^Voorzieningen Sint Bavo loaoeten behouden blijven Bollenrooimachine maakt Wassenaarse strand tè schoon Raad Voorschoten geeft fiat aan voetgangerstunnel Noordwijkse caféhouder betaalde voor brandstichting bij collega kettingbotsing op rijksweg A44 'A EIDEN OMGEVING QeidóaQowumt VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1989 PAGINA 17 Weg is vrij voor f lan Geversstraat 5STGTGEEST De gemeenteraad heeft gisteren de ide vr'3 gemaakt voor de bebouwing van het „gat van imsteeg" aan de Geversstraat. De raad nam een orbereidingsbesluit voor wijziging van het bestem- ngsplan. Zoals bekend bestaan er plannen om in het ai|i jt" een appartementengebouw neer te zetten. Alleen 'kei 6 sprak zich duidelijk tegen het plan uit. De liberale s oi evrouw V^n Vloten stelde voor ten aanzien van het am uwplan eens te vragen naar het kleurenschema. De chl uren moeten namelijk passend zijn in de omgeving, rra n Eisen vestigde de aandacht op de bodemverontrei- ring per plekke. De CDA'er Hellinga noemde de 6ei nnen om het „gat" op te vullen met appartementen ra g niet voldoende „uit-onderhandeld". Wethouder ppi ihlbeck liet blijken dat er al legio plannen met be tas, kking tot de ogen ruimte in de Geversstraat waren epe jediend. Het moest er nu maar eens van komen, ssajf VOORSCHOTEN Er komt een tweede voetgangerstunnel bij het Wedde. De ge meenteraad ging daarmee gisteravond met acht tegen tien stemmen akkoord. CDA en D66 stemden tegen, PvdA en VVD voor het besluit 25.000 gulden beschikbaar te stellen voor het besteksklaar maken van de bouw. De tunnel is een extra verbinding tussen de Vcorschotense wijk Noord-Hof land en de Leidse wijk Stevenhof. W. Val kenburg (CDA): „Voor het CDA hoeft er geen voetgangerstunnel te komen op nau welijks 900 meter van de tunnel onder sta tion De Vink. Wie toestemming geeft tot het besteksklaar maken, geeft vrijwel auto matisch te kennen ook de aanleg te willen. Voorschoten heeft geen enkele baat bij de aanleg, wel Leiden, omdat die wijk gebruik gaat maken van Voorschotense voorzienin gen zoals zwembad en sportvelden". J. van der Poel (VVD): „De tunnel krijgt een recreatieve functie. Nee zeggen bete kent onherroepelijk dat we nooit meer een extra doorgang kunnen krijgen in de hoge spoordijk. De VVD wil niet verder gaan dan maximaal 750.000". L. Mulder (D66): ,,D66 heeft eenmaal nee gezegd en blijft dat zeggen. De gelden zijn beter te besteden". Wethouder J. Visser (PvdA): „We besluiten alleen tot besteksklaar maken en dat houdt niet in dat nu al over de aanleg besloten wordt". Het besluit tot de aanleg van de verlengde Bouw van der Kraplaan, de betwiste weg vlak langs het nieuwe multi-functionele verenigingsgebouw in de wijk Boschgeest, werd door wethouder Visser teruggeno men. Alleen de VVD is voor de aanleg en CDA, PvdA en D66 zijn tegen. Ook het as falteren van het laatste stuk autobusbaan, de Bachlaan, kwam niet geheel ongeschon den door de gemeenteraad. B en W stelden voor tot asfaltering voor een bedrag van bijna 600.000 gulden en daar kon de gehele raad mee akkoord gaan, maar eerst nu blijkt dat b. en w. het profiel van de weg niet veranderen en de gemeenteraad wil wel eens precies onderzoeken waarom er geen fietspaden of fietssuggestiestroken aangelegd kunnen worden. De reorganisa tie van de weekmarkt kwam ongeschonden door de gemeenteraad. Die reorganisatie betreft vooral de zelfwerkzaamheid van de markthandelaren, die in het vervolg zelf zorg gaan dragen voor het schoonmaken van hun eigen marktplaats in plaats van de gemeentereiniging. Gereedschap gestolen NOORD