„Wat doen we met Oost-Europa? Vaarwel rimpels Mensen keren huiswaarts Moeder en dochtertjes Jeuris ongedeerd vrij giiIUITENLAND EeidaeSommit ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 Vredesplan Libanon loor Aoun aanvaard jAYRUT Generaal Michel Aoun, de be- ïlhebber van de christelijke troepen in Li- inon. heeft het vredesplan van de Arabi- [he Liga aanvaard. Dat maakte Lakhdar trahimi, de speciale gezant van de Liga, gis- jren bekend nadat hij een uur met Aoun ge doken had in een bunker onder de ruïnes n het presidentieel paleis in Oost-Bayrut. lofdpunten uit het plan zijn een onmiddel- jk staakt-het-vuren, de instelling van een liligheidscommissie onder leiding van Ibra- jmi. stopzetting van de bewapening van de ijdende partijen, heropening van het vlieg- •ld van Bayrut, opheffing van de zeeblok- isiÜfedes van Syrië rond de christelijke enclaves iq lap politieke hervormingen. fotJ. hJ Thatcher te gast bij Gorbatsjov MOSKOU De Britse premier Margaret Thatcher is gisteren op haar terugreis van uit Japan voor een bezoek in de Sovjetunie aangekomen. Met het bezoek wil Thatcher nog eens onderstrepen dat zij president Mi chael Gorbatsjov steunt bij diens hervor mingen. De Britse premier is echter terug houdend ten aanzien van Gorbatsjovs rigo- reuze voorstellen om het aantal wapens te verminderen. In haar toespraken tijdens een persconferentie in Japan benadrukte Thatcher het betrachten van voorzichtig heid en de noodzaak van een sterke defen sie. „Oorlog is niet te voorkomen door ont wapening. Oorlog wordt voorkomen door er op voorbereid te zijn en door een sterke defensie". BELGISCHE RECHTER RUNDE COMPLEET ZIEKENHUIS BRUSSEL Een van de vijf hoogste rechters in België, de inmiddels gepensioneerde procureur-gene raal bij het Hof van Beroep in Antwerpen Verhey- den, heeft een groot deel van zijn loopbaan zwart bij verdiend. De top-magistraat deed dat door geduren de zestien jaar in zijn vrijetijd een compleet zieken huis te runnen. Verheyden trad in 1973 aan als voor zitter van de stichting Imelda, die in het Vlaamse Bonheiden een bloeiend hospitaal exploiteert met achthonderd personeelsleden, onder wie vijftig spe cialisten. Hij begon met een bescheiden maandelijkse vergoeding van 20.000 frank (ruim 1.000 gulden). Maar ook toen zijn schadeloosstelling een aantal ma len belangrijk werd opgetrokken, liet de rechter zich op eigen aandrang steeds zwart uitbetalen. Perso neelsleden van het ziekenhuis hebben in anonieme brieven aan de belastinginspectie de handelswijze bekendgemaakt. Poolse Studenténbond na acht jaar erkend WARSCHAU De Poolse Onafhankelijke Studentenbond (NZS) is door het Hoogge rechtshof erkend. De bond was verboden sinds de afkondiging van de staat van beleg in 1981. Het hof heeft ook het stakingsrecht van studenten erkend. NZS,- die een grote aanhang heeft op universiteiten en middel bare scholen, is de laatste organisatie die haar legale status terugkrijgt nadat de com munistische regeririg in 1981 alle onafhanke lijke organisaties verbood. In april werden de vakbond Solidariteit en de bond van boe ren, gelegaliseerd. Studenten, professoren en parlementsleden vierden de erkenning van de bond in de gangen van het gerechtsge bouw. „We deden ons werk toch wel, maar het is prettig om het legaal te kunnen doen", zei een van de studenten. lOST-WEST SEMINAR OVER POLITIEK PLURALISME IRIEBERGEN Zolang Oost-Europa antipathie- dictatoriale regimes de ienst uitmaken zijn er luwelijks problemen, inminste niet voor be- idsmakers en andere po- ;ici in het vrije westen. kregen de organisatoren Jan de gisteren in Driebergen ehouden studiedag „Pluralis- Ie in oost en west" de aanwe- Igen snel mee in hun veront waardiging over het arreste- fen van leden en het verhie len van de Oostduitse opposi- cgroep „Neues Forum", linder eensgezind bleken de eelnemers echter te zijn in iin houding ten opzichte van x>rmalige of bijna-voormali- communistische republie