jevardnadze steelt show 075 O" Slechts 130 vluchtelingen gaan in op voorstel DDR £etdóc@oivuvnt PRACHTIGE POSTER 995 Hongaars parlement gaat akkoord met vrij reizen )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB EG: Voor 1,4 miljard aan hulp Polen en Hongarije Onwil BUITENLAND WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 Mogelijk relatie tussen aanslagen Niger en Lockerbie PARIJS Volgens twee Franse dag bladen zou er een verband kunnen bestaan tussen de aanslag op de DC 10 van de Franse luchtvaartmaatschappij UTA boven Niger afgelopen week en die op een toestel van de Amerikaan se se maatschappij PanAm, afgelopen lili december boven de Schotse plaats inl Lockerbie. Daarbij kwamen 270 men sen om. In resten van het Franse toe an stel, waarvan alle 170 inzittenden om- i kwamen, is dezelfde explosieve stof na gebruikt als in het PanAm toestel. Het am zou gaan om het in Tsjechoslowakije loe gefabriceerde Semtex. Rouw Bloemen voor de vermoorde Griek se parlementariër Pavlos Bakoyan- nis. De afgevaar digde van de con servatieve partij Nieuwe Democra tie is gisteren dood geschoten door twee leden van de terreur groep November 17. Bakoyannis was de schoon zoon van de leider van Nieuwe Demo cratie, Constantine Mitsotakis. FOTO: AP Amerikaanse dr. Morgan vrij na twee jaar cel WASHINGTON De 41-jarige Ameri kaanse arts Elizabeth Morgan, die al twee jaar in de gevangenis zat omdat zij haar ex-echtgenoot niet wilde toestaan hun zevenjarig dochtertje te zien, is vrijgelaten. Haar gevangenschap was aanleiding voor het Congres om een speciale wet aan te nemen, die de ge vangenisstraf voor burgerlijke onge hoorzaamheid beperkt tot een jaar. Over de zaak is in de VS veel te doen geweest. Mevrouw Morgan beschuldigt haar vroegere echtgenoot ervan hun dochterje seksueel te misbruiken. Daar om kwam zij niet tegemoet aan het door de rechter toegekende recht van haar man, het kind te bezoeken. Deportatie Palestijnen beter dan executeren WASHINGTON Israel houdt vast aan zijn beleid leiders van de Pale stijnse opstand het land uit te zetten, omdat het enige alternatief is hen te executeren. Dit heeft vice-premier Pe res in de VS gezegd. De leider van de Arbeiderspartij zei dat Israel er trots op is, dat het nooit de doodstraf heeft vol trokken aan Arabieren. De enige per soon die in Israel gerechtelijk ter dood is gebracht, was in 1962 oorlogsmisda diger Adolf Eichmann. Israel heeft in middels een zestigtal Palestijnen uitge wezen, omdat zij zouden behoren tot de leiders van de opstand in de bezette ge bieden. NIEUWE VOORSTELLEN CHEMISCHE EN KERNWAPENS EW YORK De Sovjet- gaat onverdroten [voort met het lanceren ontwapeningsplan- [nen. Voor het forum van [de algemene vergadering /an de Verenigde Naties ivam minister van bui- bnlandse zaken Sjevard- gisteren met nieu we voorstellen over che mische wapens en de tern wapens voor de korte fstand in Europa. Hij stal in New York de show [aandag had Amerika's presi- ;nt Bush al voorgesteld de inalen chemische wapens beide landen met tachtig icent te verminderen. Sje- irdnadze nam de uitdaging lan en ging zelfs nog een stap rerder dan Bush. 'amens zijn regering stelde hij roor dat de VS en de Sovjetu- ïie hun voorraden opruimen er :n de produktie van nieuwe v hemische wapens staken, in- w lusief de aanmaak van zoge- h< löemde binaire wapens. Dat ijn wapens geladen met stof- en die op zichzelf ohgevaar- i'k zijn, maar giftig worden s ze met elkaar in aanraking tomen. Iet besluit zou moeten wor- M In genomen, ongeacht de raag of er op dat moment al en internationaal verdrag is ver een algeheel verbod op hemische wapens, aldus Sje- ardnadze. Daarover wordt ïomenteel in Genève door eertig landen onderhandeld, jevardnadze vindt dat beide upermachten het aan hun tand verplicht zijn om bij de ntmanteling van chemische Minister Sjevardnadze tijdens zijn toespraak tot de VN. wapens het goede voorbeeld te geven. Bush had voorgesteld dat alle landen die chemische wapens bezitten het verbod zouden moeten onderschrijven, voor dat de