Kankeren is een miezerige juiting van ontstemdheicT VVD verliest leden IWapenstilstand in Arnhemse 'drugswijk' ANP-journalisten dreigen met actie CDA'ers willen Willibrord-zegel Kok twijfelt aan cijfers van Ruding 77INNENLAND *1A CcidócSomcwit WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 PAGINA 3 NV-project voor ;rugdringen van utoverkeer k1'! MSTERDAM De Industrie- »nd FNV start binnenkort samen et enkele andere FN V-bonden in project in het Rijnmondgebied, •richt op het terugdringen van woon-werkverkeer. In samen- erking met de BV Openbaar ervoer Jaarkaart willen de bon kt in nagaan of door groepsvervoer f ;t milieu kan worden ontlast, nd; ;n van de voorstellen is het om- tten van de woon-werkvergoe- l ng in een openbaar vervoer jaar- lart. Op die manier wil men be- - iken dat meer mensen de auto ten staan en bus of trein nemen in en naar hun werk. hebben gisteren tijdens een door de Neder landse Vereniging van Journalisten (NVJ) belegde vergadering besloten om 5 oktober het werk neer te leggen van 12 tot 24 uur indien de directie van het persbureau niet toegeeft aap cao-eisen. Ook vrijdag 6 okto ber willen de journalisten het werk neerleg gen en wel van 10.00 tot 24.00 uur. De ANP- journalisten en de NVJ hopen met deze ac ties te bereiken dat de directie een loonsver hoging van 3,5 procent opneemt in de eenja rige CAO voor 1989. De onderhandelingen voor de ruim 140 journalisten werden eerder deze maand door de NVJ-delegatie afgebroken. De NVJ heeft de directie een ultimatum gestuurd, dat op 4 oktober mid dernacht afloopt. DEN HAAG De apostel Sint Willi- brord verdient alsnog een Nederland se postzegel als eerbetoon voor het feit dat hij 1300 jaar geleden met elf gezellen naar Friesland reisde. De CDA-kamerleden Van der Burg en Eversdijk dringen hier op aan bij mi nister Smit (verkeer). Een verzoek een speciale postzegel aan de eerste bisschop van Utrecht te wijden ter gelegenheid van de opening van het St. Willibordjaar 4 en 5 november aanstaande, is afgewezen. Dat ver zoek is uitgegaan van de RK Kerk in Nederland en de Raad van Kerken vanwege het overlijden van Willi- bord 1250 jaar geleden. De CDA'ers willen daar het fijne van weten. APK duurder door milieukeuring DEN HAAG De algemene pe riodieke keuring (APK) voor personenauto's wordt volgend jaar fors duurder. Dit is het ge volg van de uitbreiding van de APK met een verplichte milieu keuring, die enkele maanden ge leden is aangekondigd. De kosten van de nieuwe keuring komen op 15 a 30 gulden per keer. Deze ko men bovenop de prijs van de APK, die vorige maand steeg van 50 naar 85 gulden. Een keuring gaat in het vervolg dus minimaal 100 gulden kosten. De vrijwillige milieukeuring die geldt voor au to's jonger dan vier jaar gaat een tientje kosten. CDA EN D66 BOEKEN FLINKE WINST DEN HAAG Van de grote politieke partijen boekt alleen de VVD ledenverlies. Bij het CDA spreekt men van een toe loop van nieuwe leden: zo'n zes- a zevenhonderd in de laat ste drie weken. Bij de ledenad ministratie van D66 is men ronduit enthousiast. „Het gaat uitstekend. We gaan de laatste weken met sprongen vooruit en naderen de tiendui zend leden", aldus de admini stratrice van D66. Bij de PvdA wordt het ledental redelijk sta biel genoemd. „Het schommelt steeds rond de honderdduizend. Tijdens de verkiezingscampag ne is er eerder ledenwinst dan verlies geboekt". De ledenaanwas van CDA en D66 staat in schril contrast met het ledenverlies van de VVD. Op de laatste teldatum (15 sep tember) bedroeg het aantal le den circa 66.000. De partij is daarmee terug op een niveau van vóór 1973, toen de VVD 68.414 leden telde. De liberalen waren wat betreft ledental op hun hoogtepunt in 1982. Met 102.888 leden werd de omvang van het ledenbe stand van de PvdA benaderd. Sindsdien ging het bergaf waarts. In vijf jaar tijd verloor de partij een kwart van haar leden en die daling zet zich nog steeds voort. De partij troost zich met één gedachte: in de ja ren zestig schommelde het le dental rond de 30.000. ,'v$TïTENSCHAPPERS EN SCHRIJVERS OVER DE SCHELDCULTUUR: mf OTTERDAM „Schel den is gezond". „Het doet ien zeer; slaan zoveel te- 'Jeer". Die beweringen )e( loeten voor het Studium ^ac enerale van de Erasmus 03 niversiteit van Rotter- de doorslag