£cicl6c6outcwt: „Orgelmuziek zonder God is als lichaam zonder ziel" Kritiek wordt gewoon genegeerd EeiclócSoivtcmt Nï kerk wereld ,Van goede katechese hangt voortbestaan parochies af" PLEIDOOI VOOR HERONTDEKKING MUZIEK VAN TOURNEMIRE Schoolwijzer brieven 'PI lezers Rode Khmer isoleren snhuii GEESTELIJK LEVEN/OPINIE VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1989 PAGINA Huisvest Karmelietessen tijdelijk elders' DEN HAAG De autoriteiten in Polen zouden de Karmelietessen in Auschwitz in staat moeten stellen op de kortst mo gelijke termijn te vertrekken door hen tijdelijk elders te huisvesten in afwach ting van de voltooiing van het interna tionale centrum voor gebed en bezin ning. Een delegatie van drie personen, onder wie de voorzitter van de Katholie ke Raad voor Israël, deken J.M. Kwaai- taal, heeft gisteren de apostolische nunti atuur gevraagd dit te bevorderen. De de legatie overhandigde de secretaris van de pro-nuntius, de uit Polen afkomstige mgr. J. Janusz, 6500 handtekeningen voor verplaatsing van het Karmelietes senklooster. De handtekeningen zijn 16 september j.l. in Utrecht opgehaald tij dens de Kerkendag. In een vraaggesprek met de Westduitse Süddeutsche Zeitung spreekt de Poolse kardinaal Glemp tegen dat hij vorige maand naar aanleiding van de affaire rond het Karmelietessenklooster in Auschwitz antisemitische uitspraken heeft gedaan. „Ik ben op geen enkele manier antisemiet", aldus Glemp. „De joodse protesten tastten „in de vorm die ze in Auschwitz aannamen", de waardig heid van de zusters en van de Rooms- Katholieke Kerk aan. „Daarom moest ik luid protesteren". Glemp verklaarde voorts dat hij een diepere en bredere di aloog voorstaat met de joden dan nu het geval is. Op 28 augustus had de Poolse kardinaal op een Maria-manifestatie in Czestochowa onder meer gesproken over de invloed van de joden op de interna tionale massamedia. Het enige gebrek dat zeer goede boeken hebben, is dat zij meestal oorzaak zijn van zeer veel slechte of middelmatige. Georg Christoph Lichtenberg AMSTERDAM Paro- chies moeten veel meer werk gaan maken van katechese (geloofsopvoe ding). Het leeuwendeel van de kerkelijke activi-. teiten en de grootste fi nanciële inspanningen in de parochies liggen op li turgisch vlak. In deze wanverhouding moet op korte termijn verande ring komen wil het voortbestaan van- vele plaatselijke rooms-katho- lieke geloofsgemeen schappen niet op de tocht komen te staan. Dit concludeert de katecheet dr. M. van den Berk naar aanleiding van een onderzoek dat hij samen met de kerkso- cioloog dr. R. Scholten heeft verricht naar de situatie van de katechese in de bisdom men Haarlem en Rotterdam. Het onderzoek dat is geba seerd op een enquete in 1984- 1985 waarop ruim de helft van de parochies heeft gerea geerd, werd gisteren gepre senteerd op de Katholieke Theologische Universiteit van Amsterdam. Gelegenheidskatechese Van den Berk maakt zich ernstig zorgen over het feit dat geloofsopvoeding nu meestal neerkomt op „gele genheidskatechese". Bij de voorbereiding van de eerste communie en het vormsel is 89 procent respectievelijk 59 procent van de beschikbare kinderen betrokken. Deze voorbereiding wordt meestal gegeven door de parochie in samenwerking met de basis school. Daarna is nog maar vijf procent van de jongeren betrokken bij een katechese- project dat van de parochie uitgaat. Bovendien is het dan nog zo dat inleiding in het ge loofsgoed van de kerk in deze projecten zwak scoort. Erva- ringskatechese, dat wil zeggen het verwoorden van eigen er varingen over het leven zon der dat een relatie met de kerk aanwezig is scoort vrij hoog. De rol die katechese speelt in het voortgezet onderwijs en haar effecten voor kerkop bouw is overigens door de on derzoekers buiten beschou wing gelaten. Een bijkomend bezwaar van de huidige