Een eeuw lang niet rooms maar katholiek CeicLcSomcml ■a Eerherstel voor een neotoffelemoon ÊotdóeSou/umt Bisschoppen vragen ascese van homoseksuelen kerk wereld HONDERD JAAR OUD-KATHOLIEKE UNIE VAN UTRECHT 0 tEESTELIJK leven/opinie ZATERDAG 23 SEPTEMBER I5IN UTRECHT De Nederlandse rooms-katholieke bisschoppen vinden dat homoseksuele kerkleden op seksueel gebied zelfbeheersing en ascese aan de dag moeten leggen. Dit blijkt uit een brief van kardi naal dr. A.J. Simonis aan het Werkverband van katholieke homo-pastores. De bisschoppen erkennen dat een leven vol gens de normen van de kerk voor homoseksuelen „soms een zware en moeilijke opga ve" kan zijn. Homoseksuelen die zich daar niet geheel aan houden, mogen daarom niet veroordeeld worden. In zijn brochure 'Tot zegen geroepen' pleitte het Werkverband er enkele maanden geleden voor dat de leiding van de kerk af stapt van haar opvatting dat elke homoseksuele activiteit ongeoorloofd is. De pastores wilden ook ruimte voor de in zegening van homoseksuele relaties. De bisschoppen wiizen dit af. Hoe verschillend bin nen de RK kerk over homo seksualiteit wordt gedacht blijkt overigens uit het deze week gepubliceerde manifest van de RK homobeweging Dignity in San Francisco. Deze maakt de afstand tot de offi ciële kerkelijke leer nog gro ter. Homoseksualiteit wordt in het manifest een „heilige gave van God" genoemd. Het docu ment ontzegt de kerk het recht alleen nog te spreken over seks binnen het huwelijk, louter en alleen gericht op de voortplanting, omdat deze vi sie volgens Dignity op geen enkele menselijke ervaring stoelt. Niets is wat het zou kunnen zijn, Alles is wat het zijn moet. door Marinus van der Berg De ouders van Martijn hebben vanaf zijn geboorte extra zorgen met hem. Hij is anders dan de meeste kinderen, maar voor de ouders zeker niet minder. Martijn heeft hele onverwachte dingen. Origineel maar ook wel eens zorgwekkend. Martijn gaat naar een andere school dan zijn leeftijdgenoten. Zijn lichamelijke handicap, een storing in het bewegen, geeft concentratieproblemen. Een andere school "De Wissel" is wenselijk voor zijn ontwikkeling. Helaas wordt al gauw van hem gedacht dat hij niet goed bij is. Elke ochtend wordt hij met een taxi gehaald. Martijn heeft een eigen aanvoelen van het leven. Meer dan drie jaar was de jonge buurvrouw van Martijn ziek. Een ziekte die onlangs tot haar sterven heeft geleid. De eerste keer dat Martijn, toen ongeveer 4 jaar, alleen de straat overstak om haar te bezoeken op het ziekbed, bracht hij een steen mee. Wat een aanvoelen! De ziekte lag haar als een steen op de maag. De ziekte had een hoeksteen uit het huis van haar leven getrokken. Haar huis en haar toekomst wankelden. Martijn werd een trouwe bezoeker aan het ziekbed van de buurvrouw. Soms bracht hij snoepjes mee. Dan weer water. Annette beter worden, zei hij. Annette werd ook beter. Niet van de ziekte, maar wel van zijn korte bezoekjes. Die bezoekjes deden haar goed. Ze kregen een speciale band met elkaar. Toen Annette was overleden, wilde hij kijken. En nadat hij haar gezien had, waren zijn woorden kort en onverbloemd: "Annette is doodAnnette is dood." Hij kondigde haar sterven aan zoals niemand van ons dat kon. Op de middag na de uitvaart stak hij de straat over en zocht zich een weg tussen de mensen in de woonkamer en hij ging op de bank zitten tussen de benen van de man die zojuist zijn vrouw had begraven. Martijn zat er tien minuten zonder een woord te zeggen. Toen ging hij weer naar huis. Wie had er op deze dag meer troost kunnen