VS en de Sovjetunie hun strijdgassen zouden kun nen vernietigen. Moskou is het daar niet mee eens, omdat op die manier één enkel land de chemische ontwapening kan tegenhouden. Buiten deze twee landen heeft alleen Iraq openlijk toegege ven dat het over de „atoom bom van de arme landen" be schikt. Ook Iran heeft volgens velen chemische wapens en er zijn sterke aanwijzingen dat ook Libië, Syrië en nog zo'n vijftien andere landen die kunnen maken. De zorg van beide supermachten wordt in gegeven door het steeds fre quentere gebruik van chemi sche wapens in regionale con flicten. Die worden daardoor een reële bedreiging van de wereldvrede, zei Bush maan dag. Positief Het Witte Huis reageerde posi tief op het aanbod van de Sov jetunie. „Ik ben zeer ingeno men met hoe de zaken lopen", was de reactie van president Bush na de rede van Sjevard nadze. Ook andere westerse landen toonden zich zeer inge nomen met het voorstel. De verbetering van de betrek kingen tussen Washington en Moskou wordt ook weerspie geld in het vandaag versche nen jaarrapport van het Pen tagon over de militaire macht van de Sovjetunie. De toon in het rapport is voor het eerst sinds jaren gematigd van toon geworden. Er zijn ingrijpende veranderingen aan de gang in het land, zo wordt gesigna leerd. „Wij moeten Moskou aanmoedigen om zijn beleid gericht op bevordering van pluralisme in het binnenland en van internationale stabili teit buiten het land te bevor deren", aldus minister van de fensie Cheney. Wel herhaalt hij in het rapport beschuldigingen dat Moskou zijn strategische kernwapens moderniseert en nog geen uit voering heeft gegeven aan de krachtige vermindering van 1 conventionele strijdkrachten, die Sovjetleider Michail Gor- batsjov heeft beloofd. „Het mi litaire potentieeel van de Sov jetunie blijft een belangrijke bedreiging vormen van onze veiligheid". Maar veel van de scherpe retoriek van vroegere rapporten, die verschijnen sinds 1981, ontbreekt ditmaal. Samenwerking In zijn rede van gisteren prees Sjevardnadze op-zijn beurt de samenwerking tussen de twee supermachten. Verder deed hij nog een belangrijke toezegging over de kernwapens voor de korte afstand in Europa. De NAVO meent dat het War schau Pact op dit terrein een groot overwicht heeft en is niet bereid over deze wapens te onderhandelen zolang het Oostblok ook een overmacht heeft op het terrein van de conventionele wapens. Deze opvatting werd bevestigd tij dens de NAVO-topconferentie van het afgelopen voorjaar in Brussel. Maar als de NAVO-landen be reid zijn tot onderhandelingen over vermindering van kern wapens voor de korte afstand, wil de Sovjetunie onmiddellijk starten met een eenzijdige ver mindering van haar arsenaal. De gehele ontwikkeling in Eu ropa, aldus Sjevardnadze, wijst in de richting van spoedige onderhandelingen over tacti sche kernwapens. Als de Sov jetunie, de Verenigde Staten, Frankrijk, het Verenigd Ko ninkrijk en de landen waar korte-drachtwapens zijn gesta tioneerd besluiten tot diep gaand overleg over deze pro blemen, kunnen wederzijds aanvaardbare oplossingen worden gevonden, aldus de Russische minister. Collega's Na zijn toespraak in de alge mene vergadering had minis ter Sjevardnadze ook een ont moeting met zijn collega's uit de twaalf landen van de Euro pese Gemeenschap. Sjevard nadze,- zo verklaarde minister Van den Broek na afloop, schetste een relatief gunstig beeld van de hervormingen die in de Sovjetunie worden doorgevoerd. Hij leek de in druk te willen wegnemen dat het beleid van president en partijleider Gorbatsjov gevaar Minister Sjevardnadze zei zich te kunnen voorstellen dat ve len zich afvragen óf de doelen die Gorbatsjov zich heeft ge steld wel haalbaar zijn. Maar zij zouden zich ook moeten re aliseren dat 1989 het eerste jaar is dat de Sovjet-economie volgens nieuwe regels functio- (ADVÊRTENTIE) Superposter! Van uw mooiste negatief maken wij een Super poster van 40 x 60 cm. Foto afdrukken. Keuze uit mat of glanzend. Groot formaat 10x15 cm Standaard for maat 9x13 cm. PRAAG Slechts 130 van