katechesepraktijk zoals die vanuit de parochie wordt aangeboden is dat zij vaak een te vrijblijvend ka rakter heeft. Problemen wor den niet verder uitgediept en tenslotte is het zo dat veel vrijwilligers het aan compe tentie ontbreekt om goede ka techese te geven. Van de pas tores in de bisdommen Rotter dam en Haarlem die zich be roepshalve met katechese be zig houden heeft 66 procent geen nadere scholing op dit terrein gehad, terwijl van de religieuzen 88 procent dit niet heeft gehad. Van den Berk en Scholten ga ven aan hun onderzoek de ti tel mee: De moeizame weg van beleren naar leren. Het beleren - dat wil zeggen het leren van de geloofswaarhe den door middel van de kate- chismus was vijfentwintig jaar geleden bij de katholie ken nog schering en inslag. De ervaringskatechese die daarvoor in de plaats is geko men achten Van den Berk en Scholten een goede stap voor uit, maar als deze niet tegelij kertijd gekoppeld wordt aan een systematische kennisver werving, bestaat het gevaar dat zij geen enkel spoor ach terlaat en verdamp, niette genstaande het vele goede werk dat momervteel door ka- techeten wordt verricht. De moeizame weg van bele ren naar leren; opzet van de katechese in de parochies van de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Uitgave Gooi en Sticht. Prijs29,50. 1IliitMiiü; j i j i i j DEN HAAG „Orgel muziek waarin God afwe zig is als een lichaam zon der ziel". Deze uitspraak komt van de Franse com ponist en organist Charles Tournemire (1870-1939), wiens vijftigste sterfdag in het weekeinde van 6 tot 8 oktober in Den Haag wordt herdacht. Tournemire was een Franse katholiek, voor wie het eigen lijk niet te verteren was dat de protestanten wel hun ko- raalvoospelen van Bach had den, maar de katholieken geen liturgische orgelmuziek bij hun gregoriaans. Daarom maakte hij een groots opgezet liturgisch-muzikale jaarorde: l'Orgue Mystique. Voordat hij zijn muziek schreef gebaseerd op the ma's uit de gregoriaanse ge zangen schreef hij een uit voerige verantwoording en opzet, een boek van meer dan honderdzestig pagina's. De muziek is als het ware een muzikaal commentaar op meer dan driehonderd grego riaanse gezangen. Niet alleen op de melodieën, maar na drukkelijk ook op de teksten. De muziek van Tournemire is veronachtzaamd, constateert dr. Ton van Eek uit Voor burg, organist van de Jaco buskerk in de Haagse Park straat. Niet alleen diens orgel muziek, maar ook de symfo- niën voor groot orkest, de ka mermuziek en de koorwer ken. Hoog tijd dus om aan dacht te vragen voor Tourne mire, vond Van Eek samen met de componist en organist Bernard Bartelink. Ze namen het initiatief voor een Tour- nemire-stichting en die belegt het eerste weekeinde in okto ber diverse activiteiten (lezin gen, concerten) rond persoon en werk van Tournemire. Van Eek wijst er op dat naar zijn oordeel meer aandacht voor Tournemire van beteke nis kan zijn voor het orgelspel in de (katholieke) kerk. „De muziek van l'Orgue Mystique komt natuurlijk pas goed tot haar recht in een dienst waar in gregoriaans wordt gezon gen. En eigenlijk vraagt deze laat-romantische en voor de tijd van ontstaan tegelijk ver rassend moderne muziek de sfeer van de halftinten in de kerk: schemerig, geur en kleur van de latijnse liturgie en een open hart voor het re ligieuze. Maar ook zonder gre goriaans en zonder Frans symphonisch prgel kan de muziek van Tournemire een verrijking zijn van de reli gieuze beleving tijdens de dienst". Eenzijdig De kerkmuziek in de rooms- katholieke kerk heeft na het tweede Vaticaans Concilie ei genlijk alleen maar eenzijdige stimulansen gehad. Het grego riaans werd naar de achter grond geduwd ten gunste van muziek die nu nog in veel pa rochiekerken klinkt, muziek in de stijl van de Amsterdam se werkgroep voor liturgie. Niet iedereen is daar zo ge lukkig