Oss Spoorwegen gaan Amsterdam CS veiliger maken Vraagtekens bij energiebesparing van rijksgebouwen VS vangen geweigerde Oosteuropeanen op Openbare school moet zelfstandiger wordeif.' Ruzie in bestuur van Vervoersbond FNV Siemens overweegt indienen schadeclaim na afblazen magneetkaart BINNENLAND £eicUe<Bomattt DINSDAG 26 SEPTEMBER 1989 PAGINJ BL Aans Bran- hope tel in havei Daar Daar gewc verm Groep vrouwen besteelt bejaarden AMSTERDAM De Amsterdamse poli tie meent met de aanhouding van drie vrouwen ten minste zes gevallen van insluiping bij bejaarden te hebben opge lost. De diefstallen waarbij meestal geld en sieraden werden buit gemaakt, wer den in verschillende stadsdelen van de hoofdstad gepleegd. Het drietal werd na een mislukte aangehouden in Amster dam-West. Volgens de politie gingen zij volgens een vast stramien te werk. De vrouwen kwamen steeds met een smoes je aan de deur. De slachtoffers werden door één van de vrouwen aan het lijntje gehouden terwijl de andere twee het huis doorzochten. Ook kwam het voor dat de bejaarde slachtoffers in de keuken werden opgesloten. Van Thijn wil lek boven krijgen AMSTERDAM De gemeente Amsterdam gaat op zoek naar de gene die geheime informatie heeft laten uitlekken over de benoe ming van een directeur voor het Amsterdams Historisch Museum. Mocht blijken dat de schuldige een raadslid is, dan overweegt burgemeester Van Thijn die straf rechtelijk te laten vervolgen. De burgemeester neemt de zaak hoog op „omdat de privacy van mensen in het geding is". Gemeentesecre taris Kooiker heeft opdracht ge kregen eerst een intern onderzoek in te stellen om na te gaan of de informant(e) zich onder de ambte naren bevindt. Schade bij Brabantia rond veertig miljoen VALKENSWAARD Door de brand die vorige week enkele produktieafdelingen van de fa briek van Brabantia in Valkens- waard in de as heeft gelegd, is een schade ontstaan van onge veer veertig miljoen gulden. Bra bantia maakt huishoudelijke arti kelen. Delen van de produktie zullen naar verwachting tot de cember stil liggen. Door de brand is volgens directeur Van Elderen een kwart van de produktiecapa- citeit verloren gegaan. Voor de vervaardigingen van de meeste produkten zijn speciale machines nodig. Die moeten voor een deel opnieuw worden gemaakt. Woonwagenbewoners zijn tevreden met kleine centra DEN HAAG Driekwart van de woonwa genbewoners is tevreden over het wonen in kleine centra, vooral als deze dicht bij de woonbebouwing liggen. Dit pleit voor een voortzetting van het huidige beleid van kleine centra, die één tot vijftien standplaat sen hebben. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting schrijft dit in de ontwerp notitie toekomst woonwagenwetgeving, die hij gisteren naar de Tweede Kamer en een aantal adviesorganen heeft gestuurd. De te vredenheid van woonwagenbewoners over de kleine centra is groter als er vooraf over leg is geweest over toewijzing en inrichting van de lokatie, zo blijkt uit de notitie. Ook wordt het op prijs gesteld als alle familiele den bij elkaar staan. Gemiddeld hebben de kleine centra 6,6 standplaatsen. TIEN PROCENT REIZIGERS VOELT ZICH ONVEILIG LEIDEN Tien procent van de treinreizigers ziet wel eens af van een reis naar het Centraal Station van Amsterdam. Reden: de „onveilige gevoelens" die hen bekruipen bij de aanblik van de vele zwer vers, junks en prostituées die daar vertoeven. Van de tachtig- a negentigdui zend mensen die de stap dagelijks wèl aandurven, voelt eveneens tien pro cent zich onveilig op het hoofdstedelijke station. Dat blijkt uit een enquête die de Rijksuniversiteit Leiden in opdracht van de Nederlandse Spoorwegen heeft uitgevoerd onder achttienhonderd reizi gers. De