brengen dan Martijn Hij was er namens God. Ik geloof het zeker. Kinderen als Martijn worden vaak benoemd met woorden die allereerst het gebrek benadrukken. Woorden als gehandicapt, achter, afwijkend gedrag. Deze woorden verbergen de kracht en de eigenheid van kinderen zoals Martijn. Wanneer ik er zo met de moeder over spreek, zegt zij met verdriet in haar ogen: "En als je dan ziet wat deze kinderen momenteel wordt afgenomen, het zwemmen, het schoolreisje, één klasje staat al leeg, het wordt zoveel moeilijker om voor deze kinderen een plaats te krijgen in het bijzonder onderwijs. Dat allemaal door die bezuinigingen. Juist deze kinderen hebben het zo nodig." Juist deze kinderen hebben ook zo een eigen betekenis in ons leven. In de ochtendkrant heb ik weer eens gelezen over zogenaamde pré-natale diagnostiek. Eenvoudig gezegd: er staat een toekomst voor de deur waarin het zogenaamde afwijkende kind niet meer het levenslicht mag zien. Dat geeft me zeer benauwde gevoelens. Wat is afwijkend Wat is de waarde van een kind Van kinderen als Martijn zien velen nauwelijks welke warmte, welke liefde, welke genegenheid zij in ons leven brengen. Ze zien alleen de last. De last is één deel van het verhaal. Voor Martijn en voor zijn ouders dit gedicht: Een kind zal ons troosten Wie zal ons troosten leder woord luistert. Alles is gevoelig, leder detail luistert. Een woord is snel teveel. Wie zal ons troosten Niemand mag ons verdriet minder maken. Niemand mag ons zomaar opbeuren. Een kind komt bij ons zitten. Een kind schuilt zich tegen ons aan. Een kind zit bij ons en kijkt slechts. Zonder een woord gaat het weer. Een kind zal ons troosten UTRECHT „Ooit heb ik mgr. Bar horen zeg gen: verantwoording van mijn bisschoppelijk func tioneren leg ik allereerst af in Rome. Referentie punt is de heilige vader. Kijk, zo'n opvatting van het bisschopsambt wijzen wij af. Ons standpunt is: het Petrusambt is er als dienst van de eenheid, maar een bisschop is de herder van zijn eigen kerk en geen afdeling schef van de paus". Aan het woord is prof. Jan Visser, de enige hoogle raar van de oud-katholie ke Kerk aan de Katholie ke Theologische Univer siteit Utrecht. Met het pausschap is direct de aanleiding genoemd van het Utrechtse schisma van 1723 en tegelijk ook die tot de op richting van de Unie van Utrecht in 1889, die vandaag met een plechtige eucharistie viering, onder meer in aan wezigheid van kardinaal Si monis, wordt herdacht. De verkiezing van een bis schop buiten Rome om in 1723 en de gemeenschappelijke verklaring van de oud-katho lieke gemeenschappen van Nederland, Duitsland en Zwitserland hadden een ge meenschappelijke oorzaak: de wijze waarop in de rooms-ka tholieke Kerk het pauselijk primaat en de pauselijke on feilbaarheid werden opgevat. Om het te zeggen met de tekst van het oratorium 'De Utrechtse Kerk' uit 1895: „Ro me's trots kent paal noch per ken. De paus door vleierij misleid, ontziet zich niet het hoofd te dekken met 't siersel der onfelbaarheid. Machtsstrijd Zo'n driehonderd jaar geleden begon het allemaal met hevi ge theologische twisten rond het vraagstuk van genade en vrije wel. De 'jansenisten' verdedigden de genade, de je zuïeten legden meer het ac cent op de vrije wil van de mens. Voor de toon van die discussies en de heilloze af loop ervan draagt de Sociëteit van Jezus een zware verant woordelijkheid. Meer dan een inhoudelijke theologisch pole miek werd het op den duur een machtsstrijd. In onze Noordelijke Nederlanden ging het om de kerkrechtelijke po sitie van de apostolisch vicaris (de 'missiebisschop') en die van de kapittels. Het kapittel van Haarlem, dat nog be stond, en dat van Utrecht, dat onder 'n andere naam, die van 'Vicariaat', de Reformatie had overleefd. In 1704 werd Petrus Codde, de toenmalige apostolisch vicaris, door Rome op verdenking van jansenis me afgezet. Op een manier die op zijn zachtst onelegant mag heten. In ons land vroeg men zich af: heeft de paus het recht dat zomaar te doen? Na veel nadenken, geschrijf en geïntrigeer besloten de kapit tels in 1723 tot de verkiezing van een aartsbisschop over te gaan, buiten Rome om. Dege nen die tegen de Romeinse strafexercitie tegen Codde hadden geprotesteerd gleden daarmee na verloop van zo'n twintig jaar, bijna zonder dat ze het merkten, het schisma in. De schuld ervan exclusief bij Rome of bij Utrecht leggen heeft geen enkele zin. In tal loze geschriften is dat al twee- en-een halve eeuw gedaan en er valt weinig meer aan toe te voegen. Als slotsom kun je zeggen dat Rome de kerkelij ke situatie hier verkeerd heeft beoordeeld, dat de hoge re clerus weinig heeft nagela ten om Rome te prikkelen en dat de jezuïeten er alles aan hebben gedaan om het vuur tje verder aan te blazen. Ten slotte heeft Rome de kleine Hollandse groep gewoon laten gaan, met nazending van de banvloek. Dat is wellicht de zwaarste schuld. Onfeilbaarheid De 'Oud-bisschoppelijk Clere- sie', zoals de door Rome geëx communiceerde groepering zich noemde, wist haar be staan door allerlei crisissitua ties heen zo'n honderdvijftig jaar te rekken. Daarna gingen er stemmen op om maar weer naar Rome terug te keren, omdat de overlevingskansen toch minimaal leken. De im puls voor een nieuwe vitali teit kwam van buiten. Als protest tegen het dogma van de algemene zeggingsmacht en de onfeilbaarheid van de paus in 1870 was er in Duits land en Zwitserland een te genbeweging op gang geko- De aanhangers ervan betoog den dat deze zaken, zoals ze door het Eerste Vaticaans Concilie waren vastgelegd, in de oude Kerk ondenkbaar waren. Omdat de oud-christe lijke Kerk, zeg maar: die van de eerste duizend jaar, model stond voor deze vaak geleerde opponenten werd hun bewe ging 'oud-katholiek' genoemd. Op grond van de contacten met deze groepen is ook onze 'Cleresie' oud-katholiek gaan heten. In 1889 sloten de drie groepen na veel discussies - ook hier! - in het Utrechtse Bisschopshuis de 'Unie van Utrecht', waarbij niettemin de zelfstandigheid van de natio nale kerken overeind bleef. Later sloten zich ook nog Poolse, Noordamerikaanse en Tsjechoslowaakse groepen aan. Sinds 1931 bestaat er een volledige intercommunie met de Anglicaanse gemeenschap, terwijl met de Orthodoxie ge sprekken worden gevoerd. Zo gaat de oecumenische beteke nis van de oud-katholieke Kerk boven haar bescheiden nummerieke aanhang uit. Democratie Hoewel los van Rome be schouwt de oud-katholieke gemeenschap zich toch, zoals uit haar naam blijkt, als ka tholiek. De grote rooms-ka- tholieke Kerk leeft zij een de mocratische structuur vóór. Die structuur is episcopaal-sy- nodaal: bisschoppen en syno des spelen er 'n rol. Zo komen bisschopsbenoemingen tot stand niet alleen door clerus en kapittels, maar ook door het volk. In het oecumenisch gesprek ligt de nadruk op het erfgoed van de oude, onge deelde Kerk en niet op de leerstellige verschillen. Toch schuwt men er het inslaan van nieuwe wegen niet. Zo is niet lang geleden de eerste De oud-katholieke aartsbisschop A. Glazemaker FOTO: MILAN KONVALINKA vrouwelijke diaken gewijd en gaat de discussie over de vrouw in het apostolisch ambt