mee; er zijn nu een maal ook in de kerk verschil lende opvattingen over stijl en kwaliteit. Liturgische muziek die aan sluit bij de traditie in de kerk is er, althans in Nederland, nauwelijks geschreven na het Concilie. De motieven die Tournemire had om zijn litur gische muziek te maken verhoging van de kerkmuzi- kale praktijk in dienst van het geloof zijn dan ook on verminderd actueel, vindt Van Eek. Er is ook daarom alle aanleiding om het werk van Tournemire uit de verge telheid te halen. Van Eek denkt dat veel mensen erdoor „gesticht" zullen zijn en bo vendien kan het spelen van die vergeten muziek een sti mulans zijn voor improvise ren, studeren en, voor wel licht een enkeling, voor com- FOTO: CEES VERKERK poneren. „Sfeer en stijl van Tournemire zijn niet van een alledaagse populariteit; het grote publiek met de smaak van het oppervlakkig ver maak zal geen Tournemire- fan worden. Maar dat hoeft ook niet. Er blijven genoeg mensen over die in de kerk verrast hun oren zullen spit sen als muziek van Tournemi re klinkt". Vraag aan Van Eek namens de amateur-organisten: kun nen wij die muziek ook spe len? „Er zijn diverse bundels van Tournemire die de ge- fiiddelde amateur-organist an spelen. Voor de ingewij den: je kunt denken aan ni veau en sfeer van l'Organiste van Cesar Franck". Mystiek Als hem wordt gevraagd een karakteristiek van Tournemi- res orgelmuziek te geven zegt Van Eek: „Tournemire was De Gregorius-vereniging heeft een speciaal Tournemi- re-nummer uitgegeven van het Gregoriusblad (bestelnr. 030-513738Het congres wordt in het weekeinde van 6 - 8 oktober in Den Haag ge houden. Op 6 oktober geven Bernard Bartelink en Ton van Eek een orgelconcert in de Jacobuskerk m de Park straat in Den Haag. Bij dit concert zullen dia's worden vertoond van triptieken die de Engelse kunstenaar Tom Walker maakte, geïnspireerd door l'Orgue Mystique. Op 7 oktober begint om 10.00 uur een symposium in het Ge meentemuseum, om 15.00 uur afgesloten met een concert door Klaas Trapman, piano en An ja van Wijk, alt-mezzo. Op Zondag 8 oktober wordt tij dens de latijnse mis (aanvang 10.15 uur) in de Jacobuskerk gespeeld uit l'Orgue Mystique. Op 2 december tenslotte is e'r voor amateur-organisten en andere belangstellenden een workshop gehouden over het orgeloeuvre van Tournemire. Inlichtingen: 070-832349. een leerling van Franck, dat hoor je. Hij zit volop in de grote Franse traditie. Maar hij heeft niet de simpele melo- diek van Widor of de virtuo siteit van Vierne. Trefwoor den bij hem zijn improvisato risch en mystieke religiosi teit". De Voorburgse organist en or geladviseur hoopt tenslotte dat de activiteiten rond Tour nemire zullen bijdragen tot meer belangstelling voor het gregoriaans. In de Jacobus kerk klinkt iedere zondag morgen gregoriaans tijdens een latijnse mis en de belang stelling voor de diensten neemt toe. Dat het gregori aans met dat laatste te maken heeft, staat voor Van Eek vast. Sinds enige tijd speelt Van Eek ook muziek van Tournemire tijdens de mis. Daar was een minimale aan passing van de liturgie voor nodig, onder meer een halve minuut ruimte voor muziek na de consecratie. Van Eek: „Het blijkt dat die oude tradi tie uit Parijs mensen van nu in Den Haag aanspreekt; ze versterkt de beleving van dat specifieke moment in de vie ring van de eucharistie". LÜTSEN KOOISTRA Op Prinsjesdag is er ook voor het Departement van Onder wijs en Wetenschappen weer een begroting ingediend, on danks het feit dat de minister onder wiens verantwoorde lijkheid dat stuk tot stand is gekomen, op dat moment al verhuisd was naar de voorzit terszetel van de Tweede Ka mer. Er mag dan een opvolger voor hem in aantocht zijn, hij heeft toch nog belangrijke lij nen uitgezet naar de toe komst. Niet alleen een begroting werd ingediend, maar ook een Memorie van Toelichting