'UÊh w nae „Het is geen ramp, die ons is overkomen" „Je moet als een leeuw vechten om nog enige steun te krijgen" Commerciële zenders brengen Hilversum in rep en roer KRO-VOORZITTER BEN SCHMITZ: NCRV-VQORZITTER TIJMEN JANSEN: 'Cddóc Soiruxiit ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 De dreigende introductie van commerciële zenders als TV 10 en Veronique heeft de Nederlandse omroepwereld in rep en roer gebracht. De gevestigde omroepen raakten hun coryfeeèn kwijt, er vielen grote gaten in de programmering en wat de toekomst betreft zijn er veel onzekerheden. Op deze en de volgende pagina de voorzitters mr. Ben Schmitz en Tijmen Jansen van respectievelijk KRO en NCRV over de identiteit van hun omroep en de marsroute die zij denken te volgen om de problemen de baas te worden. HILVERSUM - De moordende concurrentie op de vaarroutes in de vaderlandse me^iiazee heeft ook de Katholieke Radio Omroep niet on beroerd gelaten. Van zijn vloot, die met de kruisvlag hoog aan de zend masten sinds 1925 door de ether- golven klieft, werden de populaire vlaggeschepen 'Soundmixshow', 'Mini-playbackshow' en 'Surprise show' op klaarlichte dag gekaapt door Joop van den Ende. Deze Aalsmeerse fabrikant van U-pro- fielen nam daarbij zijn trouwste klant van het eerste uur op spectaculaire wijze in zijn eigen veiling. Nadat hij eerst de KRO via een invasie van uitzendkrach ten zijn privé-vaarplan had opgedron gen, nam hij vervolgens op volle zee het commando over en stuurde hij regel recht aan op zijn commerciële thuisha ven TV 10. Henny Huisman, de olijk ac terende allemansvriend van gans het kij kersvolk, die van meet af aan de vrolijke lading had gedekt, monsterde af bij de KRO en wacht sindsdien op zijn lance ring als superster in het uitspansel van de astronomische gages betalende Van den Ende. In en rond de Hilversumse Emmastraat, waar de KRO zich heeft verschanst in een vooroorlogse, met allegorische beeldhouwwerken versierde studio en in 29 weldoortimmerde villa's daarom heen, is de desertie van Huisman hem niet in dank afgenomen door de 350 achterblijvende mannenbroeders en zus ters van Roomse snit. Zij stonden na de commerciële coup vanuit Aalsmeer opeens voor de hopeloos lijkende taak in recordtijd een winterprogramma 1989- 90 te maken met daarin voldoende pro- dukties die de kijkdichtheid van de ver dwenen publiektrekkers cosmetisch kun nen compenseren. Gelukkig wordt in de gelederen van de KRO nog steeds vol doende geloof gehecht aan het gerucht dat wonderen de wereld niet uit zijn. Daar denkt men deze titanenklus noch tans naadloos te kunnen klaren met het in stelling brengen van de soepel schar nierende Vlaamse spreekstal meester Carl Huybrechts, die de opdracht kreeg van Telebingo een plezante, druk be volkte kijkdoos te maken. Uit eigen stal komt andermaal Aad van den Heuvel opdraven, de overal inzetba re eminence grise, die al jaren bekwaam het hang- en sluitwerk verricht voor zijn werkgever. Tot en met 29 december is hij wekelijks de spelverdeler in een jour nalistiek satirisch-humoristisch program ma over consumenten- en andere zaken. Uit eigen huis komen ook de coryfeeën Frank Kramer, Han van der Meer, Hans van Willigenburg, Willebrord Frequin, Mieke Lamers, Milou van Sprang en Ad Langebent, die in de zendtijd van de KRO een poging zullen wagen kijkers in hun net te vangen. Hamvraag Of dat zal lukken? Die hamvraag wordt in een royaal bemeten werkkamer op de parterre van het herenhuis 'Maretak' be antwoord met een monoloog van voor zitter mr. Ben Schmitz, de schipper naast God op het gehavende smaldeel van de KRO. Achter hem, in een boe kenkast, staat een foto van de onlangs zalig verklaarde pater Titus Brandsma. Naast de deur hangt een kruisbeeld met daarin gestoken een inmiddels verdorde palmtak. Het zijn kleine, sfeer bepalende aanwijzingen voor de bezoeker. Hij