Nederland moet „zuiver" sparen „Zelfs de kerk kan mijn geloof niet vernietigen' >weer kerk wereld Ischa Meijer bij Humanistisch Verbond beroepingen Westduitse bisschoppen voor overleg naar Rome GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CetdaeSomont WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 PAGINA Vernielingen aan Karmelietenklooster JERUZALEM Vandalen hebben de overblijfselen van een 13de-eeuws klooster van de rooms-katholieke Karmelietenorde in Noord-Israel beschadigd. De vernieling staat mogelijk in ver band met de beroering over het Karmelietessen-klooster op het terrein van het voormalige vernietigingskamp Auschwitz in Po len. Shalom Yankelevich, oudheidkundig conservator van de stad Haifa, verklaarde gisteren dat de vernielingen vorige week waren ontdekt. In een plaatselijke krant was gemeld, dat ano nieme religieuze extremisten dreigementen hadden geuit tegen de zusters-Karmelietessen die het opgravingswerk bij de kathe draal uitvoeren. Zuster Damien, een Amerikaanse non die het opgravingswerk leidt, verklaarde voor de Israëlische tv dat haar orde tegen de aanwezigheid van het klooster bij Auschwitz was. Lima-rapport is „oecumenische bestseller" GENEVE Het Lima-rapport over doop, avondmaal (eucha ristie) en ambt is het best verkochte boek dat de Wereldraad van Kerken ooit heeft uitgegeven. Volgens een mededeling van de Wereldraad is de oplage van deze „oecumenische best seller" tot 450.000 gestegen. De commissie voor geloof en ker korde van de Wereldraad, waarin ook rooms-katholieken zit ting hebben, bereikte in 1982 in de Peruaanse hoofdstad Lima overeenstemming over doop, avondmaal en ambt, drie onder werpen die al eeuwen verdeeld zaaien. In hun reacties hebben de kerken vooral kritiek geleverd op het document over het ambt. De secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. Emilio Castro, beschouwt het rapport als het belangrijkste „instrument van de kerken" voor de oecumenische beweging. Wie niet in staat is een fout te maken is tot niets in staat. Abraham Lincoln KU Nijmegen trekt uitnodiging aan Glemp in NIJMEGEN Het Colle- ge van bestuur van de Nijmeegse universiteit vindt een bezoek van de Poolse kardinaal Glemp aan de Katholieke Uni versiteit ,,in de gegeven situatie" onwenselijk. Het college heeft dit gister middag in een verklaring laten weten. De kardinaal was in april van dit jaar uitgenodigd door het Studiecentrum voor vredes vraagstukken die hem met name aan het woord had wil len laten over zijn rol in de vakbeweging Solidariteit. Het bestuur van de Nijmeegse universiteit vindt echter dat de uitlatingen die de Poolse kardinaal zich onlangs heeft gepermitteerd over de joden en het joodse volk niet door de beugel kunnen. Het neemt, aldus de verklaring, uitdruk kelijk afstand, van deze uitla tingen. Op een massabijeenkomst in het Mariabedevaartsoord Ces- tochowa op 28 augustus had kardinaal Glemp het over de macht van de joden in de massamedia en over anti- poolse gezindheid die volgens hem aan het antisemitisme vooraf is gegaan. Glemp meende dat het conflict rond het gewraakte klooster in Auschwitz mede was ontstaan door de invloed die de joden volgens hem hebben op de in ternationale massamedia. Met zijn afwijzing schaart het college van bestuur zich ach ter de oproep van een twin tigtal hoogleraren die het col lege eerder hadden geadvi seerd de uitnodiging aan Glemp in te trekken. Het be stuur van de universiteit heeft het besluit om de uitno diging in te trekken echter autonoom genomen. Het col lege van bestuur is daar voor mans genoeg, aldus prof. dr. B. van Iersel. De voorzitter van het College van Bestuur, ir. W.C.M. van Lieshout acht het „theoretisch zeker niet uitgesloten" dat Glemp later alsnog een uitno diging voor een bezoek aan de universiteit krijgt. Maar dan zal Glemp afstand dienen te nemen van zijn uitlatingen over de joden en