WIJKER- HOUT Bij een constructiebedrijf aan de Kortebach- straat in Noordwij- kerhout is vannacht een grote hoeveel heid gereedschap gestolen. De dieven kwamen binnen door het slot van de voordeur met een schroevedraaier open te wrikken. De duurste spullen werden meegeno men. De schade loopt in de duizen den guldens. Voorhoutse brandweer naar Londen VOORHOUT De Voorhoutse vrijwillige brandweer is gisteravond naar Londen vertrok ken voor een bezoek aan de brandweer van de Engelse hoofdstad. Om half acht vertrokken achttien brandweerlieden vanaf de Voorhoutse brandweerkazerne met een bus naar Vlissingen. Vanochtend om zeven uur is het gezelschap in Sheerness aangekomen vanwaar het met de bus verder ging naar Londen. Vanaf elf uur vandaag is het Voorhoutse korps te gast bij de Londense brandweer. Morgen maken de brandweerlieden nog een toer door de stad waarna men weer richting Nederland gaat. „Uiteraard nemen wij voor de Londense brandweer een cadeautje mee", zegt brandweercommandant Joop Bier man. „Bij jubilea geeft de gemeente Voorhout meestal een etagière kado, een vaas in drie delen en met vele mogelijkheden. Die zal straks ook in Londen staan". Bij eventuele brand neemt de Sassenheimse brandweer waar. „Het telefoon nummer blijft hetzelfde", aldus Bierman. 5i OLITIEK NOORDWUKERHOUT IN ALGEMENE BESCHOUWINGEN i do 'NOORDWUKERHOUT De voorzieningen van Sint Bavo moeten voor rjeeloordwijkerhout behou- ei i ;n blijven. Op dit stand- -e q int stelden VVD, PvdA D66 zich gisteren tij- e >ns hun algemene be bouwingen op de begro- 1990. Volgens deze •ie partijen moet het ge- varfljeentebestuur er alles n doen om in ieder ge- de Engelse tuin, de Yé nderboerderij, het Bavo- k duseum en het hoofdge- - iuw van het psychia- - sch centrum voor de r Jjordwijkerhoutse ge- Benschap veilig te stel- utei fc dalais bekend verhuizen afde- ik d geb va" de Bavo naar Rot- resfdam en staat een fusie tus- dit ziekenhuis en Sancta ik e^ia op stapel. Hierdoor idin emt het aantal bewoners Inuu rk af. De vereniging Dorps- sa li ioud maakt zich al sterk n ze)r de Bavo-voorzieningen de hield onlangs een handte- 'ai lingenactie. Deze handteke- sui 'gen werden vorige week kói1 burgemeester F. Winkel ■orn rhandigd. VVD-fractie- een irzitter J.C.F. Knapp zei eren dat een aantal voor- lingen niet meer is weg te iken uit het Noordwijker- mtse leven. Hij vroeg het lege te onderzoeken of deze ;en te behouden te zijn. 1 PvdA wil dat in ieder ge- de Engelse tuin en de kin boerderij blijven. „De arde van deze voorzienin- staat voor ons niet ter dis- ie", zo zei PvdA-fractie- rzittter W.M. Hof. Zij voeg- ir aan toe dat het Bavo-ter- i in de toekomst een be- [rijke rol gaat spelen op het led van de woningbouw. Wethouder NOORDWUKERHOUT Mevrouw P.M. Hulspas (D66) brak gisteren een lans voor een derde wethouder in Noord- wijkerhout. Volgens haar wordt daarmee de in 1990 te kie zen gemeenteraad in staat gesteld een echt afspiegelingscol lege te vormen. De democrate merkte op dat Noordwijker- hout waarschijnlijk niet voldoende zal groeien om kans te maken op uitbreiding van de gemeenteraad met twee leden naar 17. Als de raad 15 leden groot blijft, betekent dat dat er geld overblijft omdat in de begroting voor 1990 wordt uit gegaan van 17 raadsleden. Hulspas wil dat geld besteden aan een derde wethouder. 