Benefiet financieel debacle voor nabestaanden vliegramp lEUwS Pedofielen mogen geen pleegouder meer worden Rotterdams kankerinstituut start met bouw familiehuis KOSTEN VAN HALF MILJOEN DRUKKEN OPBRENGST Tweede Kamer eist opheldering over TV10 en Yeronique CDA-plan openbare scholen maakt geen schijn van kans De BelastingTelefoon heeft nu tijdelijk een speciaal nummer voorondernemers, i BINNENLAND £eidóc6otncmt WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 PAGINA Windmolenpark Haarlem levert 700 huizen stroom HAARLEM In industriegebied De Wa terpolder in Haarlem is gisteren officieel een windmolenpark in gebruik gesteld. Het project levert één megawatt stroom, goed voor 700 Haarlemse huishoudens. Het molenpark, dat Schoteroog wordt ge noemd, is het hoogste van ons land. De windturbines van de vier molens zijn elk 44 meter hoog. De capaciteit van elke molen is 250 kilowatt. Het energieproject heeft circa 1,7 miljoen gulden gekost. Het Gemeentelijk Energie Bedrijf van Haarlem, dat eigenaar van de windmolens is, heeft 650.000 gulden aan subsidie ontvangen. Verwacht wordt dat het park zichzelf binnen tien jaar terug verdient. De windmolens leveren gemiddeld 1 procent van de totale Haarlemse behoefte aan stroom. Huisartsen melden 45.000 hondebeten UTRECHT De Nederlandse huis artsen krijgen per jaar zo'n 45.000 keer te maken met mensen die door een huisdier zijn gebeten. In 90 pro cent van de gevallen gaat het om een hondebeet. Dit blijkt uit meldingen van 60 huisartsen in het hele land, aan de hand waarvan landelijke cij fers te berekenen zijn. De in het blad Huisarts en Wetenschap gepubliceer de gegevens van de 'peilstations' wij zen uit dat mannen en jongens vaker door honden worden gebeten dan meisjes en vrouwen. In het oosten van Nederland en op het platteland ligt het aantal beten hoger dan el ders. In 40 procent van de gevallen was de eigen hond de boosdoener. „Maatregelen nodig tegen röntgenstraling" UTRECHT De Consumentenbond vindt de voorstellen van het ministerie van WVC om de hoeveelheid röntgen straling terug te dringen „veel te slap en vrijblijvend". De bond, die stelt dat de straling met 40 procent omlaag kan, ver wijt het ministerie gebrek aan daad kracht. Jaarlijks worden met 10.000 toe stellen ongeveer 17 miljoen röntgenfoto's gemaakt. Een groot aantal wordt volgens de Consumentenbond routinematig, dub belop, met verouderde apparatuur en soms zonder afdoende bescherming van de patiënt gemaakt. Omdat ook het kleinste beetje straling kan bijdragen aan het ontstaan van kanker vindt de bond een zorgvuldiger afweging van voor- en nadelen nodig. Snuffelteam moet stank opsporen AMSTERDAM De Amsterdamse GG&GD zet de komende maanden het meest gevoelige apparaat in om de bron van stankoverlast in Amsterdam- Noord op te sporen: de menselijke neus. Zeventig bewoners en vier stu denten van de Landbouw Universiteit van Wageningen gaan snuffelen in de wijken Tuindorp Oostzaan en de Mo lenwijk, zodra de wind uit het zuid westen komt. Aan de bewoners wordt gevraagd om gedurende enkele maan den dagelijks een „stankdagboek" bij te houden. Per dag moeten vijf vragen worden beantwoord die aan het eind van het onderzoek een redelijk beeld moeten geven van de overlast en de bron. Er komen geregeld veel klachten uit dit gebied over enorme stank. ROTTERDAM Hoewel de financiering nog niet geheel rond is, gaat volgend jaar het familiehuis open van de Rotterdamse Daniël den Hoedkliniek. Dit centrum, dat is gespecialiseerd in de behandeling van kanker, presenteerde vanmiddag de plan nen van architecten en bouwers. Omdat deze laatste groep, verenigd in 'Bouwers van Rotterdam', zich onlangs garant stelde voor het bouwkundige gedeelte, kan bin nenkort met de bouw worden begonnen. Het familiehuis is bedoeld voor twee groe pen „gasten". Ten eerste kunnen er polikli nische patiënten verblijven die van ver moeten komen voor een kuur van enkele dagen en voor wie het heen en weer reizjta te belastend is. Patiënten die langer moett ui worden behandeld, worden „gewoon" o| genomen in het bestaande ziekenhuis. Ve se der is het familiehuis bedoeld voor family je. leden van terminale patiënten of patiënt! Lo' die er zeer ernstig aan toe zijn. ser Tot nu toe bestond