het joodse RK Kerk ontneemt Duitse theoloog leerbevoegdheid PADERBORN Het Vati- caan heeft de Westduitse theoloog en psychoanalyti cus Eugen Drewermann de kerkelijke leerbevoegdheid ontnomen. Drewermann, docent aan de katholieke theologische faculteit van Paderborn, heeft vooral be kendheid gekregen door zijn pogingen de onderzoeksre sultaten van de psychoana lyse in de theologie en de bijbelexegese te verwerken. Drewermann (1940) is sinds 1975 in Paderborn werk zaam. De problemen met het Vati- caan ontstonden, nadat Dre wermann in 1987 een boek over het evangelie van Mar cus had gepubliceerd. Vol gens de Romeinse Congrega tie voor de Geloofsleer ko men in dit boek opvattingen naar voren die in strijd zijn met de leer van de RK Kerk. Drewermann, die het besluit van het Vaticaan uit de krant heeft moeten ver nemen, is „verbijsterd". Na een gesprek met het hoofd van de Congregatie voor de Geloofsleer, kardi naal Joseph Ratzinger, vorig jaar had hij zich nog „be moedigd" gevoeld, omdat Ratzinger begrip leek te to nen voor zijn methode van bijbelexegese. G-ezinspastoraal Het echt paar Jos en Yvonne Sterk or ganiseert in het Willibrordus- huis aan de Oude Molstraat 35 in Den Haag op de zaterdagen 14 oktober, 13 januari en 17 februari cursussen voor echt paren over gezinsparen. Daar naast zijn een aantal avonden belegd over huwelijk en ge zin. Doel is te komen tot een uitwisseling van ervaringen over het geloofsleven binnen het gezin. Inlichtingen: De Sillestraat 105, 2593 TV Den Haag. tel. 070 - 855025. CAMPAGNE VAN SOLID ARID AD TEGEN DE SCHULDENCRISIS DEN HAAG Geïnspi reerd door het succes van de „zuivere koffie", dat met het Max Havelaar- keurmerk nu min of meer ingeburgerd lijkt, gaat Solidaridad (Interke- lijke Actie voor Latijns- Amerika) een campagne voeren om de Nederland se spaarder te bewegen zijn geld onder te bren gen bij „zuivere" banken. Zo willen zij maatschap pelijke druk uitoefenen op de commerciële ban ken om iets te doen aan de schuldencrisis van de Derde Wereld. Leuzen zijn er in deze actie volop: „Hun schuld - Onze schuld", „Kiezen voor zuiver bankieren", „Keer de kapi taalstroom". Samen met de al ternatieve banken, Algemene Spaarbank Nederland, de Triodosbank en de oecumeni sche ontwikkelingscoöperatie EDCS wil Solidaridad een front vormen tegen de com merciële banken. „We willen de maatschappelijke druk op deze banken vergroten door hun cliënten de mogelijkheid te bieden hun afkeer van hun schuldenbeleid kenbaar te maken", zegt Nico Roozen van Solidaridad. Max Have- laar-koffie in de bankwereld betekent dat consumenten de spaartegoeden bij de grote handelsbanken opzeggen en naar het alternatieve circuit uitwijken. Tot nu toe een wei nig gebruikte mogelijkheid. De drie alternatieve banken hebben een vermogen van zo'n 1800 miljoen gulden. Dat is op de 160 miljard gulden aan spaartegoeden in Neder land, een aandeel van 0,6 pro cent. Nico Roozen: „Het zou mooi zijn als we dit aandeel, net als bij de „zuiver koffie- campagne" kunnen vertien voudigen". Toneel van plunderingen uit winkels in mei dit jaar in de Argentijnse stad Rosarios. Door inflatie zijn de prijzen voor levensmiddelen in Argentinië drastisch gestegen. Argentinië was ooit een van de welvarendste landen van Latijns Amerika, maar gaat door financieel wanbeheer zwaar gebukt onder zijn schuldenlast. foto: ap „Kiezen voor zuiver bankie ren" onder het motto „Hun schuld - Onze schuld" is van af vandaag, de startdag van de campagne, ook mogelijk door geld te storten in het zo geheten rente-solidariteits fonds. Spaarders kunnen daarmee een gedeelte van hun rente bestemmen voor de ondersteuning van de armen in Latijns-Amerika. Halsstarrig Volgens Solidaridad is een signaal tegen het halsstarrige optreden van de grote banken inmiddels dringende nood zaak. „De verwoestende ef fecten van de 1320 miljard dollar schuldenlast merkt So