weet gelijk waar hij aan toe is bij deze om zichtig formulerende, in herfstkleuren verpakte vijftiger, wiens stem voortdu rend hoog vibreert als een harmonium waar de bastonen aan ontbreken. Ook in 1989 stijgen uit zijn voorzittersstoel on veranderlijk de vertrouwde geluiden op die de marsroute van het katholieke volksdeel hebben bepaald tijdens de pe rioden waarin zijn voorgangers, al dan niet gestoken in wapperende soutane, de toon voor het rijke Roomse leven heb ben gezet. Schmitz, zichzelf kenschetsend als een manager die het compromis prefereert boven het conflict, heeft al in een vroeg stadium zijn afkeer van de oprukkende commercie in het vaderlandse omroep bestel geventileerd. Het zo juist afge zwaaide kamerlid Piet van der Sanden peperde hij tijdens een gesprek zijn stel ling in, dat de totale verloedering wordt bereikt als niet de levensovertuiging, maar het geld bepaalt welke program ma's wij te zien krijgen. Schmitz pleitte er bij die gelegenheid met klem voor, het publieke bestel in ere te houden en onze ether niet over te geven aan het spel der vrije krachten. In maart van dit jaar wierp hij onvervaard wat extra gloeiende sintels op dit vurig pleidooi. „Commer ciële televisie is niet haalbaar, niet nodig en gevaarlijk", zei hij toen. „Het beoog de duale bestel is een siamese tweeling, van wie de één de ander onherroepelijk zal opvreten. Dat de komst van com merciële omroepen meer duidelijkheid in het aanbod tot gevolg zou hebben, is pure onzin. We zitten daarvoor met z'n allen op een veel te kleine markt". Zware pijp De pijp, die geen moment wijkt van zijn lippen, produceert voortdurend grijs blauwe tonsuren, die na een korte vlucht uiteenrafelen. Het lijkt symbolisch. Een KRO-voorzitter, die niet de godganselij- ke dag een zware pijp rookt, is al jaren ondenkbaar. „Natuurlijk missen we Henny Huis man", geeft hij toe, „laat daar geen twij fel over bestaan. Punt uit. Hij had na tuurlijk niet eindeloos door kunnen gaan met de programma's die hij voor ons presenteerde. We zouden voor hem ze ker op zoek zijn gegaan naar nieuwe we gen en nieuwe formules. Maar ik ben er van overtuigd dat hij op z'n minst nog één seizoen, misschien zelfs twee, voor de KRO had kunnen scoren. Nu hij weg is, zullen onze kijkcijfers ongetwijfeld dalen. We mikken ook niet op de hoog ste kijkdichtheid, al zullen we zeker hier en daar de top-25 halen. Het programma dat we hebben samengesteld, is tot stand gekomen in een pressure-cooker. Lo gisch dus, dat we af en toe tegen de grond zullen gaan. Er zullen fouten wor den gemaakt. Maar toch ben ik niet bang yoor de toekomst van de KRO. De ontwikkeling die wij nu meemaken, is interessant. Die zat er in feite al een hele tijd aan te komen. De versnelling, die ons is opgedrongen, komt ons daarom buitengewoon goed uit. Wij worden ge noodzaakt opnieuw en intensiever dan voorheen na te denken over een aantal essentiële zaken. Een winstpunt is bij voorbeeld dat wij onze eigen identiteit kunnen aanscherpen. In onze positie ben je het minst kwetsbaar op terreinen waar je jezelf kunt zijn. Als wij uitsluitend programma's produceren in de stijl van de amusementszenders, trekken wij op den duur toch aan het kortste eind. Ge lukkig hebben wij die taak niet. Wij be staan niet alleen bij de gratie van de kijkcijfers, maar ook bij de gratie van de sympathie die men voor onze program ma's heeft". De gelouterde zienersblik van Schmitz ontwaart ondertussen meer lichtpunten aan de gnjs-getinte horizon. „Het aardi ge van de huidige situatie is dat ziender ogen een hele nieuwe generatie van pre sentatoren zich naar voren dringt. En dan heb ik het niet eens over mijn eigen club. Van de week zag ik bij de NCRV de ene naam na de andere opduiken waar ik nog nooit van gehoord had. Van die nieuwe lichting zal waarschijnlijk meer dan de helft mislukken en