plus een flinke stapel daarbij beho rende stukken. „Bewindslieden wisselen, ambtenaren blijven", is een bekend gezegde. En als je zo'n stapel ziet, beaam je het on willekeurig. Het onderwijsbe leid bestaat uit een zeer groot aantal soms kleine, in elk ge val lopende zaken, waar een bewindspersoon dan wel de verantwoordelijkheid voor draagt, maar persoonlijk vaak nauwelijks aan te pas komt. Dat kan ook niet anders. Het beeld van de bekende Mammoet-tanker dringt zich onwillekeurig op: wie zal straks het bekende tikje aan het roer geven om hem straks op een andere koers te zetten, hem op een andere plaats te laten uitkomen? Oftewel: veel details zullen in de komende jaren niet gaan veranderen, maar de hoofdlijnen: hoe gaat het daarmee? Tot die hoofdlijnen behoren het streven naar meer autono mie voor de scholen, een an der financierings-systeem, meer comtrole op de z.g. kwa liteit van het onderwijs (o.a. door het opleggen van eind termen), een streven naar schaalvergroting, scholen meer als bedrijven laten op treden (o.a. door te streven naar een grotere „produktie" en het opereren op de markt d.m.v. concurrentie). Men zal het hopelijk herken nen: Het zijn ingrediënten, die door de bewindslieden opge dist zijn in de notitie „School 2000". Een notitie die door de staats- commissie-Hirsch Ballin fors is bekritiseerd, zoals ook vori ge week op een,goed bezocht congres van de Vereniging voor Onderwijsrecht en de Stichting Bijzondere Leerstoe len Onderwijsrecht opnieuw te constateren viel. De vraag wordt dan natuur lijk gesteld: nu er zoveel kri tiek is op die notitie, wat gaan de bewindslieden nu doen? Wat lees je daarover in de Memorie van Toelichting bij de Begroting van 1990? Je gelooft je ogen niet, maar als je het stuk leest, doet men het eigenlijk alleen maar voorkomen dat „Hirsch Bal lin" een welkome bijdrage is waar men veel aan heeft. Bij de invoering van een nieuwe manier van financieren gaat men er rekening mee houden. Maar je leest niets over de toch niet malse kritiek op door drs. K. de Jong Ozn. vele andere punten. Die ver dwijnt gewoon onder de tafel. En verder moet de lezer con stateren, dat in een aantal de len van het onderwijs (denk aan het HBO en het MBO) „School 2000" gewoon al is in gevoerd! En dat, terwijl de discussies in het land nog in volle gang zijn. Het een en ander blijkt ook uit de hele toonzetting van de Memorie van Toelichting. Het lijkt er nog steeds veel te veel op dat het onderwijs (ook het bijzon der onderwijs) „een over heidsbedrijf" is. Zo kom je b.v. regelmatig termen tegen als „de produktie van het on derwijs". Het meest frappant vind ik wel de hele procedure voor het ontwikkelen van z.g. eindtermen. In praktisch alle discussies wordt het afge keurd. dat de overheid aan het bijzonder onderwijs eind termen zal gaan opleggen. In de Tweede Kamer is daar trouwens nog nimmer over gediscussieerd. Desalniette min gaat men in Zoetermeer niet alleen gewoon door met allerlei wettelijke maatrege len ten dezen voor te berei den. Sterker nog: voor ver schillende soorten onderwijs zijn die eindtermen al klaar. Het drukwerk ligt al op de plank. Op zijn mooist is al dat werk voor niets geweest. In feite komt het op het vol gende neer: Het bijzonder on derwijs heeft zijn eigen „kwa liteit", moet die ook zelf me ten. De rijksoverheid mag daarbij alleen een aantal eisen van deugdelijkheid stellen, die slechts een deel van het onderwijs mogen raken. Es sentieel is daarbij dat het niet is: de overheid eist wat en de school krijgt nog een stukje vrijheid. Nee, andersom: de school heeft vrijheid en de overheid mag die een stukje inperken.