resultaten ervan maakten de Spoorwegen giste ren bekend. Bij die presentatie bleek dat jaarlijks zo'n drie duizend mensen op het CS slachtoffer worden van een misdrijf, meestal een vermo gensdelict als zakkenrollerij. Jaarlijks worden er ook zo'n drieduizend overtredingen be gaan op het station. Volgens een woordvoerster van de NS is het op het Cen traal Station in werkelijkheid veiliger dan veel mensen den ken door berichten in de me dia. Niettemin moet het plan 'Beter staat Centraal' de reizi ger zijn gevoel van veiligheid op het station teruggeven. Volgens haar moet dat plan de ongewenste elementen ont moedigen te blijven rondhan gen op het station, hoewel dat laatste wettelijk niet verboden is. Daarom wordt het toezicht in de stationshal vergroot door vijftien nieuwe perronopzich ters aan te stellen. Achttien mensen gaan een 'service team' vormen, dat reizigers de weg wijst en hen helpt met raad en daad. Ook bouwkundig wordt het Centraal Station van Amster dam aangepast. Midden in de hal komt een „vriendelijk mqeting-point", bestaande uit een pilaar met neon-verlichte rondlopende menselijke figu ren. Volgens de woordvóerster is uit de enqête gebleken dat Veel reizigers voelen zich op CS Amsterdam onveilig. FOTO: DIJKSTRA een simpele afspraak bij een kiosk nogal eens misloopt. Zitgelegenheid Nissen aan de achterzijde van het station, waar nogal eens' zwervers slapen, zullen plaats maken voor parkeerhavens. De bagagekluizen, waarvan er in april volgend jaar tweedui zend zullen staan in plaats van de huidige zeshonderd, zullen worden bewaakt met zesen twintig extra videocamera's. Bij de Spoorwegen broedt men momenteel nog op een plan om reizigers meer zitgelegen heid te geven in de stationshal. De stoelen moeten zodanig zijn uitgevoerd, dat zwervers en anderen er niet op kunnen lig gen. Het onderzoek dat voorafging aan 'Beter staat Centraal' be vestigt volgens de NS-woord voerster in grote lijnen eerde re onderzoeken op Rotterdam CS. De oplossing van de onvei ligheidsgevoelens achtte men daar de uitbreiding van de surveillance. Maar die aanpak werkt volgens de NS niet. „Er is nu gebleken dat wanneer mensen veel uniformen zien, ze eerder denken dat er veel aan de hand is op het station". Het Amsterdamse initiatief zal in het voorjaar van 1991 geë valueerd worden. De kosten bedragen ongeveer anderhalf miljoen gulden. Indien de re sultaten positief zijn, overwe gen de spoorwegen soortgelij- ke maatregelen ook op andere stations te realiseren. Hoe groot die noodzaak is, is nog niet bekend. Cijfers over de gevoelens van onveiligheid op andere stations zijn er volgens de NS nog niet. JEAN-PIERRE GEELEN REKENKAMER: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Sinds 1980 zijn in ministeries en an dere rijksgebouwen voor f 200 miljoen aan energie besparende maatregelen genomen. Het effect van die maatregelen is echter onduidelijk, hetgeen vooral te wijten is aan het feit dat er nauwelijks gegevens over het energiegebruik in rijksgebouwen zijn bijgehou den. Dit concludeert de Alge mene Rekenkamer in een vandaag gepubliceerd rapport. Het rapport is opgesteld ter ge legenheid van het 175-jarig be staan van de Rekenkamer. Dit jubileum wordt vandaag offi cieel gevierd met een feestelij ke bijeenkomst in de Ridder zaal in aanwezigheid van ko ningin Beatrix. Het onderwerp 'Energiebespa ring Rijksgebouwen' was aan- Bezoek Antilliaanse en Arubaanse parle mentariërs heb ben voor even zitting genomen in de groene bankjes van de Tweede Kamer. Zij brachten gis teren een bezoek aan het Binnen hof. In het voor ste bankje zit de legatievoorzitter Feliz Flanegien, die tevens voor zitter van de Aru baanse Staten is. Rechts