weer verdwijnen. Maar het kan niet anders of aan het einde van het seizoen opereren zowel bij de NCRV als bij ons talenten, van wie wij op dit moment nog geen weet hebben". „Dat is een bemoedigend vooruitzicht. Daarom durf ik ook te zeggen: het is geen ramp, die ons is overkomen. Het is in feite best leuk wat er nu gebeurt. We zitten in een spannende, boeiende fase, die voor ons waarschijnlijk goed zal uit pakken". „Helaas zit het gevaar er dik in, dat de gevestigde omroepen straks mensen op leiden voor de commerciële televisie. Ze breken bij ons door en worden vervol gens voor veel geld weggekocht. Wij zaaien geduldig. En als ze zijn opge groeid zijn er altijd een paar die verdwij nen". Vervolg: pagina 3 van FINALE KRO-voorzitter SchmitzHet beoogde duale bestel is een siamese tweeling, van wie de één de ander onherroepelijk zal opvreten". FOTO: DIJKSTRA HILVERSUM - Bij zijn werk zaamheden in een kloeke hoekka- mer van het NCRV-gebouw aan de Hilversumse Bergweg weet voorzit ter Tijmen Jansen zich voortdu rend bespied door de godvrezende vaderlander P.K. Domisse, die na zijn verscheiden in gloedvolle olie- verftinten is teruggekeerd naar de omroepvereniging waarvan hij in 1924 een der oprichters is geweest. Dat Domisse ooit behoord zou hebben tot de categorie der blijkijkers in Neder land lijkt een te gewaagde stelling. Zijn blik achter ronde Pickwick-brilleglazen straalt daarvoor een te grote benardheid uit, die tevens de waarschuwing inhoudt: ik geloof niet dat we het droog houden. Een opmerkelijke vooruitziendheid kan deze eerste voorzitter van de NCRV in elk geval niet ontzegd worden. In het belendende domein van de privé- secretaresse is één der wanden verrast met een ingelijst, puntsgewijs geformu leerd reglement van Tijmen Jansen. Na dat in punt één gemeld is dat de baas ge lijk heeft en in punt twee dat de baas ALTIJD gelijk heeft, wordt deze karak tertrek in punt drie nader uitgewerkt: de baas heeft altijd gelijk, zelfs als een on dergeschikte gelijk heeft. Verderop staat nog: men komt het bureau van de baas binnen met eigen ideeën, maar verlaat het met de ideeën van de baas. Het lijkt derhalve overduidelijk dat de bezoeker aan het goede adres is voor zijn tussentijdse peiling naar het reilen en zeilen van de NCRV in deze roerige, mediamieke tijden. Indoloog Jansen, die als bestuursambte naar in de gordel van smaragd een kiel van tropisch hardhout legde voor zijn weldoortimmerde carrière, functioneerde vóór zijn overstap naar de gestaalde ka ders van de christelijke omroep als amb telijke dubbeldooier, waarin de taken van directeur-generaal en inspecteur-ge neraal van het ministerie van onderwijs verenigd waren. Het leek een solide job voor het leven te zijn, „maar op het mo ment dat de NCRV mij het voorzitter schap aanbood was dat een verzoeking waar ik toch maar meteen voor bezwe ken ben". Identiteit In augustus 1978 nestelde Jansen zich in de vetlederen zetel, die hij op 14 novem ber zal afstaan aan mr. A. Herstel, wiens charme, geestigheid, creativiteit, dyna miek, jovialiteit, intelligentie en orato risch talent hem inmiddels vooruit zijn gesneld naar het Hilversumse omroep- kwartier. Het zijn stuk voor stuk super latieven, die Herstel onmiddellijk te gel de zal kunnen maken, veronderstelt Jan sen: „Ik wens mijn opvolger naast veel wijsheid ook de kracht toe om te blijven vechten voor de identiteit van de NCRV. Als die verloren gaat hebben we als organisatie geen bestaansrecht meer". Het uitgangspunt voor zijn werkzaamhe den bij de NCRV is voor hem altijd glashelder geweest: „De bijbel vormt de grondslag voor ons handelen. Wat bete kent, dat we radio en televisie bedrijven met een bepaalde kleur, een bepaalde in spiratie en een bepaald geloof, dat een duidelijke protestantse signatuur heeft". „Vanaf het begin heeft de NCRV zijn aanhangers voor 86 procent