lidaridad, die projekten in La tijns-Amerika ondersteunt, dagelijks. Algemeen is er een verarming van de toch al arme economieën en een af braak van de sociale voorzie ningen te zien. Zo wordt in Bolivia nog geen twee procent van de overheidsuitgaven be steedt aan gezondheidszorg, terwijl 42 procent op gaat aan aflossingen en renteverplich tingen. Unicef heeft al eerder geconstateerd dat als gevolg van de schuldencrisis jaarlijks driehonderdduizend kinderen meer sterven", zegt Roozen. Zeven jaar schuldbeheer, on der regie van het IMF, heeft ertoe geleid dat steeds meer geld van de arme landen naar de rijke landen gaat. Zo zegt Solidaridad: Arm financiert rijk ofwel de Derde Wereld landen worden „leeggeroofd". In 1983 was dat 1 miljard dol lar. Nu is de netto-kapitaal stroom opgelopen tot 67 mil jard en voor 1990 wordt ver wacht dat de arme landen 100 miljard dollar meer betalen aan het rijke westen dan om gekeerd. De positie van de commercië le banken is de laatste jaren behoorlijk versterkt. Mede door gunstige fiscale regelin gen zijn de handelsbanken in staat om enorme reserves op te bouwen. Deze bedragen ge middeld zo'n 50 a 60 procent van het totaal van de uit staande kredieten. Maar de huidige bankpolitiek biedt de schuldenlanden totaal niets. Volgens Roozen leidt zowel het plan-Baker als het plan- Brady niet of nauwelijks tot schuldvermindering. „Keer de kapitaalstroom" is dan ook een doelstelling van de cam pagne. „De banken ontken nen medeverantwoordelijk heid voor het ontstaan van het schuldenvraagstuk en hebben geen behoefte om hun beleid, met alle verschrikke lijke gevolgen, te wijzigen". Groei Om de negatieve sociale ge volgen van de schuldencrisis het hoofd te kunnen bieden heeft de Wereldbank gesteld dat in de periode tot 1991 de Derde Wereldlanden gemid deld vier vijf procent econo mische groei moeten berei ken. Daarvoor is, aldus de we reldbank, een schuldreductie van twintig miljard dollar no dig. De commerciële banken zouden hierin voor acht mil jard dollar moeten bijdragen. „Dit kan door opnieuw kre dieten uit te schrijven. Maar deze weg leidt alleen maar tot grotere schulden. Een sub stantiële kwijtschelding is dan ook te prefereren. En dan spreken we over een vermin dering van zo'n veertig pro cent", zegt Roozen. Solidaridad weet dat de ban ken, ook de Nederlandse AMRO, ABN, RABO en NMB (die totaal voor zo'n twaalf miljard dollar aan tegoeden hebben op Derde Wereldlan den) niet snel tot kwijtschel ding zullen overgaan. „Daar om is een signaal van de con sument, van hun eigen cliën ten nodig", aldus Roozen. De campagne van Solidaridad moet twee jaar duren en ver loopt in samenhang met soort gelijke acties in andere West- europese landen. FRANS BOTHOF GRAHAM GREENE: LONDEN Alleen een „betere paus" kan vol gens de Engelse schrijver Graham Greene zorgen voor een andere houding van de RK Kerk tegen over voorbehoedmidde len. Hij verwijt de huidi ge paus, dat die nooit twijfelt, ook niet aan zijn onfeilbaarheid. Greene, die zichzelf be schouwt als een „katholieke agnosticus" en „een schrijver die toevallig katholiek is", zegt dit in een interview met het Engelse katholieke week blad The Tablet. Op de vraag .wat zijn geloof voor hem bete kent, zegt Greene, die in 1934 rooms-katholiek werd, dat dat „een mysterie is dat zelfs door de Kerk niet kan worden ver nietigd". Graham Greene. Hij valt vooral de afwijzing door de RK Kerk van kunst matige voorbehoedmiddelen aan. „Door de kerkelijke leer is er een groei in het aantal abortussen, wat men niet wil inzien. Maar met de overbe volking in Afrika en in heel de wereld denk ik dat geboor- tenbeperking een noodzaak is". Hij verwijt de huidige paus dat deze de gelovigen „slechte idealen" wil opleg gen. De paus twijfelt niet en „op een merkwaardige ma nier heb ik altijd geloofd dat twijfel een belangrijke zaak voor mensen is. Het is mense lijk