Soares hoeft in Den Haag geen problemen op te lossen Belgrado dreigt met staat van beleg Grimmig feestje in Peking Meer tegenslagen voor president Colombia in strijd tegen drugsmaffia BUITENLAND SjüdóQ-Qowiard WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 Suriname saboteert onderzoek naar massamoord in Pokigror WASHINGTON ,Suriname saboteer het onderzoek van de mensenrechtencomrissie van de OAS inzake de massamoord bij oki- gron. Dit zei Claudio Grossman, de advcaat van de nabestaanden van de massarrord, gisteren in Washington na een hoorzting van de mensenrechtencommissie van d Or ganisatie van Amerikaanse Staten (OAS Op de hoorzitting zou de Surinaamse amlssa- deur Udenhout gezegd hebben dat hij vqens de instructies van zijn regering niet o be schuldigingen kon reageren dat het uri- naamse leger zich op 31 december 191 bij Pokigron schuldig heeft gemaakt aan n>ord op onschuldige burgers. Hij zei dat hij sbhts opdracht had op de hoorzitting aanweg te zijn en zijn regering verslag uit te brenjn. Blokkade Armenië snel opgeheven MOSKOU Nog geen 24 uur nadat president Michail Gor- batsjov met maatregelen had gedreigd, is de blokkade van Armenië door inwoners van de aangrenzende republiek Azerbaidzjan opgeheven. Elf goederentreinen van de trans- portpolitie, geladen met machines, bouwmaterialen, papier en kolen, zijn inmiddels al gepasseerd. De Sovjet-televisie meldde dat maandagavond en dinsdag veertien treinen met voedsel, medicijnen, papier en bouwmateriaal in Armenië waren gearriveerd. In Armenië was speciaal grote behoefte aan bouwmateriaal. Als gevolg van de blokkade waren de herstelwerkzaamheden in het gebied, dat vorig jaar door de grote aardbeving werd getroffen, stil komen te liggen. Ook verschenen er sinds een week geen lyanten meer in de hoofdstad Jerevan wegens een tekort aan papier. Gorbatsjov verklaarde maandag in het Sovjet-parlement dat de centrale regering maatregelen zou nemen als beide republieken niet tot een vergelijk zouden komen. Bij de etnische ongeregeld heden zijn de afgelopen negentien maanden meer dan hon derd mensen omgekomen. BELGRADO Het federale Joegoslavi sche leiderschap heeft gedreigd de staat van beleg af te kondigen in Slovenië, om te voorkomen dat het parlement van die republiek vandaag een aantal amende menten op de grondwet aanvaardt. De communistische leiders van Slovenië, een kleine republiek met twee miljoen inwoners aan de grens van Oostenrijk en Italië, hebben ge zegd dat zij hun grondwet zo zullen amenderen, dat de republiek zich bij referendum kan af scheiden van Joegoslavië. Zowel het centraal comité van de communisti sche partij van Joegoslavi',' als het Sloveense lei derschap en het federale parlement kwamen gisteren in spoedberaad bijeen om de constititu- tionele crisis te bespreken. De toestand vormt de grootste bedreiging van de eenheid in het land, dat sinds 1945 een federatie is van zes republie ken. In een van de amendementen staat dat Slove nië, de meest welvarende en liberale republiek van Joegoslavië, „het blijvende en onver vreemdbare recht" heeft op „zelfbeschikking, waaronder ook het recht op afscheiding valt". Volgens een ander amendement kunnen alleen Sloveense autoriteiten de staat van beleg afkon digen en besluiten tot het inzetten van eenhe den van het Joegoslavische leger. De Joegoslavische communistische leiders zijn fel tegen de voorgestelde grondwetswijzigingen, die in strijd zouden zijn met de federale grond wet. Het collectieve landsbestuur, heeft gezegd „alle wettelijke middelen" te zullen gebruiken om te voorkomen dat de amendementen wor den aangenomen. Vandaag is voor de parlementsgebouwen van Slovenië massaal gedemonstreerd voor de amendementen. Een onlangs gehouden opinie onderzoek wees uit dat zeventig procent van de Sloveniërs voorstander is van de grondwetswij zigingen. Joegoslavië zit momenteel