ken als Hongarije en Polen. Nat doen we met Oost-Euro- b?" was dan ook de vraag waarover een dag lang op het conferentiecentrum „Kerk en Wereld" gedebatteerd en ge discussieerd werd. Zonder tot een oplossing te komen. De organisatoren, Arie Oost- lander (CDA) Jan Marinus Wiersma (PvdA), Mient Jan Faber (IKV) en Jan ter Laak (Pax Christi), kozen voor een gemeenschappelijke verant woordelijkheid van iedereen voor de nieuwe perspectieven in Oost-Europa: „help deze landen zo veel als mogelijk is". Wiersma pleitte bijvoorbeeld voor soepelere handelsvoor- waarden tusen Polen en de Europese Gemeenschap, een grondige aanpak van de schul denproblemen en het opzetten van opleidings- en ontwikke lingsprogramma's. Faber had het over de nood zaak tot radicale nieuwe stap pen. „Ik denk dan aan een as sociatie van deze landen met de Europese Gemeenschap. Of het opzetten van een ontwik kelingsfonds gefinancierd door bezuinigingen op defensie. Dit is tenslotte mogelijk omdat de nieuwe verhoudingen tussen oost en west grote militaire uitgaven minder noodzakelijk maken. Maar er gebeurt vrij wel niets. De mensen in het westen zijn wel enthousiast over de ontwikkelingen in Oost-Europa maar als ge vraagd wordt om dit enthou siasme om te zetten in daden dan aarzelt men". Sceptisch Jan Zielonka, de vertegen woordiger van Solidariteit in Nederland, had wel een ver klaring voor deze houding. „In het westen zijn veel mensen wel van goede wil, maar er ontbreekt een écht belang om tot daden over te gaan. Noch economisch, noch politiek. De interesse is puur abstract". Zilonka was ook behoorlijk sceptisch over de toekomst. „Iedereen praat nu over de in voering van het vrije mark- tsysteem in Polen en Honga rije. Amerikaanse economen als Milton Friedman worden als grote voorbeelden gezien. Privatisering is de remedie. In Hongarije kan je voor geld al les kopen, van ziekenhuizen tot scholen. Het is een a-soci aal beleid voor dergelijke on derontwikkelde landen. Bo vendien is het lang niet zeker dat we pluralistische democra tische samenlevingen krijgen. Het is volstrekt onduidelijk welke partijen na de huidige economische chaos uiteindelijk de macht zullen krijgen". Daarom zei Janos Mate, verte genwoordiger van de Hon gaarse jongerenbeweging Fi- desz, dat hulp niet moet wor den gegeven zolang echte de mocratie in zijn land nog niet bestaat. „Het communisme als ideologie zal verdwijnen. Maar dat we in Hongarije ook de macht van de partij kunnen breken, is lang niet zo zeker. Met name in de bedrijven zijn de communisten nog heel sterk", aldus Mate. Ook de milieu-activist Martin Abma twijfelt aan het nut van bepaalde hulpverlening. „We hebben hele slechte ervarin gen met joint-ventures (sa menwerkingsverbanden tus sen westerse bedrijven en staatsondernemingen) in de Oekraïne. Daar zijn gewoon oude stinkfabrieken uit het westen neergezet. Ook de ex ploitatie van de gas- en olie velden in West-Siberië gaat gepaard met een grootschalige vernietiging van het milieu. Zonder voldoende garanties is hulp slecht". Dat Hongarije en Polen, waar de discussie zich gisteren hoofdzakelijk op concentreer de, in grote problemen zitten, maakte Jacek Czaputowicz, re dacteur van het onafhankelij ke blad „Toekomstige Tijden" nog eens duidelijk: „Polen heeft een schuldenlast van 40 miljard dollar. Dat is duizend, dollar per persoon. Deze lenin gen zijn afgesloten door een regering die geen mandaat van het volk had. Maar nu moeten wel de slachtoffers van dit regime voor die schuld opdraaien Hij hoopte op snelle actie van het westen. „Onze nieuwe re gering heeft niet voor niets een mandaat van het hele Poolse parlement. Daarmee verzekeren wij dat het herstel beleid door de hele samenle ving gedragen wordt. Zonder financiële en technische hulp van het westen kan de rege ring de hervormingen echter niet tot stand brengen". FRANS BOTHOF Dénkzij de recente ontdekkingen in de Verenigde Staten AMSTERDAM - Het probleem van de rimpels, dat sinds jaar jen dag de aandacht van de iwetenschap heeft getrokken, is tot een, wellicht definitieve, Lplossing gekomen. Dit Iiebben we te danken aan het i /onderzoekswerk van profes- |K sor Kligman, één van de be- J langrijkste huidspecialisten in de Verenigde Staten. 