te twijfelen", aldus Gree- De in het Zuidfranse Antibes wonende schrijver heeft eveneens kritiek op de ma nier waarop de paus de publi citeit zoekt. „Hij herinnert me een beetje aan Reagan. Hij is altijd op de televisie. Het-is een goede acteur. Trouwens, hij wilde acteur worden, toen hij nog jong was". AMSTERDAM Ischa Mey er, meegenomen in de val van TV3, beleeft komend seizoen zijn wederopstanding bij het Humanistisch Verbond en de RVU educatieve omroep. Op genomen in de nieuwe NOB- studio Plantage in Amster dam, wordt zijn praatpro gramma, uiteraard 'Ischa' ge heten', eenmaal per veertien dagen op Nederland 3 uitge zonden, bij het HV op zondag avond, bij RVU op de vaste maandagavond. Dit net is voor RVU een wel kom geschenk nadat deze om roep vanaf de eerste tv-uit- zendingen in 1983 op Neder land 1 en 2, in de middag en in de avond, kortom overal en nergens te zien was. Nu krijgt de RVU wekelijks een eigen uur op maandagavond van 20.20 tot 21.20 uur op Neder land 3. Overigens werd deze zender dinsdag, tijdens de presentatie v£^n RVU- en HV- programma's, door Rob van der Linden van het Humanis tisch Verbond „een couveuse kindje" genoemd. De RVU begint elke tv-uit- zending met een 5 minuten durend milieubericht, een korte actuele documentaire plus een milieutip. Nieuwe tv- In het eerste programma staan nieuwe ontwikkelingen in de wetenschappen staan. Een promovendus of hoogle raar verdedigt zijn of haar proefschrift of oratie tegen over een panel onder voorzit terschap van oud-Kamervoor zitter dr. D. Dolman. 'Weer werk' laat mensen zien die zich inzetten voor verbeterin gen op het werk. Het Humanistisch Verbond zendt onder de titel 'Sexe Money' een programma uit over de geslachtsidentiteit van de mens. In de korte speelfilm 'Het vonnis' naar een verhaal van Toon Tellegen krijgt de hoofdpersoon de opdracht van de overheid ojn 'in het kader van de Wet op de Democrati sche Uitvoering van Vonnis sen' een doodvonnis te vol trekken. De strijd tussen de persoonlijke verantwoorde lijkheid en een tot in het ex treme doorgevoerde democra tie staat hierin centraal. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Uitgeest-Akersloot mw. E. Hagen, kandidaat te Leiden. Beroepen te Harderwijk J.J.W. Mout- haan te Zwolle; te Oosterland (Zld) A.N. Rietveld te Amerongen; te Tho- len P.van der Kraan te Bleskensgraaf; te Sliedrecht (nieuwe pred.plaats) G.C. de Jong te Zoetermeer; te Tho- len P. van der Kraan te Bleskens graaf. Aangenomen naar Hilversum (herv.geref.) mw. I.Chr. Builtjes-Faber. kand. te Apeldoorn; naar Nieuw-Hel- voet mw. K. van Bergen te Rijswijk (Z- H). Gereformeerde Kerken Beroepen te Nijverdal K. Meijer te Surhuisterveen. Beroepen te Sint Jansklooster J.P. Dondorp te IJmul- den; te Zuidland A.A.R. Kamermans te Scharendijke. Bedankt voor Arn hem drs.B.C. van Wieren te Nieuw Buinen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Groningen-Oost A.L.Th, de Bruijne te Nijverdal Nederlandse Gereformeerde Kerken Beroepen te Amsterdam-Tuinsteden- Zuid-West A.M. van Leeuwen te De- Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Haarlem-Noord: J. van Dij ken te Lisse en drs. W.J. Qulst te Apeldoorn-Zuid. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Streekgemeente Mid den-Friesland (Grouw c.a.) P.F. Thimm, proponent te Grouw, die dit beroep heeft aangenomen. Omslag van een evangelieboek 860, dat op de komende tentoi Amand gedateerd i ig is te zien. Evangelieboeken in Meermanno DEN HAAG In het rijksmuseum Meermanno Westreenia- hum in Den Haag is van 13 oktober tot en met 6 januari een unieke tentoonstelling van Karolingisch verluchte evangelie boeken te zien. Voor het eerst zijn daar elf, duizend jaar oude, handgeschreven en fraai verluchte boeken bij elkaar uit Keu len, Brussel, Leiden, Utrecht en Den Haag. De tentoonstelling die geopend zal worden door de Rotterdamse bisschop R. Bër wordt