Êeidóc Souxcwit Voorlopig geen wijkteams ALLER LEI(DS) Eenrichtingsverkeer mag niet opgeheven STAD OMGEVING Vragen over vervuiling aan Hoge Rijndijk D66 teleurgesteld over standpunt burgemeester örvdA: verschillen in Leidse politiek te veel verdoezeld Slimme EHBO-kit WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 i Antieke dilatometer gestolen LEIDEN Onbekenden hebben vrij dagmiddag bij de Leidse Analisten- school aari de Rijnsburgerweg een antie ke dilatometer gestolen. Een dilatome ter is een apparaat waarmee het soorte- ijk gewicht van vloeistoffen kan wor den gemeten. Volgens de gedupeerde L. Jchonagen van de school is het apparaat gericht weggenomen. „Het stond in mijn werkkamer in een kast met andere cu riosa. Die hadden ook weggenomen ;unnen worden". d( 9ï Q L°' 3 ,.v. I£ Volgens Schonagen is het apparaat in London gebouwd voor het jaar 1628. „Voor de grote brand in Londen. Het apparaat bestaat uit een koperen bol, vier koperen pijpjes, twee ivoren reken- linealen en ongeveer dertig koperen ge wichtjes. Het antieke pronkstuk is enke le duizenden guldens waard. Vrouw aangerand OEGSGEEST Een 18-jarige vrouw uit Oegstgeest is in de nacht van maandag op dinsdag op de Oegstgeesterweg ter hoogte van de ijsbaan aangerand. De dader, ver moedelijk een ongeveer 20-jarige man trok de vrouw rond 22.45 uur van haar fiets af en sleurde haar in de bosjes. De man poogde de vrouw te verkrachten en voerde diverse onzedelijke handelingen met haar uit. Ze werd in het gezicht geslagen toen ze zich verzette. Met een sjaal werd ze bijna ge wurgd. De man is een uur met het slachtof fer in de weer geweest, daarna liet de hij haar gaan. De dader was ongeveer 1,75 me ter groot, had een normaal postuur en had een vlassnorretje onder een spitse neus. Ook was hij licht gewond aan een van zijn vin gers. Eventuele getuigen kunnen zich mel den bij de politie van Oegstgeest, telefoon 071-155440. Opening Muziekcentrum LEIDEN Het Leids Muziekcentrum aan de J.C. de Rijpstraat, wordt zaterdag officieel geopend. Dat gebeurt om 14,00 uur door de wethouders D. Tesselaar (volkshuisvesting) en F. Kuijers (cultuur). Het Muziekcentrum is inmiddels al enige maanden in gebruik als gezamenlijk on derkomen en repetitieruimte van de mu ziekverenigingen Allegro Vivace, De Burcht, Con Fuoco, Kunst en Genoegen en Werkmans Wilskracht. Ter gelegen heid van de opening is er 's middags open huis en tot 16.00 uur een receptie. De korpsen treden dan ook op. Muziekvereniging De Burcht grijpt de ge legenheid tevens aan om haar 35-jarig be staan te vieren met een receptie voor ge nodigden en een feestavond voor de le den in het nieuwe gebouw. Lezingenserie onderzoekbeleid LEIDEN Het Centrum voor Niet-Westerse Studies start mor gen een serie lezingen. Het centra le thema van de serie is het onder zoekbeleid. Prof. Dr. J. Kleinpen- ning van de Katholieke Universi teit van Nijmegen verzorgt de eer ste lezing, die donderdag om 15.15 uur begint. Zijn lezing heet 'De Stichting voor Onderzoek van de Tropen (WOTRO): doelstellingen, middelen en toekomstige taken'. De tweede lezing wordt gehouden op 26 oktober door prof. C. Sic king, de derde heeft plaats op 30 november en wordt gegeven door prof. D. Van der Kaa. De lezingen worden gehouden in zaal 148 van het Centraal Faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats 1. Petanque-toernooi op Arsenaalplein LEIDEN Het Arse naalplein staat zaterdag 30 september in het te ken van de sport petan que. De eerste Leidse Petanque Club Hele- boule houdt dan het eerste Haring en Witte brood toernooi, waar aan ongeveer 66 gere nommeerde spelers deelnemen. Het toer nooi wordt gehouden in het kader van de vie ring van 3-October. De wedstrijden worden in een tent gespeeld. Het toernooi duurt van 10.30 tot 17.00 uur. Fancy-fair voor inrichting Petruskerk LEIDEN Het bestuur van de Petrus-parochie houdt zaterdag een fancy-fair en curiosamarkt rond de kerk aan de Lammen- schansweg. De opbrengst