deze problematiek met aanvullende middelen moet worden gefinancierd. Bukman stelde ip dit kader voor extra geld te storten in het internationale ontwikke lingsfonds (IDA). Dit fonds ressorteert onder de Wereld bank en kan de armste landen helpen met schenkingen of le ningen tegen zeer lage rente. Deerlijk 5 Haar liefde voor dieren drijft haar m tot het uiterste. Als ze er weg moet zal ze eerst haar 175 honden, vijftien poezen, een hangbuik zwijntje, een pauw, geiten, ko nijnen en een pony van kant maken en dan zich zelf. Joke Ottenhoff (47) meent het zeer ernstig. Op grond van het ontbre ken van de beno digde vergunnin gen heeft de ge meente Bedum Joke Ottenhof aangezegd vóór 1 augustus haar dieren weg te doen uit het sme rige onderkomen in Zuidwolde. FOTO: DGP (ADVERTENTIE) Dat een stichting als Mensen in Nood al 75 jaar bestaat, is niet iets om uitgebreid te vieren Maar als u toch een gebaar wilt maken, steun ons dan financieel. Zodat we vluchtelingen in Mozambique en andere slachtoffers van grote en kleine rampen kunnen blijven hel pen te overleven en 'n eigen bestaan op te bouwen. In dat opzicht is uw bijdrage dus een aardig verjaarscadeau Stichting Mensen in Nood Postbus 1041. S200 BA Den Bosch Telefoon 073 144544 ROTTERDAM B en W van Rotterdam willen in de wijk Katendrecht vijftien wooncon- tainers plaatsen als vervan gende „huisvesting" voor pros- tituées. Zo'n container biedt maximaal plaats aan vier personen. De plaatsing van de tijdelijke wo ningen houdt verband met de renovatie van de Katendrecht- se Atjehstraat waar nu nog prostituées op kamers werken. Het Rotterdamse gemeentebe stuur heeft zich in het verle den verplicht aan de wijkbe woners de prostitutie geheel uit het gerenoveerde Katen drecht te bannen. Maar in af wachting van een definitieve oplossing rest het college niet veel anders dan - officieel aan de kamerverhuurders - ver vangende woonruimte aan te bieden. Nederlandse bloemenexpo in Brazilië volksfeest RIO DE JANEIRO De pas afgelopen achtste bloemententoonstelling van de Nederlandse land bouwkolonie Holambra heeft een nieuw bezoe kersrecord gehaald. Meer dan 140.000 Brazilianen bezochten de jaarlijkse Expo Flora op de terrei nen van de 'kolonie' die in de Braziliaanse deel staat Sao Paulo ligt, op zo'n honderd kilometer van de gelijknamige stad. Het al verrassend hoge bezoe- kerscijfer van 120.000 van ver leden jaar werd sterk overtrof fen. Er kwamen schoolgroe- pen van soms achtduizend kinderen per dag. Holambra I en? Holambra II vormen sedert tientallen jaren een nieuwe welvarende Ne derlandse landbouwnederzet ting die thans 5500 inwoners telt. De kolonie heeft in de streek een faam opgebouwd met haar zuivelprodukten, fruit en uiteraard haar bloe- menkwekerij. De tentoonstelling die oor spronkelijk bestond uit een 'bloemenexpo van een week end, is nu uitgegroeid tot hèt sociale evenement van de streek. Het volksfeest gaat naast alle tentoongestelde pracht en praal gepaard met Nederlandse volksdansen, oude ambachten en typische gerechten. De voorzitter van de organisa tiecommissie, Kees Schoenma kers, verklaarde dat de hele tentoonstelling door vrijwilli gers uit de gemeenschap wordt gerund. De opbrengsten gaan naar plaatselijke instellingen als kindercrèches, klinieken en sociale voorzieningen. Schoenmakers zei verder dat de Expo Flora c bedoeld was om c se gemeenschap en haar pro- dukten bekendheid te geven.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3