Chemische wapens de wereld uit ibanese parlement aat weer vergaderen Oma controleert zelfs menstruatie-cyclus Sovjetunie wil tekort halveren Peru pleit voor legaliseren drugs PRESIDENT BUSH IN EERSTE TOESPRAAK TOT VN: ILJOEN INWONERS TERUG IN BAYRUT )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kremlin geen plaats voor moderne apparatuur BUITENLAND ËeidócSooui/nt DINSDAG 26 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 Aanslag Colombia Brandweer en politie onderzoeken de puin hopen in het Hiltonho- tel in de Colombiaanse havenstad Cartagena. Daar ontplofte gisteren een bom, waardoor twee mensen werden gedood. Elders in Car tagena en in de hoofd stad Bogota ontploften meer bommen. Daarbij vielen alleen gewonden. De politie vermoedt dat de aan- ïn gepleegd zijn door de drugsmaffia, waarmee de regering in staat van oorlog verkeert. FOTO: AP NEW YORK De enige manier om de strijd tegen verdovende middelen te win nen is het druggebruik uit de sfeer van de criminaliteit te halen. Dit heeft het land met de grootste cocaineproduktie ter we reld, Peru, verklaard tijdens de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Mi nister van buitenlandse zaken Larco-Cox hield de vergadering voor dat er stoutmoe diger ingrepen nodig zijn in de strijd tegen de drugshandel dan bijvoorbeeld de oogst van coca-bladeren te vernietigen. Zoiets maakt alleen maar tienduizenden mensen brodeloos en leidt tot verplaatsing van de illegale aanplant. Hij pleitte ervoor dat met geld dat nu wordt gebruikt voor de te rugbetaling van schulden, boeren worden aangemoedigd andere gewassen te telen. Vrijaf op Nixon - dag YORBA LINDA De ambtenaren in het plaatsje Yorba Linda (Califor- nië) hebben voortaan verplicht vrijaf op de verjaardag van de voormalige Amerikaanse president Richard Nixon, zo heeft het gemeentebestuur besloten. Yorba Linda is de plaats waar Nixon op 9 januari 1913 werd geboren ,,Het is niet aan ons de ge schiedenis te veroordelen, echter wel haar te erkennen", verklaarde burge meester Henry Wedaa. Volgens hem stemden de bestuurders van het stad je eensgezind voor het voorstel een feestdag te maken van de verjaardag van de ex-president, ondanks diens val in 1974 door het Watergate- schandaal. Het voormalige staats hoofd is zeer vereerd met de feest dag, aldus de burgemeester. (Van onze correspondent Jo Wijnen) NEW YORK De Ame rikaanse president Bush wil zo snel mogelijk ko men tot een totaal verbod en de algehele vernieti ging van alle chemische wapens. Tien jaar na het ondertekenen van een verdrag daarover moeten alle chemische wapens uit de wereld zijn, zo vindt de president, die zijn voorstel gisteren presenteerde in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Bush wil zijn plan in drie fa sen tot stand brengen. Uitein delijk zullen de VS in tien jaar de totale chemische arsenalen vernietigen, als alle landen die in staat zijn chemische wapens aan te maken het door Bush voorgestelde verdrag tekenen. Gedurende de eerste acht jaar van de looptijd van het ver drag vernietigen de Verenigde Staten 98 procent van hun ge hele chemische wapenvoorra- den, mits de Sovjetunie het zelfde doet. Maar de Verenigde Staten zijn zonder verdrag bereid meteen te beginnen met het vernieti gen van 80 procent van de chemische wapenvoorraden, als de Sovjetunie bereid is haar voorraden op gelijk ni veau te verminderen. Minister Sjevardnadze heeft zich inmiddels positief uitgela ten over het voorstel van Bush. „Ik vond het een con structieve toespraak, in de geest van deze tijd", zei Sje vardnadze tegen verslagge vers. „Zij was in de geest van de taken die ons wachten". De Sovjet-minister spreekt van daag de algemene vergadering van de Verenigde Naties toe. Onduidelijkheid „We weten dat de verificatie op een totale vernietiging van chemische wapens een uitda