1 A De Amerikaanse geleerde, j die 75 jaar oud is, maar wel 20 j zojaar jonger lijkt, beweert dat de a'nd^sleutel van de eeuwige jeugd 3381*jpen retinylzuur is. Volgens kligman verjongt het dagelijks 1 bebruik van dit preparaat de PEN [huid na enkele maanden ge- App.heel: het aantal fijne rimpeltjes arkbuvermindert, de huid wordt ":achter en compacter; de irofessor moet echter wel toegeven dat er neveneffecten istaan, zoals rode uitslag, iRTÉIrritatie en vervellen. Van zijn kant heeft professor Puschmann van de Experi- lentele Dermatologische Kli- liek te Hamburg ontdekt dat etinol, hoewel deze stof tot lezelfde familie behoort als het 'tinylzuur, hiervan fundamen- teel verschilt: retinol is geen jzuur, maar een alcohol en ver- 0 oorzaakt geen rode uitslag of -Jirritatie. Le< In elk geval staat voor beide ^stoffen de uitgesproken doeltreffendheid bij de be strijding van rimpelvorming, onomstotelijk vast. De crème met een retinolgehalte van 111168 0,03%, te verkrijgen in de Ned- ir de ier'anclse apotheken, heet Anti- het pA9e Retard en wordt gepro- v wa,duceerd door het bedrijf Korff. 36 Hij bestaat in drie versies: voor gebruikers van 25-35 jaar of 35-45 jaar en ouder dan 45 jaar. srktijd ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Kazerne werd beveiligd door particulieren (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britten vragen zich opnieuw af hoe het verboden Iers-Re publikeinse leger, de IRA, weer een zware bomaan slag heeft kunnen plegen. ,,De autoriteiten hebben de mond vol over strenge veiligheidsmaatregelen, maar toch is iemand erin geslaagd met boze bedoe lingen de kazerne van Walmer binnen te drin gen om er een bom te de poneren. Hoe is 't in gods naam mogelijk dat geen enkele marinier daar de lucht van heeft gekre gen?" Al sinds het begin van de zo mer werden door de Britse overheid onheilspellende waarschuwingen verspreid over mogelijke nieuwe IRA- aanslagen in het teken van het feit dat Noord-Ierland al 20 jaar door strijdkrachten Groot-Brittannië in toom wordt gehouden. De IRA vindt dat dit 'bezettingsleger' nu wel zou mogen opstappen, maar Londen is kennelijk nog niet van plan de soldaten te rug te roepen. De twintigste verjaardag van de datum waarop de eerste troepen naar Noord-Ierland werden gestuurd, ging afgelo pen augustus voorbij zonder incidenten. Later pleegde de IRA enkele aanslagen op Brit se militairen of hun familie in West-Duitsland, maar in Groot-Brittannië zelf gebeurde niets. Het uitblijven van explo sies volstond om de openbare waakzaamheid kompleet te doen verslappen. Zo gaat het altijd met de Brit ten. Hun waakzaamheid is meestal van korte duur. Er komt heel gemakkelijk doffe onverschilligheid voor in de plaats. In dat geval vergeten de Britten alles na te kijken en iedereen in de gaten te hou den. De veiligheidsmaatrege len die zij doorlopend zouden moeten nemen omdat de IRA praktisch overal kan toeslaan, blijven zelden van kracht. Verblijfplaatsen De verontwaardigde reacties van prominente Britten zoals premier Thatcher en haar mi nister van defensie Tom King beantwoordden gisteren al weer aan de verwachtingen. Het waren klassieke uitingen van machteloosheid, vervat in holle woorden, frasen en klan ken. Zij konden het niet ver bergen dat Groot-Brittannië nog altijd geen raad weet met de republikeinse activisten. Meteen is er sprake van twee IRA-units van vier of vijf man en misschien zelfs een baby, „om de aandacht af te leiden". Beide teams zouden bestaan uit zeer knappe experts inzake Semtex-explosieven, die zich niet gemakkelijk laten van gen. Zij verblijven in Groot- Brittannië voor aanslagen op militaire installaties. De