het fenomeen van fare ste liehuis alleen bij kinderziekenhuizen, i dan specifiek voor familieleden van kind g< ren met kanker. Het huis van de Dani ze den Hoedkliniek is daarentegen bedot gef voor alle familieleden, ook kinderen v; ouders die in de kliniek worden behandel kunnen er enige tijd wonen. IN N VANDAAG C\ DEN HAAG De nabe staanden van de tijdens de vliegramp bij Zanderij op 7 juni omgekomen passa giers, onder wie een groot aantal bekende voetbal lers, behoeven van de be nefietwedstrijd van vorige week financieel niet zo gek veel te verwachten. Als alle kosten die ge moeid waren met de orga nisatie van het duel tussen het Nederlands elftal en het Kleurrijke team zijn betaald, resteert een ge middeld bedrag van circa 2750 gulden per persoon. Een heel wat minder florissant vooruitzicht dus voor de nabe staanden van de 176 slachtof fers, aan wie vorige week kort na het duel in de Kuip nog een totaal-opbrengst van een ton of acht in het vooruitzicht was gesteld. Bruto weliswaar, maar dat vergat vrijwel iedereen er bij te zeggen. Als de „meest conservatieve schatting van de opbrengst" (mr. Janssen van Raay, voor zitter van de stichting Bene fietwedstrijd Vliegramp Zan derij) wordt gehaald en de meest optimistische taxatie van de kosten niet wordt over schreden, resteert in totaal 485.000 gulden. Een bedrag dat enige cijfermatige onderbou wing verdient. Het organisatiecomité dat gis teren in Den Haag een pers conferentie hield, deelde mee dat de opbrengst van de bene fietwedstrijd 270.000 gulden zal bedragen. Zoals bekend waren daarbij slechts 7855 be talende toeschouwers aanwe zig. Door de stichting pen sioenfonds van de VVCS (voetballersvakbond) is inmid dels een aanvullend bedrag van een ton beschikbaar ge steld en het Rode Kruis deed daar hetzelfde bedrag boven op. „Bovendien", zo vertelde Janssen van Raay, „was er nog een privé-donatie van 15.000 gulden". Hetgeen totaal 485.000 gulden opleverde aan baten. Snoeien Aan de uitgavenkant staat een bedrag van op zijn minst 450.000 gulden. Hétgeen door Frans Schraders van het inge schakelde pr-bureau Schraders en Van Seggelen een heel voorzichtige schatting naar be neden is. „Oorspronkelijk was zes ton begroot", sprak media deskundige Schraders. „Maar door het snoeien in allerlei posten zijn we uitgekomen op een bedrag van tussen de 450.000 en 480.000 gulden. Die besnoeiingen konden onder meer worden gevonden door de kosten van de organisatie qua mankracht in het „om niet" beschikbaar gestelde Feijenoord-stadion met 70.000 gulden te verminderen". Schraders deelde verder mee dat de kosten van het duel op de televisie door ander half miljoen mensen beke ken - zo ver konden oplopen door uitgaven voor hewt druk ken van kaartjes (circa 30.000 gulden voor 58.000 tickets), speciale boarding, vlaggen en dergelijke (25.000 gulden), pos ters en affiches (70.000 gulden) en advertentiekosten (100.000 gulden). Inmiddels hebben 57 mensen zich gemeld bij de stichting, die overigens opereert naast een andere organisatie die eveneens de belangen van de nabestaanden behartigt. Het geen de weduwe van de omge komen trainer Stienstra aan zette tot een kanttekening. „Lang niet alle nabestaanden zullen zich melden voor een uitkering", sprak ze. „Dat heeft ook te maken met de trots van een aantal betrokke nen, die de vuile was liever niet buitenhangen. Anderen weten de wegen niet. Maar ik vind dat wel zo veel mogelijk mensen moeten kunnen profi teren van de baten van de be nefiet". Baten, die mogelijk nog wat zullen stijgen als de parallel met de televisie-uitzending ge starte en nog tot 15 oktober voortdurende tientjes-actie (giro: 939) wordt voortgezet. Bijdragen aan dat fonds zijn, net als aanmeldingen voor een uitkering, nog steeds mogelijk. „We schatten dat die actie tus sen de vijftig- en honderddui zend gulden zal opleveren", al dus een optimistische Janssen van Raay. Hij meende over een maand definitief uitsluit sel te kunnen geven over de netto opbrengst, die minder ver kan stijgen door alsnog te genvallende kosten. Jaarlijks Janssen van Raay vertelde verder dat bij de KNVB een verzoek is ingediend om de benefiet te verheffen tot een jaarlijks evenement, maar dit dan wel in Amsterdam te la ten houden. „Een