is bestemd voor het vernieuwen van het interieur van de kerk 50-jaar oude Petruskerk aan de Lam menschans weg. Voor dé vernieuwingen in de kerk is 200.000 gulden nodig. Om dat bij elkaar te krijgen worden de komende tijd diverse activiteiten georganiseerd, waarvan de fancy fair er een is. Daarnaast is een gironummer geopend: 134878, t.n.v. In terieurfonds Petruskerk. Het parochiebestuur stelt voor om gro tendeels met hergebruik van alle oorspronkelijke materialen, marmer, hout en bankenblokken, tot een nieuwe indeling te ko men. Daarbij moeten de oorspronkelijk door architect Krophol ler ontworpen elementen tot hun recht blijven komen. Daar naast moet de andere inrichting tegemoet passen bij de vernieu wingen die de afgelopen tientallen jaren in de katholieke kerk zijn doorgevoerd. Het interieur van de kerk is sinds de inge bruikname niet veranderd. Volgens het parochiebestuur is er slechts een lamp verhangen en is de opstelling van het altaar veranderd. BURGEMEESTER: PAS MOGELIJK MET REGIONAAL POLITIEKORPS LEIDEN „Een drasti sche wijziging van de or ganisatie binnen het Leidse politiekorps is op dit ogenblik niet ge wenst", zei burgemees ter C. Goekoop gister middag naar aanleiding van het onderzoeksrap port van het organisatie adviesbureau EMI. Het bureau stelde een on derzoek in naar de orga nisatie van de politie. Het wel of niet instellen van wijkteams is daarbij binnen de Leidse poli tiek een heet hangijzer. Uit het rapport blijkt dat de kans op betere resultaten van wijkteams minimaal is. Een organisatievorm met wijkteams is niet succesvol ler dan een traditioneel ge organiseerd politiekorps bij het bestrijden van criminali teit, schrijven de onderzoe kers. Ook bestaat er in brede lagen van het Leidse korps grote weerstand tegen het invoeren van wijkteams. De keuze voor wijkteams moet voorlopig worden uitgesteld. „Eerst moet de organisatie verbeterd worden, dan kij ken we pas naar veranderin gen", aldus Goekoop. De onderzoekers oordelen wel dat de Leidse politie de vergelijking met andere korpsen in het land goed doorstaat. Ook in dat licht is volgens burgemeester Goe koop een grootscheepse reor ganisatie niet nodig. Wel LEIDEN D66 is uitermate teleur gesteld over het standpunt dat de Leidse burgemeester C. Goekoop gis teren innam na het verschijnen van het IME-rapport. Het organisatie-ad viesbureau IME stelde een onderzoek in naar de organisatie van de Leidse politie. i „In het rapport wordt gepleit voor het in stellen van een stuurgroep. Er bestaat geen blauwdruk voor het instellen van wijk teams, maar de stuurgroep moet in de rich ting van zulke teams gaan werken. De bur gemeester wil echter rommelen in de mar ge. Dat is geen oplossing voor de verkoke ring die geconstateerd wordt. Hij gaat voor bij aan de nadrukkelijke adviezen in het rapport", was de reactie van fractievoorzit ter Pex Langenberg vanochtend. D66 blijft bij het instellen van wijkteams, „en dan geen grote wijkteams, zoals de bur gemeester zich bij een verdergaande regio nale samenwerking voorstelt. Dat blijven gewoon gemeentekorpsen. Wij willen kleine teams, die een binding hebben met de wijk. Uit het rapport blijkt dat het hier aan ont breekt. De agenten gaan nauwelijks de wij ken in. De methode Mostert werkt niet", al dus Langenberg. Uit het rapport blijkt volgens de fractie voorzitter dat wijkteams „praktisch haal baar zijn". D66 wil dat de discussie wordt gestart en dat er een stuurgroep wordt inge steld. „De organisatie moet worden veran derd. Niet grootscheeps, maar in een duide lijke richting". D66 mist op dit punt echter een duidelijke visie van de burgemeester. pleit de burgemeester voor een verdergaande regionale samenwerking. „Voor de Leidse agglomeratie zou dit één korps betekenen voor de gemeenten Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Voorscho ten, Zoeterwoude en Alke made, die samen een stede lijke agglomeratie vormen Vertrouwen Met regionale samenwer king zou een korps van on