7N lei D66-fractievoorzitter P.M. Hulspas merkte op dat van de gemeente een bijdrage mag worden verwacht om de voor zieningen te behouden. Zij eist dat een gedeelte van het reke ningoverschot voor dit doel wordt gereserveerd. D66 wil dat het gemeentebestuur zo snel mogelijk met de directie van de Sint Bavo om de tafel moet gaan zitten. Ook willen de democraten dat de vereni ging Dorpsbehoud en de actie groep Kinderboerderij bij dit overleg worden betrokken. Het CDA liet zich gisteren niet uit over de Sint Bavo. Milieu Liberaal Knapp kwam giste ren met het voorstel een mi lieufonds in het leven te roe pen. De VVD wil hierin 285.000 gulden storten omdat er in het kader van het milieu maatregelen moeten worden getroffen die grote financiële consequenties hebben. Zo is er veel geld nodig om door voor lichting de mentaliteit van de bevolking te veranderen. Ook het gescheiden ophalen van afval brengt hogere kosten met zich mee, evenals het be vorderen van maatregelen die leden tot hergebruik van af val. De VVD wil tevens dat in de algemene plaatselijke ver ordening een verbod wordt opgenomen om verfresten met het huisvuil af te voeren. D66 ziet niets in de plannen van burgemeester en wethou ders om schoolkinderen te be trekken bij het inzamelen van batterijen. Deze partij ziet ook geen heil in een chemokar wanneer die niet dichtbij ie ders huis komt en stelt daarom voor ieder huishouden een plastic tasje te geven waarin men hét klein chemisch afval kan doen. Dit tasje moet men persoonlijk bij de vuilniswa gen afgeven. Ook vindt D66 dat de gemeentewerf vaker buiten kantoortijden open moet zijn zodat de Noordwij- kerhouters. er terecht kunnen met klein chemisch afval, hou tafval, puin en ijzer. CDA- fractievoorzitter N.A.H. Sluis drong er gisteren op aan dat ook in De Zilk een mogelijk heid komt voor het inzamelen van chemisch afval. Het CDA is voorstander van heropening van de stortplaats aan de Tes- pellaan. Voorwaarde is wel dat er een goede controle is. Socia- liste Hof stelde voor in 1990 alle huishoudens te voorzien van een chemobox, zodat er in het huishoudelijk afval geen chemische resten meet zitten. Woningbouw Zowel PvdA en D66 vroegen om aankoop van garage Noord wijkerhout in het cen trum. Beide partijen vinden de lokatie bij uitstek geschikt voor de bouw van bejaarden woningen en betreuren het dan ook dat het gemeentebe stuur een bod op de garage heeft ingetrokken. Beide par tijen gingen ook in op de klei ne criminaliteit door voor te stellen het gebruik van veilig hang- en sluitwerk bij nieuw bouw verplicht te stellen. De VVD wil dat sociaal-cultu reel centrum De Schelft veel intensiever wordt geëxploi teerd als de nieuwe toneelzaal klaar i6. „Het is een ideale mo gelijkheid om het culturele le ven in' Noord wijkerhout ver der te ontwikkelen", aldus Knapp. Hij wil dat de gemeen te een voorwaardescheppend beleid voert door bijvoorbeeld opvoeringen van artiesten te stimuleren. Mevrouw Hof (PvdA) betoogde dat de grote zaal van De Schelft na de ver bouwing vaker moet worden gebruikt voor voorstellingen. Zij pleitte voor de oprichting van een culturele raad en voor een kunstuitleencentrum, in samenwerking met buurge meenten. Hof pleitte voorts voor een reddingsbrigade bij de Duin- damse Slag. Volgens haar is er bij de bevolking een gevoel van onveiligheid ontstaan bij het bezoeken van het strand. „Gelukkig is er niemand ver dronken, maar er moesten wel een paar mensen uit zee wor den gehaald". Ook gaf zij de suggestie het verbranden van stro op het land te verbieden als het smog-alarm van kracht is. Voorts eiste zij een ver keersveilige oplossing voor het fiets-, voet- en paardenpad langs de Schulpweg en wees zij het idee van het college, prestatiebeloning voor ambte naren, van de hand. Ombudsman CDA'er Sluis voerde gisteren aan dat veel