de 1.200 Oostduitsers op het terrein van de Westduitse ambassade in Praag zijn gisteren naar de DDR teruggekeerd. Zij besloten daartoe, nadat de Oostduitse jurist Wolfgang Vo gel hen in opdracht van' partij leider Honecker schriftelijk de belofte had gedaan, dat zij.na terugkeer niet zullen worden vervolgd en binnen zes maan den de DDR alsnog via legale weg kunnen verlaten. Het merendeel van de ambas sadevluchters vertrouwt het aanbod niet en is niet van plan het complex te verlaten. De vluchtelingenstroom naar de ambassade blijft overigens aanzwellen. Terwijl aan de ene kant 130 Oostduitsers in de bus stapten, arriveerden bij het hek aan de andere kant 120 nieuwe vluchtelingen, vooral gezinnen met kinderen. Ook twee Westduitse staatsse cretarissen en de chef van de „permanente vertegenwoordi ging" van de Bondsrepubliek in Oost-Bèrlijn, Franz Bertele, maakten gisteren hun opwach ting in de ambassade om van hun kant te pogen de impasse rond de vluchters te doorbre ken. Naar in regeringskringen in Bonn verluidde, zouden bei de staatssecretarissen, Walter Priesnitz en Jtlrgen Sudhoff, ook naar Warschau reizen. Bij de Westduitse ambassade daar zitten intussen ruim vierhon derd Oostduitsers die naar de Bondsrepubliek willen. Een Oostduitse familie verlaat de ambassade van de Bondsrepu bliek in Praag nadat de regering in de DDR hen een legale emi gratie naar West-Duitsland heeft toegezegd. FOTO: AP Val van duizend meter overleefd Op de foto is ze nog in betere conditie: de 24-jarige Alison Davis, die gisteren met talloze botbreuken is opgenomen in het ziekenhuis. Ze overleefde wel een val van meer dan 1000 meter toen haar parachute weigerde open te gaan tijdens een sprong boven Bridligton in het noorden van Engeland. FOTO: EPA BUDAPEST Het Hon gaarse parlement heeft gisteren een wetsontwerp aanvaard, dat Hongaren het recht geeft vrij te rei zen en te emigreren en uitgewezen Hongaren de mogelijkheid geeft naar hun vaderland 'terug te keren. Het was het eerste wetsontwerp in een reeks, die de weg moet banen voor een meerpartijenstel- sel en de eerste vrije ver kiezingen in meer dan 40 jaar. Vorige maand heeft de Hon gaarse communistische partij een akkoord gesloten met de oppositie waarin de grondslag werd gelegd voor de terugkeer naar een meerpartijenstelsel. Er staan in het parlement zes belangrijke wetsontwerpen ter dicussie, die onder andere tot onderwerp hebben de organi satie van het meerpartijenstel sel, een nieuwe kieswet, de be noeming van een gerechtshof dat wetten moet gaan toetsen aan de grondwet, en een aan tal wijzigingen in het wetboek van strafrecht. Ook ligt een voorstel ter tafel, om alle verwijzingen naar de leidende rol van van de com munistische partij uit de grondwet te schrappen. Het parlement zal deze week naar wordt verwacht ook de datum vaststellen voor presi dentsverkiezingen. De nieuw gekozen president komt in de plaats van het huidige collec tieve landsbestuur van 21 per sonen. Van veel kanten wordt druk uitgeoefend om de presi dentsverkiezingen te laten plaastvinden nog voor het eind van dit jaar, zodat ten tij de van de verkiezingen in juni de politieke situatie in het land stabiel zal zijn. Namens de eerste vier niet- communistische parlementsle den, die in juli bij tussentijdse verkiezingen een zetel hadden verworven, zei Gabor Roszik: „De democratie is na 40 jaar ballingschap teruggekeerd in het parlement. Dit is een van belangrijkste stappen in de re volutie die gaande is in Hon garije, dat bezig is te verande ren van een dictatoriaal socia listisch geleid land in een de mocratie. De Hongaren heb ben nog nooit zoveel belang stelling getoond voor het werk van het parlement als nu". Gewapend offensief verzet El Salvador SAN SALVADOR Guernl- lastrijders van het FMLN in El Salvador hebben gisteren op verscheidene plaatsen aanval len ondernomen op het rege ringsleger. Het offensief zou een vergelding zijn voor de ar restatie van vakbondsleden en de marteling en verkrachting van arrestanten op het hoofd kwartier van de Nationale Po