CcldócSomatit Nieuwe traditie rond antieke gouden koets STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) RTL Veronique nu al op Leidse kabel VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 Concert De Amsterdam Mozart Play ers geven morgen een con cert in Stedelijk Museum de Lakenhal. De groep onder leiding van Bastiaan Blom hert legt zich in het bijzonder toe op de klassieke Harmo- niemusik die ontstond in de. 18e eeuw. Het concert begint om 15.00 uur in het museum aan de Oude Singel. Optreden De groep Lethal Gospel treedt morgen samen met Moengo Tapo op in het Bree- huys. Liefhebbers kunnen vanaf 21.00 uur terecht op Br eest raat 19. De toegang be draagt vijf gulden. Rondvaart De leidse Instelling voor Educatieve Recreatie houdt zondag dia-lezingen en geu- zentochten. De lezing gaat over het ontstaan van Leiden en de stedebouwkundige ont wikkeling. De nadruk ligt op het Leids beleg en ontzet. De lezingen beginnen om 19.00 en 20.00 uur in het museum de Leidse Wagenmaker aan de Oude Varkenmarkt. De toegang is 3,50Aansluitend om 20.00 en 21.00 uur worden met een rondvaart vanaf de Rembrandtbrug de overge bleven vestingswerken beke ken. De kosten van de rond vaart zijn 6,50. Bejaarden werk De stichting Gecoördineerd Bejaarden werk houdt in ok tober weer een aantal nieuwe gespreksgroepen voor ver zorgende familieleden van dementerende ouderen. Voor informatie en opgave: 071 123744. Koor Het Leiden English Chamber Choir onder leiding van Mal colm Da vies treedt zondag op in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1. Mede werking verlenen sopraan H. la Grouw, tenor O. Bouw- knegt en bas H. Pasveer. Het orgel wordt bespeeld door C. Farr. Het concert begint om 14.30 uur, toegang 12,50. Curusssen In het kader van het oude- renproject houdt het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33 in Lieden begin oktober een aantal cursussen. Het gaat hier om vergader- en discus sietechniek, zelfverdediging en algemene ontwikkeling. Voor meer informtie: 071- 149180. LEIDEN Een kleine 24 uur nadat bekend was geworden dat RTL Veronique via de ka bel mag worden doorgegeven tekende wethouder T. van der Nat vanmiddag al een contract met vertegenwoordigers van de commerciële zender. Dit contract levert de gemeen schappelijke kabel regeling waarvan Leiden en omliggen de gemeenten deel uitmaken, een bedrag van 52.000 gulden in twee jaar op. De nieuwe „Nederlandse" zen der handelde nog sneller dan de wethouder en was gister avond al op het Leidse kabel met filmpjes te zien. „Het is jammer dat TV 10 niet mag worden doorgegeven maar ik houd voor de zekerheid tot medio november een kanaal voor hun in reserve", aldus Van der Nat. De komst van Veronique betekent een uit breiding van het totale pakket want de zender komt op een van de twee nu nog lege kana len. De eerste officiële uitzen dingen staan voor maandag twee oktober gepland maar gisteravond waren echter al introductiespots en een wes tern met het logo RTL-V in de bovenhoek te zien. TV 10 Het enige overgebleven lege kanaal op de kabel wordt voor TV 10 in reserve gehouden. „TV 10 was pas van plan eind oktober uit te gaan zenden. Ze hebben dus nog een maand om wat aan de afwijzing te doen -p door te procederen of zich aan r>aSlSpakK6t te passen. Lukt dit en komen ze toch op de kabel dat is het huidige maximum aan kana len voor de regeling bereikt. een nieuwsnet op", aldus de wethouder, die tevens voorzit ter js van de gemeenschappe lijke regeling. Een uitbreiding van het aantal kanalen wordt dan door de regeling als nood zakelijk gezien. Van der Nat sluit niet uit dat het geld, 52.000 gulden van Veronique plus wat daar nog eventueel van TV 10 bijkomt, aan deze uitbreiding wordt besteed. „Er zijn echter nog andere bestem mingen denkbaar zoals verla ging van de abonnementsgel den of een nieuwe ontwikke ling zoals lokale teletekst". Met een kleine extra uitgave kunnen we er nog een bijne men en daar komt dan CNN, In het basispakket van zes zenders zal Veronique niet worden opgenomen. Het basis pakket moet namelijk ver plicht de drie Nederlandse, 'de twee Belgische en een lokaal station doorgeven. „Omdat er de laatste tijd zoveel ontwik kelingen zijn, zal ik een voor stel doen om voor mensen die een uitbreiding van het pakket wensen, dit wat makkelijker en goedkoper te maken". De gemeenteraad van Oegst- geest heeft zich gisteren posi tief uitgesproken over