burgers over veel beleidspunten te weinig ken nis van zaken bezitten. Vol gens hem is er geen sprake van een regelmatig en harmo nieus en verkeer tussen be stuur en bevolking. Hij pleitte voor het geven van begrijpelij ke en hanteerbare gegevens. „Of er nu reeds gedacht moet worden aan een ombudsfunc- tionaris stellen wij'graag ter discussie", aldus Sluis, die ook de verhouding tussen politie en burgers niet optimaal noemde. De CDA'er kwam gisteren met het voorstel de minima nog meer te ontzien door de mogelijkheid tot kwijt schelding van de afvalstoffen heffing te verruimen. Het CDA wil dat doen door het be grip netto besteedbaar inko men, de norm bij het kwijt schelden van de heffing, met tien procent te verhogen. Dit kost de gemeente 18.000 gul den. Mevrouw Hof kwam met het plan een fonds voor de mi nima te creëren. Kritiek lever de Sluis op het Ondernemers Platform dat volgens hem in vaste slaap is geraakt terwijl het college niets doet om een krachtig weksignaal te laten horen. „Er is voldoende dis cussiestof voorhanden, wat te denken van verdere bedrijfs ontwikkeling aan de Maan dagse Wetering of het Agra risch Structuuronderzoek". In dit kader vroeg VVD'er Knapp om een onderzoek naar de mogelijkheid een weg tus sen de Maandagse Wetering en de Leidse vaart aan te leggen. Knapp eiste voorts zekerheid op het gebied van de onroe rend goedbelasting en stelde voor de verhouding eigenaar- gebruiker tot 1 janurai 1994 te handhaven. „Dit is een voor deel voor de huurders", aldus de liberaal, die opmerkte dat een voorzichtig financieel be leid geboden blijft. Het CDA, PvdA en D66 zeiden ook in te stemmen met de financiële voorstellen van het college. Schol verdwaald Valkenburger Okke Hoekstra keek gistermiddag vreemd op toen hij uit het water van de Rijn in Valkenburg een schol haalde. De visser had niet eens zijn dobber zien bewegen; hij wilde alleen maar even kijken of het deeg nog aan het haakje zat. Hoekstra vond dus geen deeg, maar een schol die als zoutwatervis toch echt in zee hoort te zwemmen. „Een grote zeldzaam heid", was dan ook het oordeel van de Valkenburgse sportvisser, foto: henk van den ende NOORDWIJK Een 23-jari- ge horeca-exploitant uit Noordwijk heeft 5.000 gulden betaald aan een 26-jarige in woner van Rotterdam om café De Smoezer aan het Pické- plein in de badplaats te ruïne ren. Dat zeggen zeven ver dachten uit Rotterdam die be trokken waren bij de brand stichting in het café in de nacht van 24 op 25 augustus. De Noordwijker vroeg een van de Rotterdammers om voor „een aardig bedrag" de zaak van zijn collega te verbouwen. De bedoeling was dat het café na de „behandeling" enkele weken noodgedwongen de deuren zou moeten sluiten. De Rotterdammer nam daarop zes stadgenoten in de arm die de zaak rigoureus aanpakten. Om vier uur in de ochtend vlogen er bij het café brandbommen naar binnen die het interieur in de as legden. De daders konden na een week worden aangehouden op grond van verklaringen van getuigen. De brand kwam de exploitant van De Smoezer op herinrich tingskosten van 175.000 gulden te staan. Bovendien liep het café veel inkomsten mis door dat er geen klanten ontvangen konden worden. Uit de ver klaringen van de Rotterdam mers is niet gebleken of de Noordwijker opdracht heeft gegeven om de zaak in brand te steken. De verdachte, die momenteel vast zit op het bu reau in zijn woonplaats, wei gert zijn mond open te doen. Ook zijn gedupeerde collega zwijgt in alle talen. Over de oorzaak van de vete tast de po litie dan ook in het duister. De Noordwijker wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Een woordvoerder van de Noordwijkse politie ver wacht dat de man in verzeker de bewaring zal blijven zolang het onderzoek nog loopt. Fietser geschept door bromfietser VOORHOUT Een 11-jarig jongetje uit Voorhout is van morgen vroeg geschept door een bromfietser op de Leidse- vaart in zijn woonplaats. Het jongetje reed de bromfietser te gemoet op het fietspad en kwam op nog onbekende wijze frontaal met zijn tegenligger in botsing. De jongen moest met onbekend hoofdletsel worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. CDA'er Verhagen neemt afscheid OEGSTGEEST De fractie voorzitter van het CDA, de heer M. Verhagen nam gister avond afscheid van de ge meenteraad. Hij is onlangs ge kozen in het Europese parle ment. Verhagen kreeg van collega raadsleden een tweetal fraaie cadeaus aangeboden en burgemeester Scheenstra schonk een fraaie karaf. Ver hagen wordt opgevolgd door mevrouw A. Anthols die giste ren werd geïnstalleerd. Bin nen de CDA-fractie vinden overigens verschuivingen plaats. Wie er volgend jaar van het CDA wethouder moet worden is ook niet duidelijk. De huidige CDA-wethouder, de heer P. van Veen, heeft te kennen gegeven afscheid te zullen nemen. Fietsster aangerand in Noordwijkerhout NOORDWUKERHOUT Een 28-jarige vrouw uit Noordwijkerhout is gister avond rond negen uur aange rand op het fietspad tussen de Gooweg en de's Gravendamse- weg in haar woonplaats. De vrouw reed net tussen de daar staande struiken toen zij door een hardlopende jongeman van haar fiets werd getrokken. Deze duwde haar met geweld tussen de bosschages, maar werd in zijn activiteiten ge stoord door een naderende bromfietser. Daarop nam de dader de benen. De vrouw was zo aangeslagen dat ze zich niets meer van het gebeurde kan herinneren. WASSENAAR Ieder een weet dat er geen bloembollen op het strand groeien en de bollenoogst al lang voorbij is. Toch reed gistermiddag op de Wassenaarse kuststrook een bollenrooimachine. Dat apparaat werd ingezet om het strand een grote schoonmaakbeurt te ge ven. Dit gebeurde zo in tensief, dat er na de actie bijna geen schelp meer ligt. De machine reed op aanwij zing van wethouder mr. A.F. Cocheret de la Morinière (ruimtelijke ordening) en ir. J. Kors (directeur openbare wer ken) een paar rondjes op het strand. Na een beetje ploegen bleef er een aardig hoopje schelpen in de bak liggen waar het strandafval in belandde. In de stortbak lag uiteindelijk geen enkel bierblikje, plastic zak of ander afval wat het pu bliek zoal op het strand achter laat. Alleen schelpen. Het idee om de bollenrooima chine als een strandstofzuiger in te zetten is afkomstig van CDA raadslid C. Overdevest, in het dagelijkse leven bollen- kweker aan de Katwijkseweg. Onlangs opperde hij in een raadscommissie het „ingenieu ze" plan om een van zijn bol- lenmachines in te zetten. Dat het voorstel eigenlijk nog niet zo gek is werd gisteren wel aangetoond, ir. J. Kors: „Maar u ziet, dat het Wassenaarse strand schoon is. Het is hele maal niet zo droevig gesteld. De gemeente zet gedurende het seizoen enkele tientallen plastic tonnen op het strand. Daar deponeren strandbezoe- kers in de regel al hun afval in en dat gaat wonderwel goed. Verder rijdt meerdere keren per week een speciale auto over het strand die bijzondere spullen ophaalt, zoals planken en kapotte parasols". Kors voelt er eigenlijk niet veel voor om - tegen betaling -ook nog een bollenrooimachi ne in te zetten. „Gebeurt dat wel, dan betekent dat onher- oepelijk dat Wassenaar meer geld op de begroting moet re serveren, want bezuinigen