door. Meer nog dan het om gaan met de ambtsvraag is haar wijze van (over)leven misschien wel een model. Met haar 6000 tot 8000 leden in ons land - er is ook hier een afkalvingsproces gaande - laat zij als Kerk in de diaspora zien waar het met de christe lijke Kerken in het Westen naar toe gaat: als kleinschali ge gemeenschap van gelovi gen overleven in een gesecu lariseerde maatschappij. Dat vraagt een sterk gemotiveerd geloofsleven: een welomlijnd bewustzijn van de kern van de evangelische heilsbood schap. Dat dat niet kan zon der een oecumenisch engage ment is opnieuw een notie die in de oud-katholieke Kerk sterk leeft. De Unie van Utrecht is geen onderonsje ge bleven. Ze heeft getracht naar allerlei kanten bruggen te slaan, ook naar Rome. Erkenning Tijdens het pausbezoek heeft de oud-katholieke aartsbis schop Glazemaker de gele genheid gehad zijn 'eerbied waardige broeder in Christus', Johannes Paulus II toe te spreken. De ontdooiing heeft vooral doorgezet sinds in 1966 aartsbisschop Andreas Rinkel en kardinaal Alfrink samen voorgingen in een verzoe- ningsdienst in de oud-katho lieke St. Gertrudis-kathedraal in Utrecht. Het perspectief dat toen werd geopend, dat van een 'pastorale unie' tus sen de oud-katholieke en de RK kerk in ons land (d.w.z. wederzijdse toelating tot el- kaars sacramenten), is niet ge realiseerd en de dialoog kwam weer stil te liggen. Dat was vooral te wijten aan de blokkades van de Duitse oud katholieken, en later ook aan de hernieuwde centralistische tendenzen in Rome. Toch is daarna het respect wederzijds gegroeid en is men meer en meer over de formele grenzen heen aan eikaars sacramente le leven gaan deelnemen. De tijd van schisma's is voor bij. Mensen die zich niet meer in de Kerk thuis voelen, ver laten haar geruisloos. Ook cle- ricale ruzies als die van rond 1700 zijn niet goed meer denkbaar. Oud- en rooms-ka- tholieken zien de oecumene op dit ogenblik als de hoogste prioriteit. Daarin zijn de grote wereldkerk van Rome en de kleine wereldkerk van de Unie van Utrecht het dus met elkaar eens. TON VAN SCHAIK Neotoffelemonen noemde Ka- rel van het Reve misprijzend die katholieken die de veilige beslotenheid van de moeder kerk hadden verlaten en haar inruilde voor nieuwe dogma's. Het was een euvel waaraan zich volgens hem vooral de studenten in Nijmegen bezon digden. Nog voordat in 1968 in Parijs de studenten de straat waren opgegaan, was daar de verbeelding aan de macht gekomen. Wie nu op de Nijmeegse uni versiteit komt, wrijft zich zijn ogen uit. Van het revolutio naire elan is geen spoor meer De studenten volgen weer vlijtig de colleges alsof er nooit een Kritische Universi teit is geweest en voormalige voormannen als Regtien, Boekraad, Van Nieuwstadt en Hoeks, hebben na hun revolu tionaire oprispingen nooit meer van zich doen spreken, hun vitaliteit lijkt uitgeblust en ze teren kennelijk alleen nog op dat kortstondige verle den toen ze het katholieke es tablishment de schrik in de benen joegen. Toch blijft die unieke Nijmeegse Sturm-und Drang-periode intrigeren. Er is zelfs een hele nostalgische mythe rond die tijd en zijn voornaamste protagonisten ontstaan. Centrale figuur daarin is Pé Hawinkels. Tij dens zijn leven was hij al le gendarisch, zijn döod in 1977 op nog geen vijfendertig iari- ge leeftijd maakte het hem rtog meer. Hawinkels was echter zeker niet op de eerste plaats een gestaalde actievoerder, die zich vastreeg in een marxis tisch jargon zoals zijn compa- nen uit de letterenfaculteit, hij was in de eerste plaats een dichter wiens