mdóevowimnt~# stad omgeving Golfbaan en surfhaven bij Merenwijk Goed zicht Niet acceptabele woonmilieus verdienen extra aandacht Vliegkamp Valkenburg wacht gelaten regeer akkoord af eronique mogelijk orgen op de kabel In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: j Postcode/plaats: Telefoon -1 -1 1 (voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daama wordt het abonnementsgeld betaald per I maand automatisch betalen f 24.24 j kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de (alarm)lamp naar: I Naam: Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodie - naar ^Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag. £eidoe Sou/ia/nt Leidse afdeling van de artij van de Arbeid houdt norgenavond een openbare edenvergadering met als minder werp werkgelegen - ieid. De vergadering wordt rehouden in buurthuis Ak- ief, Berlagestraat 2 in Lei- len. De aanvang is 20.00 jur. Rebalancing )e Droomfabriek aan de )ude Singel begint vrijdag iet een cursus rebalancing. Jit is een diepgaande vorm van massage waarbij de na tuurlijke balans van het li chaam wordt hersteld. In winnen van informatie en opgeven is mogelijk via 071- 120895. Vrijwilligers Boekhandel Manifest, een ollectief van 'onbetaalde nede werkers/sters, zoekt Tijwilligers voor 15 uur per week. Ervaring is niet ver eist. Inlichtingen bij Mani fest, Hooglandse Kerkgracht 4, Leiden, telefoon 071- 125691. Curiosamarkt De Petruskerk houdt zater dag een fancy-fair en curio samarkt rond het kerkge bouw aan de Lammen- schansweg in Leiden. De op brengst is bestemd voor nieuw interieur van de kerk. Een maquette van de plannen wordt tijdens de markt gepresenteerd. Concert De Amsterdam Mozart Play ers geven zaterdag een con cert in Stedelijk Museum de Lakenhal. De groep onder leiding van Bastiaan Blom hert legt zich in het bijzon der toe op de klassieke Har- moniemusiek die ontstond in de 18e eeuw. Het concert be gint om 15.00 uur in het mu seum aan de Oude Singel 28. Gospel De groep Lethal Gospel treedt samen met Moengo Tapo op in het Breehuys op zaterdag. De groep speelt ve- nearal rock genoemd. Lief hebbers kunnen vanaf 21.00 uur terecht in de Breestraat 19. De toegang bedraagt vijf gulden. Misirlou Een cursus Internationale Volksdansen is vanaf heden te volgen in het Leidse Volkshuis. De cursus wordt verzorgd door volksdans groep Misirlou. Er wordt ge danst in een groep beginners en een groep gevorderden. Deelname kost vijftig gul den. Opgeven is mogelijk bij het Leids Volkshuis, Apo- thekersdijk 33a of via tele foon 149180. 9^^ A DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 Brill was, is en blijft een Leids bedrijf LEIDEN Brill zit in Leiden en blijft in Leiden. Het is een Leids bedrijf, in de stad groot geworden, het heeft er altijd goed van gegeten en het heeft te nauwe banden met de Leid se universitaire wereld om zich elders te vestigen. Dat zei directeur F.H. Pruyt van uitgeverij E.J. Brill gister avond tijdens een werkbezoek dat de commissie economische aangelegenheden bracht aan het pand aan de Plantijnstraat. Pruyt liet ook weten dat het bedrijf niet van plan is het pand aan de Nieuwe Rijn ooit van de hand te doen. Hij rea geerde daarmee op een vraag van een commissielid, dat bang was dat met het afstoten van activiteiten ook het pand aan de Nieuwe Rijn afgestoten zou worden. Vanaf 1 oktober is Brill nog slechts een uitgeverij. Het stopt dan met de drukkerij- en zetactiviteiten. Dit wordt ge daan in het kader van de reor ganisatie van het bedrijf. De grafici van Brill gaan allemaal naar Sigma. Brill wordt klant van die drukkerij/zetterij. Volgens zowel bonden, onder nemingsraad als directie is de overgang van het Brill-perso- neel goed verlopen. De ar beidsvoorwaarden blijven vrij wel gelijk, inclusief een vrije dag op 3 oktober. Volgens FNV-vertegenwoordiger Staas heeft een aantal 'Brillers' wel emotioneel moeite met de overgang van Brill naar Sig ma. De grafici van Brill ko men te werken in een nieuw pand van Sigma, dat momen teel gebouwd wordt op het in dustrieterrein Oostheen in Zoetermeer. VALKENBURG „Iedereen speculeert zich wezenloos over de toekomst van het Marine vliegkamp Valkenburg. Wij wachten gewoon het regeerak koord af en zien dan verder". DEN Stadskabei Leiden en RT