aantal men- Familieleden van de omgekomen trainer-coach van het Kleurrijk elftal, Nick Stienstra, tijdens d «ar begrafenisplechtigheid in Paramaribo. m FOTO: Af Ya; sen heeft zich al positief uitge laten over dat idee", aldus Janssen. „Bondscoach Libregts vond het sportief een uitste kende gelegenheid om in een wedstrijd een selectie van der tig man aan het werk te zien. Ook Van Marle (bondsvoorzit ter en lid van de stichting Be nefietwedstrijd Vliegramp Zanderij; red.) en Van Rooyen (beoogd voorzitter van het sec- tiebestuur betaald voetbal; red.) hebben zich al positief uitgelaten". Wat er dan met de opbrengst zal gaan gebeuren, moet nog nader worden bezien. „Het is mogelijk om dat geld in de toe komst aan een ander doel te besteden", verklaarde Janssen. Die besloot met de vaststelling dat het oogmerk van de benen fietwedstrijd niet louter v :he financiële aard was. „Het w:lu ook de bedoeling er een h( iot denkings-manifestatie van maken". In dat opzicht was gebeurtenis in de Kuip vori ijk week dank zij de rechtstreek ils televisie-uitzending in elk gioi val geslaagd. lei FRANK WERKMAler VOC-schip nadert voltooiing De voltooiing van het VOC-schip 'Amsterdam' in de buurt van het Centraal Station in de hoofdstad is bijna een feit. De replica is nauwelijks te onderscheiden van de oorspronkelijke VOC-schepen. Prinses Margriet zal het schip eind oktober dopen. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De Twee de Kamer heeft gisteren aan minister Brinkman gevraagd zo snel mogelijk opheldering te geven over de status van TV10 en Ve- ronique. PvdA-woord- voerster Jeltje van Nieü- wenhoven wil dat de be windsman in een brief in gaat op de actuele situatie. Veronique wil immers maandag al beginnen met uitzenden. Ook wil Van Nieuwenhoven uitleg over uitspraken van Brinkman en vice-premier De Korte. Het PvdA-kamerlid is vooral benieuwd te weten wat de minister van WVC bedoel de met zijn opmerking in de verkiezingscampagne dat de door hem ingediende wijzigin gen van de mediawet niet toe reikend üjn om de zenders te gen te houden. Voorts wil zij van de minister horen of de uitspraken van VVD-m^nister De Korte, on langs gedaan voor Veronica- radio, dat er weinig belemme ringen bestaan voor de beide zenders om met uitzenden te beginnen, overeenkomen met de mening van het kabinet De VVD'er Hermans daaren tegen zou graag weten of de uitspraken yan minister Brinkman afgelopen zondag voor de AVRO-radio ook na mens het kabinet werden ge daan. De bewindsman dreigde bij die gelegenheid de kabelex ploitanten met fikse boetes als zij de beide zenders zouden doorgeven. Minister Brinkman zal niet zo als gevraagd per omgaande antwoorden. Hij wacht eerst af wat het Commissariaat voor de Media morgen gaat doen. Daarna zal hij eventueel vrij dag de zaak in het kabinet aan de orde stellen. „Wij zullen dan bekijken of we in onze de missionaire status nog gerech tigd zijn iets te doen", aldus Brinkman. In de kabinetsformatie is het onderwerp commerciële tele visie ook even aan de orde ge weest. PvdA-onderhandelaar Kok wil echter alleen in een fundamentele discussie over deze zaak praten. Hij voelt er niets voor (nu al) steun te ver lenen aan het streven van het CDA om commerciële televisie zo lang mogelijk buiten de deur te houden. KNOV-voorzitter pleit voor reclame op regionale omroep (Van onze parlementaire redactie) VOORBURG De overheid moet op korte termijn de komst van regionale commer ciële omroepen toestaan. Het reclame-verbod dat nu nog voor regionale televisie en ra dio geldt, is ronduit schadelijk voor kleine ondernemers die hun waar aan de man trachten te brengen. Dit pleidooi hield voorzitter Kamminga van het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond (KNOV) gisteren in Voorburg bij de presentatie van een onderzoek naar de be hoefte aan regionale omroe- preclame bij het midden- en kleinbedrijf. Volgens Kamminga worden kleine ondernemers benadeeld ten opzichte van grote onder nemers, die immers wèl het geld hebben om landelijke STER-zendtijd te kopen. Op regionaal niveau zijn er vrij wel geen mogelijkheden om via de ether reclame te ma ken, constateerde de voorzitter fup van het ondernemersverboi t; „In die zin worden de klei ondernemers