hebben een serie lezin- n te organiseren over le cultuur van het kan- zeieren'. .ie je ier avonden lang zullen we- schappers en auteurs zich Jaten over schelden, vloe- in ;n en kankeren in Neder- Z( nd. Gisteravond vond in the- Lantaren/Venster de eer- one lezing plaats uit de cyclus e, volgens de inleider, slechts één doel heeft:„de noodzaak aantonen van een nationale Scheld-dag". Schrijfster en columniste, maar vooral feministe Renate Dorrestein viel de eer te beurt zich als eerste genodigde over het thema te buigen. „Kanke ren is een buitengewoon mie zerige uiting vanontstemd heid, die op grote schaal voor komt en de kankeraar alleen maar neerslachtiger maakt", constateerde zij. Haar ervaring is dat de ware kankeraar in feite een min persoon is die kankert, omdat hij bang is bij het uiten van zijn onvrede de volle laag terug te krijgen. Wie weinig kankeraars kent mag zich gelukkig prijzen, blij kens de woorden van Dorres tein. En zij kan het weten, want ze kent er genoeg. „Kan keraars zijn in ruime mate aanwezig onder linkse journa listen. Het lijkt wel of hun kri tische levenshouding een niet te torsen last is", aldus de schrijfster. De linkse journalist vlucht in gekanker, „terwijl voor het verwerpen van de maatschappelijke orde toch meer nodig is dan dwarse stukjes schrijven". Ook menig kunstrecensent gaat volgens Dorrestein ge bukt onder een te hoge zuur graad: „Het is het slag mensen dat bij het bespreken van een vegetarisch kookboek kritisch opmerkt dat een recept voor gebraden konijn ontbreekt". Volgens de spreekster gaan beide groepen kankeraars er van uit dat een mening pas een echte mening is als die zwartgallig is. „Alles wat groot is, emoties en gevoelens, is verboden voor de kankeraar", concludeerde zij. Tirade Trouwe Dorrestein-lezers zal het niet verbazen dat haar ei gen gekanker uitmondde in een tirade tegen het verschijn sel man. Dorrestein: „Eén op de tien journalisten is vrouw, bij de kunstcritici is dat één op de zeven. Kankeren is dus vooral een eigenschap van mannen. Vreemd eigenlijk, want vrouwen hebben toch veel meer reden om te kanke ren. Op mannen natuurlijk, die verantwoordelijk zijn voor alle kwaad in de wereld". De verklaring voor die in schikkelijke houding vindt Dorrestein in het feit dat vrouwen altijd geleerd hebben dat een dame niet schreeuwt. „Pas als de goede woorden voor hét kwaad gevonden zijn, kun je er korte metten mee maken. Met dat zoeken zijn we nu nog bezig. Maar we vorde ren gestaag. Verkrachting bin nen het huwelijk bijvoorbeeld, heette vroeger nog gewoon echtelijke liefde". Tot haar grote ontsteltenis be staan er tot op heden nog geen mannenmoppen. „Mannen la ten zich niet zo gemakkelijk degenereren tot object. Zet een grote foto in de krant van een naakte vrouw en iedereen denkt aan sex. Bij een zelfde foto van een man denkt ieder een alleen aan wat het is: een Dorrestein besloot haar zie dende betoog met een raad aan alle vrouwen: „Maak mannen tot object van spot, hoon, woe de en begeerte. En laten we eens wat akelige grapjes over mannen verzinnen". Angst Na deze strijdkreten was het de beurt aan de taalkundigen T. Padmos en M. Bax om het scheld.en te verklaren vanuit culturele en historische ach tergronden. Hun doorwrochte analyse vond, gezien het aan tal weglopers onder het hon derd-tal toehoorders, aanzien lijk minder interesse. Aan de hand van historische voorbeelden uit toneelstukken toonden zij de functie van het schelden aan. „Schelden lucht op. Veel scheldwoorden liggen in de sfeer van het taboe. Ze verwijzen naar seksualiteit, zo als het vaak gebezigde kloot zak. Ook ziektes zijn populair, vooral wanneer die gepaard gaan met verwensingen: „Krijg de tering!" is er een voorbeeld van, aldus de we tenschappers. Schelden is volgens de beide taalkundigen ontstaan uit de behoefte tegenstanders angst in te boezemen. Zo is dat nog steeds bij dieren. Bij mensen komen wij dat, zo zeggen Bax en Padmos, enkel nog tegen bij sportwedstrijden, al dan niet in een gestyleerde vorm als een „jell" bij de aanvang. Conclusie van het tweetal Een fikse scheldpartij tijdens arbeidsonlusten. De Erasmus Universiteit in Rotterdam wijdt vier avonden aan schelden, vloeken en kankeren in Nederland. FOTO: SP luidde gisteravond dan ook dat „het schelden als sociologische uiting zijn langste tijd wel heeft gehad". Of die conclusie terecht is, moet nog blijken. Mogelijk wordt deze bestreden door één van de volgende sprekers en kankeraars. De geplande le zingen zullen in elk geval nog een aantal genoeglijke avon den opleveren. Op 10 oktober zal dr. H. Prick spreken over schelden in de literatuur, aan gevuld met een lezing van R. Vroegindeweij over Rotter damse vloeken. Op 24 oktober behandelt prof. M. Brouwer enkele massapsychologische aspecten van het tekeergaan. Zijn gast is die avond Anne- marie Grewel. De cyclus wordt op 21 november afgeslo ten met een lezing van de sa mensteller van het Nederlands Scheldwoordenboek dr. Hans Heestermans. Als hekkesluiter treedt dan Hugo Brandt Cor- stius op, die onder zijn vele pseudoniemen het kankeren en vloeken tot grote hoogten deed en doet stijgen. JEAN-PIERRE GEELEN re RNHEM In de Arn- ■smse 'drugswijk' Klaren- lal is het de afgelopen ^acht vrij rustig gebleven. egen de verwachting tu!in ondermeer de politie i bleven veel bewoners luis. Wel trokken groep- s opgeschoten jongeren 2 oor de wijk, die hier en proberen ruiten in te (ooien van leegstaande panden, maar van rellen was geen sprake. De poli tie hoefde niet in te grij pen. Volgens de politie zijn aan het begin van de avond enkele ruiten van twee woningen in gegooid. Het ging om panden die overdag al grotendeels wa ren dichtgetimmerd, nadat wijkbewoners er eerder ver nielingen hadden aangericht. gedenkboek Rekenkamer oningin Beatrix toont zich verheugd over het eerste exemplaar n het gedenkboek dat zij heeft ontvangen uit handen van F.G. ordes, de president van de 175-jarige Algemene Rekenkamer. FOTO: ANP n krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 i 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond i bezorgd. Wijkbewoners lieten gisteren doorschemeren de voorkeur te geven aan een tijdelijke wa penstilstand. Vooral het harde optreden van de politie en de aanwezigheid van nogal wat op rellen beluste jongeren uit andere Arnhemse wijken zijn daarvan de oorzaak. De gemeente Arnhem heeft inmiddels een reeks maatrege len aangekondigd tegen de drugsoverlast. Gisteren is al een begin gemaakt met de sloop van een groot aantal schuren waar verslaafden veelvuldig verblijven. Daar naast wordt met de werkgroep Klarendal overlegd over de mogelijkheid in de wijk een politie-hulppost te vestigen. Arnhem krijgt de komende ja ren tachtig extra agenten. Een deel daarvan zou naar Klaren dal kunnen. De gemeente Arnhem heeft verder overleg gevraagd met de ministeries van justitie en wvc. Arnhem heeft al geruime tijd geleden subsidie gevraagd en voor een huiskamerproject voor drugsverslaafden. Die is inmiddels toegewezen, maar wordt over een aantal jaren uitgespreid. Arnhem wil nu echter dat staatssecretaris Dees van wvc zo snel mogelijk met die subsididie over de brug komt. B en W verwachten bo vendien dat het instellen van een gedoogzone voor heroïne- prostituées de problemen in Klarendal verder zullen ver minderen. Gisteren meldde zich één drugsdealer vrijwillig bij de politie. Na de acties van de be woners was de grond hem te heet onder de voeten gewor den. De twee mannen die ervan worden verdacht een 30-jarige agent maandagnacht zwaar aan zijn hoofd te hebben ver wond met een steen, zijn gis teravond aangehouden. Vanochtend is ^bn begin gemaakt met de afbraak van schuurtjes in de wijk Klarendal waar veel drugsverslaafden zich ophouden. •DE KNOLLEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA-lei- der Kok houdt vol dat de terugdringing van het fi nancieringstekort tot vijf procent volgend jaar niet voldoende is onderbouwd door het demissionaire ka- binet-Lubbers. „Ik ben het eens met Lubbers dat het regeringsbeleid finan cieel solide moet zijn, maar dat kan alleen maar als we beginnen op een basis die niet al te drassig is", aldus Kok gisteravond na afloop van de formatie- besprekingen. Eén van de belangrijkste pro blemen die PvdA en CDA in de komende kabinetsperiode moeten oplossen is het verschil in overheidsuitgaven. De PvdA wil het kabinet de ko mende vier jaar ongeveer zes miljard meer laten investeren dan het CDA wenselijk acht. De sociaa-democraten vinden betere voorzieningen voor on