Veronique •nen vanavond een contract over doorgifte op cabel van de programma's van de commerciële oep. Er geldt echter één voorwaarde: het com- lariaat van de media moet de commerciële om- i wel als een buitenlandse zendgemachtige De beslissing daarover is vanmiddag geval- Als de programma's van RT Veronique onge- ft via de kabel mogen worden doorgegeven, gaan technici vanavond nog aan de slag om mogelijk te maken. Ook wordt dan vanavond end gemaakt via welk kanaal de commerciële Ier te ontvangen is. Volgens wethouder T. van Nat zullen het testbeeld en proef uitzendingen Veronique vanaf vrijdag te bekijken zijn. Speciale machine voor uitbaggeren haven Zijloever LEIDEN De gemeente gaat met een speciale baggermachine verontreinigde grond verwijderen uit de haven Zijloever. De bag- gerwerkzaamheden maken deel uit van het saneren van de bodem. De machine waarmee het werk gedaan wordt is een unieke, zoge naamde cutter-zuiger. Tijdens het baggeren worden hulpstoffen toegediend, waardoor het slib wordt schoongewassen. Tevens scheidt het apparaat de bagger in een zandfractie en een slibfractie. Van het zand worden vervolgens schoongewassen en bemonsterd. Daarop wordt beslist of het zand hergebruikt kan worden of dat het wordt gestort. De slibfractie is door het scheiden veel dikker en minder vochtig geworden dan normaal het geval is. Na het onder zoeken van monsters gaat het zand naar een geschikte stortplaats. De omwonenden hebben van de werkzaamheden minder last dan bij normale bagger-activiteiten. Er zal minder stank optreden, min der vrachtautoverkeer nodig zijn en minder geluidsoverlast plaats hebben. De baggerinstallatie wordt deze week opgebouwd. Aaan- staande maandag en dinsdag zijn uitgetrokken voor proefdraaien. Dat is nodig om te bepalen welke hulpstoffen nodig zijn. Het is de bedoeling dat het baggeren zelf woensdag begint. De werkzaamhe den nemen ongeveer drie weken in beslag. Inbraak in restaurant LEIDEN Uit een Grieks restaurant aan de Botermarkt zijn in de nacht van dinsdag op woens dag geluidsappara tuur, vijf messen, zeven flessen drank en duizend gulden aan contanten ge stolen. De dieven kwamen binnen door een zijdeur van het pand te for ceren. De diefstal werd gistermiddag ontdekt toen de ei genaar weer in het pand terugkwam. Open ateliers aan Oude Rijn LEIDEN Beeldhouwer Frank Borst en de schilders Robin Ak kermans en Jean Marie Mers- mans houden elke eerste zondag van de maand open huis in hun ateliers. De drie willen belang stellenden daarmee de mogelijk heid bieden een kijkje achter de kunstschermen te nemen. In het atelier aan de Oude Rijn 89 kan kennis worden gemaakt met alle fasen van ontwikkeling van een kunststuk, inclusief de gebruikte technieken en de denkwijze van de kunstenaar van idee tot het uiteindelijke resultaat. De ateliers zijn open van 12.00 tot 18.00 uur. RIJNOORD BLIJFT OP 100 BEDDEN STAAN ALPHEN AAN DEN RIJN De fusie tus sen het Rijnoord Ziekenhuis in Alphen en het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp gaat onverkort door. De daarmee samenhangende beddenreductie zal niet worden verminderd. Dat bleek gisteren tijdens een provinciale hoorzitting over de reductie van ziekenhuis bedden in de provincie Zuid-Holland. In de provinciale plannen krijgt het EZL de be schikking over 380 bedden en Rijnoord over 100 bedden. Een woordvoerder van Rijnoord probeerde gisteravond nogmaals de capaciteit in Alphen op te trekken, maar deze pogingen zijn volgens een woordvoerder van de pro vincie tot mislukken gedoemd. De fusie is in middels in een vergevorderd stadium en de steun van de directies van beide ziekenhui zen voor de provinciale plannen is groot. 