ging is", aldus Bush. De presi dent voegde daar evenwel aan toe dat de ervaringen die tij dens de nu lopende onderhan delingen zijn opgedaan, hem ervan hebben overtuigd dat de verificatie van een verbod op chemische wapens mogelijk is. „De wereld heeft al te lang ge leefd onder de schaduw van de chemische wapens", aldus Bush. In de wandelgangen van de Verenigde Naties bestond gisteren enige onduidelijkheid over de interpretatie van het voorstel. Washington heeft al tijd staande gehouden dat de Sovjetunie veel grotere voor raden chemische wapens heeft dan de VS. De Sovjets zelf zeg gen ongeveer 50.000 ton aan chemische wapens te bezitten. De Amerikanen zijn er even wel van overtuigd dat de Rus sische voorraden de 300.000 ton overschrijden. De VS be groten hun eigen voorraden op 30.000 ton. De betekenis van Bush' voor stel is voor minister Van den Broek die ook in New York verblijft, vooral politiek omdat een steeds groter aantal landen in staat is en bereid blijkt che mische wapens te vervaardi gen. De vraag is nu hoe de „drempellanden", de ruim 20 staten die in staat moeten wor den geacht chemische wapens te vervaardigen, er toe kun nen worden bewogen toe te treden tot een verdrag, dat niet alleen het gebruik van chemische wapens verbiedt, maar ook de produktie en op slag ervan, aldus de minister. Nederland wijst het verband dat onder andere Arabische landen leggen tussen het uit bannen van chemische wapens („het atoomwapen van de arme") en kernwapens, van de hand, zo bleek uit de woorden van minister Van den Broek. Via het non-proliferatiever drag en het INF-verdrag wordt het nodige gedaan om de kernbewapening aan ban den te leggen, zo meende hij. AYRUT Het parie ent van Libanon komt iterdag in Saudiarabië <ijeen om te spreken over ide politieke hervormin- jen die een einde moeten naken aan de burgeroor- og die nu al 14 jaar duurt. De parlementaire bijeenkomst o s de tweede stap in het vre- z< lesplan van de Arabische s, "j 4ga, dat vorige week door 0 ille strijdende partijen is geac- n epteerd. De eerste fase ging ijdag in met de afkondiging n een staakt-het-vuren. anaatexplosies en diverse leschietingen hebben gisteren •oor een „lichte" schending •an het bestand gezorgd. Dit weerhield de duizenden ge- Vet SPIONEREN VOOR DE CHINESE OVERHEID tievl vluchte inwoners van Bayrut er niet van terug te keren naar hun woonplaats. Ruim eenm iljoen inwoners, die de afgelo pen zes maanden de nacht merrie in Bayrut ontvlucht waren, zijn inmiddels terugge keerd. Parlementsvoorzitter Hussein Husseini, een shi'iti- sche moslim, verwacht dat t minstens 60 van de 73 parle mentariërs de zitting zullen bijwonen. Het parlement zal proberen een verdrag voor na tionale verzoening op te stel len. In het ontwerp-verdrag wordt voorgesteld de moslims, die de meerderheid van de Li banese bevolking uitmaken, op zijn minst een gelijkwaardi ge stem te geven in het politie ke systeem, dat tot nu toe de christelijke minderheid be voordeelt. Verder zal volgens het ontwerp-verdrag de uit voerende macht moeten ver schuiven van de president naar het kabinet. De laatste keer dat het parlement bij el kaar kwam met een voldoende aantal mensen om beslissingen te kunnen nemen, was in juni Een Libanese familie keert te rug in haar huis in Bayrut. De situatie in de hoofdstad is leef baarder nu het sinds vrijdag afgekondigde bestand redelijk nageleefd lijkt te worden. Bijna een miljoen inwoners van Bay rut zijn de afgelopen dagen te ruggekeerd naar hun huizen in de gedeeltelijk verwoeste stad. FOTO: AP armbanden patrouilleren 24 uur per dag in de wijk en mel den alles wat ze zien. Het is bijna uitgesloten dat een pro- democratische vluchteling zich hier ergens schuil kan houden. (vervolg van de voorpagina) "EKING In de kleine iteegjes, „hutongs" geheten, vaar de meeste Pekinezen