middenin een ernsti ge economische en politieke crisis. De jaarlijkse inflatie bedraagt bijna duizend procent en de so ciale en etnische spanningen nemen snel toe. PORTUGESE PRESIDED VOLGENDE WEEK OP BEZOEK LISSABON Tussen Den Haag en Lissabon bestaan geen problemen, maar in de Europese Gemeen schap behoren Nederland en Portugal soms tot ver schillende kampen. Dank zij de in de woorden van president Mario Soa res „uitzonderlijk goe de betrekkingen", hoeven tijdens zijn bezoek aan Nederland begin oktober, geen problemen of ge schillen te worden opge lost. Maar in de EG denkt „het veel hoger ontwikkelde en veel rij kere Nederland" over sommi ge zaken anders dan Portugal, dat in de EG het laagste inko men per hoofd van de bevol king heeft. Het heeft ook de laagste werkloosheid, 4,5 pro cent, en een relatief hoge eco nomische groei. Vooral de rijke, noordelijke EG-landen zullen profiteren van de voor 1992 voorziene voltooiing van de interne markt, het wegnemen van de belemmeringen voor een vrij verkeer van personen, goede ren, diensten en kapitaal. Om de medewerking van armere, veela zuidelijke EG-landen als Prtugal, Spanje en Grie- kenlcd aan „92" te verzeke ren, emde het rijke noorden in m: een verdubbeling van de ugaven van het Sociaal Fond het Regionaal Fonds en het Landbouw-Orientatie- fondj waarvan vooral de zui delijk landen profiteren. Godgevigheid NaarNTederlandse opvatting is hieriee wel de grens van de goedSvigheid jegens de arme re p.-tners bereikt. Maar pre side! Soares meent dat de volgide stap naar de Europe se mwording, de vorming van en Economische en Mo netae Unie, „gepaard moet gaarmet maatregelen om de arm-e landen te helpen". Het doekan de eenwording is im mer „de vorming van een so- ciaaen solidair Europa, met eeneker evenwicht tussen de arnre en rijkere regio's". Predent Soares kent de vrees dietok in Nederlandse vak- bonskringen bestaat, dat on- deremers in het rijke noor denvan de EG „92" zullen aanrijpen om hun activiteiten 'te erleggen naar de lage-lo- nerianden in het .zuiden. Juist ditoort problemen, aldus het Pougese staatshoofd, moet reden zijn om ernst te maken met het sociale, solidaire Euro pa. De Europese topconferen tie die in december in Straats burg wordt gehouden zal zich bezighouden met een Sociaal Handvest, dat moet voorko men dat „92" leidt tot aantas ting van sociale verworvenhe den. Het Handvest is overigens nog lang niet in kannen en kruiken, en president Soares gaat een antwoord uit de weg op de vraag, of het bindende bepalingen moet bevatten of meer een opsomming van fraaie beginselen zal worden. „Als het Handvest geen ge wicht heeft, zal er geen solida riteit tussen de noordelijke en zuidelijke lidstaten zijn". Ove rigens wijst hij er op dat nie mand er aan twijfelt dat de lo nen in Portugal tot 1992 aan zienlijk zullen stijgen. Kinderarbeid De aantrekkelijkheid van Por tugal voor ondernemers uit noordelijke EG-landen wordt geillustreerd door iets dat pre sident Soares in een bijeen komst van de vakcentrale CGTP-Intersindical aan de kaak heeft gesteld als „een na tionale schande": kinderar beid. In drie noordelijke dis- President Soares van Portugal. tricten (van de in totaal acht tien die Portugal kent), wer ken 46.000 kinderen in de leerplichtige leeftijd, dat wil zeggen beneden de veertien jaar, langer dan acht uur per dag. De president vindt dat in elk geval het toezicht op nale ving van de bestaande wetge ving moet worden verbeterd, maar ook zou kunnen worden overwogen de leerplichtige leeftijd te verhogen tot zestien De president kan zich dit soort suggesties veroorloven. In Lis sabon omschrijft men zijn posi tie als hoeder van de grond wet, met bevoegdheden die het midden houden tussen die van koningin Beatrix en presi dent Mitterrand. Zijn verleden is dat van een sociaal-demo cratisch activist: twaalf maal gearresteerd door de PIDE, Salazar's