geveer 500 medewerkers ge vormd kunnen worden. In dat geval kunnen wel vier wijkteams worden samenge- steld. Zonder regionale sa menwerking blijven er voor Leiden slechts twee wijk teams over. „Met dit rapport is de mond van de voorstan ders voor wijkteams nog niet gesnoerd", vertelde Goe koop, die echter met ver trouwen de discussie in de commissies afwacht. Voor deel van het rapport is dat de discussie nu uit de emo tionele sfeer is gehaald, vond Goekoop. Geen drastische reorganisa tie dus, maar er moet op korte termijn wel het een en ander veranderen bij de Leidse politie. De onderzoe kers signaleerden „een ster ke verkokering (het teveel langs elkaar heen werken van afdelingen, red.) en een geringe interne taakintegra- tie, waardoor meer vanuit de eigen visie doelen worden nagestreefd dan dat vanuit korpsbelangen'wordt geope reerd". Volgens hoofdcom missaris H. Mostert is dit beeld echter niet helemaal i'uist. „De interviews die dit )eeld oproepen, werden af genomen in een tijd dat we qua sterkte op het diepte punt waren. Bij directe ac ties wordt de verkokering vergeten", meende hij. In de toekomst wordt gepro beerd deze „verkokering" tegen te gaan. Ook in de on duidelijkheid over het lei dinggeven wordt helderheid geschept. „Er zijn teveel la gen, teveel aparte eenheid- jes. Het aantal organisatieni veaus moet zo snel mogelijk tot drie teruggebracht wor den", zei Goekoop. Voor de Leidse burger bete- kent de hele operatie dat hij of zij meer politie op straat zal zien. Ongeveer de helft van de Leidse bevolking wenst dit ook, zo blijkt uit het rapport. De korpsuitbrei ding moet worden benut voor de geüniformeerde dienst, sloot Goekoop zich bij de onderzoekers aan. Cee 3 :o; ,EIDEN De politieke 'erschillen binnen de jeidse gemeenteraad zijn 9 iet afgelopen jaar te zeer laar de achtergrond ge- n choven. Het is weliswaar Q /erheugend dat de samen werking tussen de partijen lie wethouders leveren en 3 ippositiepartij CDA is ver- >eterd. Maar juist dan Jynoet duidelijk gemaakt vorden dat het feit dat ten grote partij buiten het illege wordt gehouden en gevolg is van de poli- y ieke verhoudingen. y )at schrijft de Program Eva- uatie Kommissie (PEK) van ei 'e Partij van de Arbeid' in au 'aar jaarlijkse beoordeling van le verrichtingen van die partij n de raad. In haar verslag zefonstateert de PEK dat de me- lingsverschillen binnen de -eidse raad het afgelopen jaar zijn geworden. „Voor len deel zal dit komen doordat Ie neiging gegroeid is zaken voornamelijk vanuit een be stuurlijk oogpunt te bekijken (Breestraat, Station), voor een ander deel uit de door de frac tie gesignaleerde verbetering tussen collegepartijen en de .'oppositiepartijen tegen wil en dank'." In het verslag constateert de PEK dat de afgelopen periode niet bepaald een „oogstjaar" was. „Misschien komt het doordat de PvdA al zo lang de centrale factor is in de Leidse politiek. Het zal echter niet zo gemakkelijk zijn om rond de verkiezingen het gevoerde be leid te profileren". In het verslag spreekt de com missie de verwachting uit dat het niet snel zal lukken een geschikte lokatie te vinden voor een vierde parkeergarage in de stad. Daar staat tegen over dat de indruk bestaat dat het parkeerregime inmiddels vruchten afwerpt. De PEK dringt er daarom op aan om dit beleid nog een aantal jaren voort te zetten. Ongezouten kritiek is er op de eigen fractie waar het gaat om het economisch beleid en het jongerenbeleid. Het zou de PvdA-raadsfractie ontbreken aan een visie op de economi sche ontwikkeling van de stad met name waar het gaat om de groeikansen van Leiden en welke bedrijvigheid moet wor den aangetrokken om de lang durige werkloosheid te bestrij den. Over het jongerenbeleid wordt opgemerkt dat daar ook het afgelopen jaar geen sprake van geweest is. Binnen de raadsfractie zou duidelijk moeten worden wie zich daar mee bezighoudt. De fractie moet zich verder gaan beraden over wat er moet gebeuren met verenigingen die met