wo- ïen, trekken de oma-eskaders woning naar woning en I inderwerpen de bewoners aan rragen zoals: „Waar waren ullie tijdens de opstand? Waar Nvas jullie buurman? Kennen ullie iemand - die sympathi- eerde met de contra-revolu- ionairen? Houden contra-re- 'olutionairen zich hier ver- cholen?". IVang, een grijze dame die er- lit ziet als de no-nonsense di- •ectrice van een meisjeskost- ichool, is hoofd van de Xinyu- in commissie. Zevenhonderd jezinnen vallen onder haar één persoon uit haar district levoegdheid. Al hun gegevens deel heeft genomen aan de taan keurig vermeld op lijsten straatdemonstraties in juni - ers( |je ze jn haar onberispelijke iets wat tamelijk onvoorstel- st cantoortje bewaart. baar is, aangezien de helft van let valt te betwijfelen of een de Pekinese bevolking de erz 'erdacht persoon ongemerkt straat op toog. a Vangs wijk binnen kan glip- „De mensen in mijn wijk zijn Vrijwilligers met rode betrouwbaar. In mijn gebied Waakhonden Alle inlichtingen worden tot en met de kleinste details in gevuld op kaarten die aan de muur hangen, naast de affi ches die het volk aansporen om „van het leger te houden" en de communistische partij te respecteren. Wang voelt zich zo verantwoordelijk voor haar gemeenschap als een moeder kloek voor haar kuikens. Zij blijft volhouden dat slechts gebeurde er helemaal niets. Er was er maar ééntje die mee deed, en hij heeft uit eigen be weging bekend", beweert Wang. Haar blik verraadt ech ter dat ze meer weet dan ze zegt. Wang weerspiegelt in fei te het gebrek aan overtuiging ten aanzien van de propagan dacampagne van de overheid waar de hele Chinese bureau cratie op het moment aan lijdt. Die houding komt zelfs voor onder sommige mensen die of ficieel belast zijn met het voe ren van die propaganda. Baby's Wang geeft veruit de voorkeur aan haar andere taak, name lijk die van buurtbemoeial. Elke dag leggen zij en haar collega's bezoekjes af aan zo'n tiental families. Ze controleren of het huis netjes en schoon is en of er misschien onenigheid of spanningen heersen in het gezin. En ze doen navraag naar de huiselijke situatie van van de commissie om het rege- de buren. De omaatjes houden ringsbeleid over te brengen zo scherp toezicht op het doen aan de mensen in haar district, en laten van de buurtbewo- om toe te zien op hun deugd- ners, dat ze zelfs de menstrua- zaamheid en voor voorzienin- tie-cyclus van de vrouwen gen zoals fietsparkeergelegen- controleren om zich ervan te heden te zorgen. De wijkcom- vergewissen dat niemand de missies maken al zeker veertig éen-kind-per-gezin wet pro- jaar< sinds de communistische beert te overtreden. Elk jaar machtsovername, onlosmake- krijgen ze van de regering een lijk deel uit van de stedelijke quotum baby's toegewezen die gemeenschappen. Ten tijde in hun wijk geboren mogen van Mao fungeerden ze als in- worden. Zij bepalen welk ge- strument om de partij-ideolo- zin in aanmerking komt uitbreiding. Bij de andere vrouwen die, al of niet per on geluk, in verwachting zijn ge raakt, wordt er op aangedron gen abortus te plegen. Als er binnen een familie on enigheid bestaat - bijvoor beeld als ouders het niet eens kunnen worden over de lessen gie uit te dragen en hadden als zodanig een grote macht. Met de economische hervormingen en de openheid tegenover de rest van de wereld van de af gelopen tien jaar nam de rol van de oma-eskaders iets af. Het huidige bejaarde leider schap heeft de oude ideologie, de oude tradities èn de oude HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT DN480 Terwijl Klaas en de lange Duitser nog bezig zijn met iet licht van de 'Brandaris', sluipt de tweede vuurtorenwachter, lie zich had verstopt toen de twee schurken naar boven kwa aien, uit zijn schuilhoek tevoorschijn en bevrijdt snel zijn collega, pie met touwen gebonden in een hoek ligt. Dan