(!) Dat laatste vergt een manier van denken, die men in allerlei overheidsstuk ken (ook in de Memorie van Toelichting) node mist. Schaalvergroting Bij die „bedrijfs-filosofie" van de overheid past ook het stre ven naar schaalvergroting. Overigens is daarbij de druk al wel een beetje van de ketel, omdat er minder bezuinigin gen noodzakelijk zijn. Toch blijft men nu om be stuurlijke redenen vasthou den aan de wens om te komen tot grotere scholen. In het voortgezet onderwijs kwamen in de periode 1986-1989 niet minder dan 220 fusies tot stand. In diezelfde periode werden in datzelfde onderwijs plm. 100 scholen opgeheven. In de vorige begroting wilde men nogal wat bezuinigen op kleine scholen in basis- en voortgezet onderwijs. Dat is toen verworpen. Maar nu komt men er weer mee aan: 25 miljoen in het basis- en 25 miljoen in het voortgezet on derwijs moet het opleveren. Een slechte zaak waar de on derwijsorganisaties zich hope lijk opnieuw tegen zullen ver- Overigens krijgt het Sociaal en Cultureel Planbureau een opdracht om een studie te verrichten naar de wenselijk heid en de mogelijkheid van een beleid gericht op schaal vergroting. Dat klinkt gun stig. Want tot dusverre ging men er gewoon te klakkeloos van uit, dat het een goede zaak was. Tot slot een wens voor de nieuwe bewindslieden: Hope lijk houdt het nieuwe beleid op Onderwijs meer rekening met „Hirsch Ballin" dan uit de nu gepubliceerde stukken van de demissionaire be windslieden blijkt. Een flinke tik aan het roer is nodig. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Jylio Iglesias Dat is nou typisch Julio; siësta houden met twee schonen. Eenmaal boven valt ie als 'n blok in slaap. Als ie weer be neden komt staat er alweer 'n rijtje vers uitgezochte, goedbe taalde cheering girls paraat om de legende, zoniet mythe, le vend te houden. Waar ie ook 'n beetje mee zit, zo blijkt uit Zuidafrika het artikel in 'Finale', is dat ie nooit 'n Oscar zal krijgen. in hand de straat op wandelt. N. Pleumekers, DEN HAAG. Daar heeft de plastisch chirurg 'm ook te mooi voor gemaakt; dat is meer iets voor afzichte lijke, ruige vrouwenhaters als John Wayne en consorten. En oud worden is natuurlijk wel het allergrootste spookbeeld. Dan reageren je hersens im mers niet meer. Je moet er niet aan denken dat je dan in een onbewaakt ogenblik even vergeet de schijn op te houden en gewoon met je vriend hand De Werkgroep Anti-Apartheid 's-Gravenhage (WAAG, voor zitter H. Bode) slaat de plank mis door er bij de gemeente op aan te dringen, dat deze het bedrijf Allseas Engineering of ficieel verzoekt een order voor de aanleg van een pijpleiding in Zuidafrika te weigeren. In de eerste plaats omdat de overtuiging is gegroeid dat boycot geen zin heeft. Vooral de zwarten worden de dupe en wijzen daarom in meerderheid deze methodes af. In de twee de plaats omdat de WAAG Nederlandse werknemers in hun arbeidssituatie bedreigt. Zeer terecht hebben dezen dan ook eensgezind geweigerd de order te boycotten. De WAAG bestaat van overheidssubsidies. Het belastinggeld aan deze groep besteed, zou voor betere doeleinden kunnen wórden gebruikt. H. Donker, DEN HAAG. Blijmakers (3) Blijmakers? Het naschrift van de redactie bij de ingezonden brief waarin gepleit werd voor een rubriek met louter blij- makend nieuws, was zeer juist. Wat de briefschrijver als blij makers signaleerde, maakt mij tevreden; anders blij. Gevan genisstraf voor een agressieve vernieler, wat „vredesactivist" en oud-leger-aalmoezenier Ko ning op vliegbases heeft ge daan, heeft NIETS met vrede te maken. Integendeel, dit is (het begin van) terreur. Ne derland is een vrij land, een rechtsstaat en die vrijheid is het belangrijkste. Bezet zijn is het ergste wat bestaat. (Denk maar eens aan die Baltische staten!!!). Vrede zonder vrij heid bestaat niet, terreur moet hoe dan ook bestraft worden. M. Bosch-Gans, VALKENBURG Z.H. briek met 'blij nieuws' berust op de uiteenlopende manier waarop lezers over dat nieuws oordelen. Redactie) Centrum-links (2) Graag