gro te schulden of met een terug lopend ledental kampen. Bo vendien had de gemeente meer inhoudelijk tegenspel moeten bieden aan de plannen van staatssecretaris E. Heerma van volkshuisvesting. Lof krijgt de gemeente wel waar het gaat om de strijd te gen de bevriezingsmaatregel speciaal ondwerijs. Die werd uiteindelijk teruggedraaid na dat Leiden een kort geding te gen de staat won. Aan de an dere kant vindt de PEK dat er bij de afwijzing van de aan vraag voor een islamitische school wat al te formalistisch is opgetreden. Polderlandschap Tijdens drie bijeenkomsten op donderdagavond en een ex cursie op zaterdag kunnen be langstellenden van alles te weten komen over de ont staansgeschiedenis van het 'polderlandschap rond Leiden. De bijeenkomsten zijn op 28 september, 5 en 12 oktober. De excursie wordt gehouden op 7 oktober. De kosten bedra gen vijftien gulden. Opgeven kan via telefoon 071-224405. Geneeswijzen In het Leidse Volkshuis, Apo- thekersdijk 33a, begint mor genochtend een cursus na tuurlijke geneeswijzen. De cursus bestaat uit 15 lessen. De kosten zijn zestig gulden. Voor informatie: 071-149180. Meditatie Ron de Bruin geeft morgen in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare een lezing over trancedente meditatie (TM). De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is georganiseerd door het TM-centrum Ritam. De toegangsprijs is vijf gulden. Collectanten De Stichting Dierentehuis voor Leiden en omstreken houdt in de week van 2 tot 8 oktober een collecte. De op brengst is bestemd voor het dierenasiel. Er zijn nog collec tanten nodig. Opgeven is mo gelijk via telefoon 071-226770 of 01718-22735. MOKER De 3-Octoberdienst in de Pie terskerk staat morgen cen traal in het radioprogramma van Media overleg van ker ken in Rijnland en de Bollen streek (MOKER). Tevens komt in het programma het 100-jarig bestaan van de Oud- Katholieke kerk aan de orde. MOKER is te beluisteren van 19.00 tot 19.30 uur op de 105.7 FM (kabel) en op 88.1 FM (ether). Beeldende kunst De Droomfabriek aan de Oude Singel houdt vanaf mor gen een cursus beeldende kunst. In de workshop ligt het accent op het werken op loka tie, zoals dierentuin Artis in Amsterdam en musea. De be geleiding is gericht op het sti muleren van een eigen vorm taal. Voor informatie en opga ve: 071-317242. Geld voor verkeersslachtoffers Pieter van Vollenhoven heeft gisteravond in de Leidse Schouwburg een cheque van zevendui zend gulden in ontvangst genomen. Dat gebeur de tijdens een voorstelling van The Gerschwin Years, waarin hij speelt met Louis van Dijk en Pim Jacobs. Hij ontving het geld als voorzitter van het Nationaal Verkeersveiligheidsfonds. FOTO: WIM VAN NOORT Het geld is bestemd voor hulp aan verkeers slachtoffers. De zeven mille was de opbrengst van het optreden van gisteravond. De echtge noot van prinses Margriet trekt met beide pia no-entertainers door het land. Telkens is de op brengst van The Gerschwin Years bestemd voor de hulp aan de verkeersslachtoffers. Container op wegdek LEIDEN Een van een vrachtauto afgevallen contai ner heeft gistermorgen in de ochtendspits op het Lammen- schansplein voor overlast voor het verkeer gezorgd. Een vrachtauto van een hoveniers bedrijf uit Boskoop verloor rond kwart over acht midden op het plein een container. Oorzaak was het afbreken van de verankering van de contai ner. De container veroorzaak te weinig schade aan het weg dek. De politie heeft het ver keer gedurende drie kwartier met de hand moeten regelen. De container is weggetakeld. Bewoners van het Noordeinde hielden op 13 juli van dit jaar een blokkade-actie in hun straat om te ijveren voor handhaving van het eenrichtingsverkeer. FOTO: WIM VAN NOORT BEWONERS NOORDEINDE VOOR RAAD VAN STATE: LEIDEN Het buurtco- mité Noo(r)deinde wil dat de gemeente de verkeers situatie voorlopig laat zo als die is: met eenrich tingsverkeer. Zij vindt dat dit zo moet blijven tot de gemeente met een nieuw en kloppend verkeerscir culatieplan