horen zij hun [ijanden weer naar beneden komen en beiden duiken weg achter i deur. „Zo, vriend," horen zij de Duitsers zeggen, „wij gaan er weg en we laten jou rustig liggen. Je zult je best amuseren Dan stokt opeens zijn stem. „Klaas!" roept hij, „die vent is verdwenen." Meer kan hij niet zeggen, want op dat moment wordt hij door de vuurtorenwachters besprongen, die hem mee sleuren naar buiten. Klaas snelt te hulp en op de omloop begint een hevige worsteling. Ha, nu komt de kennis van jiu-jitsu, die een der wachters zich meester heeft gemaakt, goed te pas. Eén greep, één zwaai en daar gaat de lange Duitser over de omhei ning. Met een kreet verdwijnt hij in de duisternis. Maar Klaas heeft de trap bereikt en snelt naar beneden. die hun kind moet volgen - omaatjes echter weer opgepikt treedt de buurtcommissie op om de touwtjes stevig in han- als scheidsrechter. Haar uit- den te krijgen, spraak is beslissend. LOUISE BRANSON Het is de verantwoordelijkheid (c> The Sunday Times, Londen Ambassadeur in Peking zal Chinese premier ontmoeten DEN HAAG/PEKING De Nederlandse ambassadeur in Peking, R. van den Berg, zal zaterdag naar de receptie gaan die de Chinese regering orga niseert ter ere van de veertig ste verjaardag van de Volksre publiek op 1 oktober. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken zei dat de EG-landen hebben afge sproken om de „chef de poste" te sturen naar ontvangsten die in Peking worden gehouden. Na het bloedige militaire op treden tegen het studentenpro test op 3 en 4 juni in Peking besloten de EG-landen de con tacten met China op hoog ni veau op te schorten Daarnaast werd een wapenembargo afge kondigd en geen toestemming gegeven voor het verstrekken van nieuwe leningen door de Wereldbank en het IMF. Kaunda prijst De Klerk LUSAKA President Ken neth Kaunda van Zambia heeft zijn Zuidafrikaanse ambtgenoot, Frederik de Klerk, in een brief geprezen om diens „politieke toleran tie". „Ik schreef hem om hem een hart onder de riem te ste ken deze politieke tolerantie voort te zetten, zonder welke een levensvatbare politieke verandering in Zuidafrika on mogelijk is", zei Kaunda. Het Zambiaanse staatshoofd doelde op de toestemming die Preto ria de afgelopen tijd gaf voor anti-apartheidsdemonstraties, ondanks het feit dat politieke protesten volgens de drie jaar geleden afgekondigde nood toestand zijn verboden. MOSKOU Sovjetleider Gorbatsjov heeft de Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjetunie, op het hart ge drukt de komende tijd alle aandacht te besteden aan de begroting. Die vertoont voor dit jaar een tekort van 120 miljard roebel (ruim 500 mil jard gulden). Volgend jaar moet dat bedrag met de helft zijn teruggebracht. Door de verslechtering van de Russische economie is beheer sing van het enorme begro tingstekort de eerste opgave voor minister van financiën Pavlov. Het is overigens pas de tweede maal dat- de Sovjet unie toegeeft met een finan cieringstekort te zitten. Een van de aangekondigde maatregelen om het tekort te verminderen is het besluit van de Sovjetregering acht procent te bezuiningen op de militaire uitgaven en de belasting voor de hogere inkomensgroepen op te schroeven. Verder zal voor het eerst een staatslening worden uitgegeven, waar ook Sovjetburgers op kunnen inte kenen. In zijn toespraak tot de Opperste Sovjet. gisteren, maakte Gorbatsjov duidelijk dat hij de kwestie Nagorno- Karabach binnen enkele da gen opgelost wil zien. Zonder verder precies aan te geven welke maatregelen hij daar voor zal treffen verklaarde Gorbatsjov, dat als de repu blieken Azerbajdzjan en Ar menië hun geschillen niet bij leggen, de overheid „krachtig" zal ingrijpen. In het conflict tussen de twee republieken vielen in de afgelopen achttien maanden meer dan tweehon derd doden. Door een econo mische blokkade ligt