toegelicht met een diaprogramma. De toegang is gratis. BONN Na de Nederlandse, Braziliaanse en Amerikaanse bisschoppen zijn nu hun 22 Westduitse collega's aan de beurt om zich met paus Jo hannes Paulus II te beraden over de situatie in hun kerk. De bijeenkomst wordt 13 en 14 november in het Vaticaan gehouden. Waarnemers in het Vaticaan trekken een parallel met de bijzondere synode van de Ne derlandse bisschoppen van ja nuari 1980. In maart 1986 kwamen de leiders van de Braziliaanse bisschoppencon ferentie naar Rome om onder meer te spreken over de be vrijdingstheologie. In maart dit jaar togen de Amerikaanse aartsbisschoppen naar de Hei lige Stad om met de paus te spreken over de spanningen •tussen de kerk in hun land en het Vaticaan. Het initiatief voor het overleg met de paus is uitgegaan van de Westduitse bisschoppen. Over de onderwerpen van ge sprek is niets meegedeeld. Maar het is zeker dat de om streden benoeming van Meis- ner in Keulen eind vorig jaar aan de orde komt. Ook de Verklaring van Keulen, waarin meer dan 150 theolo gen zware kritiek op de paus uitoefenden, zal onderwerp van gesprek zijn. Zenuwoorlog tegen kabelaars MST >nd I et e TUSSEN zijn werk door als hulp-onderhandelaar bij de k !t binetsformatie moet Elco Brinkman nog even zijn ministe®0( spet opzetten. De Tweede Kamer wil weten wat hij denkt ,n n; doen tegen de komst van TV 10 en RT Veronique. Dat is e »t rr genlijk vragen naar de bekende weg, want afgelopen zond; in v; waarschuwde Brinkman dat de beide commerciële zende lten „forse sancties" zullen krijgen als zij gaan uitzenden. Datzei J^11 de lot wacht volgens de minister de exploitanten van de k ,jj{en belnetten, in medialand ook wel kabelaars genoemd. ten in ei HET staat TV10 en Veronique volkomen vrij uit Nederlan - via een technische omweg via Luxemburg, per satelliet tel ff TT visiesignalen naar de aarde te stralen. De Nederlandse ovefV 1 heid komt pas in beeld als één of meer kabelaars in ons lan zo'n tv-signaal via hun net verspreiden. Doorgifte van con merciële programma's is immers alleen geoorloofd als hi gaat om produkten van echt buitenlandse omroepen, zo hee de Raad van State de Mediawet uitgelegd. In het verlengc van die uitspraak is het ook denkbaar een binnenlandsj commerciële zender aan te pakken die zijn programma's aa een kabelnet levert. WlE maakt uit of TV10 en Veronique echt buitenlands ziji I In eerste instantie is dat het Commissariaat voor de Medi Brinkman heeft dit instituut zelf in het leven geroepen, on dat hij wilde dat de rijksoverheid zich op een afstand van h< omroepgebeuren zou houden. Welnu, dan dient Brinkma ook af te wachten welk oordeel deze instantie zal vellen ov«^_ Veronique en TV10. Vanwaar dan nu toch al die dreigen<^| taal van de minister? Waarschijnlijk houdt hij er rekenii mee dat het Commissariaat voor de Media, in tegenstellin tot de gedane belofte, morgen nog geen uitsluitsel zal geve over de toelaatbaarheid van Veronique en TV 10. De voorzitter van het Commissariaat, het voormalig Wij kamerlid Geurtsen, staat bekend om zijn liefde voor de 'vrijHH jongens'. Geurtsen weet dat het moeilijk is een station t< zwijgen te brengen wanneer het eenmaal is begonnen m«QT uitzenden. Dat zou hem op de gedachte hebben kunne ?n brengen om eenstemmigheid binnen het Commissariaat orgen mogelijk te maken. Hij heeft er immers al op gewezen d;ieer deze zaak eigenlijk veel te gecompliceerd is voor een 'spoet [0ej vonnis'. Ook de NOS, de STER en de Nederlandse Dagbla^en( pers houden rekening met een 'move' van Geurtsen, zoa njv blijkt uit het aanspannen van maar liefst zeven juridisch am procedures tegen kabelstations die de commerciële zendei ege willen gaan doorgeven. en e ZjOWEL Brinkman als zijn 'medestrijders' zijn dus een zcere nuwoorlog begonnen tegen de kabelaars. Daarbij dient me te weten dat de kabelnetten over het algemeen in hande 