komt. Dat stelde J. Kolthof namens het comité gistermiddag voor de Raad van State. Volgens Kolthof was de situa tie vroeger onhoudbaar in de straat door geluidsoverlast, luchtvervuiling en de gevaar lijke verkeerssituatie: „Dat daar nooit doden zijn gevallen verbaast me nog steeds", aldus de woordvoerdster. De bewo ners waren blij dat de gemeen te in het voorjaar van 1988 be sloot eenrichtingsverkeer in te voeren. Nu de gemeente heeft aangekondigd dat men van plan is de straat weer aan twee kanten voor het verkeer open te stellen, vrezen de bewoners dat de oude situatie weer te rugkomt. Woordvoerder M. Kuzee van de directie verkeer voerde na mens de gemeente aan dat hoewel de problemen van de bewoners worden onderkend, er ook voorstanders van hero penstelling zijn. Winkeliers uit de buurt klagen over hun ver minderde bereikbaarheid, be woners in de omgeving van het Rapenburg moeten ver omrijden om de stad te verla ten en de voorzitters van vijf Leidse raadsfracties zijn in een gezamenlijk schrijven ook voor openstelling. „Het Noord einde is nu eenmaal een on misbare verkeersader van de stad Leiden", aldus Kuzee. Controle Hoewel het tweerichtingsver keer nog niet officieel van kracht is, wist Kuzee al te ver tellen dat er regelmatig toch in twee richtingen gereden wordt en dat de politie de manschap pen mist om daar dag en nacht te controleren. Bewoners heb ben wel op strengere controle aangedrongen. Staatsraad G. Veringa wilde hierop van Ku zee de verzekering dat dit laat ste argument niet doorslagge vend was geweest bij de over weging om de straat weer aan twee kanten open te stellen. Kuzee verzekerde dat: „Een richtingsverkeer verlegt het probleem. Als de situatie zo blijft, dan zitten we hier over een tijdje weer. Maar dan met bewoners van een ander stads deel". Als laatste argument voerde Kolthof nog aan dat het niet om verkeersbelangen, maar puur om de belangen van de automobilisten gaat. „Automo bilisten vinden het alleen maar lastig dat ze om moeten rijden. Voor fietsers en voet gangers is de huidige situatie beter". Veringa doet vrijdag uitspraak. LEIDEN Raadslid Cor Vergeer (SP) heeft vragen gesteld over olieverontreiniging aan de Hoge Rijndijk. Het gaat om een verontrein'ing ter hoogte van nummer 330. Bij graafwerkzaamheden zijn vorige week aroma tische stoffen gevonden. Volgens Vergeer is de oorzaak van de verontreiniging een ongelukje in 1986 bij het verplaatsen van een bouwkraan. Daarbij werd een lei ding naar een olietank geraakt. Vergeer vraagt B en W of ze bereid zijn een onderzoek te doen naar de verontreiniging en of het college maatregelen wil ne men om de verontreiniging zo snel mogelijk op te ruimen. Ook wil hij weten of de gemeente gaat onderzoeken wie aansprake lijk gesteld kan worden voor de verontreiniging. Hij pleit voor afspraken tussen gemeente en bedrijven als PTT en EWR over melding van vervuilingen. A. van den Berg van de directie milieu liet gisteren weten dat het met de communicatie wel goed zit. „We krijgen vaak mel dingen van het EWR of andere instanties". Volgens hem wordt op korte termijn gekeken hoe ernstig de vervuiling is. „De mel ding is nieuw, we gaan er gauw naar kijken. Ik sta overigens niet te kijken dat er iets boven water komt. Er zit op zoveel plaatsen in de stad vervuiling in de grond. Woordvoerder Van Atten van het EWR liet weten dat de melding ook voor het wa terleidingbedrijf nieuw was. „De bodem die daar open ligt stinkt. Er zitten aromatische stoffen in, maar het lijkt me niet al te ernstig. Er is vorige week om de waterleidingbuis die door het vervuilde stuk grond loopt een speciale laag gedaan van poly ethyleen en aluminium. Dat doen we bij dat soort vervuilingen altijd". Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: j Arlroe' I Stuur deze bon in een open envelop - postze Leidse Courant, Antwoordnummer 998,25( Ccidóc Soutmit (voor controle bezorging) 12ÜÏ1

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13