van hem zit Rudy Croes, internationaal se cretaris van de MEP-partij. FOTO: ANP gedragen door de vierde klas havo van een scholengemeen schap in Woerden. Deze klas kwam als winnaar uit de bus van een prijsvraag onder scho-- len, waarbij een onderzoeksop dracht mocht worden verzon nen waarop de jubilerende controleurs van de rijksuitga ven hun tanden stuk konden bijten. Vertegenwoordigers van de winnende klas over handigden het rapport van middag aan de koningin, aan vice-premier De Korte, minis ter Nijpels (milieubeheer) en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. Volgens de Rekenkamer is er in de rijksgebouwen ondanks de goede bedoelingen van de energiebesparende maatrege len nauwelijks sprake van een serieus 'energiebeheer'. Dit komt vooral doordat een fi nanciële prikkel om energie te besparen ontbreekt en doordat er bij de departementale lei ding en de gebruikers van de gebouwen maar weinig inte resse voor het terugdringen van het energiegebruik Door het ontbreken van doende gegevens is volgen Rekenkamer niet na te gaa de bewering van de Rijk bouwendienst klopt, dat 1977 en 1985 het energie bruik in panden van de r overheid met vijftien pro is gedaald. De besparingei 1985 konden in het geheel worden achterhaald. De Rekenkamer zet vraagtekens bij het plan I de Rijksgebouwendienst I door nieuwe investeringen komende vier jaar nog r twintig tot vijfentwintig 1 cent op gas en elektricitelj besparen. „Een nogal an tieuze doelstelling", aldus| Rekenkamer, „gezien h dat de meest rendabele t sche maatregelen in de gebouwen al zijn getrofl Bovendien veroorzaakt sterk toenemende kantooj tomatisering een stijging T het stroomverbruik". PI Overlast Medewerkers van het waterleiding bedrijf Midden- Nederland onder zoeken de plek in Utrecht waar gis teren de hoofd waterleiding is gesprongen. Het lel. veroorzaakte grote waterover last. Omdat bo vendien de druk wegviel kwam er bij veel mensen geen druppel wa ter meer uit de kraan. Tegen de middag waren de ergste problemen verholpen. FOTO: ANP OPVALLENDE CONCLUSIE WETENSCHAPPELIJK INSTITUUT CDA: DEN HAAG Het plei dooi van het Wetenschap pelijk Instituut (WI) voor het CDA om openbare scholen de mogelijkheid te geven zich bestuurlijk te verzelfstandigen is een van de opvallendste con clusies uit het rapport Ruimte voor Kwaliteit. Een adviescommissie presen teerde dit voorstel gisteren in Den Haag. Deze zomer nog be sloot de CD A-partijraad in Bussum een amendement op het ontwerp-verkiezingspro- gramma te steunen, waarin werd bepleit openbare scholen juist niet de gelegenheid te ge ven onder de paraplu van een verzelfstandigde rechtspersoon (stichting of vereniging) door te gaan. Het bestaande onder scheid tussen openbaar en bij zonder onderwijs zou daardoor vervagen, was toen de redene ring van de indieners van het amendement. Zij werden in hun standpunt onder meer ge steund door onderwijsspecialist en Tweede-Kamerlid A. Her- De adviescommissie van het WI onder voorzitterschap van drs. A. Oostlander doet dus nu echter opnieuw een poging om binnen de partij gehoor te vin den voor de visie dat openbare scholen meer autonomie zou den moeten krijgen. Volgens drs. A. Klink, secretaris van de commissie, past dat pleidooi binnen het gedachtengoed van het CDA - de gespreide ver antwoordelijkheid - om meer verantwoordelijkheden uit handen te geven aan de bur ger. Bovendien, zo meent hij, ontstaat er op die manier meer gelegenheid voor democratise ring van de openbare scholen. Nu is het immers nog zo dat de overheid de scepter zwaait over het openbaar onderwijs. Volgens Klink betekent het voorstel geenszins dat de grens tussen openbare en bijzondere scholen zou vervagen. En