verbeelding uit stekend kon gedijen, toen de al te lang gesloten gebleven gelederen plotseling open gin gen. De taal van de Nijmeegse re volutionairen is hopeloos ge dateerd, de seculiere dogma's van deze neo-katholieken is onleesbaar geworden. Hawin kels past niet echt in dat straatje. Met de autoriteiten en de autoritaire student aan de Nijmeegse universiteit heeft hij in zijn bijdragen aan het Nijmeegs universiteitsblad onnavolgbaar de spot gedre ven, maar zijn persoonlijkheid is groter dan de beweging die mede op zijn instigatie is ont staan, hij heeft haar ook gere lativeerd. Bewonderaars aan de Nij meegse universiteit die Ha winkels persoonlijk niet meer hebben gekend, hebben voor het eerst de gedichten die tij dens zijn leven werden gepu bliceerd, in een fraaie uitgave bijeengebracht. (Pé Hawin kels, Verzamelde gedichten, uitgave De Stiel, Nijmegen.) .tlndirect corrigeren zij daar mee ook het beeld dat Hawin kels' voormalige strijdmak kers van hem in 1979 ont wierpen in de omvangrijke herinneringsbundel Moet dit een wereldbeeld verbeelden? (SUN, Nijmegen). Hawinkels wereldbeeld is on getwijfeld het best te recon strueren met zijn eigen ge dichten. Enkele titels: Bosch en Bruegel, Het uiterlijk van de Rolling Stones, de Haydn- gedichten. Daarnaast de ver talingen uit de oudere Engelse poëzie die net als de originele bundels wonderwel stroken met de anti-autoritaire menta liteit van de jaren zestig, waarin directe saamhorigheid, individuele vrijheid en onge dwongen lichamelijkheid sa mengaan. Ook naar de vorm zijn de gedichten zo vrij mo gelijk. Eigenlijk zijn het een soort vertellingen die door een speciaal persoonlijk ritme bijeen worden gehouden. Poë tische hulpmiddelen als een vast maatschema en rijm ont breken meestal. De schilderijen van Jeroen Bosch - een grote tentoonstel ling uit 1967 in 's-Hertogen- bosch werkte als belangrijke gangmaker voor de interesse - appelleerden in hun oncon ventionele voorstelling van zaken aan de mentaliteit van die tijd. Hawinkels con strueerde er .een eigentijdse originele epiek omheen, waarin hij de schilderijen op een heel persoonlijke manier „leest". Om ze ten volle te kunnen waarderen zou je ei genlijk ook de afbeeldingen zelf moeten zien en die staan helaas niet in deze uitgave. Vijftigers Lang niet altijd is overigens de relatie tussen gedichten en werkelijkheid zo eenduidig als in het geval van de Bosch gedichten. De thema's mogen dan aan de jaren zestig zijn ontleend, de manier van dich ten doet denken aan de Vijfti gers: het is vaak cryptische poëzie waarin van allerlei te lezen en te interpreteren valt, ook al is de onderstroom van vrijheid en opstandigheid on miskenbaar. Die ondoorzichtigheid heeft als uiteindelijk effect een ver lies van identiteit, dat bewust is nagestreefd, niet alleen van de dichter zelf - die zijn voor naam Petrus reduceerde tot Pé -, maar ook van de inhoud van de gedichten: er is geen program, de directheid van het nu, de ontvankelijkheid voor momentane indrukken overheerst, er is een welbe wust nagestreefde breuk met het verleden. Die opstandigheid richtte zich - hoe kan het anders - ook te gen zo'n centrale institutie als toen nog de kerk. Maar wie in het hart van die katholieke cultuur geboren en opgevoed is zoals de Zuidlimburger Ha winkels kan haar niet zo maar verlaten. Zij bestaat uit talloze lagen. Zij biedt niet al leen (ruime) mogelijkheden voor conformisme maar even zeer voor verzet. Hawinkels werkte jaren lang mee aan de zondagse liturgie uitgaven van de Bron van Christelijken geest, waar