betuig ik mijn instem ming met de brief waarin stel ling wordt genomen tegen he gebruik van de term ,„cen trum-links" voor een even tueel kabinet waarin ook hel CDA zitting heeft, naast de PvdA. Eerlijk gezegd dacht ik steeds: hoe bedoelen ze deze term toch? Het klopt niet. We behoeven ons niet te grabbel te gooien voor de PvdA. J.F. Frequin, VOORBURG. rol et kele iatsir ucht OOK al bestaat er geen volledige zekerheid dat inderdaf1 alle Vietnamese troepen uit Cambodja zijn vertrokken, tolbryc is voor Vietnam deze week officieel een einde gekomen A een militair avontuur, dat het land per slot van rekeni rt d duur is komen te staan. Militair, politiek en economisch is n de invasie en bezetting, die op kerstdag 1978 begon, catastrof; t juis afgelopen. t t *>es* VIETNAM, nog in de roes van de overwinning op de Airiatsii rikanen in eigen land, stuurde bijna elf jaar geleden een ijeft vasieleger naar Phnom Penh. De bedoeling was de Ro r(*er Khmer, die het in de jaren zeventig zelf mede op de bef had geholpen, te verpletteren. Over de bedoelingen v7/~"| Vietnam kan worden getwijfeld. Was de invasie bedoeld VJ de oude droom te verwezenlijken van een verenigd In< China, onder leiding van Hanoi? Waren de Vietnamezen grensconflicten beu? Of had Hanoi nobele motieven, zoals Cambodjanen te bevrijden van het bewind van de Ro Khmer, waar zij onder gebukt gingen? In elk geval haal f*. die bevolking, die jarenlang had geleden onder het alle door de nazi's in moordzucht geëvenaarde regime, de Vieti mezen als bevrijders binnen. UITEINDELIJK heeft de operatie, behalve de verdrijvi| van de Rode Khmer uit de Cambodjaanse hoofdstad, weinj militaire successen opgeleverd. Het enige Vietnamese penfeit van belang was nadien de vernietiging van de Roi Khmerkampen in het grensgebied van Thailand in 1984 i 1985. Maar intussen heeft de Rode Khmer zich onder leidil van Pol Pot weer gehergroepeerd. Ze is er nog steeds. Onjf broken en, zoals het oplaaien van de gevechten deze weekkgc heeft geleerd, even bedreigend als vroeger. POLITIEK is het avontuur in Cambodja voor Vietnam totale mislukking geworden. De Cambodjaanse regering door Vietnam in Phnom Penh werd geïnstalleerd kreeg j leen erkenning in het Sovjet-kamp. De Verenigde Naties, i der aanvoering van de Verenigde Staten en China, blev£ aanvankelijk de Rode-Khmer-regering erkennen. PolitieF strategische overwegingen wogen kennelijk zwaarder dan f miljoenen doden die de Rode Khmer op haar geweten heef Later, na 1982, werd de verzetscoalitie (waarvan ook de Rof Khmer deel uitmaakt) aangemerkt als de enige wettige ve£ tegenwoordiger van Cambodja. VIETNAM intussen raakte politiek volkomen geïsoleeiT* niemand verroerde een vin toen China in februari 1979 el „strafexpeditie" tegen Vietnam lanceerde. Economisch wer.^. Vietnam totaal afgesneden van de westerse economische, rjS( nanciële en technologische hulp, die het land voor zijn w^,s deropbouw juist zo nodig had. De oorlog in Cambodja rrferh; meer dan vijftigduizend doden aan Vietnamese zijde fier vergde uiteindelijk meer dan de geruïneerde economie v£egc Vietnam kon opbrengen. ,an' DE gebeurtenissen in Cambodja waren ook een politiet" ramp voor het socialistische kamp. Een communistisch lafl Vietnam gesteund door Moskou viel een ander coil munistisch landCambodja gesteund door Peking i Het verjoeg de communistische regering de R Khmer en installeerde een communistische tegenred ring, waarna nog een ander communistisch land China j op zijn beurt Vietnam aanviel. DEZE partijen zijn ook allemaal betrokken bij de vredestj sprekingen over Cambodja. Maar het is, gelet op hun tegel gestelde belangen, niet zo verrassend dat zij er niet in slagP een oplossing te vinden. Met als gevolg dat, nu de Vietnan zen de aftocht blazen, er nog steeds geen vredesakkoord Er is zelfs geen zicht op