het tweesporig onderwijsbestel staat al helemaal niet voor de christen-democraten ter dis cussie. Klink: „De commissie wil het karakter van het open baar onderwijs juist aanscher pen". Volgens hem blijkt dat uit de voorwaarde die de com missie aan de verzelfstandi ging stelt. „De eigen identiteit van het openbaar onderwijs moet uitdrukkelijk gehand haafd blijven. Dat betekent dat de openbare scholen toe gankelijk moeten blijven voor iedereen en dat de godsdiensti ge en levensbeschouwelijke stromingen moeten worden gerespecteerd. Dit moet wette lijk en statutair worden vast gelegd en de inspectie moet er op toezien dat het openbare karakter wordt nageleefd". Klink wijst er ook op dat het voorstel betrekking heeft op bestuurlijke verzelfstandiging en geen inhoudelijke bedoe ling heeft. Bij het openbaar onderwijs is het uiteindelijk de minister die de eindtermen vaststelt. Volgens het CD A-rapport zijn de voorwaarden voor de ver zelfstandiging „sociologisch ge zien" ruimschoots aanwezig. Mensen hebben immers op het ogenblik niet alleen genoeg mogelijkheden (goede scho ling), maar vooral ook de be hoefte bepaalde verantwoor delijkheden op zich te nemen, bijvoorbeeld door zich met het bestuur van een school te be- Begroting Overigens bestaat er nu al een beperkte mogelijkeid voor openbare scholen om zich - mits ze hun eigen karakter behouden - onder het bestuur van een commissie te stellen. Dat staat ook zo geformuleerd in het verkiezingsprogran van het CDA. Via deze z< j" noemde functionele bestui J commissies kunnen lol 1,°' overheden bevoegdheden L legeren naar min of meer standige organen. Het eig machtig vaststellen van de groting is in die formule e ter niet mogelijk. In het voorstel van het Wet schappelijk Instituut van CDA kan het openbaar ond~ wijs wel zijn eigen bud jJ- vaststellen. Dat kan gebeu in de vorm van een verenig of een stichting. Het rapp spreekt geen voorkeur v één van beide organisatiev men uit. Want ook de sti tingsvorm kan, hoewel zij karakter heeft een ondei cratische rechtspersoon te z wel degelijk democrati worden ingericht door aan bepaalde voorschriften binden, aldus het rapport. CLARISSE BUIi" Man onder tractor SCHOORL Een 30-jarige man uit Schoorl is gisteren onder zijn landbouwtractor geraakt en kort daarna over leden. Het slachtoffer die be heerder was van een cam ping in Schoorl, had met de tractor op een naburig ter rein bomen gerooid en wilde het voertuig parkeren onder het afdak achter zijn beheer derswoning. Hij raakte daar bij onder een achterwiel van de tractor. UTRECHT Binnen de Vervoersbond FNV is een ernstige crisis ontstaan in het hoofdbestuur, waaro ver niemand nog iets wil zeggen. Eerst moeten in tern de bestuurders en de rest van het personeel worden geïnformeerd. Daarna wil het bestuur eind deze week opening van zaken geven. Donderdag zal met alle be stuurders worden besproken op welke termijn de crisis aan de bondsraad, het bondsparle- m.ent zal worden voorgelegd. Wellicht komt de raad volgen de week al bijeen. Het is niet de eerste keer dat de Vervoersbond FNV in een crisis verzeild is geraakt. Sinds de havenstaking in 1979 was het in de bond voortdurend hommeles. Een mengeling van zakelijke en persoonlijke con flicten leidde er uiteindelijk toe dat de toenmalige top goeddeels het veld moest rui men. De bond kwam vervol gens vanaf 1981 onder leiding van voormalig sleepbootkapi tein A. Drenth in een wat rus tiger vaarwater. Nadat hij orde op zaken had gesteld, droeg hij vorig jaar november de voor zittershamer over aan R. Vree man. Die was in het verleden beleidsmedewerker bij de In dustriebond FNV, maar hij vertrok daar na een verschil van mening met de toenmalige voorzitter Visser over de koers van de bond. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA Bét kjn allemaal best uur zun -- hebben hor niet lanf mijn buik plakt tegen mt/n ruf SAndaard UltQeverlJ/Wavery Product DEN HAAG Siemens Nederland is teleurgesteld over het besluit van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat de ontwikkeling van een magneetkaart voor het openbaar vervoer niet voort te zetten. Het Haagse bedrijf zou hiervoor de apparatuur ontwikkelen en leveren. Binnen enkele weken heeft het bedrijf overleg met het ministerie over de zaak. Op grond daarvan wordt bekeken of er een schadeclaim wordt ingediend. De totale kosten van het project waren begroot op zo'n 400 mil joen gulden, aldus het ministerie. Volgens een woordvoerder van Siemens was daarin een bedrag van 110 miljoen voor appa ratuur opgenomen. Over de schade die het bedrijf lijdt wil de woordvoerder geen exacte cijfers noemen, maar gedacht moet worden aan enkele tientallen miljoenen. Eind 1984 kreeg Siemens van het ministerie de opdracht de ap paratuur voor de verwerking van de magneetkaart te ontwikke len op basis van specificaties die door het ministerie waren op gesteld. De eerste prototypen waren al klaar. De magneetkaart, vergelijkbaar met de pasjes die bij veel bedrijven worden ge bruikt om deuren te openen, moest de huidige strippenkaart gaan vervangen. DEN HAAG Circa vijf tig vluchtelingen uit Po len, Roemenië en Honga rije die in eerste instantie vergeefs asiel hadden aan gevraagd in ons land wor den opgevangen in de Verenigde Staten. Dat heeft de Katholieke Emi gratie Centrale gisteren bekend gemaakt. Van de vijftig vertrekken er mor gen 44 vanaf Schiphol. Volgens de centrale vrezen veel asielzoekers uit Oost-Eu ropa op korte termijn ons land uitgezet te worden nu de poli tieke situatie daar verbetert. Via een zusterorganisatie in de VS wordt voor de vluchtelin gen in de eerste tijd na aan komst huisvesting en werkge legenheid geregeld. De vluch telingen komen in aanmer king voor het Amerikaanse herhuisvestingsprogramma dat voorziet in opname van 70.000 vluchtelingen per jaar. Een woordvoerder van de Ka tholieke Emigratie Centrale zegt dat de organisatie het vluchtelingenbeleid van de Nederlandse overheid respec teert en dat zij zich uit naas tenliefde inzet om mensen aan een betere toekomst te helpen. Veel mensen die bij deze cen trale aankloppen doen dat op aangeven van de Amerikaanse ambassade. Voor het ministerie van justi tie is bij het beoordelen van een verzoek om asiel bepalend of voor de betreffende persij^. in het land van herkomst tai gronde vrees voor vervolgii bestaat. Van de 7.500 verz ,er( ken die in de eerste a maanden van het jaar zijn gediend, waren er 1.230 komstig van Oosteuropean Va. it Van de 2.900 beslissingen het eerste kwartaal van jaar waren er 440 afkom: uit Europa, vermoedelijk wel alle uit Oost-Europa fers per land worden niet strekt). Van die 440 werdei 370 afgewezen, en 34 k( werd de status van vluchteli verstrekt. Een zc w vreemdelingen verblijfsver gunning werd 36 keer strekt. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van morgen op Duindigt aanvang 14.30 uur zijn: le koers. 1. Albustan, 2. Lenj - Man, 3. Lyminser (5-1-3). 2e koers: 1 Claudia Pride, 2. Cal d'Heres, 3. Colorado Pitt (5-6-8) 3e koers: 1. Olympus, 2. Ranska Why Dans (5-3-7-), 4e koers: 1. Balans PerformanoAgt Dora van Lanum, 3. Amigo Bui zorg (4-2-6), 5e koers: 1 Nehry, 2 Ninnes Stal "Enjoy (.1-2-6), ie 6e koers: 1. Albert Catherina, jjaj Astrid Marian, 3. Bravo Zijpveld p 11,9)' ree 7e koers: 1. Ayres Boy, 2. Zorron w 3. Zarina Gregor (6-5-2).

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4