na de invoering van het Neder lands in de RK liturgie taal virtuozen als Hawinkels meer dan welkom waren. Deze reli gieuze teksten/gedichten be horen zeker niet tot zijn sterkste werk. De losse toon ervan was twintig jaar onge twijfeld revolutionair, nu heeft de kale omgangstaal die Hawinkels gebruikt anno 1989 slechts een banaal effect. De veelgesmade Huub Ooster huis die voor dit werk op Ha winkels had geattendeerd, Pé Hawinkels. blijkt veel duurzamer te zijn. Hiermee stuit men trouwens op het raadsel dat deze Ha winkels met zijn grote talen ten en kolossale productie nooit echt is doorgebroken. Niet als dichter noch als ver taler is hij ooit bekroond. Was het omdat hij altijd vertegen woordiger is gebleven van de katholieke subcultuur en dan in zijn laatste geïsoleerde vorm, zijn neotoffelemoniaan- se variant? Hawinkels publi ceerde het meeste van zijn werk in links-katholieke bla den als Raam en de Nieuwe Linie. De echo daarvan was beperkt, ook in katholieke kring. Meer dan zijn vroege dood is dat ondanks het lokale succes dat hij oogstte zijn wer kelijke tragiek en hij wist het. PAUL VAN VELTHOVEN [id< ioe Hulp voor hervormingslanden de ar t< In de Troonrede werd deze week gerefereerd aan de „b moedigende veranderingen" in een aantal Oosteuropese lai et be den. Veranderingen die volgens het demissionaire kabin mdsi volop westerse steun verdienen, in woord en daad. Aan syr dien pathieke woorden heeft het tot dusver niet ontbroken, ma 2 de daden vallen tegen. De VS en de EG aarzelen met h n verlenen van financiële steun, die met name Polen en Hoi garije uit het slop moet trekken. Dit tot grote teleurstellii van de pas aangetreden democratische regering in Warsch; en de hervormingsgezinde leiders in Budapest. Polen en Hongarije zijn de koplopers in het perestrojkl peloton en hebben relatief veel ervaring met de vrije-mar teconomie. De Hongaren hebben zelfs in de donkerste tijdi van staatsdirigisme en planeconomie het particulier initiati nooit helemaal afgezworen, de Polen hebben een aantal k pitalistische tradities in ere gehouden op hun zeer actie\ zwarte markt. Uitbouw van een bovengrondse vrije-marktf conomie heeft in de twee landen de hoogste prioriteit, hebben daarbij westerse deskundigheid en vooral westei investeringen nodig. TR ank De introductie van het concurrentiebeginsel betekent d beide economieën volledig moeten worden gesaneerd, ingrijpende maatschappelijke gevolgen zal hebben, moeten steunfondsen komen om de zwaarste klappen voc0Or] de bevolking op te vangen. Fondsen die slechts met westei geld kunnen worden gevuld. jn EnIÓE financiële steun is inmiddels toegezegd, maar b 'eze lange na niet voldoende. De Amerikanen aarzelen. Zij vii e i den dat in eerste instantie de EG maar eens moet laten zie eft wat Europese solidariteit betekent. 'Brussel' wil wel m<p commissaris Andriessen voorop maar is afhankelijk va'e wat de twaalf lidstaten besluiten. eesi Er zijn stromingen binnen de EG die een snel en zichtbaa }*ir economisch succes van vitaal belang achten voor de overleDor' vingskansen van de ontluikende democratie in Oost-Europ. Dus moet onmiddellijk royale hulp worden geboden. Ande ren stellen zich afwachtender op. Zij twijfelen aan de duur zaamheid van glasnost en perestrojka en vrezen dat spontaai^e al te veel westers geld wordt geïnvesteerd in een onzeke r. F avontuur. Eerst moet de democratie blijvend zijn gevestig#1 daarna kan het geld loskomen. In de Bondsrepubliek heeft de discussie zich toegespitst o n s het voorstel van minister Genscher van