geheime politie, drie jaar gevangenis, in balling schap in Frankrijk, advocaat van de gezinsleden van gene raal Humberto Delgado, de presidentskandidaat die door Salazar's geheime dienst werd vermoord, en meermalen pre mier en minister van buiten landse zaken sinds de Anjerre volutie van 25 april 1974, die een einde maakte aan de dic tatuur van Caetano. Soares herinnert zich dat Max van der Stoel de eerste minister van buitenlandse zaken was die Portugal na de revolutie bezocht. Hij spreekt over Den Uyl mede in verband met de inspanningen die Nederland zich heeft getroost voor de universiteit van Villa Real, in foto: anp het noorden van het land. De rector van deze universiteit, en zakenlieden, vertegenwoor digers van de politieke partij en, en artiesten vergezellen hem op zijn bezoek aan Neder land. „Er zijn veel dingen die Nederland en Portugal samen kunnen doen. Hun betrekkin gen zijn diep geworteld in het verleden". Het Spinozahuis in Den Haag en de Portugees-Is raëlitische synagoge in -Am sterdam - die hij zal bezoeken - getuigen van de bijdrage die Portugese joden aan de Neder landse cultuur en wetenschap hebben geleverd. Over de uit voering van het cultureel ak koord, dat hij en premier Lub bers hebben getekend lijkt hij niet overmatig enthousiast: „het begint zekere vruchten te dragen". BOGOTA De Colombi aanse president, Virgilio Barco* krijgt steeds meer tegenslagen te verwerken in zijn strijd tegen de drugsmaffia. Zo werden de twee topman nen van het drugskartel van Medellin Pablo Escobar Gaviria en José Rodriguez Ga- cha gisteren door een rech ter vrijgesproken van betrok kenheid bij de moord op mi nister van justitie, Carlos Hoy- os Jiminez en de ontvoering van de politicus Andres Pa strana van vorig jaar. Volgens de rechter was er onvoldoende bewijs om de twee drugsba ronnen, die sinds half augustus zijn ondergedoken, te veroor delen. Vorige week legde de Colombiaanse minister van justitie, Monica de Greiff, haar functie neer. Zij werd dit weekeinde gevolgd door twee topambtenaren van het minis terie die ontslag namen uit vrees voor vergeldingsacties van de drugsmaffia. De schei dende minister, die nog maar twee maanden in functie was, vertelde dat er binnen de re gering veel verzet bestaat te gen het harde beleid van pre sident Barco tegen de drugs maffia. Met name zijn besluit weer Colombiaanse drugsba zen uit te leveren aan de Vere nigde Staten heeft veel kwaad bloed gezet. Volgens de Co lombiaanse pers zal het Opper ste Gerechtshof het decreet binnenkort ongrondwettig verklaren, hetgeen een zware tegenslag voor president-Barco zou betekenen. Coca-produktie Dinsdag raakten vijf mensen gewond bij een bomaanslag op een supermarkt in het cen trum van Bogota. De politie vermoedt dat de werk is van handlangers van de drugsmaffia, die de afgelo pen weken al zeker 90 aansla gen heeft gepleegd om Barco onder druk te zetten de om streden wet in te trekken. Na de aanslagen in Cartagena aan de Caribische Zee, waarbij twee mensen de dood vonden, zijn honderden toeristen de stad uitgevlucht. Ze verdron gen elkaar aan loketten en ba lies voor een plaatsje in een vliegtuig of een bus. De belangrijkste vakfederatie van Bolivia heeft geëist dat de regering alle agenten van de Amerikaanse drugsbrigade DEA naar huis stuurt en de plannen om cocaplantages te vernietigen opgeeft. De Cen tral Obrera Bolioviana noemde de plannen om cocavelden te vernietigen een „aanslag op de belangen van het Boliviaanse volk". Volgens Amerikaanse functionarissen is de Bolivi aanse coca-produktie goed voor ruim 100 ton cocaïne per jaar. In een gezamenlijk optreden tegen de drugsmaffia hebben Colombiaanse en Venezolaan se militairen gisteren 300 men sen opgepakt in het grensge bied rond het Maracaibo-meer. Vier Colombianen en twee Westduitsers zijn vorige week op verdenking van handel in drugs aangehouden