derwijs, infrastructuur en openbaar vervoer van essen tieel belang voor de economi sche ontwikkeling. Daarom vindt Kok het des te meer van belang dat er allereerst een goed financieel fundament wordt gelegd. CDA-onderhandelaar De Vries weersprak de suggestie van Kok dat het financierings tekort (drie miljard) hoger zal uitvallen dan CDA-minister Ruding in de Miljoenennota aankondigt. „Misschien valt het financieringstekort vol gend jaar door wat incidentele factoren iets hoger uit. Maar dat risico loopt een kabinet al tijd", aldus De Vries. Ook gisteren werd niet echt duidelijk in welk stadium de kabinetsformatie zich bevindt. Officieel hielden de gespreks partners zich opnieuw bezig met het inventariseren van de problemen en het opstellen van een agenda. Vandaag was de laatste mogelijkheid voor de fractievoorzitters om 'agen dapunten' aan te dragen. Maar in de PvdA-fractie houdt men er rekening mee dat Lubbers, Kok en De Vries geen agenda, maar meteen een compleet uit gewerkt sociaal-economisch akkoord op tafel zullen leggen. Daarna zou dan „alleen nog" over een aantal immateriële punten, zoals euthanasie en commerciële televisie, gespro ken hoeven te worden. (ADVERTENTIE) ZWIJNDRECHT ZATERDAGAVOND 30 SEPTEMBER EN ZONDAG 10KTOBER RIJDEN ER GEEN TREINEN TUSSEN ZWIJNDRECHT EN DORDRECHT. NS bouwt aan de toekomst door o.a. knel punten op te heffen. Zo wordt de spoorbrug over de Oude Maas vernieuwd, zodat schepen en treinen elkaar minder gaan hinderen. Hierdoor rijden er geen treinen op zaterdag 30 september na 18.00 uur en zondag 1 oktober de gehele dag tot maandag 2 oktober 04.00 uur tussen Zwijndrecht en Dordrecht. Daarom is er een speciale bus verbinding tussen Zwijndrecht en Dordrecht en worden treinen omgeleid. We hopen dat u begrip hebt voor het tijde lijke ongemak. In de folder bij het loket staat alles duidelijk beschreven. ^-vx. Van der Weg: „Wij veroorzaken geen loongolf" (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM De In dustriebond FNV gaat de komende cao-onderhan delingen in met een loon eis van vier procent. De resterende loonruimte, zo'n twee procent, wil de bond aanwenden voor maatregelen op het gebied van werkgelegenheid, emancipatie, arbeidsom standigheden, milieu en medezeggenschap. Volgens voorzitter B. van der Weg zijn de eisen van zijn bond „alleszins redelijk en be slist niet bovenmatig. Boven dien is de helft nodig als com pensatie voor de verwachte in flatie. Hoe dan ook, we blijven binnen de loonruimte en ver oorzaken geen loongolf". Tijdens de presentatie van de nota arbeidsvoorwaardenbe- leid in Amsterdam zei Van der Weg verder dat een looneis de enige manier is om de werkge- vers „los te schudden uit hun metaalmoeheid". „Steeds weer blijkt dat aan werkgeverszijde niets kan. Er is geen enkele afspraak waar dan ook over mogelijk. Men leunt achter over en verwacht dat loonma tiging vanzelf gaat. Men wil zelfs de werktijden weer gaan verlengen en dat alles tegen het licht van uit de pan rijzen de winsten. Daarom hebben wij besloten het accent op loon te leggen", aldus Van der Weg. De industriebond is alleen be reid op haar eisen terug te ko men als er tussen overheid, werkgevers en werknemers afspraken worden gemaakt over een volledig herstel van de koppeling en een concreet werkgelegenheidsbeleid. „Ge beurt dat niet, en die kans is zeer groot, dan heeft het geen zin om de loonruimte te laten zitten. Daar wordt immers geen uitkeringsgerechtigde be ter van", aldus Van der Weg. De bond is bereid om de leden te vragen in te stemmen met een premieverhoging zodat de bovenwettelijke uitkeringen in de industriële sectoren kunnen worden verhoogd. Dat een for se loonsverhoging leidt tussen een grotere afstand tussen de salarissen bij de overheid en die in het bedrijfsleven, neemt de bond voor lief. Eind december starten de eer ste cao-rondes in de metaal, la ter volgt het overleg in de an dere sectoren en bedrijven. In totaal moeten 250 van de 310 cao's waarbij de industriebond is betrokken, worden ver nieuwd. Het betreft de ar beidsvoorwaarden van ruim 1 miljoen werknemers. De leden bespreken de cao-voorstellen de komende maand, waarna de bondsraad het pakket op 8 november definitief vaststelt.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3