buitenlandse zakeiin f. om een internationaal Marshall-plan op te stellen voor d 1 hervormingsgezinde landen. Genschers defensiecollega Stol tenberg vindt het daarvoor te vroeg. Hij behoort tot de part van de 'afwachters'. In de VS is een soortgelijk dispuut gaande. President Busfefli heeft een vrij bescheiden bedrag uitgetrokken voor hulp aar Hongarije en Polen. Met name de Democraten willen dat eil een veelvoud van dat bedrag op tafel komt, en liefst in dej vorm van giften in plaats van leningen. De Senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen heeft deze week, zeer te gen de zin van de Republikeinse afgevaardigden, een voor stel van de Democraten aanvaard om Hongarije en Polen ne gen keer meer hulp te geven dan Bush heeft aangeboden De vraag hoeveel miljoenen c.q. miljarden Brussel en WasL hington moeten afschuiven, hangt samen met een anden vraag: hoeveel geld kan ter plaatse op korte termijn nuttij jr(; worden besteed? Voedselhulp en andere vormen van sociak c ondersteuning zijn natuurlijk altijd welkom, maar de gam mele economische infrastructuur van met name Polen kat weinig beginnen met een plotselinge miljardeninjectie. D< ervaringen van de jaren zeventig hebben dat bewezen. Rede lijke gulle westerse steun verdween in een bodemloze put en liet Polen achter met een torenhoge staatsschuld. EeN Marshall-plan zoals voorgesteld door Genscher lijkt het voor de hand liggende antwoord. Als de zinvolle aan wending van westers steunkapitaal planmatig wordt gega randeerd en gecontroleerd verliezen de huidige 'af wachters' in het Westen hun recht van spreken. Stuk koeler DE BILT (KNMI) Vandaag is het een stuk koeler dan gis teren. De middagtemperaturen liggen rond de 20 graden en dat is zo'n 6 a 7 graden lager dan gisteren. Ook bestaat er een grote kans op het voorko men van een regen- of on weersbui. De wind is matig en aan de kust af en toe vrij krachtig uit westelijke richtin gen. De weersomslag wordt te weeggebracht, doordat een de pressie zich via de Britse Ei landen naar de noordelijke Noordzee verplaatst, als gevolg waarvan koele en onstabiele lucht van de Atlantische Oceaan tot het vasteland van West-Europa kan doordringen. Weersvooruitzichten voor diverse eu- ropese landen, geldig tot en met zon- Noorwegen: Veel bewolking en pe rioden met regen, zondag ook enkele opklaringen. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 16 gra den in het zuiden. Zweden: In het noorden veel bewol king en perioden met regen. In zuid- Zweden zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Middag ratuur van 10 graden in het r tot 23 graden in het zuiden. Dénemarken: Veel bewolking en bui ig weer, mogelijk onweer. Middag- temperatuur ongeveer 23 graden op zaterdag en 20 graden op zondag. Ierland en Schotland: Toenemende bewolking gevolgd door nu en dan regen. Middagtemperatuur ca. 17 gra- Engeland: Zonnige perioden en over wegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Belgie en Luxemburg: wisselend be wolkt en vooral op zaterdag enkele regen- of onweersbuien Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. West-Duitsland: Overwegend veel bewolking en enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur on geveer 19 graden Frankrijk: Van het westen uit gelei delijk meer zon, in de oostelijke helft van Frankrijk eerst nog enkele bui en, kleine kans op onweer. Middag temperatuur van 18 graden langs de Portugal: Zonnig en droog. Middag Qr temperatuur van 23 graden in hei WEERRAPPORT Singapore

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2