4 rbeid RAPPORT OVER BEZIT WONINGCORPORATIES Video over Adest Musica SASSENHEIM Een video film met opnamen van de ver richtingen van het Sassen- heimse muziekkorps Adest Musica tijdens het Wereld Mu ziek Concours in Kerkrade wordt vrijdagavond 6 oktober gepresenteerd. De opnamen zijn gemaakt door de heer Pie- terse. De eerste vertoning vindt plaats in gebouw Kasa- nova aan de Hoofdstraat in Sassenheim. De zaal gaat om acht uur open. De vertoning begint om half negen. Mensen die de anderhalf uur durende video willen bestellen kunnen dat ter plekke doen tegen be taling van 30 gulden. aldus kapitein ter zee W.F.L. van Leeuwen, hoofd marine- voorlichting. Bij de vorming van een kabinet praten CDA en PvdA opnieuw over het voortbestaan van de Marine Luchtvaartdienst (MLD). Een aantal sociaal-democraten vindt de MLD „overbodige luxe" en wil het vliegkamp (met circa 1000 mensen) slui ten en dertien Orion-vliegtui- gen - opvolgers van de Neptu nes - buiten gebruik stellen. Berichten als zouden enkele tientallen vliegers inmiddels elders hebben gesolliciteerd, wijst Van Leeuwen resoluut van de hand. „De stemming is juist verrassend goed onder onze mensen". „De pers maakt er ten onrechte stemming over, en dat werkt alleen maar negatief. Het afstoten van mU litaire taken moet bovendien ook in Navo-verband bespro ken worden. Er staat dus nog niets vast". log dit jaar pand voor bedrijfsverzamelgebouw EIDEN Wethouder T. van er Nat (economische zaken) oopt nog dit jaar een pand te inden dat dienst kan gaan oen als derde bedrijfsverza- lelgebouw. Hij zei dit gisteren jdens een commissievergade- ng. Hij liet daarbij weten dat et ter beschikking krijgen an een derde gebouw slechts en druppel op een ^gloeiende laat zal zijn. De vraag naar oedkope bedrijfruimte voor tarters is dan nog vele malen roter dan het aanbod. Jaar- jks worden zeventig aanvra- en voor bedrijfsruimte door tarters ingediend. let nieuwe gebouw zou qua rootte en uitvoering verge- jkbaar moeten zijn met de uidige verzamelgebouwen )lga en Mostert. Op de sugges- ie van P. Kluck (CDA) dat de F grote behoefte aan goedkope bedrijfsruimte een politiek drukmiddel zou moeten wor den ging Van der Nat niet in. „Iedere betrokkene weet dat er een groot tekort is, maar te vens dat er echt geen goedko pe ruimten voorhanden zijn". De wethouder meende dat te rughoudend moet worden ge rammeld met de buidel waarin geld van het fonds werkgele genheid zit. Kluck wil dat wel publiciteit aan dat geld gege ven moet worden. Van der Nat: „Het fonds mag geen lok ker zijn, maar een middel om een laatste rimpel weg te ne men voor een startende onder nemer". Besloten werd tevens om te bekijken hoe de starterswinkel in de Haarlemmerstraat mi granten beter zou kunnen be reiken. Hongerige kinderen in het Leidse buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan kregen gistermiddag alvast een voor proefje van de Leidse hutspot. Leidenaars drukken hun kinde ren al vroeg met de neus op historische feiten en maaltij den. De kinderen hadden ech ter geen enkele moeite om de historische peen en uien-maal tijd naar binnen te laten glij den. Voor het het eten was er namelijk al flink gerobbedoesd in de speeltuin. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDEN Niet aantrek kelijke woonmilieus ver dienen extra aandacht. Woningbouwcorporaties moeten in die milieus ver bouwen en nieuw bouwen gericht op de doelgroepen die voor de woningen in die milieus in de markt zijn. In acceptabele woon milieus mag de kwaliteit van het wonen niet lager worden en in aantrekke lijke woonmilieus zou door corporaties gebouwd en gekocht moeten wor den. Dat staat in „Buitengesloten uit het woonparadijs?", een rapport over de positie en (on- )mogelijkheden van het corpo- ratiebezit binnen de Leidse woningmarkt. Het rapport is vanmiddag overhandigd aan de nieuwe voorzitter van de Federatie. Buitengesloten uit het woon paradijs is het gevolg van een onderzoek uitgevoerd in op dracht van de Federatie van in Leiden en omstreken geves tigde woningbouwcorporaties. Doel van het onderzoek was te bepalen hoe Leidenaren hun woning en de omgeving ervan waarderen, om daar met het te voeren verhuurbeleid beter op in te kunnen spelen. Aanlei ding voor het onderzoek was de veranderde woonvraag waarmee corporaties de laatste jaren worden geconfronteerd. Die wordt veroorzaakt door een kritischer consument, de grotere keus op de woning markt, het onstaan van nieu we typen huishoudens en een grotere nadruk op de woon omgeving. Leiden wordt in het rapport verdeeld in drie soorten woon milieus. De eerste is het aan trekkelijke milieu. Het gaat om de Burgemeesters- en Pro- fessorenwijk, de Rijndijkbuurt, Tuinstadwijk en een deel van De Kooi, delen van de Meren- wijk en delen van de Hoge en Lage Mors. Daar is de prijs- kwaliteit-verhouding van de woningen veelal groot en