litie. Het Front zei dat, on danks de recent gehouden vre desbesprekingen die volgende maand worden voortgezet, op de repressie van het leger en de regering gereageerd zal worden met opvoering van hun strijd. Volgens militaire bronnen zouden bij de gevech ten 64 guerrillastrijders en sol daten de dood hebben gevon- Zuidafrika wil praten over non-proliferatie WENEN Zuidafrika heeft aangekondigd dat het op korte termijn met Amerikaanse, Russische en Britse diploma ten besprekingen zal voeren over mogelijke toetreding tot het non-proliferatie verdrag. De regering in Pretoria heeft een boodschap gezonden naar de directeur-generaal van het Internationale Bureau voor Atoomènergie. Daarin wordt de bereidheid uitgesproken om in december over de kwestie een ontmoeting te hebben. HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT N481 Dank zij de duisternis weet een van de schurken te itsnappen. Hij stormt de trappen af, op de tast zijn weg zoe- ïnd en half vallend komt hij tenslotte beneden. Hijgend en be- feet staat hij even stil aan de voet van de 'Brandaris', scherp listerend. Wordt hij niet achtervolgd? Neen, de vuurtorenwach- irs hebben zijn vlucht niet opgemerkt. Nu snel er van doorl Hij int naar de haven, springt in een boot en roeit naar de 'Vrijheid II'. Daar zullen ze hem toch'zeker niet zoeken! Hij sluipt over het dek en opent zacht een luik van het vooronder. „Als die ellendige hond zich nu maar koest houdt", mompelt hij, maar Skip is er de hond niet naar om zo'n indringer zijn gang te laten gaan. Hij is wakkeer geworden, toen de schurk aan boord klom en is direct op verkenning uitgegaan. Ah, daar ziet hij de man! Grommend komt hij naderbij. Dan springt hij naar voren. BRUSSEL Tijdens een bij eenkomst van 24 industrielan den in Brussel heeft de Euro pese Commissie voorgesteld volgend jaar 1,4 miljard opzij te leggen voor hulp aan Polen en Hongarije. De twaalf EG- landen moeten de helft van het bedrag leveren. De overige landen de rest. De plannen zijn gericht op de herstructurering van de Poolse en Hongaarse economie. De eerste reactie van de 24 be trokken landen was positief, aldus een woordvoerder van de EG-commissie. Om investe ringen in Polen en Hongarije te bevorderen wil de commis sie die twee landen de moge lijkheid bieden aan te kloppen bij de EGKS en de Europese Investeringsbank (EIB). De weg naar deze kredietsinstel lingen was tot dusver versperd voor leden van het Warschau Pact. De commissie wil verder de toegang tot de EG-markten vergroten en via trainingspro gramma's voor ambtenaren en managers begrip kweken voor de vrije-marktprincipes in Po len zelf, met name in het bankwezen. De woordvoerder van de Commissie kon niet precies zeggen in hoeverre het EG-plan, dat volgende week nog door de EG-ministers van buitenlandse zaken moet wor den goedgekeurd, tegemoet komt aan de Poolse en Hon gaarse verlangens. Hongarije heeft tijdens het bezoek dat EG-commissaris Frans An- driessen (buitenlandse handel) vorige week aan Budapest bracht, vooral gepleit voor een betere toegang tot de EG- markt. Voormalige zwarte activist nu adviseur rechtse senator WASHINGTON Het kan verkeren. James Meredith, die 27 jaar geleden wereldnieuws schreef toen hij als eerste niet- blanke student werd inge schreven aan de universiteit van Mississippi, is sinds enkele weken medewerker van de extreem-rechtse senator Jesse Helms. De Republikeinse senator voor North Carolina heeft de 58-ja- rige Meredith aangetrokken als medewerker voor de on derwerpen rassenkwesties, on derwijs, verdovende middelen en problemen van de steden. Meredith is bepaald van me ning veranderd sinds hij op de bres stond voor de burgerrech ten van zwarte Amerikanen en onder veel publiciteit in 1962 ging studeren aan de Ole- Miss-universiteit. De integratie van de zwarten beschouwt hij nu als „het grootst mogelijke boerenbedrog". In de kring van zwarte activis ten is met verbijstering gerea geerd. Volgens hen is senator Helms één van de meest extre me leden van het hele Con gres. „Jarenlang leidde hij