een wapenstilstand. Integendeel: v< gens de laatste berichten laaien de gevechten weer op. HET gevaar wordt met de dag groter dat in Cambodja o 1 nieuw de wapens het pleit zullen beslechten. Dat is op zich onaanvaardbaar, maar een terugkeer aan de macht van Rode Khmer en dat is wat nu cfreigt is een zaak wa de hele beschaafde wereld tegen in opstand zou moeten k men. Voorkomen moet wórden dat degenen in Cambodja d Pol Pot hebben overleefd nogmaals zo'n schrikbewii moeten meemaken. De enige manier om dat te bereiken het volledig ïsoleren van de Rode Khmer en het staken v« alle wapenleveranties aan Pol^Pot en de zijnen. Nu de Vi« namese troepen uit Cambodja zijn verdwenen lijkt ook d tijd gekomen dat de VS over hun Vietnam-trauma heed A stappen en, in afwachting van een vreedzame regeling vo* het conflict, op de een of andere wijze de huidige regering Phnom Penh erkennen of steunen. De 'Killing Fields' moge nooit.meer terugkomen. Wolkenvelden DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied boven de Atlan tische Oceaan trekt het ko mende etmaal in de richting van de Britse Eilanden. Mor genmiddag wordt het centrum boven Schotland verwacht. De positie van het hoog is voor het weer in ons land ongun stig. Weliswaar wordt er wei nig of geen neerslag verwacht België en Luxemburg: Wolkenvej den. Ook opklaringen en voornam! lijk in de Ardennen mogelijk buitie. Middagtemperatuur rond ken velden aan. Dit betekent dat we ook morgen de zon niet veel te zien krijgen. In de loop van de ochtend passeert een zwakke storing ons land. Ach ter deze storing stroomt iets zachtere lucht binnen, waar door de middagtemperatuur wellicht een graadje winst boekt vergeleken met van daag. Er waait een matige, in het Waddengebied nu en dan krachtige noordelijke wind. Weersvooruitzichten voor diverse eu- ropese landen, geldig tot en met za terdag: Noorwegen en Zweden: Langs de Noorse westkust en in het noorden van Skandinavië meestal veel bewol king en af en toe regen. In de middag tussen 7 graden bij de Poolcirkel en 14 graden meer naar het zuiden en langs de westkust. In Zuid-Noorwe- gen ten oosten van de gebergten en in Zuid-Zweden overwegend droog en opklaringen. Middagtemperatuur 15 tot 19 graden. Denemarken: Wolkenvelden. Nu en dan opklaringen en mogelijk een buitie. Middagtemperatuur 15 16 graden West-Duitsland: In het algemei veel bewolking. Voornamelijk in hi noordwesten van Duitsland en in hi zuiden tegen de Alpen af en toe eg buitie. Middagtemperatuur 13 tot 1 graden. WEERRAPPORT E Weer Max Min Regfill Amsterdam zw. bew. 16 10 De Bilt zw. bew. 16 11 1, Deelen zw. bew. 16 10 Óat ia,,.,, ts. ld Den Helder zw. bew 16 13 qa{ Rotterdam zw. bew. 16 10 Cf" Twente zw. bew. 15 10 BO Vllssingen zw bew. 15 13 (Li Zuid-Limburg zw. bew. 14 10 (r Aberdeen zw bew. 15 - 0 Athene onbew. 25 19 2 Barcelona halt bew. 25 - (ftT Berlijn halt bew 16 8 öpf Budapest zw. bew. 21 14 trK Bordeaux I bew. 22 11 <*e Brussel I bew. 15 11 2p. Cyprus onbew. 28 18 P*-' Dublin onbew 14 - top Frankhui zw bew 17 9 0 Genève halt bew. 16 11 0)e Inrisbruck TSL - Istanbul zw' bew' 26 18 oj Klagenfurt regen 9 - 2) Kopenhagen regenbul 15 6 0, 30 22 27 15 1 P Stockholm Warschau Britse Eilanden: In Ierland en het zuidwestelijke deel van Groot Britta- nië flinke perioden met zon. Elders op de Britse Eilanden meer wolken velden maar vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen 14 graden in het noordwesten tot 17 20 graden Italië. Veranderlijk bewolkt met de pretoria meeste zon in Zuid-Italië en op Sici- Rio de Janeiro lie Op veel plaatsen, zowel in het noorden als in het zuiden enkele re gen- of onweersbuien Middagtempe ratuur tussen 21 graden in het noor den tot 24 a 27 graden in het zuiden en op Sicilië. Palm Beach I. t Singapore

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2