op andere schoonmaakmiddelen kan niet". Ook de wethouder is het met dit standpunt eens. „Maar de proef is wel geslaagd. Bewezen is dat de bollenrooimachine het strand enorm goed kan schoonmaken. Voor elke kilo vuil moet de gemeente de af valverbrandingsinstallatie Lei den betalen. Dat met het ge bruik van deze bollenmachine méér afval wordt aangeboden is een ding wat zeker is. Voor al vanwege de hoeveelheid schelpen die het apparaat ver zamelt. Maar dat kan natuur lijk niet; schelpen horen juist bij het strand", zegt wethouder Cocheret de la Morinière. Een definitief oordeel over de proef wil de wethouder nog niet geven. „We bespreken deze strandactie in de eerstvol gende raadscommissievergade ring. De bedenker, C. Overde vest, zal er dan zeker vragen over stellen". jctor ikuur bollenrooimachine 3041. ISTGEEST Een onbe- de automoblist heeft gis- vond omstreeks acht uur ui"|2J kettingbotsing veroorzaakt ijksweg A44 in Oegstgeest. Kinder nan lag overhoop met een arige Hillegommer. Deze voor htte met zijn auto in te i0 "en vanaf de oprit aan de ;enweg. De onbekende au- ÏTiENS obilist gaf geen ruimte, el. 07 rdoor de Hillegommer info d genoodzaakt te stoppen de vluchtstrook. De onbe- automobilist stopte ver ens achter hem. Toen de Hillegommer uitstapte om ver haal te halen sloeg de andere man op de vlucht. Hij voegde plotseling in op de rijksweg zonder op het andere verkeer te letten. Een 25-jarige vrouw uit Voorhout moest voluit remmen en kwam dwars over de weg te staan. Vervolgens reden drie andere bestuurders in op de Voorhoutse auto: een 19-jarige Hillegommer, een 41- jarige vrouw uit Brielle en een 50-jarige inwoner van Heem stede. Vier auto's raakten en moesten met een kraan worden afge voerd. Het verkeer liep daar door vertraging op. De be stuurder uit Heemstede werd met nekklachten afgevoerd naar het Academisch Zieken huis Leiden, de overige be stuurders bleven ongedeerd. De veroorzaker van het onge luk reed door. De man reed in een klein auto, geel of rood van kleur. De rijkspolitie van Oegstgeestverzoekt getuigen zich te melden, telefoon 071- 155440. ,®dw leques gestolen mgi JSTGEEST Dieven i de^kben vannacht toegeslagen - u en woning aap de Carel 5 I490^itiuslaan in Oegstgeest. i.oo-tfjachterdeur werd openge- ijwiWfljlen, vervolgens werd de ,ers0° ling doorzocht. De roof- Tei: olt leverde geld, cheques lag 1®'^ankpasjes op. Sterrenbad maakt winst WASSENAAR De rekening van het sterrenbad over 1988 werd afgesloten met een positief saldo van 51.162 gulden. Bij de begroting werd rekening gebouwen met een verlies in de exploi tatie van 51.501 gulden. Voor het de jaren 1989 en 1990 wordt een winst van 222.000 gulden begroot. De directie en Raad van Beheer van het Sterrenbad verzochten de gemeenteraad die de rekening en begroting moeten goedkeuren het positief saldo van deze drie jaren te mogen storten in een onderhoudsfonds. Verwacht wordt dat in 1989 voor 179.577 gulden onderhoud zal worden gepleegd en dat hieraan in 1990 223.152 gulden moet worden uitgegeven. Diploma voor Timothy Wethouder C. van der Klaauw heeft gisteren in het Noordwij- kerhoutse Kokkerbad het tien duizendste zwemdiploma uit gereikt aan Timothy van Wet ten die samen met dertig an dere vijfjarigen examen had gezwommen. In vijftien jaar werden bijna 4.000 diploma's gehaald door schoolzwemmers en ruim 6.000 door particuliere leszwemmers. Behalve Timothy kregen ook Noortje Winkel en Saskia Witteman, die net voor en na hem kwamen, een pre sentje. foto: henk van den ende Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17