tijdens een gecoördineerde politieactie in drie verschillende landen. Bij de actie werd beslag gelegd op 350 kilogram cocaïne. De ar restaties vonden plaats in Groot-Brittannie, Zwitserland en de Bondsrepubliek. De co caïne was afkomstig uit Co lombia en zat verstopt in een partij sterk ruikende ossengal- blazen. Eerder slaagde de Westduitse politie er in een eveneens uit Colombia afkom stige partij cocaïne van 650 ki logram te onderscheppen. VOLKSREPUBLEK VEERTIG JAAR PEKING Het Plein van de Hemelse Vrede in de Chinese hoofdstad Peking stroomt weer dagelijks vol met jongelui. Maar waren het drie maanden geleden studenten die betoogden voor meer democratie, nu zijn het jongens en meisjes die zorgvuldig op hun trouw aan de regering en de partij zijn geselecteerd. Zij komen ook niet om te demonstreren, maar om dansen in te studeren voor 1 oktober, de dag waarop de Volksrepubliek China haar veertigste verjaardag Jian9 Zemin, secretaris-generaal van de Chinese communistische partij (links) en premier Li Peng 6 J s (rechts) tijdens de eerste officiële persconferentie na de studentendemonstraties van juni. Vieri. crrrr». acd De repetities op het plein vin den plaats onder het wakend oog van soldaten van het Volksbevrijdingsleger. In de hoofdstad is nog altijd de staat van beleg van kracht. Troepen zorgen ervoor dat het plein, het middelpunt van de festivi teiten .van 1 oktober, wordt ge vrijwaard van onwelgevallige elementen. De hoofdstedelijke autoriteiten hebben de veiligheidsmaatre gelen verder aangescherpt. Zij lijken hoe dan ook te willen voorkomen dat de veertigste verjaardag van de Volksrepu bliek zal worden aangegrepen voor nieuwe betogingen tegen de regerings- en partijtop. De jonge dansers maken deel uit van in totaal honderddui zend mensen die op 1 oktober op het Plein van de Hemelse Vrede aan allerlei zorgvuldig georganiseerde manifestaties zullen meedoen. De politie zal die dag kanonsalvo's laten klinken, er zal vuurwerk wor den afgestoken en er zullen militaire kapellen spelen. Er zal echter geen militaire para de worden gehouden zoals vijf jaar geleden bij de viering van de 35e verjaardag. Aan de noordzijde van hel veertig hectare metende plein tegenover het enorme portre' „Bloedbad geen drama" PEKING De bloedige militaire onderdruk king van de demonstraties voor meer democra tie in Peking, waarbij in juni zeker honderden mensen omkwamen, wordt door de top van de Chinese communistische partij niet gezien als een tragedie. Dat heeft partijleider Jiang Zemin gezegd op een persconferentie, waar het com plete dagelijks bestuur van het politburo van de partij aanwezig was. „Wij zien het niet als een tragedie", zei Jiang Zemin, „het was een con tra-revolutionaire opstand. De aard was duide lijk, hierover bestaat onder de partijleiders geen verschil van mening". Hij en de andere aanwe zige leden van het Politburo hadden geen woord van medelijden over voor de honderden, en misschien wel duizenden mensen die op 3 en 4 juni vermoord werden door de soldaten. Over zijn voorganger Zhao Ziyang, die werd afgezet omdat hij openlijk de Studentenprotesten steun de, zei Jiang dat de partij nog steeds de fouten van Zhao onderzoekt, maar hij gaf aan dat de ex-partijleider goed behandeld wordt. De „mis dadigers" die tijdens de demonstraties in juni de wetten overtraden hoeven niet op zoveel mededogen te rekenen. „Zii zullen overeen komstig de wet gestraft worden". Vermoorde studenten: slachtoffers van de bestorming van het Plein van de Hemelse Vrede in Peking door troepen van het Voksbevrijdingsleger met tanks. - FOTO: ap van wijlen roerganger Mao, leggen studenten van kunsta cademies de laatste hand aan een standbeeld. De uit kunst stof opgetrokken acht meter hoge beeldengroep voor stellende een arbeider, een boer, een soldaat en een intel lectueel zal in opdracht van de regering verrijzen op