'er zijn van gemeentebesturen, die er niet van houden de wet t overtreden. Brinkman en de zijnen proberen nu een flin ,n aantal kabelexploitanten zover te krijgen dat zij voor alle z< nd. kerheid TV10 en Veronique nog maar niet op de kabel zet er ten. Als die manoeuvre lukt, zijn beide commerciële station e k ten dode opgeschreven. e' v Alle initiatieven om de verkoop of verhuur van schotel 1 lantennes en 'decoders' te bevorderen kunnen daar niets aa veranderen. Adverteerders zijn namelijk maar in één din W geïnteresseerd en dat zijn kijkcijfers. Als die van TV10 Veronique niet aantrekkelijk genoeg zijn, zullen zij hun r clamebudget liever gebruiken om gewoon weer zendtijd b( de STER te kopen. In dat geval kan Brinkman zijn minister A spet weer af- en zijn formatiepet opzetten, om onder leidinym van informateur Lubbers te bekijken of en zo ja onder welkfj voorwaarden in ons land op legéle wijze commerciële televf sie bedreven kan worden. Wolkenvelden DE BILT (KNMI) Hoge- drukgebieden, die deze herfst al veelvuldig voor een mooi en nazomerachtig weertype zorg den, hebben nu de neiging om hun zwaartepunt wat naar het westen te verleggen. Voor ons land heeft dat tot gevolg dat de gemiddelde windrichting de komende dagen noordwest tot noord zal worden. Vanuit die richting wordt wat minder warme lucht aangevoerd dan wij tot aan het afgelopen weekeinde gewend waren. Doordat de aanstromende lucht niet uit de Poolstreken maar vanaf het oceaangedeelte ten zuidwesten van IJsland af komstig is, blijven de tempera turen op een redelijk niveau, in de middaguren een graad of 17 en in de nacht, afhankelijk van opklaringen en de ligging ten opzichte van zeewater, tus sen de 5 en 10 graden. In de noordwestelijke stroming drij ven wolkenvelden mee, waar uit echter hoogstens een licht buitje van weinig betekenis kan vallen. Deze wolkenvel den worden regelmatig afge wisseld door opklaringen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese, geldig tot en met morgen: Noorwegen: Overwegend veel bewol king en vooral langs de westkust van tijd tot tijd regen. In het noordwesten ook kans op natte sneeuw. Middag- temperatuur van 13 graden in het zuiden tot 6 graden in het noorden. Zweden: Wolkenvelden, ook af en toe zon en een enkele bui Middag- temperatuur van 6 graden in het noorden tot 17 graden in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en plaatselijk regen. Middagtemperatuur rond 16 graden. Schotland: Wolkenvelden en eerst nog wat regen. Middagtemperatuur rond 15 graden. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Vooral in de middag perioden met zon. Middagtempera tuur rond 18 graden. Ierland: Rustig herfstweer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist. In de middag nevelig weer met hier en daar zon. Middagtemperatuur circa 18 graden. België en Luxemburg: Wolkenvel den, ook af en toe zon en op de mees te plaatsen droog. Middagtempera tuur rond 18 graden. het midden en zuiden perioden m< pg( zon en droog. Middagtemperatur van 17 graden in het noorden tot graden in het zuiden. Frankrijk: Tamelijk zonnig e Middagtemperatuur ongeveei den aan de noordwestkust, graden in het midden en zuidwestei" In Zuid-Frankrijk oplopend tot ongeval veer 25 graden. n drooj 'U1 r 17 gra S 2 OOI zonnig en droog. w aan de noordwestkust van Spanje ca 23 graden. Elders aan de Spas en Portugese kust een middagtempe ratuur van rond 26 graden, in he binnenland plaatselijk 30 graden. Zwitserland: perioden met zon een enkele bui. Middagtempera in de laaggelegen gebieden ongevee 22 graden. Oostenrijk: vrij zonnig. Aan cl noordkant van de Alpen wolkenve den en mogelijk een bui. Middagten peratuur in de dalen ongeveer graden. WEERRAPPORT Rotterdam Vllsslngen Zuld-Llmburg Istanbul onbew. Klagenturt mist Kopenhagen halt bew. Las Palmas onbew I Rlo de Janeiro i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2