gerecruteerd uit de twee grote kerken in het protes tantisme, de Nederlands Hervormde en de Gereformeerde. De rest komt uit de kleinere kerkgenootschappen en religieu ze stromingen". „Als je met zo'n pluriforme achterban aan het werk gaat krijg je te maken met een conglomeraat van meningen. Er zijn natuurlijk ook vraagstukken die voor ie dereen helder en duidelijk zijn en waaro ver geen twistpunt bestaat. De funda mentele vragen over het geloof bijvoor beeld. Hoe je bij God moet komen is voor ons geen discussiepunt. Dat gaat via Jezus Christus. We hebben een paar jaar geleden een serie uitgezonden over sekten. Daarin hebben we bijvoorbeeld van de baghwan gezegd: dat is 'm echt niet, beste mensen. Daar komen we open voor uit. Dat wordt door niemand in onze groep bestreden". „Heel wat gecompliceerder ligt het bij de vraagstukken 'al dan niet kernbewape ning' en 'euthanasie'. Waar nog bij komt dat ze politiek geladen zijn. En het is niet de taak van de NCRV om daar uit spraken over te doen. Wij gaan echt niet berichten of de Markerwaard al dan niet dicht moet. Onze taak is wel daar zoveel mogelijk informatie over te geven en die onderwerpen op een zorgvuldige journa listieke manier te belichten zodat ons achterland er mee uit de voeten kan en eigen conclusies kan trekken". „We hebben in vergaderingen wel tegen elkaar gezegd: denk er om, het mag niet te vrijblijvend zijn. Het moet geen zou teloos geval worden waar kraak noch smaak aan zit. We mogen, nee, we moeten op een aantal punten kiezen en duidelijk zeggen: naar ons gevoel komt het vanuit de bijbel zo en niet anders op ons over". „Ook bij vragen over onze identiteit moeten we voorzichtig te werk gaan en duidelijke antwoorden geven. Zonder een eigen identiteit verspeelt de NCRV zijn gezicht in Den Haag. De politiek stelt eigenheid immers als voorwaarde voor ons voortbestaan". Gruwelijk De dreigende introductie van commer ciële televisie is voor hem een gruwelijk vooruitzicht: „Commercie in de ether is fout. Daarmee wordt een verkeerd ge bruik gemaakt van de media. Radio en televisie zijn communicatiemiddelen om mensen met elkaar te laten praten, om informatie door te geven. Daar spelen zich processen bij af waar andere wetten voor behoren te gelden dan het winst motief. Ik blijf daarom mordicus tegen commerciële zenders. Ze zijn principieel verwerpelijk". „We zitten nu met het levensgrote pro bleem, dat we enerzijds een programme ring moeten bedenken waarmee we een groot publiek boeien en anderzijds onze identiteit moeten behouden. Ons stand punt is altijd geweest dat ook amuse ment en lichte informatie niet buiten die identiteit omgaan. Er zit altijd een keu zevraag in. Bepaalde dingen doe je be wust niet. De NCRV had indertijd de eerste rechten voor Miami Vice. We hebben toch 'nee' gezegd. Met Hillstreet Blues lagen de zaken duidelijk anders. Het geweld in die serie was in tegenstel ling tot Miami Vice wel functioneel. We brengen ook geen seks om de seks, geen amusement ten koste van de medemens. Je hebt heel makkelijk succes als je spot met handicaps van mensen. Maar voor ons is dat verwerpelijk, abject". Zorgen „Ik verheel niet dat we ons grote zorgen maken over de opstelling van steeds meer politici, die duidelijk met ons van mening verschillen over de vraag welke steun verleend moet worden aan het pu blieke bestel. De manier waarop in Den Haag over cómmercièle televisie wordt gedacht ervaren we ook als buitenge woon bedreigend. De vanzelfsprekend heid waarmee vroeger bepaalde idealen werden gesteund is verloren geraakt. Dat zie je ook bij kranten gebeuren. Het is nu allemaal no nonsense wat de klok slaat. Idealen hebben plaats gemaakt voor een keiharde financieel-economi- sche benadering. Je moet als een brullen de leeuw vechten om nog enige steun te vinden". LEO THURING

Leidse Courant | 1989 | | pagina 23