Britse politie heeft al wel gewezen verblijfplaatsen van deze ünits ontdekt, maar de vogels waren telkens gevlogen. Nu het alweer te laat is, ver wacht de Britse overheid op nieuw van iedereen perma nente waakzaamheid. Maar haar koninklijke mariniers, die toch aanhoudend waak zaam zouden moeten zijn, heb ben gedemonstreerd dat in een van hun kazernes zelfs leden van de IRA over de vloer kunnen komen. „Dat strekt deze militairen niet tot eer", menen kritische waarnemers. Woordvoerders van de Britse strijdkrachten voelden gisteren aan dat de explosie in Walmer de goede naam van de mariniers in het gedrang had gebracht. Zij wezen er dan ook op, dat kazernes zoals in Walmer in feite militaire complexen zijn die een vast onderdeel vormen van civiele woonwijken. Met andere woorden: het zijn geen klassiek kazernegebouwen met wachthuisjes en een gewa pende schildwachten bij de in gang. Iedereen kan er binnen komen. De bewaking van het Vanuit de lucht is te zien hoe krachtig de explosie is geweest. Als stille getuigen liggen een trompet en marine-pet naast de ver woeste oefenzaal van de kazerne (inzet). FOTO'S: EPA en AP geen sprake was van militaire waakzaamheid. Nadat zij de zware bom in de kazerne had den gedeponeerd, hoefden de daders niets anders meer te doen dan in hun wagen te stappen om op hun gemak naar het naburige Dover te rij den en daar de eerste veerboot naar Frankrijk te nemen. Een paar uur later, wellicht een hele tijd voor de bom was ont ploft, waren zij verdwenen zonder sporen na te laten. marinierscomplex te Walmer is toevertrouwd aan een parti culiere veiligheidsdienst, die niet eens alle auto's doorzoekt. „En", zo wordt in Britse mili taire kringen gezegd, „een mu ziekschool is toch maar een 'soft' (zacht) doelwit. Om het even wie kon daar binnen dringen om er snel een bom- pakket achter te laten. Het was maar een kleinigheid". Maar dit werkje van niks bete kende toch dat in Walmer )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT - in478 De lange man en zijn handlanger begeven zich naar de 3randaris'. Het is al donker geworden en hoog boven hen zwaai- n de lichtbundels van de vuurtoren. De deur is gesloten, maar et kost hun weinig moeite die open te krijgen en dan klimmen e voorzichtig naar boven. „Wat is feitelijk de bedoeling?" fluis- ïr Klaas. „We moeten de flikkertijd van het licht veranderen", ntwoordt de lange, „er koerst een schip voor de kust met ge vaarlijke spionnen aan boord; die schuit zullen we eens even op het strand laten lopen. Ze moeten de Brandaris aanzien voor het licht van Vlieland en dan gaat alles vanzelf." Boven gekomen ge lukt het hun maar al te best èén der vuurtorenwachters te over meesteren, maar de tweede kunnen ze niet vinden. En nu het licht veranderen! - Op hetzelfde ogenblik dooft het licht van Vlie land, waar ook een handlanger is heengestuurd. Hongaarse regering betaalt ex-gevangenen schadevergoeding BUDAPEST Duizenden Hongaarse voormalige po litieke gevangenen zullen bij wijze van schadever goeding een maandelijkse uitkering ontvangen. Ver der zullen de rode sterren van de communistische partij van openbare ge bouwen worden verwij derd. Dit heeft de woordvoerder van de Hongaarse minister raad, Zsolt Bajnok, gisteren bekendgemaakt. Hongaren die tussen 1940 en 1950 tij dens de Stalinistische zuive ringen geïnterneerd of ver bannen zijn, krijgen met in gang van 1 november een maandelijkse uitkering van 20 gulden. Het gaat om naar schatting 23.000 mensen. De jaren die zij gedurende die tijd in gevangenschap heb ben doorgebracht worden opgeteld bij de berekening van hun pensioen. De compensatieregeling geldt tevens voor Hongaren die om politieke redenen ge vangen werden genomen na de inval van de Sovjettroe pen in 1956. Wie minder dan een jaar heeft vastgezeten krijgt maandelijks 20 gulden. Anderen krijgen voor elk jaar dat zij langer in gevan genschap hebben doorge bracht 10 gulden erbij. We duwen en weduwnaars van ex-politieke gevangenen hebben recht op de helft van het bedrag. Hugo die beschikte over immense krachten, parkeerde dit schip op de kade van de haven in Charleston. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) CHARLESTON Hon derdduizenden mensen op de vlucht voor Hugo, keerden gisteren naar hun huizen terug. Aangeno men wordt dat donderdag meer dan 1 miljoen bewo ners van de kuststreek huis en haard in de steek lieten en in westelijke richting wegtrokken. Al leen al in de stad Savan nah (Georgia) zochten meer dan 200.000 mensen veiliger oorden op. Overigens richtte Hugo in die stad geen noemenswaardige schade aan. De storm boog vlak voor de kust in noordelij ke richting af. Bovendien ver plaatste Hugo zich met een grotere snelheid dan was aan genomen. Het sterk verzwakte stormcentrum bereikte giste ren rond het middaguur al oostelijk Kentucky, na eerst nog grote schade te hebben aangericht in de steden Char lotte en Winston-Salem in North Carolina. Hier en daar ging de storm gepaard met he vig onweer en windhozen. De langs de gehele oostkust verwachte vloedgolven bleven nagenoeg uit, hoewel tot in de staat Maine in het uiterste noordoostelijke deel van de VS storm- en vloedwaarschuwin gen van kracht bleven. Mexico werd gisteren getrof fen door een tweede storm, Iris genaamd, die eveneens vergezeld ging met zware re genval. In Mexico zijn de afge lopen drie dagen 45.000 men sen dakloos geworden door de twee stormen. Ongeveer 4 mil joen mensen zijn in het zuiden van het land door overstro mingen van de buitenwereld afgesloten. (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL Voor het ge zin van de Luikse bankdi recteur Guy Jeuris kwam gisteravond een einde aan de nachtmerrie van bijna een week. De gijzelnemers lieten eerst de twee doch tertjes, Gaëll (10) en Fran- <;oise (12), na een slopende gevangenschap van ruim zes dagen ongedeerd gaan. Kort na hun vertrek uit Tilff, nabij Luik, lieten Delaire en zijn twee hand langers in Luik ook de 41- jarige mevrouw Jeuris vrij. De spanning in Tilff was gis teravond te snijden toen om een minuut voor zeven een ambulance langzaam achteruit de oprit opreed naar de villa, waar de Franse supergangster Delaire en twee medeplichti gen vorige week zaterdag het voltallige gezin van de Luikse bankier Guy Jeuris in gijze ling namen. In ruil voor de helft van het losgeld, een som van totaal ruim anderhalf mil joen gulden, mocht de jongste van de twee, Gaëll, na ruim zes dagen gevangenschap in de ambulance stappen. Zij werd onmiddellijk afgevoerd voor medisch onderzoek. Een kwartier later keerde de ambulance terug om voor de tweede helft van het losgeld haar zusje Frangoise, bijna 13, op te halen. De gangsters stemden donderdagavond al in met deze afspraak, na eerst de vrijlating van de twee meisjes drie dagen lang resoluut te hebben geweigerd. Donder dagavond gingen ze plotseling akkoord en openden Delaire en de Luikse politiecommissa ris Leonard gedetailleerde on derhandelingen over de af tocht van de criminelen, die zich al sinds zondag omsingeld weten door een zwaarbewa pende anti-terreureenheid van de Belgische rijkswacht. Om half negen, ruim een uur na de vrijlating van de zusjes- Jeuris, verlieten de gangsters met hun zwarte Mercedes de villa van de bankdirecteur op korte afstand gevolgd door een helikopter en autokaravaan van de rijkswacht. Eerder hadden de gangsters een kwartier voorsprong op hun achtervolgers bedongen, maar de ordediensten zetten om een nog onopgehelderde reden vrijwel onmiddellijk de ach tervolging in. De gangsters be gaven zich in noordelijke rich ting en lieten in de nabijgele gen stad Luik mevrouw Jeuris uitstappen, alvorens hun weg in de richting Eindhoven te vervolgen. .i/.'JS* Demonstratie Duizenden zwarten demonstreerden gisteren in de Zuidafrikaan- se havenstad Durban tegen de nieuwe wet die solidariteitsstakin- FOTO: AP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7