de oppositie van rechts tegen alle wetten over burgerrechten", aldus Ralph Neas, voorzitter van de Leadership Conference on Civil Rights. Helms is ook, in tegenstelling tot Meredith, nooit van me ning veranderd. Als hoofdre dacteur van een lokaal televi siestation oefende hij in de ja ren '60 al felle kritiek op de emancipatiebeweging van zwarte Amerikanen. Sinds zijn verkiezing tot senator in 1972 stemde hij tegen alle wetten inzake gelijke burgerrechten, verdedigde hij de blanke min derheidsregering in Zuidafri ka, verzette zich ertegen dat de geboortedag van Martin Luther King als nationale feestdag gevierd wordt en oe fende kritiek op zwarte leiders als Jesse Jackson. Meredith ging in 1962 stude ren aan de Universiteit van Mississippi, na negen jaar te hebben gediend bij de Ameri kaanse luchtmacht. Bij rellen die indertijd uitbraken door zijn komst naar de universi teit, die tot dan toe alleen voor blanken was gereserveerd, vielen twee doden. door Alexander Münninghof MOSKOU In de ongeveer drie jaar die ik nu in Moskou woon heb ik wel begrepen, dat het met die perestrojka toch niet zo vlot zal gaan als velen in het Westen hopen of denken. Daar zijn redenen voor aan te wijzen: er is geen geld, er is geen know-how. Maar ook wordt genoemd dat de Sovjetburger niet meer in staat is tot het ontplooien van initiatief en zelfstandig denken en werken. Twintig jaar geleden wees Sacharov er al op, dat zonder vrijheid de wetenschappelijke vooruitgang in het gedrang komt. Maar wat je ook van de perestrojka kunt zeggen, een veel grotere vrijheid is er zeker uit voortgekomen. Alleen is het zo, dat er nu zeeën van tijd verknoeid worden met het beschimpen van Stalin, Brezjnev en de communistische partij. Maar wat ik, gewoon om me heen kijkend, ook constateer is een gebrek aan goede wil. Er zijn eenvoudige verbeteringen mogelijk die geen geld kosten, maar geld en tijdwinst opleveren. Tot mijn voortdurende verbazing schijnt echter niemand te overwegen om die ook uit te voeren. Twee voorbeelden. In Moskou kun je als automobilist vrijwel nergens links afslaan, zeker niet op de ringweg rond het centrum. Het gevolg van dit belachelijke verkeersplan is dat je gedwongen bent om enorme lusvormige omwegen te maken teneinde je doel te bereiken. En omdat die toegangswegen vaak geen dwarsverbindingen hebben ben je eindeloos onderweg. Wat een besparing aan benzine, tijd en ergernis zou het opleveren - ik spreek nu namens geheel autobezittend Moskou - als een deskundige verkeerscommissie even wat handige lijntjes op de stadsplattegrond trok. Maar het gebeurt eenvoudig niet. Ook een raadsel is het, voor mij althans, waarom men het idiote systeem van de dubbele rijen in de winkels niet opheft. We volgen mijn vouw op haar gang naar de melkwinkel om de hoek. In dit morsige, stinkende etablissement zijn vijf produkten verkrijgbaar: Melk, eieren, kaas, zure room en kwark. Zij komt om melk, eieren en zure room. De melk en de kwark staan in de zelfbedieningsafdelingDa t wil zeggen: je kunt de ongekoelde pakken zelf pakken en je dan in de rij voor de kassa scharen. Om de een of andere reden schieten rijen in dit land nooit op. Een boos kijkende dame in de voorgeschreven witte doktersjas houdt de stroom nieuwe kopers tegen, totdat de cassière de rij heeft afgewerkt. Waarom die boze dame niet achter de tweede kassa plaatsneemt om het tempo van de afhandeling op te voeren is weer zo 'n typisch Sovjet- raadsel. Nu zijn er dus twee rijen, waarvan de ene langzaam slinkt en de andere, die van de nieuwe klanten, snel aangroeit. Pas als de hele eerste rij is weggewerkt, mag de volgende ploeg het „melkvak" binnen. Waarna, zoals men raden kan, het hele gedoe opnieuw begint Nu zei ik dat mijn vrouw behalve melk, ook eieren en zure room nodig had. Voor dat laatste produkt, dat in de niet- zelfbedieningssector wordt geleverd, had ze een schone jampot meegenomen, die eerst wordt gewogen en dan wordt volgekwakt, waarna de kwaadkijkende verkoopster de

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5