gediscrii Mochten de landelijke merciële zenders TV10 en li ronique ooit in Nederland poot aan de grond krijgen, nog biedt dat voor het m den- en kleinbedrijf, volg! Kamminga, weinig soela Een ruime meerderheid v de ondervraagde ondernemj zegt meer uit te zien naar opheffing van het reclamevi bod voor plaatselijke omri pen dan naar de komst v landelijke 'sterrennetten'. Uit het KNOV-onderzi blijkt verder dat het toesfc van reclame op regionale oi roepen ten koste zal de advertentie-inkomsten v de regionale dagbladen. Tc „versleuteling" van reclai inkomsten om de schade vo de regionale pers te beperk! Kamminga: „De uitgevi doen er beter aan hun kans grijpen door deel te nem aan het omroepbedrijf", i°vl t!" TWEEDE-KAMERLID HERMES: (ADVERTENTIE) DEN HAAG Het voor stel van het Wetenschap pelijk Instituut (WI) van het CDA om openbare scholen de mogelijkheid te geven bestuurlijk zelf standig te worden, maakt geen schijn van kans. Dat is de mening van de on der wijsspecialist van de Tweede-Kamerfractie van het CDA, oud-staatssecre taris A. Hermes. Hij wijst erop dat de Partijraad - het hoogste orgaan van het CDA - deze zomer heeft be sloten om deze mogelijkheid juist niet op te nemen in het verkiezingsprogramma. „En daar zitten we voor vier jaar aan vast". Hermes keerde zich op die vergadering fel tegen het meer zelfstandig maken van het openbaar onderwijs. Als argument voerde hij daar voor onder meer aan dat de grens tussen openbaar en bij zonder onderwijs zou verva gen. Volgens het kamerlid is ook de rest van zijn fractie te gen het bestuurlijk zelfstandig maken van openbare scholen. Het Wetenschappelijk Insti tuut vindt daarentegen dat het vergroten van de autonomie van het openbaar onderwijs juist past in het CDA-concept van gespreide verantwoorde lijkheid, zo blijkt uit het maan dag gepresenteerde onderwijs- rapport 'Ruimte voor Kwali teit'. Bovendien vindt het WI het vergroten van de zelfstan digheid democratischer. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Produc „TE SLECHTE ERVARINGEN IN HET VERLEDEN" UTRECHTPedofielen komen niet meer in aan merking om pleegouder te worden van minderjari gen. Dit hebben de Cen trales voor Pleegzorg la ten weten aan de belan gengroep voor pedofielen, de stichting Martijn. Volgens S. Nyon, woordvoer ster van de centrales, zijn er in het verleden te veel negatieve ervaringen opgedaan met al leenstaande pedofiele mannen die een pleegkind in huis wil den nemen. „Bijna de helft van dat aantal aanvragen liep uit op vervelende ervaringen voor de kinderen", zegt Nyon. „Kinderen die in pleeggezin nen worden ondergebracht hebben vaak veel ellende meegemaakt", zegt Nyon. „Ze zijn heel aanhankelijk en heb ben soms zelfs behoefte aan li chamelijke aandacht. Wanneer een pedofiel dat uitlegt als een erotische behoefte, kan dat zeer schadelijke gevolgen heb ben voor het kind. Wij willen daar geen risico's meer mee lo pen. De veiligheid staat cen traal. Daarom nemen wij ook geen pleegouders die voor ze dendelicten in aanraking met justitie zijn geweest. Zelfs wanneer zo'n zaak gesepo neerd is, denken wij dat er toch iets aan de hand moet zijn geweest". Directe aanleiding voor het schrijven van de centrales aan de stichting Martijn is eën SIRE-advertentie voor pleeg ouders in O.K, het blad van Martijn, begin dit jaar.. Bij een foto van een zesjarig jongetje staat de tekst: „Iemand bij wie je op schoot kunt kruipen. Iemand die pleegouder wil zijn". Die advertentie had vol gens Nyon nooit geplaatst mo gen worden in O.K. De toe stemming daarvoor hebben wij inmiddels geweigerd. De stichting Martijn noemt het weigeren van pedofielen als pleegouder „discriminatie". „Niet de sexuele voorkeur, maar de vraag of iemand ge schikt is als pleegouder zou voorop moeten staan", aldus een woordvoerder. Voor ondernemers die vragen hebben over de belasting herziening ('Oort') heeft de BelastingTelefoon tijdelijk een speciaal telefoonnummer in gebruik genomen. Het nummer is 06-0443 en is gratis bereikbaar op werkdagen van 's ochtends 8 tot 5 uur in de middag. Belastinginformatie voor ondernemers, is ook be schikbaar via Viditel bladzijde 67846 BelastingTelefoon 06-0443 Voor ondernemers

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4