het open bare leven in Armenië geheel stil. Armenië is voor de ver zorging afhankelijk van spoor lijnen die door Azerbajdzjan lopen. Maar intussen zijn de berichten uit de roerige regio niet al te bemoedigend: beide partijen verharden in hun standpunt, van toenadering schijnt geen sprake. President Gorbatsjov in de Opperste Sovjet. (Van onze correspondent Alexander Münninghoff) MOSKOU Het Kremlin is geen geschikt oord voor moderne apparatuur. Dat bleek gisteren op de openingsdag van de nieuwe zittingsperiode van de Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjetunie. Groot was de aandacht voor de nieuwe elektronische appara tuur, die voortaan het stemgedrag van het Sovjet-parlement op eigentijdse wijze moet weergeven. Voor een hoop geld aange schaft, lang op gewacht, nu moest het zich bewijzen. Tijdens een proefneming had het apparaat het laten afweten. „Maar dat zal niet meer gebeuren", had een zelfverzekerd technicus gezegd. Toen gisteren voor de eerste keer de stemknoppen werden be roerd, gebeurde er echter niets. President Gorbatsjov barstte in een daverende schaterlach uit en stelde voor: „Nou, kameraden, laten we de oude wapens maar weer gebruiken". Waarop hij zijn stemkaart uit zijn borstzak trok en een paar „tellers", die kenne lijk voor alle zekerheid achter de hand waren gehouden, de stemming registreerden. Het Kremlin, zo heeft dit incident geleerd, is dus niet geschik voor moderne apparatuur. Binnen de muren van de vesting heerst een eigenaardige minachting voor het eigentijdse, die alle Sovjet-machtcentra eigen lijkt. Achter de door strenge wachters bewaakte deuren vind je onvermijdelijk „het gladgewreven, krakende parket, de lege bureau's, de neerhangende gordijnen", zoals Gorbatsjov zelf in een poëtische bui gezegd heeft. In de wandelgangen van het parlementsgebouw staan wel wat tv-toe- stellen ten behoeve van journalisten die wegens plaatsgebrek de zaal van de Opperste Sovjet niet inmogen. Voor die toestellen heerst ook plaatsgebrek, want de zes enorme fauteuls zijn onvol doende voor de tientallen aanwezige correspondenten. De meer derheid vertrekt dan ook na enige tijd naar de enorme buffet zaal in het keldergewelf, waar broodjes met kaviaar zijn4e krij gen, en in elk geval koffie. Voor de rokers onder ons (geen minderheid) is een speciale cor ridor ingericht, recht tegenover de toiletten, waar we menig ge deputeerde in ongedwongen sfeer kunnen aanspreken. Zo tref fen wij daar de Litouwse partijbaas, die nog eens herhaalt dat zijn partij zich wil verzelfstandigen, wat Gorbatsjov ook zegt. En Boris Jeltsin laat weten dat de Pravda de „onzinnige campagne" tegen zijn persoon „nog een terugkrijgt". Onze beschermheer is perschef Arkadi Afrikanovitsj. Hij is hoofd van een perscentrum dat nog niet bestaat. „We hebben een eigen gebouw aan de Kali nin Prospekt", klaagt hij, „maar ik ben er net geweest en er staat nog niets. Dus hebben we hier een eigen hoekje ingericht". Dat hoekje blijkt een grote tafel te zijn, met daarachter opnieuw een tv Ook daarvoor zit een twintigtal correspondenten. Er staan twee onhandig opgestelde telefoontoestellen naast het toe stel. die geregeld rinkelen en telkens door een van ons het zwij gen worden opgelegd. Want de medewerkers van Arkadi Afri kanovitsj hebben allang afgehaakt. Die zitten in de kelder aan de kaviaar en de koffie. Trekken De zomerzon schijnt nog volop, maar deze Londense schoolkinderen waren gisteren al even in kerstsfeer. Zij stonden voor de taak een 36 meter lange reuze-Kerstmis-cracker open te trekken. Daarmee werd het startsein gegeven voor het „Christmas Cracker Project", een ac tie onder schoolkinderen die rond Kerstmis een miljoen pond moet hebben opgeleverd voor ontwikkelingsprojecten in de Derde Wereld. foto: ap

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5