het voorstel Veronique en TV10 op de kabel toe te laten. Tien leden van de raad stemden voor, zes tegen. Voorwaarde is wel dat doorgifte wettelijk is toegestaan. De zenders TV 10 en Veronique zullen ook op de Centrale Antenne Installatie (CAI) van Leidschendam wor den toegelaten. Net als in Den Haag zal Duitsland 3, dat tech nisch toch al slecht werd ont vangen, verdwijnen om plaats te maken voor Veronique. TV 10 komt op een van de drie overblijvende kanalen van het 18 kanalen tellende Leid- schendamse net. Ruimtevaart- divisie Fokker naar Leiden LEIDEN De ruimtevaartdi visie van Fokker Fokker Space and Systems verhuist in de loop van 1991 naar het Bioscience Park in Leiden. Daarvoor zal een nieuw pand worden gebouwd in de omge ving van het Pesthuis. Dat heeft de raad van commissa rissen van het concern beslo ten. Bij dit onderdeel van het concern werken nu 340 men sen verdeeld over kantoren in Amsterdam Zuid-Oost en labo ratoria op Schiphol. Fokker- woordvoerder E. van Veen sluit niet uit dat dit aantal na de verhuizing zal toenemen. „Maar dat hangt van de op drachtgevers af". Vorige maand werd al bekend dat Fokker overwoog om Space and Systems naar Leiden te verplaatsen. Aanleiding daar voor is de uitbreiding van de produktie van de Fokker 50 en 100 waarvoor meer ruimte nodig is op Schiphol. Leiden bleef aanvankelijk met Alme- re en Amsterdam Zuid-Oost over van 23 geselecteerde kan didaten. De gemeente Leiden is zeer verheugd over de komst van het bedrijf: „Het imago van Leiden wordt steeds positiever. En dat zal door Fokker alleen maar wor den versterkt", aldus wethou der T. van der Nat van econo mische zaken. Het nieuwe ge bouw naast het Pesthuis aan de Plesmanlaan krijgt een op pervlakte van ongeveer zes tienduizend vierkante meter: tienduizend meter is bedoeld voor kantoorruimte, terwijl de technische ruimte ongeveer zesduizend vierkante meter beslaat. Met de nieuwbouw zijn enkele tientallen miljoe nen guldens gemoeid. De ge meentelijke directie voor eco nomische zaken heeft al ruim een jaar contact met het be drijf over een Leidse vestiging. „De onderhandelingen zijn fiks en pittig geweest, maar het is niet nodig geweest om het bedrijf te kopen", aldus H. Amptmeijer van de gemeente lijke directie economische za ken daarover. FSS houdt zich bezig met on der andere satellieten, zonne panelen, robotten en systemen. Eén van de grootste opdracht gevers voor het bedrijf is Estec in Noord wijk, het sateliettest- centrum van het Europese ruimtevaartbedrijf ESA. Een-derde van de werknemers van FSS heeft een weten schappelijke opleiding afge rond en een-derde heeft een diploma voor een instelling op het gebied van hoger beroeps onderwijs. Bij de gemeente heerst de gedachte dat bij de keuze voor de sleutelstad vooral de ligging belangrijk was. Het Bio Science Park ligt vlakbij rijksweg A44 tussen Amsterdam en Den Haag en Rotterdam. De vestiging van Fokker moet verrijzen langs de Plesmanlaan, en dat is vlakbij het station. Ook speelt volgens Van der Nat de sfeer een rol in het Science Park, waar vooral biotechnologische en medisch-technologische be drijven zijn gevestigd. „De op zet van dit terrein is van dien aard dat het werken in de hoog-technische sfeer daar prettig is". Inbrekers stelen antiek speelgoed LEIDEN Bij een inbraak in een wo ning aan de Beekfo rel is gisteravond een flinke hoeveel heid antiek speel goed gestolen. De waarde van de ver zameling is onbe kend. De inbrekers hadden een keuken raam ingeslagen. Uit een woning aan de Aloëlaan werden en kele sieraden meege nomen. Ook hier sneuvelde een keu kenraam. Weer pleidooi voor behoud pand Ico Athibu De Leidse Stichting Industrieel Erfgoed Leiden heeft versterking gekregen in haar pleidooi voor het op de monumentenlijst zetten van de Ico-Athibupanden aan de Lammermarkt. De versterking komt in de vorm van de Dirk van Eckstichting, een instelling ter bevordering van de sociale en economische geschiedenis van Leiden. In een brief aan de gemeenteraad pleit de stichting tegen de sloop van de gebouwen. „Het betreffende fabriekscomplex is een bijzonder gaaf en compleet voorbeeld van fabrieksbouw uit een specifieke periode, het midden van de vorige eeuw. Het is het oudste in Leiden bekende voorbeeld van een moderne fa briek, die als een geheel gebouwd is", aldus de briefschrijvers. Die er ook nog eens op wijzen dat het fabriekscomplex verbon den is met gerenommeerde