onge veer dezelfde plek waar beto gende studenten drie maanden geleden hun 'Godin van de Democratie', hun eigen versie van het Amerikaanse vrij heidsbeeld, hadden neergezet. Dit beeld werd neergehaald toen het Volksbevrijdingsleger op 4 juni een bloedig einde aan Overal in Peking zijn hove niers aan het werk. Op be langrijke kruispunten en bij overheidsgebouwen moeten in totaal een miljoen plantenbak ken worden neergezet. De hoofdstedelijke autoriteiten hebben extra voorraden var kensvlees en groenten laten aanrukken. Om de bevolking te laten meedelen in de feest vreugde zullen de winkels dertig procent meer aan goe deren in voorraad hebben dan op andere officiële feestdagen, zo is aangekondigd. Maar vol gens de winkeliers zijn op de vrije markten de prijzen van groenten en eieren zozeer ge stegen dat de gemiddelde Chi nees ze niet kan betalen. Oor zaak van deze prijsstijgingen zijn de maatregelen van de au toriteiten, die de politie op dracht hebben gegeven streng op te treden tegen straatven ters en anderen die zonder of ficiële toestemming in de hoofdstad vertoeven. Op I september, ruim twee weken eerder dan in de rest van het land, werd in Peking een nieuwe identiteitsplicht van kracht. Alle inwoners zijn verplicht een identiteitskaart bij zich te dragen. De maatre gel is onderdeel van de stren gere veiligheidsmaatregelen en beoogt zoveel mogelijk mensen van buiten de stad te weren, zo meldde deze week de Engelstalige China Daily. In de krant stond een verslag van een politie-inval in een Pekings pension. Zoals in alle gastenverblijven die de rege ring in de hoofdstad heeft in gericht, moeten de gasten óf een identiteitskaart bij zich hebben óf een brief van hun werkeenheid, waaruit blijkt dat zij toestemming hebben om in Peking te verblijven. De po litie ontdekte dat in het pen sion enkele boeren woonden die geen verblijfsvergunning hadden. De boeren en de huis baas kregen ieder een boete van 200 yuan opgelegd, wat neerkomt op meer dan een maand loon. De laatste dagen is het opval lend rustig op het centrale spoorwegstation van de hoofd stad, dat normaliter gonst van de drukte en duizenden zwer vers herbergt. Doorgaans ko men dagelijks zo'n miljoen mensen van elders naar Pe king, in de hoop daar emplooi te vinden. Deze toestroom lijkt inmiddels afdoende te zijn in gedamd. Paraat De troepen van het Volksbe vrijdingsleger bewaken niet alleen het Plein van de He melse Vrede. Ook patrouille ren zij bij bruggen en belang rijke kruispunten en staan zij dikwijls geposteerd bij de in- en uitgangen van metrosta tions. De afgelopen weken hebben leger en politie zich zo onop vallend mogelijk door de stad begeven. Dat zij echter volle dig paraat zijn bleek vorige week, toen bekend was gewor den dat studenten van de hoofdstedelijke Volksuniversi teit van plan waren hun vrienden te gedenken die hon derd dagen geleden waren om gekomen bij het neerslaan van de studentenacties. Troepen waren vrijwel onmiddellijk ter plaatse op het universiteitster rein; de studenten besloten de herdenking af te gelasten. Zeker is dat de politie op 1 ok tober op volle sterkte paraat zal zijn. Volgens schattingen zullen onder de 100.000 deel nemers aan de manifestaties op het plein zeker 25.000 vei ligheidsagenten in burger zijn. Wie er in elk geval niet zullen zijn, zijn buitenlandse vakan tiegangers. De inkomsten uit het toerisme zullen dit jaar, als gevolg van het bloedbad in Peking, vijftig procent minder zijn dan geraamd, zo stond deze week in het Volksdag blad te lezen. Slechts enkele buitenlandse vakantiegangers, afgekomen op de verlaagde prijzen en de toeristische at tracties. vertoeven momenteel in China. Regeringsfunctiona rissen vrezen dat het wel en kele jaren zal vergen voordat buitenlanders de Volksrepu bliek weer als vakantieland zien. JIM ABRAMS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7