de omgeving rustig en groen. Kleurloos De vraag naar woningen in de drie milieus is dan ook groot, maar daar staat volgens het rapport tegenover, dat de cor poraties in die wijken nauwe lijks woningen hebben. Tot de acceptabele woonmilieus ho ren laagbouwgedeelten van de Lage Mors, het Haagwegkwar- tier, Meerburg, de omgeving van de Willem de Zwijgerlaan, Boshuizen, Fortuinwijk en Gasthuiswijk en de Stevens hof. Die worden als kleurloos omschreven. Ze hebben een aantal pluspunten, waar echter een aantal minpunten tegen over staan. In die milieus moet opgepast worden dat ze niet onaantrekkelijker worden door bijvoorbeeld een huur verhoging. Bij de niet aantrekkelijke mi lieus gaat het om de binnen stad, de rand van het centrum en hoogbouw in de Hoge Mors en de Merenwijk. Daar willen de meeste mensen weg. De be woners van die gebieden we ten weinig pluspunten op te noemen en daar staan een se rie minpunten tegenover zoals het sociaal karakter van de wijk en de prijs/kwaliteitver houding van de woningen. De niet aantrekkelijke milieus verdienen extra aandacht vol gens de opstellers van het rap port. Zo zouden kosten voor verbeteringen van de wonin gen niet geheel aan de bewo ners doorberekend mogen worden. Ook zou wijkgericht technisch en sociaal beheer veel voor dergelijke milieus kunnen betekenen. Kwali teitsverbetering van de milieus moet afgestemd worden op de behoeften van de hudige be woners. Voorproefje Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. I LEIDEN In de Broek- en Simontjespol- der wordt een negen holes golfbaan aange legd en het eiland De Strengen/Tengnagel in het Joppe wordt voor de watersport ingericht met onder andere een surfstartplaats. Gedepu teerde Staten (GS) van Zuid-Holland zijn ak koord gegaan met deze en andere plannen die afkomstig zijn van een werkgroep bestaande uit de gemeenten Lei den en Warmond en de stichting Openbaar Golf Warmond. De plannen passen volgens de provincie goed in de campagne om rond de ste den in de Randstad groen en recreatievoorzieningen aan te leggen. Daarom ne men GS 25 procent van de grondaankoop voor haar re kening en geven voor de uitvoering een krediet van over de twee miljoen gul- De beide gebieden maken deel uit van de Kagerzoom, het waterrijke gebied ten noorden van de Merenwijk. Een aantal delen van de Kagerzoom zoals de Boe zemkade en het eiland Kou- denhoorn zijn reeds door de gemeente Warmond als re creatiegebied ingericht. In het plan zijn ook de aanleg van een aantal fiets- en wandelpaden tussen en langs de eilanden opgeno men. Golf De aanleg van de golfbanen met een totale oppervlakte van 21 hectare wordt aan gelegd en geëxploiteerd door de particuliere stich ting Openbaar Golf War mond. Met deze stichting zal worden overeengeko men dat de banen openbaar moeten zijn en blijven. De gemeente Warmond staat garant voor de banklening voor de aanleg. fieuwe persdrukleiding voor water Nieuwveen LEUWVEEN Drinkwater- het dorp kampen met een te waterafname in Nieuwveen idingbedrijf De Elf Gemeen- lage druk op de waterleiding dit jaar. Oorzaak daarvan is de i begint nog dit jaar met de waardoor de watertoevoer te nleg van een nieuwe pers- wensen overlaat. Volgens bur- ukleiding in Nieuwveen. gemeester,.M. Boelen worden de problemen vooral veroor- rschillende inwoners van zaakt door de extreem hoge warme en lange zomer. In vergelijking met vorig jaar is er al meer dan anderhalf mil joen kubieke meter water meer verbruikt. Trapeze-artiest De tijd dat een glazenwasser zich al schuitjevarend langs de gevel van een kantoorpand be weegt lijkt voorbij te zijn. In elk geval voor de geveltoerist die de ramen lapt van het pand van het ISW aan het Schutters veld in Leiden. Die lokte deze week aardig wat belangstellen den met zijn nieuwerwetse ma nier om bij de te reinigen ven sters te komen. Het aan twee kanten door kabels opgehou den schuitje heeft hij namelijk vervangen door een zeer sim pel plankje. Bij het zien van dit eenvoudige schommeltje, be kend uit speeltuinen, rijst een vraag. Wilde de betreffende glazenwasser in plaats van staand graag zittend aan de slag of ambieert hij na zijn car rière langs de gevels een loop baan als trapeze-artiest in het circus? FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13