namen uit de Leidse textielgeschie- denis. „Het is natuurlijk niet alleen een herinnering aan deze be drijven, maar ook aan talloze Leidse mannen en vrouwen die in de loop der jaren hun dagelijks brood moesten verdienen in deze fabrieken", herdenkt de stichting het verleden. De instelling vraagt dan ook aan de gemeente om alle mogelijkheden te on derzoeken, „waarmee deze panden een bestemming kan worden gegeven die aan haar historische en monumentale waarde recht doet". FOTO: WIM VAN NOORT OP NOORDEINDE WEER TWEERICHTINGSVERKEER LEIDEN Het Noordeinde wordt vanaf vanmiddag weer in twee richtingen voor alle verkeer opengesteld. Een verzoek van het actiecomité Noo(r)deinde om hier voorlopig vanaf te zien werd vanochtend door de Raad van State afgewezen. „In ver band met 3 oktober, en de verschillende afsluitingen die daarmee gepaard gaan, hebben we besloten de straat meteen weer te ope nen", aldus M. Kuzee van de directie verkeer. Winkeliers, bewo ners van het Rapenburg en een aantal automobilisten hadden bij de gemeente aangedrongen op de openstelling. De gemeente ging akkoord met deze verzoeken omdat ook zij vond dat, ondanks de protesten van de bewoners, het Noordeinde een belangrijke, „on misbare" verkeersader van de stad is. Bewoners spanden een zaak bij de Raad van State aan waarin zij eisten dat het eenrich tingsverkeer gehandhaafd zou blijven totdat er een goede oplos sing voor de vele verkeersproblemen in de stad zou zijn gevon den. De bewoners vinden tweerichtingsverkeer onacceptabel als geen maatregelen, zoals verkeersdrempels en een snelheidsbe perking, worden getroffen die de overlast aanzienlijk verkleinen. 3 OCTOBER VEREENIGING WIL LEIDENAARS EREN LEIDEN Het echtpaar Van der Aar uit Leiden rijdt op 3 oktober in de gouden koets mee in de jaarlijkse optocht. Vanaf dit jaar wil de optocht commissie de antieke koets, ooit nog gebruikt door de Engelse konin gin Victoria, ieder jaar in de parade laten rijden. Ook zullen jaarlijks Lei- denaars die zich op een af andere manier in Lei den verdienstelijk heb ben gemaakt met deze koetstocht worden geëerd. „Het zal voor hen een onvergetelijke dag worden", aldus L. Heruer van de optocht en taptoecommissie. Het idee is afkomstig van de optochtcommissie zelf: „De koets werd alleen in de 3 ok tober optocht gebruikt als dat uitkwam. We vonden het ei genlijk een beetje zonde dat zo'n kostbaar en historisch vervoermiddel niet ieder jaar werd getoond. Daarom heb ben we besloten dat de koets vanaf dit jaar een vast onder deel gaat vormen van de stoet", aldus Heruer. Oom Simon Aan dit voornemen gekop peld was een plan om dan een of meerdere Leidenaars in de koets te laten rijden die hun sporen maatschappelijk verdiend hebben. De keuze viel in dit eerste jaar op Si mon van der Aar (70). Van der Aar is gepensioneerd drukker die de laatse dertien jaar als vrijwilliger is verbon den aan de Singelschool op de Herengracht. Voor de school is zijn klein privé- drukkerijtje van groot belang onder andere voor het schoolkrantje. Van der Aar vervaardigt ook het blad van de Leidse PvdA-afdeling. „Oom Simon" staat bij de kinderen vooral bekend om zijn verhalen over het jonge tje dat tijdens een 3 oktober feest in de twintiger jaren aan het mandje van luchtbal lon bleef hangen en door de lucht werd meegevoerd. De 3 oktoberviering van 1989 wordt voor Van der Aar minstens zo onvergetelijk. Naast het ritje in de koets zal hij dinsdag, samen met zijn vrouw, als speciale gasten van de 3 October Vereeni- ging diverse activiteiten gaan bezoeken. Koets De koets werd in 1850 in England gebouwd naar een model uit de 17e eeuw. Hij is afkomstig uit de stallen van Buckingham Palace in Lon den en belandde via omwe gen in het begin van deze De gouden koets werd in 1850 in Engeland gebouwd. eeuw bij de gemeente Lei den. Hij stond toen opgesteld in de Lakenhal. Vanaf 1923 werd de koets met enige re gelmaat door de 3 October Vereeniging gehuurd voor onder andere het bezoek van koningin Wilhelmina aan Leiden. In 1935 werd de koets bezit van de vereni ging. Hij werd daarna een twintigtal keren gebruikt tij dens diverse optochten en taptoes voornamelijk voor FOTO: WIM VAN NOORT historische gelegenheden. Als het nu aan de bestuurderen van het lokale